Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ναρκωτικα - Ενημερωση για τους γονεις !!!


Recommended Posts

Σκεφτηκα να ανοιξω αυτο το τοπικ μιας και ειναι ενα θεμα που καιει τοσο εμενα οσο και αλλους πολλους γονεις...

 

Θα μεταφερω εδω καποια πολυ ενδιαφεροντα θεματακια που εχω διαβασει τελευταια...

 

Τα ναρκωτικά είναι ουσίες που επιδρούν στον εγκέφαλο και γι' αυτό προκαλούν εθισμό. Οι άνθρωποι που τα χρησιμοποιούν θέλουν να βιώσουν τις συνέπειες των ναρκωτικών. Ορισμένα φάρμακα επίσης επιδρούν στον εγκέφαλο, όπως για παράδειγμα φάρμακα για την επιληψία, αλλά δεν λαμβάνονται από τους χρήστες γι' αυτό το λόγο, για την θεραπευτική τους δηλαδή λειτουργία. Το Rotalin είναι ένα φάρμακο το οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τη διαταραχή ελλειμματικής προσοχής/υπερκινητικότητας αλλά επίσης χρησιμοποιείται τα τελευταία χρόνια και σαν ναρκωτικό. Μιλάμε για «ναρκωτικά» όταν χρησιμοποιεί κανείς αυτές τις ουσίες με σκοπό να βρεθεί κάτω από τη επήρεια τους.

Τα ναρκωτικά μπορούν να διακριθούν σε ομάδες με διάφορους τρόπους: για παράδειγμα νόμιμες (νομικά αποδεκτές) και παράνομες (απαγορευμένες) ουσίες. Το αλκοόλ και ο καπνός είναι νόμιμα. Το χασίς, η κοκαΐνη, οι αμφεταμίνες, το XTC και η ηρωίνη είναι παράνομα.

 

Η πιο συχνή κατηγοριοποίηση είναι αυτή που βασίζεται στις συνέπειες που έχει η κάθε ναρκωτική ουσία στην ανθρώπινη συνείδηση. Αυτό διακρίνει τα ναρκωτικά σε 3 κατηγορίες: ναρκωτικά που κατευνάζουν και ηρεμούν, ναρκωτικά που διεγείρουν ή δίνουν ενέργεια και ναρκωτικά που αλλάζουν την αντίληψή σου, όταν , για παράδειγμα, βλέπεις και ακούς πράγματα με έναν διαφορετικό τρόπο απ ότι πραγματικά είναι. Τα περισσότερα ναρκωτικά εντάσσονται σε αυτές τις κατηγορίες. Κάποια ναρκωτικά είναι πιο δύσκολο να κατηγοριοποιηθούν.

 

Τα ναρκωτικά που κατευνάζουν είναι: το αλκοόλ, τα οπιούχα, τα ηρεμιστικά (βενζοδιαζεπίνες, χάπια για τον ύπνο) το όπιο, η μορφίνη, η ηρωίνη. Επίσης, το χασίς συνήθως λαμβάνεται για την ηρεμιστική επίδρασή του.

 

Τα ναρκωτικά που δίνουν ενέργεια είναι: καφεΐνη, νικοτίνη, XTC, κοκαΐνη, αμφεταμίνες.

 

Τα ναρκωτικά που τροποποιούν την αντίληψη είναι: το LSD και σε ισχυρές και μεγάλες ποσότητες το χασίς και η φούντα (χόρτο).

 

Κάποια ναρκωτικά είναι κάπως δύσκολο να κατηγοριοποιηθούν. Το χασίς συνήθως χρησιμοποιείται εξαιτίας των καταπραϋντικών συνεπειών του αλλά μπορεί επίσης να προκαλέσει αλλαγές και στην αντίληψη. Το XTC επίσης έχει ποικίλες συνέπειες.

 

 

 

ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ.... ειναι τοσα πολλα που δεν ξερω τι να πρωτοδιαλεξω...

Ας θεσω ενα ερωτημα για να παρει πορεια η κουβεντα μας...

 

Τι νομιζετε οτι μπορειτε να κανετε ως γονεις για να αποφυγετε να μπλεξει το παιδι σας με τα ναρκωτικα ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σύμφωνα με μια πρόσφατη έρευνα του Αμερικανικού Εθνικού Κέντρου Εθισμού και Κατάχρησης Ουσιών, στο Πανεπιστήμιο της Κολούμπια, σχεδόν οι μισοί από τους 13χρονους ερωτώμενους απάντησαν ότι οι γονείς τους δεν συζήτησαν ποτέ μαζί τους για τους κινδύνους των ναρκωτικών.

 

Η έρευνα αποκάλυψε επίσης ότι οι έφηβοι που δοκίμασαν μαριχουάνα είπαν ότι οι φίλοι τους τους επηρέασαν σημαντικά στο να πάρουν αυτή την απόφαση. Έφηβοι που αποφάσισαν να μην καπνίσουν "τσιγαριλίκι" δήλωσαν ότι επηρεάστηκαν κυρίως από τους γονείς τους. Σύμφωνα με τον Τζόζεφ Α. Καλιφάνο, "οι γονείς έχουν μεγαλύτερη δύναμη απ' ότι νομίζουν. Πρέπει να την χρησιμοποιήσουν".

 

Θα ήταν λοιπόν πολύ χρήσιμο οι γονείς να δημιουργήσουν μια οικογενειακή "τακτική" αντιμετώπισης των Ναρκωτικών και του Αλκοόλ. Έχει αναφερθεί ότι αυτή η προσέγγιση είναι πραγματικά αποτελεσματική και βοηθά στο να στηθούν γέφυρες επικοινωνίας με τα παιδιά τους.

