Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Τελικά αποφάσισα να σταματήσω το θηλασμό !!!!

Το ξέρω πως θα αρχίσετε να μου λέτε όλα τα θετικά του θηλασμού κτλ κτλ, όμως έχω αρχίσει ήδη να κουράζομαι !!!!

Και να φανταστείτε τώρα δουλεύω μόνο 2 μέρες την εβδομάδα...τι θα γίνει από το Μάιο που θα αρχίσω να δουλεύω κανονικά (δηλ. δεκάωρα, δωδεκάωρα) ???

 

Το πήρα λοιπόν απόφαση και σε συνεργασία με την παιδίατρό μου, άρχισα να αντικαθιστώ καποια γεύματα δικά μου με ξένο γάλα.....

Τζίφος η υπόθεση !!!! Πλήρης αποτυχία !!!!

 

Η μπέμπα μου δε δέχεται το ξένο γάλα με τίποτα !!!

Με τα χίλια ζόρια κατάφερα να πιεί μιά γουλιά (μιά γουλιά στην κυριολεξία) και ξέρναγε για 3 ώρες !!!

Δοκιμάσαμε 2-3 διαφορετικά γάλατα...αλλά το αποτέλεσμα ήταν ακριβώς το ίδιο.....το μωρό πεινάει πολύ αλλά το γάλα δεν το πίνει !!!

Σημειωτέον το δικό μου γάλα σε μπιμπερό το πίνει μιά χαρά !!!

 

Τι να κάνω ???

Είμαι πραγματικά απελπισμένη !!! :cry::cry::cry::cry:

Υπάρχει καμμία που έκανε αυτή τη μετάβαση από μητρικό γάλα σε ξένο γάλα ???? Κι αν ναι, πως τα κατάφερε ????

 

Please ...HELP !!!!

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

τι να σου πω εγω ειμαι η πλεον ακαταλληλη που μπορει να σου δωσει συμβουλη γιατι ακριβως το ιδιο εκανα κ εγω μετα απο 3μηνες αποκλειστικου θηλασμου.το μονο που καταφερα ηταν τελικα η μικρη να μην πινει καθολου ξενο γαλα, κ σκεψου οτι της εκοψα το δικο μου οταν ηταν 3μηνων κ τωρα ειναι 18μηνων κ συνεχιζει να μην πινει.ΠΡΟΣΕΧΕ γιατι μπορει να σου κοψει τελειως το γαλα,εγω ειχα απελπιστει εχω δοκιμασει ολα τα γαλατα κ δεν της αρεσε τιποτα απολυτως.Προσπαθησε το σιγα σιγα δηλ δινε της κανα γευμα ξενο αλλα μην το κοψεις τελειως το δικο σου γιατι μετα δεν θα ξερεις τι να κανεις.Εαν τελικα δεν την καταφερεις να πιει ξενο γαλα μετα θα εχεις τυψεις που το παιδι σου δεν θα πινει ακουμε που σου λεω τα εχω περασει εγω ειχα τρελαθει τελειως, κ σου λεω ακομα κ τωρα ουτε καν το βαζει στο στομα της, γι αυτο ξανασκεψου το

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έκανα την μετάβαση όταν ο Κωστής ήταν 5 μηνών (ξεκινήσαμε).

Αρχικά η αντίδραση ήταν ακριβώς αυτή που περιγράφεις. Φτου το γάλα και κλάματα :cry::cry: Και μετά δεν δεχόταν μπουκάλι ούτε με δικό μου γάλα...

Αφού προσπάθησα μερικές μέρες και δεν γινόταν τίποτα, τον άφησα για λίγο στην ησυχία του.

Ξαναπροσπάθησα μετά από μερικές μέρες, πρώτα με δικό μου γάλα -δεν είχα θήλαστρο και είχα βγάλει λίγο με το χέρι για τη δοκιμή. Το ήπιε όλο χαρά. Την άλλη μέρα του έδωσα πάλι ξένο, αλλά άλλη μάρκα και εκεί δεν μου έφερε αντίρρηση.

Για αρκετό καιρό κρατήσαμε μόνο ένα γεύμα ξένο τη ημέρα. Όταν μπήκαν και οι στερεές τροφές και το γάλα έμεινε μόνο σε 2 γεύματα, σταδιακά σταματήσαμε τελείως τον θηλασμό.

Δώσε χρόνο στη διαδικασία και μην την πιέζεις. Η αλλαγή δεν μπορεί να γίνει από τη μια μέρα στην άλλη :wink:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως δεν το κάνω μονομιάς....

Για αρχή, σκόπευα να αντικαταστήσω μόνο κάποια από τα γεύματα με ξένο γάλα.... Αλλά παρόλα αυτά...ΤΖΙΦΟΣ !!!!

 

Την άλλη μέρα του έδωσα πάλι ξένο, αλλά άλλη μάρκα και εκεί δεν μου έφερε αντίρρηση.

