Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα. Θα ήθελα τη βοήθειά σας, εάν το έχετε ατιμετωπίσει ποτέ ή γνωρίζετε κάτι σχετικό.

Έχω μία κόρη 16 μηνών, η οποία είναι 9,5 κιλά και έχει ύψος περίπου 82 πόντους. Της φοράω τα Pampers Active Fit 4+ (από 9 έως 20 κιλά) κατά τη διάρκεια της ημέρας, και τα Pampers Baby Dry 4+ (από 9 έως 20 κιλά) τη νύχτα. Ενώ τη νύχτα δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, κατά τη διάρκεια της ημέρας, οπότε και ενεργείται, λερώνεται, τόσο το ζιπουνάκι, όσο και το παντελόνι, τουλάχιστον μία φορά (ενεργείται 4 φορές περίπου ηερησίως), όμως γίνεται πολύ συχνά, σχεδόν σε καθημερινή βάση, ώστε να με κάνει να αναρωτιέμαι μήπως κάτι συμβαίνει με τις πάνες. Έχει διαρροές στο πλάι. Αυτό συμβαίνει είτε ενεργηθεί όταν είναι ξύπνια και κινείται, είτε ενεργηθεί κατά τη διάρκεια του μεσημεριανού της ύπνου. Είναι και εξαιρετικά υπερκινητική και ακόμα και στον ύπνο της κουνιέται. Έχω σκεφτεί μήπως φταίει το είδος της πάνας, και μάλιστα σκεπτόμουν να δοκιμάσω και την πάνα-βρακάκι. Όμως προβληματίζομαι και με το μέγεθος. Αν και το 4+ αντιστοιχεί στα κιλά της, είναι αρκετά ψηλή και αναρωτιέμαι μήπως της είναι η πάνα μικρή και δεν εφαρμόζει σωστά. Σκέφτηκα να δοκιμάσω το Νο 5, αλλά ξεκινάει από 11 κιλά, και δεν ξέρω αν θα δω αποτελέσματα ή θα είναι χειρότερα. Να σημειώσω εδώ ότι και το Νο 4 (από 7 εως 18 κιλά) που της έβαζα πριν είχε τα ίδια αποτελέσματα, και γι' αυτό το λόγο ανέβηκα ένα νούμερο.Μπορείτε σας παρακαλώ να με βοηθήσετε; Ειχατε ανάλογη εμπειρία;;;;

 

Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα και να σου ζήσει η μικρούλα σου! Πιστεύω οτι ειναι καθαρά θεμα νουμερου! Εγω χρησιμοποιώ το νούμερο 5 τις ίδιας εταιρείας! Γιατι με το 4 και 4+ λερωνοταν! Δεν ειχα κανενα προβλημα απο εκει και περα! Και ειναι και λιγότερα κιλά.Τωρα όσον αφορά τη πάνα βρακάκι δεν με βόλεψε πραγματικα καθολου . Τις πιο πολλες φορες τον λερωνα και εγω οπως του την εβγαζα! Ισως όμως ειναι για πιο μεγάλα παιδάκια και για παιδάκια που τα αλλάζουν όρθια. Αν την αλλάζεις ξαπλενη , δε ξερω αν θα βολέψει!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είμαστε 17 μηνών, 9100 κιλά. Φοράμε... το 3. Εχω πάρει το 4 γιατί ως έμπειρη μαμά ξέρω πως μεγαλώνουμε και πρέπει η πάνα να έχει τη δυνατότητα να τα απορροφήσει γρηγορότερα. Τζίφος. Ούτε 4, ούτε 4+ ούτε και το 5 της μεγάλης. Οτιδήποτε μεγαλύτερο από το 3 πάω να της φορέσω μου λερώνεται όπως λες. Είναι πολύ αδύνατη και κινείται κι εμένα πολύ. Ούτε με τα baby dry στον ύπνο. Μόνο το 3 της εφαρμόζει σωστά. Δεν δοκιμάζεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και να σου ζήσει η μικρούλα σου! Πιστεύω οτι ειναι καθαρά θεμα νουμερου! Εγω χρησιμοποιώ το νούμερο 5 τις ίδιας εταιρείας! Γιατι με το 4 και 4+ λερωνοταν! Δεν ειχα κανενα προβλημα απο εκει και περα! Και ειναι και λιγότερα κιλά.Τωρα όσον αφορά τη πάνα βρακάκι δεν με βόλεψε πραγματικα καθολου . Τις πιο πολλες φορες τον λερωνα και εγω οπως του την εβγαζα! Ισως όμως ειναι για πιο μεγάλα παιδάκια και για παιδάκια που τα αλλάζουν όρθια. Αν την αλλάζεις ξαπλενη , δε ξερω αν θα βολέψει!

 

Την πάνα βρακάκι δεν την βγάζουμε όπως τα κανονικά βρακάκια, την κόβουμε (με το χέρι) από τα σημεία που ενώνεται(το λεπτό κομμάτι που ακουμπάει στα ποδαράκια.) αλλιώς είναι πολύ δύσκολο βγάζοντας τη να μην λερωθεί το παιδί ακόμα και αν στέκεται όρθιο. :wink:

Σχετικά με το αρχικό ερώτημα συμφωνώ με την xena, μπορείς να δοκιμάσεις το αμέσως μικρότερο νούμερο εφόσον βέβαια δεν το σφίγγει το παιδί)

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...