Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ερωτηση προς την Αγλαια και αλλες εμπειρες μανουλες..!


Recommended Posts

Εχουμε φτασει αισιως, μετα την εισαγωγη των στερεων τροφων ,στους 2 θηλασμους την ημερα (εναν το πρωι και εναν το βραδυ). στον πρωινο θηλασμο δεν υπαρχει προβλημα μιας και ο μικρος ξυπναει κατα τις 5:30 με 6:00 και τρωει μια χαρα...συνεχιζει με φρουτοκρεμα(9:30), φαγητο (1:30) και κρεμα ή γιαουρτακι το απογευμα(5:30). το βραδυ ομως οταν ερχεται η ωρα του θηλασμου ο μικρος ενω φαινεται οτι πειναει (και εχει ερθει και η ωρα του) αρνειται να θηλασει με αποτελεσμα να του δινω την πιπιλα του και να περιμενω μεχρι να αποκοιμηθει οποτε και τον θηλαζω μισοκοιμισμενο... καταρχην ήθελα να ρωτησω ειναι σωστο αυτο που κανω? και δευτερον μηπως αυτη η σταση του σημαινει οτι πλεον δεν ενδιαφερεται για τον θηλασμο? επισης ενω πινει νερο με το μπουκαλι δεν δεχεται να πιει γαλα μ αυτο, ουτε γαλα σκονη (δειχνει καθαρα οτι δεν του αρεσει ) ουτε μητρικο (προχθες που τον αφησα στην μαμα μου για να παω σε εναν γαμο δεν το ειπιε παρα προτιμησε να κοιμηθει και να μεινει νηστικος....

μου εχει περασει πολλες φορες απο το μυαλο να αρχισω να δοκιμαζω διαφορα αλλα γαλατα και να προσπαθησω να αποθηλασει μια και η κατασταση ειναι πολυ ψυχοφθορα...απο την αλλη κατι μου λεει να μην το κανω..επισης εχω σκεφτει να παρω ενα θηλαστρο για να βγαζω γαλα οταν χρειαζεται να λειψω γιατι την τελευταια φορα που εβγαλα μονη μου ήταν πολυ κουραστηκο και δυσκολο...να παρω κι αν ναι ποιο? οπως καταλαβαινεται ειμαι πολυ μπερδεμενη και δεν ξερω τι να κανω... :?

tqj2p3.png vvtJp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μήπως να του έδινες να θηλάσει πριν νιώσει κουρασμένος το βράδυ και μετά όταν έρχεται η κανονική ώρα του θηλασμού να κάνει ότι νομίζει?

 

Μπορεί να νιώθει αρκετα κουρασμένος και η σχετική θηλαστική προσπάθεια που χρειάζεται για να αρχίσει η κανονική ροή, να του φαίνεται βουνό το βράδυ... :lol: Πριν νιώσει την κούραση τηε ημέρας ίσως να του φανεί πιο εύκολο!....

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω erica για το ενδιαφερον σου...οσες φορες κι αν του εδωσα να θηλασει πιο νωρις δεν ηθελε μια και ηταν (μαλλον) χορτατος...ετσι υποθετω δηλαδη... δεν δοκιμασα ποτε βεβαια αντι για την απογευματινη κρεμα να του δωσω γαλα και το βραδυ την κρεμουλα αλλα αυτο ειναι σωστο? ή θα του πεσει η κρεμα βαρια και θα εχουμε πρροβλημα μετα ολο το βραδυ?

tqj2p3.png vvtJp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

καλό θα ήταν να αποφεύγεις τα φαγητά πριν πέσει για ύπνο (και για τους μεγάλους άλλωστε το ίδιο δεν ισχύει?). Το στομάχι θα δουλεύει υπερωρίες χωρίς λόγο..

το μητρικό γάλα, ώς πιο εύπεπτο είναι και το πιο ιδανικό.

 

Τρώει μεγάλες ποσότητες φρούτων/κοτοχορτόσουπας/κρέμας?