:wink:

 

Ποιό ήταν το ξένο γάλα που του έδωσες ???

Λές να έπαιξε ρόλο η γεύση που είχε αυτό το γάλα και το δέχτηκε???

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Η γεύση παίζει σίγουρα ρόλο :wink:

Αυτό μας το είχε επισημάνει και ο γιατρός.

Ο Κωστής διάλεξε Almiron.

Το frisolac που δοκιμάσαμε δεν το έπινε με τίποτα.

Δυστυχώς (ευτυχώς) μόνο μέχρι εκεί φτάνουν οι γνώσεις μου στις σκόνες.

Αργότερα ήπιε και λίγο noulac εβαπορέ και τώρα ΜΟΝΟ φρέσκο.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ξέρω πως θα αρχίσετε να μου λέτε όλα τα θετικά του θηλασμού κτλ κτλ, όμως έχω αρχίσει ήδη να κουράζομαι !!!!

 

Boηθάμε μια μητέρα να θηλάσει ή να αποθηλάσει όταν αυτή θέλει. Κανείς δεν της επιβάλει (ουτε μπορεί) το να θηλάσει ή για πόσο διάστημα...

 

Το πήρα λοιπόν απόφαση και σε συνεργασία με την παιδίατρό μου, άρχισα να αντικαθιστώ καποια γεύματα δικά μου με ξένο γάλα.....

Τζίφος η υπόθεση !!!! Πλήρης αποτυχία !!!!

 

Μήπως θα βοηθούσε περισσότερο να έκανες ένα μίγμα με δικό σου και ξένο, σιγά σιγά θα αυξάνεις την ποσότητα του ξένου στο μίγμα για να συνηθίσει τη γεύση αλλά και για να μην κάνει εμετό. Το μητρικό στο μίγμα θα βοηθήσει την πέψη.

 

Ο εμετός μπορεί να σημαίνει και αλλεργία. Παρατήρησε τα κόπρανα μήπως έχουν αίμα. Αν ναι συζήτησε με τον παιδίατρο να σου συστήσει κάποιο υποαλλεργικό γάλα.

 

Καλή επιτυχία! :)

Link to comment
Share on other sites

στον ένατο μήνα είχα αυτό το πρόβλημα, με τον γιό μου,που πήγα να αντικαταστήσω ένα γεύμα την ημέρα αρχικά. Μετά απο 2-3,καταλήξαμε στο milumil,που όλοι έλεγαν τότε οτι είναι πολύ γλυκό και "μοιάζει" δήθεν περισσότερο στο μητρικό...δεν ξέρω αν αυτό έχει βάση,πάντως αυτό πήρε για λίγο. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα βοηθούσε περισσότερο να έκανες ένα μίγμα με δικό σου και ξένο, σιγά σιγά θα αυξάνεις την ποσότητα του ξένου στο μίγμα για να συνηθίσει τη γεύση αλλά και για να μην κάνει εμετό. Το μητρικό στο μίγμα θα βοηθήσει την πέψη.

 

Πάντως Αγλαία, ακόμα και στη διακοπή του θηλασμού...είσαι Θεά !!!!

Έκανα αυτό με τη μίξη ξένου και δικού μου γάλατος και ως εκ θαύματος....η μπουμπού μου άρχισε να πίνει το γάλα της !!!

Ούτε εμετοί, ούτε τίποτα !!!!

 

Τώρα έουμε φτάσει να της δίνω 3/4 ξένο γάλα και 1/4 δικό μου...και το πίνει μιά χαρά. Θα το συνεχίσω έτσι για κάποιες μέρες και μετά θα ξαναδοκιμάσω να της δώσω μόνο ξένο !!!

 

Τέλεια....σ' ευχαριστώ πολύ πολύ πολύ !!!