 

Με βάση αυτό το γεγονός, δίνονται οι ακόλουθες γενικές γραμμές με σκοπό να βοηθηθείτε στο να στήσετε τη δικιά σας "τακτική":

 

 

Δημιουργήστε τους κανόνες της οικογένειάς σας για τα ναρκωτικά και το ποτό, όταν τα παιδιά σας βρίσκονται στην 4η ή 5η τάξη του Δημοτικού. Αν, εντούτοις τα παιδιά σας είναι μεγαλύτερα, ζητήστε τους συγνώμη για την καθυστερημένη έναρξη, αλλά και πάλι αρχίστε την δημιουργία του πλαισίου κανόνων. Δεν είναι ποτέ πολύ αργά για να εφοδιάσετε τα παιδιά σας με την καθοδήγηση που χρειάζονται σε σχέση με τη χρήση ναρκωτικών, ποτού ή ακόμα και του τσιγάρου.

 

Καταναλώστε λίγο χρόνο για να μάθετε κάποια πράγματα σχετικά με τα ναρκωτικά και το ποτό, καθώς και για τα προβλήματα που σχετίζονται με τη χρήση τους. Πολλοί γονείς δεν έχουν αρκετή γνώση γύρω από τις σημερινές φαρμακευτικές ουσίες και τα αποτελέσματα που έχουν στα παιδιά τους. Θα πρέπει λοιπόν να γνωρίζετε τα βασικά πριν ξεκινήσετε κάποιες συζητήσεις γύρω απ' αυτά τα ζητήματα. Σε αυτόν τον δικτυακό τόπο μπορείτε να βρείτε αρκετές από τις απαιτούμενες πληροφορίες. Περιηγηθείτε τις σελίδες μου και ψάξτε...

 

Αφήστε τα παιδιά σας να συμμετέχουν ενεργά στην διαδικασία. Αρχίστε ενθαρρύνοντάς τα να σας πουν τι ξέρουν ήδη για το ποτό και τα ναρκωτικά. Είναι σημαντικό να ακούτε αυτά που λένε. Αν σας πουν κάτι το οποίο δεν έχετε ξανακούσει, βοηθήστε τα να σας το εξηγήσουν. Κρατήστε τη συζήτηση σε θετική κατεύθυνση και μην χάσετε το στόχο σας που είναι ο καθορισμός των κανόνων. (Αν στη φάση αυτή πληροφορηθείτε κάτι ανησυχητικό, όπως είναι η χρήση ναρκωτικών στο σχολείο ή ανάμεσα στους φίλους τους, μην δείξετε ταραχή και μην αρχίσετε τα τηλέφωνα. Θα έχετε πολλές ευκαιρίες στο μέλλον να βρεθείτε με τους δασκάλους του σχολείου ή το σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων και να φροντίσετε να διορθωθεί το πρόβλημα.)

 

Ενημερώστε τα παιδιά σας για το πώς αισθάνεστε σε σχέση με τα ναρκωτικά, το ποτό και το τσιγάρο. Εξηγήστε τους λεπτομερώς τους κινδύνους που εμπεριέχονται στην χρήση τους. Δώστε τους πληροφορίες για το πώς να χειριστούν την κατάσταση όταν θα εκτεθούν στο ποτό ή τα ναρκωτικά. Ενθαρρύνετέ τα να σας μιλήσουν οποτεδήποτε χρειαστεί για τα ζητήματα αυτά. Παροτρύνετέ τα να κάνουν μια βόλτα στο Ιντερνετ ή στην τοπική βιβλιοθήκη και να φτιάξουν μια εργασία που θα την παρουσιάσουν στο σχολείο.

 

Γνωρίστε τους τις συνέπειες που θα έχει οποιαδήποτε παραβίαση των Οικογενειακών Κανόνων για τα Ναρκωτικά και το Ποτό. (Παραπανίσιες αγγαρείες στο σπίτι, απώλεια ή μείωση του χαρτζιλικιού, περιορισμός στη χρήση του τηλεφώνου και της τηλεόρασης, ή κατάργηση των εξωσχολικών δραστηριοτήτων όπως είναι το κολυμβητήριο ή το γυμναστήριο, η βόλτα, η καφετέρια, οι εκδρομές με το σχολείο, η χρήση του αυτοκινήτου ή ακόμα και η απώλεια της οικονομικής ενίσχυσης των μεταλυκειακών σπουδών για τα μεγαλύτερα παιδιά.)

 

Σκεφτείτε την πιθανότητα να βάλετε στον "Οικογενειακό Κανονισμό" την διεξαγωγή ενός απρόοπτου ελέγχου (ακόμα και ιατρικού) που να έχει σχέση με τα ναρκωτικά ή το ποτό. Για το σκοπό αυτό υπάρχουν στο εμπόριο τα κατάλληλα τεστ. Αν τα παιδιά σας ενημερωθούν από μικρή ηλικία ότι μπορεί να υποστούν ένα τέτοιο ξαφνικό τεστ κάποια στιγμή, αυτό θα διευκολύνει πολύ τα πράγματα στο μέλλον. Ο έλεγχος δεν αποτελεί παραβίαση των δικαιωμάτων τους· αντίθετα θα είναι ένας από τους κανόνες τους οποίους θα έχουν αποδεχθεί από πριν. Αυτό το "ξαφνικό" τεστ μπορεί να τα βοηθήσει επίσης να αντιμετωπίσουν τα ναρκωτικά στις παρέες τους. Ίσως είναι αρκετό για να ελαφρύνει κάπως την πίεση από τους συνομήλικούς του, όταν το παιδί σας μπει στον πειρασμό να δοκιμάσει τα ναρκωτικά από τους φίλους του. Στην περίπτωση αυτή μπορεί να τους πει κάτι σαν αυτό: "Οι γονείς μου έχουν έναν κανονισμό για τα ναρκωτικά που περιλαμβάνει και ξαφνικά τεστ στο σπίτι. Δεν τολμάω να το διακινδυνεύσω".

 

Καταγράψτε τις κυριότερες προσδοκίες και τις ποινές. Σιγουρευτείτε ότι όλοι καταλαβαίνουν το κάθε τι· αυτό θα βοηθήσει να αποφευχθούν προβλήματα στο μέλλον. Συνεχίστε να συζητάτε με τα παιδιά σας καθώς περνάνε τα σχολικά χρόνια γύρω από τα ναρκωτικά, το τσιγάρο και το ποτό. Αυτό θα εξυπηρετήσει στο να ενισχυθούν αυτά που περιμένετε από τα παιδιά και θα σας δώσει την ευκαιρία να κάνετε διάφορες "ρυθμίσεις" στον Οικογενειακό Κανονισμό οι οποίες μπορεί να απαιτηθούν καθώς τα παιδιά σας θα μεγαλώνουν.

