Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

τι δίνετε για απογευματινό σ΄αυτή την ηλικία? εμείς έχουμε κολλήσει γιαούρτι (το βαρέθηκε και δεν το πολυτρώει), αυγό + ντοματούλα, τυρί φέτα και ψωμάκι.

Γενικά επειδή είναι η ώρα που επιστρέφω από το γραφείο και έμπνευση μηδέν θα ήθελα να μου δώσετε ιδέες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ευκολα φαγητα λοιπον μιας και γυρνας και κουρασμενη ειναι ο τραχανας-αυγοφετες-κρεμα γιωτης στιγμης και εγω επισης παντα στο ψυγειο μου υπαρχουν τυροπιτακια και σπανακοπιτακια!εχω σωθει!!:P

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δώσεις και λίγο απο το μεσημεριανό, ή τραχανά, γιαούρτι με μέλι ή με δημητριακά(αν τρώτε) 1 κομμάτι κέικ σπιτικό, ψωμάκι με βούτυρο και μέλι, τόστ με τυρί και τομάτα κανένα φρούτο, κρέπες, να φτιάξετε μαζί μια πίτσα ή τυροπιτάκια ή κρέπες και να τα φάτε. Αυτά!!! Κι εμείς συνήθως γιαούρτι τρώμε αλλά και όλα τα άλλα που ανέφερα!!! Όσο αφορά την πίτσα είναι πολύ ωραία διαδικασία αν εξαιρέσεις την εικόνα της κουζίνας μετά αλλά αξίζει τον κόπο!!!

Link to comment
Share on other sites

όταν δεν έχει φάει καλά το μεσημέρι της δίνω πάλι το μεσημεριανό της.

δεν ξέρω γιατί έχω ένα άγχος να της δίνω γαλακτομικά το απόγευμα. ενώ η μικρή πίνει καθημερινά συνολικά 600ml γάλα, έχω ένα άγχος με την πρόληψη ασβεστίου. η εμμονή προέρχεται από το βαρύ ιστορικό οστεόπορωσης της οικογένειας μου, αλλά μάλλον πρέπει να το ξεπεράσω.

 

είμαι λάθος που δεν έχω δώσει ακόμη ούτε βούτυρο, ούτε μέλι? και όταν λέτε βούτυρο, ποιό δίνετε

Link to comment
Share on other sites

όταν δεν έχει φάει καλά το μεσημέρι της δίνω πάλι το μεσημεριανό της.

δεν ξέρω γιατί έχω ένα άγχος να της δίνω γαλακτομικά το απόγευμα. ενώ η μικρή πίνει καθημερινά συνολικά 600ml γάλα, έχω ένα άγχος με την πρόληψη ασβεστίου. η εμμονή προέρχεται από το βαρύ ιστορικό οστεόπορωσης της οικογένειας μου, αλλά μάλλον πρέπει να το ξεπεράσω.

 

είμαι λάθος που δεν έχω δώσει ακόμη ούτε βούτυρο, ούτε μέλι? και όταν λέτε βούτυρο, ποιό δίνετε

 

βιταμ κανονικα δωσε.μην αγχωνεσε και μελι θα της αρεσει

:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βούτυρο δίνουμε αυτά που στη συσκευασία γράφουν ΒΟΥΤΥΡΟ δηλαδή αγελάδος ή αιγοπρόβειο.Βιτάμ δε δίνω δε νομίζω οτι χρειάζεται να τρώει μαργαρίνη... Μέλι δίνω απο 1 έτους (μερικοί δίνουν απο τα 2).

Link to comment
Share on other sites

γενικά είμαι πολύ ψαρωμένη με το θέμα διατροφή.

διστάζω πολύ να της δώσω κάτι χωρίς να ρωτήσω την παιδίατρο. αλλά θα ρωτήσω άμεσα για το βούτυρο.

