Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γονείς κατά δασκάλων...


Recommended Posts

http://xenesglosses.eu/2014/05/goneis-kata-daskalon-o-neos-ekfobismo/

 

Μήπως έχουμε ξεφύγει? Μήπως υπερβάλλουμε? Μήπως ξεσπάμε το άγχος μας σε λάθος ανθρώπους με λάθος τρόπους? Μήπως η δική μας ανικανότητα να χειριστούμε και να οριοθετήσουμε τα παιδιά μας στο σπίτι έχει αντίκτυπο στο σχολείο? Με τέτοιες συμπεριφορές τι μαθαίνουμε στα παιδιά μας?

Τα ερωτήματα δεν έχουν τελειωμό.... το ίδιο και ο προβληματισμός μου... :shock::?

Τα σχόλια δικά σας...

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 488
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αλήθεια είναι ότι συμβαίνουν ΚΑΙ αυτά και είναι κρίμα πραγματικά.......αλλά δεν είναι μονόπλευρα τραβηγμένες οι ιστορίες......δυστυχώς. Τα συγκεκριμένα παραδείγματα, βέβαια, είναι απλά απαράδεκτα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το όλο θέμα περί έλλειψης οριοθέτησης είναι ένα φαινόμενο των καιρών μας και εμφανίζεται τόσο στο σπίτι (σαφώς) όσο και στο σχολείο. Άλλωστε, το σχολείο δεν είναι ένα ξεχωριστό κοινωνικό δρώμενο, δεν λειτουργεί σε μια γυάλα. Εμείς που είμαστε γονείς είμαστε και δάσκαλοι. Οι δάσκαλοι δεν φυτρώνουν στη γλάστρα. Εμείς οι ίδιοι είμαστε. Εμείς, τα αδελφια μας, οι φίλοι μας.

Γι' αυτό πιστεύω ότι η έλλειψη οριοθέτησης είναι γενική στην κοινωνία μας και όχι μόνο στο σπίτι ή στο σχολείο. Δεν θα ήταν δυνατόν να υπάρχουν όρια συμπεριφοράς στο σχολείο και όχι έξω από αυτό, όπως δεν είναι δυνατό και το αντίθετο.

Μάλλον τα γράφω λίγο μπερδεμένα :oops::oops::oops:, δεν ξέρω αν κατάλαβε κανένας τι προσπαθώ να πω.

Link to comment
Share on other sites

http://xenesglosses.eu/2014/05/goneis-kata-daskalon-o-neos-ekfobismo/

 

Μήπως έχουμε ξεφύγει? Μήπως υπερβάλλουμε? Μήπως ξεσπάμε το άγχος μας σε λάθος ανθρώπους με λάθος τρόπους? Μήπως η δική μας ανικανότητα να χειριστούμε και να οριοθετήσουμε τα παιδιά μας στο σπίτι έχει αντίκτυπο στο σχολείο? Με τέτοιες συμπεριφορές τι μαθαίνουμε στα παιδιά μας?

Τα ερωτήματα δεν έχουν τελειωμό.... το ίδιο και ο προβληματισμός μου... :shock::?

Τα σχόλια δικά σας...

 

Κοίταξε να δεις.. δεν είναι ένα απλό θέμα.. εάν εξαιρέσεις κάποιον γονέα που όντως μπορεί να είναι τρελός θεωρώ πως όλοι οι γονείς θέλουν το καλύτερο για το παιδί τους.. το πως θα το διαχειριστεί κανείς και μέχρι που και πως θα το τραβήξει εξαρτάται από πολλούς παράγοντες... αυτά που παραθέτεις είναι τραβηγμένες περιπτώσεις που τις παρουσιάζουν οι δάσκαλοι ... φαντάζομαι ότι αντίστοιχες περιπτώσεις θα έχουν να καταγγείλουν και γονείς από την άλλη πλευρά... και όπως σε όλα τα πράγματα πιστεύω ότι η αλήθεια είναι στη μέση.. δηλαδή όπως ένας γονιός μπορεί να υπερβάλλει και να "τρέξει" ένα δάσκαλο χωρίς ουσιαστικά να υπάρχει σοβαρή αιτία, έτσι πιστεύω ότι δυστυχώς υπάρχουν και δάσκαλοι που δεν είναι ικανοί να ασκήσουν το λειτούργημά τους... χρέος μας πιστεύω ως γονείς είναι να είμαστε κοντά και στο παιδί και στο δάσκαλο και οποιεσδήποτε περιπτώσεις προβληματικής συμπεριφοράς υπάρξουν να υπάρχει ένα κλίμα συνεννόησης και συνεργασίας σχολείου και γονιού.. αυτό που εγώ βέβαια βλέπω είναι ότι οι γονείς έχουν χάσει πια την εμπιστοσύνη τους στον εκάστοτε διευθυντή των σχολείων και γι' αυτό καταφεύγουν αμέσως σε ανώτερο επίπεδο... και σε αυτό θεωρώ ότι ευθύνεται η γενικότερη στάση που διαμορφώνεται από τους διευθυντές των σχολείων όπου είτε δεν επεμβαίνουν είτε προσπαθούν να κουκουλώσουν πράγματα.. εκεί νομίζω ότι ξεφεύγει το πράγμα.. και για να μην αδικούμε ούτε τους δασκάλους ούτε τους γονείς, εάν ξαναλέω αποκλείσουμε τους παλαβούς, θεωρώ ότι σε γενικές γραμμές υπάρχει μία καλή συνεργασία.. επειδή η κολλητή μου δουλεύει χρόνια σε σχολεία, πλέον οι δάσκαλοι / καθηγητές κλπ είναι πολύ πιο προσεκτικοί στην διαχείριση των παιδιών σε σχέση με την δική μου γενικά που η καρπαζιά έπεφτε σύννεφο.. από εκεί και πέρα όμως και εγώ προσωπικά (έχοντας στον κύκλο μου πολλούς δασκάλους) βλέπω ότι κάποια πράγματα τα κάνουν αναγκαστικά και περιμένουν και αυτοί πως και πως τις διακοπές μαζί με τα παιδιά :-P θεωρώ πως είναι πολύ δύσκολη η δουλειά των δασκάλων από την άλλη και οι γονείς όμως έχουν τα δίκια τους... κοινός γνώμονας πάντα θα πρέπει να είναι η ψυχολογία του παιδιού....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
αυτά που παραθέτεις είναι τραβηγμένες περιπτώσεις που τις παρουσιάζουν οι δάσκαλοι ... φαντάζομαι ότι αντίστοιχες περιπτώσεις θα έχουν να καταγγείλουν και γονείς από την άλλη πλευρά... και όπως σε όλα τα πράγματα πιστεύω ότι η αλήθεια είναι στη μέση.. .

