Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τρελη φαγουρα απο κατω


Recommended Posts

Εψαχνα να βρω σχετικη ενοτητα να ανοιξω το θεμα και κατεληξα εδω χωρις να ξερω εαν ειναι η σωστη.

 

Απλα θα ηθελα μερικες συμβουλες και εμπειριες απο κοπελες που ισως περασαν το ιδιο με μενα καποια στιγμη.

 

Μιλω για μια ασταματητη φαγουρα που εχω απο 14/12 απο κατω.

Πηγα σε 2 διαφορετικους γυναικολογους.

Η πρωτη απλα κοιταξε και μου ειπε οτι εχω μυκητες και μου εδωσε Flucodrug χαπια, Lomexil κολπικη και Verdal τοπικη για μια εβδομαδα και μου υπεδηξε να πλενομαι με χαμομηλι, να μην φοραω στενα εσωρουχα και παντελονια, τα εσωρουχα να ειναι βαμβακερα κτλ.

 

Τα εκανα ολα αυτα, με αφησε για λιγες ΗΜΕΡΕΣ εντελως και επειτα αισθανομουν ελαχιστη φαγουρα καθημερινα αλλα δεν εδινα σημασια παρολα αυτα πλενομουν με χαμομηλι και ειδικο φαρμακευτικο αφρολουτρο.

 

Ο δευτερος που πηγα για να παρω και μια δευτερη γνωμη,

μου εκανε και τεστ ΠΑΠ και υπερηχο (μου βρηκε και μια μικρη κυστη παρεπιπτοντως και μου χορηγησε Primolut Nor 5mg), και τον ρωτησα εαν ειναι μηκυτιαση και μου ειπε πως δεν βλεπει κατι τετοιο, και τον ρωτησα γιατι εχω φαγουρα και τοσα υγρα και μου ειπε πως συνηθως η φαγουρα προκαλειται απο τα υγρασια στην περιοχη. Και μου υπεδειξε τα ιδια με την προηγουμενη γυναικολογο.

Μου εδωσε Tabl.Fungo χαπια (αυτο μπορω να διακρινω απο το χαρτι μιας και δεν τα εσω παρει ακομα), Lomexil κοπλικη και παλι και Travocort τοπικη κρεμα την οποια πηρα σημερα και λεω να χρησιμοποιησω μιας και με επιασε για ακομα μια φορα εντονα!

 

Σας παρακαλω δεν αντεχω αλλο....

Εχω κανει τα παντα και ησυχια δεν εχω βρει!

Αν καποια κοπελα εχει περασει τα ιδια ας μου πει καποια γνωμη!

 

Ευχαριστω και συγνωμη για το μεγαλο ποστ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τα Flucodrug τα πηρε κι εκεινος. Η πρωτη γυναικολογος ειχε πει πως εαν δεν εχει παρουσιασει κι εκεινος φαγουρα η ερεθισμο να μην βαλει κρεμα.

 

Ο δευτερος γυναικολογος μου ειπε πως εαν γινει εντονο το προβλημα καιξεκινησω την θεραπεια που μου εδωσε να παρει και ο συζυγος τα χαπια.

 

Προς το παρον πηρα μονο την τοπικη κρεμα.

Link to comment
Share on other sites

οι μυκητες μεταδιδονται,οποτε αν δεν γινει η καταλληλη θεραπεια και απο τους δυο σας το προβλημα θα υποτροπιαζει καλη μου.

καλο θα ηταν να ακολουθησεις τις οδηγιες του δευτερου γυναικολογου,κατα την δικη μου αποψη.

φιλικα:)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ένα καλό αντισηπτικό για πλύσιμο, όπως το χαμομήλι είναι και η ΣΟΔΑ (η μαγειρική σόδα σε σκόνη)!!!!!!!!!

 

έχεις παρατηρήσει μήπως η φαγούρα σε πιάνει από κάποια τροφή????

 

εμένα με πιάνει τρομερή φαγούρα από κάτω -μιλάμε να θέλω να σκίσω τη σάρκα μου - αμά φάω παντσέτα χοιρινή!!!! Μια φορά είχαμε παραγγείλει έξω χοιρινή μπριζόλα, και προφανώς αυτό ήταν παντσέτα και μέχρι να γυρίσουμε σπίτι χτυπιόμουν και ούρλιαζα στο αυτοκίνητο!!!!!! Δεν ήμουν σε θέση να φτιάξω χαμομηλόνερο και σοδόνερο για να πλυθώ...............

