Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ορμονικές διαταραχές,Βάρος..Ζητώ στήριξη.


Recommended Posts

Κορίτσια μου αγαπημένα..

 

Είμαι η Ευγενία και είμαι 30 χρονών και προσπαθούμε με τον αντρούλη μου για παιδάκι εδώ και 2 χρόνια.

Εχω πολλά προβλήματα υγείας που εμποδίζουν το όνειρό μου να γίνει πραγματικότητα. Συνοπτικά να σας αναφέρω ότι πάσχω από το σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών, από υποθυρεοειδισμό, από υπερινσουλιναιμία

και από διάφορες ορμονικές διαταραχές..Και όλα αυτά σε συνδυασμό με τό βάρος μου των 110 κιλών... πράγμα

που επηρεαζει όλα αυτά και αντίστροφα...

Ξεκινάω θεραπεία .. την παρατάω ... Ξεκινάω δίαιτα... την παρατάω... και γενικώς είμαι σε πολύ άσχημη ψυχολογική κατάσταση..

έχω αγχωθεί πάρα πολύ και επιπρόσθετα έχω και μία δουλεια που τραβάει όλον τον προσωπικό μου χρόνο και δεν μου αφήνει

περιθώρια ούτε καν να σκεφτώ τα ίδια μου τα προβλήματα. Απο την άλλη τα οικονομικά δεν είναι τόσο άνετα ωστε να μπορέσω να σταματήσω..

τι να κάνω βρε κορίτσια???? πού να βρώ δύναμη να τα αντιμετωπίσω όλα αυτα?? Πώς να ηρεμήσω και να στρωθώ στην σωστή προσπάθεια

πραγματοποίησης της ευχής μου..???

Κάποια που να είχε ανάλογη εμπειρια υπάρχει?? Κάποια με παρόμοιο ιατρικό πρόβλημα???

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλες και εύχομαι μεσα από την καρδιά μου να πραγματοποιήσετε το ένα και ουσιαστικότερο όνειρό σας!!

Μακάρι όλες να γίνουμε μανούλες!!!!:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

eugenia_ κορίτσι μου καλό, δεν αντιμετωπίζω τα ίδια προβλήματα για να γνωρίζω και να σε συμβουλέψω σχετικά (το δικό μας πρόβλημα είναι το σπέρμα) έχω όμως την ίδια επιθυμία να ξαναγίνω μαμά, οπότε είμαστε σε κοινό αγώνα! Πιστεύω ότι στην εποχή μας όλα τα προβλήματα που ανέφερες αντιμετωπίζονται, αρκεί να αποταθείς σε εξειδικευμένους γιατρούς, π.χ γυναικολόγο, ενδοκρινολόγο, διαιτολόγο και να ακολουθήσεις μια συνδυαστική αγωγή. Μην πελαγώνεις, κάνε την αρχή κλείνοντας ένα ραντεβού με ένα γυναικολόγο έμπειρο στα..δύσκολα, κι αυτός θα σε βάλει στο σωστό δρόμο. Όσον αφορά τη δουλειά σου, στο χέρι σου είναι αυτή την περίοδο της ζωής σου που θες να γίνεις μαμά, να βάλεις την προσπάθειά σου σε προτεραιότητα. Καλή επιτυχία!!

age.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Αργυρώ μου και εύχομαι οι προσπάθειές σας να στεφθούν από απόλυτη επιτυχία!! έχω ήδη κάνει τις ανάλογες επισκέψεις στους γιατρούς.. το πρόβλημά μου είναι η σύγχυση και η έλλειψη υπομονής.. έχω κουραστεί..έχω αγχωθει.. και από το άγχος μου δεν μπορώ να ξεκινήσω την προσπάθεια έτσι όπως θα έπρεπε..

και πάλι να σου ευχηθώ ότι καλύτερο!! και απ'ότι κατάλαβα έχεις ήδη ένα ζουζουνάκι.εε?? να σου ζήσει!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσι μου εχουμε παρομοια προβληματα. Μη σκας και οι παχουλες με πολυκυστικες και υπερινσουλιναιμια κανουν παιδια. Οταν ελεγα τα ιδια στη γυναικολογο μου μου εδειχνε ολες τις παχουλες ασθενεις τις που εχουν μεινει εγκυος. Εγω ακομη παιδακι δεν εχω κανει και προσπαθω πολυ και εχω επισκεφτει ολους τους γιατρους. Θα σου πω οτι το βασικοτερο ειναι να αποφυγεις τις αυξομειωσεις του βαρους . Να εισαι σταθερη. Η απωλεια κιλων ειναι θεμα ψυχολογιας και με αυτη που κουβαλας τωρα διαιτα δεν πετυχαινει ευκολα. Σταματα και δες το αλλιως. Και μωρο θα ερθει και κιλα θα φυγουν οταν και οποτε τα καταφερεις. Αν καπνιζες θα σου ελεγαν να κοψεις το καπνισμα δες το και ετσι... Εσυ και ο αντρας σου να ειστε καλα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου αγαπημένα..

 

Είμαι η Ευγενία και είμαι 30 χρονών και προσπαθούμε με τον αντρούλη μου για παιδάκι εδώ και 2 χρόνια.

Εχω πολλά προβλήματα υγείας που εμποδίζουν το όνειρό μου να γίνει πραγματικότητα. Συνοπτικά να σας αναφέρω ότι πάσχω από το σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών, από υποθυρεοειδισμό, από υπερινσουλιναιμία

και από διάφορες ορμονικές διαταραχές..Και όλα αυτά σε συνδυασμό με τό βάρος μου των 110 κιλών... πράγμα

που επηρεαζει όλα αυτά και αντίστροφα...

Ξεκινάω θεραπεία .. την παρατάω ... Ξεκινάω δίαιτα... την παρατάω... και γενικώς είμαι σε πολύ άσχημη ψυχολογική κατάσταση..

