Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθυστέρηση...και άγχος..


Recommended Posts

Κατ αρχάς καλησπέρα σας! :) Είμαι 18,5 χρονών και ο λόγος που έγινα μέλος στο foroum αυτό είναι ότι έχω κάποιους προβληματισμούς γύρω απο το θέμα "σεξ" πράγμα το οποίο δυσκολεύομαι να συζητησω με τη μητέρα μου, νιώθω αρκετά άβολα σε κάθε περίπτωση... Στη συγκεκριμένη περίπτωση έχω πρόβλημα... Και ζητάω τη βοήθεια σας ως γυναίκα προς γυναίκα αλλά και όπως θα κάνατε και στην κόρη σας που με συγκίνηση βλέπω πως περιμένετε ένα παιδι....

 

Πριν περίπου 2 εβδομάδες έκανα έρωτα με τον φίλο μου (δεν ήταν η πρώτη φορά) φυσικά με προφυλακτικό... Όμως σε κάποια στιγμή, βγήκε από μέσα μου για να αλλάξουμε στάση. Όμως λόγο της έντασης της στιγμής δεν του ήταν εύκολο να "στοχεύσει" καλά (με συγχωρείτε για την περιγραφή, δεν μπορώ να το εκφράσω καλύτερα...:rolleyes:) και απλά ακούμπησε στον κόλπο μου και στην γύρω περιοχή κ τελείωσε, έξω. Όλα μεχρι εδώ καλώς αλλά καταλάβαμε αμέσως μόλις τελείωσε ότι βγαίνοντας απο μέσα μου για να αλλάξουμε στάση το προφυλακτικό είχε φύγει κ ήταν αναποδογυρισμένο σχεδον ανάμεσα στα πόδια μου...

Αυτό συνέβει 6 μέρες πριν την αναμενώμενη περιοδο μου, η οποία ακόμα να ερθει..... Είμαι στην 7η μέρα της καθυστέρησης... Βέβαια ολοκλήρωσα πριν 2 μήνες πρώτη φορά και δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό να κάνει "νερά" ο κύκλος.... Έχω περιοδικούς πόνους περιόδου και το στήθος μου έχει πρηστεί... Αυτά είναι και συμπτώματα περιόδου η οποία δεν λέει ομως να έρθει και με έχει αγχώσει τρομερά... Υπαρχει περίπτωση να έχει συμβεί κάτι απρόοπτο?

 

Χρειάζομαι την βοήθεια σας η οποία θα είναι πολύτιμη...

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και ευχομαι καλή επιτυχία στις επίδοξες μαμάδες!!:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αφου εισαι στην 7η μερα της καθυστερησης σου μπορεις να παρεις ενα τεστ εγκυμοσυνης απο το φαρμακειο.

 

να εχεις υποψη σου οτι το αγχος που σου δημιουργησε το γεγονος μπορει να σου διαταραξε τον κυκλο σου.

αυριο πηγαινε να παρεις ενα τεστ (προτιμησε το διπλο για εξτρα σιγουρια), οι τιμες αν σε απασχολει το θεμα ειναι απο 18 το μονο εως 25 το διπλο

Link to comment
Share on other sites

δε νομίζω να έχει γίνει κάτι. Μετά την ολοκλήρωση της σχέσης σου λογικό ειναι να έχει διαταραχθεί ο κυκλος σου. Δοκίμασε ένα σελφ κλίαρ η ένα κλίαρ μπλου. Περιμένουμε νέα σου. Συγχαρητήρια για την ευγένεια σου.

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλα μου και εγώ δεν νομίζω να έχει συμβεί κάτι.Απλά είναι λογικό λόγω του άγχους σου να έχει μπλοκαριστεί και η περίοδος σου.Στο λέω αυτό γιατί και εγώ όποτε νόμιζα ότι μπορεί να είμαι έγκυος πάντα τότε είχα τις πιο μεγάλες καθυστερήσεις στην περίοδο.Απλά για να σου φύγει το αγχός κάνε ένα τεστ για να σιγουρευτείς.Είναι πολύ καλό να βλέπουμε νέα κορίτσια να είναι τόσο ευγενικά και να χρησιμοποιούν προφυλάξεις.Μπράβο κοπέλα μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες και για την απάντηση σας και για τα λόγια σας!:) ο φίλος μου μου ζήτησε να τον περιμένω να έρθει από την πόλη που σπουδάζουμε μαζί για να πάμε μαζί να πάρουμε το τεστ, οπότε κατα 99% θα πάμε την Τετάρτη...Δεν ξέρω αν είναι καλό που το αφήνω αλλά σκέφτομαι ότι απ τη μία είναι πολύ δύσκολο να συμβεί κάτι, και ίσως να μου έρθει περίοδος σύντομα, αφού έχω και τα συμπτώματα, αλλά και απ την άλλη και για εκείνον θα ήταν καλό να είναι εδώ αλλα και εγώ νιώθω ότι τον χρειάζομαι...

Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον σας!:)

Link to comment
Share on other sites

Γλυκεια μου, δεν θελω να σε αγχωσω σε καμια περιπτωση, αλλα περιπου με αυτο τον τροπο εμεινα εγω εγκυος στο 2ο παιδακι μου. Πρεπει να γνωριζεις την πραγματικοτητα, πως δηλαδη υπαρχει και αυτη η περιπτωση, ασχετα αν ειναι πολυυυυυυ μικρη!

Και αυτο στο λεω για τον εξης λογο: επαναλαμβανω, ουτε κι εγω νομιζω πως η πιθανοτητα μιας εγκυμοσυνης ειναι μεγαλη, ωστοσο σου δινεται μια πολυ καλη ευκαιρια να παρεις μερικες αποφασεις για την ζωη σου. Και τι εννοω: πλεον εχεις ολοκληρωμενη σχεση και παντα μα παντα θα υπαρχει μια πιθανοτητα ατυχηματος και επερχομενης εγκυμοσυνης. Μιας και δεν εισαι πλεον μικρο κοριτσακι αλλα μια νεαρη γυναικα, ισως θα ηταν καλο να εκμεταλλευτεις ολη αυτη την κατασταση για να σκεφτεις πως θα αντιδρουσες στην περιπτωση που ερχοταν ενα μωρακι στην ζωη σας. Πιθανοτατα αυτο να μην συμβαινει τωρα, πιθανοτατα να μην συμβει για την επομενη δεκαετια, αλλα δεν θα ησουν πιο ανετη αν ειχες απο πριν αποφασισει τι θα εκανες οσον αφορα το μωρο; Και ακομα περισσοτερο, μια πολυ καλη ευκαιρια να το συζητησεις με τον συντροφο σου και να δεις αν ταιριαζουν οι αποψεις σας σχετικα με ενα τοσο σοβαρο θεμα οσο η ζωη ενος μωρου.. Θα ειμαι διαθεσιμη αν θελησεις να μιλησεις, εξαλλου δεν αποκλινουν πολυ οι ηλικιες μας οποτε κι εγω ειχα αντιστοιχους προβληματισμους οχι πολλα χρονια πριν.

Οσο πιο απλα και πιο ειλικρινα .... σε λατρευω μικρη μου!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και πάλι όλες για το ενδιαφέρον σας και για τις απαντήσεις σας, ήταν όλες πολυτιμες!:) Ευτυχώς σήμερα το πρωι στην 9η πλεον μέρα της καθυστέρησης μου, μου ήρθε περίοδος!

Ήταν πολύ σημαντικό για μένα που εκτός από τον φίλο μου και την κολλητή μου, με βοηθήσατε και εσείς! Δεν είναι μόνο οι απαντήσεις αυτές καθ αυτες που βοηθάνε αλλά η αίσθηση ότι έχεις ανθρώπους που σε βοηθάνε! Ευχομαι πραγματικά σε όσες προσπαθούν να γίνουν μαμάδες καλή επιτυχία γιατί πραγματικά πιστεύω ότι είστε απόλυτα άξιες για ένα παιδι!;):)

