Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ - Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΣΕ ΦΤ Η ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ


LA LATINA

Recommended Posts

Χτες παίχτηκε στην τηλεόραση η εκπομπή

http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.prwtagwnistes

στην οποία μιλούσαν για κάτι που μας αφορά όλες, τη γέννα.

 

Βλέποντας τη μανούλα που μιλούσε, αναρωτήθηκα, την είδα τόσο μετανιωμένη και λυπημένη που αντιλήφθηκα ότι δε χάρηκε καν τις γέννες της....Και η άλλη κυρία που έκλαιγε επειδή της πήραν το παιδί για εξετάσεις και δεν ήταν εκεί στις πρώτες ώρες της ζωής του όπως είπε..

 

Ειλικρινά, μήπως τα ψάχνουμε πολύ τα πράγματα? Γεννιέται ένας άνθρωπος, και θα απαρνηθούμε τη στιγμή ως κάτι που μας στιγμάτισε άσχημα γιατί θέλαμε να γεννηθεί με άλλον τρόπο? Δεν είναι κρίμα?

 

Γέννησα και τα δυο παιδιά μου με ΦΤ, μάλιστα μπαίνοντας στο ιατρείο πρώτη φορά είχα πει στο γιατρό "Πες μου ότι δεν κάνεις καισαρικές με το παραμικρό, θα γεννήσω φυσιολογικά" Δέχτηκε, και χάρηκε κιόλας. Μου είπε βέβαια ότι το ίδιο τα χρεώνει, το λέω γιατί στην εκπομπή ειπώθηκαν κάτι τιμές για την Αθήνα, που έπαθα ένα σοκ!

 

Ήμουν τυχερή και "βγήκαν" και τα δυο μου παλλικάρια με ένα σπρώξιμο μέσα σε πέντε λεπτά.......ούτε ράμματα, ούτε τίποτα. Ο γιατρός τότε μου είπε, ότι και ο άντρας μου θα μπορούσε να με είχε ξεγεννήσει, "δεν έκανα τίποτα" είπε χαρακτηριστικά. Μετά από μέρες, στο ιατρείο, μου λέει "Εσένα είναι τέτοια η κατατομή σου που τα "πετάς" τα μωρά εύκολα.....Ξέρεις πόσες γυναίκες απ το να επιμένουν για φυσιολογικό τοκετό έχουν καταστρέψει τις μήτρες τους και έχουν πρόβλημα για όλη τους τη ζωή?"

 

Είναι κρίμα να βλέπεις μανούλες να νιώθουν χάλια για μια γέννα που έφερε ένα υγιέστατο παιδάκι στον κόσμο.......τη λυπήθηκα την κοπέλα, έκλαιγα, πραγματικά. Γιατί να νιώθει έτσι?

Σαν γεγονός, ότι οδηγούνται τόσες γυναίκες στην καισαρική δεν είναι εύκολο, και πρέπει να δούμε το γιατί συμβαίνει κατά κόρον.

 

Αλλά να φτάσουμε και στο σημείο να τις κάνουμε να νιώθουν οτι ήταν μια κακιά στιγμή η γέννα τους και έχοντας φέρει υγιή παιδάκια στον κόσμο να κλαίει η ψυχή τους για τον τρόπο της γέννας, είναι τόσο λυπηρό.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν είδα την εκπομπή, αλλά βλέπω και στην καθημερινή ζωή γυναίκες να στενοχωριούνται, ή να έχουν τύψεις που δεν χάρηκαν τη γέννα τους γιατί έκαναν καισαρική, που -όπως είπες- πήραν το μωρό για εξετάσεις και δεν το κράτησαν αμέσως ή για όσο διάστημα ήθελαν, που αναγκάστηκαν να κάνουν επισκληρίδιο γιατί δεν άντεχαν τον πόνο (σε φτ) και μετά ντρεπόντουσαν να το πουν σε συγγενείς και φίλους (γιατί νωρίτερα διατυμπάνιζαν ότι δεν πρόκειται να πάρουν φάρμακα)...

Αντί λοιπόν να χαίρονται που η γέννα τους είχε αίσιο τέλος ανεξάρτητα με ποιον τρόπο έγινε, που στο μωρό έπεσαν αμέσως πάνω του ένα σωρό γιατροί για να το ελέγξουν και να το φροντίσουν, που οι ίδιες είχαν την επιλογή να πάρουν παυσίπονα για να μετριαστεί ο πόνος τους, εκείνες στενοχωριούνται για ένα σωρό άσχετα (κατ΄εμέ) πράγματα...

Και μετά ψάχνουν να βρουν ποιος έφταιγε που δεν έγιναν όλα όπως τα είχαν φανταστεί. Συνήθως φταίει ο κακός γιατρός, ή ρίχνουν το φταίξιμο στις ίδιες που δεν άντεξαν και δεν φάνηκαν δυνατές... Και μετά συνεχίζουμε στο ίδιο τροπάρι (γιατί δεν θήλασα όσο ήθελα, γιατί δεν θήλασα αποκλειστικά, ποιος φταίει κτλ)

Άλλο το να πω κρίμα που δεν έγιναν όλα όπως τα είχα φανταστεί, αλλά τουλάχιστον εγώ και το παιδί είμαστε καλά και άλλο να σε τρώνε οι τύψεις και να σου γίνεται έμμονη ιδέα αυτό και να νιώθεις ενοχές και θυμό... Στην τελευταία περίπτωση εγώ βλέπω εγωισμό και ψάχνω να βρω και τι άλλο, γιατί ειλικρινά δεν μπορώ να το καταλάβω.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό Εκάβη!

Η δική μας η γενιά το έχει το χαρακτηριστικό.

Θα βρεθεί πάντα ένα άτομο, που θα έχει κάνει ΦΤ χωρίς επισκληρίδιο, άρα θα σου πει ο δικός σου δεν ήταν φυσιολογικός, μένεις κάγκελο γιατί φυσιολογικά ξέρεις ότι γέννησες. Θα βρεθεί άτομο να σου πει ότι θήλασε 4 χρόνια, άρα εσύ δε θήλασες, που θήλασες μόνο 6 μήνες, δε μετράει ήταν ένα τίποτα. Θα βρεθεί άτομο να σου πει οτι το παιδί το είχε στο δωμάτιο του, άρα εσύ που ήσουν σε τρίκλινο και το παιδί σου το πέρνανε οι μαίες, έχασες τις πρώτες του ώρες....μετέπειτα, θα σου πουν οτι παράτησαν τη δουλειά και μεγαλώνουν τα παιδιά τους, άρα εσύ που δουλεύεις δεν είσαι τόσο καλή μάνα.......

 

Γιατί γίναμε έτσι? Γιατί κρίνουμε τόσο πολύ, γιατί έγινε εμμονή να γεμίζουμε τους άλλους με τύψεις? Άκουσα που έλεγε η κοπέλα χτες 'ΤΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΑΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ, ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΑΝΕΣ ΕΧΟΥΝ ΓΑΛΑ, ΕΙΜΑΣΤΕ ΘΗΛΑΣΤΙΚΑ"......Εγώ ξέρω περιστατικά που ήθελαν πολύ να θηλάσουν αλλά δεν είχαν γάλα....πώς γεμίζεις τον κόσμο τύψεις?

 

Πρέπει να κατεβάσουμε πολύ τον διπλανό μας για να ανέβουμε εμείς σ αυτή τη χώρα τελικά....

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω... κάποιες είναι μέσα στην ανασφάλεια και στην χαμηλή αυτοεκτίμηση και ψάχνουν από κάπου να πιαστούν για να "ανεβάσουν" τον εαυτό τους.

 

Επειδή δεν είδα την εκπομπή, ποιο ήταν το μήνυμα που πέρναγαν; Πήρε θέση η εκπομπή;

Link to comment
Share on other sites

Την εκπομπη δεν την ειδα, αν και συζητουσαν για αυτη σημερα στο γραφειο και ακουσα λεπτομερειες.

Πρεπει να αναφερω παντως, οτι αν δεν ειχα μπει στο παρεντς, δεν θα ειχα σκεφτει καθολου γιατι εκανα καισαρικη και οτι «εχασα την εμπειρια του φτ». Καισαρικη εκανα γιατι επρεπε για την υγεια μου και την ομαλη εκβαση του τοκετου. Ηταν απαραιτητη και δεν σκεπτομαι τιποτα παραπανω.

Ειναι ανοητο να σκεπτομαι τι θα γινοταν, αν ειχα γεννησει φυσιολογικα-προφανως θα ειχα παθει μεγαλη ζημια!!!