γενικά της δίνω πολύ σπάνια κουλουράκια ή κεικ (σπιτικό εννοείται). θα ήταν μια λύση αλλά και σε αυτό ψιλοκολλάω.

Link to comment
Share on other sites

καλά κάνεις και δίνεις σπάνια κουλουράκια και κέικ. Εγώ δε δίνω καθόλου γιατί αυτό το σπάνια το δίνουν φίλοι και συγγενείς οπότε αν δίνω κι εγώ καήκαμε!!!

Link to comment
Share on other sites

τι δίνετε για απογευματινό σ΄αυτή την ηλικία? εμείς έχουμε κολλήσει γιαούρτι (το βαρέθηκε και δεν το πολυτρώει), αυγό + ντοματούλα, τυρί φέτα και ψωμάκι.

Γενικά επειδή είναι η ώρα που επιστρέφω από το γραφείο και έμπνευση μηδέν θα ήθελα να μου δώσετε ιδέες.

 

Γεια σου!!!

 

Μπορεις να δωσεις ποικιλια δημητριακων (ακομα και σκετα αν θες να αποφυγεις την ληψη γαλακτομικων και το απογευμα), τοστακι με κασερι-γαλοπουλα κλπ, χαλβα σιμιγδαλενιο σπιτικο, καλαμπογκοφρετες, τσουρεκακι σπιτικο, ρυζογαλο με ελαχιστο γαλα και πολυ ρυζακι με κανελα, σιμιγδαλοκρεμα βιολογικη η μη και ενα σωρο αλλα νοστιμα και θρεπτικα τροφιμα!!!

 

Εγω τα δινω ολα στη μικρουλα μου, και η αληθεια ειναι οτι τα τρωει με ευχαριστηση!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κορίτσια, οι διατροφικές συνήθειες χτίζονται από πολύ νωρίς, με πολύ κόπο και μπορεί να γκρεμιστούν στη στιγμή.

Εγώ μέχρι ενός σημείου ήμουν τρελά αυστηρή με τη διατροφή της μικρής. Και τι εννοώ γλυκά, σοκολάτες, πατατάκια, κλπ. δεν την άφησα να φάει μέχρι κοντά 2 χρονών. Επέμενα πάρα πολύ σε φρούτα - λαχανικά - φαγητό και υγιεινά απογευματινά σνακ (τόστ ολικής, αυγό, γιαούρτι).

Μετά χαλάρωσα λιγάκι και της έδινα από μόνη μου 1 γλυκό την εβδομάδα (μισό αυγό κίντερ ή 1 ραβδάκι κίντερ) και απογευματινό καμιά φορά κέικ, κουλουράκια, τσουρεκάκι, κλπ., επιμένοντας πάντα μες τη μέρα να έχει οπωσδήποτε φάει το φαγητό της και τα φρούτα της. Και αυτό το μοντέλο μας είχε βολέψει πάρα πολύ.

Φέτος το καλοκαίρι, επειδή κι εκείνη καταλαβαίνει πλέον καλύτερα, έτρωγε κάτιτις παραπάνω σε γλυκά, παγωτά, κλπ. Δε φρίκαρα. Όμως, ο άντρας μου συνηθίζοντας σε αυτό το μοντέλο καθημερινά θα της έδινε κάποιο γλυκό. Ε, άρχισε να μειώνει τα φρούτα με αποτέλεσμα από 3 που έτρωγε κάθε μέρα να πέσει στο 1 κι αυτό με το ζόρι, να μην τρώει καλά φαγητό, κοκ και να ζητάει κάθε μέρα γλυκό (πράγμα που δεν έκανε πριν).

Του το έκοψα μαχαίρι και μάλιστα τον προκάλεσα να κάνουμε το "πείραμα" της διατροφής χωρίς λιχουδιές. Ε, δε χρειάστηκαν πάνω από 3 μέρες για να επανέλθει το παιδάκι στις πρότερες σωστές διατροφικές του συνήθειες...