:arrow:MarinaG σε ευχαριστώ πάρα πολύ και έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα όσα λες!Η αλήθεια είναι ότι όταν σκεφτόμουν την πιθανότητα να είμαι έγκυος τρόμαζα... Μόλις έχω τελειώσει το πρώτο έτος στη σχολή μου η οποία μ αρέσει πάρα πολύ και ένα τέτοιο ενδεχόμενο πραγματικά με σόκαρε... Όμως αφού υπήρξε αυτός ο κίνδυνος έστω και μικρός κάτσαμε με τον φίλο μου και συζητήσαμε τι θα κάνουμε σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο. Όμως ξέρεις τί είδα...Ότι και οι δύο κομπλάραμε απίστευτα όταν ήρθε η στιγμή να πούμε "Ωραία, πες πως υπάρχει εγκυμοσύνη, τώρα τι κάνουμε?" Η αίσθηση και των δύο ότι έχουμε όλη τη ζωή μπροστά μας είναι άκρως αντίθετη με όλο το σενάριο μιας εγκυμοσύνης... Το μόνο που μου ξεκαθάρισε ο φίλος μου είναι ότι οτιδήποτε και να συμβεί και τώρα και στο μέλλον να είμαι σίγουρη ότι σ αυτό είμαστε 2. Και το βλέπω και μόνη μου...Σε ευχαριστώ πολυ πάντως για το χρόνο σου και το ενδιαφέρον σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ και πάλι όλες για το ενδιαφέρον σας και για τις απαντήσεις σας, ήταν όλες πολυτιμες!:) Ευτυχώς σήμερα το πρωι στην 9η πλεον μέρα της καθυστέρησης μου, μου ήρθε περίοδος!

Ήταν πολύ σημαντικό για μένα που εκτός από τον φίλο μου και την κολλητή μου, με βοηθήσατε και εσείς! Δεν είναι μόνο οι απαντήσεις αυτές καθ αυτες που βοηθάνε αλλά η αίσθηση ότι έχεις ανθρώπους που σε βοηθάνε! Ευχομαι πραγματικά σε όσες προσπαθούν να γίνουν μαμάδες καλή επιτυχία γιατί πραγματικά πιστεύω ότι είστε απόλυτα άξιες για ένα παιδι!;):)

:arrow:MarinaG σε ευχαριστώ πάρα πολύ και έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα όσα λες!Η αλήθεια είναι ότι όταν σκεφτόμουν την πιθανότητα να είμαι έγκυος τρόμαζα... Μόλις έχω τελειώσει το πρώτο έτος στη σχολή μου η οποία μ αρέσει πάρα πολύ και ένα τέτοιο ενδεχόμενο πραγματικά με σόκαρε... Όμως αφού υπήρξε αυτός ο κίνδυνος έστω και μικρός κάτσαμε με τον φίλο μου και συζητήσαμε τι θα κάνουμε σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο. Όμως ξέρεις τί είδα...Ότι και οι δύο κομπλάραμε απίστευτα όταν ήρθε η στιγμή να πούμε "Ωραία, πες πως υπάρχει εγκυμοσύνη, τώρα τι κάνουμε?" Η αίσθηση και των δύο ότι έχουμε όλη τη ζωή μπροστά μας είναι άκρως αντίθετη με όλο το σενάριο μιας εγκυμοσύνης... Το μόνο που μου ξεκαθάρισε ο φίλος μου είναι ότι οτιδήποτε και να συμβεί και τώρα και στο μέλλον να είμαι σίγουρη ότι σ αυτό είμαστε 2. Και το βλέπω και μόνη μου...Σε ευχαριστώ πολυ πάντως για το χρόνο σου και το ενδιαφέρον σου!

 

 

Τουλάχιστον σου έφυγε το άγχος..... γι' αυτό αν δεν θέλετε ακόμη μωράκι, προσοχή την επόμενη φορά.........!!!!!:wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

θελω να ρωτισω και εγω κατι....πριν τεσσερις μερες το καναμε με την κοπελα μου και δεν χρησιμοποιησα προφυλακτικο...δεν τελειωσα μεσα της...ειχε τελευταια περιοδο στις 20/4 και δν τις εχει ερθει για αυτο το μηνα...υπαρχει περιπτωση να ειναι εγκυος 'Η απλα δν της εχει ερθει ακομα λογω του αγχους που εχει??

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

καλημερα...θελω να κανω μια ερωτηση και εγω...επερνα για 2 χρονια αντισυλιπτικα χαπια και εχω αποφασισει να τα σταματησω για καποιο χρονικο διαστημα ...και στις 7 φεβρουαριου μου ειχε ερθει κανονικα ...εχουμε φτασει ομως 10 μαρτιου και ακομα να μου ερ8ει ...ειναι η 4 μερα καθυστερισης...αλλα προφυλαξεις περναμε παντα...μηπως ειμαι εγκυος? γινετε μετα απο 2 χρονια που επερνα χαπια να μου δημιουργησε επιπλοκες τωρα που τα σταματησα?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και πάλι όλες για το ενδιαφέρον σας και για τις απαντήσεις σας, ήταν όλες πολυτιμες!:) Ευτυχώς σήμερα το πρωι στην 9η πλεον μέρα της καθυστέρησης μου, μου ήρθε περίοδος!