Για τα ποσοστα δεν με ενδιαφερουν, το βασικο ειναι η καθε μια μας να επιλεγει τον γιατρο που εμπιστευεται. ΟΧΙ εναν εναντιον των καισαρικων, εναν που να ΕΞΑΤΟΜΙΚΕΥΕΙ την καθε περιπτωση-να ξερει ποτε να κανει το ενα και ποτε το αλλο. Ειναι μεγαλο ταλεντο αυτο. Γιατι οπως ακουμε μανουλες να κλαινε επειδη εχασαν την «εμπειρια» του φτ, ακουμε και μανουλες να εχουν παθει χοντρη ζημια και επεμβασεις μετα τη γεννα με φτ. Ακουμε απο την αλλη και μανουλες που επαθαν ζημια απο κτ που εκαναν χωρις προφανη λογο. Εξατομικευση λοιπον. Με συνεπεια και επαγγελματισμο. Αυτο μας λειπει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι να πω... κάποιες είναι μέσα στην ανασφάλεια και στην χαμηλή αυτοεκτίμηση και ψάχνουν από κάπου να πιαστούν για να "ανεβάσουν" τον εαυτό τους.

 

Επειδή δεν είδα την εκπομπή, ποιο ήταν το μήνυμα που πέρναγαν; Πήρε θέση η εκπομπή;

 

Είπε ότι το επιτρεπτό όριο καισαρικών είναι 2/10 και εν ανάγκη να ξανα εκπαιδευτούν οι γιατροί.

Έκλεισε με τη φράση "Τα παιδιά φωνάζουν, πρέπει να επιστρέψουμε στην κανονικότητα, κι αν δε μπορούμε να τα ακούσουμε, τότε έχουμε χαθεί εντελώς".

Link to comment
Share on other sites

Χαρά-Μαρία, κι εγώ αν δεν είχα μπει εδώ θα νόμιζα ότι γέννησα φυσιολογικά.......που αυτό πιστεύω δλδ και συγνώμη, αλλά βρέθηκαν άτομα που μου είπαν ότι φυσιολογικά θα ήταν χωρίς επισκληρίδιο.....ΟΚ και για μένα φυσιολογικά θα ήταν μέσα στο χωράφι ή με την καρέκλα που έλεγε χτες η γιαγιά στην εκπομπή, άρα καμία δε γέννησε φυσιολογικά, τέλος!

 

Επίσης θήλασα αποκλειστικά, αλλά επειδή οι μήνες που θήλασα δεν πληρούν τις προδιαγραφές κάποιων, μηδενίστηκε και αυτή μου η προσπάθεια.

 

Επίσης έστειλα τα παιδιά μου στον παιδικό, άρα δεν είμαι καλή μάνα και ου τω καθεξής......

 

Και λέω......πόσο κομπλεξαρισμένος είναι ο κόσμος σήμερα......αμέσως να κρίνει, να κατακρίνει, να διορθώσει και να πει πόσο περισπούδαστα τα κάνει όλα ο ίδιος......χάνουμε την ουσία μανούλες, τη χάνουμε......

 

Γερά παιδιά, και γερές εμείς να τα αναστήσουμε....

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να αναφερω παντως, οτι αν δεν ειχα μπει στο παρεντς, δεν θα ειχα σκεφτει καθολου γιατι εκανα καισαρικη και οτι «εχασα την εμπειρια του φτ».

 

Παρομοίως!:) Αλλά και τώρα που το σκέφτηκα, πάλι δεν με πειράζει που έχασα την εμπειρία του φτ. Είχα την εμπειρία της καισαρικής και κυριότερο την εμπειρία της μητρότητας...

 

Έκλεισε με τη φράση "Τα παιδιά φωνάζουν, πρέπει να επιστρέψουμε στην κανονικότητα, κι αν δε μπορούμε να τα ακούσουμε, τότε έχουμε χαθεί εντελώς".

 

 

Κανονικότητα=φ.τ. ;;;

Λίγο αόριστη η φράση...

Link to comment
Share on other sites

Χαρά-Μαρία, κι εγώ αν δεν είχα μπει εδώ θα νόμιζα ότι γέννησα φυσιολογικά.......που αυτό πιστεύω δλδ και συγνώμη, αλλά βρέθηκαν άτομα που μου είπαν ότι φυσιολογικά θα ήταν χωρίς επισκληρίδιο.....ΟΚ και για μένα φυσιολογικά θα ήταν μέσα στο χωράφι ή με την καρέκλα που έλεγε χτες η γιαγιά στην εκπομπή, άρα καμία δε γέννησε φυσιολογικά, τέλος!

 

Επίσης θήλασα αποκλειστικά, αλλά επειδή οι μήνες που θήλασα δεν πληρούν τις προδιαγραφές κάποιων, μηδενίστηκε και αυτή μου η προσπάθεια.

 

Επίσης έστειλα τα παιδιά μου στον παιδικό, άρα δεν είμαι καλή μάνα και ου τω καθεξής......

 

Και λέω......πόσο κομπλεξαρισμένος είναι ο κόσμος σήμερα......αμέσως να κρίνει, να κατακρίνει, να διορθώσει και να πει πόσο περισπούδαστα τα κάνει όλα ο ίδιος......χάνουμε την ουσία μανούλες, τη χάνουμε......

 

Γερά παιδιά, και γερές εμείς να τα αναστήσουμε....

 

Και να ξέρεις ότι όλοι αυτοί που "κρίνουν" κατ΄αυτόν τον τρόπο, τα μισά από αυτά που διατυμπανίζουν είναι ψέμματα και προσπαθούν πιο πολύ να πείσουν τον εαυτό τους παρά εσένα.

 

Έχω φίλη που δεν παραδέχτηκε ποτέ στον πιο άμεσο περίγυρό της ότι έκανε επισκληρίδιο, γιατί όπως μου είπε ντρεπόταν.:confused: Εγώ πάλι νομίζω ότι το τελευταίο που απασχολούσε τον περίγυρό της ήταν αν έκανε ή όχι επισκληρίδιο... :-)Έλεος δηλαδή... Η ίδια δεν αισθανόταν καλά με τον εαυτό της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπορει στην Ελλαδα να εχουμε αυξημενα ποσοστα καισαρικων (υπαρχουν και γιατροι που τις προτιμουν) αλλα ετσι εχουν σωθει και πολλες ζωες. Δεν ειναι σωστο να βαζουμε ταμπελες σε καμμια, θα συμφωνησω απολυτα με οτι γραψατε παραπανω. Καθε μητερα κανει οτι μπορει καλυτερο για το παιδακι της, αλλη αντεχει τον πονο και αλλη οχι και κανει επισκληριδιο, αλλη θηλαζει αλλη οχι καμμια ομως δεν μπορει να χαρακτηριστει αναξια. Η καθεμια φτανει μεχρι εκει που αντεχει. Κι αλλη κανει 3 παιδια κι αλλη 1 γιατι πιστευει οτι δεν θα μπορει ν ανταποκριθει σε παραπανω τι θα κανουμε θα την καταδικασουμε? Ειναι κριμα να σταμπαρουμε κοσμο και ειναι κριμα καποιες να μην εχουν χαρει τη γεννα του παιδιου της γιατι εκαναν καισαρικη και νιωθουν τυψεις. Για τα υψηλα ποσοστα δεν ξερω απο που προερχονται δεν ξερω αν αναφερθηκε στην εκπομπη καθως δεν την ειδα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί γίναμε έτσι? Γιατί κρίνουμε τόσο πολύ, γιατί έγινε εμμονή να γεμίζουμε τους άλλους με τύψεις? Άκουσα που έλεγε η κοπέλα χτες 'ΤΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΑΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ, ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΑΝΕΣ ΕΧΟΥΝ ΓΑΛΑ, ΕΙΜΑΣΤΕ ΘΗΛΑΣΤΙΚΑ"......Εγώ ξέρω περιστατικά που ήθελαν πολύ να θηλάσουν αλλά δεν είχαν γάλα....πώς γεμίζεις τον κόσμο τύψεις?

Εγώ σε αυτή την ατάκα απαντώ: είμαστε θηλαστικά που αναπαράγονται, γιατί δεν μπορούν όλες οι γυναίκες να κάνουν παιδί; Γιατί δεν είναι όλοι οι άντρες καρπεροί; Αφού η φύση έδωσε σε όλες τις γυναίκες τη δυνατότητα να παράγουν καλό και ποιοτικό γάλα και επαρκές για να θηλάσουν αποκλειστικά για δεν ξέρω πόσα χρόνια, γιατί δεν έδωσε σε όλες την ικανότητα να μείνουν έγκυες και να φέρουν σε πέρας επιτυχώς τις εγκυμοσύνες τους;

 

Κάτι δεν σκέφτηκε καλά η φύση, προφανώς :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ήθελα καισαρική, από ποιά άποψη. Δεν ήθελα προγραμματισμένα, δλδ επειδή ο μεσιέ λε ντοκτόρ έχει να πάει για κυνήγι (που ο δικός μου πήγαινε συνέχεια!) να γεννήσω όποτε τον βολεύει να μην του χαλάσω του γουικέντ. Αυτό δεν ήθελα. Αν στη διάρκεια του τοκετού μου έλεγε ότι κάτι πάει στραβά και κάνουμε καισαρική, εννοείται θα τον άκουγα...

