Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προκοπίου Αρίστη γυναικολόγος


April82

Recommended Posts

Καλησπέρα μανούλες και μέλλουσες μανούλες! Καλώς σας βρίσκω!

Εύχομαι μια καλή χρονιά σε όλους με υγεία στις οικογένειές μας!

 

Θα ήθελα αν κάποια κοπέλα έχει γεννήσει με τη γιατρό Αρίστη Προκοπίου να με βοηθήσει με κάποιες πληροφορίες γιατί είμαι σε αναζήτηση γυναικολόγου για φυσιολογικό τοκετό.

Βρίσκομαι στον 6ο μήνα και αναγκάζομαι να αλλάξω τη γιατρό που είχα ως τώρα γιατί δυστυχώς είναι κάθε άλλο υπέρ του φυσικού τοκετού και του θηλασμού κι έχασα εντελώς την εμπιστοσύνη που της είχα. Δεν ήθελε να έχω δική μου μαία μαζί,ξεχνούσε πάντα τί εξετάσεις έχω κάνει και τί πρέπει να κάνω, ακόμα και τι συμπληρώματα μου δίνει, γενικά ήταν αδιάφορη και συνεχώς ανέφερε πόσο έχει κουραστεί και θέλει να τα παρατήσει..

Σκέφτομαι και το ενδεχόμενο να πάω στην Ευτοκία και να ζητήσω από εκεί να μου συστήσουν γιατρό και να έχω και μια μαία τους για βοήθεια. Όχι για γέννα στο σπίτι, αλλά στο Λητώ.

Η κ.Προκοπίου όμως έχει το ιατρείο της αρκετά κοντά μου και μου την έχει αναφέρει κάποιος γνωστός χωρίς περισσότερες πληροφορίες. Γνωρίζετε κάτι για εκείνη?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Εγώ την έχω ως γυναικολόγο, έκανα δύο φυσικούς τοκετούς μαζί της και αν όλα πάνε καλά θα κάνω και τον τρίτο μαζί της!

Με περίμενε μέχρι την 41η βδομάδα στο γιο μου, σπάσανε τα νερά και στους δύο και ούτε λόγος για ωκυτοκίνη ή αντιβίωση, με περίμενε 24 ώρες υπομονετικά στην κόρη μου μέχρι που γέννησα.

Συνεχώς μαζί μου, χωρίς καμία παρέμβαση (καρδιοτοκογράφο, ορό, επισκληρίδιο κτλ), σε σκοτεινό δωματιάκι στο οποίο πήγα αμέσως πάλι μόλις γέννησα (και όχι στην ανάνηψη!) για να θηλάσω το μωρό.

Φρόντισε η ίδια να μπω σε δωμάτιο με rooming-in και να έχω το μωρό μαζί μου συνεχώς.

 

Έχω τις καλύτερες εντυπώσεις, η κόρη μου χρειάστηκε να νοσηλευτεί για 10 μέρες στη μονάδα και φρόντισε αυτή και η μαία της για όλα, δεν πήρε σταγόνα ξένου γάλακτος η μικρή μου.

Μέχρι και η ίδια πήγαινε και έβλεπε το μωρό ακόμη και όταν εγώ δεν ήμουνα εκεί!

 

Μαία άλλη δεν χρειάζεσαι, η μαία της είναι άψογη, υπέρ του φυσικού τοκετού και εκπαιδευμένη στο θηλασμό.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Εγώ την έχω ως γυναικολόγο, έκανα δύο φυσικούς τοκετούς μαζί της και αν όλα πάνε καλά θα κάνω και τον τρίτο μαζί της!

Με περίμενε μέχρι την 41η βδομάδα στο γιο μου, σπάσανε τα νερά και στους δύο και ούτε λόγος για ωκυτοκίνη ή αντιβίωση, με περίμενε 24 ώρες υπομονετικά στην κόρη μου μέχρι που γέννησα.

