Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καλή αυχενικη οχι καλο Α-τεςτ


Recommended Posts

Καλησπερα, έκανα την αυχενικη με παπ α στην 13 η εβδομάδα βγήκε τελεια, αυχενικη 2,10 χρωμοσώμ. Ανωμαλίες 1/15.000 κανω α- τεστ στην εβδομαδα 19 και βγαίνει κακο 1/210 και μάλιστα γράφει το χαρτί με τεράστια γράμματα θετικό και απο κατω αυξημένες πιθανότητες συνδρ down τι ειναι πιο έγκυρο απΟ τα δυο;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα, έκανα την αυχενικη με παπ α στην 13 η εβδομάδα βγήκε τελεια, αυχενικη 2,10 χρωμοσώμ. Ανωμαλίες 1/15.000 κανω α- τεστ στην εβδομαδα 19 και βγαίνει κακο 1/210 και μάλιστα γράφει το χαρτί με τεράστια γράμματα θετικό και απο κατω αυξημένες πιθανότητες συνδρ down τι ειναι πιο έγκυρο απΟ τα δυο;;

 

Η αυχενική είναι πιο ακριβής και μάλιστα ΔΕΝ πρέπει να γίνεται ποτέ μαζί με το α-τεστ. ΟΜΩΣ αν έκανες και τα δύο, δεν γίνεται απλά να αγνοήσεις αυτό που δεν δίνει ''καλό'' αποτέλεσμα (δηλ. το α-τεστ στην περίπτωσή σου). Σε αυτή την περίπτωση δυστυχώς μόνο η αμνιοπαρακέντηση θα λύσει το θέμα.

Για περισσότερες πληροφορίες διάβασε και το thread:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2719653#post2719653

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν πρεπει να γινεται μαζι μπορεις να μου εξηγήσεις; προσπαθώ να καταλάβω γιατι δεν το καταλαβαίνω πως τη μια οι πιθανότητες μπορει να ειναι τέλειες και την αλλη χάλια, μακαρι να μην την ειχα κάνει καθόλου ...

Link to comment
Share on other sites

Ναι το εχω διαβάσει αυτο που λες κατάλαβα οτι η αυχενικη ειναι πιο έγκυρη αυτο που δεν καταλαβαίνω ειναι η τεράστια διάφορα ... Μέχρι και τον πλακούντα η αυχενικη λεει άνω πρόσθιος και το α τεστ οπίσθιος, τίποτα δεν βγήκε το ίδιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με μια πολυ καλή γυναίκα και μαία αναλύσαμε τα αποτελέσματα του τεστ ... Προκύπτει οτι στο άλφα τεστ εχει πιθανότατα γίνει λάθος στην ημερομηνία σύλληψης εν ολίγοις βγαίνει η ηλικια του μωρού μεγαλύτερη απο την πραγματική, κατι που, οπως με ενημέρωσε η γυναίκα, ειναι συνήθης παράγοντας λάθους στο άλφα τεστ ... Επομένως δεν κανω αμνιο και περιμενω την β επιπέδου ... Το αναρτώ για να γνωρίζετε λοιπον, μπορει να βγει λάθος το αποτ΄ελεσμα του άλφα τεστ, αν η TEP δεν ειναι σωστή ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μίλησα με μια πολυ καλή γυναίκα και μαία αναλύσαμε τα αποτελέσματα του τεστ ... Προκύπτει οτι στο άλφα τεστ εχει πιθανότατα γίνει λάθος στην ημερομηνία σύλληψης εν ολίγοις βγαίνει η ηλικια του μωρού μεγαλύτερη απο την πραγματική, κατι που, οπως με ενημέρωσε η γυναίκα, ειναι συνήθης παράγοντας λάθους στο άλφα τεστ ... Επομένως δεν κανω αμνιο και περιμενω την β επιπέδου ... Το αναρτώ για να γνωρίζετε λοιπον, μπορει να βγει λάθος το αποτ΄ελεσμα του άλφα τεστ, αν η TEP δεν ειναι σωστή ...

