Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιντερνετ τι βλεπουν τα παιδια μας;


Recommended Posts

Καλημέρα το θέμα που άνοιξα αυτό το διάστημα δεν με απασχολεί, αλλά στο σύντομο μέλλον σίγουρα θα με απασχολήσει.

Τα παιδιά ενός φίλου Πέμπτη δημοτικού και δεύτερα γυμνάσιου χρησιμοποιούν το ίντερνετ , το κακό όμως είναι ότι όταν σηκώνονται σβήνουν τα άτιμα το ιστορικό και οι γονείς τους δεν μπορούν να δουν που μπαίνουν.

Για να το σβήνουν κάπου "πονηρά" μπαίνουν.

Τι κάνεις σε αυτή την περίπτωση;Του απαγορεύεις να μπουν?τα πιάνεις με καλό τρόπο και γίνεσαι φίλος μαζί του για να σου πει που μπαίνουν?

το κακό είναι ότι τα παιδιά μας θα ξέρουν περισσότερα απ' ότι ξέρουμε εμείς για το ίντερνετ.Κάπου άκουσα ότι μπορείς να περάσεις κάποιο πρόγραμμα που μπορεί να αποθηκεύσει κρυφά κάπου αλλού το ιστορικό.

Και άντε να βρεις που μπαίνει , το λιγότερο είναι να μπαίνουν σε σελίδες με τσόντες αλλά υπάρχουν χίλια δυο άλλα πράγματα που μπορούν να μπουν,παιδική πορνογραφία ,φόρουμ που σου δίνουν οδηγίες πως αυτοκτονήσεις,πως να φτιάξεις μια μολότοφ και χίλια άλλα.Τι θα κάνουμε πως θα τους φερθούμε!

Καλο είναι τα παιδιά να μπαίνουν απο τα 16 , 17 και πάνω στο ίντερνετ και με επίβλεψη των γονιών ,αλλά άντε να το καταφέρεις αυτό στην εποχή που ζούμε

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


zebelia έχεις απόλυτό δίκιο, τα παιδιά δεν πρέπει να μπαίνουν στο ιντερνετ χωρίς την επίβλεψη του γονιού, γι΄αυτό το pc θα πρέπει να είναι σε κάποιο εμφανές σημείο δηλαδή στο σαλόνι, στην κουζινα και όχι στο δωμάτιο των παιδιών, θα πρέπει πριν αφήσουμε τα παιδιά μας να "ταξιδέψουν" σε αυτό τον κόσμο, να έχουμε βάλει τα απαραίτητα προγράμματα που θα απαγορεύουν να μπουν σε σελίδες που δεν θα θέλαμε. Δυστυχώς ζούμε σε πονηρούς καιρούς και δεν πρέπει να αφήσουμε τα παιδιά μας ανεξέλεκτα!!!!!

Προσωπικά εγώ όταν η μεγάλη μου κόρη θέλει να μπει στο ιντερνετ την αφήνω φυσικά, αλλά πάντα είμαι δίπλα της (εννοώ στον ίδιο χώρο) μιας και το κομπιούτερ το έχω επίτηδες στην κουζίνα!!!!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με την Ρουλα... εμεις μπαινουμε ηδη στο ιντερνετ με την Αγγελιαννα... χιχι

ομως εχουμε σκοπο να μην εχουν κομπιουτερ στα δωματιά τους... προσπαθουμε να φτιαξουμε εναν χωρο γραφειο οπου ο καθενας θα εχει το γραφειο του και το πισι του κλπ... αλλα θα ειμαστε παντα παρωντες ή η μαμα ή ο μπαμπας.... :wink:

βεβαια υπαρχουν και διαφορα προγραμματα κλπ που κι εγω δεν εχω ακομα ψαξει καλα... :D

Link to comment
Share on other sites

ευτηχως οι γονεις μου δεν εχουν ιδεα απο internet,γιατι μπαινω σε επικυνδυνες σελιδες,και ευτηχως το πισι το εχω στο δωματιακη μου....οποτε εχω τους καλυτερους γονεις αχαχχαχ

Εγω δεν χρειαζεται να διαγραφω το ιστορικο παρα μονο οταν ερχεται ο φιλος μου γιατι ειναι πολυ ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ.

Και αμα γραφεις βλακειες πχ που να αγορασεις οπλα,σε ιστολογιο βαζεις ενα ρωσσικο ip και εισε comple για να μην σε βρει η διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος χαχαχαχ

Αλλα ειλικρινα μεταξυ μας αμα ειχα παιδια το πισι θα εμπαινε σαλονι αλλιως πισι γιοκ και φυσικα θα ειχα βαλει και ενα φιλτρο να μην διαγραφει το ιστορικο,αλλα αμα δεν κανω λαθος αμα διαγραψεις το ιστορικο δεν καταγραφεται στο σκληρο?? εδω ειμαι λιγο ασχετη,δεν ξερω ,ισως η κοκονα να ξερει...