έχω αγχωθεί πάρα πολύ και επιπρόσθετα έχω και μία δουλεια που τραβάει όλον τον προσωπικό μου χρόνο και δεν μου αφήνει

περιθώρια ούτε καν να σκεφτώ τα ίδια μου τα προβλήματα. Απο την άλλη τα οικονομικά δεν είναι τόσο άνετα ωστε να μπορέσω να σταματήσω..

τι να κάνω βρε κορίτσια???? πού να βρώ δύναμη να τα αντιμετωπίσω όλα αυτα?? Πώς να ηρεμήσω και να στρωθώ στην σωστή προσπάθεια

πραγματοποίησης της ευχής μου..???

Κάποια που να είχε ανάλογη εμπειρια υπάρχει?? Κάποια με παρόμοιο ιατρικό πρόβλημα???

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλες και εύχομαι μεσα από την καρδιά μου να πραγματοποιήσετε το ένα και ουσιαστικότερο όνειρό σας!!

Μακάρι όλες να γίνουμε μανούλες!!!!:)

Ευγενία μου καλησπέρα. Πάσχω κι εγώ από σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών, από υποθυρεοειδισμό, από υπερινσουλιναιμία και από υπέρταση. Παίρνω φάρμακα για την ρύθμιση της πίεσης, glucophage για την υπερινσουλιναιμία και Τ4. Όσον αφορά το σωματικό βάρος ήμουν πάντα γύρω στα 65 κιλά (αλλά με τις σχετικές αυξομειώσεις) με ύψος 1,70, εκτός από τα τελευταία 2 χρόνια που έφτασα μέχρι και τα 88. Ευτυχώς το έχω μαζέψει τελευταία.. Λοιπόν έχω στο ενεργητικό μου δύο εγκυμοσύνες. Κάποιος γιατρός μου είχε πει να μην μπω στη διαδικασία για φυσική σύλληψη αλλά να πάω κατευθείαν στην εξωσωματική. Έχω ένα αγοράκι σχεδόν 7 ετών. Έμεινα έγκυος με την πρώτη ελεύθερη επαφή την 29η ημέρα του κύκλου!!!!!! Πριν από λίγους μήνες αποφασίσαμε για δεύτερο παιδάκι αλλά επειδή ο χρόνος πίεζε (ήμουν ήδη 39) είπαμε με τον γιατρό να πάρω κλομιφαίνη (δεν ξέρω αν γνωρίζεις, είναι χάπια διέγερσης των ωοθηκών)...έμεινα έγκυος τον δεύτερο μήνα προσπαθειών!!!!!!!(και θα έμενα από τον πρώτο μήνα αλλά πέθανε η πεθερά μου και την ημέρα της ωορρηξίας είχαμε την κηδεία). Δυστυχώς στις 29 Ιανουαρίου αναγκάστηκα να διακόψω την εγκυμοσύνη μου γεννώντας το μωράκι μου την 17η εβδομάδα γιατί είχε πρόβλημα υγείας. Μετά από ένα δύσκολο διάστημα ξεκινάω πάλι προσπάθειες με κλομιφαίνη και εύχομαι να πετύχω..Το ΣΠΩ είναι κάτι που μπορεί να ελεγχθεί, όμως απαιτείται πειθαρχία... Αυτό που θα σου έλεγα εγώ είναι να ρυθμίσεις το βάρος σου και έτσι θα διασφαλίσεις την υγεία σου και θα βοηθήσεις απίστευτα την γονιμότητά σου. Ξέρω πολύ καλά πόσο δύσκολο είναι...εγώ στην δεύτερη εγκυμοσύνη ξεκίνησα με 88 κιλά και δεν ξέρω που θα έφτανα. Μετά από αυτό που μου συνέβη αντιλήφθηκα πόση δύναμη μπορεί να έχει κανείς μέσα του...έχω χάσει ήδη 10 κιλά και συνεχίζω..θέλω να διευκολύνω την κατάσταση και αυτό είναι κάτι που το έβαλα καλά μέσα στο μυαλό μου...Ξέχνα τις δίαιτες πείνας και ξεκίνα ένα διατροφικό πλάνο που θα υιοθετήσεις σε όλη σου τη ζωή..εγώ μόνο έτσι είδα αποτέλεσμα...κι εμένα όταν μου το έλεγαν δεν ήθελα ούτε να το ακούσω...ήθελα να χάσω τα κιλά γρήγορα όμως δεν γινόταν τίποτα..κι αυτά που έχανα τα έπαιρνα ξανά...Δεν ξέρω αν παίρνεις φάρμακα για το ΣΠΩ, αν όχι θα σε καθοδηγήσει ο γιατρός σου...Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλες σου τις προσπάθειες, πίστεψέ με μπορείς να πετύχεις τα πάντα...

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ ντόλη μου πόσο δίκιο έχουν τα λόγια σου...για την διατροφή συμφωνω απόλυτα. ο χρόνος απώλειας των κιλών όσο μακρύς είναι τόσο πιο ευεργετικός είναι. και εγω 3 μηνες τώρα κάνω διατροφή λόγο διακοπής τσιγάρου και κάποιων παραπάνω κιλών αλλά είμαι σταθερή όπου ξεκίνησα και είμαι και πιο πρησμένη αλλά λέω στον ευατό μου ότι πρώτον δεν έχω βάλει ακόμη περισσότερα κάτι είναι και αυτό και 2ον ότι μπορεί αργότερα στο κοντινό μέλλον να φύγουν αυτά που έπρεπε να τζάσουν τώρα.

ντόλη μου σου εύχομαι αυτος ό κύκλος να είναι αυτός που θα σου φέρει το μωράκι που λάχταρας.