Ήταν πολύ σημαντικό για μένα που εκτός από τον φίλο μου και την κολλητή μου, με βοηθήσατε και εσείς! Δεν είναι μόνο οι απαντήσεις αυτές καθ αυτες που βοηθάνε αλλά η αίσθηση ότι έχεις ανθρώπους που σε βοηθάνε! Ευχομαι πραγματικά σε όσες προσπαθούν να γίνουν μαμάδες καλή επιτυχία γιατί πραγματικά πιστεύω ότι είστε απόλυτα άξιες για ένα παιδι!;):)

:arrow:MarinaG σε ευχαριστώ πάρα πολύ και έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα όσα λες!Η αλήθεια είναι ότι όταν σκεφτόμουν την πιθανότητα να είμαι έγκυος τρόμαζα... Μόλις έχω τελειώσει το πρώτο έτος στη σχολή μου η οποία μ αρέσει πάρα πολύ και ένα τέτοιο ενδεχόμενο πραγματικά με σόκαρε... Όμως αφού υπήρξε αυτός ο κίνδυνος έστω και μικρός κάτσαμε με τον φίλο μου και συζητήσαμε τι θα κάνουμε σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο. Όμως ξέρεις τί είδα...Ότι και οι δύο κομπλάραμε απίστευτα όταν ήρθε η στιγμή να πούμε "Ωραία, πες πως υπάρχει εγκυμοσύνη, τώρα τι κάνουμε?" Η αίσθηση και των δύο ότι έχουμε όλη τη ζωή μπροστά μας είναι άκρως αντίθετη με όλο το σενάριο μιας εγκυμοσύνης... Το μόνο που μου ξεκαθάρισε ο φίλος μου είναι ότι οτιδήποτε και να συμβεί και τώρα και στο μέλλον να είμαι σίγουρη ότι σ αυτό είμαστε 2. Και το βλέπω και μόνη μου...Σε ευχαριστώ πολυ πάντως για το χρόνο σου και το ενδιαφέρον σου!

 

χαιρομαι για σενα που δεν εισαι απο την στιγμη που δεν ηθελες, θελω να σου πω τι να προσεξεις κατα τη γνωμη μου σε περιπτωση που ξανα εχεις καθηστερηση. απο την μερα που αδιαθετησα ειχα σταθερο κυκλο, ακομα και την ωρα ηξερα!!! οταν ολοκληρωσαμε με τον φιλο μου και μετα αρχισαν οι καθηστερησεις η μια πιο μεγαλη απο την αλλη!! δεν προλαβαιναμε τα τεστ!!!! μετα απο μηνες αρισα να ποναω, παραξενος πονος, διαφορετικος και αναγκαστικα να παω σε γυναικολογο και μου βρηκε πολυκιστικες με κατι κυστες τεραστιες!! αν συνεχισεις να εχεις που δεν νομιζω, μαλλον απο το αγχος σου το επαθες κοιταξε το γιατι ειναι καπως επικινδυνο, στο παρα 5 γλυτωσα το χειρουργειο!! συγχαριτηρια κια απο μενα για την ευγενεια σου και για τον φιλο σου που απ οτι φαινεται ειστε λιγο μαζι αλλα ειναι διπλα σου και δεν το εβαλε στα ποδια οπως δυστιχως ακουμε συχνα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
καλημερα...θελω να κανω μια ερωτηση και εγω...επερνα για 2 χρονια αντισυλιπτικα χαπια και εχω αποφασισει να τα σταματησω για καποιο χρονικο διαστημα ...και στις 7 φεβρουαριου μου ειχε ερθει κανονικα ...εχουμε φτασει ομως 10 μαρτιου και ακομα να μου ερ8ει ...ειναι η 4 μερα καθυστερισης...αλλα προφυλαξεις περναμε παντα...μηπως ειμαι εγκυος? γινετε μετα απο 2 χρονια που επερνα χαπια να μου δημιουργησε επιπλοκες τωρα που τα σταματησα?

 

Οι επιπλοκές που εννοειτε ( να μην ερχεται περίοδος μετα απο μακροχρόνια χρηση αντισυλληπτικών) ειναι ιδιαιτερα σπάνια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...