 

οι περιπτωσεις ειναι πραγματικες.

δηλαδη, εννοεις, οτι για καποιο λογο υπηρχε σκοπιμοτητα απο πλευρας δασκαλων να κανουν θεμα για κατι που δεν εγινε?

για ποιο λογο?

 

και, mariab, ποσο συμφωνω μαζι σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι πιστευω πως πολλοι γονεις εχουν ξεφυγει..θεωρουν αχρηστο οποιον τους κανει παρατηρηση για το βλασταρι τους. Ε, οχι ρε παιδια, δε φταει ο δασκαλος οταν τα παιδια εινα κακομαθημενα και νομιζουν πως η γη περιστρεφεται γυρω απο αυτα...πολλοι γονεις αδυνατουν να δεχτουν οτι υα παιδια τους εχουν το προβλημα η εστω το αδικο καποιες φορες με αποτελεσμα να παιρνουν φορα και να τρεχουν μεχρι τον πρωθυπουργο. Θ απροτεινα ΕΜΕΙΣ να προσπαθουμε να κανουμε τα παιδια μας νορμαλ και προσαρμοσιμα και να αφησουμε τις ακραιες συμπεριφορες.

 

Και οχι δεν ειμαι δασκαλα αλλα μιλαω ως μαμα που βλεπει τις παραλογες απαιτησεις αλλων μαμαδων.

Δεν μπορει να φοβαται μια δασκαλα να "μαλωσει " ενα κ@#3παιδο γιατι θα την απολυσουν, ελεος!

Link to comment
Share on other sites

Ναι πιστευω πως πολλοι γονεις εχουν ξεφυγει..θεωρουν αχρηστο οποιον τους κανει παρατηρηση για το βλασταρι τους. Ε, οχι ρε παιδια, δε φταει ο δασκαλος οταν τα παιδια εινα κακομαθημενα και νομιζουν πως η γη περιστρεφεται γυρω απο αυτα...πολλοι γονεις αδυνατουν να δεχτουν οτι υα παιδια τους εχουν το προβλημα η εστω το αδικο καποιες φορες με αποτελεσμα να παιρνουν φορα και να τρεχουν μεχρι τον πρωθυπουργο. Θ απροτεινα ΕΜΕΙΣ να προσπαθουμε να κανουμε τα παιδια μας νορμαλ και προσαρμοσιμα και να αφησουμε τις ακραιες συμπεριφορες.

 

Και οχι δεν ειμαι δασκαλα αλλα μιλαω ως μαμα που βλεπει τις παραλογες απαιτησεις αλλων μαμαδων.

Δεν μπορει να φοβαται μια δασκαλα να "μαλωσει " ενα κ@#3παιδο γιατι θα την απολυσουν, ελεος!

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!!!!!Δυστυχώς από την αδικαιολόγητη και ακραία αυστηρότητα του εκπαιδευτικού συστηματος στο παρελθόν έχουμε περάσει στο άλλο άκρο της ασυδοσίας και της ατιμωρησίας.Κι αυτό φυσικά δεν είναι τυχαίο,η παιδεία μετατράπηκε σε ξέφραγο αμπέλι κι ο δάσκαλος ανυπεράσπιστος κι απαξιωμένος για να μη μορφώνονται τα παιδιά!

Από κει και πέρα τα παιδιά τα οποία συμπεριφέρονται με θράσος απέναντι στο δάσκαλο δεν έχουν γαλουχηθεί απ τις οικογένειες τους με αξίες και αρχές και φυσικά αντανακλούν το σύστημα αξιών και το πνευματικό και ηθικό επίπεδο της οικογένειάς τους κι είναι δεδομένο ότι στους γονείς τους φέρονται πολύ χειρότερα.Ο δάσκαλος είναι αδύνατο να ανατρέψει όσα το παιδί μαθαίνει στο σπίτι του.

