Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΡΙΤΕΚΝΟΙ-ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΙ: ΠΡΟΣ ΑΦΑΝΙΣΜΟ


BOB

Recommended Posts

δουλευεις ομως σε μια ιδιωτικη αλλα σταθερη δουλεια αν καταλαβα καλα.για ρωτα κι εμας που δεν στεριωσαμε στον ιδιωτικο τομεα και τουλαχιστον στην δικια μου περιπτωση 10 χρ.προσπαθω να μπω στο δημοσιο και δεν.για ρωτα με τι βουλωνω με το επιδομα καθε διμηνο.και δεν ντρεπομαι να το πω και περιμενω απο το κρατος μου να με στηριξει,οχι περιμενω το απαιτω!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 147
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Διαβάζω περί αφανισμού και χαμογελάω πικρά:

Έχω τρία παιδιά και παίρνω προς το παρόν το επίδομα. Ε, άμα μου το κόψουν δεν θα αφανιστώ.:cool:

 

Αν δεν πάνε καλά τα οικονομικά μας, δεν θα ξεπεράσουμε τα 50.000 οικογενειακό και δεν θα μας το κόψουν. Από την άλλη αν πάνε καλά και ξεπεράσουμε τα 50.000, θα έχω κάθε λόγο να είμαι ικανοποιημένη από τα οικονομικά μου και δεν θα με νοιάξει το επίδομα.

 

Έχω σπουδάσει σε ειδικότητα που απορροφάται κυρίως στον δημόσιο τομέα. Δεν κυνήγησα ωστόσο το διορισμό για να μην φύγω μακριά από τον άνδρα μου και αργότερα τα παιδιά μου. Κι εγώ και ο άνδρας μου δουλεύουμε στον ιδιωτικό τομέα και κάναμε και τα τρία παιδιά μας, χωρίς να έχουμε διοριστεί ή μονιμοποιηθεί κάπου. Δεν έκανα τα παιδιά μου για να διοριστώ ούτε για να πάρω επιδόματα. Επίσης δεν τα έκανα για να βοηθήσω το ελληνικό δημόσιο και το δημογραφικό.:roll:

 

Με το χέρι λοιπόν στην καρδιά δηλώνω ότι δεν απειλούμαι με αφανισμό αν μου κόψουν κάποιο από τα προνόμιά μου ως τρίτεκνη. Έχω τα παιδάκια μου, όπως επέλεξα να τα έχω και δεν νιώθω ούτε ότι χρωστάω σε κάποιον κάτι αλλά ούτε και ότι μου χρωστάνε κάτι για την δική μου επιλογή.

 

Yποκλινομαι!!!! Να χαιρεσαι τα παιδακια σου και να εισαστε παντα ευτυχισμενοι!!!!

Link to comment
Share on other sites

δουλευεις ομως σε μια ιδιωτικη αλλα σταθερη δουλεια αν καταλαβα καλα.για ρωτα κι εμας που δεν στεριωσαμε στον ιδιωτικο τομεα και τουλαχιστον στην δικια μου περιπτωση 10 χρ.προσπαθω να μπω στο δημοσιο και δεν.για ρωτα με τι βουλωνω με το επιδομα καθε διμηνο.και δεν ντρεπομαι να το πω και περιμενω απο το κρατος μου να με στηριξει,οχι περιμενω το απαιτω!

 

Ιδιωτικός τομέας και μονιμότητα δεν πάνε μαζί. :roll:

Anyways, αυτό που λέω είναι ότι αν δεν έχεις σταθερή δουλειά και έχεις οικονομικό πρόβλημα σίγουρα δεν φτάνεις τα 50.000, οπότε δεν χάνεις το επίδομα. Άρα για ποιο λόγο να ανησυχείς;

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Ιδιωτικός τομέας και μονιμότητα δεν πάνε μαζί. :roll:

Anyways, αυτό που λέω είναι ότι αν δεν έχεις σταθερή δουλειά και έχεις οικονομικό πρόβλημα σίγουρα δεν φτάνεις τα 50.000, οπότε δεν χάνεις το επίδομα. Άρα για ποιο λόγο να ανησυχείς;

τωρα σιγουρα αστειευεσε ετσι?

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

:confused: Τι εννοείς αστειεύομαι; Για το επίδομα μπαίνουν εισοδηματικα κριτήρια. Αυτό λέω, αν δεν ξεπερνά κάποιος τα 50.000 ευρώ δεν θα χάσει το επίδομα.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν μιλαω αυτη την στιγμη για το επιδομα αλλα για τον τροπο της σκεψης σου.το οτι θα πρεπε να υπερασπιστω την ιδιοτητα της μανας και τα δικαιωματα μου απεναντι απο μια εξισου μανα ε αυτο δεν το περιμενα.και λες τωρα οτι δεν πρεπει να απαιτουμε γτ εμεις τα καναμε τα παιδια μας και το κρατος δεν φερει καμια ευθυνη...οταν αντιστοιχα στην γερμανια σουιδια νορβηγια ολανδια και εγω δεν ξερω που ακομη περνουν επιδοματα απο το 1ο παιδι και εχουν πληρης ασφαλεια οχι παπαριες αλλα ασφαλεια και σε μερικες απο αυτες τις χωρες και υποδομες για να μπορει η μανα να εργαζετε και να θηλαζει ακομη και αλλα πολλα αλλα εμεις φταιμε παλι με τα χερια μας βγαζουμε τα ματια μας.οχι σιγα μην σκυψω κιολας να με ....... οταν το παιδι μου πηγαινει στα δημοσια σχολεια και δεν ξερω που να πρωτοακουμπησω τα λεφτα και η υπουργος παιδειας στελνει σε ιδιωτικο σχολειο αμερικανικο το δικο της που εχει και ενα μελλον ενω το δικο μου το ποιο πιθανο ειναι να χτυπιετε σαν το χταποδι για να βρει μια δουλεια κι εγω πρεπει να το παιξω ανωτερη και να πω και ευχαριστω μα μονη μου τα κανα τα παιδια....................................................

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

δεν μιλαω αυτη την στιγμη για το επιδομα αλλα για τον τροπο της σκεψης σου.το οτι θα πρεπε να υπερασπιστω την ιδιοτητα της μανας και τα δικαιωματα μου απεναντι απο μια εξισου μανα ε αυτο δεν το περιμενα.και λες τωρα οτι δεν πρεπει να απαιτουμε γτ εμεις τα καναμε τα παιδια μας και το κρατος δεν φερει καμια ευθυνη...οταν αντιστοιχα στην γερμανια σουιδια νορβηγια ολανδια και εγω δεν ξερω που ακομη περνουν επιδοματα απο το 1ο παιδι και εχουν πληρης ασφαλεια οχι παπαριες αλλα ασφαλεια και σε μερικες απο αυτες τις χωρες και υποδομες για να μπορει η μανα να εργαζετε και να θηλαζει ακομη και αλλα πολλα αλλα εμεις φταιμε παλι με τα χερια μας βγαζουμε τα ματια μας.οχ$E9 σιγα μην σκυψω κιολας να με ....... οταν το παιδι μου πηγαινει στα δημοσια σχολεια και δεν ξερω που να πρωτοακουμπησω τα λεφτα και η υπουργος παιδειας στελνει σε ιδιωτικο σχολειο αμερικανικο το δικο της που εχει και ενα μελλον ενω το δικο μου το ποιο πιθανο ειναι να χτυπιετε σαν το χταποδι για να βρει μια δουλεια κι εγω πρεπει να το παιξω ανωτερη και να πω και ευχαριστω μα μονη μου τα κανα τα παιδια....................................................

 

Τι εννοείς να υπερασπιστείς την ιδιότητά σου ως μάνα απέναντί μου; Αισθάνεσαι ότι σου επιτίθεμαι ή σε κατηγορώ για κάτι επειδή εγώ δεν αισθάνομαι ότι απειλούμαι με αφανισμό αν δεν πάρω επίδομα με οικογενειακό εισόδημα πάνω από 50.000 ευρώ και αν δεν διοριστώ στο δημόσιο;

 

Για ποια Σουηδία και Νορβηγία μιλάμε με επιδόματα από το πρώτο παιδί; Ο τίτλος του thread αναφέρεται στον "αφανισμό" των τριτέκνων και πολυτέκνων. Δεν είδα να αναφέρεται κάτι για τις μητέρες με ένα ή δύο παιδιά. :roll:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

τι εχω χασει ρε παιδια?χαμος γινεται.ντρεπομαι για την χωρα αυτη πλεον.φαγανε φαγανε φαγανε ...σκασανε!!γιατι δεν κοβουν τους μισθους των βουλευτων?γιατι ενας βουλευτης να παιρνει 4000 το μηνα κ οχι 1000???κ πολλα ειναι γιατι ολοι κοιμουνται εκει μεσα κ η ξυνουν τα @@ τους!γιατι κοβουν απο τα δικα σας παιδια κ πρεπει να το δεχτειτε κιολας?τι παει να πει εγω επελεξα να κανω παιδια?οπως εγω επελεξα να βγει το ταδε σκατοκομμα που κυβερναει ετσι επελεξα κ τα παιδια.οπου τους συμφερει δηλαδη?τα παμπερς λεει θεωρουνται ειδος πολυτελειας!αυτοι για να χεζουν σε χρυσες τουαλετες??

δε ξερω τι να πω!δε τα ζω κ απο εξω τα βλεπω τοσο μαυρα ολα!λυπαμαι που δε θελω να γυρισω στην ελλαδα!:cry:

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς να υπερασπιστείς την ιδιότητά σου ως μάνα απέναντί μου; Αισθάνεσαι ότι σου επιτίθεμαι ή σε κατηγορώ για κάτι επειδή εγώ δεν αισθάνομαι ότι απειλούμαι με αφανισμό αν δεν πάρω επίδομα με οικογενειακό εισόδημα πάνω από 50.000 ευρώ και αν δεν διοριστώ στο δημόσιο;

 

Για ποια Σουηδία και Νορβηγία μιλάμε με επιδόματα από το πρώτο παιδί; Ο τίτλος του thread αναφέρεται στον "αφανισμό" των τριτέκνων και πολυτέκνων. Δεν είδα να αναφέρεται κάτι για τις μητέρες με ένα ή δύο παιδιά. :roll:

δεν μπορουμε να επικοινωνισουμε.οκ pass!στην τελικη ο καθενας πιστευει αυτα που πιστευει.δεν νιωθω οτι μου επιτιθεσε αλλα δεν προασπιζεις με την σκεψη σου το ιδιωμα σου ετσι.και το οτι στην σουιδια περνουν απο το 1ο παιδι επιδομα αυτο θα πρεπε το λιγοτερο να σε κανει να αναρωτηθεις που ζουμε και τι κανουμε και πως ζουμε εν ετη 2010,και οχι να αναρωτιεσε για τον τιτλο του threat

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς να υπερασπιστείς την ιδιότητά σου ως μάνα απέναντί μου; Αισθάνεσαι ότι σου επιτίθεμαι ή σε κατηγορώ για κάτι επειδή εγώ δεν αισθάνομαι ότι απειλούμαι με αφανισμό αν δεν πάρω επίδομα με οικογενειακό εισόδημα πάνω από 50.000 ευρώ και αν δεν διοριστώ στο δημόσιο;

 

Για ποια Σουηδία και Νορβηγία μιλάμε με επιδόματα από το πρώτο παιδί; Ο τίτλος του thread αναφέρεται στον "αφανισμό" των τριτέκνων και πολυτέκνων. Δεν είδα να αναφέρεται κάτι για τις μητέρες με ένα ή δύο παιδιά. :roll:

 

Κοπελλα μου καλη, ο τροπος σκεψης σου ειναι λαθος, γιατι δεν καταλαβες τον τιτλο. Δε μιλαμε για εμας πλεον μονο. Αλλα μιλαμε και για τις οικογενειες που θα εκαναν παραπανω απο δυο παιδια αλλα δε θα μπορεσουν ΠΟΤΕ να το ξανασκεφτουνε καν, γιατι οτι υποστηριγμα υπηρχε, εξαφανιζεται.

