Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αναζήτηση παιδικών σταθμών στην Κηφισιά


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους τους γονείς του φόρουμ!

 

Θέλουμε και εμείς από Σεπτέμβριο να στείλουμε τον μικρό μας στον παιδικό σταθμό,

 

έτσι έχουμε ξεκινήσει να ψάχνουμε όλους τους σταθμούς της περιοχής μας εξονυχιστικά.

 

Μήπως γνωρίζει κανένας πληροφορίες για

 

1. Natasha's wonderland

2. Χαρούμενη πολιτεία

3. Μπενάκειο Ίδρυμα

4. Tender age

 

και πόσο κοστίζουν με σχολικό.

 

Ευχαριστούμε πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο καθένας θα σου πει την προσωπική του εμπειρία.

Ένα πράγμα να ρωτάς οπωσδήποτε.

Έαν μπορείς να πας κάποια φορά απροειδοποίητα και εννοείται πρωινές ώρες, δήθεν για να πάρεις το παιδί σου.

Έτσι άλλωστε να πας και για την πρώτη ενημέρωση και να ζητήσεις να δεις και το σταθμό.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το Marizaki, εγώ στην περιοχή μου απέρριψε πολλούς σταθμούς που απαγόρευαν την ελεύθερη πρόσβαση - ενημέρωση στους γονείς και δεν το μετάνιωσα καθόλου. Εννοείτε ότι δεν μπουκάρεις στην τάξη όποτε θέλεις αλλά τον σταθμό τον επισκέπτομαι όποτε θέλω, μιλάω με την δασκάλα όποτε και όσο συχνά θέλω . Φυσικά μπορώ να δω το παιδί μου όποτε θέλω άσχετα που δεν το κάνω αυτό γιατί δεν θέλω να διακόπτω την τάξη και να κάνω κακό στα άλλα παιδιά ποτ θα με βλέπουν. Και εννοείτε ότι υπήρχε περίοδος προσαρμογής στην οποία μπορούσα να είμαι στο σταθμό άσχετα που εμένα από την 2η κιόλας μέρα μου είπε μαμά πήγαινε σπίτι εγώ είμαι καλά εδώ !!!:P

Αυτά μπορώ να πω μόνο για τους σταθμούς που αναφέρεις δυστυχώς δεν ξέρω τίποτα να σου πω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλησπέρα, υπάρχει και ο παιδίκος σταθμός Bambineria για τον οποίο έχω ακουσει πολύ καλά λόγια γιάτι δεν πας να δείς και εκει...ειναι στο μαρούσι περιοχή ΚΑΤ στην Άρεως.

Link to comment
Share on other sites

c.johnson καλησπέρα,επισκέφτικα την bambineria και ομολογώ ότι μου άρεσε πολύ και το περιβάλλον και οι κοπέλες, έδω και 3μήνες σχεδόν ψάχνω γιά π.σταθμούς και έχω δεί πολλούς.... μπορώ να πω ότι ο συγκεκριμένος σταθμός με κέρδισε γιά τούς εξείς λόγους, α)είναι πρότυπος που σημαίνει ότι ελένχεται απο το υπουργείο υγείας και πρόνοιας. β)Είναι 10 παιδάκια ανά τάξη το οποίο είναι πολύ καλό γιάτι έτσι μικραίνουν οι πιθανότητες ιώσεων, αλλά και η δασκάλα μπορεί να τα προσέχει περισσότερο καθώς και να προλαβαίνει να ασχοληθεί με το κάθε παιδάκι ξεχωριστά. γ)Μου αρέσανε οι χώροι του σταθμού γιατί είχε πάτωμα από καουτσούκ, καλοριφέρ καλυμένα,τραπεζάκια και καρέκλες απο ειδικό πλαστικό χωρίς γωνίες γιά να μην κτυπάνε, φωτεινές αίθουσες, χρώμματα. Η υπέυθινη μου φάνηκε μία καλοπροαίρετη κοπέλα η οποία είναι διπλωματούχος Α.Ε.Ι, απάντησε στις ερωτήσεις μου με μεγάλη ευκολία καθώς με ενημέρωσε και γιά το παιδαγωγικό μέρος του σταθμού.Μου άρεσε ότι τα παιδάκια παρακολουθούνται απο παιδίατρο, οδοντίατρο και ψυχολόγο. Το διαιτολόγιο τους είναι εγκεκριμένο απο παιδίατρο και εμένα μου φάνηκε πολύ ισσοροπημένο. Κάνουν αγγλικά και κολύμβηση. Νομίζω οτι τα δίδακτρα είναι 450ευρώ τον μήνα συν ενγραφή το οποίο εμένα μου φάνηκε πολύ καλό σύμφωνα με αύτα που έχω ακούσει. Πάντως αυτό που μου άρεσε περισσότερο απο όλα, είναι οτι τα παιδάκια αγκαλιάζανε την δασκάλα τους όπως φέυγανε. Ελπίζω να σε βοήθησα, καλό θα ήτανε να περάσεις μια βόλτα να τον δείς και να κρίνεις απο μόνος σου. Καλή επιτυχία.;)

