Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πλυσιμο χεριων παιδου και μαμας


Recommended Posts

Λοιπον... εχω ενα μικρακι που τον ιουλιο γινεται 3ετων. Φυσικα τηρουμε με ευλαβεια τους κανονες υγιεινης, και ο βασικοτερος ολων θεωρω πως ειναι το πλυσιμο γενικα του σωματος, στην προκειμενη περιπτωση ομως θα θιξω το "πλυσιμο των χεριων", τοσο του μωρου οσο και των δικων μου χεριων!!!

 

Το θεμα μου ειναι το εξης: εκτος απο τα τα αυτονοητα (πλυσιμο χεριων μετα απο τουλετα, παιχνιδι-βολτα, αλλαγη πανας, πεταγμα σκουπιδιων κλπ...) σαφως πλενω και τα χερακια του μωρου, ομως καθε φορα πλενω ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ του μωρου και ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ τα δικα μου, ακομα και σε επιστροφη απο βολτα, και τωρα που βγαζουμε πανα για αγωγη τουαλετας το ιδιο θα εξακολουθω να κανω φυσικα, μηπως σε καποιο σημειο ειμαι υπερβολικη???

 

Ευχαριστω!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τι εννοείς ξεχωριστά; Εγώ όταν γυρίζουμε από βόλτα πχ πλένω πρώτα τα δικά μου χέρια και μετά βοηθάω τον γιό μου (τώρα έγινε 3) να πλύνει τα δικά του.

Πάντως το πλύσιμο χεριών το θεωρώ και εγώ πάρα πολύ σημαντικό και αυτά που γράφεις δεν μου φαίνονται υπερβολικά!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ξεχωριστά; Εγώ όταν γυρίζουμε από βόλτα πχ πλένω πρώτα τα δικά μου χέρια και μετά βοηθάω τον γιό μου (τώρα έγινε 3) να πλύνει τα δικά του.

Πάντως το πλύσιμο χεριών το θεωρώ και εγώ πάρα πολύ σημαντικό και αυτά που γράφεις δεν μου φαίνονται υπερβολικά!

 

Ξεχωριστα εννοω πως πλενω με μια δοση κρεμοσαπουνο (με μελι) του μωρου, τα ξεπλενω, τα σκουπιζω, και μετα με μια δοση dettol πλενω τα δικα μου!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Α όπως και εγώ αλλά αντίστροφα δηλαδή. Κοίτα εγώ πλένω πρώτα τα δικά μου με τη λογική ότι έτσι θα είναι καθαρά ώστε να πλύνω του μικρού, να πιάσω την πετσέτα κλπ. Εγώ και στους δυό μας Dettol χρησιμοποιώ, μόνο στο μωρό μας (10 μηνών) χρησιμοποιώ διαφορετικό σαπούνι και πετσετάκι.

Πάντως normal μου φαίνεται αυτό που περιγράφεις.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Α όπως και εγώ αλλά αντίστροφα δηλαδή. Κοίτα εγώ πλένω πρώτα τα δικά μου με τη λογικά ότι έτσι θα είναι καθαρά ώστε να πλύνω του μικρού, να πιάσω την πετσέτα κλπ. Εγώ και στους δυό μας Dettol χρησιμοποιώ, μόνο στο μωρό μας (10 μηνών) χρησιμοποιώ διαφορετικό σαπούνι και πετσετάκι.

Πάντως normal μου φαίνεται αυτό που περιγράφεις.

 

Πετσετα εγω εχω ξεχωριστη για τη μικρουλα μου (ισως και γιαυτο το κανω αναποδα οπως λες), απλα δεν βαζω στο μωρο dettol γιατι στην αρχη που το χρησιμοποιησα διαπιστωσα πως τα χερακια της αφυδατωνονται ενω με το palmolive (μελι) ειδα διαφορα!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου φαίνεται λίγο υπερβολικό αυτό που περιγράφεις. Η απομάκρυνση των μικροβίων γίνεται κυρίως με μηχανικό τρόπο (με το τρίψιμο) άρα γιατί να βάλεις χωριστά σαπούνια; Και γιατί χωριστές πετσέτες;

 