Link to comment
Share on other sites

Αχ ντόλη μου πόσο δίκιο έχουν τα λόγια σου...για την διατροφή συμφωνω απόλυτα. ο χρόνος απώλειας των κιλών όσο μακρύς είναι τόσο πιο ευεργετικός είναι. και εγω 3 μηνες τώρα κάνω διατροφή λόγο διακοπής τσιγάρου και κάποιων παραπάνω κιλών αλλά είμαι σταθερή όπου ξεκίνησα και είμαι και πιο πρησμένη αλλά λέω στον ευατό μου ότι πρώτον δεν έχω βάλει ακόμη περισσότερα κάτι είναι και αυτό και 2ον ότι μπορεί αργότερα στο κοντινό μέλλον να φύγουν αυτά που έπρεπε να τζάσουν τώρα.

ντόλη μου σου εύχομαι αυτος ό κύκλος να είναι αυτός που θα σου φέρει το μωράκι που λάχταρας.

Καλησπέρα LUVELINA από τα όμορφα Ιωάννινα..Σ'ευχαριστώ πολύ για την ευχή σου..μακάρι να βγει αληθινή..όσο για τα κιλά θα δεις ότι πολύ σύντομα θα αρχίσεις να ανταμείβεσαι..Εγώ έκοψα το τσιγάρο πριν από 4,5 χρόνια και στην αρχή έτρωγα ότι έβρισκα..Μετά συνειδητοποίησα ότι αντικαθιστούσα την μία εξάρτηση με μια άλλη και πείσμωσα..Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα στην προσπάθειά σου.Φιλιά

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites

Eίμαι και εγώ κορίτσι των πολυκιστικών οωθηκών και 110 κιλά....Αρκει να σου πώ ότι 10 χρόνια πεδεύομαι με ορμόνες και κατ'αφερα και τις έκοψα πριν 2 χρόνια και ότι είχε φτιάξει ο κύκλος μου μόνος του κανα 2 χρόνια στις 28-30 μέρες και τώρα ξαφνικά δεν έχω 3 μήνες περίοδο και έκανα και 2 φορές θεραπεία με primolut όπως με είχε ενημερώσει να κάνω η ενδοκρινολόγος μου (αλλά περίοδος άφαντη)...Δεν είμαι έγκυος, έκανα χωριακή. Θέλουμε να κάνουμε παιδάκι και μεις (ξεκινήσαμε προσπάθειες )αλλά φως δεν θα δώ αν συνεχίσω να έχω αυτήν την ψυχολογία και την ακαταστασία του κύκλου μου.. Με απασχολούν τα κιλά μου ιδιαίτερα διότι πριν ξεκινήσω τις θεραπείες του κωλογιατρού εκείνου είμουν 48 κιλά άνθρωπος. Και με πάχυνε και οι πολυκιστικές δεν θεραπεύτηκαν και έχω ακόμα άστατο κύκλο και είμαι 110 κιλά. Περριτό να πώ ότι κάνω δίαιτα αλλά κιλά δεν χάνω...Ο λόγος? 3 μήνες χωρίς περίοδο η κοιλιά πρισμένη και οι ορμόνες όλων αυτών των ετών τσιμέντωσαν μέσα μου και κρατάνε το λίπος μου από ότι μου είπε η ενδοκρινολόγος....Κοριτσάκι, μαζί πορευόμαστε με πολλές άλλες κοπέλες ε? Είδες πως ενώνουν κόσμο τα κοινά προβλήματα??? Πρέπει να ηρεμήσουμε (όσο και αν θεωρουμε αδύνατο) μήπως τελικά δούμε τα πράγματα λίγο πιο καθαρά και με άλλο μυαλό...Τα λέω για να τα βλέπω και να τα ακούω και εγώ....Φιλιά καλή δύναμη και κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω κουκλες τα προβληματα που λετε δεν τα αντιμετωπησα αυτο που σας ευχομαι μεσα απο ολη την αγαπη της καρδιας μου να καταφερεται καποια μερα μεσα στα χερια σας να εχεται ενα υγεις μωρο που θα ειναι πλασμενο απο το σωμα σας και την ψυχη σας καλη προσπαθει . φιλακια

Link to comment
Share on other sites

Στελινούλα διαβάζω καλά;;;;;;;;;;;; Από 48 κιλά πήγες 110;;;;;;;;;;;;

Σε πόσο χρονικό διάστημα;;;;;;

Κι εγώ έχω ΣΠΩ & πήρα κιλά πολλά από τις βρωμοορμόνες. Πρώτη φορά πήρα ορμόνες στα 16 εξ' αιτίας μιας τεράστιας κύστης στη μία ωοθήκη που μου είχε εξαφανίσει την περίοδο & πήρα 15 κιλά σε 6 μήνες περίπου Δηλ από 60 πήγα 75 Το κακό είναι ότι δεν έμεινα στα 75 γιατί έπαιρνα ορμόνες για 12 χρόνια, έφτασα 110 κιλά γιατί κανείς δε σκέφτηκε να μου πει να μειώσω το αλάτι & μετά από μια χημική δίαιτα αποδεκάτισα τελείως το μεταβολισμό μου.

Τωρα είμαι σε φάση που κάνω3η εξωσωματική & παράλληλα διατροφή ενεργοποίησης του μεταβολισμού, τουλάχιστον να μην πάρω κι άλλα κιλά

Καλή επιτυχία πάντως στην προσπάθειά σου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σαν να διαβαζω την αυτοβιογραφια μου.30 χρονων,110 κιλα, πολυκυστικες,15 μηνες ακαρπων προσπαθειων,πονος,θυμος,καταθλιψη.συγχωρεστε μου το αποτομο υφος αλλα εχω απελπιστει.κλαιω ακαταπαυστα εδω και 1 ωρα.παλι μου ανακοινωσαν μια νεα εγκυμοσυνη.τα χρονια περνουν,ολοι κανουν παιδια κι εγω τους παρατηρω...σημερα ο αντρας μου εχει γενεθλια κι εγω υποφερω στην σκεψη πως περασε μια χρονια ακομη που δεν μπορεσα να μας προσφερω αυτο το ονειρο.το ξερω πως δεν πρεπει να το βαζω κατω αλλα αυτη τη στιγμη ολα μου φαινονται δυσκολα ακομα και το να παψω τα κλαματα.σε λιγο θα γυρισει ο αγαπημενος μου και δεν ΠΡΕΠΕΙ να με δει ετσι.εχω ομως χασει την πιστη μου σε ολα και ολους:φιλους,συγγενεις,τους παντες.μονο στο θεο ελπιζω πια και στον ανθρωπο μου.θελω να ειναι ευτυχισμενος...με συγχωρειτε και παλι..

