Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΨΟΣ ΕΝΟΙΚΙΟΥ


Recommended Posts

Κορίτσια θα ήθελα την γνώμη σας.

Μένουμε με ενοίκιο στη Νέα Σμύρνη σε 3άρι 82τμ, 1ου ορόφου, στην τιμή των 380€.Η πολυκατοικία είναι πολύ παλιά(του 1975) , το διαμέρισμα έχει ανακαινισμένη κουζίνα , αλουμίνια παλιά και 2 μπάνια.Τα μπάνια δεν είναι ανακαινισμένα και το μπαλκόνι έχει συμπαθητικό μέγεθος(ούτε μεγάλο το λες , ούτε μικρό).Στα μεγάλα συν του σπιτιού είναι ότι το σχολείο είναι απέναντι , έχει φυσικό αέριο και ελάχιστα κοινόχρηστα.Παρ'όλα αυτά , θεωρούμε πως πληρώνουμε υψηλό ενοίκιο για το μέγεθος του σπιτιού και την παλαιότητα του & κάναμε μια έρευνα αγοράς στην γειτονιά μιας.Απογοήτευση!Δεν βρίσκουμε φθηνότερο διαμέρισμα που να έχει τουλάχιστον τα + του τωρινού μας.Πέσαμε λίγο από τα σύννεφα γιατί όλοι μας έλεγαν πως τα ενοίκια έχουν πέσει πολύ , αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να πω πως εμείς βρήκαμε κάτι που να αξίζει.

Εσείς τι ενοίκιο πληρώνετε σε αντίστοιχο διαμέρισμα?(εάν φυσικά θέλετε απαντάτε).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια θα ήθελα την γνώμη σας.

Μένουμε με ενοίκιο στη Νέα Σμύρνη σε 3άρι 82τμ, 1ου ορόφου, στην τιμή των 380?.Η πολυκατοικία είναι πολύ παλιά(του 1975) , το διαμέρισμα έχει ανακαινισμένη κουζίνα , αλουμίνια παλιά και 2 μπάνια.Τα μπάνια δεν είναι ανακαινισμένα και το μπαλκόνι έχει συμπαθητικό μέγεθος(ούτε μεγάλο το λες , ούτε μικρό).Στα μεγάλα συν του σπιτιού είναι ότι το σχολείο είναι απέναντι , έχει φυσικό αέριο και ελάχιστα κοινόχρηστα.Παρ'όλα αυτά , θεωρούμε πως πληρώνουμε υψηλό ενοίκιο για το μέγεθος του σπιτιού και την παλαιότητα του & κάναμε μια έρευνα αγοράς στην γειτονιά μιας.Απογοήτευση!Δεν βρίσκουμε φθηνότερο διαμέρισμα που να έχει τουλάχιστον τα + του τωρινού μας.Πέσαμε λίγο από τα σύννεφα γιατί όλοι μας έλεγαν πως τα ενοίκια έχουν πέσει πολύ , αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να πω πως εμείς βρήκαμε κάτι που να αξίζει.

Εσείς τι ενοίκιο πληρώνετε σε αντίστοιχο διαμέρισμα?(εάν φυσικά θέλετε απαντάτε).

 

μεναμε σε σπιτι ακριβως ετσι οπως τα περιγραφεις αλλα ηταν στα βορεια προαστια και πληρωναμε 500.φυγαμε γιατι και εμας μας φανηκαν πολλα και νοικιασαμε με 600 καινουργια οικια....ομως δυστυχως τα κοινοχρηστα ηταν υπερβολικα τον χειμωνα φταναμε στα 250 ευρο ενω το μεγαλυτερο ποσο που ειχαμε δωσει στο παλιο σπιτι ηταν 80 και τα καλοριφερ καιγανε ικανοποιητικα μπορω να πω ;) ειναι πολυ δυσκολο να βρεις χαμηλοτερη τιμη η εστω και λιγο παραπανω αν θες πιο καινουργιο σπιτι.δεν μπορουν να πεσουν αλλο γιατι ο ιδιοκτητης πληρωνει εφοριες κτλ αν μπορειτε να δωσετε κατι παραπανω (μεχρι 500)πιστευω οτι σιγουρα θα βρειτε κατι.απλα προσοχη τα κοινοχρηστα:eek:

Link to comment
Share on other sites

Αν κι εγώ δεν ξέρω πόσο κυμαίνονται τα ενοίκια στη Ν. Σμύρνη αλλά στο Χαλάνδρι, νορμάλ μου φαίνεται το ενοίκιο που πληρώνετε. Γενικά οι καινούριες πολυκατοικίες συνήθως έχουν υψηλά κοινόχρηστα γιατί έχουν κήπους, φωτισμούς και γενικά αρκετά έξοδα.

Πάντως τα ενοίκια έχουν όντως πέσει αρκετά, αντίστοιχο σπίτι με το δικό σου πριν λίγα χρόνια θα νοικιαζόταν 100 ευρώ περισσότερο. Όπως λέει και η lelaki1980 επειδή οι ιδιοκτήτες πλέον έχουν αρκετά έξοδα από τα σπίτια, δεν μπορούν να ρίξουν εύκολα κι άλλο τις τιμές. Αν σας βολεύει γενικά το σπίτι, θα μπορούσατε να συζητήσετε με τον ιδιοκτήτη για να γίνουν κάποιες βελτιώσεις - μερική ανακαίνιση, πχ καινούριο μπάνιο ή καινούρια αλουμίνια και να γίνει μια μικρή αναπροσαρμογή ενοικίου ή να πληρώσετε εσείς τις εργασίες και να μην καταβάλλετε ενοίκιο για κάποιους μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Σε ελαχιστες περιοχες εχουν πεσει, και πολυ λιγο μαλιστα.

Ψαχνω σπιτι μηνες, σε διαφορες περιοχες, να ακουσετε θρασος απο μεσιτες και ιδιοκτητες...θελουν βλεπετε να βγαλουν και το ενοικιο που θελουν, και τη μεσιτικη αμοιβη, και να καλυψουν ΕΝΦΙΑ.... τοσα κι αν θελετε σου λενε, καποιος θα βρεθει ας περιμενω. :evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα, δεν μένω σε ενοίκιο αλλά κάνω συχνά έρευνα αγοράς, ούτε πολλά ούτε λίγα, λογικά θα μπορούσες να βρεις και με 350 ή 300 (μιλάμε για παλαιότητας! για μένα μένα το κλειδί είναι να μην μετακομίσεις να πιέσεις τον ιδιοκτήτη για μείωση στα 300. Η χρυσή ευκαιρία είναι το καλύτερο εργαλείο.

 

Δες εδώ καινούρια νεοδμητα Νεα Σμύρνη από 500 ευρώ

http://www.xe.gr/property/search?Geo.area_id_new__hierarchy=82474&Item.area.from=80&Publication.freetext=%CE%BD%CE%B5%CF%8C%CE%B4%CE%BC%CE%B7%CF%84%CE%BF&System.item_type=re_residence&Transaction.type_channel=117541&sort_by=Transaction.price&sort_direction=asc

 

δες εδώ τα παλαιότητας στην νέα Σμύρνη ξεκινούν από 200 ευρώ (κυρίως τα ισόγεια)

http://www.xe.gr/property/search?Geo.area_id_new__hierarchy=82474&Item.area.from=80&System.item_type=re_residence&Transaction.type_channel=117541&sort_by=Transaction.price&sort_direction=asc

 

 

Τώρα εάν θέλεις να πετύχεις το καλύτερο σπίτι μπορείς να κάνεις συμβιβασμούς πχ. να μην είναι 80 τμ αλλά 70 με καλή διαρύθμιση, να μην έχει 2 μπάνια αλλά ένα, όμως να είναι με κανούργια αλουμίνια και μπάνια. Μπορείς να πας σε μια άλλη συνοικία, πχ. όχι νέα σμύρνη αλλά κάτι πιο δίπλα. Το πιο σημαντικό είναι να μην ξέρει ο άλλος γιατί το θες! Εάν πχ. εσύ θες να είσαι κοντά στην μαμά σου και το πεις ο άλλος δεν θα ρίχνει το ενοίκιο με τίποτα.

 

Για τα κοινόχρηστα όταν πας να νοιοκιάσεις, δες την λίστα και όχι ότι σου λέει ο μεσίτης, εμείς όταν μέναμε γλυφάδα δίναμε 700 ευρώ και ψάχναμε για φθηνότερο αλλά μας δείχνανε πχ. με 600 (σε καινούργιο) αλλά με 200 ευρώ κοινόχρηστα!!! Να ξέρεις ότι ο ιδιοκτήτης θα προσπαθήσει να κρατήσει το ενοίκιο όσο πιο ψηλά μπορεί για όσο περισσότερο μπορεί.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θα ήθελα την γνώμη σας.

Μένουμε με ενοίκιο στη Νέα Σμύρνη σε 3άρι 82τμ, 1ου ορόφου, στην τιμή των 380?.Η πολυκατοικία είναι πολύ παλιά(του 1975) , το διαμέρισμα έχει ανακαινισμένη κουζίνα , αλουμίνια παλιά και 2 μπάνια.Τα μπάνια δεν είναι ανακαινισμένα και το μπαλκόνι έχει συμπαθητικό μέγεθος(ούτε μεγάλο το λες , ούτε μικρό).Στα μεγάλα συν του σπιτιού είναι ότι το σχολείο είναι απέναντι , έχει φυσικό αέριο και ελάχιστα κοινόχρηστα.Παρ'όλα αυτά , θεωρούμε πως πληρώνουμε υψηλό ενοίκιο για το μέγεθος του σπιτιού και την παλαιότητα του & κάναμε μια έρευνα αγοράς στην γειτονιά μιας.Απογοήτευση!Δεν βρίσκουμε φθηνότερο διαμέρισμα που να έχει τουλάχιστον τα + του τωρινού μας.Πέσαμε λίγο από τα σύννεφα γιατί όλοι μας έλεγαν πως τα ενοίκια έχουν πέσει πολύ , αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να πω πως εμείς βρήκαμε κάτι που να αξίζει.

Εσείς τι ενοίκιο πληρώνετε σε αντίστοιχο διαμέρισμα?(εάν φυσικά θέλετε απαντάτε).

 

Πιστεύω ότι το ενοίκιο που πληρώνεις είναι καλό για Νέα ΣΜύρνη. Πολύ δύσκολα θα βρεις κάτι πιο οικονομκό με τα δεδομένα του σημερινού σας διαμερίσματος.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

http://www.xe.gr/property/enoikiaseis|katoikies|neo-faliro|96256202|%CF%86%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%B5%CF%82.html

 

Καλή μου για δες εδώ 250, Νέο φάληρο 6ορόφου, πάρκινγ, ασανσερ, 2 υπνοδωμάτιο ένα μπάνιο, κεντρική θέρμανση !!!

 

Δεν είναι ερείπιο αλλά ούτε και παλάτι, εάν είναι τελευταίος όροφος, το μειον είναι ότι θα έχετε ζέστη το καλοκαίρι και κρύο το χειμώνα, οι παραθαλλάσιες περιοχές όμως έχουν λιγότερο υγρασία και κρυο.

