Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ενόργανη γυμναστική


Recommended Posts

Καλημέρα!

 

Ό,τι δραστηριότητα και να της ξεκινήσω από Σεπτέμβρη θα είναι στον δήμο οπότε δε νομίζω να είναι τόσο ''άγρια'' τα πράγματα ή κάνω λάθος; Δε μιλάω καν για πρωταθλητισμό απλά ψάχνω μια δραστηριότητα μιας και επιτέλους μπορούμε να γραφτουμε κάπου δωρεάν τώρα που θα γίνουμε 4.

 

Μπαλέτο δε θέλω....θέλω κάτι να εκτονώνει την ενέργειά της και να την ευχαριστεί κιόλας. Και με βάση αυτά που έχει δείξει μέχρι τώρα νομίζω θα της αρέσει αφού θα έχει σχέση με τούμπες, δοκό και μονόζυγο....τα κάνει ήδη δηλαδή αυτά όπου βρεθεί και τα βρει!!!

Αν δε πάει εκεί θα ψάξω κάποιο σπορ....απλά αυτό μου αρέσει γιατί θεωρώ ότι είναι άθληση και ευχαρίστηση μαζί.

Μπορεί και να πάει και να μη της αρέσει ποιος ξέρει τι έχουν στο μυαλουδάκι τους;;;

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

 

εφοσον το εχεις αποφασισει, καλυτερα να τη γραψεις σε καποιο συλλογο. οι δημοι... στην πλειοψηφια... δεν κανουν τιποτα. απλα πραγματα, τουμπες, τρεξιμο- αντοχη, ισως ασκησεις ευλυγισίας. τιποτα παραπανω απο αυτα που κανουν στους παιδικούς σταθμους.

 

θα εκτονωνεται παντως και σε μια σχολή μπαλετου! και ισως να της αρεσει και πιο πολυ, με αλλα παιδιά να παιζει, να συνεργαζεται, να χορευει. η ενοργανη είναι ατομικο αθλημα.

 

πηγαινετε και σε μια σχολή μπαλέτου, να δειτε. δωστης την ευκαιρία και τη δυνατοτητα να διαλεξει εκεινη. μπορω να σου προτεινω καπου σωστα και καλα!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας κορίτσια!

 

Δε με ενδιαφέρει καθόλου ο πρωταθλητισμός εκτός αν την ενδιαφέρει την ίδια στο μέλλον. Απλά ψάχνω για μία δραστηριότητα μιας και θα γίνουμε 4ων το Φθινόπωρο.

Δεν υπάρχει άνεση για να πάει σε κάποιο σύλλογο και πόσο μάλλον για σχολή μπαλέτου δυστυχώς...μιλάω μόνο για τις δραστηριότητες του δήμου γιατί δε μπορούμε να κανουμε κάτι άλλο. Εκτός αυτού ο δήμος μας έχει πολλές και καλές δραστηριότητες, όλες οι φίλες μου είναι ευχαριστημένες σε αυτά που στέλνουν τα παιδιά τους.

 

Τώρα να πω την αλήθεια δεν κολλάω με την ενόργανη,μπορεί να υπάρχει κάτι άλλο που την ενδιαφέρει περισσότερο και πολύ ευχαρίστως να το κάνει. Την ενόργανη την σκέφτηκα μόνο και μόνο επειδή είναι ευλύγιστη και ευκίνητη και θεωρώ ότι θα εκτονώνει και την ενέργεια της....και μου αρέσει πολύ περισσότερο ο αθλητισμός από την μουσική....αλλά αυτά ισχύουν για μένα, αν η ίδια μου ζητήσει κάτι άλλο θα ακολουθήσω την επιθυμία της φυσικά, μέσα στα οικονομικά μας πλαίσια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας κορίτσια!

 

Δε με ενδιαφέρει καθόλου ο πρωταθλητισμός εκτός αν την ενδιαφέρει την ίδια στο μέλλον. Απλά ψάχνω για μία δραστηριότητα μιας και θα γίνουμε 4ων το Φθινόπωρο.

Δεν υπάρχει άνεση για να πάει σε κάποιο σύλλογο και πόσο μάλλον για σχολή μπαλέτου δυστυχώς...μιλάω μόνο για τις δραστηριότητες του δήμου γιατί δε μπορούμε να κανουμε κάτι άλλο. Εκτός αυτού ο δήμος μας έχει πολλές και καλές δραστηριότητες, όλες οι φίλες μου είναι ευχαριστημένες σε αυτά που στέλνουν τα παιδιά τους.