Link to comment
Share on other sites

Λενάκι, η πίστη στο Θεό & στον άνθρωπό σου δεν είναι λίγα. Μπορείς να προσθέσεις έστω & ελάχιστη πίστη στον εαυτό σου & μην το κατηγορείς έτσι αλύπητα.

Έχω περάσει κι εγώ παρόμοια φάση μετά από την 1η αποτυχημένη εξωσωματική. Τα έβλεπα όλα μαύρα κι άραχνα & δε μπορούσε να με βοηθήσει κανένας μέχρι που "βαρέθηκα" να μη χαίρομαι αυτά που είχα ήδη στη ζωή μου.

Εμείς προσπαθούμε 4 χρόνια για παιδάκι

Το πιο δύσκολο ήταν για μένα να συνειδητοποιήσω σε τι μαστίγωμα είχα υποβάλλει τον εαυτό μου. Από την ώρα που το συνειδητοποίησα, όλα έγιναν πιο εύκολα.

Το επόμενο βήμα ήταν να κάνουμε με τον γυναικολόγο μου μια μεγάλη συζήτηση, με στόχο να μπουν τα πράγματα στην πραγματική τους διάσταση (που ήταν πολύ μικρότερη από το μέγεθος που εγώ τους είχα δώσει)

Να χαίρεσαι τον αντρούλη σου & να περάσετε όσο καλύτερα μπορείτε. Ήλιος

Link to comment
Share on other sites

σαν να διαβαζω την αυτοβιογραφια μου.30 χρονων,110 κιλα, πολυκυστικες,15 μηνες ακαρπων προσπαθειων,πονος,θυμος,καταθλιψη.συγχωρεστε μου το αποτομο υφος αλλα εχω απελπιστει.κλαιω ακαταπαυστα εδω και 1 ωρα.παλι μου ανακοινωσαν μια νεα εγκυμοσυνη.τα χρονια περνουν,ολοι κανουν παιδια κι εγω τους παρατηρω...σημερα ο αντρας μου εχει γενεθλια κι εγω υποφερω στην σκεψη πως περασε μια χρονια ακομη που δεν μπορεσα να μας προσφερω αυτο το ονειρο.το ξερω πως δεν πρεπει να το βαζω κατω αλλα αυτη τη στιγμη ολα μου φαινονται δυσκολα ακομα και το να παψω τα κλαματα.σε λιγο θα γυρισει ο αγαπημενος μου και δεν ΠΡΕΠΕΙ να με δει ετσι.εχω ομως χασει την πιστη μου σε ολα και ολους:φιλους,συγγενεις,τους παντες.μονο στο θεο ελπιζω πια και στον ανθρωπο μου.θελω να ειναι ευτυχισμενος...με συγχωρειτε και παλι..

Λενάκι μου καλησπέρα...Πρώτα απ' όλα να χαίρεσαι τον αντρούλη σου ο οποίος για να είναι καλά κι ευτυχισμένος πρέπει να βλέπει στα ματάκια της γυναίκας του τη χαρά και την ελπίδα...Σχετικά με το ΣΠΩ εγώ έχω να μεταφέρω πολύ ελπιδοφόρα μηνύματα, βάση της προσωπικής μου εμπειρίας..Για να μην επαναλαμβάνομαι, διάβασε το μήνυμα που έγραψα στην Ευγενία. Τώρα, το να πέσεις σε κατάθλιψη το μόνο που κάνεις είναι να δυσκολεύεις τα πράγματα. Εγώ χάνοντας το μωράκι μου, αντιλήφθηκα πόση δύναμη έχουμε μέσα μας..Φυσικά κι εγώ βρίσκομαι σε φάσεις κατάθλιψης, θυμού όμως καθώς ξανασηκώνομαι νιώθω ότι κάνοντας ένα βήμα πίσω, κάνω δύο μπροστά κάθε φορά...Μπορούμε να κάνουμε τα πάντα, να αντέξουμε τα πάντα. Τίποτα δεν μας ορίζει το μυαλό και τη θέληση. Είσαι μόλις 30 χρονών, έχεις όλο τον χρόνο μπροστά σου. Προσπάθησε να δώσεις λίγο μεγαλύτερη προσοχή στα κιλά σου γιατί όταν μειώνεται το βάρος αυξάνεται και η γονιμότητα. Επίσης, κάτι που μπορεί να σε βοηθήσει πολύ είναι η επαφή σου με ΄κοπέλες μέσα σε αυτό το forum. Εγώ πήρα και εξακολουθώ να παίρνω πολύ δύναμη από το ενδιαφέρον και τη συμπαράσταση των κοριτσιών εδώ μέσα που χωρίς να τις γνωρίζω, τις νιώθω τόσο δικούς μου ανθρώπους... ότι θέλεις να μοιραστείς είμαστε εδώ. Δώσε ένα φιλί και ένα μεγάλο χαμόγελο στον αντρούλη σου και να δεις ότι αύριο θα ξημερώσει μια πιο όμορφη μέρα...Καλή σου νύχτα

