Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι γνώμη έχετε για τα "πειραματικά" σχολεία;


Recommended Posts

ναι, με κλήρωση μπήκαν.

στον πρώτο μου γιο ήμουν πολύ ευχαριστημένη,και γιαυτό πέρασα την ίδια - ψυχοφθόρα - διαδικασία της κλήρωσης για τον δευτερο πρίν δυο χρόνια.

Περυσι που πηγε πρώτη πέσαμε σε περίπτωση "δασκάλας" που με έκανε πολλές φορές να αναρωτηθώ τι διαφορά έχει τελικά η Ράλλειο απο τα υπόλοιπα δημοτικά.

Φέτος όμως που έχουμε αστέρι δασκάλα ( εννοώ Ανθρωπο πανω απο όλα, που έχει τον τρόπο να πλησιάζει τα παιδιά και να τα κερδίζει) νιώθω τυχερή που κληρώθηκαν. Η αλήθεια είναι δεν έχω ακούσει κάτι κακό σε γενικές γραμμές για τους δασκάλους μέχρι τώρα, εκτός απο την περσινή....

σαν σχολείο νομίζω είναι πολύ καλό. Βέβαια σαν μέτρο σύγκρισης έχω αυτά που ακούω απο τις γνωστές μου και ότι διαβάζω εδώ. (νομίζω ότι το "ευνοεί" το σύστημα λόγω του ότι είναι πειραματικό)

Υπάρχουν ελάχιστα αλλοδαπά παιδιά και αυτό "βοηθάει" -ας πούμε- τους δασκάλους στο έργο τους.

Πάντως - εκει που έχω καταλήξει είναι ότι το καλό σχολείο το κάνει ο καλός δάσκαλος και αν το σύστημα βοηθάει αυτό το έργο του, το αποτέλεσμα είναι τέλειο.

Ρίξε αν θες μια ματιά στην σελίδα του συλλόγου γονέων ( ο οποίος είναι καινούργιος και άπαιχτος)

http://www.sgkdralleios.gr/ και στο blog

http://ralleiapeiramatikads.blogspot.com/.

στην διάθεσή σου για ότι χρειαστείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 281
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ναι, με κλήρωση μπήκαν.

στην διάθεσή σου για ότι χρειαστείς.

 

Πω-πω με πορώνεις τώρα!

Η κλήρωση είναι "ανοιχτή"? Δηλαδή ήσασταν κι εσείς μπροστά όταν έγινε?

Εχουν καθόλου προτεραιότητα οι δημότες του Πειραιά?

Εχει και αλλοδαπούς είπες?

Συγγνώμη που σε ζάλισα με τις ερωτήσεις μου

αλλά στον ουρανό σε γύρευα και στην γη σε βρήκα!!

Link to comment
Share on other sites

Πω-πω με πορώνεις τώρα!

Η κλήρωση είναι "ανοιχτή"? Δηλαδή ήσασταν κι εσείς μπροστά όταν έγινε?

Εχουν καθόλου προτεραιότητα οι δημότες του Πειραιά?

Εχει και αλλοδαπούς είπες?

Συγγνώμη που σε ζάλισα με τις ερωτήσεις μου

αλλά στον ουρανό σε γύρευα και στην γη σε βρήκα!!

 

Δεν με ζάλισες, έτσι ακριβώς ήμουν και εγώ.

Η κλήρωση γίνεται παρουσία των γονέων, Δεν μπαίνουν προτεραιότητες στους δημότες Πειραιά καθώς σαν πειραματικό δέχεται αιτήσεις απο όλο το λεκανοπέδιο.

Αν υπάρχει ήδη αδελφάκι στο σχολείο, τότε το δευτερο παιδάκι έχει το προνόμιο μιας επιπλέον κλήρωσης. Μολις δηλαδή τελειώσει η κανονική κλήρωση, γίνεται και μια δεύτερη μόνο για τα αδελφάκια - αν δεν έχουν ήδη κληρωθεί στην πρώτη.

