Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η δεύτερη εξωσωματική (μπορεί να) είναι ευκολότερη


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες και όλους!

 

Μια που βρίσκομαι στη δεύτερη προσπάθεια εξωσωματικής λόγω στίγματος, ήθελα να πω κυρίως στις φίλες που "βγαίνουν" από μία αποτυχημένη πρώτη προσπάθεια ότι κρίνοντας από τον εαυτό μου, μπορώ να πω ότι η δεύτερη προσπάθεια είναι ευκολότερη ή τουλάχιστον μπορεί να είναι αν δεν αγχώνεστε υπερβολικά. Το ότι έχεις περάσει τα δύσκολα μία φορά και έχεις αποκτήσει την "τεχνογνωσία" της διαδικασίας (ενέσεις, μικρές παρενέργειες από τα φάρμακα κλπ) κάνει τα πράγματα ευκολότερα. Επίσης το άγχος είναι λιγότερο και νομίζω ότι αυτό εν μέρει έχει να κάνει με το ότι δεν υπάρχει πια ο φόβος του αγνώστου.

 

Οπότε αν δεν πετύχατε με την πρώτη, μην απελπίζεστε και να έχετε στο νου σας ότι η δεύτερη φορά είναι ευκολότερη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα σε όλες και όλους!

 

Μια που βρίσκομαι στη δεύτερη προσπάθεια εξωσωματικής λόγω στίγματος, ήθελα να πω κυρίως στις φίλες που "βγαίνουν" από μία αποτυχημένη πρώτη προσπάθεια ότι κρίνοντας από τον εαυτό μου, μπορώ να πω ότι η δεύτερη προσπάθεια είναι ευκολότερη ή τουλάχιστον μπορεί να είναι αν δεν αγχώνεστε υπερβολικά. Το ότι έχεις περάσει τα δύσκολα μία φορά και έχεις αποκτήσει την "τεχνογνωσία" της διαδικασίας (ενέσεις, μικρές παρενέργειες από τα φάρμακα κλπ) κάνει τα πράγματα ευκολότερα. Επίσης το άγχος είναι λιγότερο και νομίζω ότι αυτό εν μέρει έχει να κάνει με το ότι δεν υπάρχει πια ο φόβος του αγνώστου.

 

Οπότε αν δεν πετύχατε με την πρώτη, μην απελπίζεστε και να έχετε στο νου σας ότι η δεύτερη φορά είναι ευκολότερη!

Σιγουρα ειναι ευκολοτερη (το περασα και εγω προσφατα)....φανταζομαι η τριτη θα ειναι παιχνιδι (οπως καταλαβατε πηγαινω ντουγρου για τριτη-θα σας πω εμπειριες)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,εγω παλι που τωρα βγαινω απο δευτερη αποτυχια μπορω να πω οτι επειδη περασαν και τεσσερα χρονια ηταν πιο δυσκολο.Να δουμε πως θα ειναι η επομενη

3uyY.pngdpTGp3.png ]
Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία και στις δυο σας!

Νομίζω, djina, ότι το χρονικό διάστημα που έχει μεσολαβήσει μεταξύ δύο προσπαθειών παίζει κάποιο ρόλο. Με την έννοια ότι αν έχουν μεσολαβήσει λίγα χρόνια είναι σαν να ξεκινάς απ' την αρχή. Στη δική μου περίπτωση ήταν λιγότερο από χρόνος. Πάντως και η ωοληψία ακόμα που έγινε σήμερα μου φάνηκε σχεδόν παιχνιδάκι.

Εύχομαι να πάνε καλά τα πράγματα για όλες μας!

 

Φιλιά,

Ι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια και καλή επιτυχια!!!

Εγω ειμαι σιγουρη οτι θα ειναι ευκολοτερη η δευτερη προσπαθεια....εχουμε παρει το ''κολαι'' που λενε!!Αφου γνωριζουμε την διαδικασια,τωρα στην δευτερη θα ειμαστε πιο χαλαρες-ηρεμες και πιο ανετες!!!

Μολις βγαινω και εγω απο την πρωτη αποτυχημενη και σε κανα μηνα θα ξεκινησω την δευτερη!!!

