Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΠΝΟΣ ΚΑΙ ΚΑΚΑΚΙΑ....


NESTOROUDI

Recommended Posts

διαβαζω στο forum τα προβληματα που εχουν ολες οι μανουλες με τον υπνο των μικρων τους και εχω την εξης απορια, που δεν συναντησα πουθενα μεχρι στιγμης σαν προβλημα: ο μικρος μου (2 μηνων και 10 ημερων)κοιμαται αρκετα (8-9 ωρες συνεχομενες, χωρις διακοπη), αλλα ειναι ξενυχτης. κοιμαται μετα τις 1:30πμ ακομα και στις 3πμ!!! ξυπναει βεβαια αργα το πρωι και συνηθως αφου φαει ξανακοιμαται κανα 2ωρο. Ελπιζω κατι τετοιο να ειναι φυσιολογικο...Για να φτασουμε ομως στις 1:30-2, θελει να τρωει συνεχεια, με απιστευτη νευρικοτητα και φυσικα κανει συνεχεια τα κακα του. αφου τον αλλαξω, θελει να ξαναφαει, να ρευτει με αποτελεσμα να ξανακανει κακα!!φαυλος κυκλος δηλαδη...τι κανουμε σε αυτες τις περιπτωσεις? τα αφηνουμε ποτε χεσμενα τα καημενουλια για να κοιμηθουν επιτελους?

3OaPp3.png CNKep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οσα αναφερεις μου φαινονται φυσιολογικα για τοσο μικρο μωρακι. ΟΧΙ χεσμενα δεν τα αφηνουμε για λογους υγειινης φυσικα αλλα και γιατι καραδοκει η ουρολοιμωξη. Φανταζομαι θηλαζεις... γι' αυτο πειναει συνεχεια πριν τον υπνο (τον παρηγορει η επαφη με το στηθος σου) και οι συχνες κενωσεις ειναι φυσιολογικες στα νεογεννητα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι θα μπορει να κοιμηθει με τα κακακια στον ποπο. Καποια στιγμη θα το ενοχλησουν και θα τσιριξει. Χωρια που 90% θα συγκαει και εκει να δεις γλεντια.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα με τον μεγάλο μου γιο..

 

Στην αρχή είχαμε αυτή την ιστορία, τον άλλαζα συνέχεια, το έπιανε και λόξυγγας και γενικότερα μέναμε ξύπνιοι όλο το βράδυ.

 

Αυτό που παρατήρησα ήταν ότι τα κακά τα έκανε επειδή τον άνοιγα εγώ να τον αλλάξω..Δηλαδή ταίζαμε, αλλάζαμε πάνα και πολλές φορές έκανε εκείνη τη στιγμή τα κακά.

 

Έτσι άρχισα να μην τον αλλάζω αμέσως..και να έκανε κακά τον άφηνα λίγο (δεν κοιμόταν με τα κακά το παιδί, αλλά έμενε λιγάκι έτσι)...έτσι σιγά σιγά σταμάτησε να κάνει κακά το βράδυ...Φυσικά σε κάθε άλλαγμα πάνας, τον πασάλειβα με αλοιφή για να μην συγκαεί..

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα η μπέμπα το έκανε αυτό. Τελικά κατέληξα ότι κάποια στιγμή λιποθυμούσε και την άλλαζα κοιμισμένη, χωρίς βέβαια να την πλύνω-την καθάριζα πολύ πολύ καλά και της έβαζα άφθονη κρέμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έκανα το λάθος να την αλλάζω τη νύχτα στο μπάνιο, οπότε ξαγρυπνούσε και ξανακοιμόταν μετά από κανα 2ωρο...από τότε που την αλλάζω στην κόυνια της μέσα σώθηκα...βέβαια δεν την πλένω όπως προείπε και η manoula, αλλά την καθαρίζω πολύ καλά...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Παλιό το θέμα, αλλά επίκαιρη η απορία, γι' αυτό και το επανέφερα.

