Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλαγές στα μαθήματα του δημοτικού σχολείου. Τι θέλει να πει ο ποιητής;


Recommended Posts

Πάντως, με κάποιο μαγικό τρόπο, εδώ μέσα μαζευτήκαμε όλοι οι γονείς που θέλουμε να γίνεται δουλειά στο μάθημα των αγγλικών..... και μάλλον το ίδιο επικοινωνούμε και στα παιδιά μας, άρα δεν έρχονται στο σχολείο υποτιμώντας το μάθημά σου. Οπότε δε μπορεί να είμαστε τόσο λίγοι που να μην "φαινόμαστε".

 

Σίγουρα δεν είστε τόσο λίγοι αν και αυτό το ΄΄θέλουμε να γίνεται μάθημα'' είναι πολύ ασαφές και υποκειμενικό.

Κανείς γονιός δε μας έχει ποτέ παραδεχτεί ότι δε θέλει να γίνεται μάθημα αλλά

όταν ενημερώνουμε ότι κάποια παιδιά δεν αφήνουν να γίνει μάθημα ακούμε απαντήσεις όπως

''ΑΑΑΑ αλήθεια μα στο σπίτι είναι πολύ ήσυχος''?!.

''Τί να κάνω,αφού δε με ακούει καθόλου?''

''Να είστε αυστηρή''.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Άρα έχει νόημα να πηγαίνουμε για "έλεγχο".

 

Φυσικά κι έχει νόημα μόνο που δεν είναι έλεγχος αγαπητή είναι ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ,ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΕΝΕΡΓΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΟΔΟ ΚΑΙ ΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ του παιδιού στο σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ Εκάβη γίνονται όλα αυτά στο σχολείο σου. Εσείς ως γονείς τι κάνετε. Ψάξατε να βρείτε την ειδικότητα άλλη μέρα; Ζητήσατε να κλείσετε ρ/β μαζί ή αρκεστήκατε στο "πφ δημόσιοι υπάλληλοι" και λήξις. Ακόμη κι αν ο άλλος είναι κακός στραβός κι ανάποδος έχω κι εγώ ευθύνη που το δέχομαι. Γιατί το δικό μου παιδί δεν μαθαίνει.

 

Στα ολοήμερα τα παιδιά είναι χωρισμένα ανά επίπεδο ή διδάσκονται Αγγλικά όοοοολες οι τάξεις μαζί; Πόσα παιδιά αντιστοιχούν στον κάθε εκπαιδευτικό; Αυτές τις συνθηκες τις εχετε τσεκάρει καθόλου; Ρίξτε μια ματιά και σ' ευτό.

 

Πρέπει να γνωρίζετε τι γίνεται μέσα στο σχολείο σας. Τα πάντα με κάθε λεπτομέρεια. Ναι είναι ευθύνη τους να σας ενημερώνουν κι αν δεν το κάνουν κακώς και πρέπει να έχουν συνέπειες, αλλά είναι κι ευθύνη σας να ενημερώνεστε.

 

Οι εκπαιδευτικοί χωρίζονται σε δυο βασικές κατηγορίες. Του μόνιμους γύρω στο 50% και τους αναπληρωτες. Οι μόνιμοι έχουν συνήθως μία οργανική θέση στην οποίά εξαντλούν το ωράριό τους. Με αξαίρεση τις ειδικότητες οι οποίες είναι δυνατό να περιφέρονται από σχολείο σε σχολείο στην περιοχή τους για να συμπληρώνουν το υποχρεωτικό΄τους ωράριο.

 

Επίσης κάποιοι από τους μόνιμους που για διάφορους λόγους (π.χ. είναι υπεράριθμοι στο σχολείο τους, για σοβαρούς λόγους δεν μπορούν να υπηρετούν στην οργανική τους) έχουν τη δυνατότητα να αποσπώνται για ένα χρόνο σε άλλο σχολείο, εντός ή εκτός της περιοχής της οργανικής τους θέσης. Έτσι κάθε χρόνο βρίσκονται αλλού.

 

Οι αναπληρωτές κάθε χρόνο είναι αλλού.

 

Είδατε πόσο σημαντικό πράγμα είναι να γνωρίζετε τέτοιες λεπτομέρειες; Σας βγάζουν από εικασίες και σενάρια και σας δίνουν την πραγματική διάσταση των όσων ζείτε. Γιαυτό ξαναλέω, φροντίστε να ξέρετε τι γίνετε στο σχολείο σας. Κι αν δεν θέλουν να σας το πούν βρείτε τρόπο να το μάθετε. Η νομοθεσία κυκλοφορεί ελεύθεροι, οι σύμβουλοι είναι στα γραφεία τους το ίδιο και οι διευθυντές εκπαίδευσης. Έχετε και το ρημαδοφόρουμ να παίρνετε κι από κει πληροφορίες.

