Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δώρα σε εκπαιδευτικούς


elachl

Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!ΕΥΤΥΧΩς ΠΟΥ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟ ΑΚΟΜΑ!

ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ ΧΤΕΣ!ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΕΡΓΟ.ΣΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΑ ΕΓΩ ΣΧΟΛΕΙΟ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΑΥΤΟ.ΤΩΡΑ ΛΕΕΙ ΟΠΟΙΟς ΓΟΝΙΟς ΘΕΛΕΙ ΚΑΝΕΙ ΔΩΡΑ ΣΤΟΥς ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ.ΗΜΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΟΤΟΠΟ ΚΑΙ ΗΡΘΕ ΜΙΑ ΚΥΡΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΛΕΓΕ!ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΩ ΕΜΕΙΝΑ ΜΕ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΑΝΟΙΧΤΟ.ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΜΟΔΑ ΤΩΡΑ ΑΥΤΗ?ΤΩΡΑ ΑΝΤΙ ΤΟΥς ΓΙΑΤΡΟΥς ΦΑΚΕΛΩΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥς ΔΑΣΚΑΛΟΥς?ΣΑΝ ΝΑ ΛΕΜΕ ΔΗΛΑΔΗ:ΣΟΥ ΚΑΝΩ ΔΩΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙς ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ?:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 199
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!ΕΥΤΥΧΩς ΠΟΥ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟ ΑΚΟΜΑ!

ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ ΧΤΕΣ!ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΕΡΓΟ.ΣΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΑ ΕΓΩ ΣΧΟΛΕΙΟ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΑΥΤΟ.ΤΩΡΑ ΛΕΕΙ ΟΠΟΙΟς ΓΟΝΙΟς ΘΕΛΕΙ ΚΑΝΕΙ ΔΩΡΑ ΣΤΟΥς ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ.ΗΜΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΟΤΟΠΟ ΚΑΙ ΗΡΘΕ ΜΙΑ ΚΥΡΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΛΕΓΕ!ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΩ ΕΜΕΙΝΑ ΜΕ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΑΝΟΙΧΤΟ.ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΜΟΔΑ ΤΩΡΑ ΑΥΤΗ?ΤΩΡΑ ΑΝΤΙ ΤΟΥς ΓΙΑΤΡΟΥς ΦΑΚΕΛΩΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥς ΔΑΣΚΑΛΟΥς?ΣΑΝ ΝΑ ΛΕΜΕ ΔΗΛΑΔΗ:ΣΟΥ ΚΑΝΩ ΔΩΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙς ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ?:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

 

Να σου πω, αν εννοεις τωρα για τα Χριστουγεννα ε δεν το βλεπω σαν λαδωμα!Και δω που ζω τωρα,που δεν ξερουν τι θα πει λαδωμα,τα Χριστουγεννα και στο τελος παντα κατι παιρνουμε για τους δασκαλους.Αν εννοεις ομως ετσι στο ξεκαρφωτο....τοτε τι να πω.....

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΥΤΗ Η ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ.ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΓΕΝΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟς ΤΗς ΧΡΟΝΙΑς..ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑς ΔΩΡΑ!ΙΣΩς ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΚΑΠΩς ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΝΙΩΘΩ!ΜΑΛΛΟΝ ΕΜΕΙς ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΜΑς ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΔΩΡΑ!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΟΔΑ ΤΗς ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑς ΠΟΥ ΗΡΘΕ ΚΑΙ ΕΔΩ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ!ΕΜΕΙς ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΑΜΕ ΑΥΤΟ!ΤΙ ΝΑ ΠΩ?ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΘΕΣΜΟς?Ας ΓΕΛΑΣΩ.ΚΑΙ ΠΟΙΟΙ ΤΟ ΚΑΝΑΝΕ ΑΥΤΟ?Ας ΤΟΛΜΗΣΟΥΝ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.ΕΓΩ ΔΟΥΛΕΥΩ 6 ΩΡΕς ΓΙΑ 400 ΕΥΡΩ.ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΔΩΡΟ ΣΑΥΤΟΥς ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΜΙΣΘΑΡΕς ΣΥΝ ΤΑ ΕΞΤΡΑ ΦΡΟΝΤΙΣΤΙΡΙΑ?ΔΕΝ ΣΦΑΞΑΝΕ

Link to comment
Share on other sites

sorry...εγώ είμαι 30 και στα δικά μας χρόνια κάνανε δώρα στους σωστούς δασκάλους...σε καμία περίπτωση δεν το κάνω σα λάδωμα...σε καμία όμως.

