Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προβληματισμός για δημόσιο θηλασμό?


Recommended Posts

ενώ (τουλάχιστον στην Αγγλία) η οδηγία είναι μετά τον πρώτο χρόνο να περιορίζεται η πρόσληψη γάλατος και να παίρνουν τη θέση του οι στερεές τροφές.

 

δυστυχως η αγγλια εχει απο τα πιο χαμηλα ποσοστα μητρικου θηλασμου.ειναι γυρω στο 1% σε αντιθεση με τις βορειες χωρες(γερμανια,σουηδια κτλ).επισης ειναι και μια χωρα δεκανικι της αμερικης που ακολουθει γενικα της "μοδες" που κατα καιρους ερχονται απο κει οπως για την καταναλωση γαλακτος οτι κανει κακο,οπως πιο παλια ειχε κατηγορηθει το αυγο(αλλα ας μην μπουμε σ αυτην την συζητηση γιατι ειναι εντελως αλλο θεμα)

 

 

μια γυναίκα να βγάζει το στήθος της σε κοινή θέα σε δημόσιο χώρο (όχι παραλία)

 

το στηθος της μητερας δεν ειναι σε κοινη θεα.ειναι το κεφαλακι του παιδιου και δεν φαινεται τιποτα περισσοτερο απ οτι να φοραγε μια γυναικα μια μπλουζα με ντεκολτε

 

 

και δεύτερον κατά πόσο ένα τρίχρονο θα έπρεπε ήδη να έχει μάθει και να έχει ενστερνιστεί τους κανόνες που λένε πως σε δημόσιο χώρο δεν ασχολούμαστε και δεν γυμνώνουμε τα κρυφά μέρη του σώματος. Αν δηλαδή ένα τρίχρονο στον παιδότοπο ήθελε να κατεβάσει τα βρακιά του και να χαϊδέψει τα γεννητικά του όργανα (έτσι για λίγο, μόνο για την ευχαρίστηση) ή να παίξει με το στήθος της μαμάς του (να το ζουλήξει, να το πασπατέψει χωρίς να θηλάσει) θα το θεωρούσατε φυσιολογικό;

 

μην τα μπερδευουμε τα πραγματα.μιλαμε για τον θηλασμο.οχι για τα γεννητικα οργανα ουτε για πασπατεμα.ε και αμα ηθελε να κατεβασει τα παντελονια του να κανει κακα?και αμα και αμα.η καθε μητερα βαζει τα ορια αν θα αφησει το παιδι της σε οποινδηποτε χωρο εκτος του σπιτιου να θηλασει.οπως εξηγεις σε καθε παιδι γι αυτα που ανεφερες παραπανω ετσι εξηγεις και για τι ορους θετεις στο παιδι ως προς τον θηλασμο.υπαρχουν μητερες που θηλαζουν μακροχρονια και εχουν εξηγησει στο παιδι οτι το κανουμε πλεον μονο στο σπιτι και υπαρχουν μητερες που θηλαζουν μακροχρονια και το επιτρεπουν και εξω.η μητερα του 3χρονου ανηκει λογικα στην 2η κατηγορια.και δε νομιζω οτι οι μητερες αυτες επειδη το επιτρεπουν αυτο παει να πει οτι δεν βαζουν ορια και στα αλλα πραγματα(το λεω αυτο οχι γιατι αυτο εννοεισες εσυ απλα για να μην τα συγχεουμε αυτα τα πραγματα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια, δεν ξέρω αν το έχετε καταλάβει, αλλά συζητάμε το θέμα σε λάθος βάση. Το τρίχρονο που είδε η θεματοθέτρια στον παιδότοπο δεν θήλαζε εκείνη τη στιγμή - με την έννοια ότι δεν τρεφόταν από το γάλα της μαμάς. Όταν οι γιατροί λένε πως ο μακροχρόνιος θηλασμός κάνει καλό, εννοούν για τη σίτιση του μωρού με μητρικό γάλα αντί για γάλα εμπορίου. Ένα τρίχρονο πρώτον δεν έχει ανάγκη να πιει γάλα κατά τη διάρκεια της ημέρας / όποτε διψάει, ενώ (τουλάχιστον στην Αγγλία) η οδηγία είναι μετά τον πρώτο χρόνο να περιορίζεται η πρόσληψη γάλατος και να παίρνουν τη θέση του οι στερεές τροφές. Από την άποψη αυτή, νομίζω ότι το σωστό για ένα 3χρονο που πεινάει/διψάει είναι να φάει ένα τοστ ή ένα γιαουρτάκι και να πιει νεράκι. Προσωπικά θα μου έκανε εντύπωση ακόμα κι αν η μαμά του έδινε γάλα από το ποτηράκι, έτσι ξεκάρφωτα στη μέση της ημέρας.

 

Το 3χρονο που θηλάζει στον παιδότοπο (ή στο σπίτι) θέλει απλά να πιπιλίσει για παρηγοριά. Όπως τα παιδάκια που αν δεν έχουν κόψει την πιπίλα στην ηλικία αυτή, έτσι και την είχαν δίπλα τους την ώρα του παιχνιδιού, θα την άρπαζαν σε τακτά χρονικά διαστήματα και θα την μασούλαγαν. Το ίδιο πριν τον βραδυνό ύπνο για να χαλαρώσουν και να κοιμηθούν.

 

Το ερώτημα είναι πρώτον κατά πόσο είναι αποδεκτό για την κοινωνία μας μια γυναίκα να βγάζει το στήθος της σε κοινή θέα σε δημόσιο χώρο (όχι παραλία) και δεύτερον κατά πόσο ένα τρίχρονο θα έπρεπε ήδη να έχει μάθει και να έχει ενστερνιστεί τους κανόνες που λένε πως σε δημόσιο χώρο δεν ασχολούμαστε και δεν γυμνώνουμε τα κρυφά μέρη του σώματος. Αν δηλαδή ένα τρίχρονο στον παιδότοπο ήθελε να κατεβάσει τα βρακιά του και να χαϊδέψει τα γεννητικά του όργανα (έτσι για λίγο, μόνο για την ευχαρίστηση) ή να παίξει με το στήθος της μαμάς του (να το ζουλήξει, να το πασπατέψει χωρίς να θηλάσει) θα το θεωρούσατε φυσιολογικό;

 

Πριν λίγο καιρό είχα πάει τον γιο μου στο γιατρό και εκεί που έπαιζαν τα παιδάκια ήρθε στην αγκαλιά μου ένα άλλο (ξένο) παιδάκι. Μόλις το σήκωσα, άρχισε να ψάχνει το στήθος μου. Η μαμά του γέλασε και μου είπε "ψάχνει για μεμέ" :D Το παιδάκι ήταν 12 μηνών, ίσα που περπάταγε. Απόλυτα φυσιολογικό, θα μου πείτε. Αν ήταν 3 χρονών, θα λέγατε το ίδιο; Πότε νομίζετε ότι είναι λογικό ένα παιδάκι να καταλαβαίνει πως τα μεμέ της μαμάς (ή μιας άλλης κυρίας) δεν είναι για πασπάτεμα; Πότε μπαίνει αυτό το όριο που το παιδί καταλαβαίνει πως είναι ντροπή τα μεμέ της μαμάς να είναι σε δημόσια θέα, ότι δεν αγγίζουμε τη μαμά στο στήθος και κανένα γονιό στα γεννητικά όργανα, ότι ντυνόμαστε και διατηρούμε τα ρούχα μας φορεμένα σε δημόσιους χώρους είτε μας έρχεται η όρεξη να πασπατέψουμε το στήθος της μαμάς είτε το πουλάκι μας;

 

Γιατί κάποια στιγμή τα όρια αυτά πρέπει να μπουν, για να μην έχουμε περίεργες εξελίξεις.

