Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αντιδρασεις βρεφους


Recommended Posts

εμεις κλεισαμε τον πρωτο μας μηνα, κοιμομαστε ανα μιαμιση δυο ωρες, τρωμε παρα πολυ και μουγγριζουμε, γρυλλιζουμε που και που και κλαψουριζουμε παλι καλα οχι υπερβολικα..γενικα ειμαστε ησυχα μωρακια..

 

δεν εχουμε ομως ακομη χαμογελασει αυθορμητα ουτε κανουμε αγκου και να δειξουμε τασεις οτι θελουμε να πουμε κουβεντες..αλλο μωρακι που ξερουμε τα χει κανει απο πριν σχεδον κλεισει μηνα..

γενικα ποτε εσας αρχισαν να τα κανουν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα τα κάνει και το δικό σου μωράκι.

Από μέρα σε μέρα θα σου γελάσει, αλλά το πολύ γέλιο θα πέσει μετά τους 3 μήνες :D:D

Τώρα να είπε αγκού πριν καν κλείσει το 1ο μήνα :shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock: Το άκουσες να το λέει ή στο είπανε γιατί έχει μεγάλη διαφορά!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ λίγο υπερβολικό να πει αγκου τόσο μικρο μωράκι. Σκέψου οτι μέχρι να σαραντήσουν δεν ξέρουν πού παν τα τεσσερα. Εμείς παντως γελάσαμε συνειδητά 43 ημερών και αγκου καναμε 2 μηνων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κλείσαμε στις 2/2 έναν μήνα. Κι εγώ είμαι πολύ ανυπόμονος να δω τα γελάκια του και γενικά να αλληλεπιδρά. Τρίχες!

Μέχρι στιγμής μπορώ να πώ με σιγουριά οτι απο τις αντιδράσεις του δεν μπορώ να καταλάβω που παν τα τέσσερα. Πλην ελάχιστων εξειρέσεων π.χ όταν πεινάει μασουλάει τα χέρια του, γδέρνεται, κλαίει σεισμικά ώστε να μπορώ να δω πολύ καλά το βάθος του λαιμού του. Ανοίγει τις ματάρες του και αναρωτιέμαι "με βλέπει τώρα ή προσπαθεί να κλ....;".

Και δεν μπορώ να καταλάβω, τί τον ενοχλεί περισσότερο όταν τον βάζουμε στην αλλαξιέρα για να τον καθαρίσουμε; οτι μένει γυμνός ή οτι η ξάπλα φάση του τη δίνει εκείνη τη στιγμή;

Του έχω κρεμάσει στην κούνια και κάτι χνουδωτά που γυρίζουν, του κουνάω απαλά κουδουνίστρες με έντονα χρώματα, του κατέβασα νανουρίσματα (πάνω απο 10 cd απο το ίντερνετ - ροκ νανουρίσματα φοβερά), τον σηκώνω, τον ξαπλώνω αλλά αυτός στην γαλακτερή κοσμάρα του και ό,τι φάμε κι ό,τι χ...με.

 

Γελάω με αυτήν μου την χαζή απογοήτευση και ανυπομονώ να μου γελάσει! Η χαζομάρα μου στο μέγιστο....

Υπάρχουν 152 τρόποι να κρατήσεις ένα μωρό και είναι ΟΛΟΙ σωστοί!

 

Link to comment
Share on other sites

του κατέβασα νανουρίσματα (πάνω απο 10 cd απο το ίντερνετ - ροκ νανουρίσματα φοβερά)

Aπο πού τα κατεβασες??

Εχω ακούσει νανούρισμα coldplay αλλά δεν μπορω να το βρω πουθενα!!

Link to comment
Share on other sites

του κατέβασα νανουρίσματα (πάνω απο 10 cd απο το ίντερνετ - ροκ νανουρίσματα φοβερά)

Aπο πού τα κατεβασες??

Εχω ακούσει νανούρισμα coldplay αλλά δεν μπορω να το βρω πουθενα!!

 

 

 

http://blog-for-kids.blogspot.com/search/label/ΡΟΚ ΝΑΝΟΥΡΙΣΜΑΤΑ

 

άλλο ένα χρήσιμο λινκ που βρήκα στο parents!

 

led zeppelin όλα τα λεφτά - αποκοιμιέμαι εγώ δλδ :lol:

 

 

 

.

Υπάρχουν 152 τρόποι να κρατήσεις ένα μωρό και είναι ΟΛΟΙ σωστοί!