 

Παρ όλα αυτά, υπάρχουν και μερικοί που προφασίζονται διάφορα που η μάνα δεν έχει τις γνώσεις και την εμπειρία να κατανοήσει......δλδ γεννήσαμε τα τελευταία 7 χρόνια 12 παιδιά στο περιβάλλον μου, μόνο εγώ γέννησα φυσιολογικά.......όλες οι άλλες καισαρική, και κάποιες τελικά λένε ότι δεν ήταν και τόσο ανάγκη, μάλλον οι γιατροί το έκαναν επίτηδες.

 

Αλλά απ αυτό, μέχρι να κάνουμε τις μάνες να κλαίνε που θυμούνται τη γέννα τους, Θεέ μου, είναι πολύς δρόμος!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε αυτή την ατάκα απαντώ: είμαστε θηλαστικά που αναπαράγονται, γιατί δεν μπορούν όλες οι γυναίκες να κάνουν παιδί; Γιατί δεν είναι όλοι οι άντρες καρπεροί; Αφού η φύση έδωσε σε όλες τις γυναίκες τη δυνατότητα να παράγουν καλό και ποιοτικό γάλα και επαρκές για να θηλάσουν αποκλειστικά για δεν ξέρω πόσα χρόνια, γιατί δεν έδινε σε όλες την ικανότητα να μείνουν έγκυες και να φέρουν σε πέρας επιτυχώς τις εγκυμοσύνες τους;

 

Κάτι δεν σκέφτηκε καλά η φύση, προφανώς :rolleyes:

 

 

μηπως αυτα που τρωμε και αναπνεουμε εχουν αντικτυπο στον οργανισμο μας? παλια και πιο ευκολα γενναγανε, θηλαζανε. Μηπως δεν εχουμε τις αντοχες που ειχαν παλια? ο τροπος ζωης μας και το αγχος εχουν επηρεασει την υγεια μας?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι χρειάζεται κάποιος για να κάνει μια γυναικα να αισθανθει άσχημα που δεν γεννησε με φ.τ , που δεν θηλασε κτλ.Το εχει μεσα της και την τρώει και το καταλαβαινω.Μην μιλάμε μόνο για τους εξωγενης παραγοντες .Το ποσοστό καισαρικών στην Ελλαδα είναι τραγικό.Θα πρεπει να ελεγχονται οι γιατροί όταν παίρνουν αποφασεις για χειρουργείο.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν το έχω ζήσει, δεν ξέρω, αλλά κι εγώ θεωρώ ότι το σημαντικό είναι πάνω απ' όλα να φέρεις ένα υγιές παιδάκι στον κόσμο. Υπάρχει μια βασική διαφορά: η καισαρική που προγραμματίζεται νωρίς με ανυπόστατες δικαιολογίες (κάτι που μυρίζει χρήμα και ευκολία για τους γιατρούς και τις κλινικές) και η καισαρική που αποφασίζεται τελευταία στιγμή λόγω επιπλοκών και αφού ο τοκετός έχει ξεκινήσει φυσιολογικά. Γενικά, είμαι κι εγώ πολύ καχύποπτη με τις καισαρικές και πραγματικά εύχομαι να μη χρειαστεί, γιατί θα σημαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά. Ωστόσο δε θα ένιωθα και τύψεις από πάνω αν κρινόταν απαραίτητο να γεννήσω με καισαρική για μεγαλύτερη ασφάλεια. Βέβαια, η εκπομπή την πρώτη κατηγορία κατέκρινε (και καλά έκανε), αλλά δεν ήταν και πολύ ξεκάθαρη ως προς τη δεύτερη, κάτι που μπορεί να μπερδέψει πολύ κόσμο.. 'Οσο για τα παραδείγματα του εξωτερικού που αναφέρθηκαν, έχω κι εγώ να αντιπαραβάλλω ακριβώς από τις ίδιες χώρες, με όχι τόσο αίσιο τέλος... Τέλος πάντων, το ευκταίο είναι να γίνονται όλα φυσικά και εύκολα, αλλά και ο καθένας νομίζω μπορεί να κρίνει την κρισιμότητα της κατάστασής του και κατά πόσον τα ''μασάει'' ο γιατρός..

VMNQp2.png
Link to comment
Share on other sites

μηπως αυτα που τρωμε και αναπνεουμε εχουν αντικτυπο στον οργανισμο μας? παλια και πιο ευκολα γενναγανε, θηλαζανε. Μηπως δεν εχουμε τις αντοχες που ειχαν παλια? ο τροπος ζωης μας και το αγχος εχουν επηρεασει την υγεια μας?

Αν παλιά θηλάζανε τόσο εύκολα, γιατί είχαν παραμάνες; Γιατί έδιναν γάλα γαϊδούρας, χυμό από σύκα και άλλα τέτοια υποκατάστατα; Δε νομίζω ότι παλιά τα πράγματα ήταν τόσο ρόδινα όσο θέλουμε να πιστεύουμε.