Έχει ικανοποιητικό βάρος για την ηλικία του?

Εγώ στη θέση σου, και υπό την προϋπόθεση ότι έχει ικανοποιητικό βάρος, θα έκοβα λίγο από τις ποσότητες των φαγητών, θα έβαζα κάπου ανάμεσα, άλλον ένα θηλασμό....

δε ξέρω, εμένα μου φαίνεται πολύ νωρίς για 2 θηλασμούς μόνο ημερησίως...

για να δούμε τι θα απαντήσει η Αγλαϊα, είναι ενδιαφέρον το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω tickers...πόσο μηνών είναι το μωράκι σου?....

Κακώς υπέθεσα ότι αφου θηλάζει 2 φορές τη μέρα θα είναι πάνω απο χρόνο... :?

 

Αν είναι κάτω απο χρόνο, χωρίς να είναι απόλυτο αυτό που λέμε, θα συμφωνήσω με την dooo, δύο θηλασμοί τη μέρα είναι μάλλον λίγοι....

 

Προσπάθησε να τον θηλάσεις πριν το απογευματινό του. Τι του δίνεις το απόγευμα? Αν είναι κρέμα εμπορίου, είναι σίγουρα καλύτερο να θηλάσει παρά να φάει αυτή. Αλλά πιστεύω ότι αν το κάνεις, και θα θηλάσει και θα φάει... :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο μπεμπουλης κλεινει τον 8ο στις 13 του μηνα.. τους θηλασμους του ειχε κοψει μονος του ... οσο κι αν τον παιδευα και πριν αλλα και μετα τα γευματα δεν ήθελε να θηλασει με τιποτα... σημερα που τον πηγα για εμβολιο στο ικα με ρωτησε η παιδιατρος τι γαλα πινει και γω απανταω φυσικα μητρικο μονο...μου λεει μπραβο σου!...οταν την ρωτησα γιατι δεν πινει γαλα το βραδυ μου λεει: μην ανυσηχεις δεν τον βλεπεις?μια χαρα ειναι το παιδι..

και η αληθεια αυτη ειναι....ειμαστε 9 κιλα (νομιζω πολυ καλα για την ηλικια του) αλλα αν δεν του δινω και το βραδυ αφου αποκοιμιθει φοβαμαι μηπως κοπει το γαλα και μετα εχω αλλα προβληματα.....

να σημειωσω οτι βγαζει και 4 δοντακια (πανω κοπτηρες εμπρος και πλαγιοι)??? με τις στερεες τροφες ομως δεν εχει προβλημα τρωει μια χαρα...

επισης φρουτοκρεμα και μεσημεριανο τρωει περιπου 250 γρ. το καθε γευμα απογευμα φαριν λακτε ή γιαουρτακι 150 γρ. το πολυ..

αν και ασχετο με το θεμα ... αν αντι για κρεμα του δωσω τραχανα(που το κανει η μαμα μου) ειναι καλυτερο?πιο υγιεινο?

tqj2p3.png vvtJp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

αχ, σπιτικός τραχανάς....αχ....

 

προφανώς και είναι καλύτερος από την κρέμα εμπορίου, αλλά δες αν έχει αυγά (και γάλα? δεν ξέρω, δεν έχω φτιάξει). Αν η γιατρός λέει για αυγό μετά το χρόνο, πες στη μαμά σου να τον φτιάξει χωρίς.

Link to comment
Share on other sites

Ας σου απαντήσει και η Αγλαϊα....

 

Εμένα πάντως ,που δεν είμαι ειδικός, μου φαίνεται λίγο περίεργο, ένα μωράκι 7 μηνών να κάνει μόνο 2 θηλασμούς τη μέρα (γιατί τους 2 θηλασμούς τους κάνει λίγο καιρό τώρα ε?)...Γι'αυτο και στη θέση σου θα προσπαθούσα να αυξήσω τους θηλασμούς. Ετσι και αλλιώς τα στερεα γεύματα δεν μπαίνουν στην διατροφή προς αντικατάσταση του θηλασμού, αλλά συμπληρωματικά....Δηλ. ιδανικά θα έπρεπε να θηλάζεις πρώτα και μετά να συμπληρώνεις με στερεές τροφές :roll:

 

Το παιδάκι σου βέβαια όπως αναφέρεις, αναπτύσσεται μία χαρά και δεν έχεις λόγους να ανησυχείς :D:D ....