Η χειρότερη κρίση σήμερα είναι η κρίση αξιών η οποία ξεκινάει από την οικογένεια και η συνολική εικόνα της πλειψηφίας των παιδιών σήμερα απ αυτη την άποψη είναι αποκαρδιωτική...

Link to comment
Share on other sites

Αν ψάξει κανείς τις πιο ακραίες ιστορίες... τότε θα ανακαλύψει με έκπληξη πως... αρκετοί από τους γονείς που εναντιώνονται στους δασκάλους των παιδιών τους, είναι και οι ίδιοι εκπαιδευτικοί................ Ακούγεται παράξενο; Κι όμως.......

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Aυτα τα γεγονοτα ειναι αληθινα εννοειται.

Δεν συμβαινουν μονο στους δασκαλους αλλα σε ολο το δημοσιο τομεα.

Και σε αυτο ευθυνεται το νομικο πλαισιο που εαν υπαρχει μηνυση εναντιον καποιου δημοσιου υπαλληλου τιθεται σε αργια μεχρι να γινει δικαστηριο.

 

Ετσι οι εκπαιδευτικοι ειναι ερμαια καθε δικομανη η παραλογου γονεα.

Δυστυχως.

Link to comment
Share on other sites

Αν ψάξει κανείς τις πιο ακραίες ιστορίες... τότε θα ανακαλύψει με έκπληξη πως... αρκετοί από τους γονείς που εναντιώνονται στους δασκάλους των παιδιών τους, είναι και οι ίδιοι εκπαιδευτικοί................ Ακούγεται παράξενο; Κι όμως.......

 

15 χρόνια που υπηρετώ στη δημόσια και ιδιωτική εκπαίδευση έχω να καταθέσω ότι τα παιδιά των εκπαιδευτικών είναι απλά εξαιρετικά.Τα περισσότερα αριστεύουν στις πανελλήνιες εξετάσεις στις δυσκολότερες σχολές κι εκείνα που δεν έχουν άριστες σχολικές επιδόσεις ξεχωρίζουν για το ήθος και την ανατροφή τους.Υπάρχουν φυσικά κι οι περιπτώσεις γονέων εκπαιδευτικών με υπερβάλλοντα ζήλο αλλά ευτυχώς είναι λίγες.

Ουδέποτε δεν είχα προσωπικά το παραμικρό πρόβλημα με συνάδελφο του οποίου δίδασκα το παιδί ούτε κι έχω ακούσει για άλλους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aυτα τα γεγονοτα ειναι αληθινα εννοειται.

Δεν συμβαινουν μονο στους δασκαλους αλλα σε ολο το δημοσιο τομεα.

Και σε αυτο ευθυνεται το νομικο πλαισιο που εαν υπαρχει μηνυση εναντιον καποιου δημοσιου υπαλληλου τιθεται σε αργια μεχρι να γινει δικαστηριο.

 

Ετσι οι εκπαιδευτικοι ειναι ερμαια καθε δικομανη η παραλογου γονεα.

Δυστυχως.

Αστα Λεμονιά.Σε κάθε σχολείο υπάρχουν ανισόρροποι,εμπαθείς,εξυπνάκηδες και κάθε καρυδιάς τέλος πάντων καρύδια γονείς οι οποίοι μεταθέτουν στους δασκαλους τις ανεπάρκειες και τα λάθη τους,τους οποίους εκπαιδευτικούς η πολιτεία έχει αφήσει τελείως ανυπεράσπιστους απέναντι στον καθένα...

Ευτυχώς ο νέος υπουργός έχει ήδη ξεκινήσει να επεξεργάζεται την αλλαγή του παράλογου κι άδικου αυτού νόμου.

Link to comment
Share on other sites

Στη ζωη δεν συναναστρεφομαστε μονο με ανθρωπους που μας αγαπουν και μας αποδεχονται χωρις ορους. Ουτε πρατουμε μονο ακολουθωντας τους δικους μας κανονες. Αν το καταλαβουν αυτο τα παιδια μας, θα ειναι πιο ευτυχισμενη η ζωη τους μεγαλωνοντας.

Link to comment
Share on other sites

οι περιπτωσεις ειναι πραγματικες.

δηλαδη, εννοεις, οτι για καποιο λογο υπηρχε σκοπιμοτητα απο πλευρας δασκαλων να κανουν θεμα για κατι που δεν εγινε?

για ποιο λογο?

 

και, mariab, ποσο συμφωνω μαζι σου.

 

όχι δεν θεωρώ πως υπήρχε σκοπιμότητα αλλά θεωρώ πως ναι μεν είναι πραγματικές ιστορίες όχι όμως και αντανακλαστικές του τι συμβαίνει τώρα στα σχολεία... σίγουρα υπάρχουν γονείς που μπορούν να ξεφύγουν όπως επίσης υπάρχουν και ανίκανοι εκπαιδευτικοί.. μιλάμε για ακραίες περιπτώσεις όμως, όχι για το σύνηθες ... και από τις 2 πλευρές... και όπως σε όλα τα πράγματα στη ζωη, πρέπει να ευχόμαστες οι γονείς να μην πέσουμε σε λάθος εκπαιδευτικό (βλέπε τελευταίως με τους παιδόφιλους εκπαιδευτικούς) και ο εκπαιδευτικός να μην πέσει στον βαρεμένο γονέα!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι πιστευω πως πολλοι γονεις εχουν ξεφυγει..θεωρουν αχρηστο οποιον τους κανει παρατηρηση για το βλασταρι τους. Ε, οχι ρε παιδια, δε φταει ο δασκαλος οταν τα παιδια εινα κακομαθημενα και νομιζουν πως η γη περιστρεφεται γυρω απο αυτα...πολλοι γονεις αδυνατουν να δεχτουν οτι υα παιδια τους εχουν το προβλημα η εστω το αδικο καποιες φορες με αποτελεσμα να παιρνουν φορα και να τρεχουν μεχρι τον πρωθυπουργο. Θ απροτεινα ΕΜΕΙΣ να προσπαθουμε να κανουμε τα παιδια μας νορμαλ και προσαρμοσιμα και να αφησουμε τις ακραιες συμπεριφορες.