 

Μην επιτρέπετε λοιπόν τα παιδιά σας να μην παίρνουν αυτό που αξίζουν. (Ε, τι νομίζετε μόνο εσείς θα τρολλάρετε; εεεεεεε; :) )

 

Συμφωνώ απόλυτα και επαυξάνω!!!!!!Όταν πχ τα παιδιά δεν έχουν βιβλία ή εκπαιδευτικούς ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΜΑΣΤΕ!

Στο διευθυντή,στη διεύθυνση εκπαίδευσης κι όπου αλλού μπορούμε!Όχι να πηγαίνουμε μόνο για παράπονα για εκπαιδευτικούς!

Link to comment
Share on other sites

Και για να είμαστε πιο αποτελεσματικοί, μήπως στη διαβούλευση για να μη λέει ο καθένας τον πόνο του, οι γονείς θα πρέπει να πάνε πιο οργανωμένα, με μια πρόταση; Νομίζω υπάρχουν σύλλογοι για αυτό ; Γονείς πρωτοβάθμιας ή κάτι τέτοιο;

 

Εκτός από τους συλλογους καθηγητών (που έχουν συμφέροντα και στα φροντιστήρια/ιδιαίτερα, διπορτο, με δικά τους φόρουμς όπως φάνηκε και εδώ!!!!) Εφόσον δεν διορίζονται εγκαίρως, έχουν ως απασχόληση τα φροντιστήρια μέχρι να διοριστούν τουλάχιστον, αν όχι και μετά, ως πρόσθετο μαύρο εισόδημα από ιδιαίτερα.

 

Υπάρχουν και καθηγητές, που έχουν και διπλή ιδιότητα, του γονέα και του εκπαιδευτικού.

 

Και ποια θα ήταν η πρόταση των γονέων; Αφήστε τα παιδιά να ζωγραφίσουν μέχρι να πιαστεί το χέρι τους;

 

Παράδειγμα... Θα μπορούσα ως γονιός να εξετάσω την πιθανότητα να κάνει το παιδί για ένα διάστημα αγγλικά μέσα στο σχολειο, όπως η alcyon, που έχει εμπιστοσύνη γιατί είναι σε μικρό μέρος, γνωρίζουν τι γίνεται στο σχολείο και είναι σταθερή η δασκάλα, από όσο κατάλαβα. Και ας κάναμε ενισχυτικά έξω από ένα σημείο και μετά για πτυχία (αν χρειάζονται και αυτά). Σε εμάς που δεν υπάρχει σταθερότητα και που δεν έχει γίνει συνάντηση έως τώρα, παρόλο που προβλέπεται στον κανονισμό του ολοήμερου, πώς στο καλό θα μπορούσα να το ρισκάρω;

 

Πρακτικά: Οι συναντήσεις ερμηνεύονται από κάποιους ως ευχή και πολυτέλεια και δεν επιτέλεσαν το ρόλο τους να υπάρχει κάποιος έλεγχος για το τι γίνεται. Πώς θα μπορούσε να είναι διαφορετικά; Θέλουν οι γονείς τελικά να είναι διαφορετικά;

 

Πρακτικά και μεταξύ μας :roll: : Στους συλλογους γονέων δραστηριοποιούνται σε σημαντικό βαθμό γονείς που δεν πιστεύουν πραγματικά στη μόρφωση, γιατί αποτελούνται από μαμάδες που δεν εργάζονται και που οι σύζυγοι κέρδισαν τη ζωή τους χωρίς να περάσουν με επιδόσεις μέσα από το σχολείο σε σοβαρό βαθμό!

 

Υπάρχουν σύλλογοι γονέων ανά δήμο και η πανελλήνια ένωση γονέων.

Επίσης

http://www.goneis.org/

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν σύλλογοι γονέων ανά δήμο και η πανελλήνια ένωση γονέων.

Επίσης

http://www.goneis.org/

 

Στην περίπτωση του γιου μου στη Β δημοτικού, γνωρίζοντας το προτεινόμενο πρόγραμμα από το υπουργείο, ενημέρωσα τον πρόεδρο του συλλόγου γονέων ότι η συγκεκριμένη καθηγήτρια δεν κάνει τίποτα από αυτά (αλλά ούτε & κάτι άλλο δικό της), του έστειλα το link με το πρόγραμμα για να δει τη δουλειά που έχει γίνει & απαξιώνεται. Του ζήτησα να προσεγγίσουν ως σύλλογος την ίδια ή τη δ/νση του σχολείο & να ζητήσουν να γίνεται δουλειά, γιατί δεν ήθελα να πάω προσωπικά εγώ και να της υποδείξω τη δουλειά της, εφόσον δεν υπάρχει συγκεκριμένη ύλη με βιβλία. Η απάντηση ήταν ότι φοβούνται μήπως έχω προσωπικά μαζί της (?) & ότι θέλουν έγγραφο με υπογραφές & από άλλους γονείς της τάξης, & να μην είμαι αυστηρή από τη συγκεκριμένη δασκάλα γιατί αντιμετωπίζει σοβαρά οικογενειακά προβλήματα.... Αντε βρες άκρη... αν επέμενα θα έβγαινα ως η παράξενη μαμά του σχολείου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως στο δικό μας σχολείο στην μηνιαία καθιερωμένη συνάντηση με την δασκάλα ,είναι πάντα διαθέσιμοι και οι δάσκαλοι ειδικοτήτων.Βέβαια οι περισσότεροι γονείς τους αγνοούν(είμαι κι εγώ σε αυτούς ομολογώ) , αλλά αποφάσισα πως αν κι εμείς δεν δείξουμε πως ενδιαφερόμαστε ,δεν θα υπάρξει αποτέλεσμα.'Ετσι τον άλλο μήνα , θα μιλήσω τουλάχιστον με την κυρία των Αγγλικών , η οποία δείχνει πως κάνει δουλειά.

Όσο για τους συλλόγους γονέων , εμείς τους εκλέγουμε και έτσι έχουμε όλοι την ευθύνη μας.Σε γενικές γραμμές , είμαι ευχαριστημένη από τις δράσεις τους στο δικό μας δημοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Oι ειδικότητες που περιφέρονται δεν είναι υποχρεωμένοι να παρίστανται στις συναντήσεις τις ομαδικές, γιατί μπορεί να έχουν δουλειά σε άλλο σχολείο.

 

Αν είχα παράπονα από κάποιο εκπαιδευτικό θα τον έψαχνα η ίδια εδώ και τώρα και θα έψαχνα τρόπο να τον συναντήσω. Ξέρετε κάποιοι είναι διατεθειμμένοι να "χαλαλίσουν" και το απόγευμά τους.

 

Όσο για τη δουλειά σου που λες Εκάβη, μου φαίνεται πολύ παράξενο. ΟΚ Ας πάει ο σύζυγος στη συνάντηση, όσες γονικές δικαιούσαι εσύ, τόσες δικαιούται κι εκείνος ή τελοσπάντων αν ήταν κάτι που πραγματικά σε έκαιγε θα έβρισκες τον τρόπο. Δεν το καταλαβαίνω το δεν μπορώ να αφήσω τη δουλειά μου. Ούτε κι εγώ μπορώ αλλά τον βρίσκω τον τρόπο, εφόσον κάτι αφορά το παιδί.

 

Επίσης πώς είναι δυνατό να μην ξέρεις τι γίνεται στο ολοήμερο και τι πρόγραμμα εφαρμόζει; Πού το αφήνεις το παιδί σου; Σε ποιον; Πώς είναι η φάτσα τους και τι άνθρωποι είναι; Στείλε τη γιαγιά, τη γειτόνισσα, τον παπά της ενορίας σου, κάποιον που εμπιστεύεσαι για αιφνιδιαστική επίσκεψη. Ρε παιδιά ώρες ώρες δεν μας καταλαβαίνω καθόλου. Από τη μια έχουμε τα χίλια παράπονα και από την άλλη δε βγαίνουμε από το πρόγραμμά μας.

 

Για τους συλλόγους γονέων πολλές φορές είναι όπως τα λέτε. Αλλά και αυτοί άμα τους πήξετε με πραγματικές απαιτήσεις θα το γυρίσουν το φύλλο, δε μπορεί.

 

Για όλα όσα γράφω να επισημάνω για άλλη μια φορά. Δε λέω να πάτε να κάνετε τσαμπουκά. Λέω να πάτε και να συζητήσετε να δείτε τι συμβαίνει, τι δυνατότητες υπάρχουν.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οι εκπαιδευτικοί χωρίζονται σε δυο βασικές κατηγορίες. Του μόνιμους γύρω στο 50% και τους αναπληρωτες. Οι μόνιμοι έχουν συνήθως μία οργανική θέση στην οποίά εξαντλούν το ωράριό τους. Με αξαίρεση τις ειδικότητες οι οποίες είναι δυνατό να περιφέρονται από σχολείο σε σχολείο στην περιοχή τους για να συμπληρώνουν το υποχρεωτικό΄τους ωράριο.