Συνεχώς μαζί μου, χωρίς καμία παρέμβαση (καρδιοτοκογράφο, ορό, επισκληρίδιο κτλ), σε σκοτεινό δωματιάκι στο οποίο πήγα αμέσως πάλι μόλις γέννησα (και όχι στην ανάνηψη!) για να θηλάσω το μωρό.

Φρόντισε η ίδια να μπω σε δωμάτιο με rooming-in και να έχω το μωρό μαζί μου συνεχώς.

 

Έχω τις καλύτερες εντυπώσεις, η κόρη μου χρειάστηκε να νοσηλευτεί για 10 μέρες στη μονάδα και φρόντισε αυτή και η μαία της για όλα, δεν πήρε σταγόνα ξένου γάλακτος η μικρή μου.

Μέχρι και η ίδια πήγαινε και έβλεπε το μωρό ακόμη και όταν εγώ δεν ήμουνα εκεί!

 

Μαία άλλη δεν χρειάζεσαι, η μαία της είναι άψογη, υπέρ του φυσικού τοκετού και εκπαιδευμένη στο θηλασμό.

 

Μου αρέσει να διαβάζω καλά πράγματα για τη γιατρό που έχω επιλέξει ;)

PVxKp2.png

MrMwp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εγώ την θεωρώ απαράδεχτει.Απο την συμπεριφορά της μέχρι και τον τρόπο που ζητάει χρήματα,χωρίς να σου κόβει ποτέ καμία απόδειξη.

Είχα πάει και εγώ συστημένει και ήθελα να μου βάλει σπιράλ.

Μου είπε πως θα χρειαστούμε νάρκωση,δεν είναι έτσι απλά.Τρελάθηκα μόλις το άκουσα και άλλαξα γυναικολόγο.

Ακους εκεί νάρκωση για σπιράλ.Μια χαρά το έβαλα χωρίς νάρκωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

sigxaritiria! eides oso zoume mathainoume! ki ego eimai egkios tora sto trito mina se deftero paidaki meta apo kaisariki sto proto! psaxno ki ego na vro katallilo giatro gia na genniso fisiologika afti ti fora! esena poios giatros telika sou xarise afti ti katapliktiki empeiria? na zeis panta eftixismenes stigmes

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γέννησα μαζί της το Νοέμβριο.

Με παρακολουθούσε πολύ χαλαρά, δεν κάναμε συνέχεια ραντεβού (7 ραντεβού σε όλη την εγκυμοσύνη, μαζί με τους μεγάλους υπέρηχους, αυχενική και β' επιπέδου). Στους μεγάλους υπέρηχους ήταν εκεί την ώρα του υπερήχου και έβλεπε και αυτή τι γινόταν, χωρίς να με χρεώσει, εννοείται (ενώ κανονικά σε στέλνουν να κάνεις τον υπέρηχο και μετά πας και επίσκεψη στο ιατρείο τους). Αυτό ήταν πολύ καλό γιατί έβλεπε και ο υπερηχογραφιστής και η γιατρός τον υπέρηχο και αποφάσιζαν εκείνη την ώρα αν κάτι δεν τους πήγαινε καλά (πολλές φορές άλλα σου λέει ο ένας, άλλο ο άλλος στο ιατρείο του και λαλάς)

 

Αντιμετώπισε την εγκυμοσύνη σαν μία φυσική διαδικασία: δεν με ξετίναξε στα συμπληρώματα διατροφής, μου επέτρεψε να πάω ταξίδια (10 εβδομάδων το Πάσχα πήγα Κέρκυρα, το καλοκαίρι στον 6ο ήμουνα στη Νότια Κρήτη, τέλος Σεπτέμβρη στον 8ο πήγα στην Έδεσσα) και ήταν πολύ χαλαρή και συνετή.

 

Στο τέλος της εγκυμοσύνης (38w1d)) άρχισα να μην ακούω το μωρό και άρχισε να με βλέπει συνεχώς, με έπαιρνε τηλέφωνα να δει τι κάνω κλπ.

Δευτέρα κάναμε ένα doppler και είδαμε πλακούντα grade III

Τετάρτη με ξαναείδε

Παρασκευή είχα ανησυχία (κάτι περίεργες συσπάσεις) και ήρθε στο μαιευτήριο στις 12 το βράδυ αλλά δεν γεννούσα τελικά, φύγαμε

Σάββατο με πήρε τηλ να πάω στο ιατρείο της να με ξαναδεί και εκεί είδαμε ολιγάμνιο

Επειδή ήταν εξαιρετικά λίγο το αμνιακό, μπήκαμε Κυριακή για πρόκληση με μίνιμουμ ορό, δεν πήρε μπρος η διαδικασία και το μωρό στρεσαριζόταν και καταλήξαμε σε καισαρική. (σε καμία συνάντηση της τελευταίας εβδομάδας δεν μου πήρε χρήματα)

 

Με το που βγήκε το μωρό απ' την κοιλιά μου, σκουπήστηκε και ακούμπησε πάνω μου. Θήλασε λίγο μετά που είχε "πάρει μπρος"

 

Στη συνέχεια, το 3ο 24ωρο ζωής του μωρού εμφάνισα έκζεμα στο στήθος και τεράστιες πληγές και εκεί η συμπαράσταση που είχα ήταν ΤΕΡΑΣΤΙΑ. Κινητοποίηση της ίδιας της γιατρού, της μαίας και μίας σύμβουλου θηλασμού/βοηθού μητρότητας με την οποία συνεργάζονται, συνεχή παρακολούθηση στο μαιευτήριο, απίστευτη φροντίδα, επισκέψεις 2 και 3 φορές τη μέρα για να με ελέγξει, τηλέφωνο στο κινητό όλες τις ενδιάμεσες ώρες για να δει αν είμαι καλά. Νοσηλεύτηκα 1 μέρα παραπάνω για το στήθος μου. Είχε φροντίσει να ξέρουν όλες οι νοσηλεύτριες την κατάστασή μου και ερχόντουσαν κάθε 1 ώρα και ασχολιόντουσαν, όπως και το τμήμα μητρικού θηλασμού του μαιευτηρίου.

 

Δεν την αλλάζω με τίποτα. Σα μάνα μου με φρόντισε.

PVxKp2.png

MrMwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ioazon!

Να σου ζήσει η μπεμπούλα σου, χαίρομαι που πήγανε όλα καλά και έμεινες ευχαριστημένη με τη γυναικολόγο σου!

Εγώ πάντα το λέω ότι αν δεν περάσει κάποια γυναίκα τοκετό με την Αρίστη δεν μπορεί να καταλάβει το μέγεθος της αγάπης και της φροντίδας που έχει για τη γυναίκα και το μωρό της.

 

ΥΓ. Είχα διαβάσει και τότε τον τοκετό σου αλλά είχα το μωρό αγκαλιά να θηλάζει (ως συνήθως!) και δεν μπόρεσα να σου απαντήσω.

Και τώρα δηλαδή αγκαλιά την έχω αλλά προσπαθεί να αρπάξει το πληκτρολόγιο και το ποντίκι :lol:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημερα κοριτσια!Βρεθηκα κι εγω στην παρεα σας απροσδοκητα :) Ειμαι στην 10η εβδομαδα μου και σκεφτομαι κι εγω να παω στην Αριστη Προκοπιου.Διαβασα τα σχολια σας και με καλυψαν.Το μονο που θελω να ρωτησω ειναι σε τι τιμη κυμαινεται περιπου η αμοιβη της;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
  • 1 χρόνο μετά...

Να σας ρωτήσω, εχω ακούσει αλλα δεν θυμαμαι ποιος μου το πε, γνωρίζετε αν η συγκεκριμένη γιατρός ξεγενναει και στο σπίτι; και με ποια μαιευτήρια συνεργάζεται;

τελος μπορει κάποιος να με ενημερώσει τι αμοιβή παίρνει;

ευχαριστώ παρα πολύ προκαταβολικά ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...