 

Προς ενημέρωση (και της φίλης μαίας...), η ΤΕΡ ΔΕΝ είναι παράγοντας λάθους γιατί δεν χρησιμοποιείται στο Α-τεστ! Χρησιμοποιείται η μέτρηση BPD από το υπερηχογράφημα που έκανες, ακριβώς για να μην υπάρχουν λάθη με την ΤΕΡ.

Link to comment
Share on other sites

Mariob αποφάσισα να μείνω στα αποτελέσματα της αυχενικης μου ... Αν και μιλάμε για στατιςτικες δεν πιςτευω οτι ένα άψογο αποτελεςμα μπορει να ειναι τυχαίο ... Θα περιμενω και το β επιπέδου και πιςτευω οτι εάν υπαρχει κατι ο γιατρός θα το δει ... Το άλφα τεστ οι περισσότερες δεν το κάνουν και δεν μου άρεσε που ο γιατρός που μου το πρότεινε δεν έλαβε καθόλου υπόψη την αυχενικη και θέλησε να κανω αμνιοπαρακέντηση με συνοπτικές διαδικασίες, του τυπου αυριο πρωί περνα απο δω να την κάνουμε ... άλλωστε η αυχενικη και η β επιπέδου γίνονται για να μην κάνουμε αμνιοπαρακέντηση αλλιώς θα κάναμε όλες απο την αρχή και θα τελείωνε η υπόθεση ... Δεν ξερω, αυτη η λυση με κάνει να νιώθω καλυτερα, παρα το στυλακι σε φρικαρω πασαροντας ένα ελεεινό χαρτί στα μούτρα που γράφει πανω θετικό και σε βάζω για αμνιοπαρακέντηση την επόμενη μέρα ... Τι θετικό, τελικα ειναι στατιστική ή δεν ειναι; Πως ειναι θετικό οταν ειναι στατιστική; Και γιατι δεν λάβανε υπόψη την αυχενικη καθόλου;;; Και αν τα αποτελέσματα του άλφα τεστ αλλάζουν καθε μέρα, γιατι να μην κανω επανάληψη του άλφα τεστ πριν τρεξω για αμνιοπαρακεντηςη και υποςτω όλη αυτη την ταλαιπωρία, συν οτι δεν διανοούμαι καν να παρω το ελαχιστο ρίσκο οςον αφορα τη ζωη του παιδιού μου ... Δεν ξερω, ολα αυτα μου φαίνονται λίγο περίεργα ... Και το τονίζω αυτο μου παςαρε στα μούτρα η γραμματεία !!! (ουτε καν ο ίδιος ο γιατρός) ένα ελεεινό χαρτί που γράφει πάνω θετικό και απΟ κατω αυξημένος κίνδυνος για σύνδρομο και τετοια πραγματα ... Αν εγω πάθαινα τίποτα εκείνη την ωρα απο το σοκ, που παραλίγο να πάθω, θα έπαιρνε κανένας την ευθύνη; Αυτα ...

