Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ


Recommended Posts

Αν και ειναι αρχή ακομα να τα σκέφτομαι αυτα,

Φαντάζομαι το ιδανικό θα ηταν να γεννουσαμε φυσιολογικά, μέσα σε 1-2 ώρες και χωρίς επισκληριδιο!

Αλλα επειδή η επιστήμη εχει προοδεύσει καλο ειναι να δεχόμαστε οτι ειναι καλύτερο για την περίπτωση μας, την στιγμή της γεννας.

Η επισκληριδιος δεν με τρομάζει και ούτε πιστεύω πως αφήνει πια τρομερές παρενέργειες όπως παράλυση.

 

Αλλα κάπου αναφέρατε τα ράμματα μετα. Κάνουν ολες οι γυναίκες ράμματα;

Και που ακριβώς κάνουν; Μεσα στην μήτρα, η εξωτερικά;

CAzNp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλμερα σε ολες τις μανουλες και μη...

το εχω σκεφτει πολυ το θεμα της επισκληριδιου και πραγματικα δεν εχω καταληξει πουθενα....επειδη ειναι και η πρωτη μου φορα και επειδη δεν ξερω πως θα αντιδρασει το σωμα μου εκεινη την ωρα κρατω μικρο καλαθι..!!αν δηλαδη νιωθω ανεκτα θα την αποφυγω αλλα αν παλι δεν παλευεται ο πονος?βλεποντας και κανοντας μαλλον θα παει...παντως υπαρχουν 2 ειδη επισκληριδιου η μια σε μουδιαζει τελειως απο τη μεση και κατω και στην ουσια ειναι ολικη ναρκωση κατω μερους αλλα υπαρχει και η περιπατητικη επισκληριδιος που ειναι πολυ πιο ελαφρια και οταν χρειατσει να σπρωξεις εισαι σε θεση να το κανεις,απλα δεν θα πονεσει τοσο πολυ....αν χρειαστει θα διαλεξω την δευτερη!απο οτι ξερω γινεται στη μεση κοντα στη σπονδυλικη στηλη...δεν ξερω αν κανουν ραμματα μετα...οπως και να εχει πονο θα νιωσουμε,τωρα αλλες λιγοτερο αλλες περισσοτερο...δεν πειραζει αξιζει το κοπο!με το καλο σε οσες περιμενετε μωρακι!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια γεια σας. Κι εγώ φυσιολογικά με επισκληρίδιο γέννησα. Στην εγκυμοσύνη είχα πει και στον γιατρό κ στη μαία ότι προτιμώ να μην κάνω και οι δύο μου είπαν το εξής: Αν ο τοκετός μου κρατήσει πολλές ώρες και είμαι χωρίς επισκληρίδιο θα εξαντληθώ πιο εύκολα, θα ταλαιπωρηθεί πιθανόν και το μωρό αν κουραστώ και δε μπορώ να σπρώξω και θα καταλήξω σε καισαρική ενδεχομένως πιο εύκολα. Και πραγματικά είχαν τόσο δίκιο! Συμφωνώ με τις μανούλες που λένε ότι είναι ωραίο να νιώσεις πως έρχεται μια ζωή στον κόσμο αλλά όπως μου είπε κ ένας φίλος γιατρός αφού η επιστήμη μπορεί να συνεργαστεί με τη φύση γιατί να υποφέρω? Ο τοκετός μου διήρκησε σχεδόν 9 ώρες με πόνους από την 1η ώρα μέχρι που έκανα επισκλ. Ήμουν συνδεδεμένη με το μηχάνημα που κατέγραφε τις ωδίνες και όταν είχα τέλεια διαστολή και συνεχείς συσπάσεις δε μου ξαναέβαλαν φάρμακο (2 δόσεις πήρα +1 μικρή για τα ράμματα) και έτσι ένιωσα και τους κανονικούς πόνους για να σπρώξω! Οπότε κανινα μη σε αγχώνει το αν θα μπορείς να σπρώξεις, θα το νιώσεις όταν πρέπει...

