Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μετά απο πόσο καιρό απο την σαλπιγγογραφία μείνατε έγκυος?


Recommended Posts

Άνοιξα αυτό το θέμα για να δούμε περίπου τί γίνεται μετά απο την σαλπιγγογραφία. Λένε ότι είναι πιο εύκολο να μείνεις έγκυος μετά απο αυτή την εξέταση! Εγώ δεν περιμένω στις 22 και είναι ο 2ος μήνας μετά την σαλπιγγογραφία! Τον πρώτο δεν τον εκμεταλευτήκαμε!

iWgPp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Άνοιξα αυτό το θέμα για να δούμε περίπου τί γίνεται μετά απο την σαλπιγγογραφία. Λένε ότι είναι πιο εύκολο να μείνεις έγκυος μετά απο αυτή την εξέταση! Εγώ δεν περιμένω στις 22 και είναι ο 2ος μήνας μετά την σαλπιγγογραφία! Τον πρώτο δεν τον εκμεταλευτήκαμε!

Λάθος μεγάλο λάθος να μην εκμεταλλευτείς τον πρώτο μήνα :roll: ..Εγώ ακριβώς 5 μέρες μετά την σαλπιγγογραφία έμεινα έγκυος στην κορούλα μου. :D

VxpTp3.png

lewJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάθος μεγάλο λάθος να μην εκμεταλλευτείς τον πρώτο μήνα :roll: ..Εγώ ακριβώς 5 μέρες μετά την σαλπιγγογραφία έμεινα έγκυος στην κορούλα μου. :D

 

Ήθελα να τον εκμεταλευτώ τον πρώτο μήνα αλλά πόναγα πάαρ πολύ για 15 μέρες. Έτσι όταν σταμάτησα να πονάω είχαν περάσει οι γόνιμες, έγτανε στο τέλος του κύκλου!

iWgPp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα ...δεν ξερω περι του θεματος σαλπιγγογραφια , αλλα επειδη η αδερφη μου ειναι στην ιδια φαση (προσπσθει αρκετο καιρο να μεινει εγκυος 9 μηνες) ηθελα να ρωτησω γιατι γινεται η σαλπιγγογραφια ? επειδη καποια στιγμη πριν 2 χρονια ειχε μεινει αλλα απεβαλε υπαρχει λογος να την κανει? sorry που ρωταω αλλα με εχει φαει να ρωτησω επειδη ο γιατρος της δεν της εχει πει τιποτα τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα ...δεν ξερω περι του θεματος σαλπιγγογραφια , αλλα επειδη η αδερφη μου ειναι στην ιδια φαση (προσπσθει αρκετο καιρο να μεινει εγκυος 9 μηνες) ηθελα να ρωτησω γιατι γινεται η σαλπιγγογραφια ? επειδη καποια στιγμη πριν 2 χρονια ειχε μεινει αλλα απεβαλε υπαρχει λογος να την κανει? sorry που ρωταω αλλα με εχει φαει να ρωτησω επειδη ο γιατρος της δεν της εχει πει τιποτα τετοιο.

 

Γεια σου ΖΕΤΑ.

Η σαλπιγγογραφία γίνεται για να ελεχθούν η κατάσταση της μήτρας και των σαλπιγγών.Την προτείνει ο γιατρός όταν προσπαθούμε για παιδάκι πολύ καιρό χωρίς αποτέλεσμα.Είναι μέσα στο πακέτο των εξτάσεων που σου δίνει (ορμονολογικές εξετάσεις,σπερμοδιάγραμμα κτλ).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα tstella μου , τις εχει κανει ολες τις εξετασεις ορμονολογικες -σπερμτ. κλπ αλλα αυτο δεν της το προτεινε.τωρα οσο αφορα την μητρα δεν την βλεπει με το υπερηχο αν ειναι οκ η οχι ?? σέυχαριστω που μου απαντησες και περιμενε στο τηλ πως και πως .

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα tstella μου , τις εχει κανει ολες τις εξετασεις ορμονολογικες -σπερμτ. κλπ αλλα αυτο δεν της το προτεινε.τωρα οσο αφορα την μητρα δεν την βλεπει με το υπερηχο αν ειναι οκ η οχι ?? σέυχαριστω που μου απαντησες και περιμενε στο τηλ πως και πως .

 

Εγώ όταν έκανα υπέρηχο (κολπικό και κοιλιακό) ο γιατρός είπε ότι μάλλον είχα δίκερη μήτρα και μου είπε να κάνω τη σαλπιγγογραφία για να δείξει καλύτερα γιατί στον υπέρηχο δε φαινόταν και τόσο καλά.

