Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΡΕΜΑ ΠΡΟΣΩΠΟΥ- ΜΑΤΙΩΝ


candy1234

Recommended Posts

Δεν ήξερα που να ποστάρω το θέμα μου..αν τυχών είναι άσχετο παρακαλώ να το μεταφέρετε.

Το ερωτημά μου είναι το εξής:

Είμαι 31 ετών και βλέπω το πρόσωπο μου οτι είναι αρκετά αφυδατωμένο.. Οι πόροι θα έλεγα είναι σαν τρυπίτσες...φαίνονται δηλαδή κάπως έντονα με μια πιο προσεχτική ματιά. Τα μάτια μου..κυρίως οταν γελάω σχηματίζουν στα πλάγια ρυτίδες..πιο έντονες από ότι παλαιότερα..

Δεν χρησιποποιώ καμια κρέμα... ενυδατική ή αντιγήρανσης..Νομίζω όμως πως ήρθε ο καιρός να ξεκινήσω εντατικά με τη φροντίδα του προσώπου μου..πριν είναι αργά. Εσείς ποια κρέμα χρησιμοποιήτε; Καμια μασκούλα μήπως πρέπει να κάνω; Γενικά, ακούω τις συμβουλές σας επι του θέματος....γιατί έχω αρχίσει και αγχώνομαι γιατί νιώθω πως αμέλησα το θέμα επιδερμίδα..!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 113
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αχ γλυκεια μου κάντυ!! Μια απο τα ίδια και εδω.....

Λοιπόν εγω να σου πω την αλήθεια οταν ανακαλυψα τα σαιτ με τα φθηνότερα επώνυμα καλλυντικά βρήκα ευκαιρια και πήρα κρέμες ενυδατική αντιγηραντική της biotherm πήρα και μερας και νύχτας , πηρα μια κρέμα ματιών και ειδα σημαντικη διαφορα΄στις σακούλες και στο φουσκωμα του βλεφάρου, και οντως το δέρμα μου ειναι ποιο απαλο και πιο ραφινάτο και δειχνει ποιο υγειές! Και τώρα ετοιμάζομαι να πάρω και το σέρουμ που εχει η σειρά ειναι αυτή BIOTHERM

- Age Fitness Power2 - http://oth.strawberrynet.com/skincare/biotherm/#8448 την ειχε η κουνιάδα μου περυσι και έτσι την πήρα και εγώ μετά που μου ειπε οτι έμεινε ευχαριστημένη!

 

Link to comment
Share on other sites

αχ γλυκεια μου κάντυ!! Μια απο τα ίδια και εδω.....

ανακαλυψα τα σαιτ με τα φθηνότερα επώνυμα καλλυντικά QUOTE]

 

ποιο ειναι το site; ειναι πιο φθηνα;ειναι καλ ομως; κ εγω στα ματια εχω προβλημα..παντα ειχα κ δεν νομιζω οτι βλεπω βελτιωση με κρεμες

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα να πάω στα Hondos ή σε κάποιο άλλο κατ/μα...αλλά βρε κορίτσια, όσες φορές έχω προβεί σε τετοια κίνηση, πάντα μου πασάρουν ότι θέλουν..τα οποία δεν έχουν αποτέλεσμα.. Πιθανόν γιατί οι περισσότερες κοπέλες εκεί δεν έιναι αισθητικοί αλλά απλά πωλήτριες που θέλουν να πουλήσουν τα προϊόντα τους...! Γι' αυτό ρωτάω εσάς, εκ πείρας, να μου πείτε για μια επιδερμίδα παρόμοια με τη δική μου, τι βάζετε; Την δική μου θα την χαρακτήριζα ξηρή...ή μεικτή.. και θα ήθελα να μου προτείνετε και συγκεκριμένη καλή κρέμα ματιών. Πρέπει να βάζω και κρέμα ημέρας, νύχτας, ενυδάτωσης και τι άλλο; Πολλά μου ακούγονται..ουφ..και τα βαριέμαι αυταααα..αλλά τι να κάνω; Αν πρέπει, θα τα βάλω..σαν θεραπεία! Ενας ορος αντιγύρανσης, κάνει για την ηλικιά των 30 ή είναι νωρίς ακόμη;

Link to comment
Share on other sites

οχι στα χοντος κοπελα μου...καλυτερα απο το σαιτ...ειναι κριμα να δινεις παραπανω για τα ιδια πραγματα.