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Περιμένω το πρώτο μου παιδάκι, έχω ΠΗΤ 8/8 αλλά θέλω να αρχίσω να προετοιμάζομαι ψυχολογικά για τον τοκετό, οπότε χρειάζομαι τη βοήθειά σας... Στο μαιευτήριο που θα γεννήσω υπάρχουν έμπειροι αναισθησιολόγοι που κάνουν επισκληρίδιο και ο γιατρός μου είναι σίγουρος ότι θα κάνω, αλλά εγώ θέλω να αφήσω ανοιχτό το ενδεχόμενο και να πάρω την τελική επιλογή εάν χρειαστεί, π.χ. εάν ο τοκετός κρατάει ώρες ή/και οι πόνοι είναι αφόρητοι. Όσες λοιπόν έχετε γεννήσει φυσιολογικά, θα μπορούσατε να μου διευκρινήσετε τα παρακάτω;

1. Η προετοιμασία για την επισκληρίδιο περιλαμβάνει κλύσμα, καθετήρα, ορό και σύνδεση με καρδιοτοκογράφο ή αυτά τα κάνουν έτσι κι αλλιώς;

2. Το καθετηράκι που βάζουν στην πλάτη το βγάζουν αμέσως μετά και πόσο άβολο είναι αυτό;

3. Αν τελικά δεν κάνω επισκληρίδιο, στη φάση των εξωθήσεων και των ραμμάτων βάζουν κάποιο τοπικό αναισθητικό;

Η βασική μου ανησυχία είναι ότι όλος αυτός ο παρεμβατισμός με κάνει να μην αισθάνομαι άνετα σε μια διαδικασία που υποτίθεται ότι είναι απόλυτα φυσιολογική, γι΄αυτό θέλω να ενημερωθώ πολύ καλά πριν πάρω οποιαδήποτε απόφαση...

Link to comment
Share on other sites

εγω στην πρωτη μου εγκυμοσυνη φοβομουν αφανταστα!να φανταστεισ οτι εκλεισα ραντεβου 2 βδομαδες νωριτερα γιατι δεν ηθελα να με πιασουν πονοι η να σπασουν τα νερα.εννοειται πως εκανα επισκληριδιο.μπηκα στις 8 το πρωι.η αληθεια ειναι οτι πονεσα με τη βελονα που σου βαζουν στην πλατη αλλα ειναι θεμα χεριου του αναισθησιολογου.τελικα με τουσ τεχνητους πονους γεννησα στις 5.30 το απογευμα.μιλαμε για μεγαλη ταλαιπωρια.συνολικα μου εβαλαν το φαρμακο 3 φορες.οταν η διαστολη μου εφτασε στο 8-9 η επιρεια του φαρμακου ειχε περασει.χρειαζομουν τριτη δοση αλλα ειπα να κανω υπομονη μην τυχον ξαναπερασει κ νοιωσω πονους την ωρα που θα εβγαινε η μπεμπα.ε μεγαλη βλακεια μου.μιλαμε για πονους τρελουσ.ειχα μαζι μου στο δωματιο τον αντρα μου κ με κοροιδευε.εβλεπε στην οθονη τη διαστολη που ανεβοκατεβαινε κ μου λεγε τωρα θα πονεσεις...τωρα θα σου περασει.μεχρι να ερθει ο αναισθησιολογος ο οποιος ηταν αλλου κ καθυστερησε κ εγω δεν ξερω τι τραβηξα.ουτε που βαζω στο μυαλο μου να γεννησω χωρις γιατι αποκλειεται με αυτον τον πονο να καταφερω να σπρωξω συγχρωνως....μια χαρα καταλαβαινεις τη γεννα σου ακομα κ χωρις πονους.καλη λευτερια σου ευχομαι!

[/img]4ECzp3.pnge1xpp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια! Περιμένω το πρώτο μου παιδάκι, έχω ΠΗΤ 8/8 αλλά θέλω να αρχίσω να προετοιμάζομαι ψυχολογικά για τον τοκετό, οπότε χρειάζομαι τη βοήθειά σας... Στο μαιευτήριο που θα γεννήσω υπάρχουν έμπειροι αναισθησιολόγοι που κάνουν επισκληρίδιο και ο γιατρός μου είναι σίγουρος ότι θα κάνω, αλλά εγώ θέλω να αφήσω ανοιχτό το ενδεχόμενο και να πάρω την τελική επιλογή εάν χρειαστεί, π.χ. εάν ο τοκετός κρατάει ώρες ή/και οι πόνοι είναι αφόρητοι. Όσες λοιπόν έχετε γεννήσει φυσιολογικά, θα μπορούσατε να μου διευκρινήσετε τα παρακάτω;

1. Η προετοιμασία για την επισκληρίδιο περιλαμβάνει κλύσμα, καθετήρα, ορό και σύνδεση με καρδιοτοκογράφο ή αυτά τα κάνουν έτσι κι αλλιώς;

