Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΥΟ ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΗΔΗ ΜΕ..ΚΟΙΛΙΑ!


Recommended Posts

Κορίτσια ή το παρακάνω με το φαγητό ή η εγκυμοσύνη μου κυλάει πολύ γρήγορα!! Η κοιλιά μου ήδη πετάει προς τα έξω, στρογγυλή στρογγυλή και είμαι πρησμένη και στο πρόσωπο..και φοβάμαι και να ζυγιστώ..κλαψ! εσάς πότε άρχισε να φαίνεται?

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Με το που είδα το θετικό τεστ πήρα και 3 κιλά...και εμένα αμέσως φούσκωσε. περίεργο μου είχε φανεί αλλά όχι απίθανο. Με το καλημέρα σας πάρε και την κοιλιά δώρο!

Link to comment
Share on other sites

και εμενα που δεν πηρα κιλα στην εγγυμοσυνη(μονο στο θηλασμο χιχιχι)πεταχτηκε απο 6 εβδομαδων θυμαμαι ελεγα 1,5 μηνων και μου ελεγαν φαινεσαι 4 και γενικα εκανα μεγαλη κοιλιαααα!καλη λευτερια κοριτσια!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, +1 στο κλαμπ των φουσκωμένων κοιλιών :D

Από την αρχή φαινόμουν απίστευτα, πρισμένη και στο πρόσωπο. Κάποιες μέρες υπερβολικά πολύ!

 

Πάντα ήμουν παχουλή αλλά κάποιος που με έβλεπε κάθε μέρα καταλάβαινε αμέσως τη διαφορά!

Ολοι μου έλεγαν πως η κοιλιά της εγγύου είναι αλλιώς ακόμα και νωρίς.

Εγώ δεν το καταλάβαινα, είχα κοιλιά και πρίν, ποπό δεν είχα και δεν έχω και λένε τα αγόρια το κάνουν αυτό, δεν ανοίγει η λεκάνη.

 

Εντωμεταξύ με πέτυχε κατακαλοκαιρο η σύλληψη και φορούσα και τα καλοκαιρινά που δεν καλύπτουν και πολλά...

Στην αρχή αισθανόμουν χοντρή και χάλια, μετά το απολάμβανα ;)

 

Φοβόμουν κι γω τα κιλά λόγω διακοπής τσιγάρου και σαβουροφαγίας αλλά έβαλα μόνο 1,5 το πρώτο τρίμηνο.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ποιό θέμα? Ολα σώζονται, άγχος να μην έχουμε. Πόσα έβαλες κούκλα μου? Εγώ είμαι πολλά πολλά κιλά (100 παρά αν και δε μου φαίνονται και δεν το πολυλέω) οπότε μην αγχώνεσαι!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιό θέμα? Ολα σώζονται, άγχος να μην έχουμε. Πόσα έβαλες κούκλα μου? Εγώ είμαι πολλά πολλά κιλά (100 παρά αν και δε μου φαίνονται και δεν το πολυλέω) οπότε μην αγχώνεσαι!

 

 

Εισαι φιλι μου οταν γεννησα δεν μου ειχε μεινει ουτε ενα κιλο και ως που να σαραντησω με τον θηλασμο εβαλα 17 οποτε μου λεει η γυναικολογος μου"Μαρακι στα γενεθλια σου οταν σου ειπαν να τα εκατοστησεις αγαπη μου δεν εννοουσαν τα κιλα ....."

Επεσαν κατι γελια!

Μη τα παρα λεω και αλλαζω θεμα αλλα ακομα 93 ειμαι:((((

εχασα 7 κιλα οταν εκοψα τον θηλασμο για λογους υγειας πριν ενα μηνα και απο τοτε τπτ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια και εγω μια απο τα ιδια.ΕΙΜΑΙ 9+2 ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ 4η ΕΒΔΟΜΑΔΑ μεχρι και χτες που ζυγιστηκα εχω παρει 3,5 κιλα.Πειναω παρα πολυ καποιες μερες μπορει να ειναι και απο το τσιγαρο που εκοψα λογο εγκυμοσυνης.Και εμενα φαινεται η κοιλια μου αν και παντα ειχα λιγο.Αλλα χτες ειδαμε στις εξετασεις οτι εχω υποθυροειδισμο οποτε μπορει να ειναι και απο αυτο τα κιλα.Γιατι μου φαινονται πολλα 3,5 κιλα σε 5 εβδομαδες!!!!!!!!Απο σημερα ομως ξεκινησα να προσεχω πολυ.Φιλακια

Link to comment
Share on other sites

Εισαι φιλι μου οταν γεννησα δεν μου ειχε μεινει ουτε ενα κιλο και ως που να σαραντησω με τον θηλασμο εβαλα 17 οποτε μου λεει η γυναικολογος μου"Μαρακι στα γενεθλια σου οταν σου ειπαν να τα εκατοστησεις αγαπη μου δεν εννοουσαν τα κιλα ....."

Επεσαν κατι γελια!

Μη τα παρα λεω και αλλαζω θεμα αλλα ακομα 93 ειμαι:((((

εχασα 7 κιλα οταν εκοψα τον θηλασμο για λογους υγειας πριν ενα μηνα και απο τοτε τπτ!!!

Εντάξει θα τα χάσεις βρε καρδούλα μου! Μη νομίζεις ότι είναι και φοβερά δύσκολο, είχα χάσει πολλά πολλά κιλά με καλή διατροφή και γυμναστική. Ολα στο μυαλό είναι.

Με τη στεναχώρια δεν καταφέρνεις τίποτε.

Εμένα με πέτυχε η εγγυμοσύνη στα πολύ παχυα μου (που να ήξερα ότι θα έρθει κατευθείαν το μπεμπε!!!) και γι'αυτό φοβάμαι...πόσα θα φτάσω πια?!

 

Πώς τα κατάφερες βρε κορίτσι και έβαλες με το θηλασμό? :confused:

Κάπου μια 500 άρα θερμίδες χάνουμε με αυτόν, αληθεύει?

Η ελπίδα μου είναι εννοείται να μη πάρω πολλά κιλά στην κύηση αλλά κυρίως να χάσω στο θηλασμό...και το μαρτυρικό καλοκαίρι που θα τον ακολουθήσει με δουλειά, γαλατίλα, και αυπνία :?

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν προσέξεις μπορεί να μη βάλεις πολλά κιλά dimmi. Ήξερα μια κοπέλα που ήταν 140κιλα και έβαλε μονο 4,5 στην εγκυμοσύνη της.

 

Πάντως για την κοιλιά και εμένα μου φάνηκε στους 3 μήνες. Είχα βάλει μέχρι και τον 8ο, 12 κιλά και τωρα τελευταία άλλα 2. Δε προσέχω αλλά δεν τρωω και ιδιαιτερα δεν πεινάω. Απλά θέλω κάτι να μασουλάω και είτε τρωω ξηρούς καρπους και τωρα τελευταια corn flakes με αποξηραμένα φρουτα. Και με χορταινουν και πάω συνέχεια τουαλέτα που ειναι ενα θέμα με την εγκυμοσύνη.

iHQAp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει θα τα χάσεις βρε καρδούλα μου! Μη νομίζεις ότι είναι και φοβερά δύσκολο, είχα χάσει πολλά πολλά κιλά με καλή διατροφή και γυμναστική. Ολα στο μυαλό είναι.

Με τη στεναχώρια δεν καταφέρνεις τίποτε.

Εμένα με πέτυχε η εγγυμοσύνη στα πολύ παχυα μου (που να ήξερα ότι θα έρθει κατευθείαν το μπεμπε!!!) και γι'αυτό φοβάμαι...πόσα θα φτάσω πια?!

 

Πώς τα κατάφερες βρε κορίτσι και έβαλες με το θηλασμό? :confused:

Κάπου μια 500 άρα θερμίδες χάνουμε με αυτόν, αληθεύει?

Η ελπίδα μου είναι εννοείται να μη πάρω πολλά κιλά στην κύηση αλλά κυρίως να χάσω στο θηλασμό...και το μαρτυρικό καλοκαίρι που θα τον ακολουθήσει με δουλειά, γαλατίλα, και αυπνία :?

 

 

Αγαπουλα καταρχην καλη και τελειομηνη εγγυμοσυνη!

ισα ισα που οι μαρτυρικες μερες αυπνιας ειναι που σε οδηγουν στο ψυγειο εγω την πατησα με τον θηλασμο ως εξης καθε φορα που θηλαζα ενοιωθα οτι θα λιποθυμησω και επινα ενα λιτρο χυμο μοτιον και καθε απογευμα ετρωγα ή ρυζογαλο ή ταουχ κιουκ τσου (κρεμα ριζαλευρου απο ενα ζαχαροπλαστειο) οπου βοηθαν στο θηλασμο επινα και 12 χαπακια μαγια μπυρας για να κατεβασω γαλα να μανι μανι 2000 θερμιδες και επινα μπυρες χωρις αλκοολ τουλαχιστον 3 τι καταλβα μονο κιλα εβαλα!το θεμα να κατεβασεις γαλα ειναι μυθος οσο το μωρο θηλαζει και του δινεις στηθος τοσο εχεις γαλα αλλα το συνηδειτοποιησα αργα θηλαζα μεχρι 7 μηνων τον μπεμπη μου και μετα το σταματησα λογω αυξημενων ορμονων στον θυροειδη οπου ειναι απαγορευτικος ο θηλασμος!ετσι πηρα πολλα κιλα αγαπουλα καις 500 θερμιδες αλλα η αυπνια το μονιμο κλαμα στα αυτια σου τα ξενυχτια και ο θηλαμσος οδηγουν σε βλακειες εγω το παραδεχομαι την πατησα απο την ανασφαλεια μου μην ξεμεινω απο γαλα!ακουγα βλακειες γιαιγιαδων οτι θα μου κοπει το γαλα , οτι δεν εχω γαλα κα παπα...ες και τηνν πατησα!Να θηλασεις και να χαρεις την εγγυμοσυνη σου !!φιλακια αγαπουλα

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ και στις 2 εγκυμοσύνες μου από τον 2ο μήνα είχα κοιλιά, παρόλλο που δεν έτρωγα πολύ και δεν πήρα και πολλά κιλά. Μάλλον είναι θέμα οργανισμού και σώματος. Από τον 2ο μήνα δεν μπορούσα να βάλω τα ρούχα μου και σκεφτόμουν μέχρι πού θα φτάσει αυτή η κοιλιά σε 9 μήνες. Τελικά μεγάλωνε φυσιολογικά μέχρι να γεννήσω και ευτυχώς πήρα από 10 κιλά στην κάθε εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

ναι,όπως τα λες!! και μου φαίνεταικαι στο πρόσωπο!! Εσύ έτρωγες πολύ σαν κι εμένα??

 

Ετρωγα όπως και πριν αλλά από 63 πήγα 66 σε χρόνο dt με συνοπτικές διαδικασίες...και ακολούθησαν και τα υπόλοιπα κιλά στους επόμενους μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ και στις 2 εγκυμοσύνες μου από τον 2ο μήνα είχα κοιλιά, παρόλλο που δεν έτρωγα πολύ και δεν πήρα και πολλά κιλά. Μάλλον είναι θέμα οργανισμού και σώματος. Από τον 2ο μήνα δεν μπορούσα να βάλω τα ρούχα μου και σκεφτόμουν μέχρι πού θα φτάσει αυτή η κοιλιά σε 9 μήνες. Τελικά μεγάλωνε φυσιολογικά μέχρι να γεννήσω και ευτυχώς πήρα από 10 κιλά στην κάθε εγκυμοσύνη.

 

 

Και εγω συμφωνω μαλλον ειναι θεμα σωματοτυπου και οργανισμου. Επιπλεον μετραει το αν εισαι ηδη αδυνατη οποτε λογικα θα φανει πιο γρηγορα η κοιλιτσα, μην αγχωνεσαι στο τελος θα ειναι φυσιολογικη και ας ειναι μεγαλουτσικη απο τωρα!!

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάλι κορίτσια ανήκω σε άλλη κατηγορία!!!Η κοιλιά μου άρχισε να φαίνεται στον 5ο μήνα!!!Πιο πριν αν με έβλεπες στον δρόμο δεν με έκανες για έγκυο!Αν και μόλις 53 κιλά,αρκετά αδύνατη δηλαδή η κοιλιά μου δεν φαινόταν.Αφού δεν αγόρασα ποτέ μου ρούχα εγκυμοσύνης!Μόνο με κολάν την έβγαλα και μπλουζοφορέματα!Και κιλά άρχισα να βάζω αφού έκλεισα τον 4ο.Συνολικά πήρα 13 κιλά και 2 μήνες μετά τη γέννα τα έχασα όλα.

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Η κοιλιά πάντως από τόσο νωρίς λένε ότι είναι πρήξιμο από την αύξηση της προγεστερόνης και τίποτα παραπάνω.

 

Εγώ κοιλιά δεν έκανα ακόμα (ή δεν φαίνεται με τα ρούχα τουλάχιστον), αλλά έχει χαθεί η μέση μου τελείως. Είχα μέση δαχτυλίδι και τώρα είμαι "μονοκόμματη". Η κοιλιά μου είναι απλώς σαν να έφαγα πολύ. Τα παντελονια δεν κουμπώνουν βέβαια, τα έχω μονίμως ανοιχτά και πήρα 2 ζώνες εγκυμοσύνης από το νετ και τις φοράω από πάνω, είναι πολυ βολικές. Τα φορέματα μου ειναι τσίτα. Και πήρα λιγότερο από 2 κιλά ως τώρα.

 

Η γιατρός μου είπε πως ό,τι πάρεις στο πρώτο τρίμηνο, είναι καθαρά δικά σου κιλά, γιατί το μωρό ζυγίζει ελάχιστα γραμμάρια ακόμα. Πάντως το δεύτερο μήνα είχα τρελή πείνα, λες και με είχαν όλη μέρα στο χωράφι κι έσκαβα. Με το που μπήκα στον τρίτο, καταλάγιασαν κάπως οι λιγούρες ευτυχώς. Πρόβλημα κιλών δεν έχω, αλλά είμαι 1.60 και δεν θέλω να γίνω σαν μπάλα. :oops:

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια ειμαι στον δευτερο μηνα και απο κοιλια σχεδον τιποτα!! μονο αν φαω λιγο παραπανω φουσκωνει ενα πεπονακι εκει κατω αλλα την αλλη μερα το πρωι χανεται!!! κιλα πρεπει να χω παρει ενα αλλα προσπαθω να μην αγχωνομαι!! ολα χανονται! η φιλεναδα μου εβαλε 22 κιλα, γεννησε το περασμενο Πασχα και μεχρι τον ιουνιο τα ειχε χασει ολα!! αλλα μιλαμε για μεγαλο σαβουριασμα! 3 παστες την ημερα της πηγαινα!! :roll: μακαρι να πανε ολα καλα για ολες τις εγκυμοσυνες και τα υπολοιπα ειναι ασημαντα!!

Link to comment
Share on other sites

είμαι στον τρίτο μήνα, κιλά δεν έχω βάλει, ακόμα τουλάχιστον, διότι ο γιατρός μου φαγώθηκε να με ζυγίζει, είμαι 64 κιλά και δεν έχω βάλει τιποτε ακόμα. Συν όλα τα άλλα βγήκανε οι πρώτες μου εξετάσεις, και το ζάχαρό μου ειναι 115 ήδη, με άγχωσε και ο γιατρός, δεν τρώω καθόλου γλυκά, κόμμενα μου ειπε. Ποτέ στη ζωή μου δεν έκανε δίαιτα, και μου κάνει εντύπωση που πρέπει να κάνω τώρα στην εγκυμοσύνη, να μην βάλω κιλά και να κόψω και τα γλυκά μαχαίρι (αν και δεν ήμουν λάτρεις των γλυκών).

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ή το παρακάνω με το φαγητό ή η εγκυμοσύνη μου κυλάει πολύ γρήγορα!! Η κοιλιά μου ήδη πετάει προς τα έξω, στρογγυλή στρογγυλή και είμαι πρησμένη και στο πρόσωπο..και φοβάμαι και να ζυγιστώ..κλαψ! εσάς πότε άρχισε να φαίνεται?

 

 

Μια απο τα ίδια! Με το που ξεκίνησε η εγκυμοσύνη μου η κοιλιά μου ήταν τόσο πρησμένη που φαινόμουν για τεσσάρων. Τώρα σχεδόν στον πέμπτο μήνα φαίνομαι για έβδομο! Ακόμα δεν μπορώ να συνηθίσω την τόσο μεγάλη κοιλιά μου! Όσον αφορά το φαγητό έχω πάρει 5 κιλά έως τώρα κ να φανταστείς δεν τρώω κατευθείαν με το που πεινάσω...

2F0Rp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και γω μια απο τα ίδια!!! Η κοιλια μου πρήστηκε πριν βγει θετική η χοριακή!!!! Από 6 εβδομάδων αυτοί που με ήξεραν έβλεπαν την κοιλιά και έλεγαν "εισαι εγκυος, ε?" και εγω να μην εχω κάνει ακόμα τον πρώτο υπέρηχο!!!! Ο γιατρός μου είπε ότι είναι φυσιολογικό πρήξιμο από κατακράτηση υγρών παρόλο που όλο το πρώτο τρίμηνο είναι ζήτημα αν πηρα 1,5 με 2 κιλά το πολύ!!!!

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!

Εγώ την είχα από πριν την εγκυμοσύνη την κοιλίτσα!Απλά με το που έμεινα έγκυος αμέσως με ενόχλησαν τα παντελόνια μου και κατέφυγα σε κάτι πιο άνετο.

Μόνο 7 κιλά πήρα και μεγάλη κοιλιά δεν έκανα, τελικά.Οτι τσίμπησα κιλά με τον θηλασμό κι εγώ είναι μια άλλη πονεμένη ιστορία..

Μην αγχώνεσαι, ίσως είναι η αλλαγή των ορμονών που φάνηκε αμέσως η κοιλίτσα.

Αλλά και μεγάλη να γίνει, τι πειράζει;Θα είναι η μόνη περίοδοςτης ζωής σου που θα έχεις κοιλιά και θα το χαίρεσαι,πίστεψέ με!!!

Link to comment
Share on other sites

είμαι στον τρίτο μήνα, κιλά δεν έχω βάλει, ακόμα τουλάχιστον, διότι ο γιατρός μου φαγώθηκε να με ζυγίζει, είμαι 64 κιλά και δεν έχω βάλει τιποτε ακόμα. Συν όλα τα άλλα βγήκανε οι πρώτες μου εξετάσεις, και το ζάχαρό μου ειναι 115 ήδη, με άγχωσε και ο γιατρός, δεν τρώω καθόλου γλυκά, κόμμενα μου ειπε. Ποτέ στη ζωή μου δεν έκανε δίαιτα, και μου κάνει εντύπωση που πρέπει να κάνω τώρα στην εγκυμοσύνη, να μην βάλω κιλά και να κόψω και τα γλυκά μαχαίρι (αν και δεν ήμουν λάτρεις των γλυκών).

 

 

να μην τρως γλυκα καλη μου γιατι αν ανεβει το ζαχαρο θα περασεις δύσκολα..

