Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υστεροσκόπηση (διαγνωστική) ή σαλπιγγογραφία?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Ποια εξέταση απο τις δύο να κάνω? ποια πονάει λιγότερο?

Θέλουν προετοιμασία?

Ο γιατρός μου είπε οποια θέλω.

Ηλιόχαρις προκειται για 2 διαφορετικεσ εξετασεισ που δειχνουν ομωσ κ αλλα πραγματα...δε νομιζω οτι ειναι δηλ η το ενα η το αλλο...εχω κανει κ τισ 2 οποτε μπορω να σου πω απο την εμπειρια μου...τη σαλπιγγογραφια την κανεισ κυριωσ για να δεισ αν ειναι ολα οκ στισ σαλπιγγεσ, αν δηλ ειναι διαβατεσ...επισησ δειχνει τη μορφολογια τησ μητρασ κ αν υπαρχει καποιοσ πολυποδασ η κατι αλλο...συνηθως ειναι μεροσ των εξετασεων που γινονται μετα απο μια αποβολη η αν καθυστερισει καπωσ η συλληψη.τωρα αν ποναει...εγω δε πονεσα(μια ενοχληση ενιωσα μονο).αλλα δεν ειχα κ προβλημα, νομιζω αν οι σαλπιγγεσ ειναι βουλωμενεσ ποναει, πηγα σε ενα ιδιωτ μαιευτηριο κ την εκανα..την κανεισ μεταξυ 7-10 μερα νομιζω κ σου λενε απο το νοσοκομειο τη προετοιμασια χρεαιζεται.η υστεροσκοπηση δειχνει με ακριβεια τι υπαρχει στοεσωτερικο τησ μητασ, το ενδομητριο κτλ κ αν υπαρχει πχ ππολυποδασ τον αφαιρουν.εγω εκανα επεμβατικη υστεροσκοπηση για αφαιρεση πολυποδα, θεωρειται μινι χειρουργιο με ναρκωση κανονικα...δε μενεισ στο νοσοκομειο αλλα χρειαζεται λιγεσ μερεσ ετσι να συνελθεισ....δε πονεσα γιατι δε καταλαβα κ τιποτα(ημουν ναρκωμενη:D) μετα την επεμβαση λιγο αιματακι μονο...κατα τη γνωμη μου αν εισαι σε φαση διερευνησησ υπογονμοτητασ κανε σαλπιγγογραφια..ειναι λιγοτερο επεμβατικη....αλλα μιλα με το γιατρο σου για το ποια σου προτεινει κ ποια ειναι τα οφελη καθε μιασ:P

Link to comment
Share on other sites

ηλιοχαρις αυτες οι δυο εξετασεις ειναι τελειως διαφορετικες μεταξυ τους!

αρχικα ολες ξεκιναμε με σαλπιγγογραφια κι αν βρεθει εκει κατι τοτε κανεις υστεροσκοπηση!

επισης η σαλπιγγογραφια ειναι πολυ πιο φθηνη απο την υστεροσκοπηση.

απορω πως ο γιατρος σου εθεσε αυτο το διλημμα.

καλη επιτυχια σε οτι κι αν κανεις.και συντομα μενα παιδακι

Link to comment
Share on other sites

απορω και εγω πως ενας γιατρος βαζει τετοια διλληματα...ο ασθενης ειναι αυτος που θα αποφασισει?? με τι γνωσεις,με τι σκεπτικο?? κατ αρχην,θα αλλαζα γιατρο επι τοπου...για την ιστορια, οπως ειπαν και παραπανω,ειναι δυο διαφορετικες εξετασεις που κοιτανε διαφορετικα πραγματα...εσυ τι ψαχνεις και σου προταθηκε η η μια η η αλλη??

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα σαλπιγκογραφια στο ιασω.πεθανα απο τον πονο κ ασ λενε πωσ δεν ποναει.το μονο καλο οτι η γιατροσ ειναι εξαιρετικη και πανω απ ολα σε νιωθει.165 ευρω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σαλπιγγογραφία θα κάνεις για αρχή. Και εγώ στο ΙΑΣΩ την έκανα και απλά κατάλαβα έντονους πόνους περιόδου για λίγο αλλά ανεκτούς. Δεν είναι στανταρντ η γιατρός ή ο γιατρός που την κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω κι εγώ φυσικά οτι δεν μπορεί να βάζει εμένα να αποφασίσω τι εξέταση θα κάνω. Τον ρώτησα και μου είπε οτι όποια απο τις δύο θα δείξει γενικά μια εικόνα της μήτρας. Το πρόβλημα που έχω δεν έχει να κάνει ούτε με σαλπιγγογραφία ούτε με υστεροσκόπηση, του είπα αν ειναι ανάγκη να κάνω σαλπιγγογραφία και μου απάντησε οτι καλό θα ήταν να την κάνω, και οτι πρέπει να την κάνω και για την επιτροπή του ΙΚΑ. ΆΝ θέλεις μου λέει κλείσε ραντεβού να κάνεις εδώ μια υστεροσκόπηση (σε πανεπιστημιακό είναι). Και τον ρώτησα για πλάκα ποιο πονάει πιο πολύ.

Άλλες κοπέλες που ξέρω με το ίδιο πρόβλημα δεν έκαναν τίποτα απ τα δύο γιατί δεν υπήρχε τέτοια επιτροπή τότε.

1YKQp3.png

 

Θα 'ρθει το θαυματάκι μου...

Link to comment
Share on other sites

Έχω ορμονική ανεπάρκεια λόγω υπολειτουργίας της υπόφυσης. Για κάποιους λόγους η υπόφυση (ενα τμήμα του εγκεφάλου) δεν λειτουργεί σωστά για να παράγει τις απαραίτητες ορμόνες.

 

Έχω κλείσει ραντεβού για σαλπιγγογραφία στο Ρίο. Ελπίζω πως δεν θα πονέσω πολύ. Απ οτι διάβασα η εξέταση αυτή δεν είναι μόνο για τις φραγμένες σάλπιγγες, οι οποίες δεν χρειάζονται στην εξωσωματική. Είναι για μια γενικότερη απεικόνιση της μήτρας και να δει ο γιατρός αν έχεις συμφύσεις κλπ τα οποία μπορούν να οδηγήσουν σε αποβολή.

Κρίμα δεν θα είναι μετά απο τόσο κόπο, ενεσεις, εξωσωματική κλπ (αν τα καταφέρω τελικα να μεινω έγκυος) να χάσω το έμβρυο γιατι φοβόμουν να κάνω τη σαλπιγγογραφία?

1YKQp3.png

 

Θα 'ρθει το θαυματάκι μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Καλησπέρα κοπέλες, 

Μετά από αποβολή που είχα πριν 3 μήνες ο γιατρός μου σύστησε να κάνω ή σαλπιγγογραφία ή υστεροσκόπιση. 

Προτιμώ να αρχίσω με σαλπιγγογραφία, αλλά αυτό που θέλω να ρωτήσω... εάν υπάρχει κάτι στη μήτρα θα το δείξει;

Υπάρχει περίπτωση να είναι τελείως καθαρή η σαλπιγγογραφία και να υπάρχει κάτι όντως σοβαρό και να μην φαίνεται σε αυτήν;

Να πρέπει να γίνει υστεροσκόπιση για να φανεί; 

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Μαρία

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κορίτσια.  Η σαλπιγγογραφια κοιτάζει τις σάλπιγγες, αν εχουν συμφησεις κι αν ειναι διαβατές.Για να μην πονεσετε παρτε 2 Buscopan Plus, εμενα αυτα μου ειχε δωσει ο γιατρος και δεν πόνεσα καθόλου, παρολο που δεν ειναι πολύ διαβατες οι σαλπιγγες μου (αν δεν τα ειχα παρει μου ειπαν οτι θα πονουσα αρκετά) . Η σαλπιγγογραφια ομως δεν κοιταζει τη μήτρα. Για να δεις αν εκει εχεις προβλημα πρεπει να κανεις υστεροσκοπηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Sansa, 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Η αλήθεια ο γιατρός μου είπε ότι κάποια πράγματα μπορείς να τα δεις από τη σαλπιγγογραφία και για τη μήτρα. Και στο ιντερνετ λίγο που το έψαξα αυτό βρήκα. Θα τον ρωτήσω ξανά όταν πάω την άλλη βδομάδα.

 

Απλά η υστεροσκόπιση θέλει να σε υπνωτίσουν και δεν θέλω να μπω σε αυτή τη διαδικασία. 

Link to comment
Share on other sites

On 26/10/2017 at 3:28 ΜΜ, Mariacy είπε:

Καλησπέρα κοπέλες, 

Μετά από αποβολή που είχα πριν 3 μήνες ο γιατρός μου σύστησε να κάνω ή σαλπιγγογραφία ή υστεροσκόπιση. 

Προτιμώ να αρχίσω με σαλπιγγογραφία, αλλά αυτό που θέλω να ρωτήσω... εάν υπάρχει κάτι στη μήτρα θα το δείξει;

Υπάρχει περίπτωση να είναι τελείως καθαρή η σαλπιγγογραφία και να υπάρχει κάτι όντως σοβαρό και να μην φαίνεται σε αυτήν;

Να πρέπει να γίνει υστεροσκόπιση για να φανεί; 

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Μαρία

 

 

 

 

Προσωπικα θα σου έλεγα να πάρεις μία δεύτερη γνώμη. Ούτε οι εξετάσεις αυτές είναι ισοδύναμες, ούτε είναι ρουτίνα μετά από μία αποβολή, ενω αντίθετα υπάρχουν άλλες εξετάσεις, κυρίως αιματολογικές που συνιστώνται. Επειδή δυστυχώς υπάρχουν όχι μόνο καλοί γιατροί αλλά και εκείνοι που κάνουν άσκοπες επεμβάσεις για να βγάλουν χρήματα, πριν προσωρήσεις καλό θα ήταν να μιλήσεις και με άλλον ένα γυναικολόγο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σε ευχαριστώ ΑΡΓΚ, 

 

όμως εγώ έχω ζητήσει από τον γιατρό μου να κάνουμε όλες τις πιθανές εξετάσεις που μπορούν να μας βοηθήσουν να προλάβουμε μια επόμενη εγκυμοσύνη. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...