Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

H πρώτη εικόνα από το σπινθηρογράφημα φάνηκε καλή, αλλά περιμένουμε και τα τελικά αποτελέσματα σε 3-4 μέρες. Γιούπιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!

Μεγάλη ταλαιπωρία όμως για το μπεμπάκι! 25 λεπτά τον τρυπούσαν για να βρουν φλέβα, σουρωτήρι μου τον έδωσαν πάλι. Επίσης, δύσκολο ήταν να τον κρατήσουμε ακίνητο για την απεικόνιση, αλλά πάνω που άρχισε να χτυπιέται και να κλαίει, τον πήρε ο ύπνος (!!!) και η εξέταση τέλειωσε χωρίς να το καταλάβει!

Μακάρι να ήταν μέχρι εδώ η ταλαιπωρία του...

 

 

ποιο σπινθηρογράφημα κάνατε και πρέπει να περιμένετε 3 4 μερε??εμείς κάναμε το MAC-3 και αμέσως μας τα ερμήνευσε ο πυρηνικός γιατρός που έκανε την εξέταση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τι να σου πω... Ξέρω ότι κάναμε DMSA, αλλά δεν ξέρω τίποτα άλλο. Σε 3 μέρες (εργάσιμες) μας είπαν ότι θα εκδοθεί το γραπτό πόρισμα που θα δώσουν στην παιδίατρο που μας παρακολουθεί. Έτσι έκαναν και για τους υπερήχους, μάλλον επειδή είναι δημόσιο νοσοκομείο και πού χρόνος για άμεσες απαντήσεις...

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

χρύσα08 πολύ χάρηκα με τα νέα σου!!!

 

Μπορείς να μου πεις ποιά ήταν η διαδικασία που ακολούθησαν; Έπρεπε να περιμένεις κάποια λεπτά για την απεικόνιση; Όπως σου είπα εμείς θα την κάνουμε τον Ιούνιο και θέλω να είμαι προετοιμασμένη.

 

Εύχομαι να ακούμε πάντα καλά αποτελέσματα για τα μωράκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να δεις πώς χάρηκα! :)

Η διαδικασία ήταν η εξής: το πρωί πήγαμε στο παιδιατρικό τμήμα και του πέρασαν φλεβοκαθετήρα (το πιο δύσκολο κομμάτι για το δικό μου που δεν έχει καλές φλέβες). Μετά πήγαμε στο τμήμα πυρηνικής ιατρικής και του έβαλαν στη φλέβα το φάρμακο. Περιμέναμε 2,5 ώρες και μετά πήγαμε για την απεικόνιση, στην οποία απλά τον ξαπλώσαμε σε ένα κρεβάτι που τραβάει φωτογραφίες από κάτω, με τα ρούχα κανονικά. Το δύσκολο είναι ότι πρέπει να μείνει ακίνητο το παιδί για 4 περίπου λεπτά και άντε να το πείσεις! Εμάς ευτυχώς μετά από μια δίλεπτη πάλη αποκοιμήθηκε. Μετά πήγαμε ξανα στο παιδιατρικό και του έβγαλαν τον φλεβοκαθετήρα (δεν πόνεσε καθόλου αυτό) και φύγαμε.

Αυτά... δεν είναι πολύ τραγικό, η κυστεογραφία νομίζω ήταν χειρότερη...

 

Τα καλύτερα εύχομαι και σε σας και εννοείται σε όλα τα μωράκια του κόσμου!

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η κυστεογραφία παρ'ολο που τους βαζουν ξυλοκαϊνη τοπικα είναι μαρτυριο...ΑΦου τωρα που πρέπει να την επαναλάβουμε ολο το σκέφτομαι και δεν βλεπω να το αποφασίζω...Τους περνάνε ένα σωληνάκι απο την ουρήθρα τους βάζουν ένα υγρο και πρέπει να το κρατάς ακίνητο μέχρι να ουρήσει...Για αυτό σου ζητάνε να πάνε 2

Link to comment
Share on other sites

Μελισούλα δεν το σκεφτήκαμε καθόλου, περιμέναμε στο σαλόνι της παιδιατρικής. Είναι και το παιδί με τον φλεβοκαθετήρα στο χέρι, πού να το πάς? Μείναμε εκεί και περιμέναμε να μας ειδοποιήσουν από το τμήμα πυρηνικής ιατρικής για να κατεβούμε.

Στην κυστεοουρηθρογραφία που είχαμε κάνει εμάς δεν μας άφησαν μέσα, μείναμε απ'έξω και ακούγαμε το μωρό να κλαίει. :(

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ!!!