 

το θέμα ενοικίου το έχω ψάξει μέχρι εκεί που δεν παίρνει, είναι να πέσεις στην ευκαιρία και θέμα τύχης!!! εμείς στην γλυφάδα το ενοίκιο το δίναμε αμέσως!! και όλα ! μετά από εμάς το χάος, ! αυτός όμως ηταν και ο λόγος που φύγαμε όταν είδαμε ότι μπορεί να υπάρξει πρόβλημα, δεν κάναμε παζάρια απλά αποχωρήσαμε. Το ενοίκιο είναι ένα πάγιο έξοδο + κοινόχρηστα οπότε πρέπει να το υπολογίσεις άψογα, γιατί διαφορετικά κάθε μήνα θα ζορίζεσαι. Αυτός είναι και ένας λόγος που δεν έχω ακόμα καταφέρει να νοικιάσω μόνη μου, το θέλω κανούργιο, φθηνό σε πολύ καλή περιοχή (εεε !! πολλά θέλω ....lol) πάντα σε κάτι θα χάνει! δυστυχώς! έχω βρει φθηνά σε καλές περιοχές αλλά τα τμ πολύ λίγα! τα πιο μεγάλα και πιο οικονομικά είναι σε πιο απλές συνοικίες με λιγότερο πράσινο.

 

Μήπως μπορεί όμως κάποιος να βοηθήσει και εμένα, βρε κορίτσια όταν κάποιος λέει χωρίς κοινοχρηστα τι εννοεί;;; ότι πχ. είναι ιδιόκτητο το οίκημα και δεν σε χρεώνει για ρεύμα εισόδου πχ. ή για τον κήπο, πως γίνεται σε κάποιες πολυκατοικίες να μην έχεις κοινόχρηστα είναι οικογενειακές! Εγώ ξέρω ότι πάντα η πολυκατοικία έχει κοινόχρηστα για το φως, το νερό, τον κήπο, την καθαρίστρια, τις επισκευές, ακόμα και όταν ένα διαμέρισμα είναι άδειο πληρώνει, τότε πως ορισμένοι γράφουν χωρίς κοινόχρηστα αλλά βλέπεις φώτο και είναι σε πολυκατοικία;;;

Link to comment
Share on other sites

Για να μην έχει κοινόχρηστα σημαίνει ότι δεν είναι πολυκατοικία, ίσως κάποιο διώροφο ή τριώροφο, το οποίο δεν έχει μεγάλους κήπους ούτε καθαρίστρια και ασανσέρ, εξ' ου και δεν έχει κοινόχρηστα.

Το άλλο που μπορώ να σκεφτώ, αν το διαμέρισμα είναι σε πολυκατοικία και δεν έχει κοινόχρηστα, είναι ο ιδιοκτήτης να τα έχει συμπεριλάβει στο ενοίκιο. Συμβαίνει και αυτό, ξέρω ακόμα και περίπτωση που ο ιδιοκτήτης στο ενοίκιο συμπεριλάμβανε και το νερό και τη δεή. Βέβαια, το ενοίκιο ήταν σχετικά υψηλό για τα τετραγωνικά του σπιτιού, είχε όμως το θετικό ότι δεν χρειαζόταν να ανησυχείς για λογαριασμούς.

Link to comment
Share on other sites

beba εγω θα ρωταγα τι εννοει τον σπιτονοικοκυρη, Χωρις κοινοχρηστα μπορει να συμαινει οτι δεν συμπεριλαμβανονται στην τιμη που σου λεει και οτι θα τα πληρωνεις εξτρα.

Σε ενα σπιτι χωρις καθολου κοινοχρηστα πρεπει να μαθεις πως πληρωνεται η θερμανση, το φως στην εισοδο, το κοινοχρηστο νερο, η καθαριστρια (πχ οταν ημουν φοιτητρια στην πολυκατοικια δεν ειχαμε καθαριστρια και μας ειχαν ζητησει να καθαριζουμε το εισογειο). Επισης και να συμπεριλαμβανονται ολα παλι δεν σημαινει οτι ειναι προς ωφελος του ενοικιαστη, Παλι υπαρχει η εκρεμοτητα της θερμανσης και παιζει πολυ η αναπροσαρμογη αναλογα με την πραγματικη καταναλωση και αυτη ειναι συνηθως προς τα πανω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...