DSC00187.jpg Γ.Π+Λ.Ο <3
Link to comment
Share on other sites

Αλλα ειλικρινα μεταξυ μας αμα ειχα παιδια το πισι θα εμπαινε σαλονι αλλιως πισι γιοκ και φυσικα θα ειχα βαλει και ενα φιλτρο να μην διαγραφει το ιστορικο,αλλα αμα δεν κανω λαθος αμα διαγραψεις το ιστορικο δεν καταγραφεται στο σκληρο?? εδω ειμαι λιγο ασχετη,δεν ξερω ,ισως η κοκονα να ξερει...

 

Κατά την πλοήγηση στους χώρους του Διαδικτύου είναι καλό να έχουμε υπόψη μας τα παρακάτω:

 

1. Το Διαδίκτυο είναι κυρίως μια κοινωνία ανθρώπων και κρύβει τους ίδιους κινδύνους που κρύβει κάθε κοινωνία, ιδιαίτερα όταν διευκολύνεται στο έπακρο ο τρόπος επικοινωνίας των ανθρώπων μεταξύ τους.

 

2. Οι πληροφορίες που παρουσιάζονται στο Διαδίκτυο δεν είναι πάντα έγκυρες.

 

3. Η κοινοποίηση των προσωπικών στοιχείων του χρήστη (ονοματεπώνυμο, διεύθυνση, τηλέφωνο, φωτογραφία, κωδικοί πρόσβασης, αριθμός πιστωτικών καρτών, e-mail κ.λπ.) είναι καλό να αποφεύγεται.

 

4. Η τοποθέτηση του υπολογιστή (εάν είναι δυνατόν) σε κοινόχρηστο χώρο και όχι αποκλειστικά στο παιδικό δωμάτιο ενθαρρύνει τη χρήση του Διαδικτύου σε οικογενειακό περιβάλλον και βοηθά στην επίβλεψη των ιστοσελίδων τις οποίες επισκέπτονται τα παιδιά.

 

5. Η καλή επικοινωνία με τα παιδιά είναι απαραίτητη ώστε να ενθαρρύνονται να μιλάνε για αυτούς με τους οποίους επικοινωνούν, ανταλλάσσουν μηνύματα και να ενημερώνουν εάν ποτέ γίνονται θύματα απειλών, εκφοβισμού ή παρενόχλησης οποιασδήποτε μορφής.

 

6. Η χρήση του υπολογιστή ως μέσου απασχόλησης του παιδιού χωρίς την παρουσία ενηλίκου είναι καλό να αποφεύγεται. Ο υπολογιστής δεν πρέπει να χρησιμοποιείται ως ηλεκτρονική babysitter !!!

 

7. Η δημιουργία ενός συνόλου από κανόνες χρήσης του Η/Υ αποδεκτών από όλους και η ανάρτηση τους σε εμφανές σημείο δίπλα στον υπολογιστή συντελεί στην προστασία όλων των χρηστών.

 

:):):):):):):)

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://www.e-yliko.gr/htmls/safety/netiquette.htm

 

ένα χρήσιμο τέστ που συμπληρώνοντάς το μαθαίνουμε κιόλας :D:D

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Συχνά τα παιδιά γνωρίζουν πιο πολλά για τους υπολογιστές από ότι οι γονείς τους. Τα παιδιά σήμερα έχουν την δυνατότητα να μάθουν την πλοήγηση στο Διαδίκτυο μέσα στο σχολείο. Θυμηθείτε όμως ότι όταν συνδέονται «online», τότε συνδέονται με τον εξωτερικό κόσμο. Σας παραθέτουμε εδώ μερικές συμβουλές ασφάλειας που μπορείτε να τυπώσετε και να τοποθετήσετε κοντά στον υπολογιστή σας, για να τις ακολουθείτε εσείς και τα παιδιά σας:

 

Εκτός εάν έχει εγκατασταθεί κάποιο σύστημα φιλτραρίσματος (που μπλοκάρει για παράδειγμα χυδαίες λέξεις ή εικόνες), σε όλες τις άλλες περιπτώσεις τα παιδιά μπορούν πολύ εύκολα να δουν παράλληλα με χρήσιμες και διασκεδαστικές ιστοσελίδες, και ιστοσελίδες με ανεπιθύμητο περιεχόμενο. Επίσης τα παιδιά μπορούν να μιλήσουν με αγνώστους, ειδικά μέσω των chat rooms.

 

 

Όπως στους δημόσιους χώρους, έτσι και εδώ υπάρχει ο κίνδυνος να τα προσεγγίσει κάποιος που μπορεί να τους κάνει κακό. Μάθετέ τα ποτέ να μην συναντούν άτομα που γνώρισαν μέσω του Διαδικτύου, εκτός και αν τα συνοδεύετε σε δημόσιο χώρο. Μάθετέ τα επίσης να μην δίνουν ποτέ τη διεύθυνσή τους ή το όνομα του σχολείου τους.

