Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αμνιοπαρακεντηση


Recommended Posts

Κοριτσια γεια σας. Ειμαι καινουρια στο φορουμ. ειμαι στην 21 εβδομαδα και ο γιατρος μου μου συστησε αμνιοπαρακεντηση. ποναει? Ολες οι γνωστες μου ειπαν πΩς ΟΧΙ, Αλλα αναρωτιεμαι σου τρυπα μια βελονα την κοιλια και δεν πονα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στο ιντερνετ δεν βλέπει ο ένας τον άλλον και δεν μπορεις πάντοτε να καταλάβεις το ύφος, τον τρόπο και τη διάθεση που εχει κάποιος οταν σου γραφει κατι.

Γι'αυτο λοιπόν σου ζηταω προκαταβολικά να μη με παρεξηγησεις γιάυτο που θα σου πω. Δεν εχω την παραμικρη επιθυμια να σε προσβαλλω ή να σε κανω να νιωσεις δυσαρεστα. Σε παρακαλώ μην το παρεις προσωπικά. Ειναι μια απορια που ειχα καθε φορα που διαβαζα σε διαφορα φόρα αυτη την ερωτηση.

Η γυναικολογος μου ηταν ανενδοτη στο οτι επρεπε να κανω αμνιοπαρακεντηση και εγω περασα ενα απιστευτο στρες που το εζησα σαν πραγματικο εφιάλτη για το αν θα επαιρνα τελικα την αποφαση να την κανω ή όχι. Με τους κινδυνους που ενεχει μια αμνιοπαρακεντηση, το μονο πραγμα που δε θα μπορουσα ποτέ να σκεφτω είναι αν ειναι επώδυνη. Και αναρωτιέμαι αν τελικά ενημερωνουν οι γιατροι για τις πιθανες παρενεργειες ή αν προκειται απλά για μια μικρή ανοχή στον πόνο που βεβαιως σε καμια περίπτωση δεν είναι κατακριτέα.

Όπως και νά'χει σου ευχομαι καλη επιτυχια. Κι'εγω εχω ακουσει οτι δεν πονάει. Ευχομαι να σου πανε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσι μου ισως ηδη εχεις περασει και τη διαδικασια και ξερεις πια οτι ποναει αλλα σαν να σου κανουν αιμοληψια. βεβαια εγω το περασα δυο φορες στη ζωη μου και ηταν διαφορετικα την καθεμια

την πρωτη δεν καταλαβα την παρακεντηση καθολου αλλα πονουσα μετα για δυο μερες

τη δευτερη φορα πονεσα εκεινη τη στιγμη αλλα δεν πονουσα καθολου μετα

ειναι ομως μικρος πονος μη φανταστεις ισως σαν ενας μικρος πονοδοντος για να το συγκρινω αλλα δεν ειναι παντα επωδυνο οπως τυχει απ οτι συμπαιρανα με συζητησεις μετα αλλα κοριτσια πονουν και καποια καθολου ισως ειναι θεμα ευαισθησιας

οταν θα το περασεις προσπαθησε να μην κουνηθεις

και πρεπει να προσεχεις μετα

οχι εντονη δραστηριοτητα και βαρη για 10 μερες λεει ο γιατρος

να ελπιζεις οτι ολα θα πανε καλα

θυμαμαι οταν μου ειπε για πρωτη φορα ο γιατρος οτι πλησιαζα τα 35 και επρεπε να το κανω ημουν τοσο ευαισθητη εκεινη την περιοδο που βγηκα στο διαδρομο του νοσοκομειου και περιμενα τον ανδρα μου στα καθισματα των διαδρομων και εκλεγα

τελικα καταλαβα οτι η αγωνια μετα ειναι χειροτερη

στο πρωτο παιδι μου παλαιοτερα η αναμονη των αποτελεσματων κρατησε 20 μερες τι να σου λεω ατελειωτη αγωνια

στο δευτερο παιδι μου πιο προσφατα μονο 2 μερες αναμονη για αποτελεσματα μικροτερη αγωνια για μια εγκυο

ολα πηγαν καλα

ευχομαι και στο δικο σου μωρακι να ειναι γεματο υγεια οπως αξιζει σε καθε μωρακι:wink:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας. Ειμαι καινουρια στο φορουμ. ειμαι στην 21 εβδομαδα και ο γιατρος μου μου συστησε αμνιοπαρακεντηση. ποναει? Ολες οι γνωστες μου ειπαν πΩς ΟΧΙ, Αλλα αναρωτιεμαι σου τρυπα μια βελονα την κοιλια και δεν πονα

 

Οι γνώμες σίγουρα διυστανται αλλα απο την προσωπική μου εμπειρια (και εγω στην 21η εβδομάδα) εγω δεν πόνεσα καθόλου, ενα μικρό τσιμπηματάκι της βελόνας στην αρχή και μετα τίποτα. Η αναμονή για τα αποτελέσματα όμως πιστεψε με πονάει πολυ περσσότερο. Ευχομαι να πανε ολα καλα, προσοχή για λιγες μερες μετα (θα στα πει και ο γιατρός σου). Καλή επιτυχία !!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, εγώ έκανα αμνιοπαρακέντηση..την τελευταία ημέρα που μπορούσε να γίνει...από νομικής άποψης...ημουν σχεδόν στον 6ο μήνα και αν έβγαινε "κακό" αποτέλεσμα...θα έπρεπε να μου πάρουν το μωρό...γιατί η όποια καθυστέρηση..μετά από 5-6 μερές..θα ήταν ποινικά διωκούμενη..κάτι τέτοια μου είχαν πει...

Πόνεσα ψυχικά..στο δίλλημα αν θα την κάνω ή οχι..πόνεσα μετά μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα (3 ημέρες έκαναν). ΔΕΝ ΠΟΝΕΣΑ καθόλου με τη διαδικασία. Απλά..νιώθεις μια πίεση στη κοιλιά...πως νιώθεις στο μπράτσο όταν σου μετράνε την πίεση με απλό κλασικό πιεσόμετρο....δεν νιώθεις ένα πρεσάρισμα; Ε..φαντάσου κάτι τέτοιο για λίγα δευτερολεπτα...αλλα στη κοιλίτσα...

Σου εύχομαι καλή επιτυχία και μην φοβάσαι καθόλου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν, εγώ έκανα αμνιοπαρακέντηση..την τελευταία ημέρα που μπορούσε να γίνει...από νομικής άποψης...ημουν σχεδόν στον 6ο μήνα και αν έβγαινε "κακό" αποτέλεσμα...θα έπρεπε να μου πάρουν το μωρό...γιατί η όποια καθυστέρηση..μετά από 5-6 μερές..θα ήταν ποινικά διωκούμενη..κάτι τέτοια μου είχαν πει...

Πόνεσα ψυχικά..στο δίλλημα αν θα την κάνω ή οχι..πόνεσα μετά μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα (3 ημέρες έκαναν). ΔΕΝ ΠΟΝΕΣΑ καθόλου με τη διαδικασία. Απλά..νιώθεις μια πίεση στη κοιλιά...πως νιώθεις στο μπράτσο όταν σου μετράνε την πίεση με απλό κλασικό πιεσόμετρο....δεν νιώθεις ένα πρεσάρισμα; Ε..φαντάσου κάτι τέτοιο για λίγα δευτερολεπτα...αλλα στη κοιλίτσα...

Σου εύχομαι καλή επιτυχία και μην φοβάσαι καθόλου!

 

 

 

γιατι την εκανες σε τοσο προχωρημενη εγκυμοσυνη;ξερεις η αγωνια της εγκυου;;

kemip3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...