Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γιατι βαριουνται να καθονται διπλα σε μια πορτα και να κοιτανε ποιος μπαινει και ποιος βγαινει....στο ειπα και παραπανω.Οταν θα χαραμισω καποια χρονια της ζωης μου να διαβαζω και να ξενυχταω να παρω το παλιοχαρτο...ε θα προτιμησω να κανω μια πιο ενεργητικη εργασια απο το να καθομαι.

Αν δεν έχεις άλλη επιλογή θα το κάνεις κι αυτό ακόμα κι αν είσαι επιστήμονας.

 

Γιατι οι επιτυχημενοι καριεριστες φανταζεσαι οτι δεν ακολουθησαν το ονειρο τους?Τυχαια εκαναν την καριερα τους ή μηπως τους χαριστηκε?Απλα αυτοι πετυχαν...Τι να κανουμε στη ζωη καποιοι πετυχαιουν και καποιοι οχι.

Είπα πουθενά οτι οι καριερίστες δεν ακολούθησαν τα όνειρά τους;;Τίποτα δεν χαρίζεται βέβαια.Αλλά όσο αποτυχημένος μπορεί να είναι ένας ποδοσφαιριστής τόσο θα μπορούσε να καταλήξει κι ένας συμβολαιογράφος πχ.Άρα καταλήγουμε στο ίδιο συμπέρασμα δεν είναι στο όνειρο του κάθενος το πως θα καταλήξει(ή καταντήσει κατα την δική σου γνώμη) αλλά το πόσο τυχερός θα σταθεί.

Κι επειδη μιλαμε για ενα παιδι 17 χρονων...το να του λες αντε ακολουθα το ονειρο σου οποιο κι αν ειναι αυτο και οτι βρεξει ας κατεβασει...πολυ γενικο κι αοριστο μου κανει.Ξερεις στα 17 σου δεν ειναι παντα ευκολο να καταλαβεις ι ακριβως θελεις να κανεις στη ζωη σου...χρειαζεσαι και μια καθοδηγηση.Βαζεις το παιδι κατω και το κουβεντιαζεις ξανα και ξανα να δεις τι σκεφτεται...με κποια κριτιρια λεει οτι το ονειρο του ειναι αυτο.Του εξηγεις τα υπερ και τα κακα.Το βοηθας...δε το αφηνεις στην τυχη του.

Το πολύ γενικό και αόριστο και το οτι βρέξει ας κατεβάσει το έβγαλες εσύ ως συμπέρασμα απο μόνη σου δεν ανέφερα τίποτα τέτοιο(αν θυμάμαι καλά).Το να σταθείς δίπλα στο παιδί σου σαν γονιός και να υποστηρίξεις τα θέλω και τα πιστεύω του παιδιού σου δεν νομίζω οτι σημαίνει πως το αφήνεις στην τύχη του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...