έτσι αισθάνεσαι έτσι κάνεις...

ο γιος μου πάει προνηπια σε παιδικό σταθμό, η δασκάλα του είναι ένας υπέροχος άνθρωπος και κάνει απίστευτη δουλειά με τα παιδιά, ο γιος μου επιτέλους άρχισε να τρώει, εεεεεεεεεε δεν θα της κάνω τώρα που θα κλείσουν ένα συμβολικό χριστουγεννιάτικο δωράκι ? ναι θα της κάνω και δεν με ενδιαφέρει πως θα το δούνε..αυτό αισθάνομαι και αυτό θα κάνω

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

οπως νιωθει ο καθενας!απλα με την ιδια νοοτροπια ισως να ξεκινησε και το φακελακι σε πολλους τομεις!εγω παντως αν μου ζητηθει κατι τετοιο απο αλλους γονεις δεν θα συμετεχω.οσο για το τι θα προσφερει στο παιδι ειναι δουλεια της και την επελεξε.

οπως επελεξε ο γιατρος να γινει γιατρος και να κανει καλα τον κοσμο!

και αν τολμησει ναμην φερεται σωστα θα με βρει μπροστα της!

δυστυχως στις μερες μας οποιος ζηταει το δικιο του γινεται κακος!

Link to comment
Share on other sites

και για να παω ακομα πιο μακρια θα προτημησω να παω να αγορασω μια μπλουζα να δωσω σε εναν ανθρωπο και καθεται στο κρυο και ειναι αστεγος παρα στη δασκαλα!

Link to comment
Share on other sites

εχω και κουνιαδα δασκαλα και ξερω πολυ καλα τη νοοτροπια της!το συμβολικο που λες εσυ νταλια μου θα καταληξει στα σκουπιδια!αυτη ψωνιζει απο luis viton και πανω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οσο για το τι θα προσφερει στο παιδι ειναι δουλεια της και την επελεξε.

 

ρε ελένη ναι έτσι είναι μην ξέχνας όμως ότι κάποιοι δεν επέλεξαν τη δουλειά τους για την προσφορά μόνό αλλά και για βιοποριστικούς λόγους.Μία σίγουρη δουλειά...

Και στο κάτω κάτω δεν κάνουν όλοι σωστά τη δουλειά τους, αυτόν που την κάνει εγώ προσωπικά ναι θέλω να του δείξω με κάποιο συμβολικό τρόπο ότι τον ευχαριστώ....

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

μα για να το κανεις σιγουρα το θες.εγω δεν θελω και δεν το κανω!αλλα πως γινεται εγω 2 χρονια στο νηπιο 6 χρονια στο δημοτικο 6 χρονια στο γυμνασιο-λυκειο να μην το ειδα ποτε?απο καμια μαμα!

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΣΜΟς?Ας ΓΕΛΑΣΩ.ΚΑΙ ΠΟΙΟΙ ΤΟ ΚΑΝΑΝΕ ΑΥΤΟ?Ας ΤΟΛΜΗΣΟΥΝ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.ΕΓΩ ΔΟΥΛΕΥΩ 6 ΩΡΕς ΓΙΑ 400 ΕΥΡΩ.ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΔΩΡΟ ΣΑΥΤΟΥς ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΜΙΣΘΑΡΕς ΣΥΝ ΤΑ ΕΞΤΡΑ ΦΡΟΝΤΙΣΤΙΡΙΑ?ΔΕΝ ΣΦΑΞΑΝΕ

 

Κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να το βλέπεις έτσι. Δεν θα έπρεπε δηλαδή να βάζεις τον δάσκαλο απέναντί σου ούτε να τον βλέπεις σαν δημόσιο υπάλληλο. Ο δάσκαλος καλώς ή κακώς είναι ένας άνθρωπος που περνάει με το παιδί σου από 4-8 ώρες. Διαμορφώνει την προσωπικότητά του και συντελεί στην διαπαιδαγώγησή του. Καλό είναι να έχουμε μια καλή συνεργασία μαζί του για το καλό των παιδιών μας και να μην είμαστε υπερβολικοί μαζί τους.