 

Τώρα να πω την αλήθεια δεν κολλάω με την ενόργανη,μπορεί να υπάρχει κάτι άλλο που την ενδιαφέρει περισσότερο και πολύ ευχαρίστως να το κάνει. Την ενόργανη την σκέφτηκα μόνο και μόνο επειδή είναι ευλύγιστη και ευκίνητη και θεωρώ ότι θα εκτονώνει και την ενέργεια της....και μου αρέσει πολύ περισσότερο ο αθλητισμός από την μουσική....αλλά αυτά ισχύουν για μένα, αν η ίδια μου ζητήσει κάτι άλλο θα ακολουθήσω την επιθυμία της φυσικά, μέσα στα οικονομικά μας πλαίσια.

 

δεν ξερω για ποιον δημο μιλας. μακαρι να ναι ετσι τα πραγματα...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες . Η κόρη μου είναι σε προ αγωνιστικό επίπεδο στη Ρυθμική με τον ΓΑΣ Χολαργού. Eπειδή μπήκαμε σχετικά "αργά" προπονούμαστε 3 φορές την εβδομάδα (από τις 4 ) και συνολικά είναι 10 ώρες προπόνηση (εβδομαδιαίως) . Από τον επόμενο χρόνο n προπόνηση θα είναι κάθε μέρα 14:30-19: 00 και Σάββατο κανά 3 ωρο. Η μικρή μου λατρεύει το άθλημα -άφησε το μπαλέτο γιατί το θεωρούσε " βαρετό" (μάλλον έφταιγε και η σχολή) . Παρόλα αυτά, οι ώρες προπόνησης μου φαίνονται "υπερβολικές''. Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να " χωρέσω" σε αυτό το πρόγραμμα α) πότε θα φάει η μικρή β) πότε θα διαβάσει γ)πότε θα κάνει αγγλικά δ) πότε θα κοιμηθεί . Της υποσχέθηκα

οτι θα δοκιμάσουμε και θα δούμε. Παρόλα αυτά δεν έχω εναλλακτικές επιλογές διότι στη ρυθμική μαζικού απλά παίζουν. Και δεν βρίσκω και άλλο σύλλογο κοντά μας , για να δω και να συγκρίνω. Μου είπαν πως από τον χρόνου δεν επιτρέπεται να λείψει από κανένα μάθημα και γενικά ή αυτό ή τίποτα. Λατρεύουμε και οι δύο τη Ρυθμική , αλλά πρακτικά το βρίσκω δύσκολο.' Ετσι είναι τελικά? Εννοώ, Θα μπορούσα να την πηγαίνω καθημερινά, εφόσον τελικά το αντέχει και θέλει αλλά λιγότερες ώρες, τουλάχιστον να προλαβαίνουμε τα βασικά. Θα με ενδιέφερε πολύ n άποψή σας , γιατί "κατάλαβα" πωs γι αυτά τα αγωνίσματα Θα πρέπει ή να ασχοληθείς αγωνιστικά ή όχι , δεν υπάρχει κάτι ενδιάμεσο . Δεν θέλω το κορίτσι μου να καεί και να μείνει χωρίς εφόδια για τη ζωή.

.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι, δυστυχως το αγωνιστικο τμημα στους συλλόγους εχουν πολυωρες προπονησεις. Εσεις θα αποφασίσετε εαν θα συνεχισετε γιατι προχωρώνταςτα χρονια, υθα εχετε αγωνες και περισσότερες προπονησεις.

Οπως λοιπον είναι προχωρημενη στη ρυθμικη, θα διαπρεψει στο μπαλετο. Σε μια κατάλληλη αξιολογη σχολή.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πωπω..τόσες ώρες..δεν ξέρω τι να σου προτείνω. η κόρη μου είναι 8,5 κάνει χρόνια στα μαζικά τμήματα της ρυθμικής. τη ζήτησαν προαγωνιστικό με τρία δίωρα προπόνηση συν δύο μονόωρα τη βδομαδα..εγώ ήθελα να δοκιμάσει, εκείνη αρνήθηκε πεισματικά τόσες ώρες έβαλε και τα κλάματα...και νομίζω πήραμε τη σωστή απόφαση..για μας τουλάχιστον. περα από τα διαβάσματα , τα αγγλικά, το παιχνίδι πότε θα χωρέσει σε αυτό το πρόγραμμα? αν το ζητάει το παιδί βέβαια άλλο. είναι δίλημμα πάντως μεγάλο.

