Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποσα πληντυρια βαζετε?


mmdad

Recommended Posts

Ο μονιμος καυγας με το συζυγο...

Τα εχει μετρησει τον Νομεμβριο κια βαζαμε 45 πλυητρια το μηνα (μετρησα ποσες ταμπλετες αλατι χαλαμε). Τωρα επειδη αλλαζει και ο μικρος πιο συχνα πρεπει να ειναι περισσοτερα.

Το θεμα μας ξαναφουντωσε γιατι μεχρι στιγμης τα πλυντηρια τα βαζαμε στο κοινοχρησο πλυσταριο για το οποιο πληρωνουμε μεσα στο νοικι αλλα τωρα χαλασαν τα πλυντηρια και ειναι αγνωστο αν θα τα φτιαξουν...

Βαζουμε πολλα πληντυρια? Και τι να μην πλενουμε? Ειμαστε 3 μεγαλοι και 2 παιδια..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πραγματικά και μένα μου φαίνονται πάρα πολλά, χοντρικά είναι ένα πλυντήριο τη μέρα!

Πές οτι αλλάζεται κάθε μέρα και οι πέντε, δηλαδή 5 σέτ ρούχων, τί άλλο βάζεις κάθε μέρα στο πλυντήριο και γεμίζει?

 

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι πολυ μικρο ισως και να μην ειναι τοσο πολλα (αν βαλεις εκτος απο τα ρουχα σας και πετσετες και σεντονια)αλλα αν ειναι μεγαλο το πληντυριο νομιζω οτι ειναι πολλα!!!

μηπως δεν γεμιζεις το πληντυριο σου;;;;

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τα πλυτηρια ειναι 5κιλα περιπου. Αλλαζουμε τα δικα μας σεντονια καθε 15 (ενα διπλο και 2 μονες θηκες και 4 μαξιλαροθηκες) και την αλλη βδομαδα της μητερας μου (μονο και θηκη οποτε παλι καθε 15 ερχετε).Τις μαξιλαροθηκες τις αλλαζω καθε βδομαδα Των παιδιων τα αλλαζω καθε βδομαδα. 2 μονα και 2 θηκες (εκτος αν το βρεξουν στα ενδιαμεσα οποτε πλενουμε και τα σελτεδακια. Πετεσετες μια φορα την βδομαδα 3 μπουρνουζοπετσετες 6 προσωπου και 2 παιδικα μπουρνουζια. Μπιτζαμες μια φορα την εβδομαδα (εκτως αν βραχουν) εσωρουχα αλλαζουμε ολοι καθε μερα, τα παιδια και εξωρουχα γιατι κυλιονται στο σχολειο. Μπλουζα εγω καθε μερα, ο συζυγος και η μαμα καθε 2. Πλενουμε και τα δικα μας παντελονια οταν κρινουμε οτι λερωνονται..Εγω φοραω αλλα ρουχα στο σπιτι και αλλαζω μια φορα την εβδομαδα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλέ τι πλένεις?

εγώ μέχρι πρόσφατα έβαζα 3-4 την εβδομάδα,βέβαια εγώ και το παιδί είμαστε πολλές ώρες σπίτι...

τώρα πλέον τα μείωσα στα 3 με μεγάλο κάδο.γιατί έχουμε κι εμείς κοινόχρηστα πλυντήρια στο υπόγειο και είναι με ραντεβού μία φορά την εβδομάδα...για 4 ώρες,δεν με βολεύει καθόλου...και αν χρειαστεί πλένω και στο χέρι...2-3 ρουχαλάκια...

20 πλυντήρια τον μήνα ναι,όχι 45...πολλά μου φαίνονται...

δεν είστε βέβαια και λίγα άτομα,εμείς είμαστε 3.

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

δεν μου ακούγονται πολλά τα ρούχα,πως βγαίνουν τόσα το πλυντήρια?μήπως λάθος μετρήσατε?

 

Το μετρησα με το κουτι απο τις ταμπλετες που εχει 45 μεσα. Συνηθως βαζουμε 1 την ημερα και 4-5 το σαββατοκυρικακο. Εξτρα μπαινουν τα μαλλινα αλλα αυτα τα συμπλρωνω με τα μπουφαν των παιδιων που κυλιουνται κατω και τα πλενουμε και αυτα τακτικα

Link to comment
Share on other sites

και εγώ νομίζω οτι ειναι πολλά,εγώ βάζω καθε εβδομάδα 3 πλυντήρια και τα θεωρώ πολλά φαντάσου γιατί αλλάζουμε κάθε μέρα και σεντόνια καθε εβδομάδα μεσα!Μεγάλη οικονομία εκανα απ οταν αρχίσαμε να χρησιμοποιούμε μπουρνούζια και οχι πετσέτες γιατί σκουπιζόμασταν μια φορά και τις σαβουρώναμε στα απλυτα ενω τώρα πλένω κάθε εβδομάδα τα μπουρνούζια μας.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια 3 πληντυρια με σεντονια πετσετες μαζι? Εμας οι πετσετες βγαινουν ενα μιση πλυντηριο και τα σεντονια 2μιση..

Τωρα πχ που εκαναν μπανιο εβγαλαν απο 2 φοανελακια (φοραμε 2 λογω κρυο φανελακι και τ-σερτ), 2 σλιπακια και 1 κατουρημενο το μεσημερι 3, 2 ζευγαρια καλτσες, 2 φλισ ενα παντελονι φορμας και ενα τζιν. Θα βγαλω και εγω φανελακι, εσωρουχα καλτσες... Δεν ειναι μισο πληντυριο αυτα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατ αρχήν έτσι όπως τα γράφεις, έχω την εντύπωση πως πλένεις χώρια πετσέτες, χώρια σεντόνια, χώρια πυτζάμες, χώρια ρούχα, χώρια μάλλινα/μπουφάν. Αλλά και πάλι 45 πλυντήρια το μήνα είναι πολλά. Εγώ βάζω ένα λευκά ανα 15 μέρες (έχουμε λίγα) και από ένα μαύρα, χρωματιστά, του παιδιού. Κάθε μήνα (εκτός αν λερωθούν νωρίτερα) βάζω 2 πλυντήρια με ριχτάρια και μαξιλαροθήκες καναπέ και τυχόν σεμέν/τραπεζομάντηλα κ.λπ. Δηλαδή με τίποτα πάνω από 20 πλυντήρια το μήνα

 

Εντιτ

Φυσικά πετσέτες, σεντόνια, παπλωματοθήκες-μαξιλαροθήκες ανάλογα το χρώμα μπαίνουν μαζί με τα υπόλοιπα ρούχα. Τα αντίστοιχα του παιδιού με τα δικά της.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν έτσι όπως τα γράφεις, έχω την εντύπωση πως πλένεις χώρια πετσέτες, χώρια σεντόνια, χώρια πυτζάμες, χώρια ρούχα, χώρια μάλλινα/μπουφάν. Αλλά και πάλι 45 πλυντήρια το μήνα είναι πολλά. Εγώ βάζω ένα λευκά ανα 15 μέρες (έχουμε λίγα) και από ένα μαύρα, χρωματιστά, του παιδιού. Κάθε μήνα (εκτός αν λερωθούν νωρίτερα) βάζω 2 πλυντήρια με ριχτάρια και μαξιλαροθήκες καναπέ και τυχόν σεμέν/τραπεζομάντηλα κ.λπ. Δηλαδή με τίποτα πάνω από 20 πλυντήρια το μήνα

 

Εντιτ

Φυσικά πετσέτες, σεντόνια, παπλωματοθήκες-μαξιλαροθήκες ανάλογα το χρώμα μπαίνουν μαζί με τα υπόλοιπα ρούχα. Τα αντίστοιχα του παιδιού με τα δικά της.

 

Οτι συμπληρωνει πλυντηριο μπαινει κατα ειδος, αλλιως κατα χρωμα. Πχ τα δικα μας σεντονια ειναι ενα πλυτηριο, της μαμας τα σεντονια τα συμπληρωνουμε στις πετσετες. Τις πεστσετες των παιδιων τις συμπλρωνω με ασπρα αλλα βαζουμε και ενα ακομη ανεξαρτητο με ασπρα, φανελες, εσωρουχα και μαξιλαροθηκες.

Σκουρα βαζουμε μερα παρα μερα σχεδον τωρα το χειμωνα και πιο σπανια χρωματιστα.

Επεισης ειμαστε 5 οποτε εχουμε πιο πολλα "μεγαλα" κομματια..

Link to comment
Share on other sites

εγω βαζω 1 με 2 πλυντηρια τη βδομαδα(καδος 5.5 κιλων). παντα περιμενω να μαζευτουν πολλα. μονο τα πολυ ευαισθητα(πχ.κουρτινες) θα τα βαλω μονα τους και αυτο το κανω 3 φορες το χρονο.

Link to comment
Share on other sites

εγώ βάζω κατά μέσο όρο 5-6 την εβδομάδα και τα θεωρώ πολλά. Θέλω να τα μειώσω. Κατά τη γνώμη μου 3-4 την εβδομάδα πρέπει να αρκούν αλλιώς ζούμε για να πλένουμε βρε παιδιά!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολλά...πάρα πολλά. Πότε τα σιδερώνεις βρε παιδί μου:shock:

 

Βασικα τα σιδερωνει η μαμα μου. Επισεις τα βαζουμε στο στεγνωτηριο οποτε σιδερωνονται πιο ευκολα.. Τα εσωρουχα δεν τα σιδερωνουμε, ουτε τα φουτερ ή τις πετσετες και τα σεντονια 4απλα. Βασικα τα πουκαμισα ειναι προβλημα αλλα ευτυχως τωρα τον χειμωνα δεν πολυφοραμε..

Link to comment
Share on other sites

Αχ κι εγω βαζω πολλα...κι εχω μονο ενα πιτσιρικι...τι κανω λαθος?Η αληθεια ειναι πως τα περισσοτερα ειναι του παιδιου...ενα για σεντονια-πετσετες,ενα για ζιπουνια-πιτζαμακια,ενα για φορμες.Αμεσως αμεσως πλυντηρια.Βαλε και τα δικα μας...ενα λευκα ενα μαυρα.Εχω και μικρο πλυντηριο.Εχω αρεθει...καθε μερα σχεδον βαζω πλυντηριο...και καθε μερα σχεδον εχω σιδερο.

Link to comment
Share on other sites

Οτι συμπληρωνει πλυντηριο μπαινει κατα ειδος, αλλιως κατα χρωμα. Πχ τα δικα μας σεντονια ειναι ενα πλυτηριο, της μαμας τα σεντονια τα συμπληρωνουμε στις πετσετες. Τις πεστσετες των παιδιων τις συμπλρωνω με ασπρα αλλα βαζουμε και ενα ακομη ανεξαρτητο με ασπρα, φανελες, εσωρουχα και μαξιλαροθηκες.

Σκουρα βαζουμε μερα παρα μερα σχεδον τωρα το χειμωνα και πιο σπανια χρωματιστα.

Επεισης ειμαστε 5 οποτε εχουμε πιο πολλα "μεγαλα" κομματια..

 

Μου κάνει εντύπωση αυτό που γράφεις.

Αν γεμίζει το πλυντήριο σου με ένα διπλό σεντόνι, 2 θήκες και 4 μαξιλαροθήκες (όπως γράφεις παραπάνω) τότε μάλλον πρέπει να αλλάξεις πλυντήριο και να πάρεις μεγαλύτερο εκτός και αν δεν γεμίζεις τον κάδο.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση αυτό που γράφεις.

Αν γεμίζει το πλυντήριο σου με ένα διπλό σεντόνι, 2 θήκες και 4 μαξιλαροθήκες (όπως γράφεις παραπάνω) τότε μάλλον πρέπει να αλλάξεις πλυντήριο και να πάρεις μεγαλύτερο εκτός και αν δεν γεμίζεις τον κάδο.

 

Τα μικρα πλυντηρια γεμιζουν...και ειδικα αν βαλεις τα σεντονια τα χειμερινα τα βαμβακερα ετσι ειναι...ενα ζευγαρι σεντονια...ενα πλυντηριο.

Τουλαχιστον στο δικο μου...

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση αυτό που γράφεις.

Αν γεμίζει το πλυντήριο σου με ένα διπλό σεντόνι, 2 θήκες και 4 μαξιλαροθήκες (όπως γράφεις παραπάνω) τότε μάλλον πρέπει να αλλάξεις πλυντήριο και να πάρεις μεγαλύτερο εκτός και αν δεν γεμίζεις τον κάδο.

 

Ειναι πλυντηριο 5κιλο (δεν χωραει μεγαλυτερο δυστυχως) και γεμιζει τιγκα... Δεν τα παραστριμωχνω για να μην σπασει αλλα δεν εχει και χωρο να μπει κατι αλλο. Επισεις οι παπλοματωθηκες πιανουν συμαντικο χωρο

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πλυντηριο 5κιλο (δεν χωραει μεγαλυτερο δυστυχως) και γεμιζει τιγκα... Δεν τα παραστριμωχνω για να μην σπασει αλλα δεν εχει και χωρο να μπει κατι αλλο. Επισεις οι παπλοματωθηκες πιανουν συμαντικο χωρο

 

Αν είναι έτσι τότε γι'αυτό βάζεις τόσα πολλά πλυντήρια. Το καλύτερο βέβαια θα ήταν να μπορούσες να έπαιρνες μεγαλύτερο και για λόγους οικονομίας αλλά αφού δεν υπάρχει χώρος τότε είναι πρόβλημα. Ευτυχώς που σιδερώνει η μαμά σου διαφορετικά θα είχες πολύ μεγάλο πρόβλημα.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Τα μικρα πλυντηρια γεμιζουν...και ειδικα αν βαλεις τα σεντονια τα χειμερινα τα βαμβακερα ετσι ειναι...ενα ζευγαρι σεντονια...ενα πλυντηριο.

Τουλαχιστον στο δικο μου...

 

Κι εγώ 5κιλο είχα αλλά δεν γέμιζε τόσο εύκολα γιάυτό μου έκανε εντύπωση. Εξαρτάται βέβαια ..γιατί αυτό που γράφεις για τα χειμερινά σεντόνια εγώ δεν το έχω. Χειμωνα καλοκαίρι τα ίδια σεντονια εχω.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Εγω βαζω 4-5 την εβδομαδα σε οκτακιλο πλυντηριο αλλα ειμαστε 6 ατομα.Βεβαια του μωρου συνηθως δεν γεμιζει και χρησιμοποιω αλλο προγραμμα...αλλα οταν πλενω κουρτινες,καλυμματα , μπουφαν κτλ ...αστα να πανε θελω τουλαχιστον αλλα 2 την εβδομαδα...

Link to comment
Share on other sites

του παιδιού είναι ένα πλυντήριο την εβδομαδα.τα βάζω όλα μαζί. Τα δικα΄μας είναι 2 με ρουχα και ενα ακόμα με σεντόνια και παπλωματοθήκη. ανθα βάλω ένα ακόμα τα καλύμματα των καναπέδων . ΧΡησιμοποιούμε και εμεις μπουρνούζια αυτά στο ελαφρύ και σύντομο πρόγραμμα. επίσης τα της πισίνας και αυτά στο ελαφρύ. αντε με το ζόρι κανα 25αρια το μήνα αλλά και πάλι τώρα που το γράφω πολλά μου φαίνονται

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...