 

Οι γονείς είναι αυτοί που πρέπει να παρέχουν στα παιδιά τους τη γνώση και την ενίσχυση που χρειάζονται στο ζήτημα των ναρκωτικών, του ποτού ή του τσιγάρου, γιατί διαφορετικά θα την αποκτήσουν από άλλες πηγές.

 

Τι να κάνω για να κρατήσω το παιδί μου μακριά από τα ναρκωτικά;

 

Δυστυχώς ζούμε σε μια κοινωνία στην οποία μπορεί κανείς να βρει ναρκωτικά πολύ εύκολα. Κατά συνέπεια το παιδί σας έχει πάρα πολλές πιθανότητες να έρθει σε επαφή με μερικά από αυτά. Μπορείτε εν τούτοις να κάνετε πολλά πράγματα για να μειώσετε τους κινδύνους και να λιγοστέψετε τις ευκαιρίες που θα του δοθούν έτσι ώστε να μην δημιουργηθούν ανεπανόρθωτες καταστάσεις.

Μιλήστε στα παιδιά σας και ακούστε τα.

Αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος για να εδραιώσετε την εμπιστοσύνη και την κατανόηση στην οικογένειά σας. Όσο πιο πολλά ξέρετε για τη ζωή των παιδιών σας τόσο ευκολότερο θα είναι για σας να εντοπίσετε κάποιο πρόβλημα προτού εξελιχθεί σε μείζον.

 

Μάθετε καλά ότι έχει σχέση με το αλκοόλ και τα υπόλοιπα ναρκωτικά.

Αυτό θα σας δώσει τη δυνατότητα να απαντάτε στις ερωτήσεις των παιδιών σας καθώς και να εξελίξετε τις δικές σας απόψεις προτού χρειαστεί να συζητήσετε μαζί τους. Πολλά σχολεία και σύλλογοι πραγματοποιούν ειδικά προγράμματα επιμόρφωσης γονέων σε ότι έχει σχέση με τα ναρκωτικά.

 

Βεβαιωθείτε ότι τα παιδιά σας γνωρίζουν ότι τα αγαπάτε και ότι θα προσπαθείτε πάντα να είστε δίπλα τους, ακόμα κι όταν δεν συμφωνείτε με την συμπεριφορά τους.

Έτσι θα έχουν μεγαλύτερη διάθεση να μοιραστούν μαζί σας τα προβλήματά τους αν αισθάνονται ότι μπορούν να σας εμπιστευτούν. Δεν υπάρχει κανένα υποκατάστατο για την αγάπη.

 

Διαπραγματευτείτε κάποιους κανόνες σχετικά με τη σωστή συμπεριφορά.

Αναλογιστείτε πώς αισθανόσαστε εσείς για τους διάφορους κανόνες την εποχή που ήσασταν έφηβοι. Θυμηθείτε ότι καθώς το παιδί σας μεγαλώνει οι κανόνες πρέπει να επανεξετάζονται κάθε τόσο και πιθανότατα να γίνονται λίγο πιο ελαστικοί. Το παιδί σας βρίσκεται στη διαδικασία της ενηλικίωσης και χρειάζεται αρκετή ελευθερία.

 

Θυμηθείτε ότι κι εσείς έχετε δικαιώματα και ενδιαφέροντα.

Με τις φωνές δεν βγάζετε τίποτα. Οριοθετώντας όμως την ανάγκη σας να γνωρίζετε πού βρίσκεται και τι κάνει το παιδί σας, ή για την ισχύ κάποιων συγκεκριμένων κανόνων στο σπίτι, θα μπορέσετε να υπενθυμίσετε στο γιό ή την κόρη σας ότι είστε κι εσείς μια ξεχωριστή προσωπικότητα.

 

Γνωρίστε τους φίλους των παιδιών σας και τους γονείς τους.

Οι γονείς μπορούν να αλληλοβοηθηθούν μιλώντας για τις ανησυχίες τους και συμφωνώντας να χειρίζονται κάποιες καταστάσεις με τον ίδιο τρόπο.

 

Δώστε το καλό παράδειγμα.

Κρατήστε τη δική σας χρήση αλκοόλ, φαρμάκων και άλλων ναρκωτικών μέσα σε αποδεκτά όρια.

 

Προσπαθήστε να μη χρησιμοποιείτε διάφορες ουσίες για να λύσετε άλλα προβλήματα στην οικογένεια.

Αυτό μπορεί να καθορίσει ένα πολύ ισχυρό πρότυπο που δύσκολα τα παιδιά σας θα μπορέσουν να καταρρίψουν αργότερα.

 

Προσπαθήστε να προβλέψετε κάποιες από τις κρίσεις τις οποίες θα πρέπει να διαχειριστείτε.

Για παράδειγμα : Το παιδί σας, σας λέει ότι έχει πιει πολύ ή έχει καπνίσει τσιγαριλίκι. Αν σκεφτείτε εκ των προτέρων τις αντιδράσεις σας, δεν θα χάσετε την ψυχραιμία σας αν και εφόσον αυτές συμβούν και κατά συνέπεια θα τις διαχειριστείτε με επιτυχία και με σωφροσύνη.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Aυτό που πρέπει καταρχήν να κάνουμε είναι να βεβαιωθούμε ότι τα παιδάκια μας έχουν αυτοεκτίμησει, ότι τους έχουμε εξηγήσει κάποια πράγματα από πολύ μικρή ηλικία και φυσικά να τους έχουμε δώσει πολυ πολυ αγάπη. Να φροντίσουμε να γνωρίζουμε τους φίλους τους, να κάνουμε πολυ πολυ κουβέντα για όλα τους τα προβλήματα και απορίες τους χωρίς ταμπού και μασημένα λόγια ειδικά ένας έφηβος θέλει ξεκάθαρες απαντήσεις!!! Πρέπει να μας εμπιστεύονται και όχι να μας φοβούνται