Αν η κυστεογραφία όπως λες είναι χειρότερη, τότε νομίζω θα το αντέξω...

 

Εσείς φαντάζομαι πως τώρα θα κόψετε και την αντιβίωση;

Eτσι ειναι οπως τα λεει η Χρυσα.

Το DMSA εχει μια δυσκολια στο να βρουνε καλη φλεβα . Δεν παιρνει πολυ ωρα . Το παιδι εχει μια σχετικη μουρμουρα απο το φαρμακο , στην απεικονιση δεν ποναει απλα τσαντιζεται που το κρατανε .

 

Στην κυστεογραφια ποναει. Απορω που δεν σε αφησαν να εισαι διπλα του. Αν και εγω που ημουνα απλα εκλαιγα παρεα για να ειμαι ειλικρινης :-(

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σε λίγο καιρό το κοριτσάκι μου θα είναι δέκα μηνών και για πρώτη φορά παρουσίασε ουρολοίμωξη. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω εάν σε κάποια μητέρα που το παιδάκι της παρουσίασε ουρολοίμωξη της ζητήθηκε να γίνει παρακέντηση για Μηνιγγίτιδα; Πριν από έναν μήνα είχα κάνει και το σχετικό εμβόλιο. Βέβαια μου είπαν ότι η καλλιέργεια έδειξε Ε.coli. Προσωπικά πιστεύω ότι τηρούσα όλους τους κανόνες υγιεινής και ότι αφού δεν το έπαθε 6 μηνών που τα κακάκια βγαίναν έξω από την πάνα και ήταν το μωράκι πνιγμένο πρωί πρωί με το καλημέρα σας πως το πάθαμε τώρα;;; και με καμία αλλαγή στις συνήθειες αλλαγής πάνας.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια βοηθεια dmsa που κανατε? για θεσσαλονικη μιλαω, καποιο συμβεβλημενο με το ικα διαγνωστικο κεντρο ? στο ιπποκρατειο μου ειπαν οτι δεν ειναι συμβεβλημενοι με ικα... ειναι δυνατον? γνωριζεται κατι?

Link to comment
Share on other sites

Euromedica Ιπποκράτης. Τσιμισκή 43 Πλατεία Odeon. Τηλ.2310266263. Πιθανώς το καλύτερο κέντρο στην πόλη μας Πυρηνικής Ιατρικής.

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε λίγο καιρό το κοριτσάκι μου θα είναι δέκα μηνών και για πρώτη φορά παρουσίασε ουρολοίμωξη. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω εάν σε κάποια μητέρα που το παιδάκι της παρουσίασε ουρολοίμωξη της ζητήθηκε να γίνει παρακέντηση για Μηνιγγίτιδα; Πριν από έναν μήνα είχα κάνει και το σχετικό εμβόλιο. Βέβαια μου είπαν ότι η καλλιέργεια έδειξε Ε.coli. Προσωπικά πιστεύω ότι τηρούσα όλους τους κανόνες υγιεινής και ότι αφού δεν το έπαθε 6 μηνών που τα κακάκια βγαίναν έξω από την πάνα και ήταν το μωράκι πνιγμένο πρωί πρωί με το καλημέρα σας πως το πάθαμε τώρα;;; και με καμία αλλαγή στις συνήθειες αλλαγής πάνας.

 

δεν έχει να κάνει η ουρολοίμωξη με τις συνθήκες υγιεινής, τουλάχιστον όχι μόνο με αυτές..εννοείται ότι τα μωράκια μας τα έχουμε όλες καθαρά, αλλά σε πολλές μας έχει συμβεί η ουρολοίμωξη..μικρόβια, ιδίως τα ε-κολι βρίσκονται παντού ακόμη και στα χέρια μας..μην την ψάχνεις, την ουρολοίμωξη αν είναι να συμβεί θα συμβεί, δεν μπορείς να την αποτρέψεις..όχι εμάς δεν μας ζήτησαν εμβόλιο μηνηγγίτιδας..μήπως κάνατε πολύ πυρετό? ασυνήθιστα υψηλό?

