Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χρέωση για συλλογή βλαστοκυττάρων


Recommended Posts

Την Παρασκευή έμαθα από το γιατρό μου ότι το Μητέρα (το είχα ακούσει για το Ιασώ) χρεώνει 350 ευρώ εάν ο γιατρός σου συλλέξει βλαστοκύτταρα! Και τονίζω όχι ο γιατρός αλλά το νοσοκομειο που ούτε καν στα φυλάνε μιας και έρχεται αμέσως courier και τα παραλαμβάνει. Μου φάνηκε απίστευτα παράλογο αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι...απλά ενημερώνω όσους δεν το ξέρουν...

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


οχι σιγά που δεν θα βρούνε κατι να σε χρεώσουν!

Σα δε ντρέπονται λιγάκι λεω γω....Πρέπει να ξυπνήσει σιγά σιγά ο κόσμος και να πηγαίνει μόνο στα δημόσια μαιευτήρια να σου πω εγώ πως συνέρχονται!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα !!

εγώ γέννησα πριν δυο χρόνια στο Ιασώ και είχα ηδη πάρει το Kit συλλογής απο ιδιωτική τράπεζα φύλαξης βλαστοκύτταρων .

παιδιά , δεν μου χρέωσαν κάτι στο τελικό τιμολόγιο το νοσοκομείο ..απολύτως τίποτα ...είστε σίγουρες πως χρεώνει το Ιασώ?

μου κάνιε εντύπωση διότι μόνο την ιδιωτική τράπεζα πλήρωσα και ΜΟΝΟ για τα βλαστοκύτταρα στου Ιασω το τιμολόγιο ήταν καθαρά η καισαρική το δωμάτιο και το υγειονομικό υλικό ....

δεν κάνετε μια ερώτηση στην κλινική που θα γεννήσετε να σας πουν ?

Link to comment
Share on other sites

Την Παρασκευή έμαθα από το γιατρό μου ότι το Μητέρα (το είχα ακούσει για το Ιασώ) χρεώνει 350 ευρώ εάν ο γιατρός σου συλλέξει βλαστοκύτταρα! Και τονίζω όχι ο γιατρός αλλά το νοσοκομειο που ούτε καν στα φυλάνε μιας και έρχεται αμέσως courier και τα παραλαμβάνει. Μου φάνηκε απίστευτα παράλογο αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι...απλά ενημερώνω όσους δεν το ξέρουν...

 

ρε παιδι΄αυτό το μητέρα πίενι το αίμα μας έτσι???? χρεώνουν τα πάντα μέχρι και το κ*&%χαρτο??????????????????????? ι είναι αυτά???

 

η ανάγκη βλε΄πεις.... αμα σε βρούν σου βαράνε αλύπητα μέχρι τελικής πτωσεως... κι αμα θές μην πληρώσεις.......

γιατί σε γάμους και βαπτήσεις τα ίδια δεν γίνονται??? είναι όπου σεε βρούν και να έχεις ανάγκη τελικά.................. :mad::mad::mad:

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

Για το ΙΑΣΩ είναι σίγουρο γιατί πήρα τον τιμοκατάλογό τους πριν από 2 βδομάδες. Το γράφουν ξεκάθαρα,

"Χρέωση συλλογής ομφαλοπλακουντιακού αίματος: 200 ευρώ"

 

Αλλά γιατί το ΜΗΤΕΡΑ είναι τόσο ακριβότερο;

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι να πω βρε κορίτσια? Μεγάλη εκμετάλευση και όπως είδατε από την mamaka τώρα έγινε αυτό,γιατί τον τελευταίο καιρό έχει διαδωθεί πολύ η συλλογή. Και εμένα η κουνιάδα μου πριν 2 χρόνια στο μητέρα δεν είχε πληρώσει τίποτα. Να τα ζητούσε ο γιατρός αφού αυτός τα συλλέγει ή έστω να γινόταν φύλαξη για κάποιες ώρες θα το καταλάβαινα,που και πάλι το ποσό θα ήταν εξωφρενικό γιατί τόσο φανταστείτε κοστίζει και η επισκληρίδιος αλλά είναι που πατάνε στο ότι δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο.