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Δυστυχώς ήρθε η ώρα που πήρα και γω τα Dostinex για να διακόψω το θηλασμό. Ημουν υπέρμαχος του θηλασμού ως στάση ζωής, είχα στόχο να θηλάσω για πάνω από 1 χρόνο, αλλά μετά από προβλήματα υγείας ήρθε η ωρα της διακοπής..Φυσικά η ψυχολογία χάλια, αλλά .. Τελοςπαντων. Το θέμα είναι ότι από τη Δευτέρα που πήρα τα χάπια το γάλα ακόμη δεν έχει σταματήσει και μάλιστα αναγκάζομαι 1 φορά τη μέρα να το βγάζω όλο με θήλαστρο γιατί υποφερω από τον πόνο του πετρώματος..Μήπως κάτι δεν κάνω καλά?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Lila σε καταλαβαίνω. Ήρθα σε αυτή τη δύσκολη θέση πριν απο 3 εβδομάδες. Θα σου προτεινα να μην πάρεις τα χάπια. Υπάρχουν φυσικοί τρόποι αποθηλασμού. Οι γιατροί δυστυχώς δεν τους γνωρίζουν και μας αφήνουν να υποφέρουμε. Έτσι έχουμε να διαχειριστούμε και τη συναισθηματική αναστάτωση που προκαλεί η διακοπή του θηλασμού αλλά και τον σωματικό πόνο που είναι αφόρητος. Εγώ πήρα τα χάπια 2 μέρες και είχα πολύ κακή εμπειρία (ζαλάδες, αστάθεια κ.λ.π). Οι παρενέργειες απο οτι διαβάζω εδώ δεν είναι καθόλου σπάνιες. Ήμουν σε απόγνωση. Όπως καταλαβαίνεις όταν έχεις να φροντίσεις ένα μωρό τα συμπτώματα αυτά μπορούν να γίνουν και επικίνδυνα. Αποφάσισα να τα κόψω παρά τις συστάσεις των γιατρών για το αντίθετο και αντλούσα γαλά όταν πονούσα λίγο με το χέρι ή με το θήλαστρο. Μέσα σε μια εβδομάδα η παραγωγή είχε μειωθεί δραματικά και τώρα έχω λίγες σταγόνες που δεν είναι καθόλου ενοχλητικές.

 

Συνεχίζω να είμαι υπερ του θηλασμού και θα κάνω οτι μπορώ για να διαδώσω τη αυτά που έμαθα απο την εμπειρία μου, τούτο το forum και την Aglaia (που δημόσια και ολόψυχα αισθάνομαι την ανάγκη να ευχαριστήσω) και σε άλλες γυναίκες. Νομίζω οτι η απόφαση για το αν μια γυναίκα αποφασίσει να θηλάσει ή να διακόψει και πότε είναι αυστηρώς προσωπική. Να χαίρεσαι που τα κατάφερες μέχρι εδώ και σκέψου οτι ως μαμάδες έχουμε ακόμη πολλές προκλήσεις να αντιμετωπίσουμε για το μέλον το δικό μας και των παιδιών μας. Ελπίζω να σε βοήθησα.

 

Υ.Σ. Το τικεράκι δεν πρόλαβα να το αλλάξω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η μπέμπα μου δε δέχεται το ξένο γάλα με τίποτα !!!

Με τα χίλια ζόρια κατάφερα να πιεί μιά γουλιά (μιά γουλιά στην κυριολεξία) και ξέρναγε για 3 ώρες !!!

Δοκιμάσαμε 2-3 διαφορετικά γάλατα...αλλά το αποτέλεσμα ήταν ακριβώς το ίδιο.....το μωρό πεινάει πολύ αλλά το γάλα δεν το πίνει !!!

Σημειωτέον το δικό μου γάλα σε μπιμπερό το πίνει μιά χαρά !!!

 

Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα.Είμαι σε διαδικασία αποκλειστικής άντλησης και το τελευταίο καιρό η μικρή μου έχει αυξήσει πολύ τις ανάγκες της.Η τράπεζα που είχα φτιάξει σχεδόν εξαντλήθηκε ( έχουν είνει δυο μερίδες) και η μπέμπα μου χρειάζεται για λίγες μέρες να πάρει ξένο γάλα μέχρι να καταφέρω να αυξήσω την παραγωγή.Ξεκινήσαμε απο προχθές για να της δίνουμε λίγη λίγη ποσότητα εως ότου το συνηθίσει, αλλά δεν το έπινε με τίποτα.Τις δύο φορές που καταφέραμε να το πιεί (μισοκοιμισμένη) το έκανε εμετό όλο.Μιλάμε για ποσότητα 80 μλ ξένου γάλακτος!Η παιδίατρος ενώ στην αρχή επέμενε οτι δεν είναι αλλαργία μας σύστησε ένα υποαλλεργικό γάλα το οπόιο μετά που διάβασα το θέμα αραίωσα με μητρικό για να το κάνω πιο εύκολο.(60 μλ αλμιρόν ΗΑ με 140 μητρικό).'Ηπιε 150 μλ και κοιμήθηκε.Μισή ώρα μετά, ξύπνησε και έβγαλε πάλι όλο το γάλα....Τι να κάνω;Δεν έχω επιλογή.Πρέπει για λίγο να συμπληρώσω με ξένο.Η αλήθεια είναι οτι δεν είχα χρόνο να κάνω πολλές αντλήσεις(έκανα πλέον 7, καμμία βραδυνή)Ετοιμάζω την βάφτιση και αναγκάζομαι να λείπω αρκετά εκτός σπιτιού για συνεχόμενες ώρες).Τώρα προσπαθώ να της αυξήσω.Μήπως φταίει που της το δίνουμε πριν κοιμηθεί;Υπάρχει συγκεκριμένη εξέταση που μπορούμε να τσεκάρουμε αν όντως έχει αλλεργία στο αγελαδινό;

 

Edit:Έχω παρατηρήσει οτι όποτε προσπαθώ να της δώσω γιαουρτάκι γύρω γύρω απο το στόμα έχει για λίγη ώρα κοκκινίλες, το ίδιο και όσες φορές προσπαθούσα με το αλμιρόν και της χυνόταν γύρω απο το στόμα.