Μακριά από λιχουδιές καθημερινά. Ναι, να τις δίνουμε αλλά με μέτρο και κατ' εμέ πρόγραμμα (γιατί όχι).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς το απόγευμα τρώμε καλαμποκοφετες με τυρί όπως πχ κατικι Δομοκού, αυγουλακια βραστά, φρουτάκια, σπάνια ομελέτα η στραπατσαδα, καθώς και κάτι βιολογικές κρέμες φρέσκιες από το σούπερ μάρκετ (δε ξέρω αν μπορώ να πω μάρκα) . Επίσης του αρέσουν πολύ οι καλαμποκισιες πιτουλες στο τηγάνι χωρίς λάδι με τυρακι και γαλοπούλα .

Link to comment
Share on other sites

Εγω το απόγευμα του δίνω ακόμα (19 μηνων βέβαια) κεχρί,φαγοπυρο,βρωμη,κινοα με λιγο γαλα και μια κουταλιά μέλι.δεν θελουν καμια ιδιαίτερη προετοιμασία(για μένα ειναι πιο εύκολο απο το τοστ),απλα βρασιμο 20' λιγο γαλατάκι στο τελος και λιγο μέλι!Πιο σπάνια δίνω γιαούρτι η τραχανά.Αφου τα τρωει με πολυ όρεξη και τα εχει συνηθησει γιατι οχι; Πιο υγειηνα απο αυτα δεν μπορω να σκεφτώ κάτι!

Link to comment
Share on other sites

επειδή βλέπω οτι κάποιες προτείνετε τη γαλοπούλα, εννοείτε το αλλαντικό? Αν ναί έχω τις επιφυλάξεις μου και δε δίνω αλλαντικά στο παιδί(μπορεί να φάει αν δεί κάποιον άλλο και ζητήσει), δεν το έχω σαν κάτι υγιεινό γιατί έχει συντηρητικά. Ξέρω οτι οι περισσότερες προσέχετε πολύ τη διατροφή των παιδιών σας και γιαυτό σας προτείνω την επόμενη φορά που θα πάρετε να διαβάσετε την ετικέτα, ή αν είναι απο τον πάγκο να ζητήσετε απο τον υπάλληλο να σας διαβάσει τα συστατικά ΟΛΑ. Θα εκπλαγείτε αν ακουσετε πόσα συντηρητικά έχει. Το αναφέρω γιατί σε τόσο μικρά παιδιά καλό θα ήταν να τα αποφευγουμε.

Link to comment
Share on other sites

Η γαλοπουλα (βραστη) ειναι το πιο "αθωο" στην κατηγορια των αλλαντικων και προσφερει την μεγαλυτερη θρεπτικη αξια. Ωστοσο ομως, σιγουρα εχει συντηριτικα, δεν θα μπορουσε αλλωστε να διατηρηθει στο ψυγειο για λιγες μερες χωρις αυτα, οπως και πολλα αλλα τροφιμα.

Παρολαυτα εγω στη μικρουλα μου δινω 1-2 φορες την εβδομαδα απο μιση φετουλα, νομιζω δεν κανει κακο, η υπερβολικη καταναλωση ειναι αυτη που κανει ζημια μακροπροθεσμα!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Εμας η παιδιατρος μας ειπε να μην δωσουμε αλλαντικα καθολου γιατι εχουν πολλα νιτρωδη και οτι ειναι απο τις χειροτερες τροφες που κανονικα θα επρεπε να κοψουμε και εμεις οι ενηλικες. Δεν ξερω αν ειναι υπερβολικη, αλλα εγω δεν τρωω καν η ιδια. Σκιαχτηκα :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμας η παιδιατρος μας ειπε να μην δωσουμε αλλαντικα καθολου γιατι εχουν πολλα νιτρωδη και οτι ειναι απο τις χειροτερες τροφες που κανονικα θα επρεπε να κοψουμε και εμεις οι ενηλικες. Δεν ξερω αν ειναι υπερβολικη, αλλα εγω δεν τρωω καν η ιδια. Σκιαχτηκα :D

 

Και εγω γνωριζω οτι πριν τα 2 απαγορευονται τα αλλαντικα, αλλα μετα τα 2 δινω μονο γαλοπουλα οπως προανεφερα. Και εγω μονο γαλοπουλα τρωω, τα υπολοιπα (λουκανικα, σαλαμια κλπ...) τα αποφευγω δια ροπαλου!!!