Εχει αλλοδαπά παιδιά αλλά λίγα.Πολύ λίγα. Και αυτό μάλλον γιατί δεν μπαίνουν στην διαδικασία της κλήρωσης οι γονείς, δεν ψάχνονται, και λογικό είναι αν δεν ξέρουν την γλώσσα και το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται απο τον αριθμό αιτήσεων. Υπήρξε χρονιά που έμειναν έξω 10 παιδάκια και χρονιά που έμειναν περισσότερα. Ο πρώτος μου γιός πέρασε στο δεύτερο εξαθέσιο (αφού είχε γίνει η κλήρωση για το μονοθέσιο, διθέσιο, τριθέσιο και το πρώτο εξαθέσιο) και ο δεύτερος, έβδομος στο πρώτο εξαθέσιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πω-πω με πορώνεις τώρα!

Η κλήρωση είναι "ανοιχτή"? Δηλαδή ήσασταν κι εσείς μπροστά όταν έγινε?

Εχουν καθόλου προτεραιότητα οι δημότες του Πειραιά?

Εχει και αλλοδαπούς είπες?

Συγγνώμη που σε ζάλισα με τις ερωτήσεις μου

αλλά στον ουρανό σε γύρευα και στην γη σε βρήκα!!

 

 

θα σου πω και για την Μαρασλειο

 

η κληρωση είναι ανοιχτη οσοι γονεις πιστοι προσελθεται

δεν υπάρχει καμιά προτεραιότητα διότι μπορεί εσυ να θες να πηαίνεςι καθε ημέρα το παιδί σου απο το Κερατσίνι στο Κολωνάκι (παρεπιπτοντως Νεαπολιώτισα γεννημα θρέμα):wink:

δεν αποκλείωνται οι αλλοδαποι αλλα είτε δεν ξέρουν ειτε δεν ψαχνονται (εχουν αλλα προβλήματα οι ανθρωποι)

 

παντως στην Μαράσλειο δεν υπάρχει ξεχωριστη κληρωση για τα αδελφακια

 

καλές μουρλάρες είμαστε :lol::lol::lol::lol: ευτυχώς ο αντρας μου δεν λειε τπτ (παντως δεν ξέρω ή δεν θελω να ξερω τι σκευτεται:lol::lol::lol::lol:)

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται απο τον αριθμό αιτήσεων. Υπήρξε χρονιά που έμειναν έξω 10 παιδάκια και χρονιά που έμειναν περισσότερα. Ο πρώτος μου γιός πέρασε στο δεύτερο εξαθέσιο (αφού είχε γίνει η κλήρωση για το μονοθέσιο, διθέσιο, τριθέσιο και το πρώτο εξαθέσιο) και ο δεύτερος, έβδομος στο πρώτο εξαθέσιο.

 

Δηλαδή πόσα παιδάκια έχει συνήθως μια τάξη? Πόσα παίρνουν δηλαδή κάθε χρόνο?

 

Και τι εννοείς με τα "εξαθέσια" "τριθέσια" κλπ? Δεν κατάλαβα!!! :|

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πόσα παιδάκια έχει συνήθως μια τάξη? Πόσα παίρνουν δηλαδή κάθε χρόνο?

 

Και τι εννοείς με τα "εξαθέσια" "τριθέσια" κλπ? Δεν κατάλαβα!!! :|

 

 

επειδη ειναι πειραματικα αυτα τα σχολεία σε αυτα εκπαιδευονται και οι δασκαλοι που θα πανε στην επαρχία και θα είναι ενας δασκαλος ολες οι τάξεις δλδ θα κανει την ιδια στιγμη μαθημα και στην πρωτη και στην τριτη και στην τεταρτη δημοτικου που μπορει στην επαρχια να μεταφραζεται σε 5 παιδάκια.

