Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δοντακια και βουρτσισμα


Recommended Posts

Ηθελα να ρωτησω αν ξερετε ποτε πρεπει να αρχιζουμε να βουρτσιζουμε τα δοντακια του μωρου μας και τι πρεπει να χρησιμοποιουμε( οδοντοκρεμα, οδοντοβουρτσα..).Η παιδικες οδοντοκρεμες που υπαρχουν στα super markets ειναι αρκετα ασφαλεις?Μιας και οπως φανταζομαι το παιδακι θα την τρωει σχεδον ολη!

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!!! :):):):):)

yHVLp3.png G2Hmp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 196
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γενικά καλό θα είναι πρίν αρχίσετε να τα βουρτσίζετε, να υπάρχει καμία οδοντόβουρτσα παιδική για παιχνίδι- να βουρτσίζετε τα δοντάκια της κουκλίτσας, πριν την βάζετε για υπνο κτλ.

 

απο τη στιγμή που έχουν σχηματιστεί κανονικά τα δοντάκια, κάποιοι ξεκινουν αυτό το παιχνίδι, χωρίς απαράιτητα να βουρτζίσουν κανονικά τα δόντια - απλά σαν παιχνίδι.

 

εάν ενα παιδάκι βλέπει και τους γονείς του να τα βουρτσίζουν και το ρωτήσετε "θέλεις και συ να μαθεις να βουρτσίζεις τα δόντια σου ? "

και δείξει βλέμμα περιέργειας , δείξτε του.

(Φροντίστε λοιπόν να σας βλέπει όταν βουρτσίζετε τα δόντια σας).

 

Βασιστείτε δηλαδή και στην φυσική περιέργεια του παιδιού σας για να του γνωρίσετε αυτή τη διαδικασία.

 

Η ιδανική ηλικία για να αρχίσετε συστηματικά ξεκινάει γύρω απο τους 12 μήνες περίπου, πάντα με πολύ λίγη οδοντόκρεμα - όσο ενα μπαλάκι αρακά πχ. - και πολύ απαλές κινήσεις.

 

Σύντομα περισσότερα!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Η Ζέφη είναι 13 μηνών. Απο τότε που άρχισε να πιάνει αντικείμενα την θυμάμαι να βάζει πράγματα στο στόμα της. Τώρα βέβαια το κάνει επιλεκτικά (πχ τα λουλούδια μόνο τα μυρίζει). Αυτό που έκανα όμως ήταν να αγοράσω ειδικό εργαλείο, που το χειρίζεται το παιδί (σαν ρόπαλο ή σαν βούρτσα με πλαστικά μαλακά καρφάκια) και το οποίο το βάζει μόνο του στο στόμα και τρίβει τα ούλα του. Τώρα που έχουμε 6 δοντάκια (ουάου) :D αγοράσαμε βρεφική οδοντόβουρτσα, την οποία χρησιμοποιεί με τον ίδιο τρόπο. Βέβαια μας πέφτει κάτω συνέχεια και την παίρνουμε απο το πάτωμα και την ξαναβάζουμε στο στόμα (δε τίθεται δηλαδή επι τοις ουσία ζήτημα καθαριότητος, αλλά περισσότερο δημιουργίας συνήθειας βουρτσίσματος). Επίσης ο γιατρός μας είπε ότι μετά απο κάθε γεύμα πρέπει να πίνουμε λίγο νερό για να ξεπλένουμε τα ζάχαρα απο τις τροφές. Η οδοντίατρος μας θέλει να την δεί στην ηλικία των 3 ετών.

Αυτά. Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε oh-mamy για το tip, μου ακούγεται όλο πολύ καλό!

μπράβο για την ενασχόλησή σου με αυτό το θέμα!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Και μεις μεταξύ αστείου και σοβαρού μετά το μπάνιο πλένουμε κανονικά τα δοντάκια μας! στη μία μεριά η μάμά και στην άλλη ο Δημήτρης (24μηνών). Το κάνουμε σαν παιχνίδι ελπίζοντας να γίνει συνήθεια. Βέβαια τώρα κάνουμε και λίγη δουλίτσα. Βουρτσίζουμε λίγο τα δοντάκια να κάνει αφρό η οδοντόκρεμα για να φτάσοουμε στο καλύτερο μας που είναι να βάλουμε νερό στο στόμα ωστε να το ξεπλύνουμε και να το πετάξουμε όσο πιο μακριά στο νιπτήρα γίνεται!!!!!!!!!!!!!! Όρεξη να χεις!!!! :P

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σε όλους,

 

Επειδή έυχε να πάω πρόσφατα στον οδοντίατρο μου, τον ρώτησα τι πρέπει να κάνω με το πλύσιμο των δοντιών του γιού μου, ο οποίος είναι σχεδόν 13 μηνών.

