Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δεν μπορω να μεινω εγκυος λογω ινομυωματων


Recommended Posts

γεια σας κοριτσια.οπως εχω ξαναπει εχω κανει ηδη δυο χειρουργεια για αφαιρεσει πολλαπλων ινομυωματων.τωρα μετα απο 1 χρονο απο το δευτερο χειρουργειο εχουν βγει αλλα το μεγαλυτερο 5 cm.κανω πρασπαθειες για μωρο εδω και 7 μηνες αλλα τιποτα.πριν λιγες μερες πηγα στο γιατρο μου ο οποιος μου ειπε να μην τα πειραξουμε μιας και δεν μου προκαλουν προβλημα και να συνεχισουμε τις προσπαθειες αλλο ενα εξαμηνο και αν δεν μεινω εγκυος κι εχουν αυξηθει θα δουμε τι θα κανουμε.αν μεινω εγκυος με τοσα ινομυωματα και σε τετοιο μεγεςθος θα τα καταφερω?επισης μου ειπε να μηπως χρειαστει να κανω καποιες εξετασεις να δουμε αν φταιει κατι αλλο πχ συμφυσεις και δεν μενω.ειναι πολυ καλος γιατρος και τον εμπιστευομαι απολυτα εδω και αρκετα χρονια αλλα γιατι δεν μενω γαμωτο...

ouuufff

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μην αγχώνεσαι και εγω έμεινα έγκυος με ένα μεγάλο ινωμύωμα μέσα στην μήτρα και ολα πήγαν μια χαρά.Εσυ κάνε αυτό που πρέπει :cool: και θα έρθει κάποια στιγμη.Ο γιατρός μου λέει πως σήμερα μόνο αν δεν θες δεν κάνεις παιδί.Οπως και να έχει το ινωμύμα εχει γίνει υποθέση ρουτίνας και αντιμετωπίζεται πλέον εύκολα.Σου εύχομαι καλή επιτυχία και σύντομα με ένα μπεμπέ στην αγκαλιά σου :D

fVLTp2.png

ο Αργύρης μου γεννήθηκε 10/10/10

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Λιτσάκι έχει δίκιο η Χρύσα.Μην το πολυσκέφτεσαι και μην αγχωνεσαι ότι αυτός μπορεί να είναι ο λόγος.Πολλές κοπέλες τα έχουν καταφέρει.Απλά βγάλε από το μυαλό σου τα ινομυώματα.Εγώ πχ που δεν έχω γιατί δεν μένω? Οπότε αστο στην άκρη και προσπαθησε χωρίς να αναλώνεται το μυαλό σου σε αλλα προβληματα !!

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου litsaki , και εγω ειχα ινομυωματα το μεγαλυτερο ηταν 10 cm σε συνολο 8 , και εκανα χειρουργειο πριν 5 χρονια και τα αφαιρεσα. Οπως τα ξερεις φανταζομαι οσο ειμαστε σε αναπαραγωγικη ηλικια αυτα ξαναβγαινουν.

Εμεινα εγκυος στην κορη μου πριν 2 χρονια και κατι και ενω μου ειχαν ξαναβγει 2 μικρα 1-2cm το ενα και 2-3 cm το αλλο, με την εγκυμοσυνη και τις ορμονες που αλλαζουν κατα την διαρκεια της βγηκαν αλλα 5 τα οποια μεχρι να γεννησω ειχαν φτασει τα 2 τα 7cm.

Γεννησα φυσιολογικα χωρις κανενα προβλήμα, και μεσα σε 6 μηνες συρρικνωθηκαν απο μονα τους δεν χρειαστηκε αλλο χειρουργειο.

Εμεινα παλι εγκυος φετος το καλοκαιρι , με παλλινδρομη αλλα καμια σχεση με τα ινομυωματα.

Εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι παρα πολλες κοπελες εχουν ιομυωματα εχουν μεινει εγκυες και εχουν γεννησει χωρις κανενα προβλημα.

Μην αγχωνεσαι , εφοσον ο γιατρος σου τα παρακολουθει και σου ειπε οτι ειναι οκ για να συλλαβεις μην αγχωνεσαι καθολου.

Καμια φορα τα ινομυωματα ειναι προβλημα αν ειναι σε περιεργη θεση μεσα στην μητρα. Αφου ο γιατρος σου ειπε το οκ μην ανυσυχεις.

Εγω στην εγκυμοσυνη μονο στο τελευταιο τριμηνο με ειχε σε σχεδον ακινησια λογω φοβου μηπως μου κανουν προωρο τοκετο και δεν συνεβει τιποτα.

Αν θες κι αλλες πληροφοριες στειλε μου πμ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...