Εεεε στο πειραματικό κάνιε την πρακτική του σε αυτο το συστημα δλδ υπάρχουν 2 θεσια (2 ταξεις), 3θεσια (3 ταξεις ταυτοχρονα) κλπ.....

 

νομίζω προπερισυ ήτνα 100 παιδια για 20 θέσεις αλλα δεν είναι παντα το ιδιο

Link to comment
Share on other sites

δλδ θα κανει την ιδια στιγμη μαθημα και στην πρωτη και στην τριτη και στην τεταρτη δημοτικου

 

Καλά συγγνώμη...και αυτό θεωρείται καλό??? :confused:

Αυτό το κάνουν και εδώ στην Αθήνα (και στον Πειραιά) ?

ή το κάνουν μόνο στα πειραματικά της επαρχείας?

 

Εντομεταξύ ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο:

Ισχύει αυτό που άκουσα

οτι εάν κάνεις συγχρόνως αιτήσεις σε παραπάνω απο ένα πειραματικά σχολεία σε "κόβουν" απο όλα?

Δηλαδή καλύτερα να κάνουμε σε ένα μόνο σχολείο την αίτηση?

Link to comment
Share on other sites

γυρω στα 26 με 29 παιδιά έχουν τα εξαθέσια.

για τα μονοθέσια κλπ, διάβασε αν μπορείς εδώ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=34905&page=4

 

Εγώ όσες φορές και να το διαβάσω, όσες και να μου το εξηγήσουν, πάλι το μπερδεύω... :(

πάνω κάτω 60 παιδιά πρέπει να δέχονται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εντομεταξύ ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο:

Ισχύει αυτό που άκουσα

οτι εάν κάνεις συγχρόνως αιτήσεις σε παραπάνω απο ένα πειραματικά σχολεία σε "κόβουν" απο όλα?

Δηλαδή καλύτερα να κάνουμε σε ένα μόνο σχολείο την αίτηση?

 

γυρω στα 26 με 29 παιδιά έχουν τα εξαθέσια.

 

Η Ράλλειος του Πειραιά (το δημοτικό) τι είναι δηλαδή εξαθέσιο?

Δηλαδή έχει 6 δασκάλους για 6 τάξεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλά συγγνώμη...και αυτό θεωρείται καλό??? :confused:

Αυτό το κάνουν και εδώ στην Αθήνα (και στον Πειραιά) ?

ή το κάνουν μόνο στα πειραματικά της επαρχείας?

 

Εντομεταξύ ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο:

Ισχύει αυτό που άκουσα

οτι εάν κάνεις συγχρόνως αιτήσεις σε παραπάνω απο ένα πειραματικά σχολεία σε "κόβουν" απο όλα?

Δηλαδή καλύτερα να κάνουμε σε ένα μόνο σχολείο την αίτηση?

 

 

δεν γνωρίζω αν υπάρχουν πειραματικά στην επαρχία

πατνως εκει το κάνουν απο αναγκη (δλδ για 5 μαθητες δεν είναι δυνατον να εχουν παρα μονο ενα δασκαλο, και δεν μπορουν παρα να κανουν μαθημα ολοι μαζί. Δεν γινεται να κανουν δλδ αλλη ωρα ωστε να μοιράζονται τον δασκαλο)

 

στο μαρασλειο τουλαχιστον υπάροχνυ και κανονικά και 2θεσια τμηματα.

οι γνώμες διιστανται: αλλοι το λενε για καλυτερο καθως τα μεγαλύτερα κανουν επαναληψη και βοηθόντας - εξηγόντας στα μικρότερα εμπαιδόνουν τελεια τα οσα ηδη γνωρίζουν και αλλοι λενε οτι οχι δεν είναι καλο.

 

ΝΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΠΑΡΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΣΕ ΕΝΑ ΑΙΤΗΣΗ ΑΛΛΙΩΣ ΟΝΤΩς ΚΟΒΕΣΑΙ ΑΠΟ ΟΛΑ

 

Νομίζω οτι παιρνουν συνολο 30 παιδάκια (20 κανονικα, 5 δασκάλων, 5 σε 2θεσιο) χωρις να είμαι σιγουρη.