επισης και η oriflame εχει καλα και φθηνα πραγματα...

www.oriflame.gr

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω το ιδιο δερμα.η δερματολογος μου εδωσε την may κ για μερα-νυχτα-ματια.για μερα νυχτα μου αρεσε ειχε ωραια αισθηση.κ ματια καλη ειναι αλλα δεν καταλαβαινω πολλα γιατι δεν πιστευω οτι διορθωνουν απλα δεν χειροτερευει.ειναι απο φαρμακειο κ μου ειπε οτι ειναι ανταξια της la praire.τι να πω;;δεν ηταν πολυ ακριβες παντως

Link to comment
Share on other sites

Καλά καλέ...εχει βουίξει το φορουμ με αυτο το θεμα θα σας μαλώσω!!!

εδώ ειναι το θέμα μας με τις αγορές απο ιντερνετ μαγαζια , στη λιστα αυτη εχει μονο αξιοπιστα μαγαζια που ολες μας εχουμε αγοράσει , μονο ετσι μπαινει ενα σαιτ στη λιστα, και φυσικά οι τιμες ειναι πολυ χαμηλότερες απο ελλαδα ακομα και σε περίοδο εκπτώσεων!!!

Ιδου....

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1472936#post1472936

αν κανεις λιγο ποιο πανω την σελιδα θα σου δειξει την λιστα μας.

Εγω τα αγορασα απο το http://www.strawberrynet.com και ήρθαν σε 6 εργάσιμες μερες χωρις μεταφορικα απο το χονγκ κονγκ , επίσης οι κρεμες που αγορασα χαρακτηριστικα η νυκτος εδω εχει 78ευρώ και εγω την πήρα 38ευρώ......

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα αγορασα απο το http://www.strawberrynet.com και ήρθαν σε 6 εργάσιμες μερες χωρις μεταφορικα απο το χονγκ κονγκ , επίσης οι κρεμες που αγορασα χαρακτηριστικα η νυκτος εδω εχει 78ευρώ και εγω την πήρα 38ευρώ......

 

θα το κοιταξω κ εγω..ειναι ολες πιο φθηνες η να παω πρωτα να ρωτησω για να συγκρινω τιμες;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω τον τελευταιο χρονο χρησιμοποιω μονο φαρμακευτικα προιοντα.Μια χαρα μου φαινονται...Παλαιοτερα εδινα με το τσουβαλι τα λεφτακια μου στο Hondos για να αγοραζω ακριβες κρεμες αλλα δεν ειδα να εχουν και κανενα τρομερο αποτελεσμα.

 

Πηγα μια μερα και αγορασα καμποσα προιοντα της biotherm.Κρεμα μερας,νυχτός ,ματιων,καθαριστικο ,λοσιον κλπ....εσκασα γυρω στα 300 ευρω.Οτανναρχισα να τα χρησιμοποιω μεσα σε δεκα μερες ειχα γεμισει ακμη...σκατα ειχα γινει και καταλαβαινα οτι εφταιγαν οι κρεμες.

Δεν εννοω οτι τα προιοντα Biotherm ειναι χαλια ... αλλα προφανως δεν ηταν καταλληλα για το δικο μου δερμα...απλα νευριασα γιατι η κοπελα που μου τα εδωσε ηταν αισθητικος και θεωρησα θα ξερει .

 

Απο τοτε σταματησα τις σπαταλες και χρησιμοποιω φαρμακευτικα.

 

Οπως ειπε και η katerinak οι κρεμες ματιων δεν κανουν τπτ σπουδαιο...δε διορθωνουν δλδ ...εχω γενικως προβλημα στα ματια ...εχω δοκιμασει πολλες κρεμες αποτελεσμα καλο δε εχω δει.