 

Ολα απο κατι εχουν, αμαν πια!!! Παντως αν θελουν να μας τρομαξουν εχουν πολλους τροπους, δεν τους αδικω (επιστημονες ειναι αλλωστε), απλα ορισμενες φορες σε διχαζουν οι αποψεις τους...

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Και εγω γνωριζω οτι πριν τα 2 απαγορευονται τα αλλαντικα, αλλα μετα τα 2 δινω μονο γαλοπουλα οπως προανεφερα. Και εγω μονο γαλοπουλα τρωω, τα υπολοιπα (λουκανικα, σαλαμια κλπ...) τα αποφευγω δια ροπαλου!!!

 

Ολα απο κατι εχουν, αμαν πια!!! Παντως αν θελουν να μας τρομαξουν εχουν πολλους τροπους, δεν τους αδικω (επιστημονες ειναι αλλωστε), απλα ορισμενες φορες σε διχαζουν οι αποψεις τους...

 

Εφόσον το γνωρίζεις αποφασίζεις αν θα δώσεις και πόσο. Και εγώ έχω δώσει παρόλο που ξέρω οτι έχει αυτά τα νιτρώδη που λέει και η eirinako αλλα μιλάμε για μια φορά στους 2 μήνες... όντως δεν ξέρεις πια απο που να φυλαχτείς! Πάντως έχω βρεί αρκετές φορές στα σμ προσούτο μόνο με αλάτι αλλά και αυτό είναι χοιρινό, επίσης δεν το σηκώνει και η τσέπη μου...

όπως καταλαβαίνετε έχω κολλήσει με τις ετικέτες και τα συστατικά και τα διαβάζω μανιωδώς:D

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το γνωρίζεις αποφασίζεις αν θα δώσεις και πόσο. Και εγώ έχω δώσει παρόλο που ξέρω οτι έχει αυτά τα νιτρώδη που λέει και η eirinako αλλα μιλάμε για μια φορά στους 2 μήνες... όντως δεν ξέρεις πια απο που να φυλαχτείς! Πάντως έχω βρεί αρκετές φορές στα σμ προσούτο μόνο με αλάτι αλλά και αυτό είναι χοιρινό, επίσης δεν το σηκώνει και η τσέπη μου...

όπως καταλαβαίνετε έχω κολλήσει με τις ετικέτες και τα συστατικά και τα διαβάζω μανιωδώς:D

 

Ναι, εγω προσωπικα πριν τα 2 δεν εδωσα καθολου αλλαντικα, μετα τα 2 ομως αποφασισα να δινω μονο γαλοπουλα, γιατι οντως οι ετικετες λενε πολλες αληθειες...και δυστυχως οχι μονο των αλλαντικων...

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

και εγώ στο θέμα των αλλαντικών είμαι κάθετη. θα καθυστερήσω όσο μπορώ να της δώσω. όπως και σοκολάτα και γλυκά.

Είναι τώρα 25 μηνών και δεν έχει δοκιμάσει ακόμη σοκολάτα, ούτε τούρτες κ.α. το περίεργο είναι πως όταν πάμε σε παιδικά πάρτυ την ρωτάω αν θέλει να δοκιμάσει και μου λέει όχι, οπότε και δεν επιμενω.

 

θα δω το θέμα με το βούτυρο και το μέλι, γιατί είναι και θρεπτικό και ωραίο απογευματινό.