Και τις πληροφορίες που ξέρω απο γνωστή που παει η κορη της αλλα δυστυχώς εχουμε καιρο να βρεθουμε.

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΠΑΡΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΣΕ ΕΝΑ ΑΙΤΗΣΗ ΑΛΛΙΩΣ ΟΝΤΩς ΚΟΒΕΣΑΙ ΑΠΟ ΟΛΑ.

 

Αρα καλά άκουσα! Οπότε ενημερώνονται το ένα σχολείο με το άλλο για το ποιοί έχουν κάνει αίτηση.

Και αν πετύχουν κάποιον που έχει κάνει σε πολλά τον κόβουν!

Μμμ, καλά που μου το επιβεβαίωσες αυτό!!

Εγώ σκεφτόμουν να έπερνα σβάρνα όλα τα πειραματικά!...

Οι αιτήσεις πότε γίνονται? Τον Μαίο πριν την σχολική χρονιά?

 

Νομίζω οτι παιρνουν συνολο 30 παιδάκια (20 κανονικα, 5 δασκάλων, 5 σε 2θεσιο) χωρις να είμαι σιγουρη

 

Οταν λες "κανονικά"

εννοείς στην ίδια τάξη και τα 20 παιδάκια με έναν δασκαλό "εξολοκλήρου" δικό τους?

ενώ όταν λες "5 παιδάκια στο διθέσιο"

εννοείς οτι αυτά τα 5 θα μοιραστούν τον δάσκαλό τους με άλλες τάξεις?

 

Δηλαδή υπάρχει πιθανότητα και εμείς να κληρωθούμε και να πέσουμε σε διθέσια τάξη?

Link to comment
Share on other sites

Bαλτε κι εμενα στη λιστα!Εχουμε Πειραματικο στον Ευοσμο στη Θεσσαλονικη και ψαχνω να μαθω λεπτομεριες!Η κορη μου θα παει δημοτικο το 2012.Υπαρχει καμια Θεσσαλονικια για περισσοτερες πληροφοριες?

Link to comment
Share on other sites

Οι αιτήσεις πότε γίνονται? Τον Μαίο πριν την σχολική χρονιά?

 

Πραγματικά δεν θυμαμαι (το Αλτσχαϊμερ βλέπεις)

 

 

Οταν λες "κανονικά"

εννοείς στην ίδια τάξη και τα 20 παιδάκια με έναν δασκαλό "εξολοκλήρου" δικό τους?

ενώ όταν λες "5 παιδάκια στο διθέσιο"

εννοείς οτι αυτά τα 5 θα μοιραστούν τον δάσκαλό τους με άλλες τάξεις?

 

Δηλαδή υπάρχει πιθανότητα και εμείς να κληρωθούμε και να πέσουμε σε διθέσια τάξη?

 

ναι αυτο εννοώ.

Κοιτα αν δεν θες απλά δεν πας οπως καταλαβαίνεις περιμένουν ουραααααα!!!!

είναι τελειως υποκοιμενικο, παντως της γνωστης μου το παιδί κληρώθηκε στο διθεσιο και οταν (τονιζω το οταν) τα ξαναπουμε θα την ρωτήσω και αθ σου πω πως της φαινεται.

 

Κοιτα εγω μενω Αγιο Παντελεήμονα Αχαρνων οπου το δημοτικο της κορης μου εχει κοινη αυλή με το γυμνάσιο και το λυκειο της πλατείας Βαθης!!!!!!! εννοειται οτι ειναι παρανομο αυτο αλλα και νομιμο να ητανε ..... οποτε και το 2θεσιο στο Μαράσλειο μου μοιάζει Κερμπριτζ!!!!!