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ ΗΛΙΟΣ.το δυσκολο για μενα ειναι οτι ακομα δεν εχω καταφερει αυτο που εσυ περιγραφεις:να απενοχοποιησω τον εαυτο μου και να δω την πραγματικη διασταση του θεματος,αναζητωντας λυσεις.καθε φορα που κανω ενα βημα προς αυτο ερχεται κατι και με διαλυει(π.χ η αναγγελια μιας εγκυμοσυνης)οπως σημερα.το ξερω πως ειναι μικροπρεπεια να με κανει ετσι αυτο το γεγονος αλλα δεν μπορω να το ελεγξω.καθε φορα που μαθαινω πως μια αλλη γυναικα θα γινει μανα καταρρεω,νιωθω αχρηστη,ΑΝΑΠΗΡΗ και πως η φυση με εκδικειται.μεχρι και ψυχολογο εχω σκεφτει να επισκεφθω για να βοηθηθω...δε θελω να φορτιζω μονο τον ανθρωπο μου κι εχω επιλεξει να μην πω σε κανεναν φιλο η συγγενη τι βιωνουμε ολον αυτον τον καιρο..σε ευχαριστω για τον χρονο σου.σου ευχομαι καθε επιτυχια.να πραγματοποιησεις συντομα το ονειρο σου.

Link to comment
Share on other sites

ΝΤΟΛΗ μου καλησπερα.να χαιρεσαι το παιδακι σου και σου ευχομαι συντομα να του χαρισεις ενα αδελφακι.λυπαμαι πολυ για την απωλεια σου...θελω να σου πω οτι η ζεστασια σας με συγκινει και με βοηθαει πολυ.ξερω πως θα με καταλαβετε γιατι βιωνουμε ολες παρομοιες αγωνιες.σε ευχαριστω για την αισιοδοξια που μου δινεις κι ελπιζω να πανε τα πραγματα καλα για ολες μας.θελω πολυ να γινω μανουλα και μαλλον πρεπει να κανω θυσιες γι αυτο.καθε φορα τα βαζω με τον εαυτο μου,που χαλαω τη διαιτα μου,που αγχωνομαι,που εχω νευρα,που που που...!νομιζω πως το κλειδι ειναι η ηρεμια που μου λειπει καιρο τωρα απο τη ζωη μου.θα τα λεμε...σας ευχαριστω για το γλυκο καλωσορισμα!!καλο βραδυ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στελινούλα διαβάζω καλά;;;;;;;;;;;; Από 48 κιλά πήγες 110;;;;;;;;;;;;

Σε πόσο χρονικό διάστημα;;;;;;

 

Ναι κοριτσάκι μου καλά διάβασες σε χρονικό διάστημα 3 ετών γιατί όπως είπε το lenaki δεν μου είπε ο γιατρός ότι πρέπει να ακυρώσω πράγματα απο την διατροφή μου είμουν μικρούλα 18 ετών όταν ξεκίνησα την θεραπεία...Είχα και έλειψη σιδήρου, για την ακρίβεια είχα μηδέν φεριτίνη στον οργανισμό (σηδιροπενική αναιμία) και μου έβαλαν χέρι να κόψω τον αθλητισμό (είμουν φανατική βολειμπολίστρια σε ομάδα)..να τρώω κρέας κόκκινο ΠΟΛΥ + τις ορμόνες + τεράστιες αμπούλες σιδήρου (3 καθημερινά) και χωρίς αθλητισμό ήρθα και έγινα ένα μπαλάκι ΤΕΡΑΣΤΙΟ διότι είμαι και κοντούλα....

Με βλέπω και δεν με αναγνωρίζω πλέον,Πόσο θα θελα να φτάσω έστω και 90 βρε αδερφέ αλλά δεν γίνεται πλέον...τα κιλά δεν μπορώ να χάσω με τίποτα και λέω πεισμομένη πλεόν "Δεν με νοιάζει ας μείνω έγκυος σε αυτά τα κιλά, δεν θα τρλαθώ κιόλας. Η πρώτη είμαι ή η τελευταία?"

Βέβαια το βάρος μου δημιουργησε πρόβλημα στα γόνατα και φυσικά στην μέση, όμως είναι άδικό να πεινάω όλη μέρα για να χάσω μόνο 100 γραμμάρια κάθε μήνα και να λέω ότι είμαι ευχαριστημένη κιόλας...

Το θέμα είναι πόσο άσχημα με αντιμετώπισε λέγοντας μου τότε ο ΑΧΡΗΣΤΟΣ ότι δεν μπορώ να κάνω παιδιά λόγω των πολυκιστικών μου και με απογοήτευσε και έκλαιγα πολλές μέρες.

Όταν πήγα στην ενδοκρινολόγο κόντεψε να τα σπάσει όλα στο γραφείο της διότι νευρίασε με αυτή την αντιμετώπηση του κωλογιατρού και μου είπε και παιδιά κάνεις και θα κάνεις απλά μπορεί όχι τόσο εύκολα όσο κάποια που δεν έχει πολυκιστικές.

Γιαυτό φοβάμαι να πάω σε γυναικολόγο από τότε...Και τώρα έχω πρόβλημα σοβαρό με τον κύκλο μου και επιβάλεται να επισκεφτώ έναν πέρα από την ενδοκρινολόγο και φοβάμαι ΠΟΛΥ..

Αυτός ο κωλόγιατρός που με κατάστρεψε κορίτσια είναι του δημόσιου νοσοκομείου ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ αλλά νομίζω δεν πρέπει να πώ ποιός είναι για να μην δημιουργήσω σύγχηση σε κάποιες κοπέλες που ενδεχομένες τον εμπιστεύονται με κλειστά τα μάτια.