Link to comment
Share on other sites

Aυτό που πρέπει καταρχήν να κάνουμε είναι να βεβαιωθούμε ότι τα παιδάκια μας έχουν αυτοεκτίμησει, ότι τους έχουμε εξηγήσει κάποια πράγματα από πολύ μικρή ηλικία και φυσικά να τους έχουμε δώσει πολυ πολυ αγάπη. Να φροντίσουμε να γνωρίζουμε τους φίλους τους, να κάνουμε πολυ πολυ κουβέντα για όλα τους τα προβλήματα και απορίες τους χωρίς ταμπού και μασημένα λόγια ειδικά ένας έφηβος θέλει ξεκάθαρες απαντήσεις!!! Πρέπει να μας εμπιστεύονται και όχι να μας φοβούνται

 

Πόσο δίκιο έχεις Ρούλα.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνα μου θέλω να ελπίζω ότι το κοριτσάκι μου δεν θα μπλέξει, όμως ξέρεις πόσες ώρες συζήτησεις έχω ρίξει, όχι τώρα που είναι έφηβη αλλά από πολύ μικρή ηλικία, ποτέ δεν της έκρυψα κάτι ή δεν της μίλησα με μισόλογα ότι ήθελε να μάθει της το έλεγα ελεύθερα όχι μόνο για τα ναρκωτικά αλλά και για άλλα θέματα που κάποιοι τα θεωρούν ταμπού!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κωνσταντίνα μου θέλω να ελπίζω ότι το κοριτσάκι μου δεν θα μπλέξει, όμως ξέρεις πόσες ώρες συζήτησεις έχω ρίξει, όχι τώρα που είναι έφηβη αλλά από πολύ μικρή ηλικία, ποτέ δεν της έκρυψα κάτι ή δεν της μίλησα με μισόλογα ότι ήθελε να μάθει της το έλεγα ελεύθερα όχι μόνο για τα ναρκωτικά αλλά και για άλλα θέματα που κάποιοι τα θεωρούν ταμπού!!!!

 

Και καλά έκανες, τα παιδιά ,όπως και οι μεγάλοι χρειάζονται ειλικρηνείς απαντήσεις,ο στροθοκαμηλισμός πάντα κακό κάνει. :)

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια συμφωνω μαζι σας απολυτα...

Ρουλα μου, εσυ εισαι πολυ πιο κοντα απο εμας στο θεμα, λογω της ηλικιας που ειναι το Κατερινιω...

Θα ηταν καλο να μας δωσεις και καμια συμβουλη, δεν ειναι κακο να ακουμε και τις εμπειριες ανθρωπων που εχουν πιο μεγαλη πειρα απο εμας (εννοωντας την ηλικια των παιδιων)...

Link to comment
Share on other sites

Μαριλού μου όπως είπα το μυστικό είναι πολύ κουβέντα και ανοιχτά μυαλά και μάτια!!!! Μην ξεχνάμε ότι τα παιδιά είναι περίεργα και θέλουν να τα μάθουν όλα χωρίς όμως να σκέφτονται τις συνέπειες....εκεί ακριβώς πρέπει να είμαστε εμείς για να τους δίνουμε τα φώτα μας, σίγουρα θα υπάρχουν συγκρούσεις του τύπου "καλά εσύ δεν ξέρεις" όμως πρέπει να επιμένουμε στο μπλα μπλα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τη ΡΟΥΛΑ...

 

Πολύ κουβέντα, ξεκάθαρα λόγια... πολύ συζήτηση, να ακούμε τα παιδιά μας, να τους λύνουμε όλες τις απορίες όσο το δυνατόν πιο ανώδυνα και χωρίς συγκρούσεις... και πολύ πολύ αγάπη... να είμαστε κοντά τους. Να συζητάμε μαζί τους τα πάντα. Να μη χρειάζεται να "ψάξουν" για να μάθουν. Να ξέρουν ήδη από εμάς. Η μαμά μου τουλάχιστον έτσι με μεγάλωσε. Ήταν και μητέρα και φίλη. Και ισορροπούσε στους 2 αυτούς ρόλους της πολύ καλά...

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω σε όλα εκτός απο αυτό που γράφει στο κείμενο πιο πάνω.

 

Σκεφτείτε την πιθανότητα να βάλετε στον "Οικογενειακό Κανονισμό" την διεξαγωγή ενός απρόοπτου ελέγχου (ακόμα και ιατρικού) που να έχει σχέση με τα ναρκωτικά ή το ποτό. Για το σκοπό αυτό υπάρχουν στο εμπόριο τα κατάλληλα τεστ. Αν τα παιδιά σας ενημερωθούν από μικρή ηλικία ότι μπορεί να υποστούν ένα τέτοιο ξαφνικό τεστ κάποια στιγμή, αυτό θα διευκολύνει πολύ τα πράγματα στο μέλλον. Ο έλεγχος δεν αποτελεί παραβίαση των δικαιωμάτων τους· αντίθετα θα είναι ένας από τους κανόνες τους οποίους θα έχουν αποδεχθεί από πριν. Αυτό το "ξαφνικό" τεστ μπορεί να τα βοηθήσει επίσης να αντιμετωπίσουν τα ναρκωτικά στις παρέες τους. Ίσως είναι αρκετό για να ελαφρύνει κάπως την πίεση από τους συνομήλικούς του, όταν το παιδί σας μπει στον πειρασμό να δοκιμάσει τα ναρκωτικά από τους φίλους του. Στην περίπτωση αυτή μπορεί να τους πει κάτι σαν αυτό: "Οι γονείς μου έχουν έναν κανονισμό για τα ναρκωτικά που περιλαμβάνει και ξαφνικά τεστ στο σπίτι. Δεν τολμάω να το διακινδυνεύσω".

 

Με τίποτα.

αν είναι να βασιστεί όλη η εμπιστοσύνη σε ένα τέστ, βράστα.

όχι βέβαια....!! :? σχεδόν το αποκλείω αυτό να το έχει γράψει ειδικός παιδαγωγός ή παιδοψυχολόγος.