 

 

Να πινεις πολυ νερο...βοηθαει πολυ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα να πάω στα Hondos ή σε κάποιο άλλο κατ/μα...αλλά βρε κορίτσια, όσες φορές έχω προβεί σε τετοια κίνηση, πάντα μου πασάρουν ότι θέλουν..τα οποία δεν έχουν αποτέλεσμα.. Πιθανόν γιατί οι περισσότερες κοπέλες εκεί δεν έιναι αισθητικοί αλλά απλά πωλήτριες που θέλουν να πουλήσουν τα προϊόντα τους...! Γι' αυτό ρωτάω εσάς, εκ πείρας, να μου πείτε για μια επιδερμίδα παρόμοια με τη δική μου, τι βάζετε; Την δική μου θα την χαρακτήριζα ξηρή...ή μεικτή.. και θα ήθελα να μου προτείνετε και συγκεκριμένη καλή κρέμα ματιών. Πρέπει να βάζω και κρέμα ημέρας, νύχτας, ενυδάτωσης και τι άλλο; Πολλά μου ακούγονται..ουφ..και τα βαριέμαι αυταααα..αλλά τι να κάνω; Αν πρέπει, θα τα βάλω..σαν θεραπεία! Ενας ορος αντιγύρανσης, κάνει για την ηλικιά των 30 ή είναι νωρίς ακόμη;

 

εγώ εχω μεικτη επιδερμίδα, με το Τ δηλαδη , ξηρη στα μάγουλα αλλα λιπαρη στο μετωπο στο πηγούνι και στη μυτη με πόρους, πηρα αυτες που σου ειπα ημέρας και νυκτος γιατι δεν ειμαι πια 20χρονων να βαζω μονο ημερας , πηρα και ματιων και βαζω ευλαβικα πρωι βραδυ , το πρωι μολις πλενομαι πριν ξυπνησει η μικρη και το βραδυ αφου εχω τελειωσει τα παντα πριν μπω στο φορουμ πασαλειβομαι παλι...χαχαχαχα Πηρα επισης καλο ντεμακιγιαζ και ενα τονερ για μετα το ντεμακιγιαζ και πριν τη κρεμα...κοινως ξοδεψα γυρω στα 150ευρω μεσω νετ...για ελλαδα δεν το συζητω τι θα μου εβγαινε!

Και εννοειται οτι θα βαλεις αντιγυρανσης απο τωρα...εγω βαζω ενυδατικη απο τα 15 μου... και αντιγυραντικη απο τα 28 μου ετσι μου ειχε μαθει η μαμα μου χε χε!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα το κοιταξω κ εγω..ειναι ολες πιο φθηνες η να παω πρωτα να ρωτησω για να συγκρινω τιμες;

 

Οχι ειναι ολα ποιο φθηνα απο ελλαδα...καμια συγκριση δεν υπάρχει στις τιμες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω τον τελευταιο χρονο χρησιμοποιω μονο φαρμακευτικα προιοντα.Μια χαρα μου φαινονται...Παλαιοτερα εδινα με το τσουβαλι τα λεφτακια μου στο Hondos για να αγοραζω ακριβες κρεμες αλλα δεν ειδα να εχουν και κανενα τρομερο αποτελεσμα.

 

Πηγα μια μερα και αγορασα καμποσα προιοντα της biotherm.Κρεμα μερας,νυχτός ,ματιων,καθαριστικο ,λοσιον κλπ....εσκασα γυρω στα 300 ευρω.Οτανναρχισα να τα χρησιμοποιω μεσα σε δεκα μερες ειχα γεμισει ακμη...σκατα ειχα γινει και καταλαβαινα οτι εφταιγαν οι κρεμες.

Δεν εννοω οτι τα προιοντα Biotherm ειναι χαλια ... αλλα προφανως δεν ηταν καταλληλα για το δικο μου δερμα...απλα νευριασα γιατι η κοπελα που μου τα εδωσε ηταν αισθητικος και θεωρησα θα ξερει .

 

Απο τοτε σταματησα τις σπαταλες και χρησιμοποιω φαρμακευτικα.

 

Οπως ειπε και η katerinak οι κρεμες ματιων δεν κανουν τπτ σπουδαιο...δε διορθωνουν δλδ ...εχω γενικως προβλημα στα ματια ...εχω δοκιμασει πολλες κρεμες αποτελεσμα καλο δε εχω δει.

 

 

Να πινεις πολυ νερο...βοηθαει πολυ!!!!

 

εγώ παντως μεχρι στιγμης -τα χρησιμοποιω γυρω στις 3 βδομαδες - ειμαι πολυ ευχαριστημενη απο την εν λογω εταιρεια... ειλικρινα θαυματα δεν κανει αλλα εκανε δουλεια στα ματια μου εφυγαν οι σακουλες και εφυγε το γκριζο που ειχα λογω συνεχους αυπνιας!!

 

Link to comment
Share on other sites

To 3o γιατι να το παρεις βρε? αφου πηρες ενυδατική! Και μερας και νυχτας

Παρε ενα σερουμ για μπουτάρισμα αν θελεις να πλακώσεις την επιδερμίδα σου!

Και θα επιμένω στα καλα ντεμακιγιάζ ματιων και προσώπου και στο τονερ, αν δεν παρεις ντεμακιγιαζ να παρεις σιγουρα ενα τονερ, να διωχνει την λιπαρότητα μετα το ντεμακιγιαζ και να τονώνει την επιδερμιδα πριν μπει η ενυδατική

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To 3o γιατι να το παρεις βρε? αφου πηρες ενυδατική! Και μερας και νυχτας

 

Βασικά τι είναι αυτό το 3ο?

Η ενυδατική που εχεις διαλεξει είναι μονο νυκτός.Μήπως να έπαιρνες και μια ημερας?

 

Η κρέμα ματιών νομίζω είναι λίγο βαρια για την ηλικία σου.Η ίδια σειρα με την κρέμα νυκτός έχει και κρέμα ματιών που είναι πιο ελαφρια.Εγώ θα προτιμούσα αυτή.

Link to comment
Share on other sites

οι τιμες ειναι αυτες που γραφει;

 

oh yes! την παραγγελια θα την κανετε σε δολλάρια μην τα αλλάξετε στο σαιτ σε ευρω γιατι τα βγάζει σε περισσοτερα ευροπουλα, εσεις παραγγειλτε τα ετσι και θα βαλετε στην κάρτα σας την αναλογια τους σε ευρω

αυτο ειναι πολυ καλο για να βλεπετε http://www.dhl.gr/publish/gr/gr/tools/currency.high.html

 

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τι είναι αυτό το 3ο?

Η ενυδατική που εχεις διαλεξει είναι μονο νυκτός.Μήπως να έπαιρνες και μια ημερας?

 

Η κρέμα ματιών νομίζω είναι λίγο βαρια για την ηλικία σου.Η ίδια σειρα με την κρέμα νυκτός έχει και κρέμα ματιών που είναι πιο ελαφρια.Εγώ θα προτιμούσα αυτή.

 

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με την Νικη...η πράσινη σειρα για την ηλικια μας ειναι καλη η άλλη ειναι για αλλες ηλικιες 40 και πανω δες και εδω να παρεις μια ιδεα απο τιμες και ηλικιες http://www.beautycom.gr οι τιμες τους ειναι ελληνικοτατες!!

 

Link to comment
Share on other sites

να κανω κ εγω μια ερωτηση κ συγνωμη αν καταχραζομαι το θεμα σου καντυ!

 

ειμαι 27 χρονων κ χρησιμοποιω την hydrazen της lancome. μου ειπαν οτι ειναι καλυτερες οι κρεμες της dior. τι γνωμη εχετε; εχετε να μου προτεινετε κατι αλλο; γενικα, κανετε εναλλαγη στις κρεμες για να μην "συνηθιζει" το προσωπο σας το ιδιο προιον;

 

γενικα τι κρεμες βαζετε κ με τι σειρα; το σερουμ ειναι απαραιτητο;;

 

συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις...:oops::oops::oops::oops:

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Και θα επιμένω στα καλα ντεμακιγιάζ ματιων και προσώπου και στο τονερ, αν δεν παρεις ντεμακιγιαζ να παρεις σιγουρα ενα τονερ, να διωχνει την λιπαρότητα μετα το ντεμακιγιαζ και να τονώνει την επιδερμιδα πριν μπει η ενυδατική

 

Kalamaraki πιο θα πρότεινες για ντεμακιγιαζ και τονερ? Εχουμε την ιδια ηλικία και τον ιδιο τυπο δερματος που ανεφερες πιο πανω.

Link to comment
Share on other sites

γενικα, κανετε εναλλαγη στις κρεμες για να μην "συνηθιζει" το προσωπο σας το ιδιο προιον;

 

 

Αποψη μου παντα είναι οτι καλό θα ηταν καθε εξαμηνο πχ να αλλαζεις προιον ή να βρεις 2-3 κρεμούλες που σου αρεσουν και να τις χρησιμοποιεις εναλλαξ ανα καποιους μηνες 2 μηνες τη μια,δυο την αλλη κλπ.