Link to comment
Share on other sites

Pola καλησπέρα,δεν είμαι σίγουρη από τι ηλικία παίρνει η Bambineria παιδάκια γιά'υτό σου στέλνω το τηλ. γιά να ρωτήσεις, 210-8026848. Εμείς γίναμε 13μηνών!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Pola καλησπέρα, δεν είμαι σίγουρη από τι ηλικία παίρνει η Bambineria παιδάκια γιά'υτο σου στέλνω το τηλ. γιά να ρωτήσεις... 210-8026848. Εμείσ γίναμε 13μηνών!!!!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημέρα σε όλους τους γονείς του φόρουμ!

 

Θέλουμε και εμείς από Σεπτέμβριο να στείλουμε τον μικρό μας στον παιδικό σταθμό,

 

έτσι έχουμε ξεκινήσει να ψάχνουμε όλους τους σταθμούς της περιοχής μας εξονυχιστικά.

 

Μήπως γνωρίζει κανένας πληροφορίες για

 

1. Natasha's wonderland

2. Χαρούμενη πολιτεία

3. Μπενάκειο Ίδρυμα

4. Tender age

 

και πόσο κοστίζουν με σχολικό.

 

Ευχαριστούμε πολύ εκ των προτέρων

 

Καλησπέρα. Και εμείς σκεφτόμαστε από Σεπτέμβριο να στείλουμε τα διδυμάκια μας παιδικό. Έχουμε κάνει έρευνα αγοράς, αλλά ακόμα δεν έχουμε καταλήξει...

Το Μπενάκειο το είδαμε. Από συνάδελφο που έχει την κόρη του έχω ακούσει τα καλύτερα. Είναι με κλήρωση, αν και φέτος μου είπε φίλη που επικοινώνησε μαζί τους πρόσφατα, ότι μάλλον δεν τίθεται θέμα κλήρωσης διότι δεν έχουν προς το παρόν συμπληρωθεί οι θέσεις. Εμείς αν και κάναμε αίτηση, δε νομίζω να πάμε γιατί είναι μέχρι τις 16.00 και δεν έχει σχολικό, οπότε δεν προλαβαίνουμε....

Το Natashas δεν το είδα γιατί ξέρω φίλη που είχε 2 παιδιά και τα πήρε. Όποιος ενδιαφέρεται να μάθει το λόγο ας μου στείλει πμ.

Το Tender Age δε με έπεισε. Το θεωρώ επίσης πολύ ακριβό... Έχει ένα φανταστικό κήπο 4 στρέμματα, αλλά αυτό νομίζω είναι και το μοναδικό πλεονέκτημα. Οι τάξεις είναι πολύ μικρές και ορισμένες βρίσκονται στο υπόγειο :mad:. Επίσης έχουν πολλά παιδιά στην τάξη (15+), Οι νηπιαγωγοί δε μπορώ να πω ότι με έπεισαν. Επίσης όση ώρα ήμουν εκεί τα παιδιά ήταν στριμωγμένα στους διαδρόμους, ενώ κατά την υπεύθυνη θα έπρεπε να κάνουν άλλες δραστηριότητες :shock:. Κάνουν αγγλικά από 3 ετών (εκτός και αν ανήκεις στο αγγλόφωνο τμήμα) και κολυμβητήριο στο Hercules μια φορά τη βδομάδα ( με extra χρέωση). Επίσης δεν παρέχουν κανένα γεύμα. Πρέπει εμείς να βάζουμε ταπεράκια με το φαγητό. Το θετικό με αυτό είναι ότι ξέρεις τι τρώει το παιδί σου, αλλά πάλι τι γίνεται όταν εσύ του έχεις βάλει πχ φακές και το διπλανό του έχει παστίτσιο? Δεν θα ζηλέψει? Και η απάντηση που μου έδωσαν σε αυτό το θέμα δε μου άρεσε...