 

Και οχι δεν ειμαι δασκαλα αλλα μιλαω ως μαμα που βλεπει τις παραλογες απαιτησεις αλλων μαμαδων.

Δεν μπορει να φοβαται μια δασκαλα να "μαλωσει " ενα κ@#3παιδο γιατι θα την απολυσουν, ελεος!

 

Η κολλητή μου πέρσι ήταν σε σχολεία με αρκετά παιδιά όπως τα αποκαλείς εσύ... λάβε υπόψη σου ότι ήταν η μόνη εκπαιδευτικός στο σχολείο της που ασχολήθηκε σοβαρά με αυτά τα παιδιά, .... παιδιά από διελυμένες οικογένεις, από οικογένειες μεταναστών, παιδιά από οικογένεις που έπαιζε κακοποίηση κλπ ξέρεις τι μου έλεγε? "ξέρω ότι δεν θα τα σώσω αλλά εγώ θα κάνω ότι καλύτερο μπορώ να τα βοηθήσω".. και σε πληροφορώ ότι στο τέλος της χρονιάς όλοι είχαν μείνει έκπληκτοι με την πρόοδό τους... ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ "Κ...ΠΑΙΔΟ" ... ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΙ!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

elenip εγω πιστευω πως πολλα παιδια ειναι Κ....ΠΑΙΔΑ ομως δεν φταινε αποκλειστικα αυτα που εγινα Κ...ΠΑΙΔΑ. Το παιδι που φερεται αναρμοστα ειναι Κ...ΠΑΙΔΟ ΚΑΙ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΓΟΝΕΙς ΤΟΥ ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΕΤΣΙ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

elenip εγω πιστευω πως πολλα παιδια ειναι Κ....ΠΑΙΔΑ ομως δεν φταινε αποκλειστικα αυτα που εγινα Κ...ΠΑΙΔΑ. Το παιδι που φερεται αναρμοστα ειναι Κ...ΠΑΙΔΟ ΚΑΙ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΓΟΝΕΙς ΤΟΥ ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΕΤΣΙ.

 

Αυτή είναι η άποψή σου και σεβαστή... από την πλευρά μου βέβαια διαφωνώ κάθετα / οριζόντια / διαγώνια κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Η κολλητή μου πέρσι ήταν σε σχολεία με αρκετά παιδιά όπως τα αποκαλείς εσύ... λάβε υπόψη σου ότι ήταν η μόνη εκπαιδευτικός στο σχολείο της που ασχολήθηκε σοβαρά με αυτά τα παιδιά, .... παιδιά από διελυμένες οικογένεις, από οικογένειες μεταναστών, παιδιά από οικογένεις που έπαιζε κακοποίηση κλπ ξέρεις τι μου έλεγε? "ξέρω ότι δεν θα τα σώσω αλλά εγώ θα κάνω ότι καλύτερο μπορώ να τα βοηθήσω".. και σε πληροφορώ ότι στο τέλος της χρονιάς όλοι είχαν μείνει έκπληκτοι με την πρόοδό τους... ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ "Κ...ΠΑΙΔΟ" ... ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΙ!!!!!!!!!!!!!!!

 

Ναι,φυσικά,έβρισε χυδαία το παιδί?''παιδί είναι''.Πλάκωσε στο ξύλο συμμαθητή του?''παιδί είναι''.Προσέβαλλε και αντιμιλησε σε δασκάλα?''παιδί είναι''.

Είναι τελείως άλλο πράγμα η αντιμετώπιση παιδιών με σοβαρά οικογενειακά ή οικονομικά προβλήματα από το να ανεχόμαστε τα καπρίτσια όλων των κακομαθημένων που γίνανε έτσι λόγω αδιαφορίας ή ανοησίας κάποιων γονιών που τα μεγαλώσανε έτσι!

Όποιο άρθρο/βιβλίο σύγχρονης παιδαγωγικής και να διαβάσετε θα μάθετε ότι έχει πλέον αποδειχθεί ότι το μεγαλύτερο μέρος της προσωπικότητας ενός ανθρώπου διαμορφώνεται σε μεγάλο βαθμό εως 4 ετών και σ αυτό συντελεί κατά κύριο λόγο η Ανατροφη του.Ας αναλάβουμε λοιπόν κάποτε τις ευθύνες μας!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι,φυσικά,έβρισε χυδαία το παιδί?''παιδί είναι''.Πλάκωσε στο ξύλο συμμαθητή του?''παιδί είναι''.Προσέβαλλε και αντιμιλησε σε δασκάλα?''παιδί είναι''.