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λες οτι σου ειπαν οτι δεν ειναι μυκιτες αλλα σου δωσαν θεραπεια για μυκιτες να κανετε και οι δυο την θεραπεια οπως ειπε και η κοπελα πριν απο μενα και να ξαναπλυνεις ολα σου τα εσωρουχα και να τα σιδερωνεις.παντως με κυστη σχεση δεν νομιζω να εχει η φαγουρα.αν δεις οτι δεν περναει θα τους πεις να σου δωσουν αλλη αγωγη

Link to comment
Share on other sites

επισης εκτος απο αυτα που σου προτειναν οι αλλες κυριες τα οποια ειναι σωστα εγω θα σου προτεινα να κανεις και μια πληρη καλλιεργεια κολπικου(αεροβια-αναεροβια-μυκοπλασμα-ουρεοπλασμα -χλαμυδια)για να εισαι σιγουρη οτι δεν υπαρχει παραλληλα με τους μυκητες και κατι αλλο

0gbKp3.png

w1Yrp3.png

Link to comment
Share on other sites

αλλαξε οπωσδηποτε και το απορρυπαντικο που πλενεις τα εσωρουχα σου.μπορει να σου προκαλει αλλεργια στην ευαισθητη περιοχη.εγω την ειχα πατησει ετσι με το skip μολις το αλλαξα σταματησε αμεσως η φαγουρα

0gbKp3.png

w1Yrp3.png

Link to comment
Share on other sites

επισης εκτος απο αυτα που σου προτειναν οι αλλες κυριες τα οποια ειναι σωστα εγω θα σου προτεινα να κανεις και μια πληρη καλλιεργεια κολπικου(αεροβια-αναεροβια-μυκοπλασμα-ουρεοπλασμα -χλαμυδια)για να εισαι σιγουρη οτι δεν υπαρχει παραλληλα με τους μυκητες και κατι αλλο

 

Αυτο για να ειμαι ειλικρινης δεν το εχω ξανακουσει! Δεν εχω ιδεα τι ειναι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η καλλιεργεια κολπικου υγρου,περιλαμβανει την ανιχνευση αεροβιων κι αναεροβιων παθογονων μικροργανισμων(μικροβια)που ζουν κι αναπτυσσονται στον βλεννογονο(κολπο)καθως επισης ανιχνευονται διαφορα βακτηρια,ιοι κτλ

 

 

Link to comment
Share on other sites

Mummycorfu πήρες πρόσφατα αντιβίωση? Πριν εμφανιστεί η φαγούρα εννοώ!

 

 

Nαι εχω και τετοιο ιστορικο! Πριν εμφανιστει η φαγουρα εμφανισα κυστη κοκκιγως και μου χορηγηθηκαν 2 αντιβιωσεις και ενα γαστροανθεκτικο.

Επειτα εμφανιστηκαν οι μυκητες!

Η κουμπαρα μου, μου ειπε πως μαζι με αυτα τα χαπια θα επρεπε να μο ειχαν δωσει και ενα αλλο το οποιο σκοτωνει τους μηκυτες!

Κατι τετοιο δεν μου εδωσαν και πιστευω πως ολη αυτη η ταλαιπωρια μου οφειλεται απο αυτην την παραλειψη!

Link to comment
Share on other sites

Από εκεί είναι οι μύκητες. Την έχω πατήσει και εγώ 2-3 φορές. Με την θεραπεία θα περάσει απλά θέλει υπομονή και πρέπει να πάρει θεραπεία και ο σύζυγος. Αν θυμάμαι καλά απαγορεύονται οι επαφές για κάποιο διάστημα.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καποια φορα που το ειχα παθει κι εγω...ο γιατρος εκτος απο υπερηχο και τεστ ΠΑπ μου εκανε και καλλιεργια κολπικου υγρου οπως ειπε και καποια κοπελα παραπανω.Μου κανει εντυπωση που κανεις απο τους 2 γιατρους δε σου εκανε.Τελικα δεν ειχε δειξει κατι και αν θυμαμαι καλα μου ειχε δωσει τα υποθετα κατι κολπικα υποθετα να βαζω για 2 εβδομαδες και μετα μου περασε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καποια φορα που το ειχα παθει κι εγω...ο γιατρος εκτος απο υπερηχο και τεστ ΠΑπ μου εκανε και καλλιεργια κολπικου υγρου οπως ειπε και καποια κοπελα παραπανω.Μου κανει εντυπωση που κανεις απο τους 2 γιατρους δε σου εκανε.Τελικα δεν ειχε δειξει κατι και αν θυμαμαι καλα μου ειχε δωσει τα υποθετα κατι κολπικα υποθετα να βαζω για 2 εβδομαδες και μετα μου περασε.