Καλη μας επιτυχια κοριτσια και μην το βαζετε κατω ποτε...ο επιμενων νικα!!!!:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα και χρονια πολλα σε ολες!

 

Δεν ξερω αν θα συμφωνησω 100%.

 

Σιγουρα ειναι ευκολοτερη οσον αφορα ομως μονο στο πρακτικο θεμα της εξωσωματικης. Δηλαδη ενεσεις, παρενεργειες, διαδικασια κλπ. Δεν πιστευω ομως οτι ψυχολογικα ειναι ευκολοτερη. Και μονο ο φοβος της αποτυχιας για δευτερη φορα, εμενα τουλαχιστον μου δημιουργησε περαιτερω αγχος και πιεση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα. Και εγω βρισκομαι στην διαδικασια της δευτερης εξωσωματικης. Περιμενω το Σαββατο να κανουμε την εμβρυομεταφορα. Και εγω πιστευω καθε προσπαθεια ειναι το ιδιο. Εγω δηλαδη ετσι νιωθω,υπαρχει το αγχος της αποβολης. Ναι μεν σαν διαδικασια γνωριζεις πως ειναι αλλα το αγχος για θετικη χοριακη ειναι μεγαλυτερο.

YRJgp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας. Θα κανω κ εγω εμβρυομεταφορα τη Δευτέρα , αλλα με κατεψυγμένα. Όσο ευκολότερη ή όχι ειναι η 2η,3η,4η κλπ φορά, τοσο πιο πολυ αγωνιάς για το αποτέλεσμα. Πιστεύω αν έχεις φάει την πρώτη σφαλιάρα σου , μετα φοβάσαι περισσοτερο μην φας κ άλλη. Πολυ αγωνία!

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας τις "αγχωμένες" δηλώσεις ορισμένων από τις φίλες εδώ σκέφτομαι ότι ίσως η σιγουριά και η ψυχραιμία εμπνέεται και από τον γιατρό και την ομάδα του. Οπότε σκέφτομαι ότι ίσως ένας λόγος που εγώ προσωπικά βιώνω διαφορετικά τη δεύτερη προσπάθεια έχει να κάνει και με αυτό που αποπνέουν οι συγκεκριμένοι επαγγελματίες. Σαν να μην είναι μέσα στις σκέψεις τους η αποτυχία και να μου το μεταδίδουν. Για να δούμε πως θα πάει...

Προσπαθήστε να μην αγχώνεστε όμως γιατί το άγχος δεν βοηθάει. Κάντε ό,τι μπορείτε για να ξεχνιέστε, ασχοληθείτε με άλλα πράγματα που σας ενδιαφέρουν!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Ετοιμάζομαι κι εγώ για τη δεύτερη εξωσωματική. Κι ενώ πίστευα ότι θα είμαι χαλαρή έχοντας την πρώτη εμπειρία, η αλήθεια είναι ότι έχω περισσότερο άγχος. Φοβάμαι άλλη μία αποτυχία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω παντως κοριτσια, στην πρωτη προσπαθεια ημουν σιγουρη οτι θα τα καταφερω,ημουν τοσο αισιοδοξη που δεν προετοιμαστηκα ψυχολογικα για πιθανον αρνητικο ενδεχομενο.την νυχτα εκεινη μεχρι στο νοσοκομειο νοσηλευτικα.

Στην δευτερη φορα,το βραδυ πριν τη εμβρυομεταφορα ειδα ενα σημαδιακο ονειρο(ακομα το θυμαμαι) και ετσι ειχα τον χρονο απο την ιδια κιολας μερα να προετοιμασω τον εαυτο μου για μια ακομη αποτυχια ...και τουλαχιστον να αποφυγουμε τα χειροτερα.

Τωρα που οδευω στην τριτη προσπαθεια το μονο που εκανα ειναι να αλλαξω γιατρο(μεσα μου πιστευω οτι γινονται θαυματα αλλα ειναι δυσκολο να συμβουν σ'εμενα).

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ!