 

Χρήση οικογενειακών συμβολαίων για την προστασία των παιδιών σας στο Internet

 

 

 

Προτού τα παιδιά σας αρχίσουν να εξερευνούν το Internet, καλό θα είναι να βεβαιωθείτε πως καταλαβαίνουν τι πρέπει και τι δεν πρέπει να κάνουν στο Internet.

 

Μια σκέψη είναι να καθίσετε μαζί τους και προδιαγράψετε από κοινού έναν οικογενειακό κώδικα συμπεριφοράς στον οποίο θα πρέπει να συμφωνήσετε όλοι.

 

Μπορείτε να δημιουργήσετε ένα διαφορετικό συμβόλαιο για κάθε παιδί στην οικογένεια, με κανόνες χρήσης του Internet κατάλληλους για την ηλικία του.

 

Ο καθένας θα πρέπει να υπογράψει το συμβόλαιό του, δείχνοντας έτσι ότι κατανοεί τους κανόνες που θέσατε και συμφωνεί να τους τηρεί όταν συνδέεται στο Internet.

 

Παρακάτω σας δίνουμε ένα υπόδειγμα οικογενειακού συμβολαίου που μπορείτε να χρησιμοποιήσετε για κάθε παιδί.

 

Μπορείτε να αντιγράψετε το συμβόλαιο αυτό, να αλλάξετε τους κανονισμούς ανάλογα με τις ανάγκες της οικογένειάς σας και να εκτυπώσετε το συμβόλαιο αυτό για προσωπική χρήση.

 

Μόλις όλοι στην οικογένεια συμφωνήσουν με τους όρους και υπογράψουν το οικογενειακό συμβόλαιο χρήσης του Internet, μπορείτε να κολλήσετε τα συμβόλαια πλάι σε κάθε υπολογιστή του σπιτιού, ώστε να υπενθυμίζετε σε όλους τους οικογενειακούς κανόνες χρήσης και συμπεριφοράς στο Internet.

 

Συμβόλαιο κανόνων συμπεριφοράς στο Ιnternet

Υπόσχομαι:

 

Να συζητήσω με τους γονείς μου για να μάθω τους κανόνες χρήσης του Internet, που περιλαμβάνουν τις τοποθεσίες που επιτρέπεται να επισκεφθώ, τι μπορώ να κάνω, πότε μπορώ να συνδεθώ στο Internet και για πόση ώρα μπορώ να παραμείνω συνδεδεμένος ( ___ λεπτά ή ___ ώρες).

 

Ποτέ να μην αποκαλύπτω προσωπικά δεδομένα, όπως η διεύθυνση του σπιτιού, ο αριθμός τηλεφώνου, η διεύθυνση εργασίας των γονέων μου ή ο αριθμός τηλεφώνου, αριθμοί πιστωτικών καρτών ή το όνομα του σχολείου μου, χωρίς την άδεια των γονέων μου.

Πάντα να ενημερώνω αμέσως τους γονείς μου εάν δω ή λάβω κάτι από το Internet που με ενοχλεί ή νοιώθω ότι με απειλεί. Σε αυτά συγκαταλέγονται μηνύματα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, τοποθεσίες Web ή ακόμη και κάτι στην τακτική αλληλογραφία με διαδικτυακούς φίλους.

Ποτέ δεν θα συμφωνήσω να συναντήσω κάποιον που γνώρισα στο Internet, χωρίς την άδεια των γονέων μου.

Ποτέ δεν θα στείλω φωτογραφίες του εαυτού μου ή άλλων μελών της οικογένειας σε άλλους μέσω του Internet ή με την τακτική αλληλογραφία, χωρίς την άδεια των γονέων μου.

Ποτέ δεν θα αποκαλύψω τους κωδικούς πρόσβασης στο Internet σε κανέναν (ούτε και στους καλύτερούς μου φίλους), παρά μόνο στους γονείς μου.

Να μην κάνω τίποτα που μπορεί να προσβάλει ή να εξοργίσει άλλους ή είναι παράνομο.

Ποτέ δεν θα κάνω λήψη, δεν θα εγκαταστήσω και δεν θα αντιγράψω οτιδήποτε από κάποιο δίσκο ή από το Internet χωρίς να πάρω άδεια.

Ποτέ να μην κάνω κάτι στο Internet που κοστίζει χρήματα, χωρίς την άδεια των γονέων μου.

Να ενημερώσω τους γονείς μου για τα ονόματα σύνδεσης και συνομιλίας στο Internet, τα οποία γράφω παρακάτω:

_____________________

 

_____________________

 

_____________________

 

_____________________

 

Όνομα (παιδιού) _______________________ Ημερομηνία ____________

 

Γονέας ή κηδεμόνας _______________________ Ημερομηνία ____________

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

και τελέυταιο αυτό προς γονείς, και παιδιά :):) :

 

Αφιερωμένο στην chiquititas :wink::wink::wink::wink:

 

 

Αν είστε ανήλικοι και θέλετε οπωσδήποτε να γνωρίσετε από κοντά κάποιον διαδικτυακό φίλο, κανονίστε μια συνάντηση μόνο σε δημόσιο χώρο και με τη συνοδεία των γονιών σας ή κάποιου ενήλικου της απόλυτης εμπιστοσύνης της οικογένειάς σας.

 

.Όταν μιλάμε με κάποιον στο Διαδίκτυο δεν είμαστε σίγουροι αν λέει αλήθεια.

Γι' αυτό δεν δίνουμε ποτέ τη διεύθυνση και το τηλέφωνό μας, ούτε το όνομα του σχολείου ή τη φωτογραφία μας.

.Εάν συναντήσουμε κάτι πραγματικά άσχημο στο Διαδίκτυο ή κάποιος χρήστης μας ενοχλήσει, ενημερώνουμε τους γονείς μας.

.Προσέχουμε τους ιούς. Κρύβονται σε Ε-mail, αρχεία που βρίσκουμε στο Διαδίκτυο, ακόμη και σε Cd!

.Δεν είναι σωστό να στέλνουμε τον αριθμό της πιστωτικής κάρτας του μπαμπά ή της μαμάς ή τον αριθμό του τραπεζικού λογαριασμού της οικογένειας.

.Δεν πρέπει να λέμε τον κωδικό πρόσβασης του λογαριασμού που έχουμε στο Διαδίκτυο, ούτε τους κωδικούς του E-mail μας (διότι θα μπορούσε να προσφασιστεί ότι είναι εμείς ή να διαβάσει τα ηλεκτρονικά μας μηνύματα).

.Προσέχουμε πολύ τα δώρα που θέλει κάποιος να μας κάνει στο Διαδίκτυο, μπορεί να είναι κάποιο κόλπο.

.Πρέπει οπωσδήποτε να αποφεύγουμε τους κόμβους που είναι «Άνω των 18 ετών». Οι προειδοποιήσεις υπάρχουν για να μας προστατέψουν. Οι κόμβοι για τους ενήλικους μπορεί ορισμένες φορές να μας κοστίσουν πολύ ακριβά, γιατί κρύβουν ιούς και dialers.

.Δεν κάνουμε κλικ σε συνδέσμους του Διαδικτύου που υπάρχουν σε ηλεκτρονικά μηνύματα και δεν ανοίγουμε αρχεία συνημμένα σε ηλεκτρονικά μηνύματα που προέρχονται από άτομα που δεν γνωρίζουμε και εμπιστευόμαστε.

.Το ίδιο ισχύει και για το κατέβασμα αρχείων από κόμβους του Διαδικτύου. Είναι πολύ πιθανόν να μεταδοθεί ιός στον υπολογιστή μας.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

αχ κοκονα μου,τωρα το ειδα,τελεια τα λες,την αλλη φορα αφιερωσε μου κανενα τραγουδακι,ααα και το πιο κουφο να ακουσεις ο πατερας μου θελει να κανει μαθηματα υπολογιστων να παρει και καπιο πτυχιο,ελεοςςςςςςς καλε τι ακουωωωωωωωωω,δεν λεω ωραια,αλλα δεν θα εχω ελευθερια στο internet kai θα ψαχουλευει τα αρχεια :shock::shock:

Θα κανει σαν τον φιλο μου,αμαννννννν αλλα ευτηχως εχω βαλει password.

DSC00187.jpg Γ.Π+Λ.Ο <3
Link to comment
Share on other sites

...Θα κανει σαν τον φιλο μου,αμαννννννν αλλα ευτηχως εχω βαλει password.

 

Ax! μικρη μας , τι σε βρήκε και εσένα ...έχει και κάτι ωραίες ιδέες η κοκόνα σου!

 

Τα password και τα μάττια σου ! :D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ αφροδιτακι χαχαχαχαχ εχεις πολυ πλακα,σε θαυμαζω ειλικρινα :oops::oops:

ριξε τωρα το χρημα χαχαχαχαχ

 

:shock::shock::shock: Χρηματίζεσαι μικρό???και το ομολογείς ??? κι εσύ τρελλό???? :shock::shock::shock::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

αχ αφροδιτακι χαχαχαχαχ εχεις πολυ πλακα,σε θαυμαζω ειλικρινα :oops::oops:

ριξε τωρα το χρημα χαχαχαχαχ

 

:shock::shock::shock: Χρηματίζεσαι μικρό???και το ομολογείς ??? κι εσύ τρελλό???? :shock::shock::shock::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Ζηλέυεις κυρία μου εσυ? που δεν θα έχεις όλο το "πακέτάκι" μόνη σου?

284147uls1vg9jcm.gif

 

Μικρό ...πάρε παδί μου.... να έχεις .... 125331pi5wx078y2.gif

 

όσο για εμένα .... τόσα χρόνια στο 426800uhc556v5zy.gif κουρμπέτι..... ένα κουσούρι το έχω .... :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Αφροδιτη εισαι.............τρελοκομειο.....με ολα τα χαρτια.... :D:D

 

Gavrias, πολυ καλο το θεμα κ με απασχολει ιδιαιτερα οσων αφορα τον μεγαλο μου γιατι ολο κ θελει να του βρω παιχνιδια στο ιντερνετ(ντισνευ κλπ) καλα ως εδω κ ελεγχομενο.

 

Αλλα....εχω την εξης απορια.....αυριο μεθαυριο τι γινεται?????

Εμεις δινουμε το καλο παραδειγμα στα παιδια μας που μας βλεπουν καθε τρεις κ λιγο μπροστα σε ενα υπολογιστη????? :oops:

Αν του πω αργοτερα δεν θελω να εισαι στον υπολογιστη για τον αλφαβητα λογο με τι μουτρα θα το υποστηριξω?????

Κ οχι μονο για τον μεγαλο αλλα κ για τον μικρο που ακολουθει.... :oops::oops::oops:

Μαλλον ξεφυγα απο το θεμα..... :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφροδιτη εισαι.............τρελοκομειο.....με ολα τα χαρτια.... :D:D

 

Gavrias, πολυ καλο το θεμα κ με απασχολει ιδιαιτερα οσων αφορα τον μεγαλο μου γιατι ολο κ θελει να του βρω παιχνιδια στο ιντερνετ(ντισνευ κλπ) καλα ως εδω κ ελεγχομενο.

 

Αλλα....εχω την εξης απορια.....αυριο μεθαυριο τι γινεται?????

Εμεις δινουμε το καλο παραδειγμα στα παιδια μας που μας βλεπουν καθε τρεις κ λιγο μπροστα σε ενα υπολογιστη????? :oops:

Αν του πω αργοτερα δεν θελω να εισαι στον υπολογιστη για τον αλφαβητα λογο με τι μουτρα θα το υποστηριξω?????

Κ οχι μονο για τον μεγαλο αλλα κ για τον μικρο που ακολουθει.... :oops::oops::oops:

Μαλλον ξεφυγα απο το θεμα..... :roll:

 

Το ξαναβαζω ..πειτε μου τη γνωμη σας..μηπως να τον ανοιγω οταν κοιμουνται? :roll:

Link to comment
Share on other sites

Ντίνα , εμείς ακόμα δεν έχουμε τέτοιο θέμα.

 

Για τα παιδιά μεγαλύτερης ηλικίας θεωρώ πως το Ιντερνετ είναι κάτι σαν σύνγχρονη αλάνα.

 

Όχι φυσικά, ότι τα παιδιά σταμάτησαν να παίζουν αλλά μάλλον ακολουθώντας τις "επιταγές" της τεχνολογίας, οι «αλάνες» ειδικά των μεγάλων πόλεων.

 

Αν θες ρίξε μια ματια στις παρακάτω σελίδες...

 

http://www.alopsis.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=531

 

http://www.pancreta.gr/content/view/1072/80/

 

http://www.medlook.net/laiki7/kids.asp

 

http://www.kalkanis.gr/modules/narticle/view.article.php/526

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Aφροδιτακι να εισαι καλα σε ευχαριστω!!

Βαζω το παρακατω κομματι προς ενημερωση ολων μας...εμενα με διαφωτισε παρα πολυ παντως!

 

ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΤΙ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ

 

Η ανατροφή και εκπαίδευση των παιδιών μας είναι από τις βασικότερες και σημαντικότερες αποστολές στη ζωή μας. Πόσο καλά το κάνουμε; Είμαστε προσεχτικοί σε όλα όσα πρέπει;

 

Η ευτυχία μιας οικογένειας μπορεί να καταστραφεί εάν οι γονείς δεν δώσουν έγκαιρα σημασία στη διαμόρφωση του χαρακτήρα των παιδιών τους.Διερωτηθήκατε όμως ποτέ, ποιος είναι ο κυριότερος παράγοντας που επηρεάζει τη δημιουργία του χαρακτήρα των παιδιών σας;

 

Εσείς ποιό ρόλο διαδραματίζετε στη γένεση της προσωπικότητας του παιδιού σας; Μήπως αφήνετε το σημαντικότατο αυτό ρόλο σε τρίτους ή ακόμη στην τηλεόραση;

 

Η σημασία που εσείς προσωπικά θα δώσετε στο μεγάλωμα και στην ανάπτυξη της προσωπικότητας του, θα επηρεάζει για πάντα τη ζωή του. Ταυτόχρονα θα επηρεάζει και το σύνολο της υπόλοιπης οικογένειας κάνοντας την πιο ευτυχισμένη ή αντίθετα προκαλώντας δυσάρεστα προβλήματα.

 

Ένας παράγοντας που επηρεάζει σε μεγάλο βαθμότη διαμόρφωση και ανάπτυξη της προσωπικότητας και συμπεριφοράς των παιδιών μας, είναι η πληθώρα των σύγχρονων μέσων μαζικής πληροφόρησης και ψυχαγωγίας. Είναι όμως ένας από τους παράγοντες στους οποίους συχνά δεν δίνουμε την απαιτούμενη προσοχή και σημασία.

 

Η επιρροή στα παιδιά μας των διαφόρων μέσων επικοινωνίας και ψυχαγωγίας όπως η τηλεόραση, τα βίντεο, ο κινηματογράφος, τα ηλεκτρονικά παιγνίδια, οι ηλεκτρονικοί υπολογιστές, το ίντερνετ, τα κινητά τηλέφωνα και η ηχογραφημένη μουσική, είναι στην εποχή μας τεράστια και ένα γεγονός που μπορεί να διαμορφώνει τον εσωτερικό ψυχικό τους κόσμο.

 

Πολλές και εκτεταμένες έρευνες έδειξαν ότι η βία στα μέσα αυτά, δημιουργεί στα παιδιά επιθετική συμπεριφορά, εφιάλτες, φοβίες για την προσωπική τους σωματική ακεραιότητα, κατάθλιψη και απευαισθητοποίηση στη βία.

 

Η βία δια μέσου των μέσων επικοινωνίας και ψυχαγωγίας των παιδιών, αποτελεί αδιαμφισβήτητα ένα σημαντικό κίνδυνο για την υγεία τόσο των μικρών παιδιών όσο και των εφήβων που βρίσκονται σε μια τόσο ευαίσθητη φάση ψυχολογικής εξέλιξης και ωρίμανσης.

 

Η ειδική επιτροπή εμπειρογνωμόνων της Αμερικανικής Ακαδημίας Παιδιατρικής σε έκθεσή της, κρούει ξανά τον κώδωνα κινδύνου για το ανησυχητικό αυτό φαινόμενο που απειλεί τα παιδιά μας.

 

Χαρακτηριστικά, δηλώνει η επιτροπή, τα παιδιά ηλικίας από 2 έως 18 ετών, αφιερώνουν κατά μέσο όρο 6,5 ώρες κάθε μέρα για να βλέπουν τηλεόραση, να παίζουν ηλεκτρονικά παιγνίδια, να μπαίνουν στο ίντερνετ και να είναι στους ηλεκτρονικούς υπολογιστές τους, να βλέπουν ταινίες και να ακούν ηχογραφημένη μουσική.

 

Έχει υπολογιστεί ότι για κάθε 10.000 ώρες τηλεόρασης το 61% περιέχει σκηνές διαπροσωπικής βίας. Ακόμη περισσότερο εκπληκτικό, το μεγαλύτερο μέρος της βίας αυτής βρισκόταν μέσα σε παιδικά προγράμματα.

 

Τα παιδιά επηρεάζονται πολύ και με διάφορους τρόπους από το τι βλέπουν στα μέσα αυτά. Μαθαίνουν παρατηρώντας και μιμούνται εύκολα συμπεριφορές που παρουσιάζονται.

 

Επιπρόσθετα η ηλικία παίζει σημαντικό ρόλο. Για παράδειγμα γνωρίζουμε ότι τα παιδιά μέχρι 9 χρονών, δεν μπορούν να ξεχωρίσουν το φανταστικό από το πραγματικό. Η υπερβολική βία που εκτίθεται στα διάφορα μέσα ψυχαγωγίας τους, τα κάνει να βιώνουν τον κόσμο σαν ένα συνεχώς επικίνδυνο περιβάλλον γεγονός που τα ωθεί στην βία και στη χρήση όπλων.

 

Οι γονείς και οι παιδίατροι πρέπει να δώσουν ακόμη μεγαλύτερη σημασία στα επικίνδυνα αυτά φαινόμενα.

 

Οι γονείς πρέπει να προσέχουν τι βλέπουν και πως ψυχαγωγούνται τα παιδιά στις διάφορες ευαίσθητες ηλικίες της ανάπτυξής τους. Δεν πρέπει να τοποθετούν ξεχωριστές τηλεοράσεις στα δωμάτια των παιδιών και ακόμη πρέπει να χρησιμοποιούν ειδικές συσκευές που να μπορούν να φιλτράρουν και να μπλοκάρουν κάποια νοσηρά προγράμματα.

 

Τα παιδιά, σύμφωνα με τις συστάσεις της Αμερικανικής Ακαδημίας Παιδιατρικής δεν πρέπει να αφιερώνουν περισσότερο από 1 έως 2 ώρες την ημέρα για ηλεκτρονικά παιγνίδια, τηλεόραση και χρήση ηλεκτρονικών υπολογιστών.

 

Οι παιδίατροι, συστήνει επιπρόσθετα η επιτροπή, πρέπει να αναλάβουν ένα περισσότερο ενεργό ρόλο στην καταπολέμηση του φαινομένου αυτού. Συστήνει στους παιδίατρους να εξετάζουν συστηματικά στο ιστορικό του κάθε παιδιού τις συνήθειές του σε σχέση με τα μέσα επικοινωνίας και ψυχαγωγίας.

 

Οι παιδίατροι θα πρέπει να διαφωτίζουν και να συμβουλεύουν τους γονείς για τα θέματα αυτά.

 

Στα σχολεία πρέπει να γίνονται εκστρατείες διαφώτισης των παιδιών και εφήβων. Πρέπει να διδάσκεται σε αυτά πως να αντιλαμβάνονται τα κακά και λανθασμένα μηνύματα και εντυπώσεις που τόσο συχνά μεταδίδονται ή περιέχονται στα μέσα αυτά.

 

Οι βιομηχανίες μέσων ψυχαγωγίας θα πρέπει επίσης επιτέλους να αντιληφθούν την σοβαρότητα των αρνητικών κοινωνικών επιπτώσεων που προκαλούν πολλά από τα προϊόντα τους.

 

Θα πρέπει να σταματήσουν να δίνουν την ψεύτικη αίγλη που προσδίνουν στα όπλα και στη βία σαν μέσο επίλυσης προβλημάτων. Θα πρέπει επιτέλους να σταματήσουν να χρησιμοποιούν ανθρώπους σαν στόχους που πρέπει να σκοτώνονται με όπλα σε ηλεκτρονικά παιγνίδια.

 

Οι οργανισμοί αξιολόγησης των μέσων αυτών, που τόσο επηρεάζουν και διαμορφώνουν τον παιδικό χαρακτήρα, θα πρέπει να δημιουργήσουν συστήματα αξιολόγησης ευέλικτα, εύκολα και προσιτά στους γονείς.

 

Θα μπορούν οι γονείς να τα συμβουλεύονται τότε μαζικότερα, για την επιλογή ή αποκλεισμό των μέσων που θα διαλέγουν για να προσφέρουν στα παιδιά τους. Τα σημερινά συστήματα αξιολόγησης που υπάρχουν δεν έχουν καταφέρει να επικρατήσουν με αποτέλεσμα λιγότερο από 10% των οικογενειών να τα συμβουλεύονται.

 

Τα συστήματα αξιολόγησης θα πρέπει να λαμβάνουν υπ' όψη τις σκηνές βίας, το λεξιλόγιο που χρησιμοποιείται, τις σκηνές σεξ και γυμνότητας που παρουσιάζονται.

 

Συνοπτικά για την αντιμετώπιση του φαινομένου αυτού και για να αποφευχθούν τρομερές απρόβλεπτες μελλοντικές επιπτώσεις θα πρέπει να γίνει μια διαρκής συνολική προσπάθεια από την κοινωνία, με πρωταγωνιστές τους γονείς, τους παιδίατρους, το σχολείο και τις βιομηχανίες παραγωγής και μετάδοσης των μέσων επικοινωνίας και ψυχαγωγίας.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ανακάλυψα αυτό:

 

"Το Συμβούλιο της Ευρώπης παρουσίασε στην ιστοσελίδα του ένα πολύγλωσσο παιχνίδι υπό τον τίτλο «Wild Web Woods» http://www.wildwebwoods.org, για να βοηθηθούν παιδιά ηλικίας 7-10 ετών, απέναντι στις διάφορες μορφές βίας που παρουσιάζονται στο διαδίκτυο.

 

Στο ανωτέρω παιχνίδι περιπέτειας, εμπνευσμένο από παραμύθια, στην εξέλιξή του ένας ήρωας καθοδηγείται προς την «ηλεκτρονική πόλη», η οποία ορίζεται ως «τόπος ειρήνης, διασκέδασης, αλλά και ελευθερίας». Στη διάρκεια της περιπέτειας, ο ήρωας ανακαλύπτει τοποθεσίες, που «κρύβουν» κινδύνους - εξάρτηση από παιχνίδια, ιούς ή μορφές βίας, όπως στην περίπτωση διαδικτυακού τόπου όπου απειλούνται οι νάνοι της Χιονάτης.

 

Το «αντι-παιχνίδι», που προώθησε στην ιστοσελίδα του το Συμβούλιο της Ευρώπης, είναι τελείως δωρεάν και σε 13 γλώσσες. Ανάμεσα σε αυτές τις γλώσσες είναι: η ελληνική, η αγγλική, η γαλλική, η γερμανική, η ολλανδική, η ισπανική, η ιταλική, η πολωνική, η φινλανδική, η ρωσική, η πορτογαλική, η ουγγρική και η τουρκική γλώσσα.

