Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θρησκευτικά έθιμα & προκαταλήψεις: 3.Φεβ. ΑΓΙΟΥ ΣΥΜΕΩΝ


Recommended Posts

:D:D:D αυτες ειναι ψευτικες νεραιδες βρε δεν πιανονται...

Σορυ για την αναλυση και αν σας ανατριχιασα αλλα εχω ακούσει απίστευτες και παμπολες ιστοριες από τη γιαγια μου... Ειδικα στα μερη τους τις πιστευαν παρα πολύ

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

από που ειναι dora μου η γιαγιά????

πάντως εγώ απο μικρή είχα κόλλημα με τις νεράιδες και τώρα βγαζω τα απωθημένα μου στη μικρή...χιχιχιχιχι :lol::lol:

νεραιδοβιβλία, νεραιδοσπιτάκια, μπορντούρα νεραιδενια, νεραιδάκια στο φωτιστικό, μόνο tatoo δεν της έκανα ακόμα αλλά κοντή γιορτή!!! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι από τα Σουλειμαναγα ενα χωριο στο νομο Ηλίας. Εχουν εκει ενα ποταμι.. ρεμα δεν θυμαμαι ακριβως τι που λεγετε Μπαραμπουτι και εκει λέγεται οτι κυκλοφορουν ακόμα νεραιδες..

Για το τατου δεν ξερω... αστην να επιλέξει μονη της γιατι μπορει να σιχαθει με τοσες νεραιδες στο τέλος..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

αποκλείεται dora...είναι γονιαδιακό σου λέω....φαίνεται απο τώρα ότι της αρέσουν(ας έκανε και αλλιώς---"η καθόλου καταπιεστική μανα :lol::lol: )

 

mimika μάλλον σε προηγούμενη ζωή ...δεν εξηγείτε τετοιο κόλλημα!!

:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

ΠΟΛΥ ΤΟ ΔΙΑΣΚΕΔΑΖΩ, ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ! ΔΗΛΑΔΗ ΑΛΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ Ο ΑΓ. ΣΥΜΕΩΝ ΑΠ΄ΤΟ ΝΑ "ΤΙΜΩΡΕΙ" ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΙΑΝΟΥΝ ΨΑΛΙΔΙΑ ΚΑΙ ΟΝΕΙΡΕΥΟΝΤΑΙ ΦΡΑΟΥΛΕΣ???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Ξέρατε για τον Άγιο Συμεών και την σημασία της μνήμης του για τις έγκυες; Αφού μου το είπαν μια φίλη μου και η πεθερά μου, το έψαξα το ίντερνετ και δείτε τι βρήκα.

---------------------------------------------------------------------

Συμεών, για τα παιδιά - Συμεών ο Θεοδόχος, για τα παιδιά αλλά και για τα σημάδια. Στη Θράκη οι έγκυες τιμούν ιδιαίτερα τον Άγιο Συμεών για να μην βγουν τα παιδιά σημαδεμένα (εορτάζει 18 Δεκεμβρίου και στις 3 Φεβρουαρίου).

---------------------------------------------------------------------

Σημαδεμένο παιδί - Κατά τις γιορτές του Αγίου Συμεών του Θεοδόχου (3η Φεβρουαρίου) και του Στυλίτου (1η Σεπτεμβρίου), οι έγκυες δεν κάνουν καμία εργασία και δεν αγγίζουν κανένα αντικείμενο, για να μη γεννηθεί το παιδί ελαττωματικό (σημαδεμένο).