Εξάλλου δεν κάνεις ένα δώρο στον άλλο γιατί δεν μπορεί να το αγοράσει από μόνος του αλλά για τελείως διαφορετικούς λόγους.

Στην προκειμένη περίπτωση μπορεί απλά να εκτιμάς τη δουλειά του και αυτά που προσφέρει στο παιδί σου.

Δεν είναι κακό να του το δείξεις.

Εάν πάλι δεν είσαι για κάποιους λόγους ευχαριστημένη μαζί του απλά δεν του κάνεις δώρο

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να το βλέπεις έτσι. Δεν θα έπρεπε δηλαδή να βάζεις τον δάσκαλο απέναντί σου ούτε να τον βλέπεις σαν δημόσιο υπάλληλο. Ο δάσκαλος καλώς ή κακώς είναι ένας άνθρωπος που περνάει με το παιδί σου από 4-8 ώρες. Διαμορφώνει την προσωπικότητά του και συντελεί στην διαπαιδαγώγησή του. Καλό είναι να έχουμε μια καλή συνεργασία μαζί του για το καλό των παιδιών μας και να μην είμαστε υπερβολικοί μαζί τους.

 

Συμφωνώ απόλυτα!!!!!!!!!!

Από τότε που γέννησα άλλαξα ακόμα περισσότερο τον τρόπο διδασκαλίας μου!

Ηταν που ήταν παιδοκεντρική η προσέγγισή μου τώρα έχει γίνει...άσε

με κοροιδέυουν οι αλλοι

αλλά σε μένα έρχονται στα διαλλέιματα για να κάτσουν δίπλα μου...και να με κάνουν αγκαλίτσες!!!!!

Βέβαια δουλειά δεν βγάινει πολύ δηλαδή κάνουμε να τελειώσουμε ένα θέμα και δυο βδομάδες αλλά χαλάλι....άλλωστε έιναι Εικαστικά!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να το βλέπεις έτσι. Δεν θα έπρεπε δηλαδή να βάζεις τον δάσκαλο απέναντί σου ούτε να τον βλέπεις σαν δημόσιο υπάλληλο. Ο δάσκαλος καλώς ή κακώς είναι ένας άνθρωπος που περνάει με το παιδί σου από 4-8 ώρες. Διαμορφώνει την προσωπικότητά του και συντελεί στην διαπαιδαγώγησή του. Καλό είναι να έχουμε μια καλή συνεργασία μαζί του για το καλό των παιδιών μας και να μην είμαστε υπερβολικοί μαζί τους.

να σου πω ακριβως τι ειναι?ενας ανθρωπος που ναι διαβασε και εμαθε γραμματα και ταλαιπωρηθηκε πολυ σωστα μεχρι να παρει το πτυχιο και μετα διοριστηκε και μετα εκμεταλευεται την αδυναμια του γονιου να πετυχει το παιδι του και το πρωι του κανει μαθημα στο σχολειο και το απογευμα φροντιστηριο στο σπιτι-μαυρα χρηματα!αυτο ειναι.αν εννοεις καλη συνεργασια να τους κανω δωρα οχι δεν θελω τετοια συνεργασια.και για να μην παρεξηγηθω σιγουρα δεν ισχυει για ολους αλλα για να κουγονται θα πει οτι υπαρχουν.και εγω δεν θελω να ειμαι μελος σε ολο αυτο!αν θα κανω φροντιστηριο στο παιδι μου θα επιλεξω εναν ανθρωπο δασκαλο που εχει αναγκη!σιγουρα καποιον αδιοριστο!

Link to comment
Share on other sites

να σου πω ακριβως τι ειναι?ενας ανθρωπος που ναι διαβασε και εμαθε γραμματα και ταλαιπωρηθηκε πολυ σωστα μεχρι να παρει το πτυχιο και μετα διοριστηκε και μετα εκμεταλευεται την αδυναμια του γονιου να πετυχει το παιδι του και το πρωι του κανει μαθημα στο σχολειο και το απογευμα φροντιστηριο στο σπιτι-μαυρα χρηματα!αυτο ειναι.αν εννοεις καλη συνεργασια να τους κανω δωρα οχι δεν θελω τετοια συνεργασια.και για να μην παρεξηγηθω σιγουρα δεν ισχυει για ολους αλλα για να κουγονται θα πει οτι υπαρχουν.και εγω δεν θελω να ειμαι μελος σε ολο αυτο!αν θα κανω φροντιστηριο στο παιδι μου θα επιλεξω εναν ανθρωπο δασκαλο που εχει αναγκη!σιγουρα καποιον αδιοριστο!

