Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

καπνισμα το εμαθε η μανα μου


Recommended Posts

γεια σας ονομαζομαι γιαννης και ειμαι δεκατεσσαρων χρονων καπνιζω απο την πεμπτη δημοτικου ενας φιλος, μου σηστησε αυτο το φορουμ. Καπνιζς σχεδον 4 χρονια και η μανα μου το εχει καταλαβει και δεν μου κραταει ενα υφακι σημερα εκανα στο μπανιο με το παραθυρο ανοιχτο και ξεχασα να παρω μαστιχες για να μην μπορεσει να με μυρισει και ο διαλος εσπασε το ποδαρι του και κατευθειαν μπηκε στο μπανιο και μηρησε καπνιλα (και αυτη καπνιζει) και με επιασε και μου λεει εκει στο ακυρο "κανε χα" κανω και μυριζα τσιγαρηλα..Εκει ηταν αυτο που λεμε ως εδω δεν παει αλλο και εχει ενα υφακι εδω και 2 μερες και δεν φενετε να το κοψει δεν μπορω να της μηλησω και οταν την ρωταω κατι λεει το χαρακτηριστηκο που λενε ολοι οι αγανακτησμενοι με τα παιδια τους "κανε οτι σε φωτησει ο θεος" δεν εχω σκοπο να το κοψω και δεν ξερω πως να της μιλησω και να της πω ευθεως οτι καπνιζω. Τα φωτα σας!!!

 

ΥΓ. δεν θελω απαντησεις το τυπου αφου κανεις κακο στον εαυτο σου κοψτο και μην δινεις δικαιοματα και τετοιες βλακειες. ξερω ακουγετε λιγο παραλογο αλλα βρισκομαι σε δυσκολη θεση

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!! Γιάννης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


απο την στιγμη που το καταλαβε δεν νομιζω να χρειαζετε να κανεις και πολλα.πες της.... Μαμα εχεις κατι?αν σου μιλησει ή σε κοιταξει παλι με υφακι πες της το εξης...αν προκειτε για αυτο που ειδες στο μπανιο ναι ισχυει και δεν στο κρυβω.καπνιζω...σαφεστατα δεν ειναι και οτι καλυτερο αλλα προσωπικα εμενα θα με τρελενε να εχω παρει χαμπαρι κατι για το παιδι μου και να μην το συζητησω μαζι του...αν σε αποπαρει εξηγησε της οτι ενταξει δεν καπνιζω πολυ(και ας καπνιζεις πολυ)και προσθεου μην της πεις οτι καπνιζω απο την πεμπτη δημοτικου.βεβαια μας ειπες οτι δεν θελεις να σε αποπαρουμε και εννοειτε εδω απλα δινουμε συμβουλες αλλα φανταζομαι καταλαβαινεις οτι η πεμπτη δημοτικου ειναι απλα ακυρο και γραψε χ οσο αφορα αυτη την τοσο μικρη ηλικια και την τεραστια βλακεια που εκανες:evil:.επισης σε συμβουλευω μιας και ειμαι και πολυ μοντερνος ανθρωπος.... στην ζωη σου να μην παρασυρεσε απο κανεναν και απο τιποτα....να εχεις το δικο σου ηθος και χαρακτηρα και να εισαι παντα σοβαρος.γιατι ενα παιδακι δεν ξεκιναει για πλακα το τσιγαρο στην πεμπτη δημοτικου...κατι αλλο απασχολει το παιδι και ξεκιναει αυτες τις βλακειες....και εγω ειμαι φουλ καπνιστρια αλλα ξεκινησα στα 18...που ποτε να μην το εβαζα στο στομα μου εντελει....μιλα με την μαμα σου και πες μας τα νεοτερα

Link to comment
Share on other sites

θα προσπαθησω αλλα ειναι λιγο περιεργη σε αυτα τα θεματα εχει πεθανει ο πατερας μου και λεει κατι περιεργα οτι κανεις περιφανο τον πετερα σου που εχει πεθανει και τετοια και δεν ξερω πως θα ανιτδρασει οταντ ης το πω εχω σκοπο να της το πω αλλα δισταζω γιατι πιστευω οτι η συνεχεια θα ειναι κομμενα χαρτζηλικια και ετσι και σχολειο σπιτι σπιτι σχολειο..:/