 

Το τοποθέτησες παρά πολύ ωραία….

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως η αγγλια εχει απο τα πιο χαμηλα ποσοστα μητρικου θηλασμου.ειναι γυρω στο 1% σε αντιθεση με τις βορειες χωρες(γερμανια,σουηδια κτλ)

Αυτό που λες πού το βασίζεις;

 

το στηθος της μητερας δεν ειναι σε κοινη θεα.ειναι το κεφαλακι του παιδιου και δεν φαινεται τιποτα περισσοτερο απ οτι να φοραγε μια γυναικα μια μπλουζα με ντεκολτε

Με αυτό το σκεπτικό, κι εγώ αν βγάλω το στήθος μου έξω και το τρίβω, χωρίς να φαίνεται βεβαίως, αφού θα είναι μπροστά το χέρι μου, η συμπεριφορά μου θα πρέπει να θεωρηθεί φυσιολογική και να μην σχολιαστεί. Σωστά;

 

μην τα μπερδευουμε τα πραγματα.μιλαμε για τον θηλασμο.

Όχι, δεν μιλάμε για θηλασμό. Μιλάμε για πιπίλισμα. Και συγκεκριμένα πιπίλισμα μέρος του σώματος που θα έπρεπε να θεωρείται κρυφό, σε δημόσιο χώρο, από παιδάκι σε ηλικία που θα έπρεπε να έχει ήδη αρχίσει να κατανοεί τι είναι αποδεκτό και τι όχι ως προς τη γύμνια, τα γεννητικά όργανα κλπ. Αναλόγως δεν θα περίμενα από ένα παιδάκι 3 χρονών να κάνει κακά δημοσία θέα. Θα περίμενα να έχει ήδη αναπτύξει ένα αίσθημα ντροπής και θα με παραξένευε αν μια μαμά επέτρεπε στο 3χρονο να κάνει τσίσα ή κακά στον παιδότοπο, σε σημείο ορατό σε όλους.

 

και δε νομιζω οτι οι μητερες αυτες επειδη το επιτρεπουν αυτο παει να πει οτι δεν βαζουν ορια και στα αλλα πραγματα(το λεω αυτο οχι γιατι αυτο εννοεισες εσυ απλα για να μην τα συγχεουμε αυτα τα πραγματα)

Αυτή τη στιγμή δεν μας απασχολεί γενικά αν βάζουν ή δεν βάζουν όρια. Αυτή είναι άλλη συζήτηση (σχετική αλλά όχι της παρούσης). Εκείνο που συζητάμε είναι αν θα έπρεπε να βάζουν όρια στο πιπίλισμα του στήθους τους και πότε είναι λογικό και αναμενόμενο να μπαίνουν τα όρια αυτά. Γιατί φαντάζομαι ότι όλες συμφωνούμε ότι κάποια στιγμή πριν την ενηλικίωση θα μπουν, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες πού το βασίζεις;

 

στατιστικες ειναι που δημοσιευνται τα ποσοστα ανα χωρα.νομιζω ο IBFN τα δημοσιευει θα ψαξω αργοτερα να το βρω και για τις αλλες χωρες,αλλα θυμαμαι οτι η αγγλια ειναι 1%.

 

 

Με αυτό το σκεπτικό, κι εγώ αν βγάλω το στήθος μου έξω και το τρίβω, χωρίς να φαίνεται βεβαίως, αφού θα είναι μπροστά το χέρι μου, η συμπεριφορά μου θα πρέπει να θεωρηθεί φυσιολογική και να μην σχολιαστεί. Σωστά;

 

εγω ειπα οτι ΔΕΝ φαινεται,γιατι ολο αυτο ακουγεται.ειδατε εσεις να εκτοξευονται ρωγες?και παλι το συγκρινεις με κατι αλλο.λες οτι το στηθος φαινεται και σου λεω δεν φαινεται.δεν το συγκρινα με κατι αλλο

 

 

Όχι, δεν μιλάμε για θηλασμό. Μιλάμε για πιπίλισμα. Και συγκεκριμένα πιπίλισμα μέρος του σώματος που θα έπρεπε να θεωρείται κρυφό, σε δημόσιο χώρο, από παιδάκι σε ηλικία που θα έπρεπε να έχει ήδη αρχίσει να κατανοεί τι είναι αποδεκτό και τι όχι ως προς τη γύμνια, τα γεννητικά όργανα κλπ. Αναλόγως δεν θα περίμενα από ένα παιδάκι 3 χρονών να κάνει κακά δημοσία θέα. Θα περίμενα να έχει ήδη αναπτύξει ένα αίσθημα ντροπής και θα με παραξένευε αν μια μαμά επέτρεπε στο 3χρονο να κάνει τσίσα ή κακά στον παιδότοπο, σε σημείο ορατό σε όλους.

 

 

Αυτή τη στιγμή δεν μας απασχολεί γενικά αν βάζουν ή δεν βάζουν όρια. Αυτή είναι άλλη συζήτηση (σχετική αλλά όχι της παρούσης). Εκείνο που συζητάμε είναι αν θα έπρεπε να βάζουν όρια στο πιπίλισμα του στήθους τους και πότε είναι λογικό και αναμενόμενο να μπαίνουν τα όρια αυτά. Γιατί φαντάζομαι ότι όλες συμφωνούμε ότι κάποια στιγμή πριν την ενηλικίωση θα μπουν, έτσι;

 

ενταξει εσυ το ονομαζεις απλο πιπιλισμα και εγω θηλασμο.ξεκιναμε και οι 2 μας απο διαφορετικες βασεις οποτε το βλεπουμε διαφορετικα.να πω την αληθεια δεν εχω κατι αλλο να προσθεσω απ αυτα που εγραψα και πιο κατω γενικα γιατι θα επαναλαμβανομαι και θα γινω κουραστικη

Link to comment
Share on other sites

Little Monkey, με το ποστ σου με αρ. 98, συμφωνώ.

 

Όμως, αφού επιμένεις να ζητάς στοιχεία από τους συνομιλητές σου (και καλά κάνεις, δεν νομίζω ότι αξίζει σε αυτό το φόρουμ να αναπάραγουμε κίτρινες εκπομπές):

 

Γιατί είναι σκανδαλώδες όμως; Πραγματικά θα με ενδιέφερε να μου εξηγήσεις ακριβώς γιατί σκανδαλίστηκες. Τι παθαίνει το 10 μηνών παιδάκι που θα πιει γάλα σκόνη? Τι παθαίνουν τα μωράκια που κάνουν μεικτή διατροφή? Τι παθαίνουν τα μωράκια που δεν θηλάζουν?

 

Φαντάζομαι ότι έχετε στην ...επιστημονική κοινότητα αδιάσειστα στοιχεία που αποδεικνύουν ότι τα μωράκια που προσλαμβάνουν γάλα σκόνη (είτε ως γάλα είτε σε κρέμες) ή που δεν θηλάζουν μέχρι να πάνε 3-4 χρονών παθαίνουν κάτι σοβαρό. Ποια είναι τα στοιχεία αυτά;

 

 

Originally Posted by abebablom viewpost.gif

δυστυχως η αγγλια εχει απο τα πιο χαμηλα ποσοστα μητρικου θηλασμου.ειναι γυρω στο 1% σε αντιθεση με τις βορειες χωρες(γερμανια,σουηδια κτλ)

 

 

Αυτό που λες πού το βασίζεις;

 

 

ΕΝΩΝΩ ΚΙ ΕΓΩ ΤΗ ΦΩΝΗ ΜΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ:

 

Τώρα θα ζητήσω και εγώ πηγές για αυτό με την ψυχοσεξουαλική ανάπτυξη... Οι πηγές είναι τα μυστικά που λένε στο αυτί μεταξύ τους οι ψυχολόγοι;

 

Αν είσαι ψυχολόγος, παρέθεσε τα στοιχεία που έχεις υπόψιν σου.