 

 

H πρωτη γυναικολογος μου εδωσε κολπικα υποθετα αλλα στο φαρμακειο μου ειπαν οτι καταργηθηκαν και ετσι η γυναικολογος μου ειπε να παρω Lomexil.

 

Για ποσο καιρο να μην υπαρξει επαφη? Και τι θεραπεια να κανει ο συζυγος? Και χαπια και κρεμα?

Link to comment
Share on other sites

Επισης, η καλλιεργεια κολπικου υγρου τι διαδικασια ειναι? Μπορει καποια κοπελα να μου πει? Για να παω να την κανω!

 

Τπτ ιδιαιτερο...λιγα υγρα σου παιρνουν με κατι σα μπατονετα και απλα τα στελνουν για μια επιπλεον εξεταση.Σα διαδικασια δεν ειναι τπτ.

Link to comment
Share on other sites

A ενταξει! Γιατι ακουγεται κατι πολυ "μπελαλιδικο" (χαχαχαχαχαχα) και αγχωθηκα!

Θα παω οπωσδηποτε να το κανω και αυτο!

Η υστατη μου ελπιδα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το όσο καιρό δεν θα έρθετε σε επαφή και αν θα πάρει θεραπεία και τι θεραπεία θα στην πει ο γιατρός. Εμείς καταθέτουμε παρόμοιες εμπειρίες, δεν είμαστε γιατροί.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το όσο καιρό δεν θα έρθετε σε επαφή και αν θα πάρει θεραπεία και τι θεραπεία θα στην πει ο γιατρός. Εμείς καταθέτουμε παρόμοιες εμπειρίες, δεν είμαστε γιατροί.

 

Bρε ναι, γνωμες και εμπειριες ζητω και πανω κατω το ποσο καιρο αποχη διοτι κανεις απο τους δυο δεν μου ειπε κατι τετοιο! Οπως ουτε και για καλλιεργεια κολπικου υγρου!

Link to comment
Share on other sites

Μα καλα τωρα ειδα οτι λες πως εχεις τη φαγουρα απο 14/12.Εννοεις οτι την εχεις 8 μηνες τωρα?Και ποτε πηγες δλδ σε γυναικολογο?Το ειπες στο γιατρο οτι εχεις τη φαγουρα τοσο καιρο?Οταν πας στην τουαλετα εχεις καμια ενοχληση πχ καψιμο?

 

Ο αντρας σου δεν χει καμια ενοχληση?Φαγουρα,καψιμο, τπτ σα σπυράκια στο επιμαχο σημειο?

Link to comment
Share on other sites

Μα καλα τωρα ειδα οτι λες πως εχεις τη φαγουρα απο 14/12.Εννοεις οτι την εχεις 8 μηνες τωρα?Και ποτε πηγες δλδ σε γυναικολογο?Το ειπες στο γιατρο οτι εχεις τη φαγουρα τοσο καιρο?Οταν πας στην τουαλετα εχεις καμια ενοχληση πχ καψιμο?

 

Ο αντρας σου δεν χει καμια ενοχληση?Φαγουρα,καψιμο, τπτ σα σπυράκια στο επιμαχο σημειο?

 

Ναι 8 μηνες πότε εντονη πότε ελαχιστη. Αρχικα πηρα τηλ την γυναικολογο και της το ειπα και μου ειπε να πληθω με χαμομηλι και να βαλω Daktarin.

 

Επειτα απο 4 μηνες πηγα για εξεταση και εγιναν τα παραπανω!

 

Καψιμο δεν νιωθω,οχι!

Ο αντρας μου δεν εχει παρουσιασει απολυτως τιποτα το ανησυχητικο!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυς ο καιρος...πρεπει αν ειναι πολυ ενοχλητικο.κανε οτι σου ειπε ο δευτερος γιατρος μπα και δεις αποτελεσμα.

 

Επισης εγω στη θεση σου θα εκανα και την καλλιεργια και θα συνεχιζα και πλυσεις με χαμομηλι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...