 

Και επιπλέον πέθαιναν πολύ περισσότερα μωράκια, το οποίο φαίνεται να το έχουμε ξεχάσει.

 

Όσο για τα παραδείγματα του εξωτερικού που αναφέρθηκαν, έχω κι εγώ να αντιπαραβάλλω ακριβώς από τις ίδιες χώρες, με όχι τόσο αίσιο τέλος...

Παρομοίως...

Link to comment
Share on other sites

Αλλά απ αυτό, μέχρι να κάνουμε τις μάνες να κλαίνε που θυμούνται τη γέννα τους, Θεέ μου, είναι πολύς δρόμος!

 

 

 

Κοιτα κι εμενα δεν μου αρεσε καθολου που τις δυο πρωτες ωρες της ζωης της, δεν ημουν εκει! Με πειραξε που οταν ανεβηκα πανω ειχα ενα σωρο σωληνακια και ισα ισα που μιλαγα, και οταν την εβαλε στην αγκαλια μου η μαια της ειπε «αντε, οριστεεεε, να τη η μαμα σου αντε» σαν να ηξερε οτι εκλαιγε το παιδι μου τοση ωρα. Ομως το να με πιασει καταθλιψη επειδη εγινε αυτο ωστε να ειμαστε καλα δυο ωρες μετα και αγκαλια, ειναι ανοητο. Γιατι αυτος ηταν ο σκοπος μας! Να ειμαστε καλα και αγκαλια, εστω και δυο ωρες αργοτερα! Πρεπει να ζυγιζεις τα πραγματα. Να θετεις προτεραιοτητες.

Με το να γεμιζουν ενοχες μανουλες που αναγκαστηκαν να κανουν κτ, δεν επιτυγχανουν κατι. Και γιατι αναλογα, δεν εβαλαν χαρουμενες μανουλες απο κτ, που κρατησαν τα παιδακια τους γιατι σωθηκαν χαρη σ αυτες??

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε αυτή την ατάκα απαντώ: είμαστε θηλαστικά που αναπαράγονται, γιατί δεν μπορούν όλες οι γυναίκες να κάνουν παιδί; Γιατί δεν είναι όλοι οι άντρες καρπεροί; Αφού η φύση έδωσε σε όλες τις γυναίκες τη δυνατότητα να παράγουν καλό και ποιοτικό γάλα και επαρκές για να θηλάσουν αποκλειστικά για δεν ξέρω πόσα χρόνια, γιατί δεν έδωσε σε όλες την ικανότητα να μείνουν έγκυες και να φέρουν σε πέρας επιτυχώς τις εγκυμοσύνες τους;

 

Κάτι δεν σκέφτηκε καλά η φύση, προφανώς :rolleyes:

 

Ακριβώς και επίσης υπήρχαν παραμάνες παλιά.

 

Εγώ δεν ήθελα καισαρική, από ποιά άποψη. Δεν ήθελα προγραμματισμένα, δλδ επειδή ο μεσιέ λε ντοκτόρ έχει να πάει για κυνήγι (που ο δικός μου πήγαινε συνέχεια!) να γεννήσω όποτε τον βολεύει να μην του χαλάσω του γουικέντ. Αυτό δεν ήθελα. Αν στη διάρκεια του τοκετού μου έλεγε ότι κάτι πάει στραβά και κάνουμε καισαρική, εννοείται θα τον άκουγα...

 

 

Ούτε εγώ ήθελα προγραμματισμένα, αλλά και προγραμματισμένα να έμπαινα δεν θα πάθαινα και κατάθλιψη... Ούτε θα έπρεπε οι άλλες που γέννησαν φυσιολογικά να με λυπούνται και να με παρηγορούν.:) Ή να προσπαθούν να με γεμίσουν ενοχές που πιάστηκα κορόιδο υποτίθεται.

 

Υπάρχει μια βασική διαφορά: η καισαρική που προγραμματίζεται νωρίς με ανυπόστατες δικαιολογίες (κάτι που μυρίζει χρήμα και ευκολία για τους γιατρούς και τις κλινικές) και η καισαρική που αποφασίζεται τελευταία στιγμή λόγω επιπλοκών και αφού ο τοκετός έχει ξεκινήσει φυσιολογικά.

 

Έχεις δίκιο σε αυτό, αλλά όπως είπα και πριν δεν είναι λόγος να σε πιάνει κατάθλιψη.