Διαφορετικά, μήπως να απέφευγες να εκφράζεσαι με τόσο απόλυτο τρόπο επικαλούμενη την επιστήμη της ψυχολογίας;

 

Δεν ενοχλούν οι προσωπικές απόψεις. Καθόλου! Κουβέντα να γίνεται. Και τις προσωπικές εμπειρίες της καθεμιάς μας, και τις ακούμε και μπορούμε να τις αποτιμήσουμε όπως θέλουμε.

Αυτό που ενοχλεί είναι να ντύνονται οι προσωπικές απόψεις με μανδύα επιστημονικότητας. Και, επίσης, να μειώνεται ένας ολόκληρος επιστημονικός κλάδος σε επίπεδο ... Τατιανιάς (ότι δήθεν λειτουργούν με κουτσομπολιά).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί είναι σκανδαλώδες όμως; Πραγματικά θα με ενδιέφερε να μου εξηγήσεις ακριβώς γιατί σκανδαλίστηκες. Τι παθαίνει το 10 μηνών παιδάκι που θα πιει γάλα σκόνη? Τι παθαίνουν τα μωράκια που κάνουν μεικτή διατροφή? Τι παθαίνουν τα μωράκια που δεν θηλάζουν?

 

Φαντάζομαι ότι έχετε στην ...επιστημονική κοινότητα αδιάσειστα στοιχεία που αποδεικνύουν ότι τα μωράκια που προσλαμβάνουν γάλα σκόνη (είτε ως γάλα είτε σε κρέμες) ή που δεν θηλάζουν μέχρι να πάνε 3-4 χρονών παθαίνουν κάτι σοβαρό. Ποια είναι τα στοιχεία αυτά;

 

Οι κίνδυνοι από μη θηλασμό είναι δοσοεξαρτώμενοι.

Τι έχει περισσότερες πιθανότητες να πάθει το βρέφος που δε θηλάζει, λοιπόν (έχω σαν πρόχειρη πηγή μπροστά μου το Core Curriculum for lactation Consultant Practice, με βιβλιογραφικές αναφορές σε όλα όσα θα παραθέσω, αλλά μου είναι πολύ κουραστικό να τις αντιγράψω μία προς μία):

-σακχαρώδη διαβήτη τύπου 1 και 2

-παχυσαρκία

-φλεγμονώδεις νόσους του εντέρου (Crohn και ελκώδη κολίτιδα)

-οξεία λεμφογενή λευχαιμία

-λέμφωμα Hodgkin

-υπολειπόμενη νοητική ανάπτυξη (περίπου 4 μονάδες IQ)

-ιδιοπαθή ρευματοειδή αρθρίτιδα

-βρογχικό άσθμα

-επιληψία.

 

Μπορείς να βρεις μια ενδιαφέρουσα παρουσίαση του Παπαβέντση (πάντα με τεκμηρίωση) και εδώ:

http://pediatros-thes.gr/%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-powerpoint/%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B4%CF%85%CE%BD%CE%BF%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%85%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%83%CE%AF%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B5-%CF%84/

 

Ξέρω πως ό,τι και να παράθέσω, δύσκολα θα σε πείσω. Ελπίζω, όμως, να πειστούν οι μέλλουσες μητέρες που μας διαβάζουν, καθώς και όσες ακόμη παλεύουν με το θηλασμό και ακούν πολύ συχνά την απατηλή διαφήμιση των διαφόρων γαλάτων:"πιο κοντά από ποτέ στο μητρικό"...

Link to comment
Share on other sites

Συνέχεια βγαίνει στη συζήτησή μας η λέξη "όρια".

(Μπορεί να την έχω χρησιμοποιήσει κι εγώ).

 

Είναι όμως λάθος όρος. Δεν πρόκειται για όρια αλλά για ορόσημα σε αναπτυξιακά στάδια.

 

Ένα παιδί με πιπίλα, ένα παιδί σε καρότσι, ένα παιδί που τρώει αλεσμένα, ένα παιδί που πίνει νερό από μπιμπερό, ένα παιδί που δεν προσπαθεί να φάει μόνο του, ένα παιδί που φοράει πάνα, ένα παιδί που δεν επιχειρεί να ντυθεί μόνο του, ένα παιδί που θηλάζει συνέχεια μέσα στην ημέρα, ένα παιδί που δεν μιλάει, ένα παιδί που δεν ακολουθεί εντολές κλπ.

 

Όλα τα παραπάνω παιδιά ΔΕΝ σημαίνει ότι δεν υγιή ψυχοσωματικά ούτε ότι δεν θα είναι υγιή ψυχοσωματικά στο μέλλον. Και αυτό γιατί ΔΕΝ υπάρχει ένα όριο (χρονικό), που άπαξ και το υπερβείς, στιγματίζεσαι ως μη υγιής νυν και αεί... :rolleyes:

 

Τα "όρια" είναι εύκαμπτα για τα παιδιά και προσαρμόζονται στις ιδιαίτερες συνθήκες της οικογένειας γενικότερα και του παιδιού ειδικότερα. Για αυτό χρησιμοποιείται ο όρος "αναπτυξιακό στάδιο". Μετά την ηλικία των 2 ετών, λοιπόν, τα παιδιά αρχίζουν να μπαίνουν στο αναπτυξιακό στάδιο της ανεξαρτησίας.

Αναπτυξιακό στάδιο της ανεξαρτησίας σημαίνει, μεταξύ άλλων, τα εξής:α)το παιδί κατεβαίνει από το καροτσάκι, β) βγάζει την πιπίλα, γ) προσπαθεί να τραφεί μόνο του, δ) δεν τρώει αλεσμένα, ε) πίνει νερό από το ποτήρι, στ) βγάζει την πάνα, ζ) εκφράζεται λεκτικά, η) προσπαθεί να ντύνεται μόνο του, πλένεται, σκουπίζεται και γενικά να αυτοεξυπηρετείται, θ) αποθηλάζει.

Δεν σημαίνει ότι ΟΛΑ τα παιδιά θα κάνουν ΟΛΑ τα παραπάνω μόλις γίνουν ΔΥΟ χρονών. Ο στόχος είναι να έχουν προχωρήσει σημαντικά στο θέμα της ανεξαρτησίας (δηλαδή να κάνουν σε ικανοποιητικό βαθμό τα περισσότερα από αυτά) μέχρι να πάνε στο προνήπιο. Γιατί κάπου εκεί, στα 4 +/- έτη, πρέπει να ολοκληρώνεται αυτό το στάδιο ανεξαρτησίας.

Δεν ξέρω σε ΠΟΙΑ παιδιά αναφέρεστε, αλλά τα ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ παιδιά που πάνε προνήπιο ή νηπιαγωγείο σίγουρα δεν έχουν κατακτήσει όλα τα παραπάνω. Από προσωπική εμπειρία του παιδιού μου και των συμμαθητών μου, αλλά και από όσα έχω διαβάσει από τις νηπιαγωγούς του φόρουμ (Μιρίκι, για εσένα χτυπά η καμπάνα), πολλά παιδιά νηπιαγωγείου φοράνε ακόμα πιπίλα το βράδυ, πάνα το βράδυ, τα ταϊζουν, δεν μπορούν να σκουπιστούν μόνα τους στην τουαλέτα, δεν μπορούν να ντυθούν μόνα τους κλπ.

Τα περισσότερα παιδιά σε κάτι από αυτά υστερούν. Δόξα τω Θεώ, οι εκπαιδευτικοί αποφεύγουν να κολλούν ταμπέλες ότι δεν είναι υγιή ψυχοσωματικά :lol: και απλώς τα δουλεύουν στο συγκεκριμένο κομμάτι.

Πάντως, μεγαλοστομίες -όπως αυτές που διατυπώθηκαν- περί μη φυσιολογικών παιδιών και βολεμένων ή ανισόρροπων μανάδων ΔΕΝ λέγονται ούτε από εκπαιδευτικούς ούτε από σχολικούς ψυχολόγους.

Για τον αποθηλασμό συγκεκριμένα, η πολύ μεγάλη πλειοψηφία των παιδιών που θηλάζουν, αποθηλάζουν μεταξύ της ηλικίας των 2 και 3 ετών. Εννοείται ότι εξαιρέσεις μπορεί να υπάρχουν. Αλλά, είναι ακριβώς εξαιρέσεις, όχι ο κανόνας.

 

Τέλος, για τα μικρά παιδιά, ο επιστήμονας που θα κρίνει το αν είναι φυσιολογική η σωματική και ψυχική τους ανάπτυξη ΔΕΝ είναι ούτε ο ψυχοθεραπευτής ούτε ο ψυχολόγος ούτε ο ψυχαναλυτής ούτε ο ψυχίατρος ούτε ο λογοθεραπευτής ούτε ο εκπαιδευτικός.

Είναι ο (παιδ)ιατρος-αναπτυξιολόγος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες πού το βασίζεις;

 

 

 

 

Όχι, δεν μιλάμε για θηλασμό. Μιλάμε για πιπίλισμα. Και συγκεκριμένα πιπίλισμα μέρος του σώματος που θα έπρεπε να θεωρείται κρυφό, σε δημόσιο χώρο, από παιδάκι σε ηλικία που θα έπρεπε να έχει ήδη αρχίσει να κατανοεί τι είναι αποδεκτό και τι όχι ως προς τη γύμνια, τα γεννητικά όργανα κλπ. Αναλόγως δεν θα περίμενα από ένα παιδάκι 3 χρονών να κάνει κακά δημοσία θέα. Θα περίμενα να έχει ήδη αναπτύξει ένα αίσθημα ντροπής και θα με παραξένευε αν μια μαμά επέτρεπε στο 3χρονο να κάνει τσίσα ή κακά στον παιδότοπο, σε σημείο ορατό σε όλους.

 

Little Monkey, δε θα επέτρεπα ποτέ εννοείται να κάνει τσίσα το παιδάκι μου σε σημείο ορατό σε όλους όπως λές. Αυτό που αναφέρεις όμως οτι το 3χρονο θα περίμενες να έχει αναπτύξει ένα αίσθημα ντροπής ισχύει επιστημονικά? Οκ εγώ εξηγώ οτι δεν πρέπει να δείχνουμε τα εσώρουχα και τα γεννητικά μας όργανα σε τρίτους ή να γυρνάμε γυμνοί μπροστά σε άλλους αλλά το παιδί μου αντιλαμβάνομαι οτι τα κάνει αυτά μόνο επειδή του τα λέω δε βλέπω να έχει αναπτύξει κάποιο αίσθημα ντροπής. Επιστημονικά απο ποια ηλικία "πρέπει" να το αναπτύξουν?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα απο Little Monkey

Originally Posted by abebablom

δυστυχως η αγγλια εχει απο τα πιο χαμηλα ποσοστα μητρικου θηλασμου.ειναι γυρω στο 1% σε αντιθεση με τις βορειες χωρες(γερμανια,σουηδια κτλ)

 

 

Little Monkey:Αυτό που λες πού το βασίζεις

 

ΕΝΩΝΩ ΚΙ ΕΓΩ ΤΗ ΦΩΝΗ ΜΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ:

 

επειδη με ρωτησατε που το βασιζω παραθετω το λινκ απο unicef uk(αν το βρω και απο IBFAN θα το ανεβασω)στην 3η παραγραφο γραφει οτι το ποσοστο μητρικου θηλασμου κυμαινεται γυρω στο 1%.δεν στεκομαι στις αλλες παραγραφους που γραφει για τα ποσοστα κατω του 6μηνου γιατι το ποστ εδω ασχολειται με τον μακροχρονιο θηλασμο

 

http://www.unicef.org.uk/BabyFriendly/About-Baby-Friendly/Breastfeeding-in-the-UK/UK-Breastfeeding-rates/

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είπα είναι ότι οι φυσιολογικοί άνδρες θα πρέπει να διεγείρονται από το γυμνό στήθος (που δεν θηλάζει) και όχι να τους ξυπνάει αισθήματα θαλπωρής. Και για να γίνει αυτό, θα πρέπει μεγαλώνοντας να μάθουν να βλέπουν το στήθος ως αντικείμενο πόθου, όχι ως μέσο παρηγοριάς ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗ ΜΗΤΕΡΑ. Πώς βοηθάς ένα τρίχρονο αγοράκι να δει το στήθος ως κάτι που εμπνέει ντροπή, αισθησιασμό, κάτι κρυφό, όταν το βγάζεις σε δημόσια θέα για την προσωπική του παρηγοριά ανά πάσα στιγμή και σε οποιοδήποτε δημόσιο χώρο; Πώς το βοηθάς να δει το πιπίλισμα του στήθους της φιλενάδας του ως κάτι αισθησιακό, όταν του επιτρέπεις να έχει μνήμες πιπιλίσματος του δικού σου στήθους;

 

Και το (εχμ!) σεξουαλικό του όργανο το βλέπει μια ζωή να ουρεί, όπως πιθανόν και των αδελφών και της αδελφής ή και ξένων παιδιών μέχρι μια ηλικία, αλλά μια χαρά μεγαλώνοντας το ταυτίζουν και με άλλα συναισθήματα!Για να μην μιλήσω και για άλλες περιοχές του σώματος (εχμ!) που προορίζονται για άλλη χρήση από τη φύση, ολίγον σιχαμερούλα και μια χαρά καταλήγουν να προκαλούν αισθησιασμό. Γιατί το στήθος που θηλάζει να καταστρέψει τη σεξουαλικότητα του παιδιού?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ θέλω να βάλω και άλλη μια παράμετρο στο θέμα

Όσες φορές έχω πετύχει.( άλλη μια φορά στο cosmos ) κάποια μανούλα να θηλάζει δημοσιά ένα μεγάλο παιδάκι δεν ηταν ο μπαμπάς εκεί…

Άραγε πως φαινεται στον μπαμπά να θηλάζει ο τρίχρονος γιος του μέσα σε κόσμο…

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να βάλω και άλλη μια παράμετρο στο θέμα

Όσες φορές έχω πετύχει.( άλλη μια φορά στο cosmos ) κάποια μανούλα να θηλάζει δημοσιά ένα μεγάλο παιδάκι δεν ηταν ο μπαμπάς εκεί…

Άραγε πως φαινεται στον μπαμπά να θηλάζει ο τρίχρονος γιος του μέσα σε κόσμο…

 