 

Επίσης κάποιοι από τους μόνιμους που για διάφορους λόγους (π.χ. είναι υπεράριθμοι στο σχολείο τους, για σοβαρούς λόγους δεν μπορούν να υπηρετούν στην οργανική τους) έχουν τη δυνατότητα να αποσπώνται για ένα χρόνο σε άλλο σχολείο, εντός ή εκτός της περιοχής της οργανικής τους θέσης. Έτσι κάθε χρόνο βρίσκονται αλλού.

 

Οι αναπληρωτές κάθε χρόνο είναι αλλού.

 

Είδατε πόσο σημαντικό πράγμα είναι να γνωρίζετε τέτοιες λεπτομέρειες; Σας βγάζουν από εικασίες και σενάρια και σας δίνουν την πραγματική διάσταση των όσων ζείτε. Γιαυτό ξαναλέω, φροντίστε να ξέρετε τι γίνετε στο σχολείο σας. Κι αν δεν θέλουν να σας το πούν βρείτε τρόπο να το μάθετε. Η νομοθεσία κυκλοφορεί ελεύθεροι, οι σύμβουλοι είναι στα γραφεία τους το ίδιο και οι διευθυντές εκπαίδευσης. Έχετε και το ρημαδοφόρουμ να παίρνετε κι από κει πληροφορίες.

 

Μην επιτρέπετε λοιπόν τα παιδιά σας να μην παίρνουν αυτό που αξίζουν. (Ε, τι νομίζετε μόνο εσείς θα τρολλάρετε; εεεεεεε; :) )

 

Ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Κοίτα, στις ειδικότητες αναφερόμουν, για τις οποίες από τη γνωστή μου που ανέφερα, όπως και από τα ίδια μου τα μάτια, συμπέρανα ότι έχουν κάθε δικαίωμα να δηλώσουν προτιμηση για το σχολείο που μπορούν και επιθυμούν να είναι. Και αυτό εν μέρει γιατί πρέπει να συνδυάσουν και δρομολόγια σε διαφορετικά σχολεία... Πέρυσι που το σχολείο μας δεν λειτουργούσε με πληρες δυναμικό και μας παραδίδαν τα παιδια νωρίτερα από ό,τι προβλεπόταν, πέρασα από την πρωτοβάθμια και ήταν οι ειδικότητες με τα χαρτιά τους στο χέρι να καταθέσουν, καλλιτεχνικά, μουσική κτλ, και έβλεπαν αναρτημένα τα κενα. Ρωτούσαν εκείνη τη στιγμή πληροφορίες για το κάθε σχολείο, για να το δηλώσουν. Αυτό άλλαξε φέτος; Αν ήταν κάπου πέρυσι ευχαριστημένοι και τους βόλευε πέρυσι γιατί να παίξουν λόττο;

 

Όλα αυτά περιέχουν κάποια συμπεράσματα, για τα οποία όμως υπάρχουν αρκετές ενδείξεις. Αν θέλεις, τα γράφω για την οικονομία της συζήτησης. Μπορεί να είναι λάθος συμπεράσματα, δεν ξέρω... Σίγουρα ένας απλός γονιός, όσο ίντερνετ και να διαβάσει, δεν μπορεί να πάρει πλήρεις πληροφορίες για ένα θέμα, ή δεν ξέρει πώς ακριβώς να τις βρει.

Link to comment
Share on other sites

Αν εγώ έχω περισσότερα μόρια (προηγούμενη υπηρεσία, κοινωνικά κριτήρια, εντοπιότητα, λόγοι υγείας) από σένα κι επιλέξουμε το ίδιο σχολείο, τότε το "πιάνω" εγώ κι όχι εσύ, κι ας δούλευες εκεί πέρσι.

 

Επίσης αν μου έκαναν τη ζωή κόλαση (συνάδελφοι, γονείς κλπ) δεν ξαναπάω κι ας είναι δίπλα στο σπίτι μου.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν εγώ έχω περισσότερα μόρια (προηγούμενη υπηρεσία, κοινωνικά κριτήρια, εντοπιότητα, λόγοι υγείας) από σένα κι επιλέξουμε το ίδιο σχολείο, τότε το "πιάνω" εγώ κι όχι εσύ, κι ας δούλευες εκεί πέρσι.

 

Επίσης αν μου έκαναν τη ζωή κόλαση (συνάδελφοι, γονείς κλπ) δεν ξαναπάω κι ας είναι δίπλα στο σπίτι μου.

