Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βλεννα απο τον κολπο?


Recommended Posts

σημερα ειδα δυο φορες στην πανα της μικρης (14 ημερων) βλεννα σαν τα υγρα του κολπου και μαλιστα στη δευτερη φορα ειχε και λιγο πρασινο χρωμα (αυτο ισως απο κοπρανα)..μιλησα με τη παιδιατρο και ειπε οτι δεν χρειαζεται να ανησυχω, να το παρακολουθω και οτι ειναι απο τις δικες μου ορμονες και το εκκρινει το μωρο..

εχει συμβει σε καμια σας? δεν χρειαζεται οντως να ανησυχω? αυτο να υποθεσω θα παψει συντομα η μετα τη διακοπη του θηλασμου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας,

αν μπορείτε επιλέξτε κάποιο απο τα θέματα που βρίσκονται εδώ και ξαναδημοσιεύστε την ερώτησή σας σε κάποιο απο αυτά τα θέματα.

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=8445

 

το θέμα κλειδώνεται για να συνεχιστεί η συζήτηση σε κάποιο απο τα υπάρχοντα θέματα.

 

Παρακαλούμε πριν την δημοσιευση νέων θεμάτων αναζητήστε την ύπαρξη ίδιων θεμάτων στην παρούσα ή στις προηγουμενες σελίδες της κατηγορίας

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

ναι μα αυτο που εθιξα αφορα βλεννα απο τον κολπο και οχι απο κοπρανα..δηλαδη ειναι ενα ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΛΛΟ θεμα απο αυτο που παραθεσατε..

ευχαριστω και συγνωμη αν δεν εχω (και εξακολουθω) να μην εχω καταλαβει σωστα..

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ακριβώς σύμπτωμα είχε σήμερα και η δική μας η μπέμπα (23 ημερών) και ο παιδίατρος μας είπε οτι είναι ορμονικό. Μας είπε πάντως πως θα πρέπει να ελέγξουμε εάν η βλέννα ήταν απο τον κόλπο (που ήταν ξεκάθαρα) ή απο την ουρήθρα ώστε να αποκλείσουμε την πιθανότητα να είναι ουρολοίμωξη (πυρετό δεν έχει). Θέλω να πιστεύω οτι είναι ορμονικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και η δική μας η μπεμπα το είχε τις πρωτες 10-12 μέρες και σε εμάς τόσο η παιδίατρος στο μαιευτήριο όσο και ο παιδίατρος που έχουμε τωρα είπαν ότι είναι από τις ορμόνες τις δικές μου και θα φύγει. Και όντως εφυγε. (ηταν ασπρη βλέννη σαν κολπικά υγρά)

Link to comment
Share on other sites

εμας ειναι ψιλοκιτρινη και μια αλλη φορα λιγο πρασινουλα αλλα μαλλον θα χε απο τα κοπρανα υπολειματα..δεν βγαινει καθε μερα παντως..το παρακολουθω βεβαια αλλα πιστευω οτι ειναι απλα ορμονικο..

 

γυναικες με τα ΟΥΛΑ τους!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Να επαναφερω το θεμα για να μην ανοιξω καινουριο αν και εχει καποιες διαφορες με το δικο μας ζητημα! Εχουμε και λεμε λοιπον:

Εχθες το απογευμα, μολις ξυπνησε η μικρη απο το μεσημεριανο της υπνο (Σημ.: Ειναι 16 μηνων), πριν την ταϊσω, ειπα να της αλλαξω πανα! Επειδη λοιπον ακομα και σημερα πλενομαστε σε καθε αλλαγη (εκτος αν ειμαστε εκτος σπιτιου), ειπα να παρω τα "πολλα" με ενα μωρο μαντηλο γιατι ειχε κανει και κακα της. Οταν λοιπον της σκουπισα το "πιπι" της, παρατηρησα στο ανοιγμα του κολπου, κατι αχρωμα υγρα - εντελως διαφανη και καθολου παχυρευστα.. Σαν τσισα αλλα εντελως διαφανη, για την ακριβεια σαν νερακι. Παρατηρησα τριγυρω για αλλα υποπτα συμπτωματα -π.χ. σπυρακια ή κοκκινο/ερεθισμενο δερμα- και ευτυχως ολα ηταν καλα. Επειδη με "ετρωγε" ομως, καθε μια ωρα της αλλαζα πανα για να δω αν εξακολουθει να εχει αυτα τα υγρα. Μεχρι τις 9 το βραδυ που πηγε για υπνο, αλλαξαμε 5 πανες (σχεδον αχρησιμοποιητες αφου δεν προλαβαινε να τις λερωσει) και υγρα δεν ξαναειδαμε!

Ειπα λοιπον εγω καλου - κακου να παρω τον παιδιατρο τηλεφωνο να το αναφερω για να εχω το κεφαλι μου ησυχο! Μου ειπε να κοιταξω για 3 24ωρα τα κακα της μην τυχον κι εχει σκουληκακια (μου κανει λιγακι εντυπωση τι σχεση εχουν τα σκουληκακια με τα τα υγρα απο τον κολπο, αλλα για να το λεει εκεινος κατι παραπανω θα ξερει φανταζομαι!) κι αν στα 3 24ωρα δεν δω σκουληκακια, να της βαλω αλοιφη daktador -εξωτερικα εννοειται- κι αν δεν υποχωρησουν τα υγρα ουτε με αυτο, θα προχωρησουμε σε αντιβιωση.