Για τη Χαρούμενη Πολιτεία, αν και προς το παρόν εκεί καταλήγουμε είμαι μπερδεμένη. Είναι 2 σχολεία. Το μεγάλο, που έχει και το νηπιαγωγείο στην Πολιτεία και το μικρό στην Τατοΐου. Στην πολιτεία έχουν ένα μεγάλο χώρο σαν θέατρο που έρχονται θίασοι και δίνουν παραστάσεις, τις οποίες παρακολουθεί και το σχολείο της Τατοΐου. Ο ίδιος χώρος χρησιμοποιείται και για τις βροχερές μέρες. Είναι τεράστιος και ο ιδιοκτήτης με πολύ μεράκι έχει φτιάξει προσομοιώσεις του ξυλόφουρνου, του τρύγου, της ελιας και της παραγωγής λαδιού κλπ. Οι τάξεις είναι οκ σε μέγεθος, τίποτα ιδιαίτερο. Το κτίριο στην Τατοΐου είναι φανταστικό. Σαν μεγάλο σπίτι. Ειδικά ο χώρος για τις ηλικίες 3-4. Για τις μικρότερες ηλικίες οι τάξεις είναι σχετικά μικρές.

Κάνουν αγγλικά από 3 ετών και κολυμβητήριο στις Νηριήδες στο Ολυμπιακό Στάδιο (με extra χρέωση).

Το αρνητικό είναι ότι έχουν πολλά παιδιά στην τάξη. Στην πολιτεία είχαν 18 και στην Τατοΐου 11, με μία παιδαγωγό :-(. Και τα δύο σχολεία έχουν μεγάλους κήπους με παιδική χαρά, αλλά πουθενά χώρο να σκάψεις... το τέλειο γκαζόν :?. Πάντως και στα δυο σχολεία σε απροειδοποίητη επίσκεψη σε ώρα λειτουργίας, τα παιδιά ήταν χαρούμενα , σε τάξη και σειρά.

Δεν είμαι σίγουρη... Καλό σε γενικές γραμμές, αλλά καμία σχέση με οικογενειακό παιδικό σταθμό...

Για τιμές στείλε μου πμ. Είμαι καινούρια στο forum και δεν ξέρω αν επιτρέπεται.

[sIGPIC][/sIGPIC]Χάρης και Αλεξάνδρα 27/01/2008

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

  • 9 months later...

Καλημέρα! Ενδιαφέρομαι και εγώ να πάω τον μικρούλη μου παιδικό σταθμό από Σεπτέμβριο 2011 (θα είναι τότε 2 ετών).

 

Μήπως υπάρχουν καινούριες πληροφορίες σχετικά με τους παιδικούς σταθμούς στην Κηφισιά που αναφέρονται παραπάνω?

(1. Natasha's wonderland, 2. Χαρούμενη πολιτεία, 3. Μπενάκειο Ίδρυμα, 4. Tender age)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Ενδιαφέρομαι και εγώ να πάω τον μικρούλη μου παιδικό σταθμό από Σεπτέμβριο 2011 (θα είναι τότε 2 ετών).

 

Μήπως υπάρχουν καινούριες πληροφορίες σχετικά με τους παιδικούς σταθμούς στην Κηφισιά που αναφέρονται παραπάνω?

(1. Natasha's wonderland, 2. Χαρούμενη πολιτεία, 3. Μπενάκειο Ίδρυμα, 4. Tender age)

 

Καλησπέρα!!

 

Και εγώ ενδιαφέρομαι για πληροφορίες...:D:D Επίσης, θα ήθελα να προσθέσω και τον "τσίλλερ" (βρίσκεται στην Ελαιών, μετά την πλατεία της Ν. Κηφισιάς)

 

Ευχαριστώ πολύ!:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!

 

Και εγώ ενδιαφέρομαι για πληροφορίες...:D:D Επίσης, θα ήθελα να προσθέσω και τον "τσίλλερ" (βρίσκεται στην Ελαιών, μετά την πλατεία της Ν. Κηφισιάς)

 

Ευχαριστώ πολύ!:)

 

Μηπως ξερεις απο τι ηλικια δεχονται παιδακια στο τσιλλερ?