 

Ναι, αυτο εννούσα, ότι το σχολείο μας είχε και φέτος πρόβλημα, ενώ αλλα ολοήμερα καλύφθηκαν σχεδόν αμέσως και πηγαίναμε στο παρακαλετό και στο περίμενε για ειδικότητες, το ολοήμερο δεν λειτουργησε όπως σε άλλα σχολεία, στον ίδιο χρόνο... Πάει να πει ότι οι περσινοί κάπου αλλού είχαν ως επικρατέστερη επιλογή, στο μεταξύ δεν ξέρω τι έγινε τελείωσαν τα κονδύλια, έγιναν άλλοι κύκλοι προσλήψεων, δεν το έχω, νομίζω υπήρξε και έλλειψη και σε δασκάλους.

 

Και όλη αυτή την κατάσταση, πες λίγο αυθαίρετα, τη συνδέω με την απαξίωση στις ειδικότητες, την οποία βλέπω στο δικό μας σχολείο έντονα. Ασφαλώς δεν είναι εικόνα αυτή για όλα τα σχολεία κοινή, αλλά ένα γενικό ρεύμα υπάρχει. Πχ στις δικές μας συναντήσεις βλέπεις παρόντες κάτι παραπάνω από τους μισούς στις ειδικότητες και οι γονείς δεν τους πολυπλησιάζουν, σε άλλα σχολεία γράφτηκε εδώ ότι κανείς δεν ασχολείται και ότι δεν ενημερώνουν καν, σε άλλα σχολεία γράφτηκε ή σε αυτό το θέμα ή στο άλλο με τους δασκάλους ότι είναι αρκετά καλύτερα τα πράγματα και η δουλεια των ειδικοτήτων δεν είναι και τόσο απαξιωμένη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορεί το σχολείο σας να μη δίνει αρκετές ώρες και γιαυτό να μην το προτιμούν ή να μην είναι καλός ο διευθυντής ή να βρίσκεται σε μέρος που δε βολεύουν οι συγκοινωνίες. Δύσκολη πίστα....

 

Θα κάνει πάλι προσλήψεις αναπληρωτών. Να ξέρετε ότι του χρόνου τα σχολεία δεν ανοίγουν με την παρούσα κατάσταση με τις συνταξιοδοτήσεις. Γιαυτό και ετοιμάζει ΑΣΕΠ και φυσικά συγχωνεύσεις, αλλαγές στο αναλυτικό πρόγραμμα, κλπ

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Miriki, πραγματικα εχεις δικιο και οσα λες ειναι πολυ χρησιμα ως προς το πως να αντιμετωπισουμε απ τη μερια μας δασκαλους που δεν κανουν σωστα τη δουλεια τους. Φυσικα και υπαρχουν γονεις που αδιαφορουν (οπως και γονεις που ενδιαφερονται), ομως δεν μπορω να το δεχτω αυτο σαν αιτια για να μην ασχοληθει ο εκπαιδευτικος με το αντικειμενο του μεσα στην ταξη. Μου φαινεται φτηνη δικαιολογια..

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια δεν είναι δικαιολογία για τον εκπαιδευτικό. Συμφωνώ. Κι εγώ δημόσιος υπάλληλος είμαι, αλλά δε συμπεριφέρομαι σύμφωνα με την κοινώς επικρατούσα εικόνα του δημοσίου υπαλλήλου. Είναι αυτό που λέγαμε για τον επαγγελματισμό κάπου.

 

Από κει και πέρα όμως κι όλοι μας ως πολίτες, όταν βλέπουμε ότι κάτι δε λειτουργεί έχουμε ευθύνη, να το κάνουμε να λειτουργήσει. Ευθύνη και δικαίωμα. Δηλ το δε μου δίνουν αυτό που θέλω γιατό κι εγώ κάθομαι και κλαίω, δεν ταιριάζει σε γονιό, αλλά σε παιδί. Δεν παίρνεις τις υπηρεσίες για τις οποίες πληρώνεις; ΚΑΝΕ ΚΑΤΙ. Το ένα δεν αναιρεί το άλλο θέλω να πω. Ο καθένας ας σηκώσει το μερίδιο ευθύνης που του αναλογεί.

 

Πάρτε και φρέσκο λινκ τώρα

http://xenesglosses.eu/wp-content/uploads/2014/10/ΤΟ-ΕΓΓΡΑΦΟ-ΕΔΩ.pdf

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λες miriki, αλλά στην πράξη αν δεν γίνει κάτι συλλογικά, στο επίπεδο του σχολείου, όπου υπάρχει το πρόβλημα (κατά αλλους γονείς ΔΕΝ υπάρχει πρόβλημα) καταλήγεις να γίνεις ο γραφικός γονιός. Εγώ δεν έκανα καν όσα περιέγραψε η epang πιο πάνω, στην προηγούμενη σελίδα αλλά έτσι ένιωσα όταν είδα ότι δεν υπάρχει ενδιαφέρον από άλλους γονείς...