 

Οποτε οι οικογενειες που θα γινοντουσαν πολυτεκνοι απλα δε θα γινουν ΠΟΤΕ και επομενως ειναι ορατος ο κινδυνος να εξαφανιστουνε...και να ανακηρυχτουν ως ειδος προς εξαφανιση!

 

Αυτην την απειλη την εχουν εξαλειψει οι ξενοι πολιτικοι γιατι δινουν ισχυρα επιδοματα και καθε ειδους υποστηριξη γιατι αγαπαν την πατριδα τους και δεν κοιταν να την καταστρεψουν με ενα μετρο που εχει εκδικαστει ως ΠΑΡΑΝΟΜΟ. Ετσι μια οικογενεια που θελει να αυξησει το αριθμο των παιδιων της απλα το πραγματοποιει γιατι ξερει οτι θα εχει υποστηριξη και απο το κρατος και οχι το φτυσιμο. Και με αυτο τον τροπο ΔΕΝ εξαφανιζονται οι πολυτεκνες οικογενειες! ;)

 

Ειναι αχαριστια σαφως γιατι τα δικα σου παιδια οταν θα δουλεψουν, θα τα φορολογησουν και θα καλυψουν περισσοτερους συνταξιουχους απο οτι μια οικογενεια με ελαχιστα παιδια. Δικη τους επιλογη αλλα οχι και να αγνοησουμε την προσφορα αυτη.

 

Κανεις δε με χρωστα τιποτε αλλα...να εισαι σιγουρη οτι αυτα τα αντιπολυτεκνικα μετρα δε θα αφορα μονο το πλαφον, αλλα τωρα στην ΕΚΘΕΣΗ της Θεσσαλονικης, θα ανακοινωθουν και μειωσεις και οτι αλλο αντεχει η πλατη οσων αντεχουν και αλλο φορτωμα. Αλλα καποιοι δεν αντεχουν και ξεσηκωνονται.

 

Τετοιο φτυσιμο δεν εχει ξαναγινει και εμεις λεμε οτι...βρεχει!

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ιδιωτικός τομέας και μονιμότητα δεν πάνε μαζί. :roll:

Anyways, αυτό που λέω είναι ότι αν δεν έχεις σταθερή δουλειά και έχεις οικονομικό πρόβλημα σίγουρα δεν φτάνεις τα 50.000, οπότε δεν χάνεις το επίδομα. Άρα για ποιο λόγο να ανησυχείς;

 

........φυσικά γιατί να ανησυχείς, ιδίως αν ζεις σε πόλη με πολλούς δρόμους, έχει φανάρια μπόλικα να βγάλεις τα παιδιά σου, να πάρεις κανένα από αυτά αγκαλιά και να στηθείς έξω από καμία εκκλησία, πανηγύρι, λαϊκή!!!!!!!!!!

έχεις πολλές εναλλακτικές λύσεις, αφού τα έκανες καλά να πάθεις!!!!!!!!!

 

κάτσε να διαβάσεις καλά αυτό που έγραψες, μπας και συνειδητοποιήσεις τι ακριβώς λες!!!!!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

.........γτ εμεις τα καναμε τα παιδια μας και το κρατος δεν φερει καμια ευθυνη...οταν αντιστοιχα στην γερμανια σουιδια νορβηγια ολανδια και εγω δεν ξερω που ακομη περνουν επιδοματα απο το 1ο παιδι και εχουν πληρης ασφαλεια οχι παπαριες αλλα ασφαλεια και σε μερικες απο αυτες τις χωρες .................

 

πρόσθεσε και τον Καναδά!!!

 

και την Μαργαρίτα που έπαιρνε για τον Γιωργάκη και όλα τα παιδιά της, κανονικότατα τα επιδόματα, όπως τώρα και η κόρη της που ζει εκεί και εισπράττει τα επιδόματα!!!!!!!!!

 

Είχε ανάγκη ο Παπανδρέου ώστε να εισπράττει η Μαργατίτα τα επιδόματα???????

τώρα γιατί αυτός τα κόβει???? που να του κοπεί η ζωή στη μέση

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

και πως θα αγορασει καινουριο εξωχικο ο ανθρωπος καλε?τσ τσ τσ τσιγγουνιδες ....και φυσικα ειχε αναγκη τα επιδοματα !κ τοτε κ τωρα!με τη μονη διαφορα οτι θα τσεπωσει ΟΛΑ τα επιδωματα των παιδιων για τον εαυτουλη του κ μην ακουσω οτι θα γινει για να ξελασπωθει η χωρα!αν θελει να την ξελασπωσει να δωσει απο 500 ευρω το μηνα στους χαραμοφαηδες βουλευτες κ υπουργους !

αλλα ειπαμε!πως αλλιως θα ξεφυτρωνουν τα σπιτια κ τα αυτοκινητα?

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια, εσυ Δημητρα, μπορεις να μας πει ποιο μετρα εχουν παρει υπερ των πολυτεκνων και γενικως για να προωθησουν τη γεννηση παιδιων, εκει στη Γερμανια;

 

Επισης ποσο πληρωνονται εκει οι βουλευτες;

Θα ερθει και ο κουνιαδος μου και θα μας πει, αλλα σε 1 εβδομαδα.;)

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια, εσυ Δημητρα, μπορεις να μας πει ποιο μετρα εχουν παρει υπερ των πολυτεκνων και γενικως για να προωθησουν τη γεννηση παιδιων, εκει στη Γερμανια;

 

τα τυχόν επιδόματα τα παίρνουν μόνο οι "γνήσιοι" Γερμανοί ή και οι μετανάστες????????

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αληθεια, εσυ Δημητρα, μπορεις να μας πει ποιο μετρα εχουν παρει υπερ των πολυτεκνων και γενικως για να προωθησουν τη γεννηση παιδιων, εκει στη Γερμανια;

 

Επισης ποσο πληρωνονται εκει οι βουλευτες;

Θα ερθει και ο κουνιαδος μου και θα μας πει, αλλα σε 1 εβδομαδα.;)

τα εχω ξαναπει αλλα δε με πειραζει.με 3 παιδια το επιδομα ειναι σχεδον 900 ευρω το μηνα για ενα χρονο κ μετα 550 το μηνα μεχρι να σπουδασουν τα παιδια.δε συζητω για δωρεαν εμβολια φαρμακα γιατρους κ οτι εχει σχεση με υγεια μεχρι τα 16.οι βουλευτες δυστυχως δε ξερω ποσα παιρνουν:P

 

τα τυχόν επιδόματα τα παίρνουν μόνο οι "γνήσιοι" Γερμανοί ή και οι μετανάστες????????

 

οχι τα παιρνουν ολοι!!κ γερμανοι κ μεταναστες!

Link to comment
Share on other sites

........φυσικά γιατί να ανησυχείς, ιδίως αν ζεις σε πόλη με πολλούς δρόμους, έχει φανάρια μπόλικα να βγάλεις τα παιδιά σου, να πάρεις κανένα από αυτά αγκαλιά και να στηθείς έξω από καμία εκκλησία, πανηγύρι, λαϊκή!!!!!!!!!!

έχεις πολλές εναλλακτικές λύσεις, αφού τα έκανες καλά να πάθεις!!!!!!!!!

 

κάτσε να διαβάσεις καλά αυτό που έγραψες, μπας και συνειδητοποιήσεις τι ακριβώς λες!!!!!!!!!!

Για διαβάστε όλοι να δείτε τι λέτε. Την πέσατε στην marandnik επειδή λέει κάτι διαφορετικό. Και κατ΄εμέ σωστό κιόλας.

 

Κοπελλα μου καλη, ο τροπος σκεψης σου ειναι λαθος, γιατι δεν καταλαβες τον τιτλο. Δε μιλαμε για εμας πλεον μονο. Αλλα μιλαμε και για τις οικογενειες που θα εκαναν παραπανω απο δυο παιδια αλλα δε θα μπορεσουν ΠΟΤΕ να το ξανασκεφτουνε καν, γιατι οτι υποστηριγμα υπηρχε, εξαφανιζεται.

Ας μην στεκόμαστε στον τίτλο, αλλά σε αυτά που γράφονται εδώ μέσα.

Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, εσείς κάνατε 3 παιδιά, επειδή θα παίρνατε το επίδομα και θα είχατε μεγάλες πιθανότητες να μπείτε και στο δημόσιο.

 

Οποτε οι οικογενειες που θα γινοντουσαν πολυτεκνοι απλα δε θα γινουν ΠΟΤΕ και επομενως ειναι ορατος ο κινδυνος να εξαφανιστουνε...και να ανακηρυχτουν ως ειδος προς εξαφανιση!

Εγώ προσωπικά έχω 2 παιδιά, και η ιδέα ενός τρίτου δεν μου ήρθε επειδή υπολόγισα ότι θα πάρω επίδομα, ούτε μου έφυγε επειδή θα μπει εισοδηματικό ή ότι άλλο κριτήριο στο επίδομα. Αν θέλω να κάνω, θα το κάνω. Και θα στηριχτώ στις πλάτες του άντρα μου και τις δικές μου. Το αν η πολιτεία βοηθάει - και σαφώς πρέπει να βοηθάει, με κριτήρια πάντα- έχει καλώς. Οποιος έχει ως κριτήριο για να κάνει ένα παιδί τι επίδομα θα πάρει, ε, δεν πειράζει, ας μην το κάνει.

 

Αυτην την απειλη την εχουν εξαλειψει οι ξενοι πολιτικοι γιατι δινουν ισχυρα επιδοματα και καθε ειδους υποστηριξη γιατι αγαπαν την πατριδα τους και δεν κοιταν να την καταστρεψουν με ενα μετρο που εχει εκδικαστει ως ΠΑΡΑΝΟΜΟ. Ετσι μια οικογενεια που θελει να αυξησει το αριθμο των παιδιων της απλα το πραγματοποιει γιατι ξερει οτι θα εχει υποστηριξη και απο το κρατος και οχι το φτυσιμο. Και με αυτο τον τροπο ΔΕΝ εξαφανιζονται οι πολυτεκνες οικογενειες! ;)

Ξαναλέω για να εμπεδωθεί: η πολιτεία πρέπει σαφώς να βοηθάει, με κριτήρια πάντα.

 

Ειναι αχαριστια σαφως γιατι τα δικα σου παιδια οταν θα δουλεψουν, θα τα φορολογησουν και θα καλυψουν περισσοτερους συνταξιουχους απο οτι μια οικογενεια με ελαχιστα παιδια. Δικη τους επιλογη αλλα οχι και να αγνοησουμε την προσφορα αυτη.

Εχκιουζ μι???

Ας μην αγνοήσουμε λοιπόν επίσης ότι το επίδομα των τρίτεκνων/πολύτεκνων το πληρώνουμε εμείς οι υπόλοιποι που έχουμε από 0 έως και 2 παιδιά. Ας μην αγνοήσουμε και αυτήν την προσφορά.

Α, και αν βρεθούμε να διεκδικούμε την ίδια θεση στο δημόσιο θα την πάρει ο τρίτεκνος/πολύτεκνος που του προσφέρουμε και το επίδομα. Οπότε εμείς θα παλεύουμε στην αρένα του ιδιωτικού στίβου, για να μπορούμε να πληρώσουμε το επίδομα τους.

Κανεις δε με χρωστα τιποτε αλλα...να εισαι σιγουρη οτι αυτα τα αντιπολυτεκνικα μετρα δε θα αφορα μονο το πλαφον, αλλα τωρα στην ΕΚΘΕΣΗ της Θεσσαλονικης, θα ανακοινωθουν και μειωσεις και οτι αλλο αντεχει η πλατη οσων αντεχουν και αλλο φορτωμα. Αλλα καποιοι δεν αντεχουν και ξεσηκωνονται.

!!!!!!!!:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

οχι τα παιρνουν ολοι!!κ γερμανοι κ μεταναστες!

 

Δηλαδή θα το πάρεις και εσύ τωρα με το καλό που έρχεται το τρίτο.

Α, εμείς εδώ στο ελλάντα, τα επιδόματα τα θέλουμε μόνο για τους καθαρόαιμους. Τους λοιπούς, τους θέλουμε για να μας καθαρίζουν τα σπίτια και να μαζεύουν καμμιά πατάτα από το χωράφι, αντε να κάνουν και κάνα μερεμέτι στο σπίτι.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα παιδια με τη δουλεια τους αργοτερα και τις κρατησεις για το ασφαλιστικο, θα καλυπταν 4 γονεις για τη συνταξη τους. Ενω τωρα σε λενε οτι δ ε θα εχουν λεφτα τα ταμεια να δινουν οταν βγουμε σε συνταξη γιατι θα καταρρευσουν. ΔΕ γινεται 1 να δουλευει και 2 να γερνανε το καταλαβαινετε; Επισης δε γινεται 2 να δουλευουν και 2 να γερνανε γιατι δεν μπαινουν στο ταμειο χρημματα, δεν υπαρχει πλεονασμα. Και αλλο θετικο απο αυτο το μετρο αν συνεχιζε η στηριξη της πολυτεκνης οικογενειας και η ωθηση για γεννησεις.

 

κοριτσομαμά θέλεις να πεις ότι όοοοοοοολοι οι πολύτεκνοι τριτεκνοι κάνουν παιδιά για το κοινό καλό...?:rolleyes:

σίγουρα μπορεί να υπάρχουν και κάποιοι που τα κάνουν γι'αυτούς τους λόγους αλλά....

 

λοιπόν ΑΝΕΡΓΗ είμαι, στις μέρες μου για το τρίτο παιδί είμαι, ο άντρας μου ούτε τα μισά από τις 50.000 δεν παίρνει (αν θέλεις σου σκανάρω το εκκαθαριστικό) !!! .......για τα υπόλοιπα ας είναι καλά οι γονείς μου!!!!!

 

κοίτα χωρίς παρεξήγηση αλλά με τις συνθήκες που αναφέρεις πως αποφασίζεις για 3ο παιδί...? ( εκτός αν ήρθε απρογραμάτιστα τότε πάω πάσο )

που στηρίζεσαι ?

είχε τύχει στο παρελθόν όταν χρωστούσαμε ακόμη το φορτηγό που πήρε ο σύζηγος να περάσουμε βδομάδες με σχεδόν καθόλου χρήματα...ούτε οι γονείς μου ξέρανε τίποτα, ούτε τα πεθερικά μου...

και εγώ και ο σύζηγος σεβόμαστε ο ένας την επιθυμία του άλλου να είμαστε πάντα με το κεφαλι ψηλά και να ήμαστε περήφανοι για ότι καταφέρνουμε μόνοι μας....με τις δικές μας πλάτες...

.και το οτι στην σουιδια περνουν απο το 1ο παιδι επιδομα αυτο θα πρεπε το λιγοτερο να σε κανει να αναρωτηθεις που ζουμε και τι κανουμε και πως ζουμε εν ετη 2010,και οχι να αναρωτιεσε για τον τιτλο του threat

 

koufeteki μου δυστυχώς ή ευτυχώς ζούμε στην ελλάδα΄και όχι σκανδιναβική χώρα οπότε πρέπει ή να πορευτούμε και να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε εδώ που είμαστε ή μεταναστευουμε εκεί όπου θεωρούμε ότι θα ζήσουμε ζωή χαρισάμενη...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά έχω 2 παιδιά, και η ιδέα ενός τρίτου δεν μου ήρθε επειδή υπολόγισα ότι θα πάρω επίδομα, ούτε μου έφυγε επειδή θα μπει εισοδηματικό ή ότι άλλο κριτήριο στο επίδομα. Αν θέλω να κάνω, θα το κάνω. Και θα στηριχτώ στις πλάτες του άντρα μου και τις δικές μου. Το αν η πολιτεία βοηθάει - και σαφώς πρέπει να βοηθάει, με κριτήρια πάντα- έχει καλώς. Οποιος έχει ως κριτήριο για να κάνει ένα παιδί τι επίδομα θα πάρει, ε, δεν πειράζει, ας μην το κάνει.

Ξαναλέω για να εμπεδωθεί: η πολιτεία πρέπει σαφώς να βοηθάει, με κριτήρια πάντα.

Κι εμείς το τρίτο το κάναμε επειδή το θέλαμε και θα το κάναμε ούτως ή άλλως. Όποιος έχει σαν κριτήριο αν θα κάνει παιδί τι επίδομα θα πάρει είναι πολύ χαζός, γιατί α) το επίδομα δεν φτάνει για να καλύψει τα έξοδα του παιδιού β) και να έφτανε να τα καλύψει, το παιδί δεν έχει μόνο οικονομικές ανάγκες, αλλά πολύ περισσότερες που όλοι ξέρουμε.

Απλώς το επίδομα είναι ένα πολύ μικρό "ευχαριστώ" της πολιτείας για τις οικογένειες που ανεβάζουν το μέσο όρο των παιδιών πάνω από 2, το ποσοστό δηλαδή που χρειάζεται για να μην λιγοστεύει και γερνάει ο πληθυσμός.

Πιστεύω ότι δεν πρέπει να μπουν εισοδηματικά κριτήρια, πρώτον γιατί στην Ελλάδα, όπως ξανάγραψα σε άλλο τόπικ τα δηλωθέντα εισοδήματα είναι πολύ σχετική έννοια και είναι αδικία γι αυτούς που είναι στο όριο. Κι αυτούς που μας φαίνεται ότι αφού είναι πλούσιοι κακώς παίρνουν το επίδομα πρέπει να τους συγκρίνουμε με αυτούς που έχουν τις ίδιες συνθήκες, δηλαδή αν μία ελεύθερη επαγγελματίας με τρία παιδιά αντιμετωπίζει περισσότερες δυσκολίες και έχει περισσότερα έξοδα σε σχέση με μία ελεύθερη επαγγελματία με ένα ή δύο παιδιά.

 

Εχκιουζ μι???

Ας μην αγνοήσουμε λοιπόν επίσης ότι το επίδομα των τρίτεκνων/πολύτεκνων το πληρώνουμε εμείς οι υπόλοιποι που έχουμε από 0 έως και 2 παιδιά. Ας μην αγνοήσουμε και αυτήν την προσφορά.

Συγνώμη, αλλά διαφωνώ τελείως μ΄αυτόν τον τρόπο σκέψης. Το επίδομα το πληρώνουν όλοι οι φορολογούμενοι, ανάλογα με τους φόρους που πληρώνουν, ακόμα και οι πολλοί πλούσιοι που δηλώνουν μεγάλα εισοδήματα και έχουν πολλούς φόρους και έξι παιδιά.

κοίτα χωρίς παρεξήγηση αλλά με τις συνθήκες που αναφέρεις πως αποφασίζεις για 3ο παιδί...? ( εκτός αν ήρθε απρογραμάτιστα τότε πάω πάσο )

που στηρίζεσαι ?

είχε τύχει στο παρελθόν όταν χρωστούσαμε ακόμη το φορτηγό που πήρε ο σύζηγος να περάσουμε βδομάδες με σχεδόν καθόλου χρήματα...ούτε οι γονείς μου ξέρανε τίποτα, ούτε τα πεθερικά μου...

και εγώ και ο σύζηγος σεβόμαστε ο ένας την επιθυμία του άλλου να είμαστε πάντα με το κεφαλι ψηλά και να ήμαστε περήφανοι για ότι καταφέρνουμε μόνοι μας....με τις δικές μας πλάτες...

Πάντως σίγουρα δεν στηρίζεται στο επίδομα, το ποσό είναι συμβολικό. Δεν θεωρώ ότι στηρίζομαι στις πλάτες της πολιτείας για να μεγαλώσω το τρίτο παιδί μου, με τα 266 ευρώ το μήνα που δίνει τα πρώτα έξι χρόνια και τα 150 περίπου που δίνει στη συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει η "νομιμοποίηση" των μεταναστών με τα μέτρα για τους πολύτεκνους.

Και γιατί είναι "ότι χειρότερο για εμάς" αυτό. Κάπως ρατσιστικό μου ακούγεται και μάλιστα εις βάρος ανθρώπων, γιατί άνθρωποι είναι μην το ξεχνάμε, οι οποίοι βρίσκονται μακριά από τις εστίες τους, τους δικούς τους σε μια ξένη και πολλές φορές αφιλόξενη χώρα που τους αντιμετωπίζει σαν μιάσματα. Δεν μπορείς να υπερασπίζεσαι τα δικαιώματά σου καταπατώντας των άλλων.

 

Εχω ενα γνωστο μου ο οποιος πουλαει το σπιτι του στον Αγιο Παντελεημονα, σε τιμη ευκαιριας, σε πολυ καλη κατασταση κυριολεκτικα μισοτιμης (σχεδον χαρισμα).. Θα σου δωσω επιπλεον στοιχεια αν θελεις, για να το αγορασεις...

και μη μου πεις οτι δεν θελεις, γιατι μπορει να το θεωρησω ρατσιστικο εκ μερους σου το να μη θελεις να μεινεις στην περιοχη...

θα εχεις και την ευκαιρια να γνωρισεις και τις διαφορετικες κουλτουρες, ηθη και συμπεριφορες που πρεσβευουν ολοι αυτοι για τους οποιους κανεις λογο... ασε που στην περιοχη υπαρχουν και παιδοτοποι στους οποιους θα μπορεις να πηγαινεις τα παιδια σου χωρις το αγχος μηπως ειναι γεματοι, αφου η περιοχη κατακλυζεται απο "ρατσιστες" που δεν "καταδεχονται" να βγαλουν τα παιδια τους για μια βολτα ..

ασε που θα δωσεις και την ευκαιρια στους μεταναστες να απαλλαγουν απο τους "ρατσιστες" γειτονες τους και να αποκτησουν νεους γειτονες που τους καταλαβαινουν και τους συμπαραστεκονται, οχι μονο στα λογια αλλα και εμπρακτα...

Καλα λοιπον ειναι τα δικαιωματα αυτων των ανθρωπων, θα πρεπει ομως πρωτα να μαθουν να ειναι συνεπεις στις υποχρεωσεις τους, να μην ενοχλουν τον συνανθρωπο τους και να μην υψωνουν το δεικτη εγκληματικοτητας στα υψη, αδιαφορωντας για τις συνεπειες.

Επισης καλο ειναι να βγαινουμε και λιγο απο τη γυαλα στην οποια ζουμε και να βλεπουμε πραγματικα τι συμβαινει γυρω μας, προτου χαρακτηρισουμε μια αποψη ρατσιστικη... το να το παιζουμε υπερανω και να υπερασπιζομαστε καταστασεις που δεν μας αφορουν και δεν τις ζουμε ειναι πολυ ευκολο.

Link to comment
Share on other sites

κοίτα χωρίς παρεξήγηση αλλά με τις συνθήκες που αναφέρεις πως αποφασίζεις για 3ο παιδί...? ( εκτός αν ήρθε απρογραμάτιστα τότε πάω πάσο )

που στηρίζεσαι ?

είχε τύχει στο παρελθόν όταν χρωστούσαμε ακόμη το φορτηγό που πήρε ο σύζηγος να περάσουμε βδομάδες με σχεδόν καθόλου χρήματα...ούτε οι γονείς μου ξέρανε τίποτα, ούτε τα πεθερικά μου...

και εγώ και ο σύζηγος σεβόμαστε ο ένας την επιθυμία του άλλου να είμαστε πάντα με το κεφαλι ψηλά και να ήμαστε περήφανοι για ότι καταφέρνουμε μόνοι μας....με τις δικές μας πλάτες...

 

 

 

 

προσωπικα εγω θαυμαζω και θεωρω περηφανια και αξιοπρεπεια το να κανεις παιδια ακομα κι αν δυσκολευεσαι να τα βγαλεις περα στη ζωη σου, διαφορετικα θα κανανε παιδια μονο οι πλουσιοι.. αντιθετως οσοι κανουν παιδια και τα μεγαλωνουν μονοι τους με κοπο και θυσιες για μενα αξιζουν πολυ μεγαλυτερου σεβασμου, και γι αυτο επιμενω οτι πρεπει να εχουν εστω και αυτη τη μικρη στηριξη απο την πολιτεια... και οχι δεν κανουμε παιδια γιατι περιμενουμε να πεσει το επιδομα, το κερδος μας απο τα παιδια ειναι η αγαπη μας γι αυτα και τιποτα αλλο... την αποψη γιατι κανεις παιδια αμα δεν μπορεις τη θεωρω πολυ εγωιστικη..

επειδη ομως ο πολυς κοσμος στην κυριολεξια ζει οριακα, χρειαζεται η στηριξη της πολιτειας, γιατι οσο κι αν δεν συμφωνουν ορισμενοι, τα παιδια αποτελουν τη στηριξη και τη συνεχεια της κοινωνιας μας, και πρεπει να ενθαρυνονται οι νεες οικογενειες προς αυτη την κατευθυνση και οχι να αποθαρρυνονται..

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει η "νομιμοποίηση" των μεταναστών με τα μέτρα για τους πολύτεκνους.

Και γιατί είναι "ότι χειρότερο για εμάς" αυτό. Κάπως ρατσιστικό μου ακούγεται και μάλιστα εις βάρος ανθρώπων, γιατί άνθρωποι είναι μην το ξεχνάμε, οι οποίοι βρίσκονται μακριά από τις εστίες τους, τους δικούς τους σε μια ξένη και πολλές φορές αφιλόξενη χώρα που τους αντιμετωπίζει σαν μιάσματα. Δεν μπορείς να υπερασπίζεσαι τα δικαιώματά σου καταπατώντας των άλλων.

 

Εχω ενα γνωστο μου ο οποιος πουλαει το σπιτι του στον Αγιο Παντελεημονα, σε τιμη ευκαιριας, σε πολυ καλη κατασταση κυριολεκτικα μισοτιμης (σχεδον χαρισμα).. Θα σου δωσω επιπλεον στοιχεια αν θελεις, για να το αγορασεις...

και μη μου πεις οτι δεν θελεις, γιατι μπορει να το θεωρησω ρατσιστικο εκ μερους σου το να μη θελεις να μεινεις στην περιοχη...

θα εχεις και την ευκαιρια να γνωρισεις και τις διαφορετικες κουλτουρες, ηθη και συμπεριφορες που πρεσβευουν ολοι αυτοι για τους οποιους κανεις λογο... ασε που στην περιοχη υπαρχουν και παιδοτοποι στους οποιους θα μπορεις να πηγαινεις τα παιδια σου χωρις το αγχος μηπως ειναι γεματοι, αφου η περιοχη κατακλυζεται απο "ρατσιστες" που δεν "καταδεχονται" να βγαλουν τα παιδια τους για μια βολτα ..

ασε που θα δωσεις και την ευκαιρια στους μεταναστες να απαλλαγουν απο τους "ρατσιστες" γειτονες τους και να αποκτησουν νεους γειτονες που τους καταλαβαινουν και τους συμπαραστεκονται, οχι μονο στα λογια αλλα και εμπρακτα...

Καλα λοιπον ειναι τα δικαιωματα αυτων των ανθρωπων, θα πρεπει ομως πρωτα να μαθουν να ειναι συνεπεις στις υποχρεωσεις τους, να μην ενοχλουν τον συνανθρωπο τους και να μην υψωνουν το δεικτη εγκληματικοτητας στα υψη, αδιαφορωντας για τις συνεπειες.

Επισης καλο ειναι να βγαινουμε και λιγο απο τη γυαλα στην οποια ζουμε και να βλεπουμε πραγματικα τι συμβαινει γυρω μας, προτου χαρακτηρισουμε μια αποψη ρατσιστικη... το να το παιζουμε υπερανω και να υπερασπιζομαστε καταστασεις που δεν μας αφορουν και δεν τις ζουμε ειναι πολυ ευκολο.

Αυτά κάπου τα έχω ξανακούσει. Να δεις που ήτανε......

Α, στο βιβλίο " ο Αγών μου - Mein Kampf" και ο νοών νοείτω.

Εγραψες που έγραψες όλα αυτά τα ωραία, ξέχασες όμως να μου απαντήσεις στο ερώτημα μου, οπότε το επναλαμβάνω: τι σχέση έχει η "νομιμοποίηση" των μεταναστών με τα μέτρα για τους πολύτεκνους.

Και γιατί είναι "ότι χειρότερο για εμάς" αυτό.:?:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

ολη αυτη η φαρσα για την οικονομικη κριση ειναι φτιαχτεη για να μας ξετινξουν!!!!! και επειδη εμεις οι ελληνες εχουμε επιβιωσει στα χειροτερα και ειμαστε σκληρα καρυδια διαπιστωσας οτι ο μονος τροπος για να μας υποδουλωσουν πληρως ειναι η οικονομικη εξαθλιωση.....οργανωμενο σχεδιο στο τελικο του σταδιο ειναι αυτο που περναμε!!! ετσι σιγα σιγα θα περασουν τα παντα σε ξενα ξερια (φυσικοι ποροι-δημοσια περιουσια ακομη και ελληνικη γη). αφου δεν καταφεραν να μας υποδουλωσουν με τα οπλα οι γερμανοι το κανουν τωρα με οικονομικα οπλα. γιατι μη μου πειτε οτι δεν θα παρακαλεσουμε για δουλεια, τα παιδια μας δεν θα εχουν να φανε αλλα εμεις θα ειμαστε παντα υψηλομισθοι και θα πρελει να γινουμε δηθεν "ανταγωνιστικοι" αρα ας κοψουμε απο εδω και ας κοψουμε απο εκει. πρεπει να κανουμε επανσταση, σταση πληρωμων και εγω μιλαω εκ του ασφαλους γιατι κατα καποιο τροπο ειμαι σε καλη δουλεια και δεν κινδυνευω αμεσα. κινδυνευουν ομως τα παιδια μας και ολοι μας σαν εθνος , θα μας αφανισουν!!!!!! εχουμε τα παντα σαν κρατος και κυριως ΝΕΡΟ-ΝΕΡΟ-ΝΕΡΟ, ΝΑΙ μην σας φαινεται παραξενο το νερο θα περουν 1ο και μετα και το πετρελαιο που υπαρχει σα συνορα με την τουρκια και το φυσικο αεριο που βρεθηκε στην κρητη και επαρκει για εκατονταδες χρονια ακομη και για εξαγωγη. δεν θελω να τρομοκρατησω αλλα πρεπει να κανουμε κατι επιτελους.....ειναι οργανωμενο σχεδιο. στηριξτε την ελλαδα οπως μπορει ο καθενας. απο το super market μεχρι τα τοπικα μαγαζια, μην αγνοουμε την κατασταση αν ολες οι ελληνικες επιχειρησεις περασουν σε ξενα χερια τι θα γινει. οποτε γουσταρουν σηκωνονται και φευγουν οπως την 3ε που πηγε στο υπουργειο και τους απειλησε οτι αν αυξησουν την φορολογια ,ατ μαζευουν και φευγουν,2000 ατομα στο δρομο!!! δεν κανουν κουμαντο οι πολιτικοι μας και αυτοι στο κολπο ειναι......ΟΛΟΙ! θα μας εξαθλιωσουν οικονομικα θα μας αναγκασουν να μην κανουμε οικογενεια και παιδια γιατι απλα δεν θα μπορουμε και τοτε θα τα εχουν καταφερει η ελλαδα θα εξαφανιστει......

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτά κάπου τα έχω ξανακούσει. Να δεις που ήτανε......

Α, στο βιβλίο " ο Αγών μου - Mein Kampf" και ο νοών νοείτω.

Εγραψες που έγραψες όλα αυτά τα ωραία, ξέχασες όμως να μου απαντήσεις στο ερώτημα μου, οπότε το επναλαμβάνω: τι σχέση έχει η "νομιμοποίηση" των μεταναστών με τα μέτρα για τους πολύτεκνους.

Και γιατί είναι "ότι χειρότερο για εμάς" αυτό.:?:

 

 

σου εχει ηδη απαντησει η Κλάρα επ αυτου, δε χρειαζεται να παει πολυ μακρια η σκεψη για να το καταλαβει καποιος...

Επι της ουσιας τωρα, σε ενδιαφερει το σπιτι ? νομιζω ειναι ακριβως αυτο που ζητας... αν εννοεις τα οσα λες , εκτός και αν απλα ειναι λογια του καναπε και της φαιας ουσιας...

Link to comment
Share on other sites

πρόσθεσε και τον Καναδά!!!

 

και την Μαργαρίτα που έπαιρνε για τον Γιωργάκη και όλα τα παιδιά της, κανονικότατα τα επιδόματα, όπως τώρα και η κόρη της που ζει εκεί και εισπράττει τα επιδόματα!!!!!!!!!

 

Είχε ανάγκη ο Παπανδρέου ώστε να εισπράττει η Μαργατίτα τα επιδόματα???????

τώρα γιατί αυτός τα κόβει???? που να του κοπεί η ζωή στη μέση

rkt ενα πραγμα μονο θα σου πω!οποιος εχει τα @ρχιδια ας κανει 3 και 4 παιδια.

underage να γιασει το στομα σου!!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...