 

αμα το σχολειο της γειτονιας σου βλεπεις οτι τραβαει είναι ο δ/ντης καλος και ανοιχτομυαλος αλλα βαζει και τα ορια του, δεν εχεις ακουσει για καμια δασκάλα οτι χρηζει ψυχιάτρου δεν εχεις λογο να το τρεχεις

 

(στο συγκεκριμένο σχολειο ευτυχώς στην ωρα της μελετης εχει μπει μια δασκαλα στην 2α που ειναι αναρχικη, και δικαιωμα της και καλα κανει η κοπέλα. ΟΜΩΣ (υπάρχει και ομως) εφαρμοζει τις πεποιθησεις της στα παιδια, δλδ καντε οτι θελετε, διαβαστε οποτε και εαν θελετε κρεμαστητε στα καγκελα και πηδατε απο τα θρανια. Οι υπολοιπο δασκαλοι φωνάζουν οχι για να διαβασουν τα παιδια αλλα για να μην τρεχουν στο παιδων. Καταλαβες τις εναλακτικες μου??????)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Η Ράλλειος του Πειραιά (το δημοτικό) τι είναι δηλαδή εξαθέσιο?

Δηλαδή έχει 6 δασκάλους για 6 τάξεις?

τα εξαθεσια είναι το κλασσικο δημοτικό. συνήθως οι δάσκαλοι εχουν δυο χρονιες την ιδια τάξη.

σχετικα με την κλήρωση, αντιγραφω απο το blog του σχολειου :

 

"Τετάρτη, 06 Μαΐου 2009

ΚΛΗΡΩΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ

Οι αιτήσεις για τη συμμετοχή στην κλήρωση παιδιών που θα εγγραφούν ως μαθητές της πρώτης δημοτικού στο σχολείο μας, κατά το σχολικό έτος 2009-2010, θα πραγματοποιηθούν κατά το χρονικό διάστημα 21/5 -31/5/2009 και ώρα 10:00- 12:00 στο γραφείο της διεύθυνσης.

 

Δικαίωμα αίτησης έχουν όσα παιδιά έχουν γεννηθεί το έτος 2003, ανεξαρτήτου περιοχή διαμονής.

 

Απαιτούμενα δικαιολογητικά κατάθεσης:

1. Πρόσφατο πιστοποιητικό γέννησης του παιδιού.

2. Οφθαλμολογική εξέταση του παιδιού.

3. Οδοντολογική εξέταση.

4. Προσκόμιση βιβλιαρίου υγείας, για έλεγχο εμβολίων.

 

Η κλήρωση θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 3 Ιουνίου 2009 και ώρα 9:00 στο θέατρο του σχολείου μας, παρουσία γονέων.

Τα δικαιολογητικά των παιδιών που δε θα κληρωθούν, θα επιστρέφονται από την επομένη (8:30 – 10:00)."

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο εννοώ.

Κοιτα αν δεν θες απλά δεν πας οπως καταλαβαίνεις περιμένουν ουραααααα!!!!

είναι τελειως υποκοιμενικο, παντως της γνωστης μου το παιδί κληρώθηκε στο διθεσιο και οταν (τονιζω το οταν) τα ξαναπουμε θα την ρωτήσω και αθ σου πω πως της φαινεται.

 

 

Το σκέφτομαι σοβαρά και προσπαθώ να καταλάβω ποιά είναι τα υπέρ και ποιά τα κατά μιάς τάξης που μοιράζονται τον δάσκαλο...

 

Ισως δεν είναι και τόσο τραγικό τελικά...

και ας ακούγεται κάπως...

 

Οντως τα παιδιά θα εμπεδώσουν την "ιστορία" λέγοντάς την σε άλλα παιδάκια

και στην συνέχεια και τα άλλα παιδάκια (τα πιο μικρά) θα προσπαθήσουν να μιμηθούν τα μεγαλύτερα και θα έχουν κίνητρο για να μάθουν και αυτά την ιστορία

και ούτω κάθε εξής!...