 

Ο δικός μας σύλλογος πιθανόν να κάνει κάτι, δεν ξέρω κιόλας τι υπάρχει στη δικαιοδοσία του, αφού φαίνεται ότι το πρόβλημα ακουμπά στη μελλοντική στελέχωση του σχολείου και γιατί όχι και στη φήμη του γενικότερα.

 

Α και το σχολείο μας δεν έχει πρόβλημα συγκοινωνιών-προσβασιμότητας, τουλάχιστον όχι σε σχέση με άλλα σχολεία που καλυφθηκαν πολύ πιο σύντομα από ειδικότητες.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση του γιου μου στη Β δημοτικού, γνωρίζοντας το προτεινόμενο πρόγραμμα από το υπουργείο, ενημέρωσα τον πρόεδρο του συλλόγου γονέων ότι η συγκεκριμένη καθηγήτρια δεν κάνει τίποτα από αυτά (αλλά ούτε & κάτι άλλο δικό της), του έστειλα το link με το πρόγραμμα για να δει τη δουλειά που έχει γίνει & απαξιώνεται. Του ζήτησα να προσεγγίσουν ως σύλλογος την ίδια ή τη δ/νση του σχολείο & να ζητήσουν να γίνεται δουλειά, γιατί δεν ήθελα να πάω προσωπικά εγώ και να της υποδείξω τη δουλειά της, εφόσον δεν υπάρχει συγκεκριμένη ύλη με βιβλία. Η απάντηση ήταν ότι φοβούνται μήπως έχω προσωπικά μαζί της (?) & ότι θέλουν έγγραφο με υπογραφές & από άλλους γονείς της τάξης, & να μην είμαι αυστηρή από τη συγκεκριμένη δασκάλα γιατί αντιμετωπίζει σοβαρά οικογενειακά προβλήματα.... Αντε βρες άκρη... αν επέμενα θα έβγαινα ως η παράξενη μαμά του σχολείου...

 

Kοίτα,πρώτον όσον αφορά τα Αγγλικά Β δημοτικού αυτό όπως είπες ειναι το ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ.

Κάποιες συνάδελφοι το ακολουθούν πιστά,κάποιες επιλεκτικά και κάποιες κάνουν άλλο,δικό τους υλικό.

Δεύτερον,η δεοντολογία, η ιεραρχία αλλά και η ηθική στη συγκεκριμένη περίπτωση υπαγορεύει να πας να μιλήσεις πρώτα στην ΙΔΙΑ την καθηγήτρια.

Δε μπορείς να κατηγορείς έναν εκπαιδευτικό όταν εσύ ως γονιός δεν έχεις εκτελέσει το αυτονόητο χρέος σου να πας να τον γνωρίσεις και να μιλήσετε για την πρόοδο του παιδιού σου.KAI ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΤΗΣ ΥΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙΣ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΗΣ.

Δεν κρύβεσαι πισω από το σύλλογο γονέων.Να με συγχωρείς αλλά αυτό εμένα δε φαίνεται καθόλου έντιμο.

Αφού γίνει αυτό κι εκφράσεις κάποια παραπονα και δεν σε ικανοποιήσουν οι απαντησεις του κι αφού του δώσεις κι ένα περιθώριο χρόνου μήπως αναθεωρήσει κάποια πράγματα,τότε απευθύνεσαι στον άμεσο προϊστάμενο το διευθυντή,στη συνέχεια,αν θεωρήσεις ότι θέλεις και δικαιολογείσαι να το προχωρήσεις κι άλλο στο σύμβουλο ή στο διευθυντή εκπαίδευσης.

Θα πρέπει ωστόσο υπογραμμίζω να έχεις σοβαρά στοιχεία στα οποία να στηρίζεις την κατηγορία σου εαν επιλέξεις να το προχωρήσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φυσικά κι έχει νόημα μόνο που δεν είναι έλεγχος αγαπητή είναι ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ,ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΕΝΕΡΓΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΟΔΟ ΚΑΙ ΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ του παιδιού στο σχολείο.

 

Αγαπητή μου, συμφωνούμε. Τον "έλεγχο" τον έβαλα σε εισαγωγικά.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Kοίτα,πρώτον όσον αφορά τα Αγγλικά Β δημοτικού αυτό όπως είπες ειναι το ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ.

Κάποιες συνάδελφοι το ακολουθούν πιστά,κάποιες επιλεκτικά και κάποιες κάνουν άλλο,δικό τους υλικό.