Είναι τελείως άλλο πράγμα η αντιμετώπιση παιδιών με σοβαρά οικογενειακά ή οικονομικά προβλήματα από το να ανεχόμαστε τα καπρίτσια όλων των κακομαθημένων που γίνανε έτσι λόγω αδιαφορίας ή ανοησίας κάποιων γονιών που τα μεγαλώσανε έτσι!

Όποιο άρθρο/βιβλίο σύγχρονης παιδαγωγικής και να διαβάσετε θα μάθετε ότι έχει πλέον αποδειχθεί ότι το μεγαλύτερο μέρος της προσωπικότητας ενός ανθρώπου διαμορφώνεται σε μεγάλο βαθμό εως 4 ετών και σ αυτό συντελεί κατά κύριο λόγο η Ανατροφη του.Ας αναλάβουμε λοιπόν κάποτε τις ευθύνες μας!!

 

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ένα παιδί με οικογενειακό πρόβλημα ή οικονομικό δεν θα παρουσιάσει την ίδια συμπεριφορά με αυτά τα "κακομαθημένα" που λες??? και εάν δεν υπάρχει συνεργασία γονέα - δασκάλου πως μπορεί καποιος να ξέρει γιατί ένα παιδί εμφανίζει την συγκεκριμένη συμπεριφορά???? τι κοιτάμε?? την πηγή ή το αποτέλεσμα???? δηλαδή εάν ένα παιδί χτυπάει κάποιο άλλο παιδί τι θα κοιτάξουμε? εάν έχει προβλήματα η οικογένειά του και χτυπάει ή είναι το ίδιο κακοποιημένο ή είναι κακομαθημένο? το θέμα είναι πως ο εκπαιδευτικός είναι υποχρεωμένος να αντιμετωπίσει την συγκεκριμένη συμπεριφορά... και εκεί χρειάζεται να βρει συνεργάσιμους γονείς για να μπορέσει να βοηθήσει... αλλά ακόμη και μη συνεργάσιμοι να είναι οι γονείς ο εκπαιδευτικός θα πρέπει να επιτελέσει το δικό του ρόλο... από εκεί και πέρα επειδή δεν έχω διαβάσει μόνο αλλά και σπουδάσει κάποια πράγματα λάβε υπόψη σου ότι πέρα από την ανατροφή που λαμβάνει ένα παιδί, το λοιπό περιβάλλον παίζει σημαντικό ρόλο στο πως θα εξελιχθεί... με την δική σας λογική ένα παιδί που από το σπίτι δεν έχει πάρει τις αρχές που πρέπει τότε είναι καταδικασμένο... ε τότε να μην τα δέχονται όλα τα παιδιά στο σχολείο αλλά μόνο τα "καλά" παιδιά... και εδώ φαίνεται σε όλο της το μεγαλείο η ανεπάρκεια του εκπαιδευτικού μας συστήματος.... όταν ήδη "κατατάσσουμε" τα παδιά σε κατηγορίες έχουμε καταπατήσει ήδη την αχρή της ισότητας.... ένα παιδί μπορεί από το σπίτι του να είναι κακομαθημένο... στο σχολείο υπάρχουν όρια όμως και κανόνες.. εάν ένας εκπαιδευτικός δεν είναι σε θέση να τα εφαρμόσει ή δεν θέλει ή δεν μπορεί μάλλον θα πρέπει να αλλάξει επάγγελμα... εγώ προσωπικά το επάγγελμα του εκπαιδευτικού το θεωρώ από τα δυσκολότερα και δεν θεωρώ ότι όλοι είναι ικανοί να το κάνουν....

Link to comment
Share on other sites

15 χρόνια που υπηρετώ στη δημόσια και ιδιωτική εκπαίδευση έχω να καταθέσω ότι τα παιδιά των εκπαιδευτικών είναι απλά εξαιρετικά.Τα περισσότερα αριστεύουν στις πανελλήνιες εξετάσεις στις δυσκολότερες σχολές κι εκείνα που δεν έχουν άριστες σχολικές επιδόσεις ξεχωρίζουν για το ήθος και την ανατροφή τους.

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω.

Τα παιδιά των εκπαιδευτικών είναι απλά παιδιά όπως όλα τα άλλα. Κάποια είναι κακομαθημένα, άλλα είναι αγενή - γιατί απλά και οι εκπαιδευτικοι γονείς τους δεν είναι καλύτεροι άνθρωποι/οικογενειάρχες/γονείς από όλους τους "κοινούς θνητούς" και δεν ανατρέφουν τα παιδιά τους σωστότερα από όλους τους άλλους. Δεν έχουν πάντα τις καλύτερες επιδόσεις στο σχολείο, τσακώνονται κι εκείνα με τους γονείς τους όταν δεν θέλουν να διαβάσουν - όπως οποιοδήποτε άλλο παιδί.

Οι εκπαιδευτικοι και τα παιδιά τους δεν ειναι ειδική κατηγορία χαρισματικών ανθρώπων, ας μην κάνουμε λοιπον τέτοιες γενικεύσεις -ισα ισα, κάποιες τέτοιες απόψεις ειμαι σιγουρη οτι δημιουργουν απιστευτη καταπίεση σε αυτα τα παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω.