Α! και άλλο κουλο που έκαναν στον γιατρό μου: Σύλλεξε ο άνθρωπος και μετά ο πατέρας του παιδιού δεν τα βρήκε με την εταιρία δεν έδωσε τα βλαστοκύτταρα και μετά δεν πλήρωσε το ποσό αυτό στο μητέρα. Και ξέτετε τι κάνανε? Ζήτησαν τα λεφτά από τον γιατρό! Τελος πάντων ο γιατρός τους είπε πως δεν θα ξαναέκανε συλλογή αν ήταν να πληρώνει του καθένα που δεν θα τα έβρισκε με τις εταιρίες και τελικά υποχώρησαν και θα άλλαζαν την εγκύκλιο.

Τι να πεις? Είναι να τραβάς τα μαλλιά σου,αλλά απ'την άλλη αν έχεις τον γιατρό σου εκεί αναγκαστικά τον ακολουθείς.Εγώ προσωπικά ούτε που μπορώ να φανταστώ να πάω σε άλλο γιατρό.

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και όμως επειδή τα πλήρωσα εγώ το ξέρω από πρώτο χέρι.

Την ώρα του τοκετού έδωσα το kit στον γιατρό για την συλλογή, όπου δεν ασχολήθηκε ο ίδιος με το θέμα αλλά η μαία που τον βοηθούσε κατά την διάρκεια του τοκετού και αυτό μου κόστισε στο Μητέρα πριν 3 μήνες περίπου 350€. Και να είχαν πάρει σωστά το δείγμα πάει στο καλό, αλλά δεν είχε συλλέξει την σωστή ποσότητα με αποτέλεσμα να μην κάνει το δείγμα και να καταστραφεί, το καλό στην όλη υπόθεση είναι ότι δεν πληρώσαμε το kit λόγο του ότι ο άνδρας μου δουλέυει στον όμιλο που έχει και αυτήν την εταιρεία της φύλαξης βλαστοκυττάρων.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια να ξέρετε αν κάνετε φασαρία για την χρέωση στην κλινική σας την αφαιρούν, δεν υπάρχει κανένα δικάιωμα να ζητάνε λεφτα΄εφόσον δεν συμετέχουν πουθενά! σας το λέω να το κάνετε γιατί 350 ευρώ δεν είναι και λίγα!απλά αν δεν ξέρεις και τα πληρώσεις καλώς ,αλλά αν είσαι ενημερωμένος και κάνεις παράπονα σου την αφαιρούν τη χρέωση!

EPLX.jpg.png

.png

Link to comment
Share on other sites

Το Νοέμβριο που γέννησα στο ΙΑΣΩ ζήτησαν αυτά τα χρήματα και από εμάς.Ο άντρας μου παραπονέθηκε στον υπεύθυνο του νοσοκομείου ,ο οποίος δεν είχε καμμία δικαιολογία να δώσει παρά το ότι έτσι ψηφίστηκε από το συμβούλιο! :o

Απ΄ότι ξέρω αν απευθυνθείς στη γραμματεία καταναλωτών , ίσως κάνεις κάτι!

Εμείς επιλέξαμε τελικά τη σιωπή γιατί ο γιατρός μας είχε εξυπηρετήσει πολλές φορές στο νοσοκομείο και δε θέλαμε να παρεξηγηθούμε. Αδικα χρήματα, όμως :evil:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ σου χρεώνουν τις πρώτες φωτογραφίες του μωρού, που θα μπορούσαν να το κάνουν σαν δώρο και νομίζω ότι πολλές από εμάς θα το εκτιμούσαν, αλλά τι να πεις, φταίμε εμείς που δεν μιλάμε. Τα θέλει ο πωπός μας.....

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω παντως εκανα την συλλογη με την εταιρεια που συναργαζεται το λητω και το ιασω και δεν μου χρεωσαν την συλλογη......απατεωνιες........εμενα παντως ο γιατρος μου ειχε πει οτι τα παιρνει εκεινος τα χρηματα και οχι το μαιευτηριο.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως η ΑΣΠΑΣΙΑ πλήρωσε επειδή το δείγμα το χειριστηκε μαία από την κλινική και όχι ο γιατρός της;;;

 

Υπάρχει και η δημόσια τράπεζα συλλογής βλαστοκυττάρων, το "Ιδρυμα Ιατροβιολογικών Ερευνών" που εποπτεύεται από την Ακαδημία Αθηνών, οι οποίοι λένε ότι το δείγμα πρέπει να το παίρνουν αποκλειστικά αυτοί.

Δε ξέρω πολλές λεπτομέρειες γιατί όταν γέννησα δεν είχαν δυνατότητες για Θεσσαλονίκη.