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

mama xrysa εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω στις ερωτήσεις σου αλλά για το θέμα της αλλεργίας να σου πω ότι τα τεστ (αιματολογικά η Pach test) μπορούν να βγουν ψευδά αρνητικά, μόνο σε περίπτωση που δείξουν θετικά μπορείς να είσαι σίγουρος για την αλλεργία.

Στο θέμα των συμπτωμάτων τώρα μπορεί να παρουσιάσει κοκκινίλες στο πρόσωπο ή στο σώμα ή σπυράκια (σαν κεφαλάκια καρφίτσας). Ολα αυτά είναι ενδείξεις αλλεργίας και δυστυχώς δεν μπορείς να είσαι 100% σίγουρος χωρίς πρόκληση και παρατήρηση. :? :-?

Να ρωτήσω στην ηλικία που είστε δεν έχετε δοκιμάσει γιαούρτι είχατε και εκεί συμπτώματα? (sorry για την άσχετη ερώτηση άλλα δεν έχω ιδέα πότε μπαίνει το γιαούρτι στα μωρά λόγω της αλλεργίας μας το δοκιμάσαμε μετά τον χρόνο):cry::cry:

Επίσης θα μπορούσες να δοκιμάσεις διαφορετικά υποαλλεργικά γάλατα κυκλοφορούν αρκετά στην αγορα (και είναι και πανάκριβα γμτ) μπας και δεχθεί κάποιο από αυτά (ίσως δωρεάν δείγμα από τον παιδίατρο σας αν έχεις την οικειότητα:lol::lol:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Eυχαριστώ για την απάντηση age.Εχω πλακωθεί σήμερα και κάνω συνέχεια αντλήσεις.θα δούμε!

 

καλησπερα!

ελπιζω να περασε το προβλημα απλα ηθελα να σου πω πως εμενα η παιδιατρος μου ειχε πει πως καθε φορα που του βαζω κατι νεο να προσεχω για αλλεργια και ενα απο τα σημαδια ειναι κοκινιλες γυρω απο το στομα.

ελπιζω να μην ητανε αλλεργια και να ειναι ολα καλα τωρα.

ΤΟ ΝΙΝΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΑ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

mama xrysa γιαουρτακι απο τοσο νωρις???πολυ νωρις για γιαουρτακι!μετα το χρονο δινουν.

 

εμεις ειμαστε 9 μηνων και μολις ξεκινησαμε γιαουρτι ...ειναι θεμα γιατρου !

σορρρυυυυυ off topic

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Επαναφέρω το θέμα..θα ήθελα να σας ρωτήσω αν μπορείτε να με παραπέμψετε σε κάποιο τόπικ για το πώς θα σταματήσω φυσικά τον θηλασμό όταν βέβαια το αποφασίσω..είμαι στη διαδικασία της σκέψης τώρα.και επίσης πώς γίνεται αυτή η μίξη ξένου και μητρικού? ετοιμάζουμε κανονικά το ξένο σύμφωνα με τις οδηγίες παρασκευής του, ζεσταίνουμε το μητρικό μας και απλά το προσθέτουμε στο μπουκάλι με το ξένο?σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