 

Τέσπα κοριτσάκια μου (eugenitsa etc), όλες εύχομαι να γίνουμε μανούλες και κάπια στιγμή να τα σκεφτόμαστε και μόνο να γελάμε αντίθετα με τώρα...οκ???;)

Link to comment
Share on other sites

STELINOULA,

υπάρχει περίπτωση η λήψη σκευασμάτων σιδήρου, να προκαλέι αυξηση βάρους? σε ρωτώ γιατι έπαιρνα και εγω για 3 μήνες εκοψα και το τσιγάρο, πήρα σε συντομό χρονικό δίαστημα κάποια κιλά και αμέσως μετά ξεκιν'ω διατροφη για 3 μήνες τώρα αλλά δεν χάνω καθόλου και πρήζομαι. σταμάτησα τον σιδηρο προ μηνός

Link to comment
Share on other sites

STELINOULA,

υπάρχει περίπτωση η λήψη σκευασμάτων σιδήρου, να προκαλέι αυξηση βάρους? σε ρωτώ γιατι έπαιρνα και εγω για 3 μήνες εκοψα και το τσιγάρο, πήρα σε συντομό χρονικό δίαστημα κάποια κιλά και αμέσως μετά ξεκιν'ω διατροφη για 3 μήνες τώρα αλλά δεν χάνω καθόλου και πρήζομαι. σταμάτησα τον σιδηρο προ μηνός

 

 

Εγώ αγάπη μου με τον σίδηρό είχα πολλές διαταραχές...Δηλαδή όσο τον έπινα είχα πρόβλημα με το έντερο μου και μέχρι σήμερα πλέον (μου το άφησε μόνιμο)...Ξεκίνησαν να πρίζονται τα μάγουλα μου απότομα και να φουσκώνω ολόκληρη δεν ξέρω αν όντως έφταιγε αλλά μέχρι τότε είμουν φυσιολογική όπως προείπα...(διότι να πώ ότι ξεκίνησα να πίνω πρώτα σίδηρο και μετά ξεκίνησα ορμόνες εγώ...Ε! αφού μετά ξεκίνησα τις ορμόνες σε συνδιασμό αυτά ήρθα και απογινα....Δεν ξέρω αν σε σένα κοπέλα μου λειτουργεί το ίδιο...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλά.

 

δεν ξέρετε όλες πόσο καλά με κάνατε να νοιώσω με όλα αυτά που περιγράψατε.. και σας ευχαριστώ. είναι πολύ σημαντικό να έχεις έστω και άγνωστους ανθρώπους να σας καταλαβαίνουν τόσο..

 

ladida μου δυστυχώς καπνίζω και δε ξέρω με όλο αυτό το άγχος πως να το κόψω. ούτε κουράγιο ούτε δύναμη έχω.. όσον αφορά το βάρος ο γιατρός μου επιμένει στην μείωση έστω και 10 % του συνολικου βάρους για να λειτουργήσει καλύτερα ο κύκλος μου. σε ευχαριστώ και εύχομαι ότι καλύτερο!

 

Ντόλυ μου γλυκιά σε υπερευχαριστώ για την ανάλυση που έκανες και θέλω να σου μεταφέρω απο καρδιάς να αποκτήσεις και δεύτερο θαύμα στην υπέροχη οικογένειά σου.!! Όσον αφορά εμένα θα προσπαθήσω για το καλύτερο.. και ελπίζω να τα καταφέρω.

 

Livelina κ εσύ προβλημα με βάρος και τσιγάρο ε? πως πετυχαίνεις την ταυτόχρονη αποχή?? Κάπνιζες πολύ?

 

Stellinula μου σε ευχαριστώ για την συμπαράσταση και ναι όντως είμαστε μαζί σε αυτό. Απίστευτο δεν είναι όμως?? Νέα μόδα το σύνδρομο.. Ηρέμησε κ εσύ να κολλήσεις κ εμένα.. χι Βρε θηρίο 48 κιλά ήσουν?? Θεωρώ οτι μοιάζουμε πολύ οι δυό μας. Τώρα τι θεραπεία κάνεις??

jenia σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και ανταποδίδω!! Να είσαι και να περνάς καλά!

Ήλιε μου Ήλιε μου, ενδιαφέρον αυτό που ανέφερες για το αλάτι.. δηλαδή κ εγώ που πάσχω πρέπει να το μειώσω η να το καταργήσω??? γιατί είναι ιδιαιτέρως δύσκολα και τα δύο. Σε ευχαριστώ πολύ.

Λενάκι μου σε άφησα για το τέλος γιατί αυτά που έγραψες με έκαναν πραγματικά να δακρύσω.Είναι όντως λες κ μιλάς εκ μέρους μου. Και ναι νοιώθω ακριβώς τα ίδια. Και ναι στενοχωριέμαι και κλαίω. Αλλά.. ένα μεγάλο αλλά υπάρχει εδώ και πρέπει να στο πω. έχω έναν σύντροφο ζωής που με αγαπάει και με προσέχει και θεωρώ οτί είμαι πολύ τυχερή που τον έχω. είναι αυτός που μου δίνει δύναμη να συνεχίσω.. έτσι κ εσύ έχε αυτό στο μυαλό σου και κάνε υπομονή. Αλλαξε διάθεση, να αλλάξω κ εγώ και θα δεις.. σύντομα αυτό που θέλουμε θα το έχουμε στην αγκαλιά μας.. εγώ ήδη ξεκίνησα διατροφή με πολύ πείσμα αυτή τη φορά.Με το τσιγάρο δεν ξέρω τι να κανω.. δε γίνονται κ όλα μαζί.. Φιλιά πολλά!!