 

Η κόντρα, πάντως, με αυτούς και τις ιδιωτικές τράπεζες βλαστοκυττάρων είναι μεγάλη και σε οικονομικό και σε επιστημονικό επίπεδο.

age.png
Link to comment
Share on other sites

Eμενα παντος κοριτσια ο γιατρος μου, μου ειπε οτι η συλλογη ειναι πολυ σημαντικη και πως πρεπει να την κανω..μου ειπε σε ιδιωτικη εταιρεια και να μην εμπιστευτω δημοσια, και πως το κοστος ειναι 1900 ευρω σε οποια εταιρεια και να παω..

Link to comment
Share on other sites

Μα τη συλλογή την κάνει ο ίδιος ο γιατρός,είτε σε ιδιωτική είτε σε δημόσια.

 

Προχθές μια γνωστή μου είπε οτι ο γιατρός τους έπεισε να δώσουν τα βλαστοκυτταρα και μάλιστα σε μια συγκεκριμένη ιδιωτική τράπεζα.

Τη ρωτάω:"έχει καμιά σχέση ο γιατρός σου με την εταιρεία?" και μου λέει: "ναι είναι ο κουμπάρος του εκεί." :roll:

 

Τα συμπεράσματα δικά σας. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγω του ζητησα να μου προτεινει καποια και αυτος μου εδωσα 3 φυλλαδια και μου ειπε σε οποια και να πας το ιδιο ειναι..τωρα απλα μεταφερω τι μου ειπε ετσι..τον εμπιστευομαι σαν γιατρο αλλα οχι και τυφλα...συμφεροντα παιζουν παντου.Σημερα θα παρω τηλ στις εταιρειες να μαθω πληροφοριες..ο γιατροσ μου ειπε πως και χωρις ραντεβου οταν ειναι να γεννησω, θα παω στο ιασω και απλα θα δηλωσω συλλογη βλαστοκυτταρων..Απ'οτι διαβασα ομως στο φορουμ υπαρχουν και συμβολαια και σκεφτομαι πως καλο θα ηταν να ειμαι καλυμενη(οσο γινετε...)Παντος το θετικο ειναι πως ο γιατρος ηταν απολυτος οσο αναφορα τα βλαστοκυτταρα...και πως ειναι σημαντικη η συλλογη και η αποθηκευση τους, χωρις να μου προτεινει καποια εταιρεια αυτος..Μου ζητησε 1600 ευρω τιμη δικη του για ολα.

Link to comment
Share on other sites

Πριν γεννήσω ήμουν απόλυτη πως θα έκανα τη συλλογή ανεξαρτήτως κόστους. Στη διάρκεια της κύησης έψαξα το θέμα εις βάθος, αναζήτησα πληροφορίες και μίλησα ατελείωτες ώρες στα τηλέφωνα. Στην αναζήτησή μου, βρήκα ένα φυλλάδιο του Αττικού Νοσοκομείου-είναι ένα εκ των 2 νοσοκομείων που συνεργάζονται με την ελληνική δημόσια εταιρία φύλαξης βλαστικών κυττάρων. Προβληματίστηκα από τη στιγμή εκείνη πολύ έντονα για το εξής: Αναφέρουν στοιχεία για τη διαδικασία και διαχείριση που δε βρήκα σε κανένα φυλλάδιο ιδιωτικής τράπεζας.

Δεν έκανα τελικά τη συλλογή, δεν το μετάνοιωσα, αλλά δε θέλω να σας παρασύρω. Απλά σας λέω ψάξτε το, σε κανένα δεν περισσεύουν 2000Ε, ας είστε έστω σίγουροι ότι αυτά θα πιάσουν τόπο.

Θέλω εδώ μα επισημάνω πως οι γιατροί ακριβώς επειδή τους εμπιστευόμαστε, κάνουν το ασυγχώρητο λάθος να μας κατευθύνουν. Μην το επιτρέπετε αυτό, απλά και μόνο επειδή σαν επιστήμονες αξίζουν. Τα οικονομικά ωφέλη είναι σαφώς ένα τεράστιο κίνητρο...

Link to comment
Share on other sites

Κι έχω και μια άλλη απορία.

Στην δημόσια τράπεζα το 60-70% των δειγμάτων βγαίνει ακατάλληλο είτε λόγω ποσότητας είτε λόγω ποιότητας.

Στις ιδιωτικές τράπεζες σπάνια συμβαίνει αυτό.Εκτός κι αν δεν γίνονται οι ίδιοι έλεγχοι.