Link to comment
Share on other sites

μιλώντας χθες με μία κοπελα που διδάσκει μπαλέτο σε καποιον συλλογο ρυθμικής εμαθα οτι τα κορίτσια, στον συγκεκριμένο συλλογο, αμεσως μετα το σχολειο πανε στο γηπεδο κανουν μια ωρα μπαλετο και μετα προπόνηση. Κατα τις 6μ.μ. που τελειωνουν επιστρέφουν σπίτι και διαβάζουν για το σχολείο τους. Ολες αριστες μαθήτριες και αριστες στη ρυθμική!

δεν λειπουν ομως και απο αυτον τον συλλογο, οι φωνές και η πίεση για να βγάλουν το επιθυμητο αποτελεσμα.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

και πότε παίζουν αυτά τα παιδιά, πότε είναι παιδιά της ηλικίας τους? δεν ξέρω, είμαι πολύ επιφυλακτική σε όλα αυτά.άσε για το πρόγραμμα όλης της οικογένειας. εχω φίλη με κόρη σε επίπεδο πρωταθλητισμού στη συγχρονισμένη,τους έχει τινάξει στον αέρα τις καθημερινές και τα σαββατοκυριακα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα μπορούσες να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες για τη συγχρονισμένη, γιατί έχει ξεκινήσει η κόρη μου. Τώρα μένουμε σε επαρχία, αλλά πρόκειται να μετακομίσουμε Αθήνα και θέλω πληροφορίες σε περίπτωση που αποφασίσει να συνεχίσει. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο πρωταθλητισμός θέλει πολύ μεγάλες θυσίες. Η βαφτιστήρα μας, έκανε συγχρονισμένη κολύμβηση, στην Γλυφάδα, αλλά όταν μπήκε γυμνάσιο, σταμάτησε. Δεν γίνονται όλα & πρώτη μαθήτρια & πρωταθλητισμός...δυστυχώς.:mad:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες . Η κόρη μου είναι σε προ αγωνιστικό επίπεδο στη Ρυθμική με τον ΓΑΣ Χολαργού. Eπειδή μπήκαμε σχετικά "αργά" προπονούμαστε 3 φορές την εβδομάδα (από τις 4 ) και συνολικά είναι 10 ώρες προπόνηση (εβδομαδιαίως) . Από τον επόμενο χρόνο n προπόνηση θα είναι κάθε μέρα 14:30-19: 00 και Σάββατο κανά 3 ωρο. Η μικρή μου λατρεύει το άθλημα -άφησε το μπαλέτο γιατί το θεωρούσε " βαρετό" (μάλλον έφταιγε και η σχολή) . Παρόλα αυτά, οι ώρες προπόνησης μου φαίνονται "υπερβολικές''. Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να " χωρέσω" σε αυτό το πρόγραμμα α) πότε θα φάει η μικρή β) πότε θα διαβάσει γ)πότε θα κάνει αγγλικά δ) πότε θα κοιμηθεί . Της υποσχέθηκα

οτι θα δοκιμάσουμε και θα δούμε. Παρόλα αυτά δεν έχω εναλλακτικές επιλογές διότι στη ρυθμική μαζικού απλά παίζουν. Και δεν βρίσκω και άλλο σύλλογο κοντά μας , για να δω και να συγκρίνω. Μου είπαν πως από τον χρόνου δεν επιτρέπεται να λείψει από κανένα μάθημα και γενικά ή αυτό ή τίποτα. Λατρεύουμε και οι δύο τη Ρυθμική , αλλά πρακτικά το βρίσκω δύσκολο.' Ετσι είναι τελικά? Εννοώ, Θα μπορούσα να την πηγαίνω καθημερινά, εφόσον τελικά το αντέχει και θέλει αλλά λιγότερες ώρες, τουλάχιστον να προλαβαίνουμε τα βασικά. Θα με ενδιέφερε πολύ n άποψή σας , γιατί "κατάλαβα" πωs γι αυτά τα αγωνίσματα Θα πρέπει ή να ασχοληθείς αγωνιστικά ή όχι , δεν υπάρχει κάτι ενδιάμεσο . Δεν θέλω το κορίτσι μου να καεί και να μείνει χωρίς εφόδια για τη ζωή.