το μπενακειο για φετος τουλαχιστον το απεκλεισα γιατι δεχεται απο 2,5 ετων και μονο απο την αρχη της χρονιας (σεπτεμβριο).

πιθανον να κλεισω ραντεβου για να δω τη χαρουμενη πολιτεια ( δεχονται απο δεκα μηνων ) την αλλη εβδομάδα. θα σε ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω προσωπική άποψη, αλλά από γνωστούς των οποίων τη γνώμη εμπιστεύομαι απόλυτα έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το Tender Age. Ψάξτε το...

 

Ξερω τις ιδιοκτητριες του σταθμου ειχαμε κάνει την ανακαινιση του σταθμου στο παλιο μου γραφειο.....η πρωην αφεντικινα μου εστελνε το γιο της εκει εγω για οικονομικούς λογους δεν το έστειλα εκει....αλλά απο εκεινη άκουσα τα καλυτερα....

στην μπαμπινειρα...εχει πάει καμια σας....ειχα παει γιατι ήταν πολυ κοντα στο παλιο μου γραφειο...εμένα δεν μου άρεσε καθολου....τα παιδιά κοιμουνται σε ένα πολυ μικρο χωρο το ένα πανω στο άλλο και θεοσκοτεινο δωματειο...ο κηπος μικρος γενικά 'ολα τα δωματια μικρα....καθολου καλο μενου....και πολυ ακριβο για αυτά που προσφερει.....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερεις απο τι ηλικια δεχονται παιδακια στο τσιλλερ?

το μπενακειο για φετος τουλαχιστον το απεκλεισα γιατι δεχεται απο 2,5 ετων και μονο απο την αρχη της χρονιας (σεπτεμβριο).

πιθανον να κλεισω ραντεβου για να δω τη χαρουμενη πολιτεια ( δεχονται απο δεκα μηνων ) την αλλη εβδομάδα. θα σε ενημερωσω.

 

πάρε τηλεφωνο στο Λαμπετω είναι μεταμορφωση αλλά περναει και απο νεα κηφισιά...το Λαμπετω ειναι souper απο πολλές αποψεις....καθαρο...πολυ μεγάλη εμπειρια στα παιδιά τέλειο μενου απο παιδίατρο εγκεκριμμένο....ΑΝΘΡΩΠΟΙ μαγειρευει η μαμα της Βαρβαρας....και η Μαρία ειναι άψογη....θα δεις τεράστια αλλαγη στο παιδι....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια πάρτε τηλεφωνο στο Λαμπετω ας ειναι μακριά....αν μπορουσα να την ξαναστειλω φετος που πηγε Δημόσιο η κόρη μου θα το έκανα....δεν ΄κάνω διαφημιση απλά εμεινα απολυτα ευχαριστημενη και ειδα τεράστια διαφορά.....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερεις απο τι ηλικια δεχονται παιδακια στο τσιλλερ?

το μπενακειο για φετος τουλαχιστον το απεκλεισα γιατι δεχεται απο 2,5 ετων και μονο απο την αρχη της χρονιας (σεπτεμβριο).

πιθανον να κλεισω ραντεβου για να δω τη χαρουμενη πολιτεια ( δεχονται απο δεκα μηνων ) την αλλη εβδομάδα. θα σε ενημερωσω.

 

Sweetheart, δεν ξέρω την ηλικία, αλλά φαντάζομαι από 2 ετών...

Με το καλό το μωράκι σου!!!:):) Είμαι κι΄εγώ στην 29η εβδομάδα (θα είναι το 3ο μου):)

Link to comment
Share on other sites

Θυμαμαι όταν έψαχνα εγω για παιδικο σταθμό στο πρωτο μου παιδακι, πόσο είχα πελαγώσει να βρω το κατάλληλο , οποτε σκεφτηκα να σας πω την έρευνα αγοράς μου.Ο γιος μου τοτε 2.5 χρονων. Ξεχώρισα το "τραινάκι" των εκπαιδευτηριων Καργάκου στην Κηφισια, και το "Πολκα Φροέλεν" που είναι σχετικά κοντα μου. Δεν απαιτουσαν να έχει βγάλει την πάνα οπως πολλοι αλλοι, παρείχαν προγραμμα φαγητου συγκεκριμενο και υπνοδωματιο για μεσημεριανο υπνο.

