Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

vasov

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Σταφυλόκοκκος είναι ένα βακτήριο που ζει στο ανθρώπινο σώμα σαν μέρος της φυσιολογικής χλωρίδας του δέρματος, στη μύτη, και στη περιοχή γύρω από τα γεννητικά όργανα και στα δύο φύλα.

Οι περισσότερες μολύνσεις απο σταφυλόκοκκο είναι ακίνδυνες και θεραπεύονται με αντιβιοτικά, ενώ πολλές φορές οι μολύνσεις αυτές είναι τόσο ήπιες που μπορούν να θεραπευτούν χωρίς τη χρήση αντιβιοτικών.

Επικίνδυνο είδος είναι ο χρυσίζων σταφυλόκοκκος που προκαλεί τροφικές δηλητηριάσεις και δερματικές λοιμώξεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω χρόνια. Όταν αγχώνομαι, παρουσιάζεται για λίγο και φεύγει. Δυό τρεις φορές έχω πάρει και αντιβίωση. Αν θέλεις κάτι πρακτικό (γιατί μόνο για την εμπειρία μου μπορώ να σε βοηθήσω) ρώτα με.

Link to comment
Share on other sites

πειτε μου κ εμενα κοριτσια,η κορη μου ειναι 27μηνων κ ειχε ενα σπυρακι στο μπουτακι της που εμοιαζε με κουνουπακι,οταν ηρθε ο παιδιατρος κ τον ρωτησα μου ειπε οτι ειναι σταφυλοκοκος,κ μου εδωσε ενα γαλακτωμα να της βαζω.

πειτε μου πληροφοριες

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω χρόνια. Όταν αγχώνομαι, παρουσιάζεται για λίγο και φεύγει. Δυό τρεις φορές έχω πάρει και αντιβίωση. Αν θέλεις κάτι πρακτικό (γιατί μόνο για την εμπειρία μου μπορώ να σε βοηθήσω) ρώτα με.

εμενα βρισκεται στον κολπο, εχει συμπτωματα;εγω δεν εχω κανενα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έχω σοβάρα συμπτώματα, χρυσή μου. Δεν θελω να τα περιγράψω τώρα, γιατί θα γίνει θρίλερ, αλλά παρουσιάζονται και στη γραμμή του μπικίνι και στις μασχάλες. Φουσκώνουν οι αδένες και, σου λέω, φτάνω μέχρι αντιβίωση κάποιες φορές. Προφανώς εσένα δεν είναι τίποτα σπουδαίο.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως δεν παίρνω αντιβίωση. Βγαίνει ένα σπυράκι (εσωτερικό), και σε δύο- τρεις μέρες κάνει τον κύκλο του και φεύγει. Τώρα πια αυτό συμβαίνει μία δύο φορές το χρόνο. Αντιβίωση χρειάζεται να πάρω πολύ πολύ σπάνια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...
  • 4 χρόνια μετά...

Επαναφέρω το θέμα για να ρωτήσω όποια κοπέλα έτυχε να το έχει αντιμετωπίσει.

Ο γιος μου έβγαλε ένα τέτοιο σπυράκι, για 2η φορά μέσα σε 5 μήνες. Την πρώτη φορά δεν ξεραινόταν με τίποτα, τελικά πήρε αντιβίωση. Τώρα ξεράθηκε αμέσως αλλά ακόμη περιμένουμε μήπως αναζωπυρωθεί....

Βάζουμε fusicort και bactroban nasal.

Το ερώτημα είναι αν πρέπει να πλενόμαστε όοοολοι μας με αντιμικροβιακό ειδικό απολυμαντικό υγρό??? Εχω σαλτάρει να πλένω το παιδί με αυτό και εμείς να πλενόμαστε καθημερινά όλο το σώμα και αμέτρητες φορές τα χέρια μας με αυτό. Χρησιμοποίησα και bedadine scrub αλλά μετά πήρα άλλο πιο ισχυρό που χρησιμοποιούν στα χειρουργία. Το μπάνιο φυσικά ολόκληρο 3 φορές την ημέρα με χλωρίνη.

Μπήκα και στο ίντερνετ και είδα ότι πράγματι αυτό συστήνουν οι γιατροί.

Οσες είχατε αντίστοιχη εμπειρία, τα ίδια κάνατε???

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο σημείο το βγάζει το παιδί; Τι ηλικία έχει;

 

Είχε χρόνια θυλακίτιδα στον ποπό από μωρό και προφανώς κάποια σπυράκια εξελίσσονται σε σταφυλόκοκκο. Αλλά αυτό έγινε τώρα που είναι 10 χρονών. Εχεις εμπειρία στο θέμα αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου είχε βγάλει 4-5 φορές σε διάστημα 4 μηνών, την πρώτη φορά ήταν σχεδόν 6 μηνών. Πάντα στο σημείο, πάνω από το δεξί χείλος. Τις περισσότερες φορές πήρε αντιβίωση για να φύγει, πήγαμε σε παιδοδερματολογο στο ΠΑΙΔΩΝ, κάναμε πολλές εξετάσεις στο ανοσολογικο κ τελικά σταμάτησε να βγάζει μόλις άλλαξα πιπίλα κ πήρα καουτσούκ όλη αντί αυτής με το πλαστικό που είχαμε.

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω εύχομαι όμως να απαλλαγείτε σύντομα!

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παλαιοτερα ειχε βγαλει η κορη μου μεσα σε ενα 6μηνο 3-4 φορες και καθε φορα η παιδιατρος εδινε αντιβιωση. Ειχαμε τελικα δει τοτε παιδοδερματολογο ο οποιος μας ειχε δωσει αντισηπτικο σαπουνι, μια αντιβιοτικη κρεμα και ειχε ζητησει να κανουμε καλλιεργεια για να δει την ευαισθησια του σταφυλοκοκκου...

ειχε συστησει μπανια με ειδικο αντισηπτικο σαπουνι-δεν το θυμαμαι τωρα το ονομα- για 1 μηνα. Μετα απο αυτο ολα οκ. Ελπιζω να μη μας ξαναθυμηθει.

Link to comment
Share on other sites

παλαιοτερα ειχε βγαλει η κορη μου μεσα σε ενα 6μηνο 3-4 φορες και καθε φορα η παιδιατρος εδινε αντιβιωση. Ειχαμε τελικα δει τοτε παιδοδερματολογο ο οποιος μας ειχε δωσει αντισηπτικο σαπουνι, μια αντιβιοτικη κρεμα και ειχε ζητησει να κανουμε καλλιεργεια για να δει την ευαισθησια του σταφυλοκοκκου...

ειχε συστησει μπανια με ειδικο αντισηπτικο σαπουνι-δεν το θυμαμαι τωρα το ονομα- για 1 μηνα. Μετα απο αυτο ολα οκ. Ελπιζω να μη μας ξαναθυμηθει.

 

Κι εγώ ελπίζω να μη σας ξαναθυμηθεί γιατί είναι πολύ άτιμο... πράγμα.

Κάνατε κι εσείς μπάνιο με αντισηπτικό σαπούνι ή μόνο το παιδί?? Βάζατε χλωρίνες στο ντους? Αλλάζατε συνεχώς ρούχα?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...