Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

clomiphene / κλομιφαίνη


Recommended Posts

Εγω σταματησα τα clomiphene και εχω αρχισει την εναλλακτικη ιατρικη απο την οποια εχω δει απιστευτα αποτελεσματα.....κανω βελονισμο και παιρνω ινοσιτολη, βιταμινη ε , φολικο οξυ, και πολυς καλης ποιοτητας λυγαρια ,γαιδουραγκαθο και κατι αλλο που δεν το θυμαμαι, δυο μηνες τωρα εχω σταθερη περιοδο στις 32 μερες αισθανομαι οωρηξια και ειμαι πολυ χαρουμενη, η ψυχολογια ειναι πολυ καλη .σας το συνιστω !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 569
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω σταματησα τα clomiphene και εχω αρχισει την εναλλακτικη ιατρικη απο την οποια εχω δει απιστευτα αποτελεσματα.....κανω βελονισμο και παιρνω ινοσιτολη, βιταμινη ε , φολικο οξυ, και πολυς καλης ποιοτητας λυγαρια ,γαιδουραγκαθο και κατι αλλο που δεν το θυμαμαι, δυο μηνες τωρα εχω σταθερη περιοδο στις 32 μερες αισθανομαι οωρηξια και ειμαι πολυ χαρουμενη, η ψυχολογια ειναι πολυ καλη .σας το συνιστω !!!

 

Καλα αποτελεσματα λοιπον! ;) Και εγω τα σταματησα, πολλες παρενεργειες και μικρα ποσοστα επιτυχιας! Παλιοτερα εκανα και εγω βελονισμο, οχι για εγκυμοσυνη, απλα για να στρωσω τον κυκλο μου και ειχα δει πολυ μεγαλη διαφορα. Συνεχισε το!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κορίτσια είμαι καινούργια στο φόρουμ....είμαι 29 με πολυκυστηκες και μετά από 3 χρόνια προσπαθειών και 5 μήνες με κλομιφαινη τπτ :confused: σκέφτομαι να συνεχίσω τον αγώνα για την απόκτηση του πολυπόθητου μωρου με σπερματένχυση ή και εξωσωματίκη! καλή τύχη σε όλες μας εύχομαι και σύντομα αυτό το μαρτύριο να τελειώσει:-)

age.pngpreg.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κορίτσια είμαι καινούργια στο φόρουμ....είμαι 29 με πολυκυστηκες και μετά από 3 χρόνια προσπαθειών και 5 μήνες με κλομιφαινη τπτ :confused: σκέφτομαι να συνεχίσω τον αγώνα για την απόκτηση του πολυπόθητου μωρου με σπερματένχυση ή και εξωσωματίκη! καλή τύχη σε όλες μας εύχομαι και σύντομα αυτό το μαρτύριο να τελειώσει:-)

@Αστα, σας έχει βρει κάποιο άλλο προβλημα? π.χ. στο σπερμα, σαλπιγγες κλπ? Εγω είμαι στον πρώτο μηνα κλομιφαίνης, 28 χρονων με συνδρομο πολυκυστικων και πολύυυ αστατο κυκλο και 5 μηνες μηνες χωρις περιοδο να καταλαβεις.

Τωρα εχω ξεκινησει να παιρνω Inofert που μου ειπε ο γιατρος, clomiphene και πίνω και ενα αγιουβερδικο το Eve care. Μου τόνισε να χάσω βάρος και να μην τρώω ζαχαρη και γλυκα γενικότερα. Είμαι υπερβαρη η αληθεια είναι... πρεπει να χασω 15 κιλα σιγουρα, αν και ειμαι ψηλη. Εσυ απο βάρος πως είσαι?

Εχε πίστη μέσα σου και μπορεί να μείνεις αυτό το μήνα τον τελευταιο!! ποτε δεν ξέρεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
γεια σας κορίτσια είμαι καινούργια στο φόρουμ....είμαι 29 με πολυκυστηκες και μετά από 3 χρόνια προσπαθειών και 5 μήνες με κλομιφαινη τπτ :confused: σκέφτομαι να συνεχίσω τον αγώνα για την απόκτηση του πολυπόθητου μωρου με σπερματένχυση ή και εξωσωματίκη! καλή τύχη σε όλες μας εύχομαι και σύντομα αυτό το μαρτύριο να τελειώσει:-)

 

Αστα, σαλπιγγογραφια εκανες; Στο λεω για δυο λογους, 1. Μην μπεις στην διαδικασια για σπερματ. Και εξωσωμ. Διχως να το εχεις τεσταρει και 2. Γιατι μετα την σαλπιγγογραφια υπαρχουν καλες πιθανοτητες για εγκυμοσυνη,ειδικα εμεις με τις πολυκυστικες.

Εγω προσπαθουσα 3,5 χρονια, εκανα και την κλομιφαινη αλλα ουτε δειγμα θετικου, τον προηγοημενο μηνα εκανα σαλπιγγ. Και τωρα ειμαι εγκυος :)

Ο γιατρος που μου εκανε την σαλπιγγ. Μου ειπε ΄΄ μετα απο αυτην την εξεταση οι ωοθηκες τρελαινονται, αφηστε τους γιατρους στην ακρη και εχετε επαφες καθε δυο μερες! Εμεις με πολυκυστικες πρεπει να εχουμε συχνες επαφες....

Και πετυχε ρε κοριτσια μετα απο απειρα αρνητικα τεστ, γιατροσοφια, φαρμακα κτλ.... Κτλ....

Ευχομαι συντομα και στα δικα σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 10 months later...
Ξέρει κάποιος τι ποσοστό επιτυχίας υπάρχει με τη συγκεκριμένη θεραπεία;

 

Καλησπέρα,

Δεν υπάρχουν ποσοστά.

Σε άλλες κοπέλες πιάνει σε άλλες δε πιάνει.

Προσωπικά έμεινα δεύτερο μήνα προσπάθειας με αυτή τη θεραπεία.

(Παλινδρομη κύηση)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πράγματι δεν υπάρχουν ποσοστά επιτυχίας, το μόνο που είχα διαβάσει ήταν ότι τα ποσοστά είναι ακριβώς τα ίδια με της φυσιολογικής σύλληψης. Υπομονή... εγώ σήμερα είμαι σε δίλλημα να αρχίσω 2ο κύκλο ή όχι.....:|

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια καλησπέρα!!είμαι καινούργια στο forum!!προσπαθώ κ γω για μωράκι με clomiphene..είμαι στην 32η μέρα και περιμενω..ελπιζωντας να μν μ ρθει..αχ έχω πολύ άγχος!!!! 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω τις κοπέλες που πέτυχαν εγκυμοσύνη μετά από λήψη κλομιφαίνης αν τους συνέβη να υπάρχουν προβλήματα στο έμβρυο κατά τον προγεννητικό έλεγχο ή αν ήταν όλα εντάξει. Γιατί έχω διαβάσει διάφορα σε ξένα φόρουμ που με έχουν φοβίσει λίγο...

Επεξεργάστηκαν by Chrysanthemo
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Κορίτσια γεια σας!!! Αυτό το μήνα πήρα Και γω κλομιφαινη πρώτη φορά.  Αύριο περιμένω να μην μου έρθουν . Να σας ρωτήσω αν ξέρετε.  Πάντα 10 μέρες τουλάχιστον πριν την περίοδο το στήθος είναι τουμπανο και τώρα τίποτα.  Λέτε να φταίει η κλομιφαινη; ; Παίρνω και 2 φορές το dostinex γιατί είχα λίγο ανεβασμένη προλακτινη. Να ελπίζω ή ;;; κανονικά αν υπάρχει υποτιθέμενη εγκυμοσύνη δεν θα πρεπε να ήταν πρησμένο; ; 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Tomy είπε:

Κορίτσια γεια σας!!! Αυτό το μήνα πήρα Και γω κλομιφαινη πρώτη φορά.  Αύριο περιμένω να μην μου έρθουν . Να σας ρωτήσω αν ξέρετε.  Πάντα 10 μέρες τουλάχιστον πριν την περίοδο το στήθος είναι τουμπανο και τώρα τίποτα.  Λέτε να φταίει η κλομιφαινη; ; Παίρνω και 2 φορές το dostinex γιατί είχα λίγο ανεβασμένη προλακτινη. Να ελπίζω ή ;;; κανονικά αν υπάρχει υποτιθέμενη εγκυμοσύνη δεν θα πρεπε να ήταν πρησμένο; ; 

Δεν είναι αναγκαίο να πρηστεί το στήθος για να είσαι έγκυος. Η κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετικη κ κάθε κοπέλα έχει διαφορετικά συμπτώματα. Σε εμένα πχ δεν θυμάμαι να έχει πρηστεί ιδιαίτερα. Το μόνο σύμπτωμα ήταν ότι δεν μ ερχόταν περίοδος κ γύρω στην 7η εβδομάδα πεινουσα απίστευτα, απ την επόμενη εβδομάδα άρχισαν κ οι αναγουλες! Σ εύχομαι πάντως να είσαι έγκυος αλλά κ να μην είσαι μην αγχωνεσαι κάποια στιγμή θα μεινεις! :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο..εγώ απλά είχα απουσία περιόδου, γύρω στην 8-9 εβδομάδα είχα λίγο πρησμένο και μετά ξεπρήστηκε, ούτε λιγούρες, ούτε αναγούλες..Σου εύχομαι τα καλύτερα!

Επεξεργάστηκαν by Sofika123
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Tomy είπε:

Γεια σου mama16 ααχχχ μακάρι!!!!! Να χαίρεσαι την οικογένειά σου Σ ευχαριστώ !!!!! Το θέλουμε τοοοσο πολύ μακάρι!!!!!

Ευχαριστώ πολύ..

 Να σας έρθει γρήγορα ή και αυτή τη στιγμή που μιλάμε να είσαι έγκυος κ να μην το ξέρεις!! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Sofika123 είπε:

Δεν είναι απαραίτητο..εγώ απλά είχα απουσία περιόδου, γύρω στην 8-9 εβδομάδα είχα λίγο πρησμένο και μετά ξεπρήστηκε, ούτε λιγούρες, ούτε αναγούλες..Σου εύχομαι τα καλύτερα!

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ Sofika μου!!!!! Το μόνο που έχω είναι κοιλιά τούμπανο... αέρια και υγρασία εκεί κάτω Αφού λέω συνέχεια μου ήρθανε.... Δεν έχω ξαναπάρει κλομιφαινη και ίσως να τα έχω Αυτά εξαιτίας των χαπιών ξέρω και γω;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα στην ομάδα... Σήμερα ξεκίνησα για δεύτερη φορά κύκλο με κλομιφαινη την πρώτη φορά η τότε γυναικολόγος μου μου τα εδωσε αλλα δεν με παρακολούθησε οσο τα έπαιρνα δεν προέκυψε νινι τότε τώρα ο γυναικολόγος μου το έχει πάρει πατριωτικά το θέμα  κ μου εδωσε τα χάπια συν ενέσεις ovitrelle σε 10 μέρες θα παω για τον πρώτο υπέρηχο...παρόμοιες εμπειρίες κορίτσια υπάρχει κάποια που τα κατάφερε???εχω ιστορικό με υδροσαλπιγγες κ δεν ξέρω αν θα τα καταφέρουμε

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σας,

θα θελα να ρωτήσω αν έχει τύχει σε κάποια κοπέλα να έχει θέμα με την προλακτινη της. Μετά από έξι μήνες προσπαθειών (γνωρίζω ότι είναι λίγο το διάστημα αλλα μεσολάβησε και μια αποβολη) η γιατρός μας είπε ότι πρεπει να γίνουν κάποιες εξετάσεις. Όλες βγήκαν καλές (σπερμοδιαγραμμα, σαλπιγγογραφια,ορμονικες). Το μόνο που ήταν ελαφρά υψηλό ήταν η προλακτινη. Με ανώτατο όριο το 23,3 η δικη μου ηταν 29,2. Μου είπε λοιπόν ότι δεν κάνω τακτικές ωορρηξιες. Κατά τη διάρκεια όμως των τελευταίων έξι μηνών , ελέγχω πάντα με τεστακια τις ωορρηξιες μου και βγαίνουν πάντα θετικά τις μέρες που είναι να γίνει η ωορρηξια. Μου είπε λοιπόν να ξεκινήσουμε κλομιφαινη. Επειδή είμαι αρκετά αγχώδης εχει τύχει κάτι αντίστοιχο σε κάποια άλλη κοπελα; Χρειάζεται όντως να ξεκινήσω να παίρνω χάπια με αυτό το ιστορικο; 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...