Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ασφάλεια δημοσίου (ΟΠΑΔ) και επίδομα μητρότητας


Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς σας τι δικαιολογητικά απαιτούνται, προκειμένου να πάρουμε το επίδομα μητρότητας που αν δεν κάνω λάθος στους ασφαλισμένους του ΟΠΑΔ είναι 1000 ευρώ και που και πότε τα καταθέτουμε; Μετά από πόσο καιρό παίρνουμε αυτά τα χρηματα;

dogdogsrd20100306_2_My+boy+is.png

 

 

fc7b832273.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γνωρίζει κανείς σας τι δικαιολογητικά απαιτούνται, προκειμένου να πάρουμε το επίδομα μητρότητας που αν δεν κάνω λάθος στους ασφαλισμένους του ΟΠΑΔ είναι 1000 ευρώ και που και πότε τα καταθέτουμε; Μετά από πόσο καιρό παίρνουμε αυτά τα χρηματα;

 

Δυστυχώς δεν θυμάμαι καθόλου τα δικαιολογητικά που απαιτούνται, γιατί τα είχε αναλάβει ο άντρας μου. Είχε ρωτήσει στο γραφείο του ΟΠΑΔ στην πόλη μου και του είχαν πει. Αυτό που θυμάμαι, είναι ότι απαιτούνταν να έχουμε λογαριασμό στην Πειραιώς (ανοίξαμε καινούριο γιατί δεν είχαμε!), γιατί η κατάθεση των 1000 ευρώ γίνεται στη συγκεκριμένη τράπεζα. Σε εμάς, που γέννησα 18 Ιουνίου 2009, η κατάθεση έγινε 30 Ιουλίου, σχεδόν 1 μήνα μετά δηλαδή. Ελπίζω να βοήθησα...

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

τα δικαιολογητικα που θυμαμαι ειναι:αιτηση που την παιρνεις απο τον ΟΠΑΔ του νομου σου (στην αιτηση θα πρεπει να γραψεις το ΙΒΑΝ λογαριασμου σου στην πειραιως, αν δεν εχεις λογαριασμο και δεν θελεις να ανοιξεις νεο, μπορεις να πας στον ΟΠΑΔ να παραλαβεις τα χρηματα), ληξιαρχικη πραξη γεννησης του μωρου, την αποδειξη της κλινικης που γεννησες και το εξιτηριο.Αυτα πρεπει να ειναι μπορει να μου διεφυγε κατι. Κανε μια προσπαθεια να μπεις στο σαιτ του οπαδ μεσω γκουγκλ, λογικα πρεπει να τα εχει ολα αναλυτικα. καλημερα σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα να ρωτησω εμενα με εχει ασφαλισει ο αντρας μου στο δημοσιο οταν με το καλο γεννησω δικαιουμαι αυτα τα 1000 ευρω ή μονο οι αμεσα ασφαλισμενοι το παιρνουν?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και τα δικαιούσαι. Δικό του παιδί γεννιέται και τα δικαιούται ο σύζυγος έτσι κ αλλιώς. Και εγώ το 2ο απ ότι φαίνεται με ασφάλεια δημοσίου μέσω του συζύγου θα το γεννήσω

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φίλη μου δεν ξέρω, μη σε πάρω στο λαιμό μου. Δεν το χω ψάξει. Κ αυτό που σου πα από γνωστούς το γνωρίζω. Και ακόμα δεν έχει χρειαστεί να το ψάξω. Σίγουρα οι κοπέλες θα σε ενημερώσουν

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ αληθεια σ ευχαριστω πολυ μου εδωσες μεγαλη χαρα τωρα.

Υπαρχει καμια προυποθεση δηλαδη να εισαι ασφαλισμενη καποιο χρονικο διαστημα?

 

Μηπως γνωριζει καμια κοπελα?

Link to comment
Share on other sites

αυτο αναρωτιεμαι κι εγω γιατι οταν θα γεννησω με το καλο ουτε 1 χρονο δεν θα εχω κλεισει στο δημοσιο,,,πρωτα δουλευα σε ιδιωτικο<ειμαι νοσηλευτρια>και ειχα ικα...απο τον αυγουστο μπηκα σε δημοσιο νοσοκομειο...λετε να μην το δικαιουμαι???:roll:

D1Uip3.png
Link to comment
Share on other sites

αυτο αναρωτιεμαι κι εγω γιατι οταν θα γεννησω με το καλο ουτε 1 χρονο δεν θα εχω κλεισει στο δημοσιο,,,πρωτα δουλευα σε ιδιωτικο<ειμαι νοσηλευτρια>και ειχα ικα...απο τον αυγουστο μπηκα σε δημοσιο νοσοκομειο...λετε να μην το δικαιουμαι???:roll:

 

Το δικαιουσαι. Και γω δεν ειχα συμπληρωσει χρονο οταν γεννησα αλλα το πηρα κανονικα σε 2 μηνες απο τη γεννα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ τελεια!!σε ευχαριστω πολυ πολυ!!!

να ρωτησω και κατι αλλο???μεσα σε πιο διαστημα παο την γεννα πρεπει να καταθεσουμε τα χαρτια??μπορει αν παει και ο αντρα ςμου να τι κανει ή πρεπει εγω η ιδια??

D1Uip3.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σου!Με το καλο το μωρακι σου!!!Και μενα με εχει ασφαλισει ο αντρας μου στο δημόσιο και γεννησα πριν ενα μηνα.Ολα τα χαρτια τα πηγε ο αντρας μου στο ταμείο αφου βγηκα απο το μαιευτηριο και περιμένω να με ειδοποιησουν να τα πάρω

YUfSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ΟΛΓΑ79 αν δεν ειμαι αδιακριτη ποσο καιρο ήσουν αφαλισμένη στο δημοσιο? Ρωταω γιατι θελω να μαθω αν υπαρχει χρονικο περιθωριο για να παρει καποιος τα χρηματα.

Link to comment
Share on other sites

και βεβαια δεν εισαι αδιακριτη.8 μηνες μολις εμεινα εγκυος γιατι δεν ειχα βιβλιαριο και ηθελα να κανω τις εξετασεις μου καθε μηνα.Αν δεν το γνωριζεις οι βιταμινες στην εγκυμοσυνη δεν εχουν συμμετοχη καθολου.Και οι μηνιαίες εξετασεις ειναι περιπου η συμμετοχη 15 ευρω.Μην ανησυχεις θα τα πάρεις τα χρήματα

YUfSp2.png
Link to comment
Share on other sites

ρωτησα πιο πανω αν γινεται να κανει τα χαρτια ο αντρας μου και ποσο καιρο μετα την γεννηση μπορουμε να τα καταθεσουμε γιατι ασφαλισμενη στο δημοσιο ειμαι εγω οχι ο αντρας μου...εκεινος ειναι σε αλλο ταμειο...

D1Uip3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ρωτησα πιο πανω αν γινεται να κανει τα χαρτια ο αντρας μου και ποσο καιρο μετα την γεννηση μπορουμε να τα καταθεσουμε γιατι ασφαλισμενη στο δημοσιο ειμαι εγω οχι ο αντρας μου...εκεινος ειναι σε αλλο ταμειο...

 

Κοιτα τα χαρτια τα εκανα εγω, δεν ξερω αν μπορει να τα κανει αλλος. Μπορεις για να μην πηγαινει αδικα ο αντρας σου να παρεις ενα τηλ και να ρωτησεις. Τα χαρτια εγω τα κατεθεσα περιπου μια εβδομαδα-10 μερες μετα τη γεννα, θελει και καποιες μερες να παρει εγκριση η γεννα και μετα ξαναπας και συμπληρωνεις ενα εντυπο, πηγαινεις ο,τι αποδειξεις σου εχει δωσει η κλινικη και δινεις και αριθμο λογαριασμου για να μπουν. Εμενα μπηκαν στους 2 μηνες ισως και λιγοτερο, αλλα τωρα με αυτην την κατασταση ισως σε καθυστερησουν λιγο.

Link to comment
Share on other sites

mitsi1 ξερεις ποσο ειναι περιπου το ποσο? Γιατι σημερα ρωτησα καποιες γνωστες κ μου ειπαν οτι παρολο που τα λεφτα ειναι περιπου στα 1000 με τις κρατησεις φτανουν στα 650 αληθευει?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατεθεσα τα χαρτία αρχές Νοεμβρίου και ακόμη δεν έχω πάρει τίποτα!Πέρασα προχθές από ΟΠΑΔ και μου είπαν ότι βγήκε η απόφαση 3/3 (δηλαδή 4 μήνες μετά!!!) και θα έρθει ταχυδρομικά.Δεν μου είπαν πόσα λεφτά κλπ.Μόλις την πάρω στα χέρια μου θα σας ενημερώσω

nCE2p3.png

 

Όποιος προτιμά την ασφάλεια έναντι της ελευθερίας δεν του αξίζει να έχει τίποτα από τα δύο

Link to comment
Share on other sites

ρωτησα πιο πανω αν γινεται να κανει τα χαρτια ο αντρας μου και ποσο καιρο μετα την γεννηση μπορουμε να τα καταθεσουμε γιατι ασφαλισμενη στο δημοσιο ειμαι εγω οχι ο αντρας μου...εκεινος ειναι σε αλλο ταμειο...

 

Φυσικά και μπορει ο αντρας σου...Για και τα τρια μου παιδια αυτος ετρεχε(γι' αυτό το θέμα ) Πληροφορίες εχει και η σελιδα του ΟΠΑΔ http://www.opad.gr/html/appl.htm ειναι σιγουρα 1000ευρω άλλα ενω τις δυο πρωτες φορες δεν αργησαν να μου τα δωσουν φετος (εχω γεννησει τον Ιουλιο) και ακομα περιμένω...

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

καλημερα η αρραβψνιαστικια μουθ ειναι φοιτητρια κ ασφαλισμενη στην μητερα της ειναι 3 μηνων κ θα παντρευτουμε μετα τον γαμο.. δικαιουται τιποτα απο οπαδ?η ολα θα τα πληρωσουμε?ευχαριστω !!νεος μπαμπας στο forum.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλους. Είμαι ασφαλισμένη στον ΟΠΑΔ, γέννησα τον Απρίλιο του 2010 και προσκόμισα τα δικαιολογητικά άμεσα. Δεν έχω κανένα νέο για το επίδομα τοκετού που δικαιούμαι. Γνωρίζει κάποια κοπέλα τι γίνεται με αυτό το επίδομα από δική της εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...