Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

MAMA ΜΕ ΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΙΤΙΔΑ


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Με κόλλησε ο μεγάλος μου γιος γαστρεντερίτιδα.

Διανύω την τρίτη μέρα με την ίωση.

Δεν κάνω εμετούς, μόνο διάροια και πυρετό - μέχρι 38,2.

Παίρνω μόνο ντεπόν.

Δεν μπορώ να φάω ούτε πίνω ιδιαίτερα υγρά.

Θηλάζω αποκλειστικά την 3 μηνών μπέμπα μου. Με οδηγία της παιδιάτρου μας, συνεχίζω να θηλάζω με καλά πλυμμένα χέρια και μάσκα.

Αλλά αναρωτιέμαι: Τι γάλα δίνω στο μωρό έτσι όπως είμαι τώρα; Παίρνει όσα χρειάζεται από το γάλα μου;

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Παίρνει ακριβώς όσα χρειάζεται και κυρίως τα αντισώματα για την ίωση που περνάς. Απλά έχε το νου σου να μην αφυδατωθείς εσύ. Αφού δεν έχεις εμετούς είναι λίγο πιο εύκολο.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Tsibouri, σ ευχαριστώ!

Αν εξαιρέσουμε την κούραση που νιώθω -και λογικά, μετά από 3 μέρες "νηστείας"- είμαι καλύτερα σήμερα! :)

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Κορίτσια σας ικετευω βοήθηστε με

Απο χθες τα μεσάνυχτα έχω γαστρεντεριτιδα με βαριά συμπτώματά ( πόνο στο στομάχι, διάρροια λίγο εμετο, κρυαδες και λίγο κοκκαλα).πυρετό δεν έχω, αντίθετα υποθερμία θα έλεγα μεγιστη 36,7.

Δε θηλαζω άλλα κάνω αντλησεις και το δίνω με μπιμπερο.η παιδίατρος λέει όχι για δυο μέρες.η σύμβουλος φανατικά ναι να δώσω άμεσα το γαλα.τι να κάνω;

Επίσης έχω κλειστεί στο υπόγειο και το μωρο 10 μηνών το έχει ο πατέρας του στο ισόγειο.δεν αντεχω όμως να μη το βλεπω ματωνει η καρδία μου.μου είπε και η μάνα μου να το πάρει σπιτσι της. Δε μπορω όμως....(ειμασταν 25 μέρες ΜΕΝΝ απο τη γέννηση και δε μπορω πλεον να περάσω Μερά χωρις αυτό).τι να κάνω μπορω τουλαχιστον απο αυριονα ανεβαίνω με μάσκα να τοβλεπω λίγο;

Βεβαία δε θέλω σε καμια περιπτωση να κολλήσει και να ταλαιπωρηθει.στη περιπτωση αύτη είναι αρκετά πιθανό το νοσοκομείο;

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά!

Στο γάλα δεν περνούν οι ιοί της γαστρεντερίτιδας. Επιπλέον, οι ιοί υπήρχαν στο σπίτι πριν εμφανιστούν τα συμπτώματα και ξεκινήσετε τις προφυλάξεις. Γι΄αυτό είναι πολύ σημαντικό να παίρνει το μωρό τα αντισώματά του. Προσωπικά δεν χωρίστηκα από τα παιδιά λόγω ασθένειας και δεν κόλλησαν ποτέ από μένα. Πόσων μηνών είναι;

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά!

 

Δίκιο έχει η σύμβουλος. Μία ίωση έχει μεταδοθεί από τη μητέρα στο μωρό ΠΡΙΝ εκείνη εκδηλώσει συμπτώματα. Ο μόνος τρόπος να περάσει το μωρό την ίωση όσο πιο ελαφρά γίνεται είναι με τα ειδικά προς τη συγκεκριμένη ίωση αντισώματα, που έχει το γάλα της άρρωστης μαμάς. Η οδηγία, επομένως, του μη θηλασμού και της απομόνωσης είναι επικίνδυνη για το μωρό. Κατηγορηματικά.

 

 

pax, μαζί γράφαμε! 10 μηνών λέει πως είναι το μωρό

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά!

 

Δίκιο έχει η σύμβουλος. Μία ίωση έχει μεταδοθεί από τη μητέρα στο μωρό ΠΡΙΝ εκείνη εκδηλώσει συμπτώματα. Ο μόνος τρόπος να περάσει το μωρό την ίωση όσο πιο ελαφρά γίνεται είναι με τα ειδικά προς τη συγκεκριμένη ίωση αντισώματα' date=' που έχει το γάλα της άρρωστης μαμάς. Η οδηγία, επομένως, του μη θηλασμού και της απομόνωσης είναι επικίνδυνη για το μωρό. Κατηγορηματικά.

 

 

pax, μαζί γράφαμε! 10 μηνών λέει πως είναι το μωρό[/quote']

 

Αρα το οτι δεν έχει εμφανίσει συμπτώματα σημαίνει πως τη γλίτωσε;έκλεισα 24ωρο άρρωστη και τα συμπτώματα παραμένουν βαριά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια σας ικετευω βοήθηστε με

Απο χθες τα μεσάνυχτα έχω γαστρεντεριτιδα με βαριά συμπτώματά ( πόνο στο στομάχι, διάρροια λίγο εμετο, κρυαδες και λίγο κοκκαλα).πυρετό δεν έχω, αντίθετα υποθερμία θα έλεγα μεγιστη 36,7.

Δε θηλαζω άλλα κάνω αντλησεις και το δίνω με μπιμπερο.η παιδίατρος λέει όχι για δυο μέρες.η σύμβουλος φανατικά ναι να δώσω άμεσα το γαλα.τι να κάνω;

Επίσης έχω κλειστεί στο υπόγειο και το μωρο 10 μηνών το έχει ο πατέρας του στο ισόγειο.δεν αντεχω όμως να μη το βλεπω ματωνει η καρδία μου.μου είπε και η μάνα μου να το πάρει σπιτσι της. Δε μπορω όμως....(ειμασταν 25 μέρες ΜΕΝΝ απο τη γέννηση και δε μπορω πλεον να περάσω Μερά χωρις αυτό).τι να κάνω μπορω τουλαχιστον απο αυριονα ανεβαίνω με μάσκα να τοβλεπω λίγο;

Βεβαία δε θέλω σε καμια περιπτωση να κολλήσει και να ταλαιπωρηθει.στη περιπτωση αύτη είναι αρκετά πιθανό το νοσοκομείο;

Σορυ δεν καταλαβα ειναι 10μηνων η 25 ημερών;

Εννοείται οτι πρεπει να αυνεχιζεια να θυλαζεις - εχω περάσει και γαστρεντεριτιδα και ιώσεις και χειρότερο ποτε δεν τα αποχωρηστικα και παντα θηλαζα

Μα αν ειναι να κολησει το μικρόβιο ειναι στον αέρα ετςι και αλλιώς ειναι παντού στο σπίτι σου

Το να ειςαι στο υπόγειο λες και εχεις λεπρα ειναι τρελό!!! Πήγαινε στο παιδι σου καλη μου!

 

Και ναι μπορει να εχει γλιτώσει μπορει και οχι αλλα οσο του δίνεις αντισώματα τοςο πιο γρήγορα θα το περάσει!

Link to comment
Share on other sites

Σορυ δεν καταλαβα ειναι 10μηνων η 25 ημερών;

Εννοείται οτι πρεπει να αυνεχιζεια να θυλαζεις - εχω περάσει και γαστρεντεριτιδα και ιώσεις και χειρότερο ποτε δεν τα αποχωρηστικα και παντα θηλαζα

Μα αν ειναι να κολησει το μικρόβιο ειναι στον αέρα ετςι και αλλιώς ειναι παντού στο σπίτι σου

Το να ειςαι στο υπόγειο λες και εχεις λεπρα ειναι τρελό!!! Πήγαινε στο παιδι σου καλη μου!

 

Και ναι μπορει να εχει γλιτώσει μπορει και οχι αλλα οσο του δίνεις αντισώματα τοςο πιο γρήγορα θα το περάσει!

 

10 μηνών ειμαστε

Link to comment
Share on other sites

Να πλένεις σχολαστικά τα χέρια σου, απόφυγε να το πολυφιλάς και θήλαζε το απευθείας όσο περισσότερο μπορείς.

 

Φρόντισε να λαμβάνεις πολλά υγρά και να παίρνεις προβιοτικά να αναρρώσεις πιο γρήγορα. Ο παιδίατρός σου δεν φααίνεται να ξέρει πολλά από θηλασμό, οπότε τις οδηγίες του για το συγκεκριμένο θέμα εγώ προσωπικά δε θα τις λάμβανα υπόψιν. Αν είναι καλό στα υπόλοιπα κράτα τον. Περαστικά σου, καλή ανάρρωση.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Η ίωση θα μπορούσε να φταίει είτε επειδή έπαθες μεγάλη αφυδάτωση είτε επειδή δεν είχες το κουράγιο να θηλάσεις το μωρό, λόγω της εξάντλησης. Σε κάθε περίπτωση, με λίγο πιο εντατικούς θηλασμους, η παραγωγή θα ξαναφτιάξει, μην ανησυχείς!

 

Περαστικά σου! Η μπέμπα ακόμα κρατάει γερά; Είδες τι σου κάνει ο θηλασμός;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!

 

Η ίωση θα μπορούσε να φταίει είτε επειδή έπαθες μεγάλη αφυδάτωση είτε επειδή δεν είχες το κουράγιο να θηλάσεις το μωρό' date=' λόγω της εξάντλησης. Σε κάθε περίπτωση, με λίγο πιο εντατικούς θηλασμους, η παραγωγή θα ξαναφτιάξει, μην ανησυχείς!

 

Περαστικά σου! Η μπέμπα ακόμα κρατάει γερά; Είδες τι σου κάνει ο θηλασμός;;;[/quote']

 

Η αλήθεια είναι οτι είχα πολύ διάρροια και δεν πινω ακόμα πολύ νέρο....ο Μπέμπης ευτυχώς μια χάρα....Σκέψου πως δε θηλαζουμε γιατί ειμασταν προωρα και δεν Πιάσαμε στήθος άλλα απο τη γεννά κάνω αντλησεις....βοηθάει πολύ το μητρικό γάλα τελικά!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, βρε Μουργίτσα, απάντησα βιαστικά και δε θυμόμουν ότι κάνεις αντλήσεις! Απλά αξιοθαύμαστη! Μα 10 μήνες αντλήσεις;;;!!!

 

Μιρίκι, γέλασα πολύ με την ατάκα "αν είναι καλός στα υπόλοιπα, κράτα τον"! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...