Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ταχυπαλμία στην εγκυμοσύνη (3ο τρίμηνο)


Recommended Posts

Κορίτσια τα φώτα σας!!! Διανύω την 26 εβδομάδα και μου συμβαίνει πολύ συχνά μέσα στη μέρα να με πιάνει ταχυπαλμία..Μιλάμε λες και ανεβαίνω 10 ορόφους με τα πόδια. Το περίεργο είναι πως δεν κάνω τίποτα. Μπορεί να με πιάσει ενώ είμαι ξάπλα και βλέπω τηλεόραση...ενώ κάθομαι αραχτή στον υπολογιστή..ενώ τρώω και διαρκεί κανένα τέταρτο...Συμβαίνει σε καμιά σας? Επίσης από ποιά εβδομάδα και μετά ξεκινά ο έβδομος μήνας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα baggi

 

εχω και γω ταχυπαλμια εδω και καποιες βδομαδες και τελικα το συμπερασμα ηταν οτι πεφτει η αιμοσφαιρινη μοπυ και αυτη ειναι μια απο τις συνεπειες. πες το ομως στο γιατρο σου.

εγω το ειπα και μου εκανε διαφορες εξετασεις.

για τον εβδομο νομιζω τον κλεινεις στη 31 βδομαδα

NDMNp3.png5oZhp3.png
Link to comment
Share on other sites

ειχα κι εγω εντονη ταχυπαλμια σε ολη την εγκυμοσυνη στανταρ μονιμος 110 παλμους και πανω σπανια ειχα 90 παλμους που κι αυτο πολυ ειναι!ειχα ομως και χαμηλο αιματοκριτη και μου ειπε ο γιατρος να αυξησω το σιδηρο.και κοιταξαμε και το θυροειδη ολα καλα!πες το στο γιατρο σου να το κοιταξατε δε νομιζω να ειναι ομως τιποτα.μην αγχωνεσαι!

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

baggi καλησπερα,

 

αφου τα ψαξεