Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΚΑΙ PAPP-A


Recommended Posts

κοριτσια, με την αυχενικη κανουμε και PAPP-A? στο πρωτο μωρο ειχα κανει και τα 2. τωρα ομως ο γιατρος μου μιλησε μονο για αυχενικη.....βεβαια πηγαινω σε αλλον γιατρο.καθε γιατρος εχει τα δικα του ???:shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν ξέρω αν ο κάθε γιατρός έχει τα δικά του, πάντως το Papp-A είναι μία εξέταση όχι ιδιαίτερα κατατοπιστική. Έχει τύχει σε πολλές περιπτώσεις να βγάλει αυξημένο κίνδυνο και να σου μπαίνουν ιδέες χωρίς λόγο, έτσι στο εξωτερικό τείνει να καταργηθεί. Μήπως γι'αυτό το αποφεύγει ο γιατρός σου;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, συμφωνω με την annaplani κι εγω τις εκανα και τις 2 μαζι(υπερηχο κ αιμα) αλλα μου εβγαλε αυξημενο κινδυνο για νταουν με αποτελεσμα να κανω αμνιο στην οποια τα αποτελεσματα ηταν τελεια....οποτε ισως καλα κανει ο γιατρος σου γιατι μπορει στην πορεια να σε οδηγησει σε αλλη πιο αξιοπιστη εξεταση. Με το καλο το νινακι σου

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια, με την αυχενικη κανουμε και PAPP-A? στο πρωτο μωρο ειχα κανει και τα 2. τωρα ομως ο γιατρος μου μιλησε μονο για αυχενικη.....βεβαια πηγαινω σε αλλον γιατρο.καθε γιατρος εχει τα δικα του ???:shock:

 

Οχι βρε κοριτσάκι μου. Το PAPP-A αποτελείται από 2 σκέλη. Το υπέρηχο, στο οποίο ελέγχουν την αυχενική διαφάνεια του εμβρύου και την αιματολογική εξέταση στην οποία γίνεται έλεγχος στις τιμές κάποιων ορμονών (αν θες σου λέω πιο αναλυτικά).

Καλό είναι η λήψη του αίματος να γίνει την ίδια σχεδόν στιγμή ή σε όσο το δυνατόν πιο κοντά χρονικά το υπέρηχο (το οποίο υπέρηχο είναι αυτό που λέμε "αυχενική διαφάνεια").

Ή στραβός είν' ο γιαλός, ή στραβά αρμενίζουμε! ! !:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ θυμαμαι εκανα το πακετο αυχενικη, PAP-A και χοριακη . Ολα αυτα μαζι . Τωρα τι να πω .... και εγω θα προβληματιζομουν και σιγουρα θα αγχωνομουν :D ρωτα τον παντως γιατι δεν κανουμε και την PAP-A

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. και εγώ δεν έκανα την papp-a και όταν το ρώτησα μου είπε ότι αν είναι καλή η αυχενική μου και επειδή είμαι μικρή (27) και δεν έχουμε ιστορικό στην οικογένεια δεν είναι ανάγκη να την κάνουμε. αν ήταν αυξημένη η αυχενική όμως θα μου έπαιρνε αίμα για την papp-a. σε λίγο θα κάνω το Α-τεστ.

συνήθως έτσι πάει ή αυχενική-papp-a μαζί ή Α-τεστ αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα στη πρώτη μου εγκυμοσύνη μου έδωσε αυχενική και ΡΑΡΡ-Α μαζί. Στη δεύτερη εγκυμοσύνη που ήταν ακριβώς μετά από ένα χρόνο μου έδωσε μόνο αυχενική, ενώ τώρα έκανα πάλι και τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

εγω χθες συγκεκριμενα εκανα αυχενικη και papp-a. απο τις μετρησεις τις αυχενικης μου ειπε οτι ολα θα ειναι καλα, να μην αγχωνομαι για τα αποτελεσματα(ηλικια μου 30, ιστορικο στην οικογενεια οχι).

στην 17η εβδομαδα θα κανω και a-test.

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλημερα σε ολες.

σημερα εκανα την αυχενικη διαφανεια και το ραρρ-α

ο γιατρος μου επε πως ηαυχενικη ειναι πολυ καλη ειδαμε και ρινικο οστο και τωρα περιμενω αποτελεσματα απο το ραρρ-α

ειμαι πολυ χαρουμενη ουαουυυυ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...