 

Είναι μία ακόμα πρωτοβουλία του Συμβουλίου της Ευρώπης για να μην αποκτούν κυριολεκτική εξάρτηση από το διαδίκτυο τα παιδιά, ανέφερε σχετικώς εκπρόσωπός του."

 

Δείτε και αυτο:

"Για την ευαισθητοποίηση γονιών, εκπαιδευτικών και μαθητών το Γραφείο Δικτυακής Εκπαιδευτικής Πύλης http://www.e-yliko.gr έχει αναπτύξει συνεργασία με τον Εθνικό Κόμβο Ασφαλούς Διαδικτύου

http://www.saferinternet.gr, ο οποίος έχει εκδώσει δύο πρακτικότατους οδηγούς για το Ιντερνετ και τους κινδύνους του.

Επίσης, σχετικές πληροφορίες παρέχονται μέσα από το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (http://www.sch.gr), ενώ ανάλογες δράσεις υλοποιεί το Παρατηρητήριο του Παιδιού."

Link to comment
Share on other sites

mama γεια σου,την ιστοσελιδα που εδωσες που εχει και μορφες βια,εχει και για το choking game?? αν ναι νομιζω τοτε ενας παραπανω λογο να το διαβασουν οι γονεις αλλα και παιδια,για αυτο το επικυνδυνο παιχνιδι που ηρθε απο την Αμερικη.

Υπαρχει και μαλιστα μια ιστοσελιδα κατα του choking game,δεν το θυμαμαι τωρα,οπιος το βρει ας το γραψει.

Καλο βραδυ

DSC00187.jpg Γ.Π+Λ.Ο <3
Link to comment
Share on other sites

Ενα στα πέντε 15χρονα παιδιά στην Αττική παρουσιάζει προβλήματα σχετικά με την υπερβολική χρήση του Διαδικτύου, ένα βήμα πριν τον εθισμό. Παραθέτω παρακάτω τα συμπτώματα εθισμού:

Ψυχολογικά συμπτώματα

:arrow: Αίσθηση ευφορίας όση ώρα βρισκόμαστε στον υπολογιστή

:arrow: είμαστε ανίκανοι να σταματήσουμε αυτή τη δραστηριότητα

:arrow: Αποζητούμε όλο και περισσότερο χρόνο στον Η/Υ

:arrow: Παραμελούμε οικογένεια και φίλους

:arrow: Νιώθουμε κενοί, θλιμμένοι και οξύθυμοι όταν δεν βρισκόμαστε στον Η/Υ

:arrow: Λέμε ψέματα στην οικογένεια και στους φίλους μας για τις δραστηριότητές μας

:arrow: Αντιμετωπίζουμε προβλήματα στο σχολείο

 

Σωματικά συμπτώματα

:arrow: Διατροφικές διαταραχές

:arrow: Διαταραχές του ύπνου και αλλαγή των συνηθειών ύπνου

:arrow: Μυοσκελετικές παθήσεις (κύφωση, σκολίωση κ.α.)

:arrow: Μειωμένη αθλητική δραστηριότητα

:arrow: Ξηρά μάτια - μυωπία

:arrow: Ημικρανίες

:arrow: Παραμέληση προσωπικής υγιεινής

 

Πηγή: http://www.skai.gr, Ειδήσεις

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα :D

Υπαρχουν ειδικα προγραμματα και μαλιστα freeware οπου μπορεις να ελεγχεις το πληκτρολογιο και οτι καπιος εγραψε, βλεπεις την λιστα σαν να εβλεπες chat δεν ειναι ακομα τουλαχιστον ανιχνευσιμο στα περισσοτερα antivirus και το καλο ειναι οτι μπορει να κανεις delete το αρχειο μονο εσυ που εχεις βαλει το συνδιασμο πχ (ctrl a+B) και σου ανοιγει η φορμα ειναι πολυ βολικο προγραμματακι και ειδη εχει δουλεψει για πολλους φιλους που εχει παιδια

Ευχαριστω πολυ

 

Αν καποιος θελει παραπανω info περιμενω pm (χαχα δεν μπορω να γραψω αλλο με εφαγε αυτος ο πυρετος )φιλιαααααα

qbd8p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ενδιαφέροντα όλα όσα διάβασα όμως δεν είναι μόνο στο σπίτι που έχουν πρόσβαση στο internet τα παιδιά μας. Υπάρχουν και τα internet cafe. Θεώρησα σωστό να έχω σύνδεση στο σπίτι έτσι ώστε να υπάρχει η επιτήρηση, όμως ο γιος μου (14 ετών) προτιμά να βρίσκετε σε ένα από αυτά με τους φίλους του. Σε αυτή την περίπτωση τι κάνω και πως καταφέρνω να τον αποτραβήξω από αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...