Αλλά και εκτός από αυτό θα την έκανα ούτως ή άλλως για να δούμε και το αν οι σάλπιγγες είναι εντάξει ή όχι.Η σαλπιγγογραφία ήταν μέσα στο πακέτο των εξετάσεων που μου έδωσε.

Link to comment
Share on other sites

Κλημέρα! Η σαλπιγγογραφία είναι μία απο τις εξετάσεις για να δεις αν μπορείς να κάνεις παιδιά. Όταν την έκανα το πρώτο που με ρώτησαν είναι αν είχα ποτέ αποβολή. Όταν έχεις αποβολή είναι απαραίτητο να την κάνεις αυτήν την εξέταση.

iWgPp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα σαλπιγγογραφία στις 27 /10, αλλά ο γιατρός μου είπε να μην κάνω ελεύθερα έρωτα στις γόνιμες μέρες που θα ακολουθούσαν, είναι μου είπε λίγο επικίνδυνο σε πιθανή σύλληψη λόγω του υγρού που χρησιμοποιούν στην εξέταση. Οπότε προσπαθήσαμε ξανά μετά την περίοδό μου, τον Νοέμβριο, αλλά τίποτα πάλι.

Τώρα μου κάνει εντύπωση που εδώ λέτε ακριβώς το αντίθετο, ότι όχι μόνο δεν έχει ρίσκο, αλλά αυξάνει και την πιθανότητα σύλληψης!

Εγώ δεν το ήξερα , δεν μου το είχε πει κανένας, υπάρχει κάποια εξήγηση; Και ισχύει αυτό μόνο για τον μήνα που την κάνεις ή και παραπέρα;

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ, ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΑΠΟΒΟΛΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΦΟΥ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΓΟΝΙΜΗ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΑΣ ΑΠΕΒΑΛΕΣ .ΕΜΕΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΕΤΟΙΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΓΙΑΤΙ ΣΥΝΕΛΑΒΑ ΑΜΕΣΩΣ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΩΝ ΑΡΑ ΣΑΛΠΙΓΓΕΣ ΤΕΛΕΙΕΣ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mπορεί μετά από αποβολή να υπάρχουν συμφήσεις στις σάλπιγγες και γι'αυτό προτείνουν τη σαλπιγγογραφία...αλλά όταν περάσουν 6-9 μήνες (αναλόγως και την ηλικία βέβαια) και δεν προκύψει εγκυμοσύνη χρειάζεται οπωσδήποτε κορίτσια σαλπιγγογραφία είναι σημαντικό να ξέρουμε αν οι σάλπιγγες είναι διαβατές, δηλαδή ανοιχτές, αλλιώς εμποδίζεται η σύλληψη.

Και επειδή η σαλπιγγογραφία λόγω του φαρμάκου έχει και θεραπευτικές ιδιότητες γι'αυτό λένε ότι στο τρίμηνο που θα ακολουθήσει μετά αυξάνονται οι πιθανότητες για σύλληψη...τουλάχιστον αυτά μου έχει πεί εμένα ο γιατρός μου.Εγώ την έκανα 1η Δεκεμβρίου, 10 είχα ωορηξία και αναμένω :):):)

 

1956484dsh2s7o6cu.gif

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να γίνει από την 8η εως την 10η μέρα της περιόδου και γίνεται κυρίως σε νοσοκομείο ή διαγνωστικό κέντρο.. είναι ακτινογραφία κατ'ουσίαν δεν γίνεται να την κάνει ένας απλός γυναικολόγος.

 

1956484dsh2s7o6cu.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα σαλπιγγογραφία τον 12ο μήνα προσπαθειών και τον 13ο έμεινα έγκυος. Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο, αλλά ήταν μήνας με εκδρομές όπου δεν το σκεφτόμουν καθόλου ούτε είχα το άγχος της αναμονής. Έκανα το τεστ με σχεδόν 15 μέρες καθυστέρηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...
Λάθος μεγάλο λάθος να μην εκμεταλλευτείς τον πρώτο μήνα :roll: ..Εγώ ακριβώς 5 μέρες μετά την σαλπιγγογραφία έμεινα έγκυος στην κορούλα μου. :D

εγω εκανα αυτό το μήνα τη σαλπιγγογραφια αλλα΄φοβάμαι να δοκιμάσω μήπως λόγω του υγρού της σαλπιγγογραφίας έχει πρόβλημα το μωρό..υπάρχει τέτοια περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...