Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΡΟΤΣΙΑ mothercare


Recommended Posts

Γεια σας

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει αγοράσει κάποια από εσάς καρότσι από το κατάστημα mothercare ή έχει ακούσει κάτι γι'αυτά. Γενικότερα θεωρούνται καλά ή προβληματικά; Ευχαριστώ πολύ

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπον ενα καροτσι που μας ειχαν φερει δωρο απο εκει δεν μου αρεσε καθολου....πολυ φθηνη κατασκευη,καθολου ανετο για το μωρο,καθολου πρακτικο για μενα...

βεβαια ολα αυτα ισχυουν για το συγκεκριμενο καροτσι και μπορει να χει πολυ καλυτερα :D

εχεις δει καποιο που να σου αρεσει?

την ποηγουμενη βδομαδα ημουν εκει μπορει να το δα :D

Link to comment
Share on other sites

Εμάς το απλό μπαστούνι του mothercare μας βόλεψε μέχρι και πέρισυ...πολύ πιο γερό απότιδήποτε άλλο αλλά η τιμή του φαρμάκι, σε συγκριση με άλλα ανώνυμα τύπου jumbo!!!

Σκέφτομαι μάλιστα μιας και είναι σε άριστη κατάσταση να το πουλήσω κάποια στιγμή, είναι περίπου αυτό, στο χρώμα διαφέρει είναι ριγέ μπλέ σκούρο /γαλάζιο:

http://www.mothercare.gr/detail.asp?pCode=A0132

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απο οτι βλεπω στην σελιδα τους

το πρωτο ειναι κλασικο τετραροδο ενω το δευτερο τριροδο

πρωτα απο ολα σκεψου τι χρηση θα κανεις στο καροτσι.....

αν το θες για βολτες με τα ποδια σου προτεινω τριροδο,

αν μετακινησαι συχνα με το αμαξι και δεν εχεις χορο κατι πιο μικρο

(σου μιλαει μια μαμα με 4καροτσια :D:D )

για quinny το χεις σκεφτει καθολου?

Link to comment
Share on other sites

Εμεις έχουμε 3, και τα 3 απο το mothercare.... 1 , 3ροδο και 2 απλά σαν αυτα που λέει η angela...και τα 3 εχουν βγει απίστευτα ανθεκτικα !!!

Το δε 3ροδο πάει παντου ..... μόνο που μπαινει δυσκολα στο αυτ/το !!! :lol:

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

το quinny δεν το έχω δει καθόλου, μόνο από το internet. Και τα δυο πάντως που τα δοκίμασα ήταν άνετα, και το τετράροδο λόγω του ότι είχε μεγάλες ρόδες παρόλο που δεν το περίμενα. Πάντως πολύ μπέρδεμα.Έχω κολλήσει στο θέμα του καροτσιού, και τώρα με παιδεύει και το καρεκλάκι αυτοκινήτου. Να πάρω ένα κατηγορίας 0-13 κιλά ή 0-18; Και το πρόβλημα είναι ότι οι περισσότερες πωλήτριες δεν ξέρουν να σου απαντήσουν

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ειδικά σε θέματα που αφορούν τα παιδιά και δεν είναι παίξε γέλασε θα έπρεπε τα άτομα που εργάζονται σε τέτοιου είδους καταστήματα να είναι πιο καταρτισμένα.

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου ελεγα το πρωτο καρεκλακι που θα παρεις για το αμαξι να ναι 0-13 (αυτα δεν ειναι που κοιτανε πισω και ειναι σαν φωλιτσες?)

νομιζω οτι τα 18 κιλα ειναι μακριαα :D ( ο δικος μου ειναι 15μηνων και 10 κιλα) και για να προοριζονται και για τοσο μεγαλα παιδακια καπου θα χανουν στην βρεφικη ηλικια....

το θεμα καροτσι σκεψου το,(μην ερθεις στην θεση μου....4 καροτσια για ενα παιδι!!!) το χω ψαξει παααρα πολυ..τυχων προβληματισμοι εδω ειμαι :D

και αν σε ενδιαφερει αγορα απο εξωτερικο (γερμανια) με καλυτερες τιμες απο οτι εδω μπορω να βοηθησω.... με πμ για να μην χαρακτιριστει διαφημηση :D

(δεν εχω καμια σχεση παντως απλα απο εκει ψωνιζω...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα 0-13 είναι σαν καλαθάκια που βλέπουν πίσω, ενώ τα 0-18 είναι κανονικό κάθισμα με ειδικό μαξιλαράκι το οποίο αρχικά κοιτάει πίσω και μετά τα 10 κιλά γυρνάει μπροστά και αφαιρείτε το μαξιλαράκι. Αν θέλεις στείλε μου πμ

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν..