Επίσης ποιος είναι ο σοβαρός λόγος; Είχα γράψει και αλλού πως όταν υπάρχουν έστω κάποιες πιθανότητες να πάει κάτι στραβά (πχ λόγω ισχιακής προβολής), γιατί να μην προτιμήσει η έγκυος ή ο γιατρός την ασφαλή και λιγότερο κουραστική λύση; Πρέπει ο βαθμός επικινδυνότητας να φθάσει στο απροχώρητο για να γίνει η καισαρική; Ούτε τις προγραμματισμένες καισαρικές θεωρώ κατακριτέες σε καμία περίπτωση. Κατακριτέο είναι να πει πχ ψέμματα ο γιατρός στην έγκυο. Ή η έγκυος να επιμένει _κόντρα σε ενδείξεις για το αντίθετο- να κάνει οπωσδήποτε φ.τ. αυξάνοντας τους κινδύνους για το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό που έχει γίνει είναι ότι θεωρούμε την επιτυχή έκβαση του τοκετού τόσο δεδομένη που έχουν αρχίσει να μας απασχολούν οι λεπτομέρειες.

 

Κάπου είχα διαβάσει ότι η Ελλάδα έχει το χαμηλότερο ποσοστό θνησιμότητας της επιτόκου στον κόσμο. Αν αυτό όντως ισχύει (το είχα διαβάσει σε εφημερίδα, θα ψάξω να βρω την πηγή) θα πρέπει πραγματικά να αναρωτηθούμε αν τελικά ο τρόπος που γεννάμε στην Ελλάδα είναι τόσο λάθος.

 

Επίσης εγώ προσωπικά θα ήθελα να ξέρω αυτό το ποσοστό καισαρικών που θεωρεί ο ΠΟΥ θεμιτό, με τι ποσοστό περιγεννητικής θνησιμότητας (εγκύου και μωρού) συνδέεται. Γιατί αν είναι να μειώσουμε το ποσοστό των καισαρικών και να αυξήσουμε κάποιο άλλο... να μας λείπει.

 

Ορίστε και το άρθρο που ανέφερα πιο πάνω: http://www.independent.co.uk/news/world/politics/revealed-the-best-and-worst-places-to-be-a-woman-7534794.html

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχει παρερμηνευτεί λίγο το νόημα της εκπομπής. Δε νομίζω ότι σκοπός της ήταν να νιώσουν άσχημα οι μανούλες που γέννησαν με καισαρική, η κάθεμια γνωρίζει τους λόγους που έκανε καισαρική κι αν αυτοί την καλύπτουν γιατί να νιώσει άσχημα? Πολύ πιο σημαντικός σκοπός της εκπομπής ήταν να είναι πιο υποψιασμένες οι μέλλουσες μητέρες για την πιθανότητα να οδηγηθούν σε μια αχρείαστη καισαρική στην Ελλάδα του 2014.

 

Ακόμα, και αυτό που είπε η κοπέλα, ότι όλες οι γυναίκες έχουν γάλα γιατί είναι θηλαστικά, ενημερώνει τις μελλουσες μητέρες να είναι πιο καχύποπτες σε λάθος οδηγίες του στυλ "δεν έχεις γάλα" ή "το γάλα σου δεν είναι καλό". Γιατί το παρερμηνεύετε ότι έγινε για να νιώσουν τύψεις οι μητέρες που δεν θήλασαν, λίγο υπερβολή δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Αν παλιά θηλάζανε τόσο εύκολα, γιατί είχαν παραμάνες; Γιατί έδιναν γάλα γαϊδούρας, χυμό από σύκα και άλλα τέτοια υποκατάστατα; Δε νομίζω ότι παλιά τα πράγματα ήταν τόσο ρόδινα όσο θέλουμε να πιστεύουμε.

 

Και επιπλέον πέθαιναν πολύ περισσότερα μωράκια, το οποίο φαίνεται να το έχουμε ξεχάσει.

 

 

Παρομοίως...

 

 

συμφωνω με αυτα που λες αλλα λεω μηπως τελικα το περιβαλλον ευθυνεται ως ενα σημειο. Απλα συχνα ακουμε οτι τα παλια κοκκαλα ειναι πιο γερα, ετσι δεν λενε? τεσπα για να μην χαθουμε απο την κουβεντα σιγουρα πρεπει να δουμε γιατι γινονται τοσες καισαρικες αλλα να μην την καταδικαζουμε και ως πραξη και φυσικα καμμια μανουλα να μην νιωθει ασχημα.

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια πόσο με ανακουφίζει η στάση σας.

Την είδα την εκπομπή και δυστυχώς ήταν τελείως προσανατολισμένη στο

"οι κακές, τσάμπα καισαρικές".