Αν σε ενδιαφέρει όμως να διατηρήσεις την παραγωγή σου, ίσως (και πάλι όμως λέω ίσως....δεν είμαι ειδικός) να έχεις πρόβλημα...

 

Ας σου απαντήσουν και οι πιο ειδικές στο θέμα.... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι όμως αν το παιδί από μόνο του αντικαθιστά θηλασμούς... αν προσφέρεις στήθος και το απορρίπτει... εκεί δε μπορείς με το ζόρι να κάνεις κάτι, σωστά; :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μια ερωτησουλα και απο εμενα τη μανουλα...!!!

το παιδακι μου 7μην και 1 εβομαδ θηλαζεο μενλλα νοιωθω οτι δε τρωει τοσο πολυ οσο παλια...βσικα ενω ρουφαει καλανομιζω οτι τρωει απιτευτα γρηγορα δηλ 2 λεπτα απο το ενα στηθος και2 απο το αλλο

και εμειςτρωμε φρουτοκρεμα και χορτοσουπα γιαουρτι δεν τρωμε λιγο μεμ απο τη μαμα και καμια κρεμα εμποριοουκαι μετα ξανα μεμ

αυτοποθ με προβληματιζειειναι αν τρεφεται καλα,μα της αρκει το γαλα μου γιατι νοιωθω οτι δεν πεινει πολυ...απο την αλλη λεω αμα πεινουσε δε 8α το ζητουσε....?

σας παραθετω και τα κιλα της

03/12/07 3250κλ

03/01/08 4,000κλ

03/02/08 4850

04/03/08 5400

04/04/08 6250

05/05/08 7,000

04/06/08 7350

τωρα 8α τη πω και για τηνεξεταση του ιουλιου δεν τηνζυγισα αλλα τη νοιωθω οτι βαρυνε...και μπουτακια εχει και μπρατσακια.ειναι πολυ γεροδεμενη και ολητηνωρα σβουριζει και δεν καθεται σε υσηχια.φανταστειτε οτι 5μην και μιας εβδομαδας καθοταν μονη της στον ποπο πριν ενα μηνα σηκωθηκε μονη της και τωρα της αρεσεινα τη κραταμε απο τα χερια και να κανει βηματακια...γιαυτο λεω???χορταινει?της πιανεται το γαλα μου??αχ τι 8α κανω η ερμη η μανουλα.......... :shock:

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Aναστασία, τα 3 γεύματα είναι κάπως πολλά για την ηλικία του μωρού σου. Για τα μωρά που πίνουν αγελαδινό γάλα που είναι επιβαρυντικό για την υγεία του είναι καλή τακτική γιατί θέλουμε να περιορίσουν το γάλα. Για τα μωρά που θηλάζουν είναι καλύτερα να μένουν στα δύο γεύματα στερεών τροφών για κάποιο διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία αυτό το διάστημα το αποφασίζουμε εμείς ή υπάρχει και κάτι στάνταρ?? Κι εγώ ακόμα δύο γεύματα δίνω,αλλά πότε να το σκεφτόμαστε για τρίτο?

 

Δεν υπάρχει κάτι στάνταρ, εξαρτάται από το παιδί. Αν το παιδί τρώει μεγάλα γεύματα μένουμε στα δύο. Αν τρώει πολύ μικρά και θηλάζει συχνά τα κάνουμε τρία...

