Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ποικιλοχρους πιτυριαση!ΣΟΣ


Recommended Posts

εχετε ακουσει για αυτη την παθηση?θα σας τα πω απο την αρχη. 26 Αυγουστου γυρισα απο διακοπες που ημουν 2 μηνες. εκεινες τις μερες ειχα κατι κοκκινιλες μικρες στα χερια στις παλαμες και λιγο φαγουριζαν. Δεν τα εδωσα σημασια γιατι νομιζα οτι ειναι απο κανενα φαρμακο που εκανα διαφορες δουλιες στο σπιτι για να φυγω. μετα απο λιγες μερες εβγαλα λιγα ακομα. και μια μερα μεσα στην πρωτη βδομαδα βγηκα απο το μπανιο και ειδα στον καθρευτη πως ειχα και στο σωμα στο σημειο κατω αποτο σουτιεν γυρω γυρωστα σημεια που ιδρωνω δηλαδη.το εδειξα σε καποιες φιλες που ειναι γιατροι και το ονομασαν ετσι οπως τον τιτλο. ειπαν θα φυγει και θελει απλα πολυ καθαριοτητα. τελικα τιποτα και στη δευτερη βδομαδα εβγαλα και αλλα.πηγα σε δερματολογο και αυτος με ρωτουσε αν ειχα βγαλει κανενα μεγαλο στην αρχη (μητρικη πλακα λεγετε) του ειπα πως οχι μονο μικρα. αυτος με ειπε οτι νομιζει πως εχω ροδοχρους πιτυριαση που ειναι κατι παρομοιο με την ποικιλοχρους. χωρις ομως να αναφερει την δευτερη. μουδωσε να κανω εξετασεις αιματος που εκανα σημερα. τα αποτελεσματα ομως θα βγουν τιν τριτη αρα εχω 4 μερες ακομα. και βγαζω και αλλα.

τωρα... η ερωτηση μου. μπηκα στο ιντερνετ και ενημερωθηκα και για τα 2. περι της ροδοχρους δεν ταιριαζουν τα συμπτωματα. ενω αντιθετα για την ποικιλοχρους ειναι ολα απολυτα ταιριαστα σε μενα. λεει οτι ειναι μια παθηση η μυκητας του δερματος που γινετε απο ηλιο ιδρωτα και συνθετικα ρουχα.. θελει λεει να κανω συνεχεια μπανιο ναμαι καθαρη να προσεχω να μην ιδρωνω και φυσικα τα ρουχα. επισης λεει οτι πρεπει να παρω κρεμες και ειδικα σαμπουαν και ναμαι πολυ τακτικη σε αυτα γιατι αν δε προσεξω δε φευγουν και γινοντε χρονια.και ρωταω εγω τωρα. αν καποια κοπελα ξερει απο αυτο. να μου παει κανα τιπ εκτος του μπανιου που μπορω να κανω μεχρι να παρω κανονικα τα φαρμακα. σε 4 μερες θα χω γεμισει ακομα πιο πολυ και ειναι ακομα πιο δυσκολο στην αντιμετοπιση τους μετα.

 

ετσι μου ερχετε να παω στο γιατρο και να πω..ρε ανθρωπε ξερω τι εχω δωσε κανα φαρμακο να τελειωνουμε!

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


έτσι όπως τα γράφεις είναι supermama.

ο άντρας μου έχει ποικιλόχρους πιτυρίαση, κι εγώ όταν τα πρωτοείδα πανικοβλήθηκα, αλλά δεν είναι κάτι σοβαρό

ο άντρας μου παίρνει χαπάκια (δε θυμάμαι ποια τώρα) όταν είναι σε μεγάλη έξαρση και πλένεται στο σώμα με SELSUN (είναι αντιπιτυριδικό σαμπουάν) με το που βγαίνουν. Βασικά θα πλένεσαι με οποιοδήποτε προϊόν περιέχει θειούχο σελήνιο

Link to comment
Share on other sites

Χαλάρωσε, δεν είναι κάτι σοβαρό. Συνήθως οι γιατροί συνταγογραφούν αλοιφή trovacort + lamisil και όταν τα συμπτώματα είναι πάρα πολύ έντονα, με έντονη φαγούρα χάπια τα οποία τα παίρνεις 1 κάθε μήνα. Συνήθως ποτέ δεν εξαφανίζεται οριστικά ο μυκητας. Από όσο μου εξήγησε ένας καλός δερματολόγος όλοι έχουν το μύκητα, αλλά σε ορισμένους μόνο εκδηλώνονται τα σημάδια. Επίσης έχει σχέση με την κληρονομικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά και μην αγχώνεσαι τόσο.

Ξέρω ότι με βαμβάκι βάζουν πάνω στα σημάδια ένα σκεύασμα φαρμακείου, με βάμμα ιωδίου και σαλυκιλικό, αλλά δεν θυμάμαι την αναλογία και αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να τη βρω.

Επίσης τα χαπάκια είναι τα sporanox.

932708c9ku0fnaz0.gif
Link to comment
Share on other sites

Παλια ειχα αυτη την παθηση και θυμαμαι οτι εβαζα ενα σκευασμα που εφτιαχνε φαρμακοποιος με βαση το καθαρο οινοπνευμα αν δεν κανω λαθος. Δεν ειναι τιποτα σοβαρο.

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω για τις απαντησεις σας..

Τι εννοεις συνηθως δεν εξαφανιζετε ilonka19?τα σημαδια μενουν?

νουφαρο εσενα ο αντρας σου απο ποτε το εχει? δηλαδη θα ασχολουμε με αυτο για την υπολοιπη ζωη μου?δε το λεω απο πανικο...απορια ειναι.. αν και θα με χαλουσε να εχω σημαδια αλλα....

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης τα χαπάκια είναι τα sporanox.

 

αυτά είναι

του πρωτοεμφανίστηκαν νομίζω όταν υπηρετούσε (μετά τα 25 δλδ), βασικά ιδρώνει πάααρα πολύ...

είχαν 2 χρόνια να εμφανιστούν και φέτος το καλοκαίρι γέμισε.

δεν αφήνουν πάντως σημάδια όταν φεύγουν

Link to comment
Share on other sites

ααα.. οποτε αποτι κατλαβα αν σου ερθει μια φορα μπορει να το ξαναπαθεις.φφφ...καλα. τουλαχιστον δεν ειναι κατι ενοχλητικο. ακομα και φαγουρα σπανια εχω. να δουμε τωρα την τεταρτη τι θα μου δωσει και μενα ο γιατρος.

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...