2. Το καθετηράκι που βάζουν στην πλάτη το βγάζουν αμέσως μετά και πόσο άβολο είναι αυτό;

3. Αν τελικά δεν κάνω επισκληρίδιο, στη φάση των εξωθήσεων και των ραμμάτων βάζουν κάποιο τοπικό αναισθητικό;

Η βασική μου ανησυχία είναι ότι όλος αυτός ο παρεμβατισμός με κάνει να μην αισθάνομαι άνετα σε μια διαδικασία που υποτίθεται ότι είναι απόλυτα φυσιολογική, γι΄αυτό θέλω να ενημερωθώ πολύ καλά πριν πάρω οποιαδήποτε απόφαση...

Με το καλό το νινάκι σου!!!! Κι εγώ έτσι έλεγα για την επισκληρίδιο αν διάβασες λίγο πιο πριν. Λοιπόν για να σου απαντήσω σε ό,τι γνωρίζω:

1. Το πακετάκι αυτό το κάνεις ούτως ή άλλως +το ξύρισμα (κατα προτίμηση κάνε το μόνη σου σπίτι!!)

2. Αν θυμάμαι καλά στο βγάζουν λίγο μετά τον τοκετό όταν σου βγάζουν και τον ορό αλλά γενικά δεν ενοχλεί καθόλου (εκτός αν δε το έχει βάλει καλά ο αναισθησιολόγος)

3. Δεν είμαι σίγουρη γι αυτό επιφυλακτικά σου λέω όμως πως κάνουν μια τοπική ένεση αν θυμάμαι καλά

Καλά κάνεις και ενημερώνεσαι και έτσι πρέπει!! Όσο πιο καλά είσαι προετοιμασμένη τόσο πιο καλά θα είναι όλα. Στην εγκυμοσύνη μου είχα λιώσει στο διάβασμα γύρω από τοκετό κλπ, με βοήθησαν και η μαία με τον γιατρό πολύ και στον τοκετό ένιωθα τόσο οικεία με τη διαδικασία που ήταν λες και είχα ξαναγεννήσει. Προσωπικά σου προτείνω να την κάνεις την επισκλ, ναι μεν είναι παρέμβαση αλλά αφού η επιστήμη εξελίσσεται για να απολαμβάνουμε αυτή τη φυσιολογική διαδικασία γιατί να μην το κάνουμε? Πάνω απ'όλα όμως σου εύχομαι έναν γρήγορο και όμορφο τοκετό που να μη χρειαστείς ούτε επισκλ ούτε τίποτα!! :D

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Περιμένω το πρώτο μου παιδάκι, έχω ΠΗΤ 8/8 αλλά θέλω να αρχίσω να προετοιμάζομαι ψυχολογικά για τον τοκετό, οπότε χρειάζομαι τη βοήθειά σας... Στο μαιευτήριο που θα γεννήσω υπάρχουν έμπειροι αναισθησιολόγοι που κάνουν επισκληρίδιο και ο γιατρός μου είναι σίγουρος ότι θα κάνω, αλλά εγώ θέλω να αφήσω ανοιχτό το ενδεχόμενο και να πάρω την τελική επιλογή εάν χρειαστεί, π.χ. εάν ο τοκετός κρατάει ώρες ή/και οι πόνοι είναι αφόρητοι. Όσες λοιπόν έχετε γεννήσει φυσιολογικά, θα μπορούσατε να μου διευκρινήσετε τα παρακάτω;

1. Η προετοιμασία για την επισκληρίδιο περιλαμβάνει κλύσμα, καθετήρα, ορό και σύνδεση με καρδιοτοκογράφο ή αυτά τα κάνουν έτσι κι αλλιώς;

2. Το καθετηράκι που βάζουν στην πλάτη το βγάζουν αμέσως μετά και πόσο άβολο είναι αυτό;

3. Αν τελικά δεν κάνω επισκληρίδιο, στη φάση των εξωθήσεων και των ραμμάτων βάζουν κάποιο τοπικό αναισθητικό;

Η βασική μου ανησυχία είναι ότι όλος αυτός ο παρεμβατισμός με κάνει να μην αισθάνομαι άνετα σε μια διαδικασία που υποτίθεται ότι είναι απόλυτα φυσιολογική, γι΄αυτό θέλω να

AN κάνεις πρόκληση με ωκυτοκίνη (τεχνητούς πόνους) είναι πολύ δύσκολο να αντέξεις τους πόνους και θα αναγκαστείς να κάνεις επισκληρίδιο.

αν δεν γίνει πρόκληση με φάρμακα, τότε οι πόνοι της γέννας είναι ανεκτοί.

η διαφορά είναι ότι στη φυσιολογική γέννα οι πόνοι έχοθν μεσοδιαστήματα ανάπαυσης που η γυναίκα παίρνει ανάσα και ξεκουράζεται. στους τεχνητούς πόνους δεν υπάρχουν αυτά τα μεσοδιαστήματα και ο πόνος είναι συνεχόμενος όπότε εξαντλείται η μητέρα και το παιδί.

εμένα στην 1η μου γέννα, ενώ είχα πόνους μου έβαλαν και τεχνητούς (βιαζόταν ο γιατρός) και μου έκαναν και επισκληρίδιο (δεν υπάρχει λόγος να πονάμε στον 21ο αιώνα, έλεγε ο γιατρός). αποτέλεσμα? σταμάτησαν οι συσπάσεις της μήτρας, αλλοιώθηκαν οι παλμοί του μωρού και πήγαινα για επείγουσα καισαρική. τελικά, επανήλθαν οι παλμοί και γέννησα με βεντούζα.

στο 2ο παιδί μου (με άλλο γιατρό κι άλλη μαία) γέννησα χωρίς τεχνητούς πόνους, εντελώς φυσιολογικά και σε διαβεβαιώ ότι οι πόνοι αντέχονταν μια χαρά. επίσης στο τέλος σου βάζουν από το καθετηράκι του ορού παυσίπονη ένεση και στα ράμματα σου κάνουν τοπική αναισθησία ή και ελαφριά μέθη.

η φύση εκδικείται όταν τη "βιάζεις", έλεγε η μαία μου.

με το καλό το μωρό σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εγω κοριτσια γεννησα πριν 11 μηνες το πρωτο μου παιδακι.Γεννησα φυσιολογικα σε 4 ωρες.Οι δυνατοι πονοι διερκησαν 2 ωρες.Γεννησα χωρις επισκληριδιο και δεν πηρα ουτε ενα ραμμα.Οταν ολα ειχαν τελειωσει βγηκα απο την αιθουσα περπατωντας για να δω τους δικους μου.Οπως λεει και ο γιατρος μου, η φυση της γυναικας ειναι να κυοφορει και να γεννα.(Τα υπολοιπα χρειαζονται σε ειδικες περιπτωσεις κατα τη γνωμη μου.:-P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλησπερα σε ολες ,θελω να ρωτησω το εξης.Υπαρχει καποια κοπελα απο Βολο που να γνωριζει ανα κανουν επισκληριδιο στο νοσοκομειο(δημοσιο) ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Ξαναμπαίνω ένα χρόνο μετά να καταθέσω την εμπειρία μου από την επισκληρίδιο... Αρχικά ήμουν αρνητική, ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά και χωρίς καμία ιατρική παρέμβαση. Όταν όμως ανακάλυψα ότι το μωράκι μου είναι πάνω από 4 κιλά αποφασίσαμε με το γιατρό να κάνουμε πρόκληση τη μέρα που έκλεινα τις 40 εβδομάδες. Οι πόνοι από την πρόκληση ήταν αρκετά έντονοι αλλά όχι ανυπόφοροι. Επειδή βλέπαμε όμως ότι θα τραβήξει ώρες η διαδικασία, αποφάσισα να κάνω επισκληρίδιο πολύ νωρίς, όταν είχα διαστολή 3 ή 4. Από εκείνη τη στιγμή ο τοκετός έκανε στροφή 180 μοίρες!! Μέσα σε δυο ώρες έφτασα διαστολή 10, από πόνους δεν ένιωθα τίποτα αλλά καταλάβαινα τις συσπάσεις και είχα τη δύναμη να σπρώξω. Τελικά γέννησα σχετικά εύκολα με φυσιολογικό τοκετό ένα αγοράκι 4.240! Η επισκληρίδιος ήταν για μένα η πιο σωστή επιλογή γιατί μπόρεσα να ζήσω τη γέννηση του παιδιού μου χωρίς ιδιαίτερη ταλαιπωρία, που λόγω του μεγέθους του θα ήταν αδύνατο να το χαρώ χωρίς αναισθησία...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

]Κοριτσια καλησπερα σε ολες ,θελω να ρωτησω το εξης.Υπαρχει καποια κοπελα απο Βολο που να γνωριζει ανα κανουν επισκληριδιο στο νοσοκομειο(δημοσιο) ?