Η Πολκα τότε λειτουργουσε έως τις 16.30 ή το πολύ 17.00, ενώ το τραινακι έως τισ 18.00 που εμένα με εξυπηρετουσε και λόγω δουλειάς ( μιας και αυτος ήταν ο λόγος που ξεκινουσε παιδικο).Επίσης το "τραινακι" μου φάνηκε πιο "οικογενειακο"...πως να το πω.

Δε με ενοιαζε να μα8ει εκει αγγλικα & κολυμπι (παρολο που τα ειχαν και οι 2 σταθμοι στο προγραμμα), η να ειναι σε αγγλοφωνα τμηματα οπως μου διαφιμιζαν αλλοι σταθμοι κλπ αν καταλαβαινετε τι εννοω, ηθελα ένα μερος που να ειναι ασφαλης και να περναει ομορφα γιατι η γιαγια ειχε κουραστει, ολα τα αλλα θα τα μαθει και μεγαλυτερος.

Επιλεξαμε το "τραινακι". Πηγε εκει απο 2.5 χρονων έως πέρισυ 5.5 χρονων (Φετος επρεπε να παει νήπιο). Μειναμε πολυ ικανοποιημένοι. Εδικα στον πρωτο χρονο προσαρμογής ηταν λιγα παιδακια (6) και οι 2 δασκαλες ηταν συνεχεια από πάνω τους. Δεν λειτουργει μονο για "φυλαξη". ακομα και για τα πολυ μικρα παιδακια, εβρισκαν ωραιες ασχολιες, ακομα και κουλουρακια επλαθαν στις γιορτες, ποτε δεν του φωναξαν/πιεσαν παρολο που τον δευτερο χρονο ηταν ενα πραγματικο ζιζανιο γιατι ειχε συνηθησει και ειχε κανει φιλιες.

Κάθε τάξη έχει 2 δασκάλες πάντα μεσα, και μαγειρισα, καθαριστρια που παντοτε βοηθάνε, ειδικα οταν σερβιρουν πρωινο/μεσημεριανο. Το λέω γιατι στις αρχες που πηγαινα να τον παρω, μπορουσα και εβλεπα την κατασταση μεσα στην τάξη, δεν μου απαγορευαν να μπαινω να τον αφηνω και να τον παιρνω.Μαλιστα εχω πάρει και τις συνταγεςσ από την κ.Λεια για μερικα γλυκα που εκαναν.

Αυτονομηθηκε, βγαλαμε την πανα σε συνενοηση και συνεργασια με την Σταυρουλα την δασκαλα του τοτε, κοψαμε και την πιπιλα αργοτερα, και τελος με βοηθησε και εμενα η παιδοψυχολογος να μην τον αγχωσω σχετικα με το νεο αδελφακι του (στο τελος της περσινης χρονιας). Η Ειρηνη είναι παρα πολυ συνενοησιμη και εξυπηρετικη ( διευ/ντρια).

Οποιαδηποτε πληροφορια θελετε ευχαριστωσ να σας πω και με πμ και επο εδω, αλλα ηδη εγραψα σεντονι ¨(

Link to comment
Share on other sites

το μονο αρνητικο που ξέχασα να γραψω ήταν ο μικρος κηπος , αλλα επειδή βγαινουν σε διάλειμα ανα τμηματα για να μπορουν να τα παρακολουθουν, δεν δημιουργειται προβλημα. Ειχα περασει αρκετεσ φορες σαν υποψιασμενη μαμα, να δω πως παιζει ο μικρος εξω

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια πάρτε τηλεφωνο στο Λαμπετω ας ειναι μακριά....αν μπορουσα να την ξαναστειλω φετος που πηγε Δημόσιο η κόρη μου θα το έκανα....δεν ΄κάνω διαφημιση απλά εμεινα απολυτα ευχαριστημενη και ειδα τεράστια διαφορά.....

 

Και εγω ειχα δει το Λαμπετώ, αλλα μου έπεφτε λιγο μακρυα. Διαφορετικα το ειχα χαρακτηρισει "οικογενειακο", φωτεινο, με ωραιο κηπο. Αν θυμαμαι καλα ηταν και σχετικα πιο οικονομικο απο τα αλλα που έιχα δει στην Κηφισια. ΤΟ σκεφτομαστε τοτε γιατι μενει κοντα η πεθερα μου και θα το συνδιαζαμε να της τον γυρνανε εκει

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...