καλησπερα κοριτσια.θα ηθελα τη βοηθεια σασ.Απο την αρχη που γεννησα ηθελα να θηλασω το μωρο μου.Εκανα καισαρικη και τισ πρωτεσ μερεσ υπεφερα πολυ ειχα και αιμοραγια και τισ 2 - 3 πρωτεσ μερεσ δεν θηλασα.μετα την 3 με 4 μερα εδωσα πρωτογαλα και μετα προσπαθησα να θηλασω με βοηθουσαν και στην κλινικη οι μαιεσ.Αρχικα το μωρο δεν επιανε τισ θηλεσ αλλα επεμεινα.το μωρο ομωσ συνεχιζε να μην θηλαζει.Αφου οι μερεσ περνουσαν και αυτο δεν επιανε τισ θηλεσ ανεβασα και εγω πυρετο μου προτειναν στην κλινικη να βγαλω με το θηλαστρο οπωσ και εγινε.εγω εβγαζα και του το εδινα.Οταν ηρθα σπιτι ξαναπροσπαθησα με επιμονη και υπομονη να το βαλω να θηλασει αλλα ματαια..ετσι αναγκαστικα πηρα θηλαστρο το εβγαζα και το εδινα.αλλα στην πορεια η θηλεσ μου ερεθιστηκαν κοκκινησαν αρχισα ν α ποναω παρολο που επερνα κρεμεσ για τισ θηλεσ.αλλα επειδη ηθελα πολυ να συνεχισει να τρωει το δικο μου το γαλα ειπα να δοκιμασω τισ ψευτοθηλεσ ..επιασε αρχισε να τρωει απο το στηθοσ ..η καλυτερα νομιζα οτι ετρωγε ..οταν ηρθε ο παιδιατροσ στο σπιτι να τον εξετασει μασ ειπε οτι δεν επερνε τα γραμμαρια που επρεπε να παρει. μου ειπε οτι το παιδι δεν ετρωγε απο το στηθοσ απλα το επερνε ο υπνοσ.και οτι η λυση για να βαλει γραμμαρια ειναι να μετραμε τα γραμμαρια που τρωει..οποτε αν θελω να πινει απο το δικο μου γαλα θα το βγαζω με θηλαστρο.εγω γαλα δεν εχω πολυ οποτε τρωει και συμπληρωμα.καθε 2,5 ωρεσ εβγαζα 60 γραμμαρια και απο τα 2 στηθια.αλλα επειδη ποναει πολυ πλεον το στηθοσ μου με τη χρηση θηλαστρου αρχισα να βγαζω καθε 4,5 ωρεσ και βγαζω 1,10 μ 1,20 γραμαρια.αλλα παλι και οι θηλεσ μου υποφερουν και γαλα πολυ δεν εχω.ο παιδιατροσ συνεχιζει να επιμενει οτι για να ειμαστε σιγουροι οτι τρωει το παιδι πρεπει να βγαζω μονο με το θηλαστρο.δε ξερω τι να κανω,σκεφτηκα να παρω χαπια να το κοψω εντελωσ .μιλησα στο γιατρο μου.αλλα φοβαμαι να παρω τα χαπια.μου ειπε πωσ πρωτα θα αδειασω μια φορα καλα το στηθοσ μου και μετα θα παρω τα χαπια και δεν θα ξαναβγαλω γαλα..ετσι γινετε??????????εσεισ τι λετε ?να το κοψω οντοσ το γαλα για να μην υποφερω απο τουσ πονουσ?ειναι αρκετο που δινω 120 γραμμαριαα (δικο μου γαλα) στισ 4,5 ωρεσ? εχω αγχωθει πολυ ηθελα να θηλασω οσο το δυνατον πιο πολυ..φοβαμαι να σταματησω το γαλα γιατι λενε οτι αν μεινει μαζεμενο γαλα μεσα στο στηθοσ υπαρχει κυνδινοσ καρκινου του μαστου..επισησ τωρα κοντευουμε να κλεισουμε τουσ 2 μηνεσ...τι μου προτεινετε???

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια.θα ηθελα τη βοηθεια σασ.Απο την αρχη που γεννησα ηθελα να θηλασω το μωρο μου.Εκανα καισαρικη και τισ πρωτεσ μερεσ υπεφερα πολυ ειχα και αιμοραγια και τισ 2 - 3 πρωτεσ μερεσ δεν θηλασα.μετα την 3 με 4 μερα εδωσα πρωτογαλα και μετα προσπαθησα να θηλασω με βοηθουσαν και στην κλινικη οι μαιεσ.Αρχικα το μωρο δεν επιανε τισ θηλεσ αλλα επεμεινα.το μωρο ομωσ συνεχιζε να μην θηλαζει.Αφου οι μερεσ περνουσαν και αυτο δεν επιανε τισ θηλεσ ανεβασα και εγω πυρετο μου προτειναν στην κλινικη να βγαλω με το θηλαστρο οπωσ και εγινε.εγω εβγαζα και του το εδινα.Οταν ηρθα σπιτι ξαναπροσπαθησα με επιμονη και υπομονη να το βαλω να θηλασει αλλα ματαια..ετσι αναγκαστικα πηρα θηλαστρο το εβγαζα και το εδινα.αλλα στην πορεια η θηλεσ μου ερεθιστηκαν κοκκινησαν αρχισα ν α ποναω παρολο που επερνα κρεμεσ για τισ θηλεσ.αλλα επειδη ηθελα πολυ να συνεχισει να τρωει το δικο μου το γαλα ειπα να δοκιμασω τισ ψευτοθηλεσ ..επιασε αρχισε να τρωει απο το στηθοσ ..η καλυτερα νομιζα οτι ετρωγε ..οταν ηρθε ο παιδιατροσ στο σπιτι να τον εξετασει μασ ειπε οτι δεν επερνε τα γραμμαρια που επρεπε να παρει. μου ειπε οτι το παιδι δεν ετρωγε απο το στηθοσ απλα το επερνε ο υπνοσ.και οτι η λυση για να βαλει γραμμαρια ειναι να μετραμε τα γραμμαρια που τρωει..οποτε αν θελω να πινει απο το δικο μου γαλα θα το βγαζω με θηλαστρο.εγω γαλα δεν εχω πολυ οποτε τρωει και συμπληρωμα.καθε 2,5 ωρεσ εβγαζα 60 γραμμαρια και απο τα 2 στηθια.αλλα επειδη ποναει πολυ πλεον το στηθοσ μου με τη χρηση θηλαστρου αρχισα να βγαζω καθε 4,5 ωρεσ και βγαζω 1,10 μ 1,20 γραμαρια.αλλα παλι και οι θηλεσ μου υποφερουν και γαλα πολυ δεν εχω.ο παιδιατροσ συνεχιζει να επιμενει οτι για να ειμαστε σιγουροι οτι τρωει το παιδι πρεπει να βγαζω μονο με το θηλαστρο.δε ξερω τι να κανω,σκεφτηκα να παρω χαπια να το κοψω εντελωσ .μιλησα στο γιατρο μου.αλλα φοβαμαι να παρω τα χαπια.μου ειπε πωσ πρωτα θα αδειασω μια φορα καλα το στηθοσ μου και μετα θα παρω τα χαπια και δεν θα ξαναβγαλω γαλα..ετσι γινετε??????????εσεισ τι λετε ?να το κοψω οντοσ το γαλα για να μην υποφερω απο τουσ πονουσ?ειναι αρκετο που δινω 120 γραμμαριαα (δικο μου γαλα) στισ 4,5 ωρεσ? εχω αγχωθει πολυ ηθελα να θηλασω οσο το δυνατον πιο πολυ..φοβαμαι να σταματησω το γαλα γιατι λενε οτι αν μεινει μαζεμενο γαλα μεσα στο στηθοσ υπαρχει κυνδινοσ καρκινου του μαστου..επισησ τωρα κοντευουμε να κλεισουμε τουσ 2 μηνεσ...τι μου προτεινετε???

Αν το μωρό αρχίσει και τρώει ξένο και δεν το βάζεις συχνά στο στήθος σου θα κοπεί και το γάλα σου. Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο απ ότι ξέρω τουλάχιστον. Εγώ καπως έτσι αποθήλασα το πρώτο μου παιδί στους 6 μήνες.

You can buy your children everything in the world, but nothing will compare to the memories you make with them...

G0Xpp3.pngj0Hcp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια.θα ηθελα τη βοηθεια σασ.Απο την αρχη που γεννησα ηθελα να θηλασω το μωρο μου.Εκανα καισαρικη και τισ πρωτεσ μερεσ υπεφερα πολυ ειχα και αιμοραγια και τισ 2 - 3 πρωτεσ μερεσ δεν θηλασα.μετα την 3 με 4 μερα εδωσα πρωτογαλα και μετα προσπαθησα να θηλασω με βοηθουσαν και στην κλινικη οι μαιεσ.Αρχικα το μωρο δεν επιανε τισ θηλεσ αλλα επεμεινα.το μωρο ομωσ συνεχιζε να μην θηλαζει.Αφου οι μερεσ περνουσαν και αυτο δεν επιανε τισ θηλεσ ανεβασα και εγω πυρετο μου προτειναν στην κλινικη να βγαλω με το θηλαστρο οπωσ και εγινε.εγω εβγαζα και του το εδινα.Οταν ηρθα σπιτι ξαναπροσπαθησα με επιμονη και υπομονη να το βαλω να θηλασει αλλα ματαια..ετσι αναγκαστικα πηρα θηλαστρο το εβγαζα και το εδινα.αλλα στην πορεια η θηλεσ μου ερεθιστηκαν κοκκινησαν αρχισα ν α ποναω παρολο που επερνα κρεμεσ για τισ θηλεσ.αλλα επειδη ηθελα πολυ να συνεχισει να τρωει το δικο μου το γαλα ειπα να δοκιμασω τισ ψευτοθηλεσ ..επιασε αρχισε να τρωει απο το στηθοσ ..η καλυτερα νομιζα οτι ετρωγε ..οταν ηρθε ο παιδιατροσ στο σπιτι να τον εξετασει μασ ειπε οτι δεν επερνε τα γραμμαρια που επρεπε να παρει. μου ειπε οτι το παιδι δεν ετρωγε απο το στηθοσ απλα το επερνε ο υπνοσ.και οτι η λυση για να βαλει γραμμαρια ειναι να μετραμε τα γραμμαρια που τρωει..οποτε αν θελω να πινει απο το δικο μου γαλα θα το βγαζω με θηλαστρο.εγω γαλα δεν εχω πολυ οποτε τρωει και συμπληρωμα.καθε 2,5 ωρεσ εβγαζα 60 γραμμαρια και απο τα 2 στηθια.αλλα επειδη ποναει πολυ πλεον το στηθοσ μου με τη χρηση θηλαστρου αρχισα να βγαζω καθε 4,5 ωρεσ και βγαζω 1,10 μ 1,20 γραμαρια.αλλα παλι και οι θηλεσ μου υποφερουν και γαλα πολυ δεν εχω.ο παιδιατροσ συνεχιζει να επιμενει οτι για να ειμαστε σιγουροι οτι τρωει το παιδι πρεπει να βγαζω μονο με το θηλαστρο.δε ξερω τι να κανω,σκεφτηκα να παρω χαπια να το κοψω εντελωσ .μιλησα στο γιατρο μου.αλλα φοβαμαι να παρω τα χαπια.μου ειπε πωσ πρωτα θα αδειασω μια φορα καλα το στηθοσ μου και μετα θα παρω τα χαπια και δεν θα ξαναβγαλω γαλα..ετσι γινετε??????????εσεισ τι λετε ?να το κοψω οντοσ το γαλα για να μην υποφερω απο τουσ πονουσ?ειναι αρκετο που δινω 120 γραμμαριαα (δικο μου γαλα) στισ 4,5 ωρεσ? εχω αγχωθει πολυ ηθελα να θηλασω οσο το δυνατον πιο πολυ..φοβαμαι να σταματησω το γαλα γιατι λενε οτι αν μεινει μαζεμενο γαλα μεσα στο στηθοσ υπαρχει κυνδινοσ καρκινου του μαστου..επισησ τωρα κοντευουμε να κλεισουμε τουσ 2 μηνεσ...τι μου προτεινετε???