 

Καλησπερα!Εγω εμενα βελεστινο κ εμεινα εγκυος κ τελικα γεννησα λαρισα στον γκαρα. Στον βολο φοβηθηκα να παω αν κ εχω ακουσει καλα λογια! Νομιζω κανουν επισκληριδιος,οπως στα περισσοτερα νοσοκομεια αλλωστε. Με το καλο ευχομαι με εναν πονο ;)

Link to comment
Share on other sites

Παντως η δικη μου επισκληριδιος ηταν ανωδυνη! Σπασανε τα νερα 9.30 ωρα το πρωι τριτης κ γεννησα τεταρτη μεσημερι κ επισκληριδιο λιγο πριν την καισαρικη. Πονουσα ωωωωρες πολλες :cry: αλλα με το που μου εκαναν επισκληριδιο, τσουουουπ... Χαλαρωσα :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

στο πρώτο μου δεν μπορώ να διανοηθώ πως θα αντεχα αν δεν υπηρχε η επισκληριδιος. 15 ωρες περιμενα με τεχνητούς πόνους αφού ειχα περάσει 3 μερες απο την ΠΗΤ μου..... στο δευτερο ειχα την εντύπωση ότι θα ταλαιπωρηθώ ξανα έτσι ζήτησα ξανα επισκληρίδιο αφού τράβηξα αρκετούς πόνους στο σπίτι. τελικα γεννησα μεσα σε 45 λεπτα απο την ώρα που έκανα την επισκληρίδιο. θεωρώ όμως ότι η επισκληρίδιος είναι κάτι που σε ανακουφίζει και σε βοηθά να ανταπεξέλθεις πιο ήρεμα στις συνθήκες χωρις να εξαντηθεις ευκολα..καταλαβαινεις τα πάντα. καταλαβαινεις ποτε πρεπει να σπρώξεις καταλαβαινεις ποτε κατεβαινει το μωρο ποτε βγαινει το κεφαλι και ποτε το υπολοιπο σώμα.. εγω τα καταλαβα όλα απλα δεν πονούσα.. απόλαυσα τον τοκετό.... και τώρα στην τριτη μου εγκυμοσύνη παλι θα ήθελα να κάνω επισκληρίδιο πρώτα ο Θεος.

το κλίσμα σου το κανουν ειτε κανεις ειτε δεν κανεις επισκληρίδιο.

το καθετηράκι το βγαζουν αμέσως μόλις γεννήσεις. καθόλου άβολο δεν είναι αφού δεν νιωθεις τιποτε βασικα.

για το τριτο δεν μπορω να σου απαντήσω γιατι δεν γνωρίζω. στο δευτερο μου παιδι δεν μου έκαναν ραμματα γιατι δεν σχιστηκα καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Μη φοβάστε τον πόνο...Η φύση ξέρει τι κάνει...και δεν θα έκανε κάτι που δεν είμαστε ικανές να αντέξουμε...Απλά όταν γίνεται πρόκληση, οι πόνοι είναι πιο δυνατοί από τους φυσικούς οπότε μπορώ να καταλάβω την επιθυμία μιας γυναίκας που δεν αντέχει άλλο-πόσο μάλλον το μωρό που δέχεται όλες αυτές τις αφύσικα έντονες συσπάσεις...Οπότε τι μπορείτε να κάνετε; Να μην κάνετε πρόκληση! Η φυσιολογική τελειόμηνη εγκυμοσύνη είναι μέχρι τις 42 εβδομάδες, απλά στην Ελλάδα τα βιάζουμε λίγο τα πράγματα...Θα κάνετε πολύ καλό στο παιδάκι σας αν το αφήσετε να επιλέξει μόνο του πότε θα αφήσει τη θαλπωρή της κοιλίτσας σας και είναι πιο πιθανό να αντέξετε κι εσείς χωρίς επισκληρίδιο...Ενημερωθείτε για τους πιο φυσικούς τρόπους αντιμετώπισης του πόνου και βρείτε άτομα να σας υποστηρίξουν στην πιο σημαντική στιγμή της ζωής σας...(εν τέλει αλλάξτε και γιατρό...!)

 

Αυτήν την υπέροχη ζαλάδα-από τις ενδορφίνες που παρήγαγε το σώμα μου σε απάντηση του πόνου που δημιουργούσε επίσης το σώμα μου-που νιώθεις ότι βρίσκεσαι σε κάποιο παράλληλο σύμπαν με το μωρό σου δεν θα την ξεχάσω ποτέ...