Τα παιδιά των εκπαιδευτικών είναι απλά παιδιά όπως όλα τα άλλα. Κάποια είναι κακομαθημένα, άλλα είναι αγενή - γιατί απλά και οι εκπαιδευτικοι γονείς τους δεν είναι καλύτεροι άνθρωποι/οικογενειάρχες/γονείς από όλους τους "κοινούς θνητούς" και δεν ανατρέφουν τα παιδιά τους σωστότερα από όλους τους άλλους. Δεν έχουν πάντα τις καλύτερες επιδόσεις στο σχολείο, τσακώνονται κι εκείνα με τους γονείς τους όταν δεν θέλουν να διαβάσουν - όπως οποιοδήποτε άλλο παιδί.

Οι εκπαιδευτικοι και τα παιδιά τους δεν ειναι ειδική κατηγορία χαρισματικών ανθρώπων, ας μην κάνουμε λοιπον τέτοιες γενικεύσεις -ισα ισα, κάποιες τέτοιες απόψεις ειμαι σιγουρη οτι δημιουργουν απιστευτη καταπίεση σε αυτα τα παιδια.

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου... δεν καταλαβαίνω από που προκύπτει ότι τα παιδιά των εκπαιδευτικών ή θα είναι άριστοι μαθητές ή θα έχουν ήθος σε αντίθεση με τα παιδιά των κοινών θνητών :-P εκτός και εάν καποιος εκπαιδευτικός είναι προκατηλλειμένος και ούτως ή άλλως τα βλέπει ως παιδιά ενός ανώτερου θεού!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι το θεμα εαν ο γονιος ειναι εκπαιδευτικος η οχι...γενικοτερα ομως οταν οι γονεις ειναι μορφωμενοι και με χιλιους τροπους "περνανε" στο παιδι τα θετικα της μορφωσης ,τοτε τα παιδια δενεχουν παρα να ακολουθησουν και να ειναι στην πλειονοτητα τους καλοι μαθητες. Πχ μια μαμα/ενας μπαμπας που διαβαζουν οι ιδιοι πολυ, που δειχνουν οι ιδιοι ενδιαφερον για τα μαθηματα του παιδιου τους το πιθανοτερο ειναι πως θα εχουν και ενα παιδι "καλο μαθητη". Απο την αλλη 2 γονεις -οσο μορφωμενοι κα να ειναι- που ολη μερα δουλευουν και βγαζουν του κοσμου το χρημα και εχουν 1 παιδι ολη μερα με δασκαλες μαλλον δεν ειναι σε θεση να μαθουν στο παιδι τους την αξια της μορφωσης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι το θεμα εαν ο γονιος ειναι εκπαιδευτικος η οχι...γενικοτερα ομως οταν οι γονεις ειναι μορφωμενοι και με χιλιους τροπους "περνανε" στο παιδι τα θετικα της μορφωσης ,τοτε τα παιδια δενεχουν παρα να ακολουθησουν και να ειναι στην πλειονοτητα τους καλοι μαθητες. Πχ μια μαμα/ενας μπαμπας που διαβαζουν οι ιδιοι πολυ, που δειχνουν οι ιδιοι ενδιαφερον για τα μαθηματα του παιδιου τους το πιθανοτερο ειναι πως θα εχουν και ενα παιδι "καλο μαθητη". Απο την αλλη 2 γονεις -οσο μορφωμενοι κα να ειναι- που ολη μερα δουλευουν και βγαζουν του κοσμου το χρημα και εχουν 1 παιδι ολη μερα με δασκαλες μαλλον δεν ειναι σε θεση να μαθουν στο παιδι τους την αξια της μορφωσης.

 

Εγώ προσωπικά ξέρω πολύ κόσμο που διαβάζει και έχει μεταδώσει στο παιδί του την όρεξη για διάβασμα χωρίς να είναι εκπαιδευτικοί.. από την άλλη εμένα οι γονείς μου ήταν αγρότες... έχω δύο πτυχία πανεπιστημίου... και στο σχολείο που πήγαινα σε επαρχία που ως επί το πλείστον οι γονείς ήταν αγρότες / υπάλληλοι / άνθρωποι που δουλεύανε σε εργοστάσια κλπ από τα 75 παιδιά που ήμασταν (στην Γ' Λυκείου μιλάω) πέρασαν τα 50 πανεπιστήμιο... οπότε νομίζω ότι είναι λίγο άκυρες οι συγκρίσεις.. οι δικοί μου γονείς π.χ. δεν ήταν σε θέση να "με διαβάσουν" ... μας είχαν όμως μία απίστευτη βιβλιοθήκη στο σπίτι και μας προέτρεπαν στο διάβασμα γιατί ήξεραν πολύ καλύτερα την αξία της μόρφωσης που λες.. και επειδή οι ίδιοι δεν είχαν την ευκαιρία να τελειώσουν το σχολείο / να σπουδάσουν κλπ το ήθελαν για τα παιδιά τους...

Link to comment
Share on other sites

Οντως elenip υπαρχει και αυτη η "κατηγορια" γονιων...ομως οι περισσοτεροι μη μορφωμενοι γονεις δεν καθονται να ασχοληθουν με διαβασματα και τετοια.