Δεύτερον,η δεοντολογία, η ιεραρχία αλλά και η ηθική στη συγκεκριμένη περίπτωση υπαγορεύει να πας να μιλήσεις πρώτα στην ΙΔΙΑ την καθηγήτρια.

Δε μπορείς να κατηγορείς έναν εκπαιδευτικό όταν εσύ ως γονιός δεν έχεις εκτελέσει το αυτονόητο χρέος σου να πας να τον γνωρίσεις και να μιλήσετε για την πρόοδο του παιδιού σου.KAI ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΤΗΣ ΥΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙΣ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΗΣ.

Δεν κρύβεσαι πισω από το σύλλογο γονέων.Να με συγχωρείς αλλά αυτό εμένα δε φαίνεται καθόλου έντιμο.

Αφού γίνει αυτό κι εκφράσεις κάποια παραπονα και δεν σε ικανοποιήσουν οι απαντησεις του κι αφού του δώσεις κι ένα περιθώριο χρόνου μήπως αναθεωρήσει κάποια πράγματα,τότε απευθύνεσαι στον άμεσο προϊστάμενο το διευθυντή,στη συνέχεια,αν θεωρήσεις ότι θέλεις και δικαιολογείσαι να το προχωρήσεις κι άλλο στο σύμβουλο ή στο διευθυντή εκπαίδευσης.

Θα πρέπει ωστόσο υπογραμμίζω να έχεις σοβαρά στοιχεία στα οποία να στηρίζεις την κατηγορία σου εαν επιλέξεις να το προχωρήσεις.

Ωστοσο σου φαινεται εντιμο, δεοντολογικο και ηθικο, ενας ανθρωπος που πληρωνεται για να διδαξει στα παιδια μας, να μην το κανει; Κι εμεις θα πρεπει να της πουμε:"Καλη μου, δε θελω να σου υποδειξω τη δουλεια σου, σιγουρα θα εχεις σοβαρους λογους που εχεις τρελλανει τα παιδια στη ζωγραφικη, αλλα αν δε σου κανει κοπο, μαθε τους και καμια Αγγλικη λεξουλα.. Μην πιεστεις, σου δινω το χρονο να το σκεφτεις και οταν νιωσεις ετοιμη ξαναμιλαμε.."

Συγνωμη αν ακουγομαι αυστηρη, αλλα εγω αν δεν κανω τη δουλεια μου, κανενας δε θα με δικαιολογησει και ουτε θα με χαιδεψει, απλα θα δω αμεσα τις συνεπειες.

Link to comment
Share on other sites

Ωστοσο σου φαινεται εντιμο, δεοντολογικο και ηθικο, ενας ανθρωπος που πληρωνεται για να διδαξει στα παιδια μας, να μην το κανει; Κι εμεις θα πρεπει να της πουμε:"Καλη μου, δε θελω να σου υποδειξω τη δουλεια σου, σιγουρα θα εχεις σοβαρους λογους που εχεις τρελλανει τα παιδια στη ζωγραφικη, αλλα αν δε σου κανει κοπο, μαθε τους και καμια Αγγλικη λεξουλα.. Μην πιεστεις, σου δινω το χρονο να το σκεφτεις και οταν νιωσεις ετοιμη ξαναμιλαμε.."

Συγνωμη αν ακουγομαι αυστηρη, αλλα εγω αν δεν κανω τη δουλεια μου, κανενας δε θα με δικαιολογησει και ουτε θα με χαιδεψει, απλα θα δω αμεσα τις συνεπειες.

 

Εχεις δικιο στο σημειο αυτο, δεν ειναι σωστο να ζωγραφιζουν.

 

Ομως υπαρχουν κωδικες δεοντολογιας. Και μιλαμε για τη δασκαλα του παιδιου σου. Θελει τροπο, επικοινωνια, θελει κλιμακωση μονο αν χρειαστει, οχι απο την αρχη τοσα μεσα. Σε ολες τις δουλειες ισχυει αυτο. Καταρχας μιλας λοιπον στην ιδια, ξεκινας απο εκει.

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνει πάλι προσλήψεις αναπληρωτών. Να ξέρετε ότι του χρόνου τα σχολεία δεν ανοίγουν με την παρούσα κατάσταση με τις συνταξιοδοτήσεις. Γιαυτό και ετοιμάζει ΑΣΕΠ και φυσικά συγχωνεύσεις, αλλαγές στο αναλυτικό πρόγραμμα, κλπ

 

Οντως. Ισχυει.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο στο σημειο αυτο, δεν ειναι σωστο να ζωγραφιζουν.

 

Ομως υπαρχουν κωδικες δεοντολογιας. Και μιλαμε για τη δασκαλα του παιδιου σου. Θελει τροπο, επικοινωνια, θελει κλιμακωση μονο αν χρειαστει, οχι απο την αρχη τοσα μεσα. Σε ολες τις δουλειες ισχυει αυτο. Καταρχας μιλας λοιπον στην ιδια, ξεκινας απο εκει.

Καταλαβαινω τι λες, δεν εχεις αδικο, απλα ειπα να το διακωμωδησω λιγο γιατι αγανακτω ωρες ωρες που πρεπει να κανουμε τοσο θεμα για να λειτουργησουν τα αυτονοητα σ αυτη τη χωρα..

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο στο σημειο αυτο, δεν ειναι σωστο να ζωγραφιζουν.

 

Η ζωγραφική από μόνη της δεν είναι πρόβλημα, ειδικά στις μικρές τάξεις (Α και Β Δημοτικού) που τα παιδιά κάνουν ύλη pre-junior. Στις περιπτώσεις αυτές η ζωγραφική μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως έναυσμα για να μάθουν τα χρώματα ή μια λέξη (π.χ. μαθαίνουμε flower και ζωγραφίζουμε ένα λουλούδι) ή σαν δραστηριότητα που μπορείς να κάνεις ακούγοντας τραγούδια ή επαναλαμβάνοντας ρήμες. Στις τάξεις αυτές μπορείς να ζωγραφίζεις κάθε φορά και παράλληλα να μαθαίνεις.

 

Βέβαια όταν ακούς για συστηματική ζωγραφική σε μεγαλύτερες τάξεις (την ώρα των αγγλικών μιλάμε πάντα) λογικό είναι να σου μπαίνουν ψύλοι στ' αυτιά.

 

Πάντως ο Οκτώβριος τελειώνει κι εμείς βιβλίο αγγλικών δεν έχουμε πάρει ακόμη. Είμαστε στο αλφάβητο με φωτοτυπίες. :roll:

Τι τάξη είσαστε;

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω τι λες, δεν εχεις αδικο, απλα ειπα να το διακωμωδησω λιγο γιατι αγανακτω ωρες ωρες που πρεπει να κανουμε τοσο θεμα για να λειτουργησουν τα αυτονοητα σ αυτη τη χωρα..

 

Μαλλον θα ελεγα οτι δεν υπαρχει απλα, η εννοια του αυτονοητου....:-(

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω τι λες, δεν εχεις αδικο, απλα ειπα να το διακωμωδησω λιγο γιατι αγανακτω ωρες ωρες που πρεπει να κανουμε τοσο θεμα για να λειτουργησουν τα αυτονοητα σ αυτη τη χωρα..

 

Κοίτα για μένα είναι αυτονόητο και να έρχονται οι γονείς στις ενημερώσεις αλλά δυστυχώς και γω αγανακτώ που δε γίνεται!

Link to comment
Share on other sites

Η ζωγραφική από μόνη της δεν είναι πρόβλημα, ειδικά στις μικρές τάξεις (Α και Β Δημοτικού) που τα παιδιά κάνουν ύλη pre-junior. Στις περιπτώσεις αυτές η ζωγραφική μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως έναυσμα για να μάθουν τα χρώματα ή μια λέξη (π.χ. μαθαίνουμε flower και ζωγραφίζουμε ένα λουλούδι) ή σαν δραστηριότητα που μπορείς να κάνεις ακούγοντας τραγούδια ή επαναλαμβάνοντας ρήμες. Στις τάξεις αυτές μπορείς να ζωγραφίζεις κάθε φορά και παράλληλα να μαθαίνεις.

 

Βέβαια όταν ακούς για συστηματική ζωγραφική σε μεγαλύτερες τάξεις (την ώρα των αγγλικών μιλάμε πάντα) λογικό είναι να σου μπαίνουν ψύλοι στ' αυτιά.

 

 

Τι τάξη είσαστε;

 

Και στη Γ τάξη προβλέπεται να ζωγραφίζουν τις εικόνες του βιβλίου σε κάθε σελίδα.

Link to comment
Share on other sites

Και στη Γ τάξη προβλέπεται να ζωγραφίζουν τις εικόνες του βιβλίου σε κάθε σελίδα.

Δεκτόν. Αναφερόμουν σε περιπτώσεις που το μόνο που είχαν να δείξουν τα παιδιά από το μάθημα των αγγλικών ήταν ζωγραφιές. Λογικά στην Γ Δημοτικού γράφουν, κάνουν ανάγνωση, αντιγραφή, ορθογραφία, ασκήσεις και η πρόοδος είναι εμφανής στους γονείς.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...