 

Όταν γνωρίζουμε κάποια πράγματα επιπλέον επί του θέματος παίρνουμε μια πιο συνειδητοποιημένη απόφαση:

 

http://www.birthchoices.gr/wp-content/uploads/2013/05/%CE%95%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B9%CF%83%CE%B8%CE%B7%CF%83%CE%AF%CE%B1.pdf

 

Καταλαβαίνω σε κάποιες ελάχιστες περιπτώσεις η επισκληρίδιος μπορεί να είναι σωτήρια, αλλά δεν πιστεύω ότι όλες οι γυναίκες πρέπει να την έχουμε από την αρχή στο μυαλό μας σαν μέρος του τοκετού...

 

Με το καλό σε όλους τις εγκυούλες!

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σε όλες τις μέλλουσες μανούλες!! Εγώ εχω γεννήσει εδώ κ 8 μήνα και ήθελα κ εγώ να σας πω σχετικά με την επισκληρίδειο.. 

Πριν γεννήσω έλεγα πως θα κάνω σιγουρα απο την αρχή και οτι δεν φτάνει που θα πονάμε ήταν και κάποιες τρελές που δεν ήθελαν να κάνουν γιατι φοβούνταν οτι κατι μπορεί να πάει στραβά..

Μεχρι που πήγα στα μαθήματα ανώδυνου τοκετού! και μας εξήγησαν σε κάποιο μαθημα την διαδικασία της γεννας.. στην ουσία όσους δυνατούς πόνους και να εχεις ποτε δεν ξεπερνάνε τα 60’’ (δευτερόλεπτα). Πολυ ενθαρρυντικό!!

οι πόνοι γίνονται πολυ έντονοι κάποια στιγμή αλλα με τις κατάλληλες αναπνοές μπορείς μα το διαχειριστείς. Βασικά απλά με το να αναπνέεις και αρκεί να διώχνεις την ένταση κάπως απο πάνω σου γιατι εκείνη την στιγμή ξεχνάς τι πρέπει να κανεις.

Ο γιατρός μου (που τον ειχα ζαλίσει οτι εχω ενημερωθει για ολα) μου ειχε πει πως δεν ειναι απαραίτητο να κάνω επισκληρίδειο κ οτι πολλές γυναίκες δεν κάνουν. Αυτό που με βοήθησε επίσης επειδη γέννησα σε ιδιωτικό ειναι να ξέρεις πως κάθε τρεις και λίγο έρχονται και σε ρωτάνε αμα θέλεις επισκληρίδειο σαν να ειναι καφές πραγματικά! Και υπήρχαν φορές που ποναγα αλλα έλεγα όχι! (Δύσκολο αυτό αλλα ειχα πεισμώσει)

Θυμαμαι πως όταν γέννησα ήταν μια μεγάλη απεργία κατι τέτοιο οποτε δεν μπορούσαμε να το ρισκάρουμε κ να το αφήσουμε χαλαρά να μου σπάσουν κτλ οποτε κάναμε τεχνητούς πόνους. Μετα απο 13 ώρες γέννησα και τις τελευταίες 2 ώρες έκανα επισκληρίδειο (μικρή δόση για 1:30-2 ώρες μου είπε) οποτε όταν γεννούσα δεν ειχα επισκληρίδειο ένιωσα τα πάντα. Δηλαδη τιποτα τρομερό σε σχέση με τους πόνους πριν! Αμα το είχαμε αφήσει να εξελιχθεί μόνο του πιστεύω δεν θα χρειαζόταν κάν η επισκληρίδειος αλλα δεν το μετάνιωσα γιατι και παλι τα κατάλαβα ολα!  Απλά ξεκουράστηκα στο ενδιάμεσο!

Συγγνωμη για το μεγάλο ποστ απλά ήθελα να τονίσω οτι δεν ειναι πόνος όταν γεννάς αλλα η διαδικασία η κούραση και οι πόνοι μεχρι να γεννήσεις. Η ώρα της γεννας ειναι πραγματικά μια ανακούφιση και ξεκουραση μόλις γεννιέται το παιδακι σας μετα δεν καταλαβαίνετε τιποτα! Σας το λέω εγώ που ήμουνα απο τις πιο φοβιτσιάρες σίγουρα οποτε προσπαθήστε το!! Ενημερωθείτε στα μαθήματα ανώδυνου τοκετού πραγματικά η μαία μου με βοήθησε παρα πολυ! 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...