Ο δικός μου ο ζουζουνος είναι 10 ημερών, θηλάζει αποκλειστικά και για την ώρα τα πάμε μια χαρά. Το θέμα μας είναι η αλλαγή της πάνας. Τον αλλάζω πριν τον θηλασμό (τον πλένω κανονικά), τρώει, περιμένω λίγη ώρα να ενεργηθεί και τον ξαναλλάζω (πάλι τον πλένω στον νηπτήρα). Ενώ όμως έχει γλαρώσει ο καυμενούλης μετά το θηλασμό, τον ξυπνάω με το πλύσιμο και για να τον χαλαρώσω τον ξαναβάζω στο στήθος, οποτε και ή θα κοιμηθεί στα 10 λεπτά ή θα ξαναφάει κανα μισάωρο, θα ξανακάνει κακάκια κοκ... Εδώ διάβασα ότι δεν τα πάμε πάντα για πλύσιμο με νερό τα πιτσιρίκια. Δηλαδή πώς τα καθαρίζουμε, με μωρομάντηλα? Φοβάμαι πολύ μη μου συγκαεί, ήδη ο πισινούλης του είναι λίγο κοκκινούλης σ' ένα σημείο. Τι με συμβουλεύετε να κάνω? Οπως καταλάβατε, είμαι νέα μαμα και λίαν αγχωμένη...

:cry:

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ζουζουνέλ, έτσι είναι τα μωράκια που θηλάζουν γαι τις πρώτες 20-30 μέρες. Η θηλαστική κίνηση στο στήθος κάνει το εντεράκι τους να κινείται και κάνουν κακά. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο.

Εμένα σταμάτησε να τα κάνει το βράδυ γύρω στις 25 μέρες.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Να συνεχίσω έτσι δλδ? Τον λυπάμαι τον καυμενούλη να τον ξυπνάω, αλλά και τα κακάκια δε μπορεί να μένουν πάνω του.

Να χρησιμοποιήσω και μωρομάντηλα αντι για πλύσιμο κάποιες φορες, για να μην ξυπνάει?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Να συνεχίσω έτσι δλδ? Τον λυπάμαι τον καυμενούλη να τον ξυπνάω, αλλά και τα κακάκια δε μπορεί να μένουν πάνω του.

Να χρησιμοποιήσω και μωρομάντηλα αντι για πλύσιμο κάποιες φορες, για να μην ξυπνάει?

 

Ποτε γέννησες εσυ ???? Να σου ζησει !!!!!!!!!!!!!!!! :D:D

Εχει η weleda ενα βοτανόλουτρο που μπορεις να περνας το πωπουδακι του μωρου και να μην το ξεβγαζεις . Μην βαζεις μωρομάντηλα , δεν κανουν καλο . (στειλε μαιλ αν θελεις στο μελος medreterra να σε ενημερώσει για το προιον) :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολυ για τις ευχές! Και για τις συμβουλές βεβαίως-βεβαίως! :D

Αύριο το ζουζουνάκι μου κλείνει 2 εβδομάδες! :D

Μωρομάντηλα δε θέλω να χρησιμοποιήσω, γι' αυτό και προβληματίζομαι.

Τελικά κάνω το εξής: πριν το θηλασμό τον αλλάζω και τον πλένω κανονικά στο μπάνιο. Μετά τον θηλασμό περιμένω λίγη ώρα αφού τελειώσουμε το φαγητό και πάνω στην αλλαξιέρα τον καθαρίζω με αυτά τα στρογγυλά pad που χρησιμοποιούμε για ντεμακιγιάζ, τα οποία βρέχω με νεράκι και μετά τον στεγνώνω καλά με αυτά. Πώς σας φαίνετε σαν ιδέα? Δε θέλω να μου συγκαεί ο μικρουλίνος μου, προσπαθω να κατεβάσω ανώδυνες ιδέες...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...