Εμείς συνήθως καθαριζόμαστε με μαντηλάκια τύπου wet hankies και όταν πλένουμε τα χέρια μας, τα πλένουμε μαζί - ίδιο σαπούνι, ίδια πετσέτα.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται λίγο υπερβολικό αυτό που περιγράφεις. Η απομάκρυνση των μικροβίων γίνεται κυρίως με μηχανικό τρόπο (με το τρίψιμο) άρα γιατί να βάλεις χωριστά σαπούνια; Και γιατί χωριστές πετσέτες;

 

Εμείς συνήθως καθαριζόμαστε με μαντηλάκια τύπου wet hankies και όταν πλένουμε τα χέρια μας, τα πλένουμε μαζί - ίδιο σαπούνι, ίδια πετσέτα.

 

Η απομακρυνση των μικροβιων γινεται ΚΑΙ με το τριψιμο αλλα οχι μονο με αυτο (πολυ σημαντικο ρολο παιζει και ο παραγοντας "χρονος/διαρκεια")!!! Ουσιαστικα θελουμε να επιτυχουμε την απομακρυνση οσο τον δυνατον περισσοτερων μικροβιων, ΧΩΡΙΣ ομως να τα επαναφερουμε, και η ιδια πετσετα αλλα και το ταυτοχρονο πλυσιμο 4 χεριων (παιδιου-μαμας) μονο αυτο δεν επιτυγχανει (κατα τη γμωμη μου παντα, προς τα εκει κλεινω)!!! :)

 

Την τακτικη αυτη (του ξεχωριστου πλυσιματος) την ακολουθω με ευλαβεια απο τοτε που ξεκινησα να πλενω τα χερακια του παιδιου, απλα ηθελα και τις δικες σας αποψεις επι του θεματος!!!

 

Σημ: εμεις αυτα τα μαντηλακια τα χρησιμοποιουμε οταν ειμαστε εκτος και δεν υπαρχει η δυνατοτητα να βρω ΑΜΕΣΑ νερο και σαπουνι!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Η απομακρυνση των μικροβιων γινεται ΚΑΙ με το τριψιμο αλλα οχι μονο με αυτο (πολυ σημαντικο ρολο παιζει και ο παραγοντας "χρονος/διαρκεια")!!!

Μα αυτό λέω κι εγώ, αυτό που παίζει ρόλο είναι ο τρόπος που καθαρίζεις τα χέρια, αν τρίβεις ανάμεσα στα δάχτυλα και για πόση ώρα, και όχι αν χρησιμοποιείς αυτό το σαπούνι ή το άλλο. Οπότε πλένεις, τρίβεις, ξεπλένεις, κλείνεις την βρύση χρησιμοποιώντας τον αγκώνα σου :P και σκουπίζεσαι. Η χωριστή πετσέτα δεν ξέρω τι σκοπό εξυπηρετεί. Αν τα 4 χέρια είναι καθαρά μετά το πλύσιμο, μπορούν να σκουπιστούν στην ίδια πετσέτα. Αν δεν είναι καθαρά, πρέπει να πλυθούν λίγο ακόμα ;)

 

Νομίζω ότι είναι υπερβολή τα χωριστά σαπούνια και οι χωριστές πετσέτες. Δεν είσαστε χειρούργοι, δεν προσπαθείτε να κάνετε απολύμανση. Άλλωστε μόλις πιάσετε ένα πόμολο ή ένα παιχνίδι, αμέσως θα μεταφέρετε νέες σκόνες, βρωμιές ή μικρόβια στα χέρια σας.

 

Αλήθεια, τον παιδίατρο τον έχεις ρωτήσει;

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό λέω κι εγώ, αυτό που παίζει ρόλο είναι ο τρόπος που καθαρίζεις τα χέρια, αν τρίβεις ανάμεσα στα δάχτυλα και για πόση ώρα, και όχι αν χρησιμοποιείς αυτό το σαπούνι ή το άλλο. Οπότε πλένεις, τρίβεις, ξεπλένεις, κλείνεις την βρύση χρησιμοποιώντας τον αγκώνα σου :P και σκουπίζεσαι. Η χωριστή πετσέτα δεν ξέρω τι σκοπό εξυπηρετεί. Αν τα 4 χέρια είναι καθαρά μετά το πλύσιμο, μπορούν να σκουπιστούν στην ίδια πετσέτα. Αν δεν είναι καθαρά, πρέπει να πλυθούν λίγο ακόμα ;)