 

Έκανα ένα edit στο σχόλιο μου που δεν πρόλαβες να δεις και εξηγεί αυτό που λες για το οικονομικό. Όσο για τον αδιόριστο δάσκαλο που λες συμφωνώ και εγώ να τους βοηθάμε και δεν το είχα σκεφτεί έτσι αν και και εγώ δεν θα χρειαστώ ευτυχώς δάσκαλο για το γιο μου. Τουλάχιστον στο δημοτικό.

Link to comment
Share on other sites

παιδια,

 

 

θα συμφωνησω με την elachl (ναι, ναι, καλα διαβασατε!! :lol: )

 

 

λοιπον, οσες φορες μου εφεραν δωρο και μου το εδωσαν μπροστα στ αλλα παιδακι, ΗΘΕΛΑ Ν ΑΝΟΙΞΕΙ Η ΓΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΠΙΕΙ!!!!!....

 

οι γονεις κανουν το εξης..

 

ή θα δωσουν το δωρο στο παιδακι και εκεινο θα το δωσει την πιο ακαταλληλη στιγμη (μπροστα σ οοοοοοοοολο τον κοσμο, επιδεικτικα!!!! :lol::lol::lol: )

 

ή, θα σε παρουν οι ιδιοι, συνομωτικα, παραπερα, και θα στο δωσουν λες και σου πουλανε λαθραιο ρολοι.....

 

 

επειτα, ειμαι σιγουρη πως μπαινουν στη διαδικασια τα παιδακια να ζητανε απο τους γονεις τους να ζητανε κι αυτα δωρα για τους δασκαλους... ή, ο γονιος εχει τη λανθασμενη εντυπωση πως θα προσεξεις περισσοτερο το παιδι του ετσι..

 

και δεν ειναι κατι συμβολικο δυστυχως... φοβαμαι πως ο γονιος θα σκεφτει πως πρεπει να παρει κατι καλο, κατι ακριβο...

 

δε ξερω, εγω νιωθω τρομερα αμηχανη, κανω σα χαζη οταν μου δινουν κατι, κοκκινιζουν μεχρι και τα ρουθουνια μου απο τη ντροπη...

 

ειναι ακυρη κινηση, απο ολες τις πλευρες!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως συμφωνοντας με τη φιλη DALIA κι εχοντας 2 εξαιρετικες παιδαγωγους στον παιδικο σταθμο της μικρης, δεν το βλεπω σαν δωροδοκια το να τους κανω ενα συμβολικο δωρακι (δε θα τους παρω κατι μεγαλης αξιας αλλωστε)... Δεν πιστευω οτι θα ειναι σαν να "υποχρεωνω" τη δασκαλα να προσεξει το δικο μου παιδι περισσοτερο, απλα ειμαι τοσο ικανοποιημενη απο την αγαπη που δειχνουν στο παιδι μου και την αφοσιωση στο λειτουργημα που επιτελουν, που απλα θα ηθελα να τις ευχαριστησω...

 

Παντως elachl επειδη κι εγω ουσιαστικα αδιοριστη εκπαιδευτικος ειμαι (φιλολογος), δε μου αρεσει αυτη η επιθετικοτητα απεναντι στους δασκαλους γενικα και αοριστα, ακομα κι αν εγω η ιδια ειμαι που εξοργιζομαι με ολα τα στραβα που συμβαινουν... Δεν μπορουμε να τους βαζουμε ολους στο ιδιο τσουβαλι κι αυτο ισχυει για καθε επαγγελμα...

 

Κι εγω ημουν καπως προκατειλημμενη με τους δημοσιους βρεφικους, αλλα τα πραγματα με διεψευσαν 1000%.... Ελπιζω και οταν παμε σχολειο να ειμαστε το ιδιο τυχεροι...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω οτι θα ειναι σαν να "υποχρεωνω" τη δασκαλα να προσεξει το δικο μου παιδι περισσοτερο, απλα ειμαι τοσο ικανοποιημενη απο την αγαπη που δειχνουν στο παιδι μου και την αφοσιωση στο λειτουργημα που επιτελουν, που απλα θα ηθελα να τις ευχαριστησω...

