Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΑΠΕΙΛΟΥΜΕΝΗ ΚΥΗΣΗ ΚΑΙ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ


Recommended Posts

Όταν έμεινα έγκυος με εξωσωματική μια πολύ καλή κυρία από τον ΟΑΕΔ με ενημέρωσε για το εξής:

 

Εφ'όσον η κύηση μου είχε διαγνωστεί ως επαπειλούμενη είχα το δικαίωμα για όσο καιρό ο γυναικολόγος και η επιτροπή του ΙΚΑ μου χορηγούσε άδειες να "ξεγραφτώ" από το ταμείο ανεργίας και να πληρώνομαι από το ΙΚΑ τα επιδόματα ασθενείας.

Αυτό με βοήθησε πολύ γιατί τα χρήματα που έπαιρνα εκείνο τον καιρό ήταν πολύ περισσότερα από το επίδομα ανεργίας που μου χορηγούσε ο ΟΑΕΔ.

Μόλις τελείωσε το δικαίωμα που είχα από το ΙΚΑ (άδειες μητρότητας και τα σχετικά) επέστρεψα κανονικά στο ταμείο ανεργίας και δεν έχασα ούτε μια ημέρα από τα επιδόματα ανεργίας.

 

Ουσιαστικά το δικαίωμα αυτό των ανέργων ισχύουν για οποιαδήποτε ασθένεια, εγχείρηση, ατύχημα ή ό,τι άλλο χρήζει δικαιώματος άδειας άσθενείας από το ΙΚΑ.

 

Εννοείται βέβαια ό,τι τηρείται η προϋπόθεση να σας καλύπτει το ΙΚΑ για επιδότουμενες ασθένειες.

 

Ελπίζω να φανεί χρήσιμο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...