 

Στόχος είναι να αναπτύσσεται καλά θηλάζοντας αρκετά τουλάχιστον μέχρι να κλείσει το πρώτο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πριν να βαλουμε τις στερεες τροφες ο μικρος παρελειπε καθημερινα ενα γευμα θηλασμου..οταν ειχα βαλει στην διατροφη του μονο 2 στερεα γευματα ο μπεμπουλης παρελειπε παλι το ενα γευμα (αυτο του θηλασμου) κι ετσι προχωρησα στην προσθηκη και του 3ου γευματος...απο το να μην τρωει καθολου και να ειναι μεσ την γκρινια προτιμισα να τρωει και 3ο γευμα ως στερεα τροφη...

γενικα ηταν απο τα μωρα που εκοψε πολυ γρηγορα τους βραδυνους θηλασμους και απο νεογεννητο θηλαζει ανα 3ωρο με δικη του πρωτοβουλια παντα....τωρα εχει ενα μηνα και περπαταει με βοηθεια ανετα και στεκεται για δευτερολεπτα μονος του χωρις στηριγμα...θελω να πω οτι ολα τα κανει γρηγορα...και απο μονος του...χθες το βραδυ ειχαμε μια μικρη εξελιξη..το βραδυ μολις εκανε το μπανακι του του εδωσα να θηλασει... θηλασε για 5 λεπτα και μετα αρχισε να κοιταει γυρω του να γελαει να θελει να σηκωθει ορθιος...τον πηρα μεσα στο σαλονι παιξαμε λιγο και αφου ειδα οτι κουραστηκε τον ξαναπηγα μεσα στο δωματιο του...δεν ηθελε να θηλασει...τον κουνησα λιγο στο ριλαξ του μια και φαινοταν οτι ηταν κουρασμενος αλλα δεν μπορουσε να κοιμηθει απο την υπερενταση που ειχε...σε δευτερολεπτα ηρεμησε και εκλεισε τα ματια του....τον πηρα αγκαλια και θηλασε για αλλα 15λεπτα...ωσπου και αποκοιμηθηκε...συμπερασμα...: μαλλον ειναι σε μια φαση που ο γυρω κοσμος του τραβαει το ενδιαφερον..ετσι προτιμα να παιζει και να χοροπηδα παρα να θηλαζει...τωρα σ αυτο υπαρχει αλλη λυση απο το να τον θηλαζω μισοκοιμησμενο?παει περιπου ενας μηνας με 2 θηλασμους την ημερα και δεν εχω δει μειωση γαλακτος....παντα οποτε προσπαθησω να βγαλω γαλα υπαρχει...απλα δεν νιωθω πλεον το στηθος μου πρησμενο...

και μια ακομη ερωτηση...σκευτομαι να παρω ενα θηλαστρο για να αντλω καποιες φορες που θα θελω να λειψω το βραδυ η να το παρω μαζι μου εξω σε μπουκαλι για να μην με ταλαιπωρει ... αξιζει τον κοπο ή τζαμπα τα χρηματα?και τι να προτιμησω για 1αντληση το πολυ την ημερα? χειροκινητο ή ηλεκτρικο?και ποιο? επισης αν 1 θηλασμο τον αντικαταστησω με 1 αντληση υπαρχει περιπτωση να επιρρεαστει η παραγωγη μου ή θα μεινει ως εχει? για σκευτομαι το medela swing ή το medela mini electric plus που ειναι διπλης αντλησης.... με ποιο θα αντλω πιο γρηγορα και με λιγοτερο κοπο και πονο?

tqj2p3.png vvtJp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

"Προσωρημένος" σε όλα ο Στράτος σου :wink: (μου αρέσει και το όνομα!!!)

 

Κοίτα, σε αυτή τη φάση που είσαστε, φυσικό είναι να μη νοιώθεις πια το στήθος σου "τούμπανο", αυτό γίνεται στα πρώιμα ως επί το πλείστον στάδια του θηλασμού, ίσως και όταν πρωτομπαίνουν οι στέρεες τροφές και το παιδί από μόνο του κόβει θηλασμούς μέχρι το στήθος να προσαρμοστεί ξανά!