Σημερα η μικρη, εχει κανει 2 φορες κακα.. Τα παρατηρησα, τα "σκαλισα" με μια οδοντογλυφιδα αλλα σκουληκακια δεν ειδα.. Υγρα απο εκεινη την ωρα εχθες, δεν εχει ξαναβγαλει.. Οποτε μεχρι στιγμης παμε καλα, αν και για να μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας, τη daktador την αγορασα σημερα το πρωι (ελπιζω βεβαια να μην χρειαστει να τη χρησιμοποιησω!).

Εχει καποια αλλη μανουλα αναλογη εμπειρια?

Συγγνωμη για το μεγαλο μηνυμα!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καμμια μανουλα δεν ξερει???

Ολα τα "μοναδικα" μονο σε εμας τυχαινουν..! :roll::?

Καθε πληροφορια παντως, ειναι ευπροσδεκτη!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σήμερα το πρωί στο πρώτο άλλαγμα παρατήρησα στην πάνα της λίγο κιτρινωπό χρώμα προς την εμπρός πλευρά. Σαν αιματάκι μου φάνηκε. Τη σκούπισα με ένα μωρομάντηλο για να τσεκάρω απο που ερχόταν και όντως ερχόταν απο το "πιπί" της. Έβγαλε και λίγο επάνω στο μωρομάντηλο. Είχε κιτρινωπό χρώμα όμως και όχι ρόζ ή κόκκινο. Στις επόμενες αλλαγές δεν έχω δει τίποτα. Πήρα τον παιδίατρο το πρωί και μου είπε ότι υπάρχει η πιθανότητα να ήταν συσωρευμένα ούρα και όχι αίμα. Να το παρακολουθήσω και αν το ξαναδώ ή αν κάνει πυρετό να πάμε για εξετάσεις. Εμένα πάντως σαν αιματάκι μου φάνηκε. Σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο;:?

Sk6Gp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να επαναφερω το θεμα για να μην ανοιξω καινουριο αν και εχει καποιες διαφορες με το δικο μας ζητημα! Εχουμε και λεμε λοιπον:

Εχθες το απογευμα, μολις ξυπνησε η μικρη απο το μεσημεριανο της υπνο (Σημ.: Ειναι 16 μηνων), πριν την ταϊσω, ειπα να της αλλαξω πανα! Επειδη λοιπον ακομα και σημερα πλενομαστε σε καθε αλλαγη (εκτος αν ειμαστε εκτος σπιτιου), ειπα να παρω τα "πολλα" με ενα μωρο μαντηλο γιατι ειχε κανει και κακα της. Οταν λοιπον της σκουπισα το "πιπι" της, παρατηρησα στο ανοιγμα του κολπου, κατι αχρωμα υγρα - εντελως διαφανη και καθολου παχυρευστα.. Σαν τσισα αλλα εντελως διαφανη, για την ακριβεια σαν νερακι. Παρατηρησα τριγυρω για αλλα υποπτα συμπτωματα -π.χ. σπυρακια ή κοκκινο/ερεθισμενο δερμα- και ευτυχως ολα ηταν καλα. Επειδη με "ετρωγε" ομως, καθε μια ωρα της αλλαζα πανα για να δω αν εξακολουθει να εχει αυτα τα υγρα. Μεχρι τις 9 το βραδυ που πηγε για υπνο, αλλαξαμε 5 πανες (σχεδον αχρησιμοποιητες αφου δεν προλαβαινε να τις λερωσει) και υγρα δεν ξαναειδαμε!

Ειπα λοιπον εγω καλου - κακου να παρω τον παιδιατρο τηλεφωνο να το αναφερω για να εχω το κεφαλι μου ησυχο! Μου ειπε να κοιταξω για 3 24ωρα τα κακα της μην τυχον κι εχει σκουληκακια (μου κανει λιγακι εντυπωση τι σχεση εχουν τα σκουληκακια με τα τα υγρα απο τον κολπο, αλλα για να το λεει εκεινος κατι παραπανω θα ξερει φανταζομαι!) κι αν στα 3 24ωρα δεν δω σκουληκακια, να της βαλω αλοιφη daktador -εξωτερικα εννοειται- κι αν δεν υποχωρησουν τα υγρα ουτε με αυτο, θα προχωρησουμε σε αντιβιωση.

Σημερα η μικρη, εχει κανει 2 φορες κακα.. Τα παρατηρησα, τα "σκαλισα" με μια οδοντογλυφιδα αλλα σκουληκακια δεν ειδα.. Υγρα απο εκεινη την ωρα εχθες, δεν εχει ξαναβγαλει.. Οποτε μεχρι στιγμης παμε καλα, αν και για να μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας, τη daktador την αγορασα σημερα το πρωι (ελπιζω βεβαια να μην χρειαστει να τη χρησιμοποιησω!).

Εχει καποια αλλη μανουλα αναλογη εμπειρια?

Συγγνωμη για το μεγαλο μηνυμα!

 

μηπως μολις ειχε κανει πιπι της και δεν ειχε στεγνωσει η περιοχη? το λεω επειδη λες πως δεν ηταν βλεννωδη τα υγρα αλλα σαν νερακι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...