δικη μου συμβουλη ειναι να υπαρχει αισιοδοξια αλλα παντα με μετρο

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ στα περί μέτρου στην αισιοδοξία. Άλλωστε κάθε περίπτωση ζευγαριού είναι ξεχωριστή και ο βαθμός δυσκολίας που υπάρχει σε κάθε περίπτωση διαφορετικός. Γι' αυτόν τον λόγο θεωρώ πολύ σημαντικό το να είναι ειλικρινής ο γιατρός απέναντι στο ζευγάρι αναφορικά με την αξιολόγηση των δυσκολιών και τις πιθανότητες επιτυχίας. Αυτό νομίζω ότι βοηθά σε μία πιο ρεαλιστική διαμόρφωση των προσδοκιών και των ελπίδων του ζευγαριού ώστε να είναι προετοιμασμένοι για κάθε ενδεχόμενο.

Βέβαια στη εξωσωματική υπάρχουν πάντα ορισμένοι αστάθμητοι παράγοντες που μπορεί να κάνουν την ανατροπή προς τη μία ή την άλλη κατεύθυνση. Υπάρχουν όμως κάποιες παράμετροι που βοηθούν τους γιατρούς να εκτιμήσουν τις πιθανότητες επιτυχίας και ευτυχώς υπάρχουν γιατροί που είναι πολύ "αληθινοί" σ' αυτά που λένε στις ασθενείς τους. Κι αυτό νομίζω ότι βοηθάει το ζευγάρι να πάρει πιο σωστές αποφάσεις (πόσο να προσπαθήσουν με έναν συγκεκριμένο τρόπο, αν είναι καλύτερα τα δανεικά ωάρια ή το σπέρμα από δότη κλπ) ώστε να μην ταλαιπωρηθεί πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Evgi, βλέπω ότι κάναμε την ίδια μέρα εμβρυομεταφορά οπότε φαντάζομαι πως κι εσύ Μ.Τετάρτη θα πας για χοριακή. Η Ioanna είναι λίγο πιο προχωρημένη αφού έκανε την ΕΤ το Σάββατο.

Καλή επιτυχία σε όλες μας και εύχομαι η δεύτερη να είναι όντως και η τυχερή!

Link to comment
Share on other sites

Nola, καλή επιτυχία και σ' εσένα!

Το "πιο εύκολη" το εννοούσα σε σύγκριση με την πρώτη γιατί για ανθρώπους σαν εμένα που ο φόβος του αγνώστου τους επηρεάζει αρνητικά, η πρώτη φορά στην οποία πλέεις σε άγνωστα νερά είναι δυσκολότερη ψυχολογικά από την επόμενη. Τουλάχιστον για μένα ήταν.

Σ' ευχαριστώ για την ευκαιρία που μου δίνεις να το διευκρινίσω γιατί φοβάμαι ότι παρερμηνεύθηκε αυτό που έγραψα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nola, καλή επιτυχία και σ' εσένα!

Το "πιο εύκολη" το εννοούσα σε σύγκριση με την πρώτη γιατί για ανθρώπους σαν εμένα που ο φόβος του αγνώστου τους επηρεάζει αρνητικά, η πρώτη φορά στην οποία πλέεις σε άγνωστα νερά είναι δυσκολότερη ψυχολογικά από την επόμενη. Τουλάχιστον για μένα ήταν.

Σ' ευχαριστώ για την ευκαιρία που μου δίνεις να το διευκρινίσω γιατί φοβάμαι ότι παρερμηνεύθηκε αυτό που έγραψα![/quote

 

 

Δεν παρερμηνεύτηκε τίποτα να λες πάντα αυτό που νιωθεις!!

Είναι τόσο δύσκολη η διαδικασία που περνάμε που πολλές φορές δεν μπορώ να εκφράσω αυτό που νιώθω! Εσυ μια χαρά τα ειπες:|!!

που θα πάει θα έρθει!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρονια πολλα σε ολες!

 

Δεν ξερω αν θα συμφωνησω 100%.

 

Σιγουρα ειναι ευκολοτερη οσον αφορα ομως μονο στο πρακτικο θεμα της εξωσωματικης. Δηλαδη ενεσεις, παρενεργειες, διαδικασια κλπ. Δεν πιστευω ομως οτι ψυχολογικα ειναι ευκολοτερη. Και μονο ο φοβος της αποτυχιας για δευτερη φορα, εμενα τουλαχιστον μου δημιουργησε περαιτερω αγχος και πιεση.