---------------------------------------------------------------------

"Ο `Αγιος Συμιός σημειώνει" - Ο `Αγιος Συμεών είναι ο προστάτης των εμβρύων και των εγκύων. Τιμόταν ιδιαίτερα από τις εγκύους, καθώς, σύμφωνα με τη λαϊκή πρόληψη που πηγάζει από την παρετυμολογία του ονόματός του, "Ο `Αγιος Συμιός, σημειώνει". Έτσι, τούτη τη μέρα, ήταν απαγορευμένη η οποιαδήποτε εργασία για τις εγκυμονούσες, για να μη βγει σημαδεμένο το παιδί. Ιδιαίτερα δε, αποφεύγαν τη χρήση μαχαιριών, ψαλιδιών και άλλων κοπτικών εργαλείων που είναι συνδεδεμένα με τα σημάδια που προκαλούν. Στη Σύρο, μάλιστα, το βράδυ του Αγίου Συμεών, οι έγκυες, έπρεπε να βγάλουν τα ρούχα ανάποδα και να περάσουν τα χέρια τους στις πλάτες ή στα μεριά τους, ώστε αν βγει σημάδι στο παιδί, να είναι από πίσω και να μη φαίνεται.

 

Χαρακτηριστικό για τούτη τη δύναμη τούτης της λαϊκής πρόληψης είναι το ακόλουθο απόσπασμα του Στρατή Μυριβήλη από τη "Ζωή εν τάφω": "... Κάθε γυναίκα είναι μια φορά θηλυκιά. Αυτή ήταν χίλιες φορές. Απ'την κορφή ως τα νύχια ήταν γεμάτη θυληκάδες. Είχε θυμάμαι, εδωνά πάνω στο μπούτι, και μια καφεδιά βούλα. Η μάνα της μούπε, τότες που την είχε στην κοιλιά, έπιασε τηγάνι ανήμερα τ'Αγίου Συμνιού, και σαν το θυμήθηκε σκουπίστηκε τρομαγμένη στο μερί της. Και το κορίτσι γεννήθηκε "σημνιωμένο" μ'αυτή τη δαχτυλιά. Αυτή η βούλα το λοιπόν με παλάβωνε."

---------------------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

εγω δηλαδη που σημερα ειμαι στη δουλεια και που οταν τρωω παντα λερωνομαι θα κανω ενα παιδι γεματο σημαδια;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; ελεος

Despoina 27/5/2010

Dimitris 12/6/2011

Marilou 9/8/2013

Link to comment
Share on other sites

η μητερα μου που ειναι πολυ ενημερωμενη και διαβασμενη σε οτι αφορα τη θρησκεια , του αγιου Συμεων με ειχε παρει τηλ κ μου διαβασε την ευχη του!για ολα τα αλλα , σημαδεματα κλπ δηλωνει καθετα πως ειναι δεισιδαιμονιες...(αστα με εβριζε στο τηλ που καθομαι κ ρωταω τετοια πραγματα ενω θα επρεπε σα δικο της παιδι να ξερω:oops:)

οσο για τις λεχωνες η αληθεια ειναι οτι με φυλαγε αρκετα κ απο τις νυχτερινες επισκεψεις κ το παιδι δε βγηκε εκτος σπιτιου 40 μερες , αλλα το δε πρωτο το εκανε διοτι η λεχωνα ειναι πολυ ευαλωτη ολο αυτο το διαστημα , ορμονικα κ ψυχολογικα, το δε δευτερο μου ειπε επι λεξη πως το παιδι 9 μηνες ηταν στην κοιλια κ η μεταβαση στον εξω κοσμο θελει προσοχη ...

νομιζω πως εχει δικιο.

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδή εγώ που και στην πρώτη αλλά και τώρα ήμουν και στην 1η Σεπτεμβρίου αλλά και του Αγ.Σημεών έγγυος και το μωρό ΔΕΝ είχε ΚΑΝΕΝΑ σημάδι πρέπει να έχω πρόβλημα!!!ΕΛΕΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

eleftheriak ασχετο και οφ τοπικ 10/2 θα γεννησω και εγω στο ελενα!!εσυ σε ποιο?αν θες μου απαντας!! ον τοπικ τωρα και στης 2 γιορτες ημουν και ειμαι εγκυος!!μια σεμπτεβρη δουλευα στο νησι και σημερα ανοιγω κουτες μετακομοισης με ψαλιδι....να φοβαμε δλδ οτι το παιδι θα βγει η με ψαλιδι η με ποτηρι σε σημαδι???