 

Αν θέλεις να βγάζεις γάλα να αφήνεις στο σπίτι όταν βγαίνεις έξω μπορείς να πάρεις θήλαστρο. Αν είναι να αγοράσεις από την αρχή πάρε το swing (θα τα δώσεις που θα τα δώσεις τα φράγκα, πάρε το καλό :wink: )

Καλό θα ήταν μιας και θηλάζετε μόνο 2 φορές να μην αντικαταστήσεις θηλασμό με άντληση για παν ενδεχόμενο! :?

Link to comment
Share on other sites

επεστρεψα να σας πω οτι τελικα αδικα ανυσηχουσα..η μικρη πηρε 650 γρμ αυτο τον μηνα και 2 εκ!!!!απαιχτο το γαλα της μαμας τελικα...και το μωρο ξερει ποσο να πιει.... :wink:

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στις φάσεις που η μικρή μου έτεινε να αραιώνει σημαντικά τους θηλασμούς, επειδή πρόσεχε πιο πολύ το περιβάλλον, την έπαιρνα συχνά σε ένα ήσυχο δωμάτιο και πρόσφερα το στήθος. Πολλές φορές δεν ήθελε και δεν επέμεινα αλλά ξαναδοκίμαζα αργότερα. Συνήθως όμως, η απομάκρυνση από τις έντονες δραστηριότητες αρκούσε, για να επανέλθει στη μαμά.

Η εισαγωγή των στερεών έγινε πολύ-πολύ σταδιακά με θηλασμό πάντα να προηγείται το φαγητού κατά το δεύτερο εξάμηνο. Άφησα την κόρη μου να κρατήσει μόνη της την ισορροπία και δεν τα πήγε άσχημα.

Όταν επέστρεψα στη δουλειά, φρόντιζα τα σαββατοκύριακα να έχουμε παραπάνω χρόνο τετ-α-τετ.

Την ίδια τακτική ακολουθούμε και τώρα και η μικρή μου θηλάζει 6-7 φορές την ημέρα, συνήθως χωρίς να παραλείπει γεύματα.

Το γάλα μου δεν το δέχτηκε ποτέ από ποτήρι, αν και δεν δοκίμασα πρόσφατα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Συγνωμη που ρωταω εδω αλλα σημερα γραφτηκα στο forum και δεν εχω καταλαβει πως ανοιγεις καινουριο θεμα (ξανθια γαρ).Εχω ενα μωρακι σχεδον 8μηνων,το οποιο γεννηθηκε προωρο ,νοσηλευτηκε για δυο μηνες(μεγαλη ιστορια θα σαςτην πω αλλου)και εγω εχω καταφερει να κρατησω το γαλα μου και να τρωει δικο μου,αλλα απο μπουκαλι γιατι μεχρι να παρω το μωρο το ταιζαν ξενο και εμαθε το μπουκαλι και επιπλεον εγω ηθελα να ξερω ποσο τρωει -ειχα αγχος-και δεν την εβαζα συχνα στο στηθος.Τελοσπαντων θελω να καταληξω στο οτι ενω κοιμοταν απο τριων μηνων ολη νυχτα τωρα τον τελευταιο δεκαπενθημερο ξυπνει κατα τις 5 το πρωι και μουρμουριζει και θηλαζει και συνεχιζει τη μουρμουρα,ξερετε μπαπουου,μπαμπααα,παππαπουκτλ...(οχι μαμα!)

Να τη θηλαζω ή μηπως δεν πειναει αλλα θελει παρεακι;Μηπως μαθει να θηλαζει και το κανει καθε βραδυ;θελω να κοιμηθω...εχω επιστεψει στη δουλεια..αντλω 7 μιση μηνες..αποστειρωνω ακομα..ειμαι κουρασμενη..