 

Νομίζω ότι είναι υπερβολή τα χωριστά σαπούνια και οι χωριστές πετσέτες. Δεν είσαστε χειρούργοι, δεν προσπαθείτε να κάνετε απολύμανση. Άλλωστε μόλις πιάσετε ένα πόμολο ή ένα παιχνίδι, αμέσως θα μεταφέρετε νέες σκόνες, βρωμιές ή μικρόβια στα χέρια σας.

 

Αλήθεια, τον παιδίατρο τον έχεις ρωτήσει;

 

Τωρα εσυ υπερβαλεις λιγο, τι σημασια εχει αν ειμαστε χειρουργοι η οχι??? δεν εχει να κανει με αυτο, εχει να κανει με τη θεσπιση κανονων υγιεινης της καθε οικογενειας και οχι με την απολυμανση, μιας που η απολυμανση απεχει πολυ απο το απλο "ξεχωριστο πλυσιμο/πετσετα". Επισης, θα γνωριζεις οτι εκει εξω υπαρχουν ειδη μικροβιων και βακτηριων που χρηζουν απολυμανσης και που δεν εχουν την ικανοτητα να σκοτωνονται απο μονα τους, ουτε και μπορουν να διακρινουν τους χειρουργους απο ολους υπολοιπους ;), οποτε θα ηταν σκοπιμο τουλαχιστον να μην εξαπλωνονται (κατ' εμε) οσο αυτο ειναι εφικτο!!!

 

Χωριστα κρεμοσαπουνα χρησιμοποιω επειδη πλενω ξεχωριστα χερια και επειδη το dettol αφυδατωνει τα χερακια της μικρης μου!!! Εγω ειμαι fun του dettol και δεν μπορω να το αποχωριστω, επομενως χρησιμοποιω αλλο κρεμοσαπουνο για το παιδι, πιο ηπιο!!!

 

Χμ..., ο καταλληλοτερος επι του θεματος ειναι ο λοιμωξιολογος που ρωτησα και μετα ο απλος παιδιατρος (αλλωστε παντα ρωταω πρωτα ανθρωπους που ειναι "ειδικοι" σε τετοια θεματα), ωστοσο και οι 2 ηταν καθετοι, ξεχωριστο πλυσιμο και ξεχωριστη πετσετα μεχρι την σχολικη ηλικια τουλαχιστον, ουτως η αλλως το παιδι κατα τη σχολικη ηλικια αυτονομειται και ειναι σε θεση να πλενει τα χερακια μονο του!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Εμεις πλενουμε μαζι και τα 4 χερια και τα σκουπιζουμε μαζι στην πετσετα...ολα τα αλλα μου φαινινται υπερβολικα αν κατσω να αναλογιστω τι μπορει να συμβαινει στον παιδικο σταθμο που καθεται απο το πρωι μεχρι το μεσημερι:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

Στο κατω κατω δεν μπορουμε με τιποτε να ξεφυγουμε απο τα μικροβια, μας περιστοιχιζουν και κανουν παρτυ πανω μας με το που θα ακουμπησουμε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα,

Εγώ πράττω ανάλογα το είδος της βόλτας (=το πόσο λερωμένα είναι τα χέρια του μικρου).

α)βόλτα για κάνα τρίωρο στην παιδική μες την άμμο και τα χώματα(κουβαδάκια κλπ): αγκαλιά απ το χώλ και κατευθείαν στο μπάνιο, ρούχα στα άπλυτα, πλένω τα χέρια και των δύο μας ταυτόχρονα, ντετόλ, πολύ καθαρά, ίδια πετσέτα. Και τα μούτρα. Αν πλύνω τα δικά μου με τη λογική της Izaki αυτός θα πειράζει πράγματα μέσα στο μπάνιο με τα βρόμικα χέρια του κ δεν το θέλω.

β) βόλτα στην παιδική όπου έκανε κούνιες/τσουλήθρα αλλά χωρίς να παίξει με χώματα: παρομοίως με α) χωρίς να είμαι τόσο υστερική και χωρίς να αλλάξει ρούχα.

γ)βόλτα όπου δεν κατέβηκε απʼτο καρότσι (πχ. σουπερμάρκετ), ή σύντομη βόλτα με τα πόδια πχ για ψωμί: εκεί θα πλύνουμε τα χέρια αλλά δεν είμαι και υστερική, δηλαδή δε πειράζει να μείνει 1-2 λεπτά με άπλυτα χέρια, αν διψάω π.χ. ή αν κατουριέμαι.

 

Αν είμαστε στο μπαλκόνι πάλι μόλις μπούμε μέσα θα τα πλύνουμε αλλά όχι με ντετόλ, με απλό κρεμοσάπουνο (έχω ακούσει ότι το πολύ ντετόλ δεν κάνει καλό).

 

Ταυτόχρονα έχω και τη μικρή, την οποία βγάζω από μάρσιπο ή καρότσι και την αφήνω κάτω στο χώλ και της οποίας πλένω τα χέρια τελευταία. Αν κλαίει και είμαστε στο γ) την παίρνω αγκαλιά, αν είμαστε στα α) ή β) την αφήνω να κλαίει, δυστυχώς.

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Αν πλύνω τα δικά μου με τη λογική της Izaki αυτός θα πειράζει πράγματα μέσα στο μπάνιο με τα βρόμικα χέρια του κ δεν το θέλω.

 

 

Εντάξει ο γιός σου είναι και πιο μικρούλης οπότε λογικό είναι να μην μπορεί να περιμένει.

Εγώ τα ρούχα τα αλλάζω πάντα μετά από έξοδο κατά την οποία το παιδί θα καθίσει κάπου (παιδική χαρά, εστιατόριο κλπ). Τα χέρια όταν είμαστε έξω τα καθαρίζουμε και εμείς με wet wipes και μετά (επειδή τα βάζει συχνά στο στόμα) τα ξεπλένω με λίγο νερό από το παγουράκι του.

Το μωρό μας και εμάς περιμένει στο καρότσι αλλά ευτυχώς είναι υπομονετικός - τις περισσότερες φορές τουλάχιστον :wink:

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εσυ υπερβαλεις λιγο, τι σημασια εχει αν ειμαστε χειρουργοι η οχι???

Η σημασία είναι αυτό που είπε η love4. Ότι μικρόβια υπάρχουν παντού γύρω μας, ότι όσο το παιδί είναι έξω από το σπίτι έχει πιάσει άπειρα πράγματα που δεν είναι τόσο καθαρά και έχει βάλει χέρια στο στόμα, έχει τρίψει μάτια κλπ και επίσης ότι αμέσως μετά το πλύσιμο θα πιάσει πράγματα που δεν είναι καθαρά, συνεπώς δεν βλέπω γιατί το πλύσιμο των χεριών να γίνει τελετουργία με χωριστά σαπούνια και πετσέτες.

 

ΟΚ κατανοώ το χωριστό σαπούνι στη δική σου περίπτωση, αλλά η χωριστή πετσέτα δεν ξέρω ποιον σκοπό εξυπηρετεί. Αν μιλούσαμε για πετσέτα προσώπου, καταλαβαίνω πως είναι καλύτερα να είναι χωριστή, αλλά η πετσέτα των χεριών γιατί να είναι χωριστή? Εκτός αν έχεις κάποια πάθηση των νυχιών ή του δέρματος που είναι κολλητική.

 

Πάντως να ρωτήσω κάτι άλλο; Τη βρύση πώς την κλείνεις μετά; Την πόρτα του μπάνιου πώς την ανοίγεις και την κλείνεις; Δεν είναι γεμάτες μικρόβια αυτές οι επιφάνειες που μεταφέρονται στα χέρια σου;

 

Αυτό με τα πόμολα και τις βρύσες το έχω απορία. Αφού ανοίγουμε τη βρύση με βρώμικα χέρια, όταν την κλείνουμε με καθαρά, δεν τα ξαναβρωμίζουμε??