 

Δεν είναι κακό...:-D

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με την κλήρωση, αντιγραφω απο το blog του σχολειου

 

Οπότε η κλήρωση γίνεται μόνο για την πρώτη δημοτικού εαν κατάλαβα καλά;

(Στις υπόλοιπες τάξεις δεν γίνεται τίποτα)

 

Και μετά τι γίνεται εαν θέλουν να συνεχίσουν στο γυμνάσιο; Τα παιδιά του πειραματικού δημοτικού έχουν προτεραιότητα και μπαίνουν χωρίς κλήρωση

ή και πάλι ξαναγίνεται κλήρωση και όποιος τύχει να μπει ανεξάρτητα απο το εαν ήταν ή όχι σε πειραματικό δημοτικό;

Link to comment
Share on other sites

Bαλτε κι εμενα στη λιστα!Εχουμε Πειραματικο στον Ευοσμο στη Θεσσαλονικη και ψαχνω να μαθω λεπτομεριες!Η κορη μου θα παει δημοτικο το 2012.Υπαρχει καμια Θεσσαλονικια για περισσοτερες πληροφοριες?

 

Συνωνόματη :-D

κάτι έχει γράψει πιό πάνω εάν θυμάμαι καλά η stam που είναι απο Θεσσαλονίκη, για δες το!

Link to comment
Share on other sites

Οπότε η κλήρωση γίνεται μόνο για την πρώτη δημοτικού εαν κατάλαβα καλά;

(Στις υπόλοιπες τάξεις δεν γίνεται τίποτα)

 

Και μετά τι γίνεται εαν θέλουν να συνεχίσουν στο γυμνάσιο; Τα παιδιά του πειραματικού δημοτικού έχουν προτεραιότητα και μπαίνουν χωρίς κλήρωση

ή και πάλι ξαναγίνεται κλήρωση και όποιος τύχει να μπει ανεξάρτητα απο το εαν ήταν ή όχι σε πειραματικό δημοτικό;

 

προκυπτουν κενα καποιες φορες και στισ αλλες ταξεις, τα οποια καλυπτονται. Δεν ξερω τον τροπο ομως.

Το γυμνάσιο και το λύκειο είναι θηλέων (ακόμα) και γίνεται πάλι κλήρωση.

Link to comment
Share on other sites

Litsa Τ. ξέρεις αν υπήρξε ποτέ σχολικό;

 

Εννοείται οτι ως δημόσιο σχολείο δεν έχει...

αλλά θα μπορούσαν οι γονείς απο μόνοι τους, να μισθώσουν ένα

και να εξυπηρετούσε κάποια παιδιά που μένουν κυρίως εκεί τριγύρω...

Έχεις ακούσει να έχει γίνει ποτέ αυτό;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και πάλι,

Υπάρχει πούλμαν που περνάει απο κεντρικούς δρόμους, επίσης υπάρχουν και οδηγοί με ιδιωτικά αυτοκίνητα και πολυθέσια ακόμα και ταξί μπορείς να επιλέξεις, που μεταφέρουν τα παιδιά απο τα σπιτια τους. Αυτό γίνεται σε όλα τα πειραματικά επειδή τα παιδιά είναι απο διάφορες περιοχές.

Εννοείται ότι η μεταφορά είναι κάτι που κανονίζει ο κηδεμόνας και όχι το σχολείο (επιβαρύνεται ο ίδιος). Δες εδω : http://www.sgkdralleios.gr/node/26

 

Τα τέσσερα πρώτα χρόνια που ξεκίνησε ο μεγάλος μου το δημοτικό, εγώ δούλευα κέντρο Αθήνα και λόγω χρόνου η μεταφορά του παιδιού γινόταν απο έναν κύριο που γνώρισα στο σχολείο και κάνει αυτη την δουλειά.Τώρα δουλεύω πιο κοντά και τους πηγαινοφέρνω εγώ, αλλά τα χαλάει γιατί δεν είναι με τους φίλους τους....Ζητάνε τον κυριο Γιάννη :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...