Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανακοίνωση καπνίσματος σε γονείς


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 132
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

το ξερω αλλα δν ξερω εαν θα αντεξω να μην κανω εξω στα κλαμπ..

αμαν βρε με αυτα τα κλαμπ:P και ο αδερφος μου τα ιδια λεει.στο κλαμπ αγορι μου κοιτα γυρω σου,ολοι καπνιζουν σαν να ειναι η τελευταια τους μερα ζωντανοι...κοιτα να χορεψεις ,να βρεις καμια κοπελιτσα στην ηλικια σου να περασετε καλα και αστο το ρημαδι το τσιγαρο.;)

Link to comment
Share on other sites

Το τσιγαρο δεν ειναι κουλ ουτε ωραιο και αν νομιζεις οτι καπνιζοντας το εισαι ωραιος κανεις λαθος. Μυριζεις ασχημα και εισαι απλα ενας ανθρωπος εθισμενος σε ναρκωτικα. Το τσιγαρο περιεχει νικοτινη η οποια ειναι ναρκωτικη ουσια που αλλαζει τους υποδοχεις του εγκεφαλου σου. Η εποχη που το τσιγαρο οι μεγαλες καπνοβιομηχανιες το προωθουσαν ως κουλ εχει περασει προ πολλου. Διαβασε http://www.whyquit.com

 

Οσο για μενα αν ειμουν στην θεση των γονιων σου και ακουγα την κορη μου να μου λεει οτι καπνιζει θα εχανα 20 χρονια απο την ζωη μου, θα της ελεγα ολα αυτα που ξερω και για τα τσιγαρα (γιατι καπνιζα 4 πακετα την ημερα για 11 χρονια πριν το κοψω οριστικα) αλλα και για τα 'μαυρα' που εκανα πιο νεα. Θα την εβαζα να δει καποια πραγματα και να διαβασει μαζι μου. Θα το συζητουσαμε εκτενεστερα. Αλλα αν ηταν καθετη δεν θα την πιεζα. Απλα συνεχεια θα της υπενθυμιζα τι ακριβως σημαινει για εκεινη και για το σωμα της ολο αυτο και θα ημουν διπλα της.

 

Οσο για τα κλαμπ οταν το εκοψα στα κεντρα με βοηθησε το οτι κοιταζα επιμονα αυτους που καπνιζαν το ενα πισω απο το αλλο χωρις να γνωριζουν ποσο πολυ το εκαναν, μονο και μονο για να θρεψουν τον εθισμο τους και γνωριζα οτι εγω διεφερα σε αυτο και θα ελευθερονομουν. Αυτη και μονο η σκεψη με πηγε μακρια στα κλαμπ. Στην 4-5 φορα που βγηκα σε κλαμπ ακαπνη σχεδον δεν το σκεφτομουν......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

ένας από τους βασικούς λόγος που δεν ξεκίνησα να καπνίζω ήταν ότι μου ήταν αδιανόητο να είμαι εξαρτημένη από κάτι. Ένιωθα ότι με φυλακίζει. Στην εφηβεία και στη νιότη μας προσπαθούμε να είμαστε ανεξάρτητοι, ελεύθεροι, άτρωτοι και αυτό το πράγμα είναι όλα τα αντίθετα. Είναι εξάρτηση, είναι καταναγκασμός είναι αρρώστια.

 

Και το χειρότερο βρωμάει κιόλας..... (Τα υγείας δεν τα πιάνω καν τα ξέρεις τέλεια)

 

Αυτά θα πω στο γιο μου και για το τσιγάρο και για τα ναρκωτικά. ΟΚ καλώς το δοκίμασες, προχώρα παρακάτω γιατί είσαι πολύ ανώτερος από αυτή την αηδία.... Δεν πρέπει να σε εξουσιάζει κανείς. Εσύ να είσαι κύριος του εαυτού σου.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

ένας από τους βασικούς λόγος που δεν ξεκίνησα να καπνίζω ήταν ότι μου ήταν αδιανόητο να είμαι εξαρτημένη από κάτι. Ένιωθα ότι με φυλακίζει. Στην εφηβεία και στη νιότη μας προσπαθούμε να είμαστε ανεξάρτητοι, ελεύθεροι, άτρωτοι και αυτό το πράγμα είναι όλα τα αντίθετα. Είναι εξάρτηση, είναι καταναγκασμός είναι αρρώστια.

 

Και το χειρότερο βρωμάει κιόλας..... (Τα υγείας δεν τα πιάνω καν τα ξέρεις τέλεια)

 

Αυτά θα πω στο γιο μου και για το τσιγάρο και για τα ναρκωτικά. ΟΚ καλώς το δοκίμασες, προχώρα παρακάτω γιατί είσαι πολύ ανώτερος από αυτή την αηδία.... Δεν πρέπει να σε εξουσιάζει κανείς. Εσύ να είσαι κύριος του εαυτού σου.

 

ευχαριστω για τις συμβουλες..!!! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

φίλε τζέισον μπήκες σε σάιτ με γονείς (και κατά τεράστεια πλειοψηφεία μαμάδες) δεν υπάρχει καμιά περίπτωση να σε βοηθήσουμε να "χειριστείς" τους γονείς σου προκειμένου και να καπνίσεις και να μη χάσεις τίποτα (εξώδους κτλ)

 

υγ: και οι δικοί μου γονείς μου είχαν κόψει το χαρτζιλίκι όταν και καλά κάπνιζα (3 βδομάδες) και με κατάλαβαν....

τελικά δεν συνέχισα το κάπνισμα ..... δεν σύμφερε :cool:

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν ότι με την επιλογή σου δείχνεις ότι δεν μπορείς να προστατεύσεις τον εαυτό σου. Ότι αφήνεσαι σε χαζές επιρροές και ίσως γιαυτό δε σου δείχνουν πια, και δικαίως, εμπιστοσύνη ώστε να βγαίνεις όπως πρώτα. Δηλαδή μήπως δεν είναι τιμωρία αλλά φυσικό επακόλουθο της απώλειας της εμπιστοσύνης τους σε εσένα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ κάπνιζα απο τα 19 μου.τώρα το έχω κόψει-είμαι 30- κ σε πληροφορώ πως μακάρι να μην το είχα αρχίσει ποτέ ( φαντάσου πως μπορεί να μην κάπνιζα κ κανένα τσιγάρο την ημέρα ή να έκανα πάνω απο πακέτο)..... οι λόγοι αμέτρητοι... η υγεία που λαχάνιαζα λες κ ήμουν 80 χρονών κ δεν μπορούσα να ανέβω ούτε 1 όροφο???το οτι μύριζαν όλα τα ρούχα μου??τα μαλλιά μου??? τα κιλά που πήρα που το έκοψα??? το πόσα χρήματα μου έφυγαν για τσιγάρα που θα μπορούσα να είχα γεμίσει την ντουλάπα μου με οτι ρούχα ήθελα??οι γονείς σου σε αγαπάνε κ γι'αυτό αντιδράνε έτσι.το καλό σου θέλουν...

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...