 

Αυτά που μου είπε είναι να εξής.

 

Καταρχήν τα παιδιά είναι σε θέση να πλύνουν μόνα τους τα δόντια τους (το πόσο καλά τα βουρτίζουν είναι άλλο θέμα) γύρω στα 2,5 χρόνια, ή ακόμα καλύτερα όταν είναι σε θέση να φτύσουν.

 

Μέχρι τότε καλό είναι να τα πλένουμε εμείς. Στην ηλικία αυτή, μπορούμε να τα τρίψουμε με μια παιδική οδοντόκρεμα, ή με ένα ειδικό εργαλείο που είναι σαν θήκη, το οποίο το φοράμε στο δάχτυλο.

 

Η οδοντόκρεμα χρησιμεύει σαν λιπαντικό, οπότε και να μην βάλουμε καθόλου, αρκεί το τρίψιμο που θα κάνουμε. Εξάλλου σε αυτές τις ηλικίες η ποσότητα της οδοντόκρεμας είναι πολύ μικρή..

 

Πάντως στο εμπόριο υπάρχουν και οδοντόκρεμες για μικρά παιδιά. Εγώ εχω αγοράσει της Golgate για παιδιά από 0-2 ετών. Βέβαια πρέπει να πω ότι έχει δροσερή γεύση (όπως οι οδοντόκρεμες των μεγάλων) και δεν ξέρω αν την δέχονται τα παιδιά.

 

Ο γιός μου πάντως αντιστέκεται στο βούρτισμα των δοντιών...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Στο περιοδικο το παιδι μου και εγω διαφημιζουν κατι μαντηλακια που πρεπει λεει να καθαριζουμε τα δοντια των παιδιων με αυτα.ειδικα μαντηλακια για τον καθαρισμο των νεογιλων δοντιων.συμβαλουν στη μειωση της μικροβιακης πλακας και εχει και ιστοσελιδα που δεν επισκεφτηκα ακομα..http://www.placcontrol.gr

Αλλο παλι και τουτο..εχει και γευσεις σταφυλι μανγκο και μηλο..

για να ρωτησω παιδιατρο...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ενα ειδικο λαστιχενιο σιελ δαχτυλο που το πουλανε με μια παιδικη οδοντοκρεμα μαζι!

Απεξω γραφει "First teeth baby toothpaste" with milk enzymes και μαρκα της Laclede....μπορεις να το παραγγειλεις σε οποιοδηποτε φαρμακειο φυσικα....που και να την καταπιει δεν πειραζει και θα βαζεις περιπου οσο ενα μπιζελι οδοντοκρεμα...πολυ λιγο δηλαδη!

(http://www.laclede.com)

Οσο για τα υγρα μαντηλακια....κι αυτα στα φαρμακεια τα βρισκεις ....αυτα που εχω παρει ειναι "Spiffies toothwipes" με γευση baby grape...εχει περιπου 24 μαντηλακια.....και κανουν 8Ε περιπου ...περνας δηλαδη ενα μηνα με αυτα (http://www.spiffies.com)

 

εμας αυτα μας προτεινε η παιδιατρος :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπαρχει ενα ειδικο λαστιχενιο σιελ δαχτυλο που το πουλανε με μια παιδικη οδοντοκρεμα μαζι!

Απεξω γραφει "First teeth baby toothpaste" with milk enzymes και μαρκα της Laclede....μπορεις να το παραγγειλεις σε οποιοδηποτε φαρμακειο φυσικα....που και να την καταπιει δεν πειραζει και θα βαζεις περιπου οσο ενα μπιζελι οδοντοκρεμα...πολυ λιγο δηλαδη!