 

 

καλη επιτυχια σε οσες απο εσας,ειστε σε διαδικασια προσπαθειας...

 

συμφωνω με την αποπανω μου, η διαδιακασια ειναι ευκολοτερη μονον στο πρακτικο κομματι, το ολο υπολοιπο ειναι το ιδιο,μη πω και περισσοτερο αγχωτικο απο την πρωτη φορα...αν και τεινει να εχει εναν βαθμο "ευκολιας"...νομιζω οτι το μεγαλυτερο σοκ, το προκαλει η πρωτη φορα που περιμενουμε το θετικο και ερχεται η κατραπακια...και το τελειωτικο σοκ, ερχεται με το αρνητικο της τριτης φορας...εκει η κατασταση τεινει να ειναι,μη διαχειρισιμη ψυχολογικα...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

 

Διαβάζοντας το ποστ σου, magdoulini, κατανοώ ότι τελικά το τι είναι δύσκολο και πόσο δύσκολο είναι, είναι διαφορετικό για κάθε γυναίκα που καταφεύγει στην υποβοηθούμενη αναπαραγωγή, όπως διαφορετικοί είναι και οι λόγοι που έχουν οδηγήσει κάθε ζευγάρι σ' αυτήν. Παράλληλα, το "μη διαχειρίσιμη ψυχολογικά" μου έφερε στο μυαλό την κουβέντα που είχα κάποια στιγμή με έναν γιατρό εξωσωματικής ο οποίος μου είπε ότι ενώ το κέντρο τους διαθέτει εξειδικευμένη ψυχολόγο, οι γυναίκες και τα ζευγάρια δεν την αξιοποιούν για να επεξεργαστούν ψυχολογικά όλα αύτα που, όπως σωστά λες, δεν είναι διαχειρίσιμα. Αναρωτιέμαι λοιπόν μήπως πολλές φορές η ανάγκη ή επιθυμία μας γίνεται τόσο εμμονή που η θετική χοριακή γίνεται ο σκοπός της ύπαρξής μας. Και όταν η χοριακή είναι αρνητική, σαν να ακυρώνεται η ίδια μας η ύπαρξη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Για μένα η πρωτη φορα ηταν παιχνιδάκι! Δεν ξερω πως θα ειναι η δευτερη αν και προσπαθω να πείσω τον εαυτό μου να την περάσω και αυτη οσο πιο χαλαρα γινεται! Προς το παρον ομως αυτο που με ζορίζει ειναι η αναμονη μεχρι την δευτερη προσπαθεια! Πως θα περασει ο καιρος οέο;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Για μένα η πρωτη φορα ηταν παιχνιδάκι! Δεν ξερω πως θα ειναι η δευτερη αν και προσπαθω να πείσω τον εαυτό μου να την περάσω και αυτη οσο πιο χαλαρα γινεται! Προς το παρον ομως αυτο που με ζορίζει ειναι η αναμονη μεχρι την δευτερη προσπαθεια! Πως θα περασει ο καιρος οέο;;;;

 

 

Καλημέρα μάγισσα!! Πως είσαι;; Ποσο σε καταλαβαίνω όσον αφορά την αναμονη;;; Ο γιατρός σου τι σου είπε , ποτε μπορείτε να ξεκινήσετε ξανά;; Όταν κανείς την διαδικασία...οκ κάτι κανεις!! Όταν περιμένεις για να την κανεις....νευρααααααα!!!!

που θα πάει θα έρθει!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μάγισσα!! Πως είσαι;; Ποσο σε καταλαβαίνω όσον αφορά την αναμονη;;; Ο γιατρός σου τι σου είπε , ποτε μπορείτε να ξεκινήσετε ξανά;; Όταν κανείς την διαδικασία...οκ κάτι κανεις!! Όταν περιμένεις για να την κανεις....νευρααααααα!!!!