Θεωρητικά οι γονείς συμφωνούν σε θέματα του παιδιού άρα δεν νομίζω ότι θα είχε θέμα :P από εκεί και πέρα επειδή το θέμα έχει ξεφύγει, εγώ αυτό που έχω να πω είναι ότι στο θέμα που άνοιξε η κοπέλα, ένα τρίχρονο την ώρα του παιχνιδιού πήγε 3 φορές να θηλάσει στην μητέρα του σε διάστημα 3 ωρών... ας μας πουν όσες μαμάδες θηλάζουν μακροχρόνια το παιδί τους εάν αυτό είναι φυσικολογικό.. δηλ. το παιδί όταν θηλάζει μακροχρόνια κάθε τρεις και λιγο πάει στο στήθος? κουλό μου φαίνεται και το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν καλύπτει διατροφικές ανάγκες του παιδιού..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, δεν ξέρω αν το έχετε καταλάβει, αλλά συζητάμε το θέμα σε λάθος βάση. Το τρίχρονο που είδε η θεματοθέτρια στον παιδότοπο δεν θήλαζε εκείνη τη στιγμή - με την έννοια ότι δεν τρεφόταν από το γάλα της μαμάς. Όταν οι γιατροί λένε πως ο μακροχρόνιος θηλασμός κάνει καλό, εννοούν για τη σίτιση του μωρού με μητρικό γάλα αντί για γάλα εμπορίου. Ένα τρίχρονο πρώτον δεν έχει ανάγκη να πιει γάλα κατά τη διάρκεια της ημέρας / όποτε διψάει, ενώ (τουλάχιστον στην Αγγλία) η οδηγία είναι μετά τον πρώτο χρόνο να περιορίζεται η πρόσληψη γάλατος και να παίρνουν τη θέση του οι στερεές τροφές. Από την άποψη αυτή, νομίζω ότι το σωστό για ένα 3χρονο που πεινάει/διψάει είναι να φάει ένα τοστ ή ένα γιαουρτάκι και να πιει νεράκι. Προσωπικά θα μου έκανε εντύπωση ακόμα κι αν η μαμά του έδινε γάλα από το ποτηράκι, έτσι ξεκάρφωτα στη μέση της ημέρας.

 

Το 3χρονο που θηλάζει στον παιδότοπο (ή στο σπίτι) θέλει απλά να πιπιλίσει για παρηγοριά. Όπως τα παιδάκια που αν δεν έχουν κόψει την πιπίλα στην ηλικία αυτή, έτσι και την είχαν δίπλα τους την ώρα του παιχνιδιού, θα την άρπαζαν σε τακτά χρονικά διαστήματα και θα την μασούλαγαν. Το ίδιο πριν τον βραδυνό ύπνο για να χαλαρώσουν και να κοιμηθούν.

 

Το ερώτημα είναι πρώτον κατά πόσο είναι αποδεκτό για την κοινωνία μας μια γυναίκα να βγάζει το στήθος της σε κοινή θέα σε δημόσιο χώρο (όχι παραλία) και δεύτερον κατά πόσο ένα τρίχρονο θα έπρεπε ήδη να έχει μάθει και να έχει ενστερνιστεί τους κανόνες που λένε πως σε δημόσιο χώρο δεν ασχολούμαστε και δεν γυμνώνουμε τα κρυφά μέρη του σώματος. Αν δηλαδή ένα τρίχρονο στον παιδότοπο ήθελε να κατεβάσει τα βρακιά του και να χαϊδέψει τα γεννητικά του όργανα (έτσι για λίγο, μόνο για την ευχαρίστηση) ή να παίξει με το στήθος της μαμάς του (να το ζουλήξει, να το πασπατέψει χωρίς να θηλάσει) θα το θεωρούσατε φυσιολογικό;

 

Πριν λίγο καιρό είχα πάει τον γιο μου στο γιατρό και εκεί που έπαιζαν τα παιδάκια ήρθε στην αγκαλιά μου ένα άλλο (ξένο) παιδάκι. Μόλις το σήκωσα, άρχισε να ψάχνει το στήθος μου. Η μαμά του γέλασε και μου είπε "ψάχνει για μεμέ" :D Το παιδάκι ήταν 12 μηνών, ίσα που περπάταγε. Απόλυτα φυσιολογικό, θα μου πείτε. Αν ήταν 3 χρονών, θα λέγατε το ίδιο; Πότε νομίζετε ότι είναι λογικό ένα παιδάκι να καταλαβαίνει πως τα μεμέ της μαμάς (ή μιας άλλης κυρίας) δεν είναι για πασπάτεμα; Πότε μπαίνει αυτό το όριο που το παιδί καταλαβαίνει πως είναι ντροπή τα μεμέ της μαμάς να είναι σε δημόσια θέα, ότι δεν αγγίζουμε τη μαμά στο στήθος και κανένα γονιό στα γεννητικά όργανα, ότι ντυνόμαστε και διατηρούμε τα ρούχα μας φορεμένα σε δημόσιους χώρους είτε μας έρχεται η όρεξη να πασπατέψουμε το στήθος της μαμάς είτε το πουλάκι μας;

 

Γιατί κάποια στιγμή τα όρια αυτά πρέπει να μπουν, για να μην έχουμε περίεργες εξελίξεις.

 

Συμφωνώ ότι συζητάμε το θέμα σε λάθος βάση! Καταρχάς οι παιδίατροι, κι όλοι οι επιστήμονες, που μιλούν για τα οφέλη του (μακροχρόνιου) θηλασμού, τονίζουν και τα ψυχολογικά οφέλη, όχι μόνο τα οφέλη της υγείας. Ξαναείπαμε λοιπόν ότι το τρίχρονο μπορεί να ικανοποιούσε μια συναισθηματική του ανάγκη την στιγμή εκείνη. Τώρα τι είναι σωστό να φάει κάθε τρίχρονο την κάθε στιγμή καλύτερα να το κρίνει η μαμά του και ο παιδιατρός του κι όχι εμείς! το συγκεκριμένο τρίχρονο π.χ. μπορεί να υποφέρει απο τροφικές αλλεργίες, πως μπορούμε να ξέρουμε? Το ότι θα σου έκανε εντύπωση να έπινε ένα τρίχρονο γάλα (με ποτήρι) στην μέση της ημέρας πραγματικά δεν μπορώ να το αντιληφθώ!!! Δηλ. απαγορεύεται να πιεις γάλα το απόγευμα? Εμένα η βαφτηστήρα μου πίνει συχνά γάλα, το λατρεύει. ποιό είναι το πρόβλημα? Επίσης η μαμά δεν του έδωσε το στήθος της, το παιδί το αναζήτησε.

Συγνώμη εσύ δεν θεωρείς αποδεκτό μια γυναίκα να θηλάζει δημόσια? Εγώ το θεωρώ αποδεκτό πάντως. Επίσης γιατί δεν θεωρείς την παραλία δημόσιο χώρο??? Είναι εντελώς δημόσιος χώρος..εκεί δεν σε πειράζει μια γυναίκα να εκθέτει το στήθος της και μάλιστα χωρίς λόγο (π.χ. η θρέψη του παιδιού της)? προσωπικά δεν με τρελαίνε να βλέπω γυμνόστηθες σε παραλίες αν και δεν το σχολιάζω. Ένα ερωτευμένο ζευγάρι σε περιπαθείς περιπτύξεις σε ένα πάρκο θα σε ενοχλούσε? Συμβαίνει συχνά! Οι συγκρίσεις που κάνεις ανάμεσα στον δημόσιο θηλασμό και στο δημόσιο χάιδεμα γεννητικών οργάνων πραγματικά είναι επικίνδυνες γενικεύσεις. Επίσης έχω δει άπειρα τρίχρονα να κάνουν τσίσα σε πάρκα και παιδικές χαρές. Και το δικό μου τρίχρονο είχε κάνει πίσω απο έναν θάμνο. Δεν έχω σοκαριστεί με αυτό το γεγονός.

Συμφωνώ πάντως ότι μιλάμε νωρίς και ανάλογα με την ηλικία στα παιδιά μας για ιδιωτικές στιγμές, και αρχίζουν κάποια στιγμή να διαχωρίζουν τι μπορούμε να κάνουμε ιδιωτικά στο απίτι μας και τι δημόσια.

κατά τα άλλα θα συμφωνήσω με aimee, scratee, athinap στις γενικότερες τοποθετήσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, δεν ξέρω αν το έχετε καταλάβει, αλλά συζητάμε το θέμα σε λάθος βάση. Το τρίχρονο που είδε η θεματοθέτρια στον παιδότοπο δεν θήλαζε εκείνη τη στιγμή - με την έννοια ότι δεν τρεφόταν από το γάλα της μαμάς. Όταν οι γιατροί λένε πως ο μακροχρόνιος θηλασμός κάνει καλό, εννοούν για τη σίτιση του μωρού με μητρικό γάλα αντί για γάλα εμπορίου. Ένα τρίχρονο πρώτον δεν έχει ανάγκη να πιει γάλα κατά τη διάρκεια της ημέρας / όποτε διψάει, ενώ (τουλάχιστον στην Αγγλία) η οδηγία είναι μετά τον πρώτο χρόνο να περιορίζεται η πρόσληψη γάλατος και να παίρνουν τη θέση του οι στερεές τροφές. Από την άποψη αυτή, νομίζω ότι το σωστό για ένα 3χρονο που πεινάει/διψάει είναι να φάει ένα τοστ ή ένα γιαουρτάκι και να πιει νεράκι. Προσωπικά θα μου έκανε εντύπωση ακόμα κι αν η μαμά του έδινε γάλα από το ποτηράκι, έτσι ξεκάρφωτα στη μέση της ημέρας.

 

Το 3χρονο που θηλάζει στον παιδότοπο (ή στο σπίτι) θέλει απλά να πιπιλίσει για παρηγοριά. Όπως τα παιδάκια που αν δεν έχουν κόψει την πιπίλα στην ηλικία αυτή, έτσι και την είχαν δίπλα τους την ώρα του παιχνιδιού, θα την άρπαζαν σε τακτά χρονικά διαστήματα και θα την μασούλαγαν. Το ίδιο πριν τον βραδυνό ύπνο για να χαλαρώσουν και να κοιμηθούν.

 

Το ερώτημα είναι πρώτον κατά πόσο είναι αποδεκτό για την κοινωνία μας μια γυναίκα να βγάζει το στήθος της σε κοινή θέα σε δημόσιο χώρο (όχι παραλία) και δεύτερον κατά πόσο ένα τρίχρονο θα έπρεπε ήδη να έχει μάθει και να έχει ενστερνιστεί τους κανόνες που λένε πως σε δημόσιο χώρο δεν ασχολούμαστε και δεν γυμνώνουμε τα κρυφά μέρη του σώματος. Αν δηλαδή ένα τρίχρονο στον παιδότοπο ήθελε να κατεβάσει τα βρακιά του και να χαϊδέψει τα γεννητικά του όργανα (έτσι για λίγο, μόνο για την ευχαρίστηση) ή να παίξει με το στήθος της μαμάς του (να το ζουλήξει, να το πασπατέψει χωρίς να θηλάσει) θα το θεωρούσατε φυσιολογικό;

 

Πριν λίγο καιρό είχα πάει τον γιο μου στο γιατρό και εκεί που έπαιζαν τα παιδάκια ήρθε στην αγκαλιά μου ένα άλλο (ξένο) παιδάκι. Μόλις το σήκωσα, άρχισε να ψάχνει το στήθος μου. Η μαμά του γέλασε και μου είπε "ψάχνει για μεμέ" :D Το παιδάκι ήταν 12 μηνών, ίσα που περπάταγε. Απόλυτα φυσιολογικό, θα μου πείτε. Αν ήταν 3 χρονών, θα λέγατε το ίδιο; Πότε νομίζετε ότι είναι λογικό ένα παιδάκι να καταλαβαίνει πως τα μεμέ της μαμάς (ή μιας άλλης κυρίας) δεν είναι για πασπάτεμα; Πότε μπαίνει αυτό το όριο που το παιδί καταλαβαίνει πως είναι ντροπή τα μεμέ της μαμάς να είναι σε δημόσια θέα, ότι δεν αγγίζουμε τη μαμά στο στήθος και κανένα γονιό στα γεννητικά όργανα, ότι ντυνόμαστε και διατηρούμε τα ρούχα μας φορεμένα σε δημόσιους χώρους είτε μας έρχεται η όρεξη να πασπατέψουμε το στήθος της μαμάς είτε το πουλάκι μας;

 

Γιατί κάποια στιγμή τα όρια αυτά πρέπει να μπουν, για να μην έχουμε περίεργες εξελίξεις.

 

ΑΚΡΙΒΩΣ μα ΑΚΡΙΒΩΣ ετσι!

 

 

το στηθος της μητερας δεν ειναι σε κοινη θεα.ειναι το κεφαλακι του παιδιου και δεν φαινεται τιποτα περισσοτερο απ οτι να φοραγε μια γυναικα μια μπλουζα με ντεκολτε

 

Δεν ειναι καθολου ετσι... Οταν ερχεται το 2χρονο και 3χρονο να σου τραβηξει την μπλουζα για να θηλασει ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ κ ΟΠΟΤΕΔΗΠΟΤΕ μια χαρα βλεπεις και στηθος και ρογα και απ'ολα...

 

Οι κίνδυνοι από μη θηλασμό είναι δοσοεξαρτώμενοι.

Τι έχει περισσότερες πιθανότητες να πάθει το βρέφος που δε θηλάζει, λοιπόν (έχω σαν πρόχειρη πηγή μπροστά μου το Core Curriculum for lactation Consultant Practice, με βιβλιογραφικές αναφορές σε όλα όσα θα παραθέσω, αλλά μου είναι πολύ κουραστικό να τις αντιγράψω μία προς μία):

-σακχαρώδη διαβήτη τύπου 1 και 2

-παχυσαρκία

-φλεγμονώδεις νόσους του εντέρου (Crohn και ελκώδη κολίτιδα)

-οξεία λεμφογενή λευχαιμία

-λέμφωμα Hodgkin

-υπολειπόμενη νοητική ανάπτυξη (περίπου 4 μονάδες IQ)

-ιδιοπαθή ρευματοειδή αρθρίτιδα

-βρογχικό άσθμα

-επιληψία.

 

 

Οπως το ειπες... πιθανοτητες! Που καθολου δεν αποκλειουν να τα παθει και καποιο καιδακι που εχει θηλασει αιωνια...!

Αρα να αρχισω να ανησυχω που η μικρη μου ΔΥΣΤΥΧΩΣ (!) θηλασε ελαχιστα για ιατρικους φυσικα λογους τους οποιους δε διατιθεμαι να παραθεσω...

Ε ΟΧΙ!

 

 

(ασχετο, αλλα Julianna, Scratιe, AthinaP, ποτε κοιμαστε?!?!?

ειδα τις ωρες των post σας...)

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ αυτό που έχω να πω είναι ότι στο θέμα που άνοιξε η κοπέλα, ένα τρίχρονο την ώρα του παιχνιδιού πήγε 3 φορές να θηλάσει στην μητέρα του σε διάστημα 3 ωρών... ας μας πουν όσες μαμάδες θηλάζουν μακροχρόνια το παιδί τους εάν αυτό είναι φυσικολογικό.. δηλ. το παιδί όταν θηλάζει μακροχρόνια κάθε τρεις και λιγο πάει στο στήθος? κουλό μου φαίνεται και το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν καλύπτει διατροφικές ανάγκες του παιδιού..