Εσύ τι θα ήθελες να κάνεις; Να συνεχίσεις θηλάζοντας; Να συνεχίσεις αντλώντας; Να σταματήσεις εντελώς;

Για όλα υπάρχουν λύσεις αρκεί να έχεις αποφασίσει τι θέλεις να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ τι θα ήθελες να κάνεις; Να συνεχίσεις θηλάζοντας; Να συνεχίσεις αντλώντας; Να σταματήσεις εντελώς;

Για όλα υπάρχουν λύσεις αρκεί να έχεις αποφασίσει τι θέλεις να κάνεις.

 

 

Αν ο παιδιατροσ ηταν συμφωνοσ στο να θηλασω κατευθειαν το μωρο θα ηθελα να το θηλαζω μεχρι και χρονο...αλλα με το θηλαστρο (αφου εχουν ερεθιστει οι θηλεσ μου,πονανε)...(γαλα δεν εχω παρα πολυ)....ποσο να συνεχισω ακομα? ξερεισ αν τα χαπια ειναι ασφαλη? ισχυει αυτο που μου ειπε ο γιατροσ οτι θα αδειασω μια φορα καλα το στηθοσ μου,μετα θα παρω χαπια και δεν θα το ξανααδειασω?..το γαλα που θα μαζευτει που θα παει?

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Αν ο παιδιατροσ ηταν συμφωνοσ στο να θηλασω κατευθειαν το μωρο θα ηθελα να το θηλαζω μεχρι και χρονο...αλλα με το θηλαστρο (αφου εχουν ερεθιστει οι θηλεσ μου,πονανε)...(γαλα δεν εχω παρα πολυ)....ποσο να συνεχισω ακομα? ξερεισ αν τα χαπια ειναι ασφαλη? ισχυει αυτο που μου ειπε ο γιατροσ οτι θα αδειασω μια φορα καλα το στηθοσ μου,μετα θα παρω χαπια και δεν θα το ξανααδειασω?..το γαλα που θα μαζευτει που θα παει?

 

το γάλα που θα μαζευτεί θα σε πονάει

τα χάπια μπορεί να έχουν σοβαρές παρενέργειες, τις γράφουν στη συσκευασία

 

οι θηλές σου μπορεί να ερεθίστηκαν πιθανόν από ακατάλληλο θήλαστρο, από ακατάλληλη χρήση του θήλαστρου ή γιατί υπάρχει καντιντίαση (υπάρχουν και μερικές άλλες αιτίες που δεν συναντώνται συχνά)

και τα τρία αντιμετωπίζονται με την κατάλληλη υποστήριξη

 

η παραγωγή του γάλακτος μπορεί να αυξηθεί

 

παιδιάτροι υπάρχουν πολλοί, καλό θα ήταν να διαλέξεις έναν που μπορεί να σε στηρίξει στην προσπάθεια που κάνεις

 

δεν μπορείς να αλλάξεις ούτε τις γνώσεις ούτε τη διάθεση ενός συγκεκριμένου παιδιάτρου, μπορείς όμως να αλλάξεις παιδίατρο