Link to comment
Share on other sites

καναμε και εμεισ σημερα το dmsa στον ιπποκρατη- euromedical ειναι συμβεβλημενοι με ικα και δεν πληρωσαμε τπτ! τα αποτελεσματα super λειτουργουν φυσιολογικα ειναι νεφροι και μας τα εδωσαν κατευθειαν (μετα απο 10 λεπτα). πολυ ευκολη εξεταση ηταν σε σχεση με την κυστογραφια, της βαλαν το υγρο με ενεση - χωρις φλεβοκαθετηρα, μας ειπαν οτι μπορουμε να παμε οπου θελουμε και να επιστρεψουμε σε 3 ωρες. μετα την εδεσαν για κανενα πενταλεπτο για να κανουν την απεικονιση , λιγο τρομαξε στην αρχη αλλα ολα οκ...

Link to comment
Share on other sites

Melisoula μπράβο, τέλεια τα νέα σας! Αυτό με την ένεση πολύ καλό μου ακούγεται, μια και έξω και τελειώνεις, όχι σαν και εμάς που το έκαναν σουρωτήρι.

Πάντα τέτοια ευχάριστα και να μην σας ξανατύχει τίποτα!

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω χρυσα μου βεβαια μπορει τα νεφρα να ειναι μια χαρα αλλα θα κανουμε χημειοπροφυλαξη για ενα χρονο ακομη:cry:, εχει παλλινδρομηση ουρων 3ου βαθμου.... ευτυχως βεβαια δεν πειραχτηκαν τα νεφρα . σε τι ποσοστο βγηκε σε εσας οτι λειτουργουν?

Link to comment
Share on other sites

Εμας δεν κάνει παλινδρόμηση και γι'αυτό σταματήσαμε τη χημειοπροφύλαξη. Χάρηκα πολύ και μια εβδομάδα μετά μου άρχισε βήχα, μύξες κλπ, να μη στα πολυλογώ έπαθε μια ξεγυρισμένη βρογχίτιδα και ξαναπήρε φουλ αντιβίωση για μία εβδομάδα! Δεν ξέρω αν έχει σχέση, αλλά μπορεί και να γλιτώνουν άλλα έστω και με το λίγο...

Για ποσοστό λειτουργίας δεν ξέρω, γιατί δεν έχω πάει ακόμα στο νοσοκομείο να πάρω το γραπτό πόρισμα. Υπομονή και θα περάσει ο χρόνος, καλύτερα αντιβίωση παρά ξανά ουρολοίμωξη!

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

δεν έχει να κάνει η ουρολοίμωξη με τις συνθήκες υγιεινής, τουλάχιστον όχι μόνο με αυτές..εννοείται ότι τα μωράκια μας τα έχουμε όλες καθαρά, αλλά σε πολλές μας έχει συμβεί η ουρολοίμωξη..μικρόβια, ιδίως τα ε-κολι βρίσκονται παντού ακόμη και στα χέρια μας..μην την ψάχνεις, την ουρολοίμωξη αν είναι να συμβεί θα συμβεί, δεν μπορείς να την αποτρέψεις..όχι εμάς δεν μας ζήτησαν εμβόλιο μηνηγγίτιδας..μήπως κάνατε πολύ πυρετό? ασυνήθιστα υψηλό?

 

 

 

Κάναμε μέχρι και 39 και κάτι....αλλά είχε σταματήσει να τρώει. Τέλος πάντων, πολύ στεναχωρήθηκα και τώρα που έχουμε και κυστεογραφία στεναχωριέμαι για το μωράκι μου. Εγώ πάντως βρήκα στο φαρμακείο ένα απολυμαντικό σπρέι dettol, ψεκάζω πόμολα, κάδους κλπ.

Link to comment
Share on other sites

beba εγω νομιζω οτι κατα κυριο λογο οφειλετε στα κακα, ιδιως οταν φορανε παμπερς ειναι πολυ ευκολο τα κοριτσακια κυριως να μολυνθουν απο e coli...

 

 

 

Η πάνα παίζει ρόλο;; δεν νομίζω να έχει σημασία εάν είναι pampers, ή κάτι άλλο; πάντως εγώ γενικά χρησιμοποιώ όλες τις πάνες, τώρα έτυχε και είχα το κουτί Pampers. Νομίζω ότι τελικά έτυχε, έτσι απλά.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα έμαθα από την παιδιάτρο μου, ότι τελευταία έγιναν κάποιες μελέτες, σε παιδιά με κυστεοουρητηρική παλινδρόμηση, που δείχνουν ότι μάλλον η χημειοπροφύλαξη δεν μειώνει τη συχνότητα των ουρολοιμώξεων.

 

Το έψαξα και βρήκα αυτό:

http://loimoxi.blogspot.com/2006/04/blog-post_114571236769087165.html

http://loimoxi.blogspot.com/2008/12/1-12.html

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...