Περίεργο δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

gerakina, στο μυαλό μου είσαι.. Θου Κύριε,γιατί είπα πως δεν θέλω να παρασύρω καμία.

Επίσης, το αποτέλεσμα των επεξεργασμένων βλαστοκυττάρων επαρκεί -αχρείαστο να'ναι- για άτομο σωματικού βάρους 15-20 κιλά. Άρα για 5 ετών παιδάκι περίπου. Ούτε αυτό το αναφέρουν πουθενά όμως..

Link to comment
Share on other sites

Σωστά.Επισης δεν αναφέρουν οτι οι πιθανότητες να γίνει αυτόλογη μεταμόσχευση,δηλαδή να χρησιμοποιηθεί το δείγμα για το ίδιο το παιδάκι είναι ελάχιστες.

Και τα συμβόλαια ισχύουν για 20 χρόνια,ποιος όμως μπορεί να εγγυηθεί οτι θα είναι το δείγμα καλό για να χρησιμοποιηθεί μετά από τόσα χρόνια αφού δεν έχει υπάρξει καμιά άλλη τόσο μακροχρόνια περίπτωση φύλαξης?

Αν έστω οι ιδιωτικές τράπεζες ανήκαν στην Παγκόσμια Τράπεζα οπου μπορεί ο καθένας να βρει δείγμα συμβατό,θα το καταλάβαινα.

Αλλά αποθηκεύοντας κάτι τόσο πολύτιμο χωρίς επανέλεγχο και δυνατότητα διασταύρωσης και χρήσης,δεν το καθιστάς άχρηστο στην ουσία?

Σκέψου να το χρειαστεί το παιδάκι σου στα 12 και να μην μπορεί να το χρησιμοποιήσει για οποιοδήποτε λόγο..Ενώ αν το είχες δώσει για να σώσεις ένα άλλο παιδάκι που το χρειάστηκε άμεσα,ίσως είχες περισσότερες πιθανότητες να σωθεί και το δικό σου παιδί.

Αν οι μισοί από εμάς δώριζαν τα βλαστοκύτταρα για κοινή χρήση,τότε θα υπήρχαν βλαστοκύτταρα για όλους.

Αλλά τί θα συνέβαινε τότε με τις ιδιωτικές τράπεζες και το κέρδος τους?Και με όλους αυτούς που συντηρούν..?

Δε θέλω φυσικά να επηρεάσω κανέναν,απλώς είναι οι προβληματισμοί μου και τους γράφω όπως ακριβώς τους σκέφτομαι.

Εντέλει μου φαίνεται οτι δωρίζοντας τα κύτταρα αυτά είναι ο καλύτερος και πιο σίγουρος τρόπος να εξασφαλίσω το παιδάκι μου.

Εύχομαι να μην χρειαστεί ποτέ να διαπιστώσω οτι έκρινα λάθος..

Link to comment
Share on other sites

Ευχή όλων μας είναι ποτέ να μη χρειαστούν. Στο εξωτερικο, στη Γαλλία και Ισπανία συγκεκριμένα, απαγορεύεται η φύλαξη βλαστικών κυττάρων σε ιδιωτικές τράπεζες. Επίσης, σε χώρες όπου επιτρέπεται, πχ Αγγλία, υπάρχει νονοθετικό πλάισιο που ρυθμίζει τις υποχρεώσεις της τράπεζας, κλπ. Μόνο στο Ελλαδιστάν τέτοια ασυδοσία.. Ούτε νόμοι, ούτε ενημέρωση, ούτε τίποτε..

Φανταστείτε πως πριν γεννήσω είχα στραβώσει τόσο με το θέμα που πήρα στο Αττικό και ζήτησα να κάνω τα βλαστικά κύτταρα δωρεά. ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΤΑ ΣΥΛΛΕΞΟΥΝ παρά μόνο αν γεννούσα στο Αττικό ή στο Έλενα όπου βρισκόταν και οι μονάδες επεξεργασίας! Με ευχαρίστησαν για την προσφορά, αλλά όπως μου είπαν δεν θα είχε νόημα εφόσον το αίμα θα ήταν μάλλον άχρηστο κατά τη μεταφορά.

 

ΥΓ: Αφού δε μπόρεσα να βοηθήσω κάποιο άλλο παιδάκι, ευαισθητοποιήθηκα αρκετά ώστε έγινα Δωρητής Οργάνων..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...