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια.θα ηθελα τη βοηθεια σασ.Απο την αρχη που γεννησα ηθελα να θηλασω το μωρο μου.Εκανα καισαρικη και τισ πρωτεσ μερεσ υπεφερα πολυ ειχα και αιμοραγια και τισ 2 - 3 πρωτεσ μερεσ δεν θηλασα.μετα την 3 με 4 μερα εδωσα πρωτογαλα και μετα προσπαθησα να θηλασω με βοηθουσαν και στην κλινικη οι μαιεσ.Αρχικα το μωρο δεν επιανε τισ θηλεσ αλλα επεμεινα.το μωρο ομωσ συνεχιζε να μην θηλαζει.Αφου οι μερεσ περνουσαν και αυτο δεν επιανε τισ θηλεσ ανεβασα και εγω πυρετο μου προτειναν στην κλινικη να βγαλω με το θηλαστρο οπωσ και εγινε.εγω εβγαζα και του το εδινα.Οταν ηρθα σπιτι ξαναπροσπαθησα με επιμονη και υπομονη να το βαλω να θηλασει αλλα ματαια..ετσι αναγκαστικα πηρα θηλαστρο το εβγαζα και το εδινα.αλλα στην πορεια η θηλεσ μου ερεθιστηκαν κοκκινησαν αρχισα ν α ποναω παρολο που επερνα κρεμεσ για τισ θηλεσ.αλλα επειδη ηθελα πολυ να συνεχισει να τρωει το δικο μου το γαλα ειπα να δοκιμασω τισ ψευτοθηλεσ ..επιασε αρχισε να τρωει απο το στηθοσ ..η καλυτερα νομιζα οτι ετρωγε ..οταν ηρθε ο παιδιατροσ στο σπιτι να τον εξετασει μασ ειπε οτι δεν επερνε τα γραμμαρια που επρεπε να παρει. μου ειπε οτι το παιδι δεν ετρωγε απο το στηθοσ απλα το επερνε ο υπνοσ.και οτι η λυση για να βαλει γραμμαρια ειναι να μετραμε τα γραμμαρια που τρωει..οποτε αν θελω να πινει απο το δικο μου γαλα θα το βγαζω με θηλαστρο.εγω γαλα δεν εχω πολυ οποτε τρωει και συμπληρωμα.καθε 2,5 ωρεσ εβγαζα 60 γραμμαρια και απο τα 2 στηθια.αλλα επειδη ποναει πολυ πλεον το στηθοσ μου με τη χρηση θηλαστρου αρχισα να βγαζω καθε 4,5 ωρεσ και βγαζω 1,10 μ 1,20 γραμαρια.αλλα παλι και οι θηλεσ μου υποφερουν και γαλα πολυ δεν εχω.ο παιδιατροσ συνεχιζει να επιμενει οτι για να ειμαστε σιγουροι οτι τρωει το παιδι πρεπει να βγαζω μονο με το θηλαστρο.δε ξερω τι να κανω,σκεφτηκα να παρω χαπια να το κοψω εντελωσ .μιλησα στο γιατρο μου.αλλα φοβαμαι να παρω τα χαπια.μου ειπε πωσ πρωτα θα αδειασω μια φορα καλα το στηθοσ μου και μετα θα παρω τα χαπια και δεν θα ξαναβγαλω γαλα..ετσι γινετε??????????εσεισ τι λετε ?να το κοψω οντοσ το γαλα για να μην υποφερω απο τουσ πονουσ?ειναι αρκετο που δινω 120 γραμμαριαα (δικο μου γαλα) στισ 4,5 ωρεσ? εχω αγχωθει πολυ ηθελα να θηλασω οσο το δυνατον πιο πολυ..φοβαμαι να σταματησω το γαλα γιατι λενε οτι αν μεινει μαζεμενο γαλα μεσα στο στηθοσ υπαρχει κυνδινοσ καρκινου του μαστου..επισησ τωρα κοντευουμε να κλεισουμε τουσ 2 μηνεσ...τι μου προτεινετε???

 

Γλυκιά μου, πρώτα από όλα πρέπει να αποφασίσεις εσύ τι θέλεις. Όπως σου είπαν και τα κορίτσια για ό,τι αποφασίσεις υπάρχει λύση και θα την ακολουθήσεις με ασφάλεια.

Αυτό που εγώ κατάλαβα είναι ότι δεν έχεις ακόμη ξεκαθαρίσει τι θέλεις.

Αν θέλεις να συνεχίσεις θα νοικιάσεις νοσοκομειακό θήλαστρο για να αυξήσεις την παραγωγή σου (γιατί από όσα γράφεις μάλλον έχει μειωθεί από κακούς χειρισμούς) και με προσπάθειες σιγά σιγά να πιάσει το μωρό το στήθος. Αν έχει υπομονή και επιμονή το πιο πιθανό είναι να τα καταφέρεις. Θα σου δώσουν και τα κορίτσια και άλλες συμβουλές και όλα θα πάνε καλά.

Αν θέλεις να αποθηλάσεις υπάρχει ο φυσικός τρόπος αποθηλασμού, χωρίς να πάρεις χάπι, και όποιο πρόβλημα προκύψει θα το αντιμετωπίσεις στην πορεία.

Θέσε ξεκάθαρα το ερώτημά σου στη σωστή ενότητα και με σωστό θέμα και θα σου απαντήσουν κατάλληλα.

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...