με τα υπόλοιπα, συμφωνώ.

 

επίσης η άποψή μου είναι ότι εφ όσον οι γονείς δεν "στρουθοκαμηλίζουν" (πολύ καλή έκφραση!) δίνουν αγάπη, ακούν, δεν είναι υπερβολικά αυστηροί ή απόντες, δεν κακοποιούν κτλ

ένα παιδί ακόμα και εάν δοκιμάσει ναρκωτικά δεν θα εθιστεί σε αυτά, και θα καταφέρει να τα δεί σαν απλώς κάτι που δοκίμασε.

Δεν είναι η δοκιμή η οποία κάνει ένα παιδί ναρκομανή.

Εδώ η μισή Ελλάδα έκανε χρήση τσιγαριλικιού παλιά, οι γενιές είχαν τραγούδια που μιλούσαν για αυτά, στην αμερική ακόμα και ο πατέρας μου μου είχε πεί ότι μπροστά του, κάνανε γραμμές κοκαίνης, οι μεγάλοι στα πάρτι, πριν απο 40 -50 χρόνια και ήταν εντελώς νορμάλ.

 

Πιστεύω ότι είναι κάτι που υπάρχει και θα υπάρχει, και δέν έχει νόημα να δημιουργείται η εικόνα του απαγορευμένου με την έννοια ότι τα παιδιά ότι τους απαγορεύεις έντονα αυτό πάνε και κάνουν :? .

 

Όταν υπάρχουν κυρώσεις απο πρίν και τιμωρίες, έχεις χάσει το μπαλάκι της εμπιστοσύνης και της ευκαιρίας για να υπάρξεις συμπαραστάτης στις ανησυχίες του εφήβου. Δεν πρόκειται ποτέ πχ ένα παιδί να πει στους γονείς του για κάποια σχετική ανησυχία αν ξέρει ότι αυτοί βασίζονται στους αιφνίδιους ελέγχους δείχνοντας του την αμφισβήτησή που έχουν για τις πράξεις του.

 

απο εμπειρίες μου έχω καταλάβει ότι όσοι σαν παιδιά είχαν στην οικογένεια διάφορα θέματα άλυτα - μεγάλα προβλήματα - αρκετά στρεφόντουσαν προς τα ναρκωτικά.

Η έλλειψη προοπτικής, επαγγελματικής, βοηθούσε πολύ στο να μην έχουν στόχους και να αφήνονται. Η προοπτική όμως να γινουν κάτι που θέλουν (στο επάγγελμα και σαν άνθρωποι), ξέρω ότι έχει βοηθήσει πάρα πολλούς που έχουν βρεθεί σε τέτοια θέση να ξεφύγουν.

Ως επι το πλείστον δεν ήταν οι γονείς που το κατάφεραν αυτό, περισσότερο αυτό ήταν ήδη χαμένο μπαλάκι. Χρειάζεται δηλαδή προσωπική προσπάθεια.

 

Όσο περισσότερο οι γονείς δίνουν στα παιδιά την ευελιξία να γίνουν στην ζωή τους αυτό που θέλουν (και στην επαγγελματική σταδιοδρομία)

τους δίνουν στόχους, (που τα ίδια τα παιδιά να τους θέλουν ε? όχι επιβλητούς στόχους) και τα πιο πάνω που ανέφερα και έχουν αναφέρει και οι υπόλοιποι. δεν χρειάζεται να ανησυχούν.

 

Το πιο μεγάλο θέμα είναι ένα άλλο, αυτό του ποτού, που στην ελλάδα ευτυχώς αρχίζει και απομυθοποιείται - δεν είναι όπως πριν απο 10 χρονια.

Έχω μπεί εγώ σε αυτοκίνητα... που οδηγούσαν και είχαν πιεί.... :?

για αυτό το πράγμα ήξερα, αλλά δεν μου είχαν κάνει συζήτηση οι γονείς μου... να μην μπώ ή να πάρω ταξί - τότε δεν είχε και τόσα νομίζω και φοβόμουνα αυτό περισσότερο!.

..Μια φορά, ο (πιωμένος) οδηγός ενός οχήματος σταματάει να πάρει κάτι απο ένα σπίτι και έτσι όπως βγαίνει,δεν βάζει χειρόφρενο. εγώ είμαι πίσω, με δυο κοπέλες και μια είναι μπροστά. Έχουμε πιεί τα ποτάκια μας και είμαστε ζαλισμένες. Ευτυχώς δεν ήταν μεγάλη η κατηφόρα και μέχρι να πάρουμε χαμπάρι, ότι κύλαγε το αυτοκίνητο, ούρλιαξα εγω "χειρόφρενο χειρόφρενο! και κάπως το τραβήξαμε! πήγε καμιά 10 ριά μέτρα. (ήμουν 18, 19 ). σημ.: Εκείνη την εποχή δεν είχα "σχέση" με την μήτέρα μου και έτσι ότι έλεγε έμπαινε απο τη μία και έβγαινε απο την άλλη.

 

Αυτός πιστεύω είναι ο μεγαλύτερος κίνδυνος.... το αλκοόλ.

Έχω ακούσει για γονείς που πήγαιναν τα έφηβα παιδιά τους σε νοσοκομεία, για να τους δείξουν ατυχήματα απο τροχαίο απο μεθυσμένους.

 

Στην γερμανία είναι πολύ πιο υπεύθυνοι με αυτό... ακόμα και οι νέοι - γιατί ξέρουν ότι η αστυνομία είναι ανελέητη σε αυτό.

 

αυτό το θεωρώ πιο άμεσο κίνδυνο.

αλλά σόρρυ Μαριλένα, βγήκα λίγο εκτός θέματος.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα συμφωνήσω σε όλα εκτός απο αυτό που γράφει στο κείμενο πιο πάνω.

 

Σκεφτείτε την πιθανότητα να βάλετε στον "Οικογενειακό Κανονισμό" την διεξαγωγή ενός απρόοπτου ελέγχου (ακόμα και ιατρικού) που να έχει σχέση με τα ναρκωτικά ή το ποτό. Για το σκοπό αυτό υπάρχουν στο εμπόριο τα κατάλληλα τεστ. Αν τα παιδιά σας ενημερωθούν από μικρή ηλικία ότι μπορεί να υποστούν ένα τέτοιο ξαφνικό τεστ κάποια στιγμή, αυτό θα διευκολύνει πολύ τα πράγματα στο μέλλον. Ο έλεγχος δεν αποτελεί παραβίαση των δικαιωμάτων τους· αντίθετα θα είναι ένας από τους κανόνες τους οποίους θα έχουν αποδεχθεί από πριν. Αυτό το "ξαφνικό" τεστ μπορεί να τα βοηθήσει επίσης να αντιμετωπίσουν τα ναρκωτικά στις παρέες τους. Ίσως είναι αρκετό για να ελαφρύνει κάπως την πίεση από τους συνομήλικούς του, όταν το παιδί σας μπει στον πειρασμό να δοκιμάσει τα ναρκωτικά από τους φίλους του. Στην περίπτωση αυτή μπορεί να τους πει κάτι σαν αυτό: "Οι γονείς μου έχουν έναν κανονισμό για τα ναρκωτικά που περιλαμβάνει και ξαφνικά τεστ στο σπίτι. Δεν τολμάω να το διακινδυνεύσω".

 

Με τίποτα.

αν είναι να βασιστεί όλη η εμπιστοσύνη σε ένα τέστ, βράστα.

όχι βέβαια....!! :? σχεδόν το αποκλείω αυτό να το έχει γράψει ειδικός παιδαγωγός ή παιδοψυχολόγος.

με τα υπόλοιπα, συμφωνώ.

 

επίσης η άποψή μου είναι ότι εφ όσον οι γονείς δεν "στρουθοκαμηλίζουν" (πολύ καλή έκφραση!) δίνουν αγάπη, ακούν, δεν είναι υπερβολικά αυστηροί ή απόντες, δεν κακοποιούν κτλ

ένα παιδί ακόμα και εάν δοκιμάσει ναρκωτικά δεν θα εθιστεί σε αυτά, και θα καταφέρει να τα δεί σαν απλώς κάτι που δοκίμασε.

Δεν είναι η δοκιμή η οποία κάνει ένα παιδί ναρκομανή.

Εδώ η μισή Ελλάδα έκανε χρήση τσιγαριλικιού παλιά, οι γενιές είχαν τραγούδια που μιλούσαν για αυτά, στην αμερική ακόμα και ο πατέρας μου μου είχε πεί ότι μπροστά του, κάνανε γραμμές κοκαίνης, οι μεγάλοι στα πάρτι, πριν απο 40 -50 χρόνια και ήταν εντελώς νορμάλ.

 

Πιστεύω ότι είναι κάτι που υπάρχει και θα υπάρχει, και δέν έχει νόημα να δημιουργείται η εικόνα του απαγορευμένου με την έννοια ότι τα παιδιά ότι τους απαγορεύεις έντονα αυτό πάνε και κάνουν :? .

 

Όταν υπάρχουν κυρώσεις απο πρίν και τιμωρίες, έχεις χάσει το μπαλάκι της εμπιστοσύνης και της ευκαιρίας για να υπάρξεις συμπαραστάτης στις ανησυχίες του εφήβου. Δεν πρόκειται ποτέ πχ ένα παιδί να πει στους γονείς του για κάποια σχετική ανησυχία αν ξέρει ότι αυτοί βασίζονται στους αιφνίδιους ελέγχους δείχνοντας του την αμφισβήτησή που έχουν για τις πράξεις του.

 

Συμφωνώ μαζί σου Μαρία, έκανα copy το κείμενο όπως ακριβώς το βρήκα.Δεν ήθελα να αλλάξω κάτι σ'αυτό .Η τρομοκρατία και ο φόβος σε καμιά περίπτωση δεν είναι και δε γεννάει εμπιστοσύνη :):)

 

 

Το πιο μεγάλο θέμα είναι ένα άλλο, αυτό του ποτού, που στην ελλάδα ευτυχώς αρχίζει και απομυθοποιείται - δεν είναι όπως πριν απο 10 χρονια.

Έχω μπεί εγώ σε αυτοκίνητα... που οδηγούσαν και είχαν πιεί.... :?

για αυτό το πράγμα ήξερα, αλλά δεν μου είχαν κάνει συζήτηση οι γονείς μου... να μην μπώ ή να πάρω ταξί - τότε δεν είχε και τόσα νομίζω και φοβόμουνα αυτό περισσότερο!.

..Μια φορά, ο (πιωμένος) οδηγός ενός οχήματος σταματάει να πάρει κάτι απο ένα σπίτι και έτσι όπως βγαίνει,δεν βάζει χειρόφρενο. εγώ είμαι πίσω, με δυο κοπέλες και μια είναι μπροστά. Έχουμε πιεί τα ποτάκια μας και είμαστε ζαλισμένες. Ευτυχώς δεν ήταν μεγάλη η κατηφόρα και μέχρι να πάρουμε χαμπάρι, ότι κύλαγε το αυτοκίνητο, ούρλιαξα εγω "χειρόφρενο χειρόφρενο! και κάπως το τραβήξαμε! πήγε καμιά 10 ριά μέτρα. (ήμουν 18, 19 ). σημ.: Εκείνη την εποχή δεν είχα "σχέση" με την μήτέρα μου και έτσι ότι έλεγε έμπαινε απο τη μία και έβγαινε απο την άλλη.

 

Αυτός πιστεύω είναι ο μεγαλύτερος κίνδυνος.... το αλκοόλ.

Έχω ακούσει για γονείς που πήγαιναν τα έφηβα παιδιά τους σε νοσοκομεία, για να τους δείξουν ατυχήματα απο τροχαίο απο μεθυσμένους.

 

Στην γερμανία είναι πολύ πιο υπεύθυνοι με αυτό... ακόμα και οι νέοι - γιατί ξέρουν ότι η αστυνομία είναι ανελέητη σε αυτό

αυτό το θεωρώ πιο άμεσο κίνδυνο.