 

Σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ μέσα από την καρδιά μου και περιμένω νέα σας!! Φιλιά!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα διαβασα οσα γραψαται σας το ειπα τετοιο προβλημα δεν αντιμετοπησα αλλα γενικα εμεις οι γυναικες στο θεμα γονημοτητας ειναι πολυ πολυπλοκο . αλλα κανω ερωτηση γυναικες που εχουν τετοια προβληματα δεν μπορουν να συμετεχουν εστω και σε καποιο ελαφρη προγραμμα γυμναστικης , να ακολουθουν μια διατροφη συνετη ετσι ωστε να μην υπαρχει αυτη η αποτομη αυξηση βαρους η ενημερωση απο το πακετο των γιατρων δεν ειναι σε κοινη συζητηση. πχ. στελλα στον γιατρο που σου ανεφερα λογο οτι τον ξερω 10 χρονια εχει που λενε συνεργασεια με ολο το πακετο που χριαζεσαι στο προβλημα σου για να καταλαβεις μεσα στο γραφει του υπαρχει το προσωπικο και συνεργατες του που αποτελειται γυναικολογοι+μαιες+ενδοκρινολογοι+γιατροι που κανουν εξωσωματικοι+μοικροβιολογοι+διαιτολογοι κλπ. τι θελω να πω με αυτο οτι οταν θα σου προτυνει ο γυναικολογος μια εξεταση τα αποτελεσματα θα συζητηθουν με ολους αυτους ετσι ωστε να κανεις τις καταληλες κινησεις για να μην υπαρξη προβλημα βεβαια δεν λεω θα υπαρξουν αρκετες προσπαθειες για να μπορεσεις να εχεις το αποτελεσμα το σωστο αλλα οχι ομως να υπαρξη κυνδινος για την δικια σου υγεια.

Link to comment
Share on other sites

Jenia

μου ο "γιατρός" είναι και γυναικόλογός ή σκέτο μεαιυτήρ? Ρωτάω γιατί ακούω από κοπέλες ότι ο άνθρωπος τρέχει και δεν φτάνει με τόσες εγκυούλες εμένα θα κοιτάξει να κάνει ΠΑΠ ή να μου φτιάξει τον κύκλο? Θα το θεωρήσει αμελητέο σε σχέση με τόσο όγκο εργασίας που έχει...Έχει να ξεγεννήσει καθημερινά 1000αδες γυναίκες, την εξετασούλα μου θα κοιτάξει??? Φοβάμαι μωρέ! Αλλά ξέρεις κάτι? Πρέπει να περάσω τις αναστολές μου και τελικά να κάνω κάτι!!! ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ

eugenitsa

είμουν 48 ναι και εγώ δεν μπορώ να πιστέψω αυτό που βλέπω πλέον...όμως θα σου πώ ένα σημαντικό πράγμα...Πήρα μάθημα ζωής αγάπη μου από αυτό...Είδα την ζωή μέσα από μία αδύνατη και από μία χοντρουλή ύπαρξη αν καταλαβαίνεις τι εννοώ..Συναισθηματικά σε πληροφορώ είμαι καλλυμένη ως παχουλή (διότι τον αγαπούλη μου, τον συντροφούλι μου τον γνώρισα χοντρούλα), αλλά όσο αφορά την αυτοπεποίθηση και την ψυχική και σωματική μου υγεία μόνο αδύνατη θα μπορέσω να την έχω. Ευτυχώς που ο άνθρωπος μου με αγαπάει με στηρίζει και είναι συνέχεια μα συνέχεια δίπλα μου σε όλα.

Να σου πώ καλή μου ότι κάπνιζα πριν 10 χρόνια 2 πακέτα την μέρα και σηκώθηκα μια ωραία πρωία τώτε και είπα ΤΕΛΟΣ κομμένο, από τότε δεν το έχω ξαναβάλει στο στόμα μου και όχι μόνο αυτό δεν το θέλω και δίπλα μου πλέον. ΘΕΛΕΙ δύναμη θέληση και ψυχή...Εύχομαι σε όλες να το αποκτήσετε και να πετάξετε από πάνω σας αυτό το πραγματάκι που καταστρέφει ζωές!!!

 

ΗλΙΕ

πολύ ωραία τα λογάκια σου και πραγματικά είναι βοήθεια για όλες μας

 

Ντολυ

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο συμφωνούμε αλλά έλα που η ριμάδα η ανυπομονησία σε κάνει να θές κάτι και να το θές τώρα...

 

lenaki80

είμαστε σχεδόν ίδιες διαβάζω :-)

 

Διαπιστώνω ότι πάνω κάτω είμαστε όλες ίδιες και έχουμε τις ίδιες ανυσυχίες.....Αυτό μου δίνει κουράγιο και ΕΥΓΕΝΙΤΣΑ πρέπει να δίνει και σε σένα ότι ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ δεν είμαστε μόνες μας.....

Link to comment
Share on other sites

στελλα ακου να σου πω ο γιατρουλης μου ειναι γυνιακολογος-μεαιυτήρ-ειδικευμενος στις εξωσωματικες εχει και κεντρο εξωσωματικων στην αμερικη . ασχολειται με τα παντα γιαυτο εχει και τοσους βοηθους ειναι πανεπιστιμιακος γιατρος και θα σου μια ιστορια που την εχω ξανα πει αλλα δεν νομιζω να την εχεις διαβασει . η συνιφαδα μαρια παντρευεται περσι θελει η κοπελα να μηνει εγκυος αμεσως αφου παντραυτηκε για κακη της τυχη ρωταει οχι εμενα αλλα την αλλη συνιφαδα μου χαρουλα να παει στον γιατρο της για ενα απλο ελενχο και λογο οτι η κοπελα εχει και καποια προβληματα με θερωδι λεει να το κοιταξει ( στην ολοι βαση ομως κανει ελευθερη επαφη για να πιαση παιδι) παει οταν την βλεπει μολης μπηκε στην πορτα του ιατριου του της λεει οτι ο δικο σου σωματοτιπος δεν ειναι για να κανει παιδια(ΚΟΥΦΟ ΜΕΧΡΙ ΑΙΔΙΑ) της κανει ενα υπεριχο και τις λεει οτι εχει πολυκιστικες οθικες , εχει δυο κυστες οι οποιες η μια μεγαλωνει πολυ γρηγορα την βαζει κανει μαγνιτικη και τις λεει οτι πρεπει να κανει χειρουργιο η λαπαροσκοπηση και θα της στοιχησει 5000 ευρω ιασω ο γιατρος . η κοπελα ειναι του θανατα κανωνικα . παω κατα τυχη στο σπιτι της και μου λεει την ολοι φαση της λεω για εμενα παρε και δευτερη γνωμη μην κανεις χειρουργιο με την πρωτη . εστι και εκανε η κοπελα της εκλεισα ενα ραντεβου στον γιατρουλι μου του εξηγησα την ολοι φαση κα σε 2 βδομαδες μου ειπε να παει να την δει. πηγαμε στο ιατρειο του μολης ειδε την μαγνητικη γελασε και εγω καπου τα επεξα ημουν μεσα στην εξεταση .απο μεσα μου ειπα οτι μας κοροιδευη να πω την αληθεια και δεν το περιμενα απο το τον συγκεκριμενο . ο λογος που γελαγε ο ανθρωπος ηταν οτι η συνιφαδα μου η μαρια ηταν οτι ηταν εγκυος 3 μηνων . σε ενα μηνα απο σημερα γενναει και ο αλλος γιατρος ηθελε να της κανει χειρουργειο. που θελω να καταληξω οτι ο γιατρος ο συγκεκριμενος δεν κανει δια κρησεις οταν του εξηγησεις την κατασταση σου σε βαζει στην προτερεωτητα του ειναι ΓΙΑΤΡΟς οχι παραδοπιστος ,ειναι επαγκελματιας και πανω απο ολα ΑΝΘΡΩΠΟς.