 

Επισης δεν ειναι μονο τα πτυχια που εχουμε αλλα αυτη η "ορεξη" για μορφωση που μεταδιδουμε στα παιδια μας. Η συζητηση που θα κανουμε μαζι τους για θεματα περα απο τα σχολικα μαθηματα, για επιστημες, για την επικαιροτητα, οι ιδεες που θα τους "περασουμε"...Εγω για παραδειγμα δεν αλλαζω τη μορφωση μου ουτε με 10000000000 ευρω...αυτο σιγα σιγα περναει και στα παιδια μου...μια αλλα μαμα μπορει να πουλαγε τα πτυχια της για ενα σπιτι με πισινα, ενα κοτερο, 1 ελεκοπτερο και χ00000000000 ευρω... Η σταση που εχουμε απεναντι στη ζωη παιζει καταλυτικο ρολο στη διαμορφωση της προσωπικοτητας των παιδιων μας.

Link to comment
Share on other sites

Αστα Λεμονιά.Σε κάθε σχολείο υπάρχουν ανισόρροποι,εμπαθείς,εξυπνάκηδες και κάθε καρυδιάς τέλος πάντων καρύδια γονείς οι οποίοι μεταθέτουν στους δασκαλους τις ανεπάρκειες και τα λάθη τους,τους οποίους εκπαιδευτικούς η πολιτεία έχει αφήσει τελείως ανυπεράσπιστους απέναντι στον καθένα...

Ευτυχώς ο νέος υπουργός έχει ήδη ξεκινήσει να επεξεργάζεται την αλλαγή του παράλογου κι άδικου αυτού νόμου.

 

Όλοι αυτοί που αναφέρονται υπάρχουν σε κάθε σχολείο. Δεν αντιλέγει κανείς.

Υπάρχουν όμως και σε κάθε υπουργείο, νοσοκομείο, δημόσιο φορέα, δικαστήριο.

 

Δυστυχώς, δεν έχουν οι εκπαιδευτικοί το "προνόμιο" να συνεργάζονται με ... ανισόρροπους, εμπαθείς, εξυπνάκηδες και κάθε καρυδιάς καρύδια... :shock:

Και άλλες επαγγελματικές τάξεις συναναστρέφονται αναγκαστικά με κακοπροαίρετους (για λόγους ευγένειας, προτιμώ αυτόν τον χαρακτηρισμό...).

 

Καμιά φορά, είμαστε τόσο περιχαρακωμένοι στο επάγγελμά μας που νομίζουμε ότι εμείς (μόνο εμείς!) έχουμε προβλήματα αδίκως...

Πόσοι τέτοιοι γονείς, όπως αυτοί που αναφέρονται, υπάρχουν τελικά; Τι αναλογία έχουν; 1/10;;; Δικαιολογούνται τέτοιοι χαρακτηρισμοί;

 

Αντιθέτως, υπάρχουν δημόσιες υπηρεσίες όπου υπάρχει στις συναλλαγές το "οικονομικό όφελος". Και ο υπάλληλος θεωρεί ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι ο πολίτης-επιχειρηματίας θα ασκήσει εναντίον του ΕΚΒΙΑΣΤΙΚΑ κάθε μέσο... Αυτοί τι πρέπει να πουν;

 

Όσο για τους ανισόρροπους και τα καρύδια, θα έπρεπε -πριν βιαστείς να χαρακτηρίσεις έτσι ΓΕΝΙΚΩΣ τους γονείς- να σκεφτείς ΠΟΣΟΙ τέτοιοι υπάρχουν στο κλάδο σας. Ακούγοντας τις πρόσφατες ανακοινώσεις του Υπουργείου για τους παιδόφιλους εκπαιδευτικούς, αναρωτιόμαστε ΠΩΣ είναι δυνατόν να μην έχουν αντιληφθεί ΤΙΠΟΤΑ για ΤΟΣΑ χρόνια ΤΟΣΟΙ πολλοί συνάδελφοί τους...

Επίσης αναρωτιόμαστε για τον τρόπο που αντιλαμβάνεστε τη "συναδελφική αλληλεγγύη"... Όπως στην περίπτωση της Άρτας π.χ.;

 

Δεν έχει κανένα νόημα να κάνουμε διαγωνισμό για το ποιος κάνει τη δυσκολότερη δουλειά και ποιος φταίει περισσότερo για την κατάσταση στα σχολεία. Θα έπρεπε να είναι αυτονόητο ότι τα σχολεία αντανακλούν την κοινωνία και ότι οι γονείς που συμπεριφέρονται κακοπροαίρετα προς τους δασκάλους το ίδιο κακοπροαίρετα θα συμπεριφέρονται σε όλες τους τις σχέσεις.

Ας λειτουργήσει επιτέλους σωστά ο συνδικαλισμός των εκπαιδευτικών και ας φροντίσει να σταθεί δίπλα στους σωστούς δασκάλους που δοκιμάζονται αδίκως (όπως αυτοί που προαναφέρθηκαν) αλλά και σε αυτούς που δέχονται απειλές και εκφοβισμούς από ... ορισμένους φιλήσουχους πολίτες που ανησυχούν για τον Ελληνισμό.

Και, πριν γίνετε τιμητές των πάντων, φροντίστε προηγουμένως να ΑΠΟΒΑΛΕΤΕ από συναδέλφους σας εκείνους που εμφανίζουν την πιο αποκρουστική και παραβατική συμπεριφορά.