αλλά σόρρυ Μαριλένα, βγήκα λίγο εκτός θέματος.

¨

Έχουμε και τέτοιo θέμα :D:D:D:Dhttp://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?p=56658&highlight=#56658 περιγράφει με τραγική "εικόνα", ακριβώς αυτό που λές :(:(

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Μαρακι δεν υπαρχει προβλημα με το θεμα... ισως μαλιστα την ιδια βαρυτητα πρεπει να δωσουμε... και στο αλκοολ...

 

Δεν βλεπω ομως μεγαλη συμμετοχη απο τους γονεις... και ανησυχω... :?

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι είναι ένα άρθρο που καλύπτει πολλά.

επίσης, τι να γράψουν ?

νομίζω οι περισσότεροι γονείς έχουν ακόμα αρκετά μικρά παιδιά και έτσι δεν υπάρχει ακομα αυτό το πράγμα στο μυαλό τους, λογικό είναι, έχουν τόσες άλλες ανησυχίες με κοινωνικοποιήσεις κτλ. τώρα.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Τι μπορούν να κάνουν οι γονείς

 

Επιμέλεια Διον.Κ.Παρούτσας

 

Αντιμετώπιση

"Αν ανακαλύψατε ότι το παιδί σας έχει αρχίσει να πειραματίζεται με τα ναρκωτικά ή το αλκοόλ, οι επόμενες ενέργειές σας είναι ζήτημα υψίστης σημασίας.

 

Μερικοί γονείς αντιπαρέρχονται την χρήση ναρκωτικών σαν μια φάση που περνάνε τα παιδιά καθώς μεγαλώνουν. Άλλοι πάλι, αρνούνται απλώς το πρόβλημα και ελπίζουν πως θα ξεπεραστεί από μόνο του. Η αλήθεια όμως είναι ότι δεν επιτρέπεται να αγνοήσετε το πρόβλημα του παιδιού σας καθώς δεν πρόκειται να λυθεί αυτόματα, ενώ αντίθετα μπορεί να χειροτερέψει.

 

Στη συνέχεια παρέχονται μερικές υποδείξεις που υπόκεινται στην κοινή λογική πάνω στο τι πρέπει να κάνετε ως γονείς αν το παιδί σας κάνει χρήση αλκοόλ ή ναρκωτικών.

 

Προσωπική ενασχόληση

Κατ' αρχήν χρειάζεται να ανακαλύψετε τι είδους ναρκωτικό παίρνει το παιδί σας. Συχνά τα παιδιά ισχυρίζονται ότι κάπνισαν μια τζούρα χασίς ή μαριχουάνας, τη στιγμή που κάνουν χρήση κι άλλων ναρκωτικών. Ασχοληθείτε με το να ψάξετε μόνοι σας και να βρείτε τι συμβαίνει στην πραγματικότητα.

Έλεγχος της παρέας

Ξεκινήστε έναν εξονυχιστικό έλεγχο της επιλογής του παιδιού σας σε σχέση με τις φιλίες του. Αν ο γιος ή η κόρη σας παίρνουν ναρκωτικά, κάποιοι φίλοι τους είναι σίγουρα μπλεγμένοι κι αυτοί. Είναι ζωτικής σημασίας να ανακαλύψετε ποιοι από αυτούς τους φίλους κάνουν χρήση και να φροντίσετε να απομακρύνετε τα παιδιά σας από αυτές τις επιρροές. Αυτό είναι ένα από τα δυσκολότερα σημεία, αλλά είναι εντούτοις και το πιο αναγκαίο. Οι έφηβοι που μένουν καθαροί βρίσκουν τελικά νέους φίλους που τους ενθαρρύνουν και υποστηρίζουν τις σωστές αξίες και την υγιή διασκέδαση που δεν περιλαμβάνει ποτά και ναρκωτικά.

Εξωσχολικές δραστηριότητες

Ωθήστε τα παιδιά σας να ασχοληθούν με εξωσχολικές δραστηριότητες. Είναι πολύ σημαντικό όχι μόνο για να απομακρυνθούν από παιδιά που τα επηρεάζουν άσχημα, αλλά και για να γνωρίσουν ανθρώπους που θα έχουν θετικό αντίκτυπο στην ζωή τους. Εκκλησιαστικές οργανώσεις, συστηματικός αθλητισμός, εκδρομές, σχολικές δραστηριότητες, εκδηλώσεις διαφόρων φορέων που συμβαίνει να είναι παράλληλα και διασκεδαστικές. Και προσπαθήστε να συμμετάσχετε εθελοντικά κι εσείς, ως επιτηρητής ή σύμβουλος. Στο κάτω κάτω πρόκειται για τα ίδια σας τα παιδιά.

Προσωπική Παρέμβαση

Πάρτε μέρος στη ζωή του παιδιού σας. Ο σύγχρονος, πολυάσχολος τρόπος ζωής έχει βαρύ τίμημα σε ότι αφορά τον τρόπο συμπεριφοράς των γονιών προς τα παιδιά τους. Η άποψη πολλών γονιών για το ξόδεμα χρόνου με τα παιδιά τους έχει να κάνει με το να κάθεσαι στον καναπέ και να βλέπεις μια-δυο ώρες τηλεόραση μαζί τους. Αυτό όμως δεν είναι το μόνο είδος εμπλοκής που χρειάζεται το παιδί σας. Ξοδέψτε ποιοτικά το χρόνο σας με το γιο ή την κόρη σας. Βοηθήστε τους με τα μαθήματά τους, ή καθίζοντας κάτω και μιλώντας για το πώς πέρασαν τη μέρα τους. Η συζήτηση για τα αθλητικά είναι ένας καλός τρόπος για να συσφίξετε τις σχέσεις σας με το παιδί σας. Επίσης πηγαίνετε και παρακολουθήστε τα στις διάφορες δραστηριότητές τους. Δείξτε στα παιδιά σας ότι νοιάζεστε γι' αυτά κάνοντας μαζί τους διάφορα πράγματα. Αυτό σας δίνει εξ' άλλου την ευκαιρία να δείτε ποιοί είναι οι φίλοι τους και πώς αντιδρούν όταν βρίσκονται στην παρέα τους.