Link to comment
Share on other sites

Η σημασία είναι αυτό που είπε η love4. Ότι μικρόβια υπάρχουν παντού γύρω μας, ότι όσο το παιδί είναι έξω από το σπίτι έχει πιάσει άπειρα πράγματα που δεν είναι τόσο καθαρά και έχει βάλει χέρια στο στόμα, έχει τρίψει μάτια κλπ και επίσης ότι αμέσως μετά το πλύσιμο θα πιάσει πράγματα που δεν είναι καθαρά, συνεπώς δεν βλέπω γιατί το πλύσιμο των χεριών να γίνει τελετουργία με χωριστά σαπούνια και πετσέτες.

 

ΟΚ κατανοώ το χωριστό σαπούνι στη δική σου περίπτωση, αλλά η χωριστή πετσέτα δεν ξέρω ποιον σκοπό εξυπηρετεί. Αν μιλούσαμε για πετσέτα προσώπου, καταλαβαίνω πως είναι καλύτερα να είναι χωριστή, αλλά η πετσέτα των χεριών γιατί να είναι χωριστή? Εκτός αν έχεις κάποια πάθηση των νυχιών ή του δέρματος που είναι κολλητική.

 

Πάντως να ρωτήσω κάτι άλλο; Τη βρύση πώς την κλείνεις μετά; Την πόρτα του μπάνιου πώς την ανοίγεις και την κλείνεις; Δεν είναι γεμάτες μικρόβια αυτές οι επιφάνειες που μεταφέρονται στα χέρια σου;

 

Αυτό με τα πόμολα και τις βρύσες το έχω απορία. Αφού ανοίγουμε τη βρύση με βρώμικα χέρια, όταν την κλείνουμε με καθαρά, δεν τα ξαναβρωμίζουμε??

 

Μα φυσικα υπαρχουν μικροβια παντου, και πριν και μετα το πλυσιμο, αυτο δεν σημαινει ομως οτι δεν πρεπει να τηρουμαι καποιους κανονες εφοσον μπορουμε να αποφυγουμε την εξαπλωση, τα λιγοτερα μικροβια θελουμε, οχι καθολου μικροβια!!!

 

Η δικη μου βρυση δεν μπορει να κλεισει με τον αγκωνα (οπως να κλεινει ενδεχομενως η δικη σου και πολλων αλλων) παρολαυτα ομως το κανετε, ετσι δεν ειναι??? ;), (...και για εμενα καλα κανετε!!!).

 

Γιαυτο λεω, ειναι θεσπιση κανονων προσωπικης υγιεινης που οριζει η καθε οικογενεια, δεν ειπα και ουτε φυσικα ειμαι τοσο αφελης ωστε να πιστευω οτι με αυτη την τακτικη θα απαλλαγουμε απο τα μικροβια, με αυτα ζουμε αλλωστε!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Που χάθηκες koalaki??

 

Κοιτά εμείς τα πλένουμε με ίδιο σαπούνι απλό antibacterial και αν ερχόμαστε μεσα απο παιδικο η λεωφορεία κλπ βάζω και ενα antibacterial gel .. Προσωπικά χρησιμοποιούμε ίδια πετσέτα ίδια σαπούνια αλλα του καθενός όπως του κάτσει

Απλα να πω ομως οτι εμείς προσωπικά δεν το κάνουμε πολυ big deal το πλύσιμο των χεριών, το κάνουμε γρήγορα και αυτο ήτανε, δεν το συζητάμε καν

Ο λογος ειναι οτι σε αυτή την ηλικία τα μικρά έχουν μια τάση για OCD (obsessive compulsive disorder , sorry δεν το ξέρω καθόλου ελληνικά) οπου μερικα πράγματα τους γίνονται εμμονή!

Εχω παρατηρήσει δυο παιδάκια φίλων μου παρόμοια ηλικία που έχουν μεγαλη εμμονή με καθαριότητα .. Ειδικά το ενα προχθές είχε λίγη βρωμια στα χεράκια του και έκανε σαν τρελλο για μωρομαντηλα... Αναστατώθηκα λιγο που το είδα έτσι :-(

 

Οποτε για μας (επειδή και ο δικός μου αρχιςε να εχει τάσεις αλλα τις σταμάτησε) γρήγορο ξέπλυμα και τιποτα άλλο :wink:

Αλλα γενικώς κανε οτι σε βολεύει!

Link to comment
Share on other sites

Μα φυσικα υπαρχουν μικροβια παντου, και πριν και μετα το πλυσιμο, αυτο δεν σημαινει ομως οτι δεν πρεπει να τηρουμαι καποιους κανονες εφοσον μπορουμε να αποφυγουμε την εξαπλωση, τα λιγοτερα μικροβια θελουμε, οχι καθολου μικροβια!!!

Συμφωνώ, απλά για το θέμα της χωριστής πετσέτας δεν καταλαβαίνω πώς βοηθάει. Αν εσύ πάντα πλένεις τα χέρια σου όπως πρέπει, και το παιδί το ίδιο, τότε τι νόημα έχουν οι χωριστές πετσέτες?

 

Όπως και τα χωριστά σαπούνια δηλαδή, αλλά ΟΚ εκεί καταλαβαίνω ότι έχεις μια προτίμηση για την τάδε μάρκα, σεβαστό.

 

Εγώ ομολογώ ότι είμαι πολύ πιο χύμα, ίδια πετσέτα και ίδιο σαπούνι, και σαπούνι ό,τι να 'ναι (βασικά ό,τι έχει προσφορά το σούπερ μάρκετ). Το μόνο στο οποίο επιμένω είναι στη διάρκεια πλυσίματος και στον τρόπο (τρίψιμο και ανάμεσα στα δάχτυλα).

 

Αλλά αυτό με τις βρύσες και τα πόμολα δεν μπορώ να το βγάλω από το μυαλό μου. Έβλεπα ένα βίντεο πρόσφατα που έδειχνε κάποιος τον σωστό τρόπο πλυσίματος των χεριών. Μέχρι και πόση ώρα πρέπει να τα τρίβεις μας είπε (όσο να πεις 2 φορές το happy birthday to you με κανονικό ρυθμό), αλλά μετά έκλεισε τη βρύση με τα πεντακάθαρα χεράκια του - την ίδια βρύση που είχε ανοίξει με βρώμικα χέρια πριν αρχίσει την ...απολύμανση :shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Κ εμεις με μαντηλακι καθαριζουμε τα χερακια στη βολτα μεχρι να παμε σπιτι.

Στο σπιτι πλενω πρωτα τα δικα μου και μετα της μικρης με το κοινο σαπουνι χεριων που εχουμε. Καμια φορα, αν τα πλυνουμε στην κουζινα, και με το proderm για τα πιατα. Πετσετουλα μ'αρεσει να εχει ο καθενας τη δικη του οποτε τη σκουπιζω με τη δικη της.

Το μεγααααααλο ομως προβλημα ειναι οτι εμεις πιπιλαμε το δαχτυλο μας και παααααρα πολλες φορες εχει τυχει να το βαλει στο στομα πριν καν της το καθαρισω με μαντηλακι... :?

Koalaki τι εχεις να πεις γι'αυτο......? :shock:

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κ εμεις με μαντηλακι καθαριζουμε τα χερακια στη βολτα μεχρι να παμε σπιτι.

Στο σπιτι πλενω πρωτα τα δικα μου και μετα της μικρης με το κοινο σαπουνι χεριων που εχουμε. Καμια φορα, αν τα πλυνουμε στην κουζινα, και με το proderm για τα πιατα. Πετσετουλα μ'αρεσει να εχει ο καθενας τη δικη του οποτε τη σκουπιζω με τη δικη της.

Το μεγααααααλο ομως προβλημα ειναι οτι εμεις πιπιλαμε το δαχτυλο μας και παααααρα πολλες φορες εχει τυχει να το βαλει στο στομα πριν καν της το καθαρισω με μαντηλακι... :?

Koalaki τι εχεις να πεις γι'αυτο......? :shock:

 

Ωχ αυτο ειναι πρόβλημα! Και φαντάζομαι το πιπιλαει και οταν ειναι εξω σε παιδικές χαρές κλπ;;

Πάντως στην ηλικία της μικρής σου έτσι και αλλιώς τα μικρά βάζουν το χέρι ατο στομα πολυ (μαζι με αλλα βρώμικα αντικείμενα !!).. Αλλα αν μεγαλώσει και συνεχίσει να πιπιλαει θα ειναι δύσκολο ειδικά με υγιεινή!!

Link to comment
Share on other sites

Αλλά αυτό με τις βρύσες και τα πόμολα δεν μπορώ να το βγάλω από το μυαλό μου. Έβλεπα ένα βίντεο πρόσφατα που έδειχνε κάποιος τον σωστό τρόπο πλυσίματος των χεριών. Μέχρι και πόση ώρα πρέπει να τα τρίβεις μας είπε (όσο να πεις 2 φορές το happy birthday to you με κανονικό ρυθμό), αλλά μετά έκλεισε τη βρύση με τα πεντακάθαρα χεράκια του - την ίδια βρύση που είχε ανοίξει με βρώμικα χέρια πριν αρχίσει την ...απολύμανση :shock::shock::shock:

 

Α, καλα, εδω σηκωνω τα χερια ψηλα (κυριολεκτικα και μεταφορικα, χαχα :lol:)!!! Ξερεις τι πιστευω πως θα βοηθουσε σε αυτο το προβλημα??? θα επρεπε να υπαρχει σε καθε νιπτηρα κλεισιμο βρυσης με ειδικο μηχανισμο/κουμπι κατω στα ποδια (οσο και παρατραβηγμενο αν ακουγεται), μονο ετσι πιστευω πως ισχυει η εννοια της απολυμανσης στη προκειμενη περιπτωση!!!

 

Παντως οι αποψεις για τον χρονο πλυσιματος διιστανται, γνωριζω πως πρεπει να αφιερωνουμε κοντα στο μισο λεπτο πανω-κατω, ελα ντε ομως που η πλειοψηφια (οσων πλενουν χερια, γιατι υπαρχει και κοσμος που ειτε στερειται κανονων υγιεινης, ειτε βαριεται) αφιερωνει μολις 6 δευτερολεπτα!!! :shock:

 

Σημ1: ...και εστιαζω στη βρυση γιατι απο τη λεκανη τουαλετας μεχρι τη βρυση δεν μεσολαβει καποιος αλλος τροπος καθαρισματος, ενω ας πουμε αν ειμαστε βολτα και μεχρι να φτασουμε στο σπιτι και να ακουμπησουμε τα πομολα πορτας ισως να εχουμε πριν χρησιμοποιησει μαντηλακια καθαρισμου αν το απαιτει η κατασταση και ετσι να ειναι ισως πιο light η περιπτωση για τα πομολα!!!

 

Σημ2: μου κανει εντυπωση ομως το εξης, δεν ειχε το βιντεο επισημανσεις τυπου (κλειστε τη βρυση με χειροπετσετες κλπ...)???!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τι χωριστές πετσέτες και σαπούνια μου λέτε, τι κλείσιμο βρύσης με αγκώνα κλπ; :-)

 

Εμένα η μεγάλη μου όταν ήταν ενός έτους ή λίγο παραπάνω, έπεσε σε ένα κατάστημα κάτω και άρχισε να γλείφει (!!!) το πατάκι. Μέχρι να τη σηκώσω φαντάζομαι ότι είχε καταπιεί τόνους μικροβίων. Υποθέτω ότι αν την είχα μέχρι τότε σε αποστειρωμένο περιβάλλον θα είχε αρρωστήσει πάραυτα! Οπότε για μένα, τα περισσότερα από τα μικρόβια είναι φίλοι μας (!), εφόσον δεν μπορούμε να τα αποκλείσουμε από την καθημερινότητά μας :-)

 

Ως προς το συγκεκριμένο θέμα η γνώμη μου είναι να κάνεις ό,τι σε βολεύει εφόσον δεν καταπιέζεσαι και φυσικά εφόσον δεν γίνεται εμμονή.

Link to comment
Share on other sites

Κ εμεις με μαντηλακι καθαριζουμε τα χερακια στη βολτα μεχρι να παμε σπιτι.

Στο σπιτι πλενω πρωτα τα δικα μου και μετα της μικρης με το κοινο σαπουνι χεριων που εχουμε. Καμια φορα, αν τα πλυνουμε στην κουζινα, και με το proderm για τα πιατα. Πετσετουλα μ'αρεσει να εχει ο καθενας τη δικη του οποτε τη σκουπιζω με τη δικη της.