Link to comment
Share on other sites

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ένα παιδί με οικογενειακό πρόβλημα ή οικονομικό δεν θα παρουσιάσει την ίδια συμπεριφορά με αυτά τα "κακομαθημένα" που λες??? και εάν δεν υπάρχει συνεργασία γονέα - δασκάλου πως μπορεί καποιος να ξέρει γιατί ένα παιδί εμφανίζει την συγκεκριμένη συμπεριφορά???? τι κοιτάμε?? την πηγή ή το αποτέλεσμα???? δηλαδή εάν ένα παιδί χτυπάει κάποιο άλλο παιδί τι θα κοιτάξουμε? εάν έχει προβλήματα η οικογένειά του και χτυπάει ή είναι το ίδιο κακοποιημένο ή είναι κακομαθημένο? το θέμα είναι πως ο εκπαιδευτικός είναι υποχρεωμένος να αντιμετωπίσει την συγκεκριμένη συμπεριφορά... και εκεί χρειάζεται να βρει συνεργάσιμους γονείς για να μπορέσει να βοηθήσει... αλλά ακόμη και μη συνεργάσιμοι να είναι οι γονείς ο εκπαιδευτικός θα πρέπει να επιτελέσει το δικό του ρόλο... από εκεί και πέρα επειδή δεν έχω διαβάσει μόνο αλλά και σπουδάσει κάποια πράγματα λάβε υπόψη σου ότι πέρα από την ανατροφή που λαμβάνει ένα παιδί, το λοιπό περιβάλλον παίζει σημαντικό ρόλο στο πως θα εξελιχθεί... με την δική σας λογική ένα παιδί που από το σπίτι δεν έχει πάρει τις αρχές που πρέπει τότε είναι καταδικασμένο... ε τότε να μην τα δέχονται όλα τα παιδιά στο σχολείο αλλά μόνο τα "καλά" παιδιά... και εδώ φαίνεται σε όλο της το μεγαλείο η ανεπάρκεια του εκπαιδευτικού μας συστήματος.... όταν ήδη "κατατάσσουμε" τα παδιά σε κατηγορίες έχουμε καταπατήσει ήδη την αχρή της ισότητας.... ένα παιδί μπορεί από το σπίτι του να είναι κακομαθημένο... στο σχολείο υπάρχουν όρια όμως και κανόνες.. εάν ένας εκπαιδευτικός δεν είναι σε θέση να τα εφαρμόσει ή δεν θέλει ή δεν μπορεί μάλλον θα πρέπει να αλλάξει επάγγελμα... εγώ προσωπικά το επάγγελμα του εκπαιδευτικού το θεωρώ από τα δυσκολότερα και δεν θεωρώ ότι όλοι είναι ικανοί να το κάνουν....

 

Εφόσον αναγνωρίζεις ότι είναι από τα δυσκολότερα φανταζομαι λοιπόν ότι εσύ προσωπικά στηρίζεις και συνεργάζεσαι με τους δασκάλους.

Εχω να σας πω ότι οι πιο ΠΟΛΛΟΙ γονείς ΔΕΝ ΠΑΤΑΝΕ ΚΑΝ στο σχολείο.Πώς να ενημερωθούμε λοιπόν για το οικογενειακό του περιβάλλον??Διότι είναι αυτονόητο ότι άλλη είναι η αντιμετώπιση του χαιδεμένου που θα παραβεί εναν κανόνα κι άλλη του παιδιού με σοβαρά οικογενειάκα προβλήματα.Εκφράστηκα 'ισως με σκληρούς χαρακτηρισμούς για κάποιους γονείς,φυσικά δεν είναι όλοι ,δυστυχώς είναι αρκετοί στη σημερινή εποχή,διότι πραγματικά η οικογένεια έχει τόσο πολύ πληγεί λόγω κρίσης που στενοχωριέμαι πια πάααρα πολύ που τα περισσότερα παιδιά έχουν πολύ σοβαρά προβλήματα στο σχολείο λόγω γονέων αδιάφορων,ακατάλληλων,βίαιων,εγωπαθών κλπ.

Δεν είναι και πάρα πολλά τα χρόνια από τότε που πήγαινα και γω σχολείο,όταν η κοινωνία ήταν πολύ πιο υγιής και υπήρχε στο σχολείο σεβασμός και ήθος.Αυτή τη διαφορά τη βιώνω καθημερινά στο σχολείο όπως και στην κοινωνία γενικότερα.

Όταν ένα παιδί από τα 1-2 πρώτα του χρόνια οπότε και ξεκινά η διαπαιδαγώγηση δεν εχει μάθει βασικές αξίες και αρχές και τρόπους συμπεριφοράς και πρωτίστως να σέβεται το δάσκαλο,το μεγαλύτερο, το συνάνθρωπο γενικά,ό,τι και να κάνει ο δάσκαλος πολύ λίγο μπορεί να επέμβει,ιδίως όταν ότι προσπαθεί να χτίσει γκρεμίζεται όταν το παιδί πηγαίνει στο σπίτι.Και φυσικά δεν είπα ότι δεν είναι καταδικασμένα όταν έρχονται στο σχολείο,είμαι πολύ προσεκτική στις εκφράσεις μου,είπα ότι εχει διαμορφωθεί η προσωπικότητα τους σε μεγάλο βαθμό.

Εφόσον εχεις σπουδάσει παιδαγωγική όπως αναφέρεις-αυτό φανταζομαι εννοείς εχεις σπουδάσει???- το γνωρίζεις ήδη αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...