 

Γιατί θεωρείς ότι απλά παίζουν στο μαζικό της ρυθμική στο ΓΑΣ Χολαργού?? Δηλαδή εγώ κακώς τη στέλνω εκεί? Μια χαρά αθλούνται, έχω δει μεγάλη διαφορά στην ευλιγισία της και σίγουρα κάνει περισσότερο καλό στο σώμα της απ' ότι έχω δει να της κάνει το μπαλέτο παλιότερα (σε αυτό βέβαια ίσως έφταιγε και ότι δεν της άρεσε πολύ ή δεν ήταν καλή η σχολή και γι' αυτό δεν της άρεσε ή η διαφορά ωριμότητας φέτος ή ένας συνδυασμός .... τεσπα). Πάντως 2φορές την εβδομάδα από 1,5ώρα με ασκήσεις ευλιγισίας και ασκήσεις ρυθμικής μετά δεν το βλέπω και τόσο .... παιχνίδι. Εσύ προφανώς θες κάτι παραπάνω αλλά δεν ισχύει κιόλας ότι σε αυτά τα αθλήματα ή ασχολείσαι αγωνιστικά ή τίποτα. Δηλαδή κι εμένα η κόρη μου που δεν είναι του προαγωνιστικού έχει πολλά οφέλη από τη ρυθμική.

 

Επίσης έχει μια συμμαθήτρια η κόρη μου που πάει στο προαγωνιστικό της ρυθμικής. Όχι σε αυτό το σύλλογο, αλλού, δεν ξέρω πού ... και δε νομίζω ότι έχει αυτό το πρόγραμμα που πριγράφεις. Μήπως να κοίταζες κάποιον άλλο σύλλογο?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

πωπω..τόσες ώρες..δεν ξέρω τι να σου προτείνω. η κόρη μου είναι 8,5 κάνει χρόνια στα μαζικά τμήματα της ρυθμικής. τη ζήτησαν προαγωνιστικό με τρία δίωρα προπόνηση συν δύο μονόωρα τη βδομαδα..εγώ ήθελα να δοκιμάσει, εκείνη αρνήθηκε πεισματικά τόσες ώρες έβαλε και τα κλάματα...και νομίζω πήραμε τη σωστή απόφαση..για μας τουλάχιστον. περα από τα διαβάσματα , τα αγγλικά, το παιχνίδι πότε θα χωρέσει σε αυτό το πρόγραμμα? αν το ζητάει το παιδί βέβαια άλλο. είναι δίλημμα πάντως μεγάλο.

 

Εσένα που κάνει στα μαζικά της ρυθμικής δεν έχεις δει οφέλη? Πόσα χρόνια κάνει? Πόσες φορές?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα..τεράστια διαφορά και σε τμήμα ραφήνας με πάρα πολλά παιδιά, έχει ευλυγισία, σώμα λαμπάδα, κοιλιά φέτες που λενε, περπατάει χαριτωμένα..πριν ένα μήνα αλλάξαμε και κάνει 3 φορες / βδομάδα ενώ πριν έκανε δύο..σε τμήμα λιγότερο προχωρημένο ας πούμε , αλλα με 5 παιδιά μόνο ενώ πριν ήταν 25..κανουν ρόδες , γέφυρες, κοιλιακούς..είναι ενθουσιασμένη. στο προαγωνιστικό έχει μεγάλη πίεση και αναμενόμενο, ξερω παιδάκια που έκλαιγαν ας πούμε στην προπόνηση, για άλλους κάνει (και γονείς και παιδιά) για άλλους όχι. θεωρώ τη ρυθμική υπέροχο άθλημα για κορίτσι, πιο ελεύθερο από το μπαλέτο, πιο "γυμναστική΄τον ιούνιο θα πάει και σε αγώνες έχει πάει και άλλες 4 φορές

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα..τεράστια διαφορά και σε τμήμα ραφήνας με πάρα πολλά παιδιά, έχει ευλυγισία, σώμα λαμπάδα, κοιλιά φέτες που λενε, περπατάει χαριτωμένα..πριν ένα μήνα αλλάξαμε και κάνει 3 φορες / βδομάδα ενώ πριν έκανε δύο..σε τμήμα λιγότερο προχωρημένο ας πούμε , αλλα με 5 παιδιά μόνο ενώ πριν ήταν 25..κανουν ρόδες , γέφυρες, κοιλιακούς..είναι ενθουσιασμένη. στο προαγωνιστικό έχει μεγάλη πίεση και αναμενόμενο, ξερω παιδάκια που έκλαιγαν ας πούμε στην προπόνηση, για άλλους κάνει (και γονείς και παιδιά) για άλλους όχι. θεωρώ τη ρυθμική υπέροχο άθλημα για κορίτσι, πιο ελεύθερο από το μπαλέτο, πιο "γυμναστική΄τον ιούνιο θα πάει και σε αγώνες έχει πάει και άλλες 4 φορές

 

 

συγνώμη για το πρήξιμο αλλά κάνουν αγώνες και τα μαζικά τμήματα??? Με 5 παιδάκια ανά τμήμα είναι super. Εμάς είναι σίγουρα 20

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...