Σχετικά με τα καροτσάκια, το καρότσι που χρησιμοποιώ είναι του Mothercare και είναι σκυλί. Σημειωτέον ότι είναι το καρότσι της ανηψιάς μου, στο οποίο την έβγαλε τουλάχιστον μέχρι 6 μηνών (μέσα στο σπίτι), γιατί δεν ήθελε ούτε ριλάξ, ούτε τίποτα άλλο. Μετά, νομίζω, καθόταν στο καρεκλάκι του φαγητού...και φυσικά πήγε παντού (εκτός σπιτιού) και τα έβγαλε πέρα σε κάθε τύπο οδοστρώματος!! Απλά, στη συνέχεια, προτιμήθηκε το καρότσι-μπαστούνι για εξοικονόμηση χώρου.

Και τώρα το έχει παραλάβει ο δικός μου, ο οποίος, λόγω ολοήμερων κολικών, δεν το αποχωρίστηκε καθόλου το πρώτο 3μηνο της ζωής του (έχω γράψει απίστευτα χιλιόμετρα εντός σπιτιού με το κούνα-κούνα ολη μέρα!). Αλλα και τώρα που μεγάλωσε, έναν υπνάκο θα τον ρίξει στο καρότσι του, κατά τη διάρκεια της ημέρας!

Το γεγονός ότι έχει πολύ μεγάλες ρόδες, σε σχέση π.χ. με αυτά της Peg-Perego, νομίζω ότι συγκαταλέγεται στα θετικά του, γιατί δε μασάει πουθενά!

Όσον αφορά τα καρεκλάκια αυτοκινήτου, καλό είναι να ξέρεις ότι όσο περισσότερο καθίσει το μωρό ανάποδα στο αυτοκίνητο, τόσο το καλύτερο. Από κει και πέρα, εξαρτάται από σένα τι προτιμάς. Εμένα π.χ. είναι σετ με το καρότσι και όταν με το καλό μεγαλώσει ο γιός μου τόσο που να μη χωράει άλλο σ'αυτό, θα τον περάσω σε καρεκλάκι που κοιτάει μπροστά.

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Για τα καθισματάκια αυτ/του είχα κι εγώ το ίδιο δίλλημα αλλά η πωλήτρια μου είπε πως τα 0-18 έχουν το μειονέκτημα του να μην ξαπλώνουν όσο τα 0-13 με αποτέλεσμα να μην είναι τόσο βολικά για νεογέννητα.Η επιλογή εξαρτάται από τις ανάγκες.Εγώ θα μεταφέρω τα μωρά από το νοσοκομείο στο σπίτι κάνοντας διαδρομή 60χλμ και μετά σκοπεύω να μετακινούμαι συχνά.Άρα επέλεξα τα 0-13.Για κάποιον άλλον ίσως είναι διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας για μία ακόμα φορά στα γερμανικά sites κατέληξα ότι στη Γερμανία ( όπου είσαι από το νόμο υποχρεωμένος να φευγεις με καθισματάκι αυτοκινήτου από το μαιευτήριο) το πρώτο καθισματάκι είναι πάντοτε για 0-13 κιλά, που εφαρμόζει ανάποδα. Εκτός από αυτό που λέει η Έλλη, ότι τα 0-18 δεν ξαπλώνουν το ίδιο, διάβασα και το εξής: προστατεύεται καλύτερα ο αυχένας του μωρού με τα ειδικά βρεφικά καθίσματα (0-13, που μπαίνουν ανάποδα), γιατί οι μύες του αυχένα θέλουν χρόνο να δυναμώσουν. Άρα σε ενδεχόμενο φρενάρισμα - ατύχημα στηρίζεται και προστατεύεται η περιοχή αυτή καλύτερα. Επίσης τόνιζε πως συνίσταται να χρησιμοποιείται το καθισματάκι αυτό τουλάχιστον μέχρι το πρώτο έτος του μωρού. Ακόμα και αν τα ποδαράκια του έχουν μεγαλώσει και προεξέχουν από το καλαθάκι, αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα και προέχει η προστασία του αυχένα.