 

Αυτο και εγω θα ηθελα να το δω να το απαντουν οι μανουλες που θηλαζουν... εκει ειναι το ζητουμενο. Γιατι το φυσιολογικο (κατ'εμε) ειναι ο θηλασμος να ειναι απεριοριστος για βρεφη και μωρα max μεχρι το ετος. Απο κει και περα ας ειναι ο θηλασμος το γαλα του παιδιου το πρωι και το βραδυ πριν κοιμηθει. Τι αναγκη το εχει αν την υπολοιπη ημερα τρωει και πινει κανονικα?

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άραγε πως φαινεται στον μπαμπά να θηλάζει ο τρίχρονος γιος του μέσα σε κόσμο…

 

αν ερχοσουν στον δημοσιο πανελληνιο θηλασμο θα μπορουσες να τους ρωτησεις μονη σου

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να βάλω και άλλη μια παράμετρο στο θέμα

Όσες φορές έχω πετύχει.( άλλη μια φορά στο cosmos ) κάποια μανούλα να θηλάζει δημοσιά ένα μεγάλο παιδάκι δεν ηταν ο μπαμπάς εκεί…

Άραγε πως φαινεται στον μπαμπά να θηλάζει ο τρίχρονος γιος του μέσα σε κόσμο…

 

:shock: Μα τόσο ανώμαλη σου φαίνεται αυτή η εικόνα ωστε νομίζεις οτι το κάνουν και κρυφά απο τον πατέρα???

 

Ρε κορίτσια δεν καταλαβαίνω γιατί γράφονται τόσες σελίδες, αν ένα 3χρονο θέλει να θηλάζει ας θηλάζει, πού το πρόβλημα? Επίσης σαν εικόνα, ο θηλασμός ενός νηπίου δε θα έπρεπε να προκαλεί τόσο προβληματισμό και δεν πιστεύω οτι καμία μητέρα το κάνει αυτό για να δειχτεί. Τί να δείξει δηλαδή? Το στήθος της πάντως εκείνη τη στιγμή λίγοι (οχι φυσιολογικοι ανθρωπο) θα το έβλεπαν σαν αντικείμενο πόθου. Οτι είναι "καλή" μαμα πάλι όπως φαίνεται απο τις αντιδράσεις κάποιων, ούτε αυτό θα επιδείξει. Αρα απλά ικανοποιεί μια ανάγκη του παιδιού που σε αυτή τη ηλικία δεν είναι επιλήψιμη.

Link to comment
Share on other sites

Daisy1

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ την λέξη ανωμαλία ή άλλες παρόμοιες

Απλά αναρωτιέμαι….

Οι μαμάδες συνήθως είναι πιο «φανατικές»στο θέμα του θηλασμού.

Θα ήθελα πολύ να ακούσω μια γνώμη από κάποιον μπαμπά

Link to comment
Share on other sites

λοιπιν τωρα ειδα το θεμα και θα απαντησω.......με βαση τη δικη μου μικρη εμπειρια θα πω ότι δε θα ηθελα η μικρη μου να μαθει να χρησιμοποιει το στηθος ως <ηρεμιστικο> (από μια ηλικια και μετα) με τιποτα γιατι φανταζομαι ότι το παιδακι αυτό εκανε,,δεν μπορω να φανταστω ότι απλα ξεδιψουσε πινοντας γουλίτσες κάθε τοσο,,το τελευταιο μου φαινεται καπως,,δηλαδή το να μαθω στο 3χρονο ότι όταν διψαμε τρεχουμε για μεμε,,,, μπορουσε να του δωσει απλα νερακι ........το ιδιο όμως λεω και για την πιπιλα και βλέποντας το θα προσπαθήσω να μην το κανω,,,,με ενοχλεί ακριβως το ιδιο να βλεπω μαμαδες να τρεχουν να <χωνουν> την πιπιλα στην παραμικρη γκρινια του παιδιου

 

 

κατά αλλα ο διακριτικος δημοσιος θηλασμος δεν με ενοχλεί καθολου,,,τον θεωρω μια από τις ομορφότερες εικονες:D:D:D

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

αλήθεια είναι, δεν το έχεις χρησιμοποιήσει σαν λέξη αλλά εγώ απο τα γραφόμενά σου αυτό αποκόμησα, τουλάχιστον οτι το θεωρείς κατακριτέο. Αν όχι, γιατί αναρωτιέσαι αν το γνωρίζουν αυτό οι πατεράδες?

Link to comment
Share on other sites

(ασχετο, αλλα Julianna, Scratιe, AthinaP, ποτε κοιμαστε?!?!?

ειδα τις ωρες των post σας...)

 

Χα,χα, το πρωί μπαίνω συχνά στο πισι γιατί είναι η μόνη ώρα ησυχίας εδώ μέσα... Το απολαμβάνω... Μετά από 25 χρόνια δουλειάς και περνώντας τα χρόνια σηκώνομαι με τις κότες χωρίς ξυπνητήρι, ορεξάτη! Συνήθως κοιμάμαι και με τις κότες όμως!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ζητάς γνώμες και απο μπαμπάδες και δεν είναι πολλοί εδώ, θα σου δώσω 2 παραδείγματα που έτυχαν σε μένα. Λοιπόν, μια γνωστή μου που κάνουν παρέα τα παιδάκια μας βρέθηκε πρόσφατα στο σπίτι μου και θήλασε το μικρότερο μωρό της μπροστά σε εμένα, το σύζυγό μου και τους γονείς μου, παρόλο που της είπα αν θέλει για να είναι πιο άνετα να χρησιμοποιήσει όποιο δωμάτιο του σπιτιού θέλει. Οι άντρες της οικογένειας, δηλαδή ο σύζυγός μου 30κάτι ετών και ο πατέρας μου 60κατι, δεν ασχολήθηκαν ποτέ με το θέμα ούτε θετικά, ούτε αρνητικά παρόλο που δεν έχουν τέτοιες εμπειρίες αφού εγώ θήλασα μόνο 6 μήνες το μωρό μου και η μαμα μου μας θήλασε 40 μέρες.

2ο παράδειγμα: ακόμα συζητάν σε χωριό κάποιοι 85ριδες άντρες για τη "μοσχάρα" που θήλασε δημόσια σε τραπέζι το μωρό της το καλοκαίρι. Οι νεότεροι δε το σχολίασαν και υποτίθεται οτι οι γέροι έχουν θηλάσει περισσότερο κάποτε. Απλά θεωρώ οτι τότε δεν το έκαναν δημόσια

Link to comment
Share on other sites

:shock: Μα τόσο ανώμαλη σου φαίνεται αυτή η εικόνα ωστε νομίζεις οτι το κάνουν και κρυφά απο τον πατέρα???

 

Ρε κορίτσια δεν καταλαβαίνω γιατί γράφονται τόσες σελίδες, αν ένα 3χρονο θέλει να θηλάζει ας θηλάζει, πού το πρόβλημα? Επίσης σαν εικόνα, ο θηλασμός ενός νηπίου δε θα έπρεπε να προκαλεί τόσο προβληματισμό και δεν πιστεύω οτι καμία μητέρα το κάνει αυτό για να δειχτεί. Τί να δείξει δηλαδή? Το στήθος της πάντως εκείνη τη στιγμή λίγοι (οχι φυσιολογικοι ανθρωπο) θα το έβλεπαν σαν αντικείμενο πόθου. Οτι είναι "καλή" μαμα πάλι όπως φαίνεται απο τις αντιδράσεις κάποιων, ούτε αυτό θα επιδείξει. Αρα απλά ικανοποιεί μια ανάγκη του παιδιού που σε αυτή τη ηλικία δεν είναι επιλήψιμη.