αχ θεε μου τι ακουω!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

eleftheriak ασχετο και οφ τοπικ 10/2 θα γεννησω και εγω στο ελενα!!εσυ σε ποιο?αν θες μου απαντας!! ον τοπικ τωρα και στης 2 γιορτες ημουν και ειμαι εγκυος!!μια σεμπτεβρη δουλευα στο νησι και σημερα ανοιγω κουτες μετακομοισης με ψαλιδι....να φοβαμε δλδ οτι το παιδι θα βγει η με ψαλιδι η με ποτηρι σε σημαδι???

αχ θεε μου τι ακουω!!

Με το καλό τα μπεμπέ μας!!Στο Γαία γεννάω κατα πάσα πιθανότητα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Όταν θα πάμε με το καλό να πάρουμε την ευχή στις 40 μέρες στην εκκλησία, θα πρέπει λέει η πεθερά μου να μπούμε στο ναό 3 άτομα δηλ εγώ, η μπέμπα και ο σύζυγος...και το γιό μου που θα τον αφήσω δηλαδή?:shock::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν θα πάμε με το καλό να πάρουμε την ευχή στις 40 μέρες στην εκκλησία, θα πρέπει λέει η πεθερά μου να μπούμε στο ναό 3 άτομα δηλ εγώ, η μπέμπα και ο σύζυγος...και το γιό μου που θα τον αφήσω δηλαδή?:shock::mrgreen:

 

Φιλεναδα, μην τρελλενεσαι......εμεις δεν εχουμε παρει καμια ευχη των 40 ημερων. Βασικα δεν το ξεραμε, κανεις δεν μας το ειπε αλλα και να μας το ελεγε.......:lol: Μην ασχολησε.....εως και καθολου........εννοω παρε την ευχη αμα θες αλλα μην τρελλενεσαι με αυτα που λενε. (Διευκρινιζω για να μην παρεξηγηθω)........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

αυτο που κανουν κατι παπαδες στο σαραντισμο να μη βαζουν τα κοριτσακια στο ιερο μου τη δινει!λες κ ειναι φονιαδες!οταν σαραντησα την κορη μου ο παπας την εβαλε κ στο ιερο παντως!μωρο ειναι ελεος!κ γενικα γιατι απαγορευονται οι γυναικες!εγω δεν πιστευω για χαρη του αντρα μου τα εκανα αλλα ακομα κ ο θεος ειναι ρατσιστης:rolleyes: κ υστερα λενε για τους ανθρωπους

σορρυ για το οφ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Ωραια πανω κατω αυτα που μου λετε ειχα στο μυαλο μου!Και γω ειμαι πολυ επιφυλακτικη με ολα αλλα δεν νομιζω οτι ενα καλα μαγειρεμενο τροφιμο μπορει να βαλει απο μονο του σε κινδυνο τη ζωη ενος εμβρυου.Βασικα με εχει κολλησει να φαω κονσερβα τονο(ετρωγα παραπολυ πριν) αλλα δεν θα το κανω αφου ουτως η αλλως οι κονσερβες δεν ειναι και η καλυτερη τροφη.Εκτος απο το θεμα του φαγητου εχω και μια αλλη απορια...που μαλλον ειναι λαικη δεισιδαιμονια αρα βλακεια!Λοιπον ,ειχα ακουσει παλια οτι αν μυρισει εγκυος λουλουδι πρεπι να ξυθει σε μερος που δεν φαινεται και οτι στο σημειο που θα ξυθει θα βγει στο μωρο σημαδακι...χαζομαρα?μαλλον...εγω ομως το σκεφτομαι ...να ασχοληθω τελικα με τις γλαστρες μου ή οχι...επιασε και η ανοιξη...και αγαπω και τα λουλουδια...(μην με περασετε για καθυστερημενη...μαλλον διυλιζω τον κωνωπα πλεον...)