 

Ο λόγος δεν ειναι να μη συνηθιζει το δερμα σου σε ενα προιον.Αλλά σκέψου οτι αλλα συστατικά εχει η μια κρεμα άλλα η άλλη,άλλες βιταμινες σου δινει η μια άλλες η αλλη.Εναλλάσοντας προιόντα φροντιζεις να παίρνεις ολες τις διαφορετικές αυτές ουσίες.

 

Το ίδιο ισχύει και για τα σαμπουάν.Καλό είναι να μη χρησιμοποιείς μονίμως το ίδιο σαμπουάν.

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει στα μούτρα μου ό,τι πιο ακριβό υπάρχει. Ποτέ δεν είδα βελτίωση. Μάλιστα κάποια στιγμή γέμισε το πρόσωπό μου σπυριά (με μια κρέμα της biotherm).

Έχω πάει σε 4 δερματολόγους και μου είπαν όλοι μακριά από τα Hondos, τα καλύτερα είναι τα φαρμακευτικά.

Έτσι παίρνω Avene και Roc.

Τα προϊόντα της May που γράφει πιο πάνω μια κοπελιά είναι πολύ καλά. Τα έχω δοκιμάσει και αυτά.

Η δερματολόγος είπε ότι οι κρέμες ματιών δεν κάνουν τίποτε. Έχω από 18 χρονών γραμμές στα μάτια και μου είπε ότι είναι, επειδή γελάω πολύ κι ότι δεν πρόκειται να φύγουν ό,τι και να βάλω.

Η περιποίηση που μου είπε να ακολουθήσω είναι η εξής:

Πλύσιμο πρωί βράδυ με ένα φαρμακευτικό σαπουνάκι (Roc ή Avene) και κρεμούλα ενυδατική της Avene το βράδυ αλλά όχι κάθε βράδυ, μόνο βράδυ παρά βράδυ. Το πρωί μετά το πλύσιμο με σαπουνάκι βάζω το χειμώνα μια αντιηλιακή με δείκτη προστασίας 20 και το καλοκαίρι με δείκτη προστασίας 50.

Αυτά και τίποτε άλλο.

Κι εμένα το δέρμα μου είναι μεικτό, δηλ. λιπαρό στο Τ και πιο στεγνό στις παρειές.

Και η ηλικία μου 38 ετών.

Και φυσικά με όλα αυτά έχω γλιτώσει πάρα πολλά χρήματα, γιατί τα φαρμακευτικά είναι πολύ πιο φτηνά.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

 

Candy κι εγώ αντιμετώπισα μια περίοδο οπού είχαν δημιουργηθεί ρυτίδες κάτω από τα μάτια μου. Ήμουνα τυχερή τότε και έτυχα σε ένα 50% που είχε στo πιο γνωστό σε όλες κατάστημα καλυντικών και πήρα μια κρεμα η οποία είχε 110 ευρώ στα 15ml (αν θυμαμαι καλα) αλλά λόγω έκπτωσης την πήρα στη μισή τιμή. Για να μην αναφέρω επωνυμία και θεωρηθεί διαφήμιση η συγκεκριμένη μάρκα είναι από τις πιο ακριβές και πολύ γνωστή αν δεν κάνω λάθος ελβετικής προέλευσης. Αν και δεν το περίμενα είδα τρομερή διαφορά. Οι ρυτίδες εξαφανίστηκαν, βεβαια και εγω τη χρησιμοποιούσα καθημερινά. Και μάλιστα είδα οτι τελικά τα άξιζε τα λεφτά της, μιας που τα μάτια δεν χρειάζονται ποσότητα μεγάλη οπότε με εβγαλε περίπου 4-5 μήνες χαλαρά.

 

Έμεινα τρομέρά ευχαριστημένη και σίγουρα αν τα οικονομικά μου μου το επέτρεπαν δεν θα το σκεφτόμουνα καθόλου. Τώρα όμως περιμένω το επόμενο κύμα εκπτώσεων που θα κάνει το κατάστημα ξανα. Αν και 50% δεν νομιζω να ξανακάνει. Μέχρι 35% το παει το πολύ πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...