 

Επειδή αυτό ακριβώς κατάλαβα από τις αντιδράσεις των κολλητών φιλενάδων και όσων είχαν πιο μεγάλα παιδάκια και όσων δεν είχαν ακόμα, ότι κάπου βαθειά έστω κάτι τις γαργάλαγε, δεν ήθελα να τις φέρω σε δύσκολη θέση. Εξάλλου, νομίζω ότι θα ένιωθαν άβολα, αν τις εβλεπε δικός τους γνωστός με εμένα σε αυτή την κατάσταση οπως και εγώ θα ένιωθα άβολα αν περνούσε κάποιος πχ γνωστός από το γραφείο. Τέλος πάντων, το βρήκα απόλυτα διαχειρίσιμο από το χρόνο και πολύ πιο πριν δηλαδή, το παιδί να μάθει ότι δεν ήμουν πλήρως διαθεσιμη, όπως και δεν ήμουν μόνη μου στο σπίτι, για άσχετους κάθε φορά λόγους. Και απόλυτα διαχειρίσιμο και για πιο μικρά μωράκια, να βρίσκω ένα διακριτικό μέρος, χωρίς πολλές και κουραστικές διαδικασίες. Έτσι και αλλιώς και το παιδί έτρωγε καλύτερα σε ησυχία. Και πάλι πιο γρήγορα κάναμε σε σχέση με το να έχω να ετοιμάσω ένα μπουκάλι, φερ ειπείν!

 

Και δεν είδα καμιά διάθεση να ακούσει κανείς κήρυγμα για τα ωφέλη του θηλασμού, ακόμα και κολλητός να ήταν, τη στιγμή που είχε βγει για να πιει καφέ, ή να πάει στην παραλία, βρε αδερφέ... Αυτά πριν 7 χρόνια που το θέαμα ήταν πιο εξωτικό, αλλά και τώρα, δεν έχουν αλλάξει πολυ τα πράγματα. Θα εξυπηρετούσε να υπήρχε πιο πολλή κατανόηση, αλλά όσο υπηρχε πιθανότητα ένας από τους 200 περαστικούς της καφετέριας να νιώσει άβολα, ένιωθα και εγώ άβολα με την όλη κατάσταση.

 

Τελικά δεν με πειράζει να βλέπω άλλες να θηλάζουν δημόσια όχι διακριτικά, πάντα το βλέπω σαν κάτι κάπως εξτρήμ, που δεν θα έκανα... Πχ καλύτερα ήταν σε μια ταβέρνα να θηλάζει μια το νεογέννητό της κάτω από τη μπλούζα τρώγοντας τη μπριζόλα της, με όλη την παρέα γύρω, παρά να αντλεί και να πλένει. Χώρια που όλα τα μωρά δεν δέχονται το αντλημένο γάλα. Μου είχε κάνει περισσότερη εντύπωση όμως σε ένα από τα λίγα μέρη με δωμάτιο θηλασμού, μια που είχε ένα τετράχρονο που της σήκωσε επειδικτικά τη μπλούζα και φάνηκαν όλα, σε ένα πολύ κεντρικό σημείο του μαγαζιού, πιο κεντρικό δεν γινόταν δηλαδή. Δηλαδή θα μπορούσαν να είχαν διαλέξει ένα πιο ήσυχο σημείο 10 μέτρα πιο πέρα ή το δωμάτιο θηλασμού.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Τελικά δεν με πειράζει να βλέπω άλλες να θηλάζουν δημόσια όχι διακριτικά, πάντα το βλέπω σαν κάτι κάπως εξτρήμ, που δεν θα έκανα... Πχ καλύτερα ήταν σε μια ταβέρνα να θηλάζει μια το νεογέννητό της κάτω από τη μπλούζα τρώγοντας τη μπριζόλα της, με όλη την παρέα γύρω, παρά να αντλεί και να πλένει. Χώρια που όλα τα μωρά δεν δέχονται το αντλημένο γάλα. Μου είχε κάνει περισσότερη εντύπωση όμως σε ένα από τα λίγα μέρη με δωμάτιο θηλασμού, μια που είχε ένα τετράχρονο που της σήκωσε επειδικτικά τη μπλούζα και φάνηκαν όλα, σε ένα πολύ κεντρικό σημείο του μαγαζιού, πιο κεντρικό δεν γινόταν δηλαδή. Δηλαδή θα μπορούσαν να είχαν διαλέξει ένα πιο ήσυχο σημείο 10 μέτρα πιο πέρα ή το δωμάτιο θηλασμού.

 

Εντάξει κι εμένα θα μου έκανε εντύπωση αυτό!!! Άσχετο, μια που είπες οτι της σήκωσε τη μπλούζα και φάνηκαν όλα θημήθηκα τότε που ακόμη δούλευα, περνούσα με την κόρη μου 15 μηνων μπροστά απο μια καφετέρια και βλέπω το διευθυντή μου. Με είδε κι αυτός και τον χαιρέτησα και την ώρα που τον χαιρετούσα (καλησπέρα κ Τάδε, τικάνετε) η κόρη μου μου τράβηξε τη μπλούζα μέχρι τη μέση:oops: και φάνηκαν όλα... Δέ φαντάζεσαι πόσο καιρό ντρεπόμουν, σκεφτόμουν οτι ήταν και με παρέα,ίσως είχε meeting... τι θα σχολιάτηκε

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Οπως το ειπες... πιθανοτητες! Που καθολου δεν αποκλειουν να τα παθει και καποιο καιδακι που εχει θηλασει αιωνια...!

Αρα να αρχισω να ανησυχω που η μικρη μου ΔΥΣΤΥΧΩΣ (!) θηλασε ελαχιστα για ιατρικους φυσικα λογους τους οποιους δε διατιθεμαι να παραθεσω...

Ε ΟΧΙ!

 

 

(ασχετο, αλλα Julianna, Scratιe, AthinaP, ποτε κοιμαστε?!?!?

ειδα τις ωρες των post σας...)

 

Ναι, πάντα μιλάμε για πιθανότητες. Το γεγονός ότι ο μπάρμπας μου ο Σπύρος κάπνιζε μανιωδώς και έφτασε τα 90, ενώ η θεία Σταυρούλα με την υγιεινή ζωή πέθανε στα 58 δε σημαίνει ότι όποιος καπνίζει δεν έχει περισσότερες πιθανότητες να πεθάνει από το κάπνισμα.

 

Ναι, θα έπρεπε να ανησυχείς για τη μικρή σου. Όπως ανησυχούμε όλοι για την ακτινοβολία από τα κινητά ή για τα τρόφιμα που περιέχουν ένα σωρό τοξίνες κτλ. Πρόσεξε: να ανησυχήσεις, όχι να νιώσεις ενοχές. Ακόμη και αν δε συνέτρεξαν ιατρικοί λόγο που ένα παιδί δε θήλασε, οι μόνοι που οφείλουν να νιώθουν ενοχές και να απολογηθούν είναι οι επαγγελματίες υγείας που προτείνουν την εύκολη (για αυτούς) λύση του τεχνητού γάλακτος, ελαφρά τη καρδία.

 

ΥΓ: το μικρό ξυπνάει συχνά το βράδυ, οπότε, αν μου φύγει ο ύπνος, κάνω κι ένα περασματάκι από το φόρουμ! :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...