 

όταν λέτε τυρί του τοστ, ποιό τυρί δίνετε? εκτός από το λογάδι μου φαίνονται όλα πλαστικά. εσείς έχετε βρει κάτι καλό?

Link to comment
Share on other sites

και εγώ στο θέμα των αλλαντικών είμαι κάθετη. θα καθυστερήσω όσο μπορώ να της δώσω. όπως και σοκολάτα και γλυκά.

Είναι τώρα 25 μηνών και δεν έχει δοκιμάσει ακόμη σοκολάτα, ούτε τούρτες κ.α. το περίεργο είναι πως όταν πάμε σε παιδικά πάρτυ την ρωτάω αν θέλει να δοκιμάσει και μου λέει όχι, οπότε και δεν επιμενω.

 

θα δω το θέμα με το βούτυρο και το μέλι, γιατί είναι και θρεπτικό και ωραίο απογευματινό.

 

όταν λέτε τυρί του τοστ, ποιό τυρί δίνετε? εκτός από το λογάδι μου φαίνονται όλα πλαστικά. εσείς έχετε βρει κάτι καλό?

 

Κατα την γνωμη μου παντα, ολα πρεπει να τρωγονται, αλλα ορισμενες κατηγοριες τροφιμων πρεπει να καταναλωνονται σε ελαχιστη ποσοτητα αν οχι καθολου!!!

 

Εγω τυρι δινω το Νεογαλ (τοπικο Δραμινο), φετα Βαλμα και Δωδωνη!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

τι δίνετε για απογευματινό σ΄αυτή την ηλικία? εμείς έχουμε κολλήσει γιαούρτι (το βαρέθηκε και δεν το πολυτρώει), αυγό + ντοματούλα, τυρί φέτα και ψωμάκι.

Γενικά επειδή είναι η ώρα που επιστρέφω από το γραφείο και έμπνευση μηδέν θα ήθελα να μου δώσετε ιδέες.

 

Εγω δίνω κανονικό φαγητο αλλα κατι που φτιάχνεται εύκολα για μετα την δουλειά... Λουκάνικο η μπριζόλα με πατάτες, κοτοπουλο φούρνου , η μπιφτεκακια, η κεφτεδάκια (αν τα εχεις κανει ήδη απλα θέλουν τηγάνισμα)!!

Αν ειναι ΣΚ και εχεις χρονο να μαγειρέψεις μπορεις να κανεις και κανά καρυ!

Link to comment
Share on other sites

φέτα και εγώ Δωδώνη δίνω. αλλά στο τυρί του τοστ, κάθε φορά που της φτιάχνω αισθάνομαι φοβερές ενοχές ότι τρώει σαβούρα...

 

Αχ, κατσε γιατι μπερδευτηκα, οταν λες τυρι του τοστ εννοεις το κασερι (κιτρινο)???

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μου παντα, ολα πρεπει να τρωγονται, αλλα ορισμενες κατηγοριες τροφιμων πρεπει να καταναλωνονται σε ελαχιστη ποσοτητα αν οχι καθολου!!!

 

Εγω τυρι δινω το Νεογαλ (τοπικο Δραμινο), φετα Βαλμα και Δωδωνη!!!

 

Εν το μεταξυ σε αυτο που γραφω "τυρι" και "φετα" εννοω το ιδιο, δλδ λευκο τυρι, απλα τα εγραψα με διαφορετικες λεξεις!!!

 

Λοιπον εχουμε και λεμε, τα 3 παραπανω ειναι τυρια (λευκα), ενω κασερι (κιτρινο) για τοστ δινω μικρη ολανδεζα!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

εγώ τυρί του τοστ δίνω λογάδι απλά γιατί αυτό μας αρέσει! Μπορεί να δώσω και κάτι άλλο. Τα περισσότερα τυριά δεν έχουν συντηρητικά αν και τελευταία είχα βρεί ένα επώνυμο "ελαφρύ" που είχε οπότε απο τότε τα κοιτάω και αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...