Link to comment
Share on other sites

Mariob αποφάσισα να μείνω στα αποτελέσματα της αυχενικης μου ... Αν και μιλάμε για στατιςτικες δεν πιςτευω οτι ένα άψογο αποτελεςμα μπορει να ειναι τυχαίο ... Θα περιμενω και το β επιπέδου και πιςτευω οτι εάν υπαρχει κατι ο γιατρός θα το δει ... Το άλφα τεστ οι περισσότερες δεν το κάνουν και δεν μου άρεσε που ο γιατρός που μου το πρότεινε δεν έλαβε καθόλου υπόψη την αυχενικη και θέλησε να κανω αμνιοπαρακέντηση με συνοπτικές διαδικασίες, του τυπου αυριο πρωί περνα απο δω να την κάνουμε ... άλλωστε η αυχενικη και η β επιπέδου γίνονται για να μην κάνουμε αμνιοπαρακέντηση αλλιώς θα κάναμε όλες απο την αρχή και θα τελείωνε η υπόθεση ... Δεν ξερω, αυτη η λυση με κάνει να νιώθω καλυτερα, παρα το στυλακι σε φρικαρω πασαροντας ένα ελεεινό χαρτί στα μούτρα που γράφει πανω θετικό και σε βάζω για αμνιοπαρακέντηση την επόμενη μέρα ... Τι θετικό, τελικα ειναι στατιστική ή δεν ειναι; Πως ειναι θετικό οταν ειναι στατιστική; Και γιατι δεν λάβανε υπόψη την αυχενικη καθόλου;;; Και αν τα αποτελέσματα του άλφα τεστ αλλάζουν καθε μέρα, γιατι να μην κανω επανάληψη του άλφα τεστ πριν τρεξω για αμνιοπαρακεντηςη και υποςτω όλη αυτη την ταλαιπωρία, συν οτι δεν διανοούμαι καν να παρω το ελαχιστο ρίσκο οςον αφορα τη ζωη του παιδιού μου ... Δεν ξερω, ολα αυτα μου φαίνονται λίγο περίεργα ... Και το τονίζω αυτο μου παςαρε στα μούτρα η γραμματεία !!! (ουτε καν ο ίδιος ο γιατρός) ένα ελεεινό χαρτί που γράφει πάνω θετικό και απΟ κατω αυξημένος κίνδυνος για σύνδρομο και τετοια πραγματα ... Αν εγω πάθαινα τίποτα εκείνη την ωρα απο το σοκ, που παραλίγο να πάθω, θα έπαιρνε κανένας την ευθύνη; Αυτα ...

 

 

Καλημέρα,

 

 

Συγνώμη , να σε ρωτήσω κάτι ....από που προκύπτει ότι κάνουμε αυχενική και β επιπέδου για να μην κάνουμε αμνιοπαρακέντηση?:shock: Αυτό είναι δικό σου αυθαίρετο συμπέρασμα και τελείως λάθος .Κάνουμε και αυχενική κ β επιπέδου και αν χρειαστεί κάνουμε άμνιο.Εννοείται ότι πάνω απ όλα είναι η ζωή και η υγεία των παιδιών μας:P

Όταν λες ''ανωμαλίες 1/15000 '' τι εννοείς ? σου έβγαλε πιθανότητες μόνο με την αυχενική ? κάτι δεν καταλαβαίνω....

Βρήκα την δική μου αυχενική που είχα κάνει μαζί και papp-a , και γράφει ''Υπερηχογραφικός και βιοχημικός έλεγχος χρωμοσωμικών ανωμαλιών 1ου τριμήνου'' και αφού έχει τις μετρήσεις της αυχενικής (1,9), πιο κάτω Βιοχημική μελέτη στο μητρικό αίμα και στην συνέχεια

προυπάρχουσα στατιστική πιθανότητα και τελική συνδυασμένη πιθανότητα

Εγώ θα σου έλεγα να το κοιτάξεις και με άλλο γιατρό και δεν εννοώ γυναικολόγο , αλλά τους πιστοποιημένους για τους συγκεκριμένους υπέρηχους. Το να βασίζεσαι την γνώμη μιας μαίας ,το θεωρώ πολύ επικίνδυνο.

Με το καλό το μωράκι σου:P

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν χτυπά ξύλο το παιδάκι τελικα ειναι άρρωστο η εχει μεγάλη πιθανότητα να ειναι,τι θα κανείς στον έκτο μηνα που θα το μάθεις;;; Έκτρωση; Η θα γεννήσεις ενα παιδάκι άρρωστο οταν υπάρχουν ολα τα μέσα για να το αποφύγεις;! Εγω θα εκανα οπωσδήποτε και επαναληπτική εξέταση και αμνιοπαρακεντηση γαι να σιγουρευτω 100%!!! Ειναι μεγάλη ανευθυνότητα να βασηζομαστε σε κάτι τοσο σοβαρό απλα σε λόγια μιας μαιας!! Σορη αλλα εχω σοκαριστει με αυτα που διαβάζω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nikol προφανώς αναφέρεσαι στο παπ Α δεν λεμε το ίδιο πράγμα...