 

τίποτα παραπάνω, μόνο αυτό

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

παιδια,

 

 

θα συμφωνησω με την elachl (ναι, ναι, καλα διαβασατε!! :lol: )

 

 

λοιπον, οσες φορες μου εφεραν δωρο και μου το εδωσαν μπροστα στ αλλα παιδακι, ΗΘΕΛΑ Ν ΑΝΟΙΞΕΙ Η ΓΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΠΙΕΙ!!!!!....

 

οι γονεις κανουν το εξης..

 

ή θα δωσουν το δωρο στο παιδακι και εκεινο θα το δωσει την πιο ακαταλληλη στιγμη (μπροστα σ οοοοοοοοολο τον κοσμο, επιδεικτικα!!!! :lol::lol::lol: )

 

ή, θα σε παρουν οι ιδιοι, συνομωτικα, παραπερα, και θα στο δωσουν λες και σου πουλανε λαθραιο ρολοι.....

 

 

επειτα, ειμαι σιγουρη πως μπαινουν στη διαδικασια τα παιδακια να ζητανε απο τους γονεις τους να ζητανε κι αυτα δωρα για τους δασκαλους... ή, ο γονιος εχει τη λανθασμενη εντυπωση πως θα προσεξεις περισσοτερο το παιδι του ετσι..

 

και δεν ειναι κατι συμβολικο δυστυχως... φοβαμαι πως ο γονιος θα σκεφτει πως πρεπει να παρει κατι καλο, κατι ακριβο...

 

δε ξερω, εγω νιωθω τρομερα αμηχανη, κανω σα χαζη οταν μου δινουν κατι, κοκκινιζουν μεχρι και τα ρουθουνια μου απο τη ντροπη...

 

ειναι ακυρη κινηση, απο ολες τις πλευρες!!!

 

Όταν μιλούσαν τα κορίτσια για δώρα φαντάστηκα ότι θα είναι κάτι ομαδικό από όλα τα παιδιά της τάξης, όπως κάνουμε εμείς στην τάξη του γιου μου και όχι ο καθένας ξεχωριστά.

Φαντάζομαι ότι αυτό δεν θα φέρνει τον δάσκαλο σε δύσκολη θέση

Link to comment
Share on other sites

παιδια,

 

 

θα συμφωνησω με την elachl (ναι, ναι, καλα διαβασατε!! :lol: )

 

 

λοιπον, οσες φορες μου εφεραν δωρο και μου το εδωσαν μπροστα στ αλλα παιδακι, ΗΘΕΛΑ Ν ΑΝΟΙΞΕΙ Η ΓΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΠΙΕΙ!!!!!....

 

οι γονεις κανουν το εξης..

 

ή θα δωσουν το δωρο στο παιδακι και εκεινο θα το δωσει την πιο ακαταλληλη στιγμη (μπροστα σ οοοοοοοοολο τον κοσμο, επιδεικτικα!!!! :lol::lol::lol: )

 

ή, θα σε παρουν οι ιδιοι, συνομωτικα, παραπερα, και θα στο δωσουν λες και σου πουλανε λαθραιο ρολοι.....

 

 

επειτα, ειμαι σιγουρη πως μπαινουν στη διαδικασια τα παιδακια να ζητανε απο τους γονεις τους να ζητανε κι αυτα δωρα για τους δασκαλους... ή, ο γονιος εχει τη λανθασμενη εντυπωση πως θα προσεξεις περισσοτερο το παιδι του ετσι..

 

και δεν ειναι κατι συμβολικο δυστυχως... φοβαμαι πως ο γονιος θα σκεφτει πως πρεπει να παρει κατι καλο, κατι ακριβο...

 

δε ξερω, εγω νιωθω τρομερα αμηχανη, κανω σα χαζη οταν μου δινουν κατι, κοκκινιζουν μεχρι και τα ρουθουνια μου απο τη ντροπη...

 

ειναι ακυρη κινηση, απο ολες τις πλευρες!!!

 

Καλά, οταν ξεκινήσεις τα ιδιαίτερα του μαλλιά ... δε θα σου κάνουμε δωράκια!!!! Αντε κανα τάιπερ με μελομακάρονα του 1932!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως συμφωνοντας με τη φιλη DALIA κι εχοντας 2 εξαιρετικες παιδαγωγους στον παιδικο σταθμο της μικρης, δεν το βλεπω σαν δωροδοκια το να τους κανω ενα συμβολικο δωρακι (δε θα τους παρω κατι μεγαλης αξιας αλλωστε)... Δεν πιστευω οτι θα ειναι σαν να "υποχρεωνω" τη δασκαλα να προσεξει το δικο μου παιδι περισσοτερο, απλα ειμαι τοσο ικανοποιημενη απο την αγαπη που δειχνουν στο παιδι μου και την αφοσιωση στο λειτουργημα που επιτελουν, που απλα θα ηθελα να τις ευχαριστησω...