Καθορισμός Κανόνων

Καθορίστε κάποιους κανόνες για το παιδί σας. Δώστε του να καταλάβει τι περιμένετε από αυτό στο σπίτι, ποιες είναι οι καθημερινές του υποχρεώσεις και τι επιπτώσεις θα έχει αν δεν τις εκπληρώσει. Βάλτε επίσης πρότυπα για τις επιδόσεις του στο σχολείο. Πείτε του τι βαθμούς περιμένετε να πετύχει και τέλος δώστε του πρότυπα συμπεριφοράς. Το παιδί σας πρέπει να ξέρει ότι το να πάρει ναρκωτικά ή αλκοόλ είναι μια απαράδεκτη συμπεριφορά. Μην φοβάστε να του φερθείτε με αυστηρότητα αν συνεχίζει να κάνει χρήση απαγορευμένων ουσιών. Η εναλλακτική λύση θα μπορούσε να είναι πολύ χειρότερη. "

----------------------------------------------------------------------------------------------

 

Θεωρώ ότι εμείς οι γονείς είμαστε αυτοί που πρέπει εξηγούμε και να δώσουμε στα παιδιά μας τις γνώσεις και την ενημέρωση που χρειάζονται στο ζήτημα των ναρκωτικών, του ποτού ή του τσιγάρου, γιατί διαφορετικά θα την αποκτήσουν από άλλες πηγές και ίσως , για να μην πώ σίγουρα, οχι με τον σωστό τρόπο ! :x:?:cry:

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Sorry αλλά αν κάτσω απο τώρα να διαβάσω όλα αυτά ή πολύ περισσότερο να τα σκεφτώ.. μέχρι το βράδυ αν με πιάσεις απο την μυτη θα σκάσω :shock:

έχουμε χρόνια μπροστά μας γι' αυτά και πολλά άλλα...........

 

Τώρα, ακόμη ψάχνω ένα σωρό πράγματα σχετικά με μωρά - παιδιά που μέχρι χθες δεν ήξερα και τώρα με απασχολούν....με φοβίζουν....με φρικάρουν..... που δεν αντέχω να ασχοληθώ και με τα μελλοντικά προβλήματα και λύσεις.........

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Sorry αλλά αν κάτσω απο τώρα να διαβάσω όλα αυτά ή πολύ περισσότερο να τα σκεφτώ.. μέχρι το βράδυ αν με πιάσεις απο την μυτη θα σκάσω :shock:

έχουμε χρόνια μπροστά μας γι' αυτά και πολλά άλλα...........

 

Τώρα, ακόμη ψάχνω ένα σωρό πράγματα σχετικά με μωρά - παιδιά που μέχρι χθες δεν ήξερα και τώρα με απασχολούν....με φοβίζουν....με φρικάρουν..... που δεν αντέχω να ασχοληθώ και με τα μελλοντικά προβλήματα και λύσεις.........

 

Xrysalis , πιστεύω οτι ειναι ένα θέμα που μας αφορά οχι μόνο σαν γονείς αλλα και πιο γενικά σαν ανθρώπους. Πολλές φορες ακόμα και μεγάλοι ... μπλέκουν σε τετοιες ιστορίες ...μετα απο μια οικονομική καταστροφή ....ερωτική απογοήτευση....οικογ./συζ. προβλήματα..... κ.α

Η ενημέρωση είναι η καλύτερη πρόληψη για ολους μας!

Μπορεί να μην αφορά τωρα άμεσα τα παιδία μας , μπορεί όμως να αφορά τον/την αδερφή μας , τον/την φίλη μας , τον/την συνάφελφο! :?

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Sorry αλλά αν κάτσω απο τώρα να διαβάσω όλα αυτά ή πολύ περισσότερο να τα σκεφτώ.. μέχρι το βράδυ αν με πιάσεις απο την μυτη θα σκάσω :shock:

έχουμε χρόνια μπροστά μας γι' αυτά και πολλά άλλα...........

 

Τώρα, ακόμη ψάχνω ένα σωρό πράγματα σχετικά με μωρά - παιδιά που μέχρι χθες δεν ήξερα και τώρα με απασχολούν....με φοβίζουν....με φρικάρουν..... που δεν αντέχω να ασχοληθώ και με τα μελλοντικά προβλήματα και λύσεις.........

 

Xrysalis , πιστεύω οτι ειναι ένα θέμα που μας αφορά οχι μόνο σαν γονείς αλλα και πιο γενικά σαν ανθρώπους. Πολλές φορες ακόμα και μεγάλοι ... μπλέκουν σε τετοιες ιστορίες ...μετα απο μια οικονομική καταστροφή ....ερωτική απογοήτευση....οικογ./συζ. προβλήματα..... κ.α

Η ενημέρωση είναι η καλύτερη πρόληψη για ολους μας!

Μπορεί να μην αφορά τωρα άμεσα τα παιδία μας , μπορεί όμως να αφορά τον/την αδερφή μας , τον/την φίλη μας , τον/την συνάφελφο! :?

 

έχεις απόλυτο δίκιο... απλά για την ώρα καλώς ή κακώς ο μικρός μου είναι η Νο1 σκέψη μου!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Μπράβο. Ευχαριστώ που θέσατε τέτοιο θέμα. Δέν ξέρω κάποια μάνα που να έχει περάσει κάτι τέτοιο απο το παιδί της, αλλα πιστεύω πως όπως έχω ακουστά, είναι το πιό τρομακτικό. Γιατί πάλι πιστεύω όπως και εγώ έτσι και άλλα μέλη, :idea: θα θέλαμε να θίξουμε αυτό το θέμα, αλλα δεν ξέραμε το πώς. Θα ήθελα να συνεχιστεί η ενημέρωση αυτή. Πιστεύω οτι είναι μεγάλη βοήθεια. Η γνώση είναι μια κλειστή πόρτα στο κακό. Σας παρακάλώ μην το αφήσετε το θέμα αυτό.

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...