Link to comment
Share on other sites

αν γνωρίζει κανείς τη γλώσσα και ενδιαφέρεται σχετικά μπορεί να ρίξει μια ματιά

http://www.kinder.de/Kindersitze.390.0.html

(υπάρχουν και πολλές ακόμα σχετικές αναφορές σε άλλες ιστοσελίδες0

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Κι εγώ λέω για καρότσι τρίροδο από τα mothercare. To quinny το σκεφτόμουν στην αρχή, αλλά βρε κορίτσια δεν είναι εξωφρενικά ακριβό; Αξίζει να δώσει κανείς τόσα λεφτά για καρότσι;

Link to comment
Share on other sites

..STO MOTHERCARE DEN EINAI KAI POLY KATARTISMENES ONTWS.

 

EMENA NA PW THN ALH8EIA TO MEGALO DE ME VOLEPSE TO TRIRODO META APO DIAFORA KAROTSIA POU DOKIMASA TELIKA KATELHXA SE ENA GNWSTHS ETAIRIAS SPASTO MIKRO.

 

POLY KATARTISMENO KATASTHMA ME MEGALH POIKILIA POU ME VOH8HSE POLY EINAI STO XALANDRI TO BABY ISLAND.

KAI EPISIS POLY KALO ALLA TSOUXTERO EINAI TO TRIKYKLO KATW STHN ALIMOU..EXEI KAI SITE.

 

http://WWW.TRIKIKLO.COM

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ λέω για καρότσι τρίροδο από τα mothercare. To quinny το σκεφτόμουν στην αρχή, αλλά βρε κορίτσια δεν είναι εξωφρενικά ακριβό; Αξίζει να δώσει κανείς τόσα λεφτά για καρότσι;

 

αν σε ενδιαφερει το quinny ριξε μια ματια εδω

 

http://www.kidscomfort.eu/Quinny_Buzz_PINK_Colection_2007.html

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό, thanks Βίκυ. Αλήθεια, η τιμή έχει τέτοια διαφορά απλώς λόγω Γερμανίας ή επειδή είναι του 2007 ή κάτι άλλο; Έχει παραγγείλει κανείς από αυτό το site? Είναι τσεκαρισμένο; Να το ρισκάρψ δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό, thanks Βίκυ. Αλήθεια, η τιμή έχει τέτοια διαφορά απλώς λόγω Γερμανίας ή επειδή είναι του 2007 ή κάτι άλλο; Έχει παραγγείλει κανείς από αυτό το site? Είναι τσεκαρισμένο; Να το ρισκάρψ δηλαδή;

 

ειναι μοντελο 2007 εχει και2008

:D:D εχω παρει απο εκει καροτσι και αλλα πραγματα

το καροτσι που πηρα ειναι το quinny freestyle

δεν ειχα ποτε προβλημα μονο να ξερεις οτι η παραδωση ειναι περιπου 30 μερες (32ευρω ειχα δωσει για το καροτσι) εκτως και αν ζητησεις εσυ κατι αλλο.

αν χρειαστεις κατι αλλο πες μου :D

βασικα στην ελλαδα ειναι πανακριβα τα καροτσια....και οχι μονο.... :evil:

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν το πιστεύω.. Και εγω το έχω Quinny (σε μπλέ χρώμα) αλλά το πήρα απο ελλάδα και 560e :shock::shock: Δεν το ήξερα οτι υπάρχει έξω σε τόσο χαμηλή τιμή... :cry::cry: Πάντως είναι πολύ καλό καρότσι και αξίζει τα λεφτά του!!! :wink:

Ματθίλδη 17/08/2007

Λουκάς-Ανδρέας 17/01/2010

 

Link to comment
Share on other sites

δειτε και αυτο

http://www.kidscomfort.eu/Quinny_Speedi_SX_SAIL_English.html

και αυτο ειναι το δικο μου

http://www.kidscomfort.eu/Quinny_Freestyle_3XL_Comfort_Black.html

το μοντελο αυτο δεν εχει ερθει ελλαδα και οταν ρωτησα σε γνωστο καταστημα μου εδειξαν το αδελφακι του του 2005 με σταθερη ροδα και γενικα καμια σχεση και μου ειπαν οτι ειναι προσφορα απο 790 :shock::shock: 350

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...