Link to comment
Share on other sites

Ξένια κάθε φορά που σε διαβάζω πέρνω τόσο κουράγιο...Λοιπόν τελείωσε σε αυτόν θα πάω.....Θα σε ενημερώσω για τα σχετικά.....:D

 

 

σου ευχομαι να πας και να καταφερεις αυτο που θελεις .μονο μην φοβηθεις μολης τον δεις γιατι λιγο ετιμοροπος αλλα πολυ καλος .ετσι για να ξερεις κατι ακομα και η συζηγος του γιατρος και αυτη κανει εξωσωματικες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

στελλα ακου να σου πω ο γιατρουλης μου ειναι γυνιακολογος-μεαιυτήρ-ειδικευμενος στις εξωσωματικες εχει και κεντρο εξωσωματικων στην αμερικη . ασχολειται με τα παντα γιαυτο εχει και τοσους βοηθους ειναι πανεπιστιμιακος γιατρος και θα σου μια ιστορια που την εχω ξανα πει αλλα δεν νομιζω να την εχεις διαβασει . η συνιφαδα μαρια παντρευεται περσι θελει η κοπελα να μηνει εγκυος αμεσως αφου παντραυτηκε για κακη της τυχη ρωταει οχι εμενα αλλα την αλλη συνιφαδα μου χαρουλα να παει στον γιατρο της για ενα απλο ελενχο και λογο οτι η κοπελα εχει και καποια προβληματα με θερωδι λεει να το κοιταξει ( στην ολοι βαση ομως κανει ελευθερη επαφη για να πιαση παιδι) παει οταν την βλεπει μολης μπηκε στην πορτα του ιατριου του της λεει οτι ο δικο σου σωματοτιπος δεν ειναι για να κανει παιδια(ΚΟΥΦΟ ΜΕΧΡΙ ΑΙΔΙΑ) της κανει ενα υπεριχο και τις λεει οτι εχει πολυκιστικες οθικες , εχει δυο κυστες οι οποιες η μια μεγαλωνει πολυ γρηγορα την βαζει κανει μαγνιτικη και τις λεει οτι πρεπει να κανει χειρουργιο η λαπαροσκοπηση και θα της στοιχησει 5000 ευρω ιασω ο γιατρος . η κοπελα ειναι του θανατα κανωνικα . παω κατα τυχη στο σπιτι της και μου λεει την ολοι φαση της λεω για εμενα παρε και δευτερη γνωμη μην κανεις χειρουργιο με την πρωτη . εστι και εκανε η κοπελα της εκλεισα ενα ραντεβου στον γιατρουλι μου του εξηγησα την ολοι φαση κα σε 2 βδομαδες μου ειπε να παει να την δει. πηγαμε στο ιατρειο του μολης ειδε την μαγνητικη γελασε και εγω καπου τα επεξα ημουν μεσα στην εξεταση .απο μεσα μου ειπα οτι μας κοροιδευη να πω την αληθεια και δεν το περιμενα απο το τον συγκεκριμενο . ο λογος που γελαγε ο ανθρωπος ηταν οτι η συνιφαδα μου η μαρια ηταν οτι ηταν εγκυος 3 μηνων . σε ενα μηνα απο σημερα γενναει και ο αλλος γιατρος ηθελε να της κανει χειρουργειο. που θελω να καταληξω οτι ο γιατρος ο συγκεκριμενος δεν κανει δια κρησεις οταν του εξηγησεις την κατασταση σου σε βαζει στην προτερεωτητα του ειναι ΓΙΑΤΡΟς οχι παραδοπιστος ,ειναι επαγκελματιας και πανω απο ολα ΑΝΘΡΩΠΟς.

 

Καλημερα σας. Μπηκα για να συγχαρω το γιατρο της Jenia και να πω στην Ευγενια να μην εμπιστευεται γιατρους της πενταρας.

Ευγενια μου, πηγαινε κοπελα μου σε γιατρο με αποδεδειγμενη εμπειρια και ΠΙΣΤΕΨΕ οτι μπορεις να γινεις μανουλα. Ειμαι σιγουρη πως θα τα καταφερεις.

Μεσα απο την καρδια μμου σου ευχομαι τουχρονου τετοιο καιρο να κρατας ενα ή και δυο και τρια γλυκουλια bebe.

Και ολες οι αλλες που το ιδιο επιθυμειτε, να το χαρειτε συντομα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...