 

Παντως elachl επειδη κι εγω ουσιαστικα αδιοριστη εκπαιδευτικος ειμαι (φιλολογος), δε μου αρεσει αυτη η επιθετικοτητα απεναντι στους δασκαλους γενικα και αοριστα, ακομα κι αν εγω η ιδια ειμαι που εξοργιζομαι με ολα τα στραβα που συμβαινουν... Δεν μπορουμε να τους βαζουμε ολους στο ιδιο τσουβαλι κι αυτο ισχυει για καθε επαγγελμα...

 

Κι εγω ημουν καπως προκατειλημμενη με τους δημοσιους βρεφικους, αλλα τα πραγματα με διεψευσαν 1000%.... Ελπιζω και οταν παμε σχολειο να ειμαστε το ιδιο τυχεροι...

ΑΥΤΟ ΠΑΛΙ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΔΕς?ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΤΟ ΙΔΙΟ

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ ΕΙΜΑΙ ΡΕΑΛΙΣΤΡΙΑ

ΔΕς ΚΑΙ ΤΙ ΛΕΕΙ ΤΟ ΦΥΣΤΙΚΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΑΣΚΑΛΑ

ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΠΑΩ ΕΓΩ ΤΟ ΔΩΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ Η ΜΑΝΑ ΤΟΥ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΔΕΝ ΘΑ ΝΙΩΘΕΙ ΑΣΧΗΜΑ?ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΠΟΛΛΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΑΘΗΝΑΙ!

Link to comment
Share on other sites

να σου πω ακριβως τι ειναι?ενας ανθρωπος που ναι διαβασε και εμαθε γραμματα και ταλαιπωρηθηκε πολυ σωστα μεχρι να παρει το πτυχιο και μετα διοριστηκε και μετα εκμεταλευεται την αδυναμια του γονιου να πετυχει το παιδι του και το πρωι του κανει μαθημα στο σχολειο και το απογευμα φροντιστηριο στο σπιτι-μαυρα χρηματα!αυτο ειναι.αν εννοεις καλη συνεργασια να τους κανω δωρα οχι δεν θελω τετοια συνεργασια.και για να μην παρεξηγηθω σιγουρα δεν ισχυει για ολους αλλα για να κουγονται θα πει οτι υπαρχουν.και εγω δεν θελω να ειμαι μελος σε ολο αυτο!αν θα κανω φροντιστηριο στο παιδι μου θα επιλεξω εναν ανθρωπο δασκαλο που εχει αναγκη!σιγουρα καποιον αδιοριστο!

................................................................

Link to comment
Share on other sites

Όταν μιλούσαν τα κορίτσια για δώρα φαντάστηκα ότι θα είναι κάτι ομαδικό από όλα τα παιδιά της τάξης, όπως κάνουμε εμείς στην τάξη του γιου μου και όχι ο καθένας ξεχωριστά.

Φαντάζομαι ότι αυτό δεν θα φέρνει τον δάσκαλο σε δύσκολη θέση

 

 

ακου να δεις τωρα....

εγινε εκει που δουλευω αυτο....

μπαινει στο γραφειο των καθηγητων μια κοπελα, συναδελφος, κρατωντας στα χερια της ενα πολυ ομορφο και ιδιαιτερο κοσμημα απο τα φολι φολι, που της ειχαν παρει τα παιδια του τμηματος της...

 

εγω κραταγα ενα κρασι, μια αλλη κοπελα ενα κουτι μελομακαρονα (χαλιααααααα :lol::lol: ) μια αλλη μια διακοσμητικη μπαλα για το δεντρο της, και μια αλλη κραταγε τη τσαντα της!!!! δεν ειχε καθολου δωρο!!! :lol:

 

επεσε γελιο, αλλα για φαντασου να μην ηταν καλο το κλιμα με τους καθηγητες... μετριεται το ποσο καλος ειναι ο δασκαλος απο τα δωρα που παιρνει?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...