Link to comment
Share on other sites

και εμενα η κοιλια μου πριστηκε αρκετα αν και ειχα λιγο κοιλιτσα πρωτου την εγκυμοσυνη...εχει στρογγυλεψει....στην αρχη μου φαινοταν περιεργο αλλα τωρα μου αρεσει αυτη η αισθηση, αν και κιλα δεν εβαλα ισα ισα εχασα τρια κιλα λογω εμετων και αναγουλων που ειχα και συνεχιζω να εχω....

 

7bQfp3.png

1zDup3.png
Link to comment
Share on other sites

Αγαπουλα καταρχην καλη και τελειομηνη εγγυμοσυνη!

ισα ισα που οι μαρτυρικες μερες αυπνιας ειναι που σε οδηγουν στο ψυγειο εγω την πατησα με τον θηλασμο ως εξης καθε φορα που θηλαζα ενοιωθα οτι θα λιποθυμησω και επινα ενα λιτρο χυμο μοτιον και καθε απογευμα ετρωγα ή ρυζογαλο ή ταουχ κιουκ τσου (κρεμα ριζαλευρου απο ενα ζαχαροπλαστειο) οπου βοηθαν στο θηλασμο επινα και 12 χαπακια μαγια μπυρας για να κατεβασω γαλα να μανι μανι 2000 θερμιδες και επινα μπυρες χωρις αλκοολ τουλαχιστον 3 τι καταλβα μονο κιλα εβαλα!το θεμα να κατεβασεις γαλα ειναι μυθος οσο το μωρο θηλαζει και του δινεις στηθος τοσο εχεις γαλα αλλα το συνηδειτοποιησα αργα θηλαζα μεχρι 7 μηνων τον μπεμπη μου και μετα το σταματησα λογω αυξημενων ορμονων στον θυροειδη οπου ειναι απαγορευτικος ο θηλασμος!ετσι πηρα πολλα κιλα αγαπουλα καις 500 θερμιδες αλλα η αυπνια το μονιμο κλαμα στα αυτια σου τα ξενυχτια και ο θηλαμσος οδηγουν σε βλακειες εγω το παραδεχομαι την πατησα απο την ανασφαλεια μου μην ξεμεινω απο γαλα!ακουγα βλακειες γιαιγιαδων οτι θα μου κοπει το γαλα , οτι δεν εχω γαλα κα παπα...ες και τηνν πατησα!Να θηλασεις και να χαρεις την εγγυμοσυνη σου !!φιλακια αγαπουλα

να'σαι καλά κουκλίτσα, να χαίρεσαι το παιδάκι σου και μη σκάς για τίποτε, οτι μπαίνει βγαίνει, έτσι για να ευθυμίσουμε και λίγο! :-D

Από τον 2ο μήνα δεν μπορούσα να βάλω τα ρούχα μου και σκεφτόμουν μέχρι πού θα φτάσει αυτή η κοιλιά σε 9 μήνες.
τα ίδια...

 

Και εγω συμφωνω μαλλον ειναι θεμα σωματοτυπου και οργανισμου. Επιπλεον μετραει το αν εισαι ηδη αδυνατη οποτε λογικα θα φανει πιο γρηγορα η κοιλιτσα, μην αγχωνεσαι στο τελος θα ειναι φυσιολογικη και ας ειναι μεγαλουτσικη απο τωρα!!

μπα δεν παίζει ρόλο πως είσαι πρίν

Η κοιλιά πάντως από τόσο νωρίς λένε ότι είναι πρήξιμο από την αύξηση της προγεστερόνης και τίποτα παραπάνω.

Εγώ κοιλιά δεν έκανα ακόμα (ή δεν φαίνεται με τα ρούχα τουλάχιστον), αλλά έχει χαθεί η μέση μου τελείως. Είχα μέση δαχτυλίδι και τώρα είμαι "μονοκόμματη". Η κοιλιά μου είναι απλώς σαν να έφαγα πολύ. Τα παντελονια δεν κουμπώνουν βέβαια, τα έχω μονίμως ανοιχτά και πήρα 2 ζώνες εγκυμοσύνης από το νετ και τις φοράω από πάνω, είναι πολυ βολικές. Τα φορέματα μου ειναι τσίτα. Και πήρα λιγότερο από 2 κιλά ως τώρα.

 

Η γιατρός μου είπε πως ό,τι πάρεις στο πρώτο τρίμηνο, είναι καθαρά δικά σου κιλά, γιατί το μωρό ζυγίζει ελάχιστα γραμμάρια ακόμα. Πάντως το δεύτερο μήνα είχα τρελή πείνα, λες και με είχαν όλη μέρα στο χωράφι κι έσκαβα. Με το που μπήκα στον τρίτο, καταλάγιασαν κάπως οι λιγούρες ευτυχώς. Πρόβλημα κιλών δεν έχω, αλλά είμαι 1.60 και δεν θέλω να γίνω σαν μπάλα. :oops:

λογική εξήγηση ακούγεται!

αυτό λένε σημαίνει κορίτσι, το αντίθετο αγοράκι :-D λέει τα κορίτσια ανοίγουν τη μέση, τα αγόρια σε δείχνουν από μπροστά απλά σα να πάχυνες, απ'πλαι σαν έγγυο ετοιμόγεννη και από πίσω το ίδιο

(μετά την αυχενική μου λέει η νονά μου "στα έλεγα εγώ, αγόρι" :-D:grin:)

 

κι γω τρελή πείνα 2ο μήνα και να το 1,5 πάνω,τώρα καταλάγιασαν όπως λές, έχω πρόβλημα κιλών και δεν θέλω να γίνω σαν μπάλα επίσης! :lol:

προσπαθω να μην αγχωνομαι!! ολα χανονται! η φιλεναδα μου εβαλε 22 κιλα, γεννησε το περασμενο Πασχα και μεχρι τον ιουνιο τα ειχε χασει ολα!! αλλα μιλαμε για μεγαλο σαβουριασμα! 3 παστες την ημερα της πηγαινα!! :roll: μακαρι να πανε ολα καλα για ολες τις εγκυμοσυνες και τα υπολοιπα ειναι ασημαντα!!

Καλό είναι να τρώς σωστά όσο μπορείς, αν όχι για σένα, για το μωρό. Κι ας χάνονται τα κιλά.

είμαι στον τρίτο μήνα, κιλά δεν έχω βάλει, ακόμα τουλάχιστον, διότι ο γιατρός μου φαγώθηκε να με ζυγίζει, είμαι 64 κιλά και δεν έχω βάλει τιποτε ακόμα. Συν όλα τα άλλα βγήκανε οι πρώτες μου εξετάσεις, και το ζάχαρό μου ειναι 115 ήδη, με άγχωσε και ο γιατρός, δεν τρώω καθόλου γλυκά, κόμμενα μου ειπε. Ποτέ στη ζωή μου δεν έκανε δίαιτα, και μου κάνει εντύπωση που πρέπει να κάνω τώρα στην εγκυμοσύνη, να μην βάλω κιλά και να κόψω και τα γλυκά μαχαίρι (αν και δεν ήμουν λάτρεις των γλυκών).

Εμένα δε με ζύγισε ποτέ, ίσως επειδή πήγαινα στο διατροφολόγο.

Το σάκχαρο δεν έχει σχέση με κιλά δυστηχώς ή ευτυχώς. Εχει όμως και με το άγχος...

και εμενα η κοιλια μου πριστηκε αρκετα αν και ειχα λιγο κοιλιτσα πρωτου την εγκυμοσυνη...εχει στρογγυλεψει....στην αρχη μου φαινοταν περιεργο αλλα τωρα μου αρεσει αυτη η αισθηση, αν και κιλα δεν εβαλα ισα ισα εχασα τρια κιλα λογω εμετων και αναγουλων που ειχα και συνεχιζω να εχω....

περαστικά Λιτσάκι!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...