 

ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΠΩς ΕΑΝ ΞΥΣΤΕΙ ΑΝΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΣΥΜΕΩΝ ΜΕΝΕΙ ΣΗΜΑΔΑΚΙ:-Pχαζομαρα δεν τα λες .τα πιστευαν και πορευοταν τοσα χρονια οι γιαγιαδες και μαμαδες μας

εγω εχω μια τεραστια ελια στον ποπο μου!!!!

καλη εγκυμοσυνη και να ξερεις οτι το μεγαλυτερο κακο το κανει το αγχος

Link to comment
Share on other sites

αχχαχαχα θα σου πω να γελασεις,η μητερα μου οταν ηταν εγκυος στην αδερφη μου πηγε και εκοψε φρεσκο μαιντανο απο τν αυλη ηρθε η πεθερα της και λεει καλε τι εκανες ε η μαμα μου τρομαξε και εβαλε τυχαια το χερι της στο αυχενα τωρα θα μου πεις γιτι εκει αλλα τι να σου πω ουτε και η ιδια ξερει,τωρα λοιπον η αδερφη μου εχει εναν ωραιοτατο μαιντανο στον αυχενα της,ειναι 22 χρονων η αδερφη μου και ακομα φαινεται.

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΠΩς ΕΑΝ ΞΥΣΤΕΙ ΑΝΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΣΥΜΕΩΝ ΜΕΝΕΙ ΣΗΜΑΔΑΚΙ:-Pχαζομαρα δεν τα λες .τα πιστευαν και πορευοταν τοσα χρονια οι γιαγιαδες και μαμαδες μας

εγω εχω μια τεραστια ελια στον ποπο μου!!!!

καλη εγκυμοσυνη και να ξερεις οτι το μεγαλυτερο κακο το κανει το αγχος

Αυτο ξαναπεστο!Η αληθεια δεν λες οτι αγχωνομαι κιολας αλλα να... ρωταω μηπως μου ξεφευγει κατι...Και επειδη λιγο εφτυσα αιμα για να βρεθω...εγκυος...το παρακανω.Και για πες...του Αγ.Συμεων ποτε πεφτει?:confused:

ysjfp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΠΩς ΕΑΝ ΞΥΣΤΕΙ ΑΝΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΣΥΜΕΩΝ ΜΕΝΕΙ ΣΗΜΑΔΑΚΙ:-Pχαζομαρα δεν τα λες .τα πιστευαν και πορευοταν τοσα χρονια οι γιαγιαδες και μαμαδες μας

εγω εχω μια τεραστια ελια στον ποπο μου!!!!

καλη εγκυμοσυνη και να ξερεις οτι το μεγαλυτερο κακο το κανει το αγχος

 

 

και εγω αυτο ξερω,οποτε μπορεις αφοβα να ασχοληθεις με τα λουλουδια σου.:P

Link to comment
Share on other sites

O Συμεών γιορτάζει στις 03 Φεβρουαρίου.

Ευτυχως τοτε δεν ημουν,τον επομενο δεν τον προλαβαινω...θα χω γεννησει...:lol::lol::lol:Εμενα ποτε δεν πηρε κατι το αυτακι μου για τη φετουλα!!!Και εγω αγαπω φετουλα πολυ...εχει και ασβεστιο...

ysjfp2.png

Link to comment
Share on other sites

O Συμεών γιορτάζει στις 03 Φεβρουαρίου.

 

γιορτάζει και αρχές φεβρουαρίου δεν θυμάμαι ακριβή ημ/νια, για να καλύπτει όλες τις εγκυμονούσες..εγώ και στις δύο εγκυμοσύνες πρόλαβα και φεβρουάριο και σεπτέμβρη!σε καραντίνα εκείνες τις μέρες δεν έκανα τίποτα για να μη βγει σημαδάκι στο μωρό, μια χαρά πέρασα:lol::lol:

oMNmp2.pngJrEhp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Γεια σας, χρόνια πολλά. :)

Θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι αλήθεια αυτό που λένε για τη μέρα που γιορτάζει ο Άγιος Συμεών. Ότι δηλαδή η έγκυος δεν πρέπει να πιάσει τίποτα για να μη σημαδευτεί το μωρό. :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...