 

Link to comment
Share on other sites

Nα σας πω και γω τα δικά μας... εμείς κλείνουμε 3 μηνών το Σάββατο τον τελευταίο μήνα χαμογελάμε αρκετά , βγάζουμε κραυγούλες χαράς και απο χθές μάλλον γελάμε κάνουμε έναν ήχο σαν αναρρόφηση με ένα χαμόγελο συγχρόνως μέχρι τ΄αυτία... :lol: Αυτό που με απασχολεί και είναι που δέν εχει κάνει προσπάθεια να μιλησει (αγκού κλπ) μου το έβαλε στο μυαλό η παιδίατρος που την είδε πριν 20 μέρες και της φάνηκε περίεργο που δεν έχει πεί αγκού... :( Να ανησυχήσω βρε κορίτσια ? παρεπιπτόντως η μικρή μου είναι προωράκι γεννήθηκε 33 εβδομάδων μηπως παίζει ρόλο και άδικα ανησυχώ και πρήζω τα τρυφερά αυτάκια του παιδίου μου λέγοντάς του ΑΓΚΟΥ συνέχεια? το χω πεί τόσσες πολλές φορές που σκέφτομαι οτι αν μου μοιάζει στον χαρακτήρα ΠΡΩΤΑ ΘΑ ΜΕ ΒΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΕΙ!!!

fqXEp3.png

 

Το δικό μας θαύμα...! Νεφέλη μου σε λατρεύω είσαι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτο με το αγκου εχει αρχισει και με εκνευριζει. :evil::lol: πανεαπο πανω και του λενε αγκου!!! Αυτηνης ειδικα που το ειπε πριν το μηνα να την στειλετε με την πεθερα μου που το ακουει να μιλαει. Χαζομαμαδες και χαζογιαγιαδες παντα υπηρχαν και θα υπαρχουν. Και δεν ειναι κακο αρκει να μην αγχωνουν τις υπολοιπες

το χαμογελο μεχρι τους 3 μηνες ειναι το χαμογελο του βρεφους που θηλασε, εφαγε, ρευτηκε και γενικα ασυνειδητο χαμογελο. μετα τους 3 μηνες ειναι συνειδητο :D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά αυτο το " μα καλα ακόμα δεν έχει πει αγκού" μου εχει προκαλέσει ανησυχία δεν ξερω τι να σκεφτώ και ειδικα οταν η παιδίατρος που την ειδε πριν απο κανα 3 βδομαδες και με ρωτησε αν το εχει πει και της ειπα όχι αρχισε και κεινη να της το λεει μες τα μουτρα και να περιμενει να της το πει και η μικρή μου.... Αυτό ήταν που με θορύβησε περισσότερο και όλη την ώρα την παρακολουθω μπας και το πει... Πείτε μου ρε κορίτσια μήπως ανησυχώ πολύ? :?

fqXEp3.png

 

Το δικό μας θαύμα...! Νεφέλη μου σε λατρεύω είσαι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά αυτο το " μα καλα ακόμα δεν έχει πει αγκού" μου εχει προκαλέσει ανησυχία δεν ξερω τι να σκεφτώ και ειδικα οταν η παιδίατρος που την ειδε πριν απο κανα 3 βδομαδες και με ρωτησε αν το εχει πει και της ειπα όχι αρχισε και κεινη να της το λεει μες τα μουτρα και να περιμενει να της το πει και η μικρή μου.... Αυτό ήταν που με θορύβησε περισσότερο και όλη την ώρα την παρακολουθω μπας και το πει... Πείτε μου ρε κορίτσια μήπως ανησυχώ πολύ? Confused

 

Δεν νομίζω οτι πρέπει να σε ανησύχει!!! Η θα το πει αργότερα ή δεν θα το πει και ποτέ!

Δηλαδή όλα τα μωρά λένε αγκού? Είναι κανόνας? Και αν δεν το πουν δηλαδή τι θα γίνει? Τα κινεζάκια ή τα σκανδιναβάκια λένε κι αυτά αγκού ή κάποια άλλη λέξη? Μήπως και το μωρό σου αντί για αγκού λέει κάτι άλλο? Μήπως είναι ιντερνάσιοναλ το μωρό και άδικα σκάς!!!! :D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ μακάρι να είναι έτσι γιατι με έχουν φρικάρει τόσσο πολύ που αρχισα να αναρωτιέμαι για την πνευματική της ανάπτυξη... Τι να κάνω ο μικρος μου θυσαυρός είναι ο πόθος πολλών χρόνων και απο τότε που ήρθε στον κόσμο είμαι σε ένα συνεχες αγχος οτι μεγαλώνει και αναπτύσεται σωστά (βλέπεις ήρθε και πρόωρα άλλο ένα επιπλέον αγχος για την τρελαμένη μαμά της)

fqXEp3.png

 

Το δικό μας θαύμα...! Νεφέλη μου σε λατρεύω είσαι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

Εμας είναι 2,5 μηνών και χαμογελάει πρίν σαραντήσει,το χαμόγελο το ασυνειδητο και βγάζει κατι σαν κραυγούλες σαν να βηχει.

Καθε μωρό όμως είναι διαφορετικό γιάυτό μην ανησυχείς και οι παιδίατροι μρικές φορές παραλογίζονται. :roll: :roll

Τα παιδακια μου ειναι η ζωη μου ολη.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εμένα γελούσε από την πρώτη μέρα που γεννήθηκε .όχι βεβαία συνειδητά.

Συνειδητά χαμογέλασε 2 μηνών και 2 1/5 μηνών είπε και άγκου.

Χαμογέλασε δυνατά 3 μηνών. γενικά είναι πολύ ζωηρό αγοράκι!!! :D:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...