Κάποια στιγμή παρουσιάζει τη γιαγιά, τη μαμά και την κόρη να διηγούνται τις εμπειρείες τοκετών τους, με την κόρη να καταλήγει ότι εμείς είμαστε η άτυχη γενιά που δε γεννάμε φυσιολογικά, ενώ η γιαγιά γεννούσε στο σπίτι με μια καρέκλα.

Φοβερή εντύπωση μου έκανε το γεγονός ότι κανείς δεν στάθηκε στην διήγηση της γιαγιάς: Εγώ γέννησα τέσσερα παιδιά, "το πρώτο ΒΓΗΚΕ ΠΕΘΑΜΕΝΟ" !!!!!!

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με αυτα που λες αλλα λεω μηπως τελικα το περιβαλλον ευθυνεται ως ενα σημειο.

Όχι, δεν το πιστεύω αυτό. Ζούμε περισσότερο απ' ό,τι όλοι οι πρόγονοί μας, έχουμε καλύτερη ποιότητα ζωής, πάρα πολύ χαμηλά ποσοστά περιγεννητικής και βρεφικής θνησιμότητας, λιγότερες αρρώστιες... με ποιο σκεπτικό λέμε ότι οι παλιοί είχαν "γερά κόκαλα";

 

Η μόνη διαφορά είναι ότι τα παλιά χρόνια οι πιο αδύναμοι πέθαιναν μικροί (από φυσικά αίτια ή στον Καιάδα...) οπότε αυτοί που επιβίωναν ήταν όντως τα γερά σκαριά. Το θέμα όμως δεν είναι να επιβιώνουν μόνο οι δυνατοί!

 

Ένα πράγμα που έχει όντως αλλάξει με τα χρόνια είναι ότι δεν έχουμε πλέον τη δυνατότητα να κάνουμε 4, 6 ή 8 παιδιά η κάθε μία για να μπορούμε να χάσουμε ένα ή δύο στη γέννα και να μας μείνουν τα υπόλοιπα.

 

Φοβερή εντύπωση μου έκανε το γεγονός ότι κανείς δεν στάθηκε στην διήγηση της γιαγιάς: Εγώ γέννησα τέσσερα παιδιά, "το πρώτο ΒΓΗΚΕ ΠΕΘΑΜΕΝΟ" !!!!!!

Έζησε όμως τη μοναδική εμπειρία του φυσιολογικού τοκετού... :rolleyes:

 

Άραγε πόσες μανούλες κρατάνε στα χέρια τους μωράκια που θα είχαν καταλήξει σαν το μωρό της γιαγιάς αυτής, και αντί να χαίρονται που έφεραν ένα υγιές μωρό στον κόσμο στεναχωριούνται που γέννησαν προγραμματισμένα ή έκαναν καισαρική;

Link to comment
Share on other sites

Φοβερή εντύπωση μου έκανε το γεγονός ότι κανείς δεν στάθηκε στην διήγηση της γιαγιάς: Εγώ γέννησα τέσσερα παιδιά, "το πρώτο ΒΓΗΚΕ ΠΕΘΑΜΕΝΟ" !!!!!!

 

Παλιά το είχαν δεδομένο και αναμενόμενο ότι κάποιες από τις γέννες θα έχουν ατυχή κατάληξη...

 

 

Επίσης εγώ προσωπικά θα ήθελα να ξέρω αυτό το ποσοστό καισαρικών που θεωρεί ο ΠΟΥ θεμιτό, με τι ποσοστό περιγεννητικής θνησιμότητας (εγκύου και μωρού) συνδέεται. Γιατί αν είναι να μειώσουμε το ποσοστό των καισαρικών και να αυξήσουμε κάποιο άλλο... να μας λείπει.

 

Ακριβώς. Είναι λάθος να απομονώνουμε ένα ποσοστό (πχ καισαρικές 60%) χωρίς να λαμβάνουμε υπόψη άλλους παράγοντες πχ την περιγεννητική θνησιμότητα. Ή να τσουβαλιάζουμε όλες τις καισαρικές σε ένα ποσοστό. Δηλαδή αυτό το 60% αν υποθέσουμε ότι ισχύει, τι περιλαμβάνει ακριβώς; Καισαρικές από επιλογή της εγκύου ; από επιλογή του γιατρού με ιατρικά κριτήρια; από επιλογή του ιατρού με δόλια κριτήρια; από σοβαρές επιπλοκές; Μια σοβαρή έρευνα λαμβάνει υπόψη της πολλούς παράγοντες, αλλιώς οδηγεί σε λανθασμένα ή σκόπιμα παραποιημένα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...