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο forum και στο club γενικότερα!Τα περισσότερα μωράκια συμπεριλαμβανομένου και του δικού μου αρχίζουν να ξυπνούν τη νύχτα πιο συχνά.Είναι τα δοντάκια που πονάνε,είναι οι ανάγκες για θηλασμό που αυξάνονται,είναι που ξεκίνησες τη δουλειά και στην ηλικία που είναι πιθανόν να θέλει να αναπληρώνει τις ώρες που δε σε βλέπει...είναι πολλά!Το πιο πιθανό είναι να συνεχίσει να ξυπνά.Οπλίσου με κουράγιο και θήλαζέ την ξαπλωμένη για να κοιμάσαι κι εσύ λίγο!

url]

url]

Link to comment
Share on other sites

τι να πω?θα μαθει το στηθος τωρα στα...γεραματα?και σημερα στις 6 ξυπνησε..και εχει σκασει και ενα δοντι και με ψιλοδαγκωνει...μηπως ειναι καλυτερα το μπουκαλι;

οσο για το να με βλεπει,δεν ξερω,αν τις λειπω,αλλασιγουρα λειπει στο μπαμπα της ο οποιος την παιρνει αγκαλια και της κανει καραγκιοζιλικια μεσα στη νυχτα...

του λεω να το κοψει γιατι δεν ειναι ωρα για παιχνιδια αλλα ..οπως καταλαβαινετε εχω δυο μωρα..ενα 37χρονων κενα 8μηνων..

Link to comment
Share on other sites

μηπως ειναι καλυτερα το μπουκαλι;

Σου είναι πιο εύκολο να ξυπνάς μες στη νύχτα και να ζεσταίνεις γάλα;Η συμπεριφορά της μικρής σου είναι απόλυτα φυσιολογική και το να θηλάζεις τη νύχτα εύκολο,αρκεί να αποδεχθείς και να συμβιβαστείς με όλους τους λόγους για τους οποίους ξυπνά.

url]

url]

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που ρωταω εδω αλλα σημερα γραφτηκα στο forum και δεν εχω καταλαβει πως ανοιγεις καινουριο θεμα (ξανθια γαρ).Εχω ενα μωρακι σχεδον 8μηνων,το οποιο γεννηθηκε προωρο ,νοσηλευτηκε για δυο μηνες(μεγαλη ιστορια θα σαςτην πω αλλου)και εγω εχω καταφερει να κρατησω το γαλα μου και να τρωει δικο μου,αλλα απο μπουκαλι γιατι μεχρι να παρω το μωρο το ταιζαν ξενο και εμαθε το μπουκαλι και επιπλεον εγω ηθελα να ξερω ποσο τρωει -ειχα αγχος-και δεν την εβαζα συχνα στο στηθος.Τελοσπαντων θελω να καταληξω στο οτι ενω κοιμοταν απο τριων μηνων ολη νυχτα τωρα τον τελευταιο δεκαπενθημερο ξυπνει κατα τις 5 το πρωι και μουρμουριζει και θηλαζει και συνεχιζει τη μουρμουρα,ξερετε μπαπουου,μπαμπααα,παππαπουκτλ...(οχι μαμα!)

Να τη θηλαζω ή μηπως δεν πειναει αλλα θελει παρεακι;Μηπως μαθει να θηλαζει και το κανει καθε βραδυ;θελω να κοιμηθω...εχω επιστεψει στη δουλεια..αντλω 7 μιση μηνες..αποστειρωνω ακομα..ειμαι κουρασμενη..

 

αν θελεις να συνεχισεις να τη θηλαζεις, θα την αφηνεις να εχει το προγραμμα της στο θηλασμο. ΚΑΙ το βραδυ...καταλαβαινω ποσο δυσκολο ειναι, κι η δικια μου η μικρη , 8 μηνων επισης, ξυπναει καθε 2-3 ωρες το βραδυ απο ...πάντα και θηλαζει, και επισης δουλευω, πριν λιγο καιρο ειχα κ μεταπτυχιακο να κανω, αλλα να σου πω ,πια, το εχω συνηθισει!