 

Δεν ξέρω αν είναι κάτι άλλο....το γράφω ξεκάθαρα papp-a.Οπωε και να το λένε οφείλεις να κάνεις ότι είναι απαραίτητο για να βεβαιωθείς ότι το μωρό είναι καλά.Μετά , από ποιόν θα ζητήσεις ευθύνες ? από την μαία ?????

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν χτυπά ξύλο το παιδάκι τελικα ειναι άρρωστο η εχει μεγάλη πιθανότητα να ειναι,τι θα κανείς στον έκτο μηνα που θα το μάθεις;;; Έκτρωση; Η θα γεννήσεις ενα παιδάκι άρρωστο οταν υπάρχουν ολα τα μέσα για να το αποφύγεις;! Εγω θα εκανα οπωσδήποτε και επαναληπτική εξέταση και αμνιοπαρακεντηση γαι να σιγουρευτω 100%!!! Ειναι μεγάλη ανευθυνότητα να βασηζομαστε σε κάτι τοσο σοβαρό απλα σε λόγια μιας μαιας!! Σορη αλλα εχω σοκαριστει με αυτα που διαβάζω...

 

Συμφωνώ και επαυξάνω:P

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα παντως δεν θα βασιστώ στις απόψεις κάποιου ανώνυμου, και να προσεχείς τους τόνους σου και τα συμπεράσματα που βγάζεις ειναι δικά σου. Ρώτησα ξεκάθαρα αν ειναι πιο έγκυρη η αυχενικη η το άλφα τεστ και προκύπτει οτι το άλφα τεςτ δεν το εχει κάνει καμια και κανένας γυναικολόγος πλέον δεν το συστήνει, κάποιος λόγος θα υπαρχει, δεν ζήτησα σε κανέναν να αποφασίσει, πληροφορίες ζητηςα, εννοείται οτι αποφασίζω εγω.

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄αρχην η αυχενική διαφανεια, το παπ α με την αμνιοπαρακεντηση δεν αποκλειουν το ένα το άλλο. Πρέπει να γινονται όλα. Η αμνιο είναι μια ανωδυνη και με ελαχιστη επικινδυνοτητα εξεταση.

Με την β επιπεδου φαινονται το 70% των περιπτώσεων να ναι άρρωστο ένα βρεφος. Και εννοείται το 70% αν εκεινη τη μερα το έμβρυο έχει καλή θέση. Ενώ με την άμνιο φαινονται το 100%. Επισης φαινονται πολύ περισσοτερα πραγματα από αν το μωρο έχει συνδρομο νταουν.

Με το καλό ένα υγιές μωρακι.

Link to comment
Share on other sites

Νικολ λυπάμαι αλλα δεν έχεις καταλάβει καν ποιο ειναι το θεμα της συζήτησης δεν μιλάω για το παπ α που έκανα και βγήκε τέλειο, μιλάμε για αλλη εξέταση, αλλα προφανώς δεν την γνωρίζεις καν γιατι ποτε δεν την εκανες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια διαβάσατε το πόστ η μου κανετε πλάκα;;;;; Η ερώτηση ήταν αν ειναι πιο έγκυρη η αυχενικη και το παπ α ή το άλφα τεστ... Αυτη ήταν η ερώτηση ... Αν έχετε στήσει λαϊκό δικαστήριο εδω μέσα να μου το πείτε για να ξερω ...