 

Δεν έχω μιλήσει με τον γιατρο μου για την επόμενη φορα! Με πηρε τηλεφωνο για να δει τι εγινε αλλα δεν ειχα όρεξη να συζητησω τιποτα! Ξερω ομως οτι πρεπει να περάσουν 3 κύκλοι για να ηρεμήσει ο οργανισμός! Ισχύσει αυτο;;;;πως θα περασει ο καιρος μεχει τον Ιούνιο;;;; Εχω σκοπο να κανω και υστεροσκοπηση αυτη την φορα! 3 χρονια περιμενα για την πρωτη προσπαθεια! Τωρα οι τρεις μηνες μου φαίνονται βουνό!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω μιλήσει με τον γιατρο μου για την επόμενη φορα! Με πηρε τηλεφωνο για να δει τι εγινε αλλα δεν ειχα όρεξη να συζητησω τιποτα! Ξερω ομως οτι πρεπει να περάσουν 3 κύκλοι για να ηρεμήσει ο οργανισμός! Ισχύσει αυτο;;;;πως θα περασει ο καιρος μεχει τον Ιούνιο;;;; Εχω σκοπο να κανω και υστεροσκοπηση αυτη την φορα! 3 χρονια περιμενα για την πρωτη προσπαθεια! Τωρα οι τρεις μηνες μου φαίνονται βουνό!

 

 

Κοιτα υστεροσκοπηση έκανα κ εγώ στην πρώτη μου ωοληψια ,δηλ.μετα απο αυτήν . Βασικά δυο φορές πρέπει να έχεις περίοδο. Απλά θα αργήσεις λίγο γιατί θα κανείς την υστεροσκοπηση.

που θα πάει θα έρθει!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα υστεροσκοπηση έκανα κ εγώ στην πρώτη μου ωοληψια ,δηλ.μετα απο αυτήν . Βασικά δυο φορές πρέπει να έχεις περίοδο. Απλά θα αργήσεις λίγο γιατί θα κανείς την υστεροσκοπηση.

 

Δυο μαζί με αυτή που ειχα τωρα;;; Δηλαδη με του Μαΐου μπορω;;; Υστεροσκοπηση δεν γινεται να γινει τον μηνα πριν την διέγερση;;; Μετα την υστεροσκοπηση πρεπει να περασει συγκεκριμένος χρονος;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δυο μαζί με αυτή που ειχα τωρα;;; Δηλαδη με του Μαΐου μπορω;;; Υστεροσκοπηση δεν γινεται να γινει τον μηνα πριν την διέγερση;;; Μετα την υστεροσκοπηση πρεπει να περασει συγκεκριμένος χρονος;;;;

 

 

 

Θα σου πω πως έγιναν σε μένα τα πράγματα ! Ξεκινάω διεργεση, κάνω ωοληψια, διαπιστώνουμε ότι πρέπει κάτι να βγάλουμε , μου έρχεται περίοδος , κάνω υστεροσκοπηση, ξανά περίοδος , arvekap για το ενδομήτριο 21 μέρα , ξανά περίοδος κ εμβρυομεταφορα!! Είχα κατεψυγμένα όμως !! Το αποτέλεσμα;; Αποτυχία!!! Αχαχαχαχαχα ! Προσωπική μου άποψη τελείως , άσε το σώμα σου να ξεκουραστεί απο την υστεροσκοπηση !

που θα πάει θα έρθει!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, μετά την ωοληψία της Δευτέρας σήμερα επέστρεψα στη δουλειά. Αποτέλεσμα; Άρχισα να ξελαμπικάρω γιατί θυμήθηκα ότι εκτός από ορμόνες και ωάρια, υπάρχει κι άλλη ζωή εκεί έξω! Και κάπως ξε-αγχώθηκα. Αφήστε που δεν μου φαίνεται πια τόσο ανυπόφορη η αναμονή μέχρι την Τετάρτη γιατί σκέφτομαι ότι έχω πράγματα να κάνω.

Οπότε, μάγισσα, προσθέτω στη συμβουλή της Nola με την οποία συμφωνώ, άσε και το μυαλό σου να ξεκουραστεί γιατί και αυτό βοηθάει κατά κοινή παραδοχή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...