 

αν ενα μωρο ξυπναει το βραδυ και ζηταει στηθος μπορει να ειναι :πεινα, παρηγορια, πονακια, δοντια.....πώς αλλιως να σου πει το καημενο τι θελει..:) εσυ επιλεγεις να ανταποκριθεις ή οχι στις ανάγκες του....απλα θυμασαι οτι ό,τι ζηταει δεν το κανει για να σε εκνευρισει αλλα επειδη το εχει αναγκη....(το εχω πει ηδη πολλες φορες στον εαυτο μου αυτο!)

 

με το να ζηταει περισσοτερους θηλασμους μπορει να σημαινει οτι περναει αλμα αναπτυξης, οποτε σου αυξανει κ το γαλα με αυτον τον τροπο.

 

για να κοιμαται πιο ηρεμα μπορεις να εχεις χαμηλους φωτισμους, οχι παιχνιδια το βραδυ (αλλιως μπορεις να πεις στον αντρα σου να σηκωνεται εκεινος κ να στη φερνει να τη θηλαζεις, θα το κανει; ;) ) επισης να θηλαζεις ξαπλωμενη με το μωρο διπλα σου....(σωτηριο).

 

γιατι αποστειρωνεις ακομα;δεν βαζει τα παντα στο στομα της;αρα τι τη θελεις την αποστειρωση;υπαρχει καποιο σοβαρο προβλημα;:confused:

 

οποτε σκεψου κ το ερωτημα της boubis!!πολυ σοβαρος λογος για να συνεχισεις το θηλασμο!!:-P (σε μενα τουλαχιστον επαιξε μεγαλο ρολο, καθοτι ειμαι ακαματρα!!)

 

καλη τυχη !!:D

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ευχαριστω για τις απαντησεις,αλλα θεωρω οτι δεν εγινα απολυτα κατανοητη..

Θελω να τη θηλαζω γιατι ειναι ενα παιδι που εχει νοσηλευτει,ηταν προωρο ,περασε σηψαιμια κ ουρολοιμωξη κ το πηρα σπιτι μου δυο μηνων,εβγαζα γαλα ολο αυτο το διαστημα χωρις να εχω μωρο καΙ εξακολουθω γιατι θελω να ξερω ποσο τρωει,αλλα ΚΥΡΙΩΣ γιατι ξερω οτι ειναι το καλυτερο για τομωρομου..

Οταν ξυπναει τη νυχτα δεν κλαιει δεν γκρινιαζει..δεν μου ζηταει γαλα δηλ απλα μιλαει και παιζει !Εγω τη βαζω μπας και χαλαρωσει να κοιμηθει..και αυτη τρωει!

δεν ειναι΄πιο ευκολο να ζεσταινω γαλα αλλα λεω μηπως τρωει περισσοτερο σε λιγοτερο χρονο..και ναρκωνεται..ολη μερα δεν θηλαζει,τρωει μητρικο με μπουκαλι...

Μετα αντι να κοιμηθει παιζει με το μπαμπα της ο οποιος δεν εχει καταλαβει οτι δεν πρεπει να τις δινουμε ερεθισματα μεσα στη μαυρη νυχτα..και μιλαει..θα τους κλειδωσω και τους δυο και θα παω να κοιμηθω αλλουυ..:lol:

αποστειρωση κανω ακομη λογω αντλησης και μονο σε οτι ερχεται σε επαφη με το γαλα ,αναπτυσονται λεει βακτηρια πιο ευκολα στο γαλα λογω παγωματος κ ζεσταματος..

οσο για το αλμα αναπτυξης κοιταξα λιγο το αναλογο θεμα και οντως δυανυουμε την 36 εβδομαδα αλλα δεν μου εχει αυξησει την ποσοτητα που τρωει γιατι ενω το απογευμα το βραδυ μου ετρωγε απο 200ml τωρα μετα βιας φτανει τα 130..ειναι δηλαδη σαν να μειωνει το ημερησιο κ να αυξανει το μεταμεσονυκτιο..οποτε?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...