Link to comment
Share on other sites

δεν πιστευω μαμα πες της οτι τον πατερα μου θα τον εκανε περηφανο ή οχι το αν καπνιζω(λυπαμαι πολυ για την απωλεια σου)...ουτε και εσενα θα σε κανει περηφανη το γεγονος να με εχεις κλεισμενο στο σπιτι και χωρις χαρτζιλικι...εκανα βλακεια το ξερω αλλα θα προσπαθησω να το ελλατωσω...αλλα μην με κανεις να νιωθω ασχημα γιατι εγω δεν θελω να κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλακι μας.....πολυ σωστα και ωριμα θα μιλησεις λοιπον..αν παλι η μητερα σου ειναι σκληρη και δεν χαμπαριαζει πολυ ευκολα (δεν εχει περασει και λιγα απο τι βλεπω οπως και εσυ)τοτε αφηνεις λιγο να χαλαρωσουν τα πραγματα και μετα της το ξαναλες απο μονος σου.ειναι περιπλοκη λιγο η κατασταση και οι συμβουλες ειναι περιορισμενες γιατι δεν ξερουμε το χαρακτηρα της μητερας σου αφου τα καθημερινα σας μονο εσεις τα ξερετε;).η μανα μου ας πουμε μολις της ειπα οτι καπνιζω μου ειπε....(καπνιζει και εκεινη)....ναι ε??εκανες τη μεγαλυτερη βλακεια....και σταματησε εκει η συζητηση...ουτε μου την ειπε ουτε με πιεσε σε κατι....και τελικα ειχε δικιο....

Link to comment
Share on other sites

η απαντηση σας ηταν πολυ καλη και ευχαριστω πολυ για τον χρονο που αφιερωσες για το θεμα μου;) σε ευχαριστω τωρα θαπεριμενω μια δυο μερες και θα της το πω μιας και εξω και θα μου φυγει ενα βαρος θα μιλησω μαλον και με μια συμβουλευτικη εφηβων ακουγετε περιοργο και παρατραβηγμενο αλλα θα το κανω για να νιωσω καλυτερα ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα και απο μενα Γιαννη μου!

Πριν σου πω οτιδηποτε,βαλε λιγο τη θεση σου,στη θεση της μητερας σου.

Εαν αντιλαμβανουσουν πως το ΔΙΚΟ ΣΟΥ παιδι,σε ηλικια μολις 14 χρονων καπνιζει,γνωριζοντας ποσο επιβλαβες ειναι αυτο το πραγμα,πως θα αντιδρουσες?

Μη την κρινεις,υπεστει σοκ!Ασχετως εαν καπνιζει ή οχι.Εισαι πολυ μικρος ακομη.

Απο την αλλη,αυτη η γενια εχει γαλουχηθει με αλλες αρχες.

Θεωρουν πως το καπνισμα,περαν οτι κανει κακο στην υγεια,στιγματιζει το ατομο και ηθικα.Μην περιμενεις να σου πει ''μπραβο'',ακομη και η κουβεντα ''κανε οτι σε φωτισει Ο Θεος'' ειναι απλη αντιδραση μη θελοντας,προφανως να δημιουργησει μεγαλυτερη ενταση.Το γεγονος πως δε σου μιλαει ειναι αντιδραση της ψυχολογιας γνωριζοντας πως εχει να κανει με εναν αφηβο,ο οποιος θα προσπαθησει να διεκδικισει την ''ελευθερια'' των πραξεων του.

Εχοντας ηδη μια μεγαλη απωλεια,τη συνταρασει το γεγονος πως ο γιος της δημιουργει απωλεια του οργανισμου του με το να κανπιζει.

Ισως να σκεφτεται και τις παρεες στις οποιες εχεις μπλεξει.

Μπορει να εισαι με τα καλυτερα παιδια,αλλα σκεψου λιγο,το να καπνισει ενα παιδι απο αυτη την ηλικια(δε μιλαμε για την ηλικια που μας ορισες,αλλα για την ηλικια που ξερει η μητερα σου),πως μπορει ευκολα να παρασυρθει και να δοκιμασει κι αλλα.Που δεν το ευχομαι.

Ειναι μονη της αγορι μου.Σε τετοιες περιπτωσεις,πελαγωνουν,μη ξεροντας πως να αντιμετωπισουν τετοιες καταστασεις.

 

Φυσικα και να εισαι ειλικινεις μαζι της,οχι λεγοντας πως θα το ελλατωσεις και απο πισω να καπνιζεις πακετα.

Ασε λιγο τον χρονο να περασει και με ηρεμια,ζητησε της να μιλησετε.ΑΚΟΥ καταρχην τι θα σου πει,και ας ειναι εναντια σε αυτα που πιστευεις.Μανα ειναι,θα τα δει και λιγο διαφοτερικα,θα πει και μια κουβεντα παραπανω,εσυ κοιτα αυτα να τα κρατησεις στο μυαλο σου,γιατι θα ερθει η στιγμη που θα ασυναισθητα θα τα κανεις πραξη,ή που θα χτυπας το κεφαλι σου.

 

Και αν θελεις τη γνωμη μου,παλεψε το να το κοψεις,τωρα που εισαι μικρος.

Μαγκια παλικαρι μου ειναι να αντισταθεις στην ''αμαρτια'' και οχι να πεσεις με τα μουτρα.

Δε σε παρεξηγω ομως,εισαι πανω στην εφηβεια,στο νιατο που λενε,πανω που οι ορμονες χορευουν με τρελους ρυθμους.Πιστεψε με,πως οταν γινεις γονιος,θα αναθεωρησεις πολλα.

Και ναι,και μενα μου ελεγαν αυτη την κουβεντα και τους κοιτουσα με μισο ματι''Μην γινεστε κοινότυποι'',τους ελεγα!Κανοντας ομως παιδι,κοιταω το παρελθον και απλως χαμογελαω.

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να πεις την αλήθεια στη μητέρα σου. Η ειλικρίνεια δεν έβλαψε ποτέ καμία σχέση. Να σου πω οτι κάνει κακό το τσιγάρο? Θα το έχεις δει στο πακέτο όπως το βλέπω κι εγώ.....Να σου πω να το κόψεις? Δε θα το κάνεις. Πολύ μικρός βρε αγόρι μου μπήκες στα βάσανα. Να προσέχεις.

Link to comment
Share on other sites

θα προσπαθησω αλλα ειναι λιγο περιεργη σε αυτα τα θεματα εχει πεθανει ο πατερας μου και λεει κατι περιεργα οτι κανεις περιφανο τον πετερα σου που εχει πεθανει και τετοια και δεν ξερω πως θα ανιτδρασει οταντ ης το πω εχω σκοπο να της το πω αλλα δισταζω γιατι πιστευω οτι η συνεχεια θα ειναι κομμενα χαρτζηλικια και ετσι και σχολειο σπιτι σπιτι σχολειο..:/

 

Εγώ δεν θα μπορέσω να σε συμβουλέψω για το πως μπορείς να "πικράνεις" την μητέρα σου... και εγώ έχω χάσει τον πατέρα μου σε μικρή ηλικία και μπορώ να καταλάβω τι περνάς.... εγώ από την πλευρά μου το μόνο που μπορώ να σε συμβουλέψω είναι να φανείς έξυπνος και να σταματήσεις το κάπνισμα.. το θεωρώ τραγικό ένα παιδί να καπνίζει από τόσο μικρή ηλικία... πρέπει να βρεις το λόγο που στράφηκες στο κάπνισμα και να το σταματήσεις... από εκεί και πέρα θα πρέπει να σεβαστείς το γεγονός ότι η μητέρα σου έχει αναλάβει να μεγαλώσει μόνη της ένα παιδί... στο χέρι σου είναι εάν θα κάνεις την ζωή της πιο εύκολη ή πιο δύσκολη...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Γιάννη κ καλώς ήρθες.

Καταρχήν να σου πω πως κ εγώ έχασα τους γονείς μου στΑ 3 (τώρα είμαι 20.5),οπότε μπορώ να καταλάβω κ εσένα κ την μητέρα σου.Δεν θα ρωτήσω τους λόγους για τους οποίους καπνίζεις,ούτε θα προσπαθήσω να σε πείσω να μην το κανείς (όχι βέβαια γιατί πιστεύω πως είναι σωστό,αλλά αφού βλέπω πως κ εσύ ο ίδιος ξέρεις πως είναι λάθος).

Μίλα με την μητέρα σου ήρεμα κ χωρίς καβγάδες ακόμα κ αν διαφωνείτε εντελώς,μην χάσεις την ψυχραιμία σου κ αρχίσεις να φωνάζεις γιατί 1ον δεν θα βγει τίποτα κ 2 ον θα την στεναχωρεσεις ακόμα περισσότερο.Να ξέρεις πως αφού έχει προηγηθει ο θάνατος του πατέρα σου τώρα πια εσύ είσαι το πιο σημαντικό άτομο γι'αυτήν,και μερικές αντιδράσεις της σε σχέση με σένα μπορεί να είναι πιο υπερβολικές.Στην συγκεκριμένη περίπτωση μπορεί να τα βάλει με τον εαυτό της και να αναρωτιέται αν έκανε κάποιο λάθος που στην συνέχεια οδήγησε εσένα στο κάπνισμα.

Γι'αυτό εξήγησε της τους λόγους ή αν δεν θες ξεκαθάρισε της πως δεν έχουν σχέση με εκείνην ή το σπιτικό σας περιβάλλον.Προς θεού μην της πεις ψέμματα για την ποσότητα που καπνίζεις,γιατί κάποια στιγμή θα το ανακαλύψει κ δεν θα σε εμπιστεύεται καθόλου.Να είσαι ειλικρινης.

Εμένα ακόμα κ τώρα οι παππούδες μου είναι υπερπροστατευτικοι μαζί μου αφού έχοντας βιώσει την απώλεια των γονιών μου φοβούνται για κάθε δική μου απώλεια (σωματική ή ψυχική).

Να ρωτήσω κάτι κ αν θες μου απαντάς.Έχει υπάρξει κάποιο προηγούμενο γεγονός. παρομοιας φυσης ανάμεσα σε εσένα κ την μαμά σου ή το κοντινό σας περιβάλλον και θεωρείς πως αυτό (το κάπνισμα) θα δημιούργησε περισσότερες εντάσεις???

Η Σεμέλη μου είναι η ηλιαχτίδα της ζωής μου:Νοέμβριος 2013!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...