Το μεγααααααλο ομως προβλημα ειναι οτι εμεις πιπιλαμε το δαχτυλο μας και παααααρα πολλες φορες εχει τυχει να το βαλει στο στομα πριν καν της το καθαρισω με μαντηλακι... :?

Koalaki τι εχεις να πεις γι'αυτο......? :shock:

 

Για να πω την μεγαααλη αληθεια εχω μια μικρουλα γυρω στα 3 που ΠΟΤΕ δεν εβαλε δαχτυλο στο στομα, μαλλον ειμαι τυχερη, εεε??? :)

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Που χάθηκες koalaki??

 

Κοιτά εμείς τα πλένουμε με ίδιο σαπούνι απλό antibacterial και αν ερχόμαστε μεσα απο παιδικο η λεωφορεία κλπ βάζω και ενα antibacterial gel .. Προσωπικά χρησιμοποιούμε ίδια πετσέτα ίδια σαπούνια αλλα του καθενός όπως του κάτσει

Απλα να πω ομως οτι εμείς προσωπικά δεν το κάνουμε πολυ big deal το πλύσιμο των χεριών, το κάνουμε γρήγορα και αυτο ήτανε, δεν το συζητάμε καν

Ο λογος ειναι οτι σε αυτή την ηλικία τα μικρά έχουν μια τάση για OCD (obsessive compulsive disorder , sorry δεν το ξέρω καθόλου ελληνικά) οπου μερικα πράγματα τους γίνονται εμμονή!

Εχω παρατηρήσει δυο παιδάκια φίλων μου παρόμοια ηλικία που έχουν μεγαλη εμμονή με καθαριότητα .. Ειδικά το ενα προχθές είχε λίγη βρωμια στα χεράκια του και έκανε σαν τρελλο για μωρομαντηλα... Αναστατώθηκα λιγο που το είδα έτσι :-(

 

Οποτε για μας (επειδή και ο δικός μου αρχιςε να εχει τάσεις αλλα τις σταμάτησε) γρήγορο ξέπλυμα και τιποτα άλλο :wink:

Αλλα γενικώς κανε οτι σε βολεύει!

 

 

Εγινε αισθητη η απουσια μου??? αχαχα!!! Εχω ανοιχτη τη σελιδα (φορουμ) 24 ωρες το 24ωρο απλα το τελευταιο διαστημα ειχα χρονο μονο για τη δουλεια μου!!!

 

Ναι, καταλαβαινω τι θελεις να πεις με τον αγγλικο ορο αλλα αν υποψιαστω εμμονη φυσικα θα πατησω φρενο. Ομως δεν νομιζω να ειναι εμμονη η προσωπικη πετσετουλα η το ξεχωριστο πλυσιμο???!!! Εμμονη θεωρω πως ειναι αυτο που ανεφερες με το παιδακι, δλδ ειναι φανερο οτι δεν εχει ανοχη στο οτιδηποτε βρωμικο ειναι πανω στα χερακια του!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Για να πω την μεγαααλη αληθεια εχω μια μικρουλα γυρω στα 3 που ΠΟΤΕ δεν εβαλε δαχτυλο στο στομα, μαλλον ειμαι τυχερη, εεε??? :)

 

Και σου χω και χειροτερο...

Βρηκε ανοιχτη λεκανη (ναι τουαλετας) εβαλε χερι μεσα, ακουμπησε οχι νερο αλλα τοιχωματα και μετα στο στομα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Να ξερασω τωρα ή μετα...?????

 

Και ΝΑΙ! Εισαι ΠΟΛΥ τυχερη!!!!

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και σου χω και χειροτερο...

Βρηκε ανοιχτη λεκανη (ναι τουαλετας) εβαλε χερι μεσα, ακουμπησε οχι νερο αλλα τοιχωματα και μετα στο στομα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Να ξερασω τωρα ή μετα...?????

 

Και ΝΑΙ! Εισαι ΠΟΛΥ τυχερη!!!!

 

Καλα τι λες;; Μιλάς σοβαρά;;

Τουλαχιςτον πες μου οτι η λεκάνη ειναι δικιά σας!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...