Link to comment
Share on other sites

Και για να το θέσω αλλιώς πόσες απο εσάς που απαντήσατε με τόση ευκολία έχετε κάνει το άλφα τεστ και επιπλέον πόσες κανατε αμνιοκέντηση ενω είχατε άψογο αποτελεσμα στην αυχενικη και το παπ α; Γιατι πολλή ευκολια στην κριτική ακούω αλλα αυτο που καταλαβαίνω ειναι οτι δεν εχει κατανοηθεί καν το θεμα της συζητησης ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Σε πιο κάτω μηνύματα θα δείτε το ονοματάκι μου που αντιμετώπισα το ίδιο συμβάν! Προσωπική επιλογή μου ήταν να μην κάνω αμνιοπαρακέντηση αφού το 1% της αποβολής μου φάνηκε μεγάλο. Η γιατρός που μου έκανε την αυχενική (πιστοποιημένη από τον Νικολαιδη) μου είπε τότε ότι το τελικό αποτέλεσμα βγαίνει μετά την β επιπέδου δλδ από τον έλεγχο και τον δυο τριμήνων και η ακρίβεια αγγίζει το 95% (στο site του Νικολαιδη το αναφέρει για του λόγου το αληθές). Επίσης και ο δεύτερος υπερηχογραφιστης (που συνεργάζεται με έναν μεγάλο γιατρό στην Αθήνα) μου είπε ότι κάνουμε την Αυχενική γιατί είναι πιο αξιόπιστη. Εν ολίγοις, όντως πολύ γιατροί πλέον δεν κάνουν το Α τεστ. Εγώ το έκανα και βγήκε αρνητικό αλλά με μικρά ποσοστά, και το αποτέλεσμα ήταν να μπερδευτούμε περισσότερο. Προσωπικά σκέφτηκα το εξής, αν δεν το είχα κάνει, θα εμένα με το αποτέλεσμα της αυχενικης και θα δεχόμουν την πιθανότητα του 5%, γιατί καλώς η καλώς κορίτσια όλες το δεχόμαστε και προχωράμε, εγώ δεν ξέρω ούτε μια κοπέλα που να ασχολήθηκε με αυτό το 5%. Παραμενει όμως μια απόφαση που την παίρνουμε πάντα μόνοι μας.

Και σας μιλάω εγώ που μέχρι να έρθει η σειρά μου ήμουν απόλυτη, όμως όταν μπήκα στον χώρο μάζεψα πολλά πίσω, γιατί η ψυχολογία είναι άτιμο πράγμα!

 

Σοφία, κανείς δεν θα σου πει τι να κανείς, είναι μια απόφαση που θα την πάρεις με τον άντρα σου και μόνο. Και κανείς φυσικά δεν δε κρίνει για τις αποφάσεις σου! Μην χάνεις την ψυχραιμία σου και με καθαρό μυαλό πήγαινε στον γιατρό σου να το συζητήσετε!

Εύχομαι τα καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς! Ελάχιστες κοπέλες εχουν κάνει το άλφα τεστ και ελάχιστες εχουν κάνει αμνιοκέντηση μετα απο άψογη αυχενικη και παπ α Ειναι σαφές για εμενα πλέον οτι απο όσες βιάστηκαν να κατακρίνουν καμια δεν εχει ιδέα τι ειναι το άλφα τεστ αλλα νομίζουν οτι ταυτίζεται με το παπ α ( καμια σχεση ) .. Και να σημειώσω οτι και εμενα την αυχενικη και το παπ α μου την έκανε πιστοποιημένος γιατρός και συνεργάτης του νικολαιδη ... Ενω το άλφα τεστ εγινε απο ειδικευόμενο σε δημόσιο νοσοκομείο ...

Link to comment
Share on other sites

το Α-test δν το κάνει πια κανείς. το είχα κάνει κι εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και η μικροβιολόγος απορούσε γιατί μου το σύστησε ο γιατρός. πλέον, όλοι κάνουν αυχενική και papp-A.

Link to comment
Share on other sites

Εθεσες ένα θέμα και μεις λεμε την γνώμη μας. Δεν καταλαβαινω γιατί επιτίθεσαι.

Εγω ειχα πολύ καλή αυχενική και έκανα αμνιοπαρακεντηση χωρις να μου το πει ο γιατρος΄γιατί θεωρω ότι πανω από 35 πρέπει να γινεται. Επομένως δεν ισχυει αυτό που ειπες όπως και δεν ισχυει το αφου κανεις αμνιοπαρακεντηση γιατι να κανεις αυχενική και β επιπεδου. Προσωπικα θεωρω ότι όλα χρειαζονται αν εισαι πανω από 35 ή αν έχεις ευρηματα ή αν σου βγει καποια όχι τοσο καλη εξεταση, όπως εσενα σου βγηκε το α τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Νικολ λυπάμαι αλλα δεν έχεις καταλάβει καν ποιο ειναι το θεμα της συζήτησης δεν μιλάω για το παπ α που έκανα και βγήκε τέλειο, μιλάμε για αλλη εξέταση, αλλα προφανώς δεν την γνωρίζεις καν γιατι ποτε δεν την εκανες.

 

Κι εγώ λυπάμαι πολύ που παίρνεις τόσο αψήφιστα , μια τέτοια σοβαρή πιθανότητα. Το έγραψα ξεκάθαρα έκανα αυχενική και papp-a.΄

Εσύ , λοιπόν που έκανες κάτι άλλο , και δεν βγήκε καλό ,όποια κι είναι αυτή η εξέταση, αποφάσισες να το αφήσεις στο έλεος !!!!!!!!!!!!!!!!!

΄

**Η λέξη ''τέλειο'' είναι επικίνδυνη......

 

*Αν ήθελες να μάθεις μόνο αν η αυχενική είναι πιο έγκυρη , ας ρώταγες μόνο , κάποιον αρμόδιο. Εδώ ο καθένας είναι ελεύθερος να πει την γνώμη του.Και τι περίμενες δηλαδή να σου πούμε , όταν σου λένε να κάνεις άμνιο , και επειδή στο λέει η χ μαία, αποφασίζεις να μην την κάνεις ? Από την στιγμή που το αναφέρεις , θα υπάρξουν και σχόλια.

Επίσης , δεν μου απάντησες από που προκύπτει ότι όποια κάνει αυχενική και papp a, δεν κάνει άμνιο ??????

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, έκανα την αυχενικη με παπ α στην 13 η εβδομάδα βγήκε τελεια, αυχενικη 2,10 χρωμοσώμ. Ανωμαλίες 1/15.000 κανω α- τεστ στην εβδομαδα 19 και βγαίνει κακο 1/210 και μάλιστα γράφει το χαρτί με τεράστια γράμματα θετικό και απο κατω αυξημένες πιθανότητες συνδρ down τι ειναι πιο έγκυρο απΟ τα δυο;;

 

Ρώτησε τον γιατρό σου ,λοιπόν !!!!

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ λυπάμαι πολύ που παίρνεις τόσο αψήφιστα , μια τέτοια σοβαρή πιθανότητα. Το έγραψα ξεκάθαρα έκανα αυχενική και papp-a.΄

Εσύ , λοιπόν που έκανες κάτι άλλο , και δεν βγήκε καλό ,όποια κι είναι αυτή η εξέταση, αποφάσισες να το αφήσεις στο έλεος !!!!!!!!!!!!!!!!!

΄

**Η λέξη ''τέλειο'' είναι επικίνδυνη......

 

*Αν ήθελες να μάθεις μόνο αν η αυχενική είναι πιο έγκυρη , ας ρώταγες μόνο , κάποιον αρμόδιο. Εδώ ο καθένας είναι ελεύθερος να πει την γνώμη του.Και τι περίμενες δηλαδή να σου πούμε , όταν σου λένε να κάνεις άμνιο , και επειδή στο λέει η χ μαία, αποφασίζεις να μην την κάνεις ? Από την στιγμή που το αναφέρεις , θα υπάρξουν και σχόλια.

Επίσης , δεν μου απάντησες από που προκύπτει ότι όποια κάνει αυχενική και papp a, δεν κάνει άμνιο ??????

 

Μαλλον η Sofia Sofia θέλει να ακουει από μας αυτό που θέλει κ όχι αυτό που ισχυει κ της το χαλαμε με να της λεμε τη γνωμη μας που δεν συμφωνει με τη δική της.

Ας ρωτησει λοιπόν το γιατρο της.

Link to comment
Share on other sites

βασικά, αν κάποια είναι αποφασισμένη να κάνει αμνιοπαρακέντηση (για οποιοδήποτε λόγο) τότε δε χρειάζεται να κάνει αυχενική. είναι πλεονασμός και δεν υπάρχει λόγος να δώσει και τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...