 

Αυτην εχω παρει κι εγω για την μικρη μου αλλα την χρησιμοποιω με κανονικη παιδικη οδοντοβουρτσα!Βαζουμε ενα "μπιζελακι"οδοντοκρεμα και βουρτσιζουμε τα δοντακια μας!Μετα βαζουμε νερακι στο στομα και φτυνουμε οσο πιο δυνατα μπορουμε........σιγα σιγα αυξανεται τοσο ο χρονος του βουρτσισματος οσο και η ποσοτητα του νερου που φτυνουμε(στην αρχη σχεδον το καταπινε ολο!!!)

yHVLp3.png G2Hmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμάς ο γιατρός μας είχε πει μόνο με μια γάζα και νεράκι...

Τώρα που είναι 3, έχουμε οδοντόβουρτσα, αλλά πάλι με σκέτο νεράκι τα πλένουμε... εκτός από ελάχιστες περιπτώσεις που κιτρίνιζαν από κάποιο φάρμακο ή φαγητό και δεν έφευγε με τίποτα... οπότε αναγκάστικα και πήρα μια παιδική οδοντόκρεμα....

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

URL=http://family.webshots.com/album/558886719PwxWnz]2038293790041690424RGdBWC_th.jpg[/url]

Απο ότι ξέρω είναι πολύ σημαντικό ν αξεπλένει το στοματάκι του με νερό μετά απο την λήψη οποιασδήποτε τροφής.

Εμείς πήραμε τα εργαλεία του διαβόλου απο το jumbo, κάτι πρασινες σαν παιδικε΄ς οδοντόβουρτσες, και βάζαμε bexadent μάλιστα, όταν πόναγε απο την οδοντοφυια, τα οποία έμαθε και τα χειριζόταν απο μικρή , απο 6 μηνών. Νομίζω ότι το πιο βασικό είναι να δημιουργήσεις μνήμες και συνήθειες σε αυτήν την ηλικία, γιατί έτσι και αλλιώς τα δοντάκια είναι αραιά, και αυτοκαθαρίζονται. Η οδοντιάτρος μου συνέστησε νεράκι και παιδική οδοντόβουρτσα, μόνο.

http://community.webshots.com/user/theanom

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Εδώ και αρκετό καιρό με απασχολεί αρκετα το θέμα της στοματικής υγειινής...

Έχουμε βγάλει δοντάκια από πολύ νωρίς και αυτή τη στιγμή έχουμε σχεδόν 16 :shock:8)

Σε πολλά βιβλία έχω διαβάσει ότι πρέπει να ξεκινάμε το βούρτσισμα από τη στιγμή που θα πρωτοεμφανιστούν δοντάκια, αλλά αυτό -για μας τουλάχιστον- δεν έχει σταθεί τόσο εύκολο. :oops:

Ο παιδίατρος, μου είχε πει πριν απο αρκετό καιρό, ότι σ'αυτήν την ηλικία δεν είναι απαραίτητο, αλλά το βράδυ, να του δίνω 1-2 γουλίτσες νερό μετά το γάλα για να μη μένει όλο το βράδυ... :? Το δοκίμασα κι αυτό, αλλά με παταγώδη αποτυχία. Εκεί που ήτα μια χαρά γλαρωμένος, ξύπναγε και φώναζε, σαν να μου έλεγε " Με δουλεύεις ρε μάνα βραδιάτικα;" :?:?

Έχω πάρει 2 ειδών οδοντόβουρτσες για μωρά. Μια που μπαίνει σαν θήκη στο δάχτυλο και μια "κανονική" . Την πρώτη δεν την χρησιμοποιήσαμε ποτέ γιατί μόλις πήγαινα να βάλω το χέρι μου στο στόμα του Κωστή, ΓΚΝΑΠ!!! με δάγκωνε :lol: Μιλάμε σε ηλικία 7-8 μηνών.

Τη δεύτερη μέχρι κάποια στιγμή τη ψιλοχρησιμοποιήσαμε. Μάλιστα το έβρισκε πολύ διασκεδαστικό. όχι πολύ συστηματικά όμως :oops::oops:

Τους τελευταίους 2 μήνες όμως, με το που πάω να του βουρτσίσω τα δοντάκια, μου βουτάει την οδοντόβουρτσα από το χέρι, τη βάζει μόνος του στο στόμα και δαγκώνει με μανία τις τριχες, τραβόντας την προς τα έξω :evil: Την έχει ξεμαλλιάσει την κακομοίρα :lol:

 

Εσείς τι κάνετε;

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο παιδίατρος μου είχε πει ότι μετα τα 2 ξεκινάμε το βούρτσισμα και να της δίνω πολύ νερό να πίνει. Ρώτησα ομως και οδοντιάτρο και εκείνος μου είπε να πάρω μια οδοντόβουρτσα και να της τα κάνω με νερό βασικά για την συνήθεια.

 

Εχει 2 μηνες περίπου που το ξεκινήσαμε (όχι καθημερινά γιατί είναι και βαρετό). Το πρωι που πλένω τα δόντια μου την παίρνω στο μπάνιο και την βάζω δίπλα μου να με βλέπει. Βρέχω την οδοντόβουρτσά της και αρχίζω να της τα καθαρίζω. Κάθεται γιατί είχε δει την μαμά της. Και η πλάκα είναι ότι πάει να φτύσει κιόλας όπως κάνω εγω το νερό! Τελευταία πήρα ενα στοματικό διάλυμα για παιδάκια και ρίχνω λίγο στην οδοντόβουρτσα και της τα καθαρίζω.

.png
Link to comment
Share on other sites

Εμεις εχουμε ενα χρονο και κατι που αρχισαμε το πλυσιμο των δοντιων μας. Στην αρχη μεχρι να συνηθισει την οδοντοβουρτσα της, ειχαμε κατι μικροπροβληματακια, φυσικα ακομα και τωρα εγω τις τα πλενω δεν την αφεινω μονη της. Το πλυσιμο διαρκει πολυ λιγο να μην κουραζεται κιολας με ανοιχτο το στοματακι της. Βαζω πολυ λιγη οδοντοκρεμα (παιδικη) στην οδοντοβουρτσα της (σαν ενα ρεθυβι, ισως και λιγοτερο γιατι κανει πολυ αφρο μετα η ποσοτητα της οδοντοκρεμας.) και μετα τα βουρτιζω γρηγορα και τις λεω να φτυσει και τις δινω και λιγο νερακι. Και παντα το βραδυ πριν κοιμηθουμε, το πρωινο βουρτσισμα ειναι δωρο αδωρον.. ... Και για μας και για τα παιδακια.....

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε μόνο 4.... :shock:

Η παιδίατρος που της το συζήτησα μου είπε μόλις βγάλει κανά δυο ακομα να αγοράσω από το φαρμακείο το first teeth και να του περιποιούμαι τα δόντια του από τώρα... αλλά περιμένω να βγουν τα δόντια για να το αγοράσω... :D

Link to comment
Share on other sites

Ελίζα μου για να πω την αλήθεια δε ρώτησα λεπτομέρειες γιατί ακόμα είμαστε σε αναμονή επιπλέον δοντιών... απλά για να έχω μια ιδέα... αν περάσει καμιά μας από φαρμακείο (και είχα παει πριν γμτ :roll: ) ας κάνει μια ερώτηση.... :wink:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον απο οσα εχω διαβασει και ρωτησει,το πλυσιμο πρεπει να αρχιζει απο την εμφανισει του πρωτου δοντιου,με μια γαζα και λιγο νερο,μετα τον πρωτο χρονο πλενουμε τα δοντια με λιγη οδοντοκρεμα μια φορα την ημερα και μετα τα δυο χρονια ,δυο φορες την ημερα.

 

απο την αρχη του αρεσε να πλενει τα δοντια ,πηγαιναμε μαζι και τα πλεναμε,στην αρχη του την δινω χωρις οδοντοκρεμα και κανει πως τα πλενει.μετα μου την δινει βαζω λιγη παστα και του τα πλενω εγω γρηγορα,μερικες φορες και εμενα αντιδραει ,και αν δω οτι δεν θελει εκεινη την στιγμη το κανουμε αργοτερα,παντως μετα το βραδυνο γαλα ποτε δεν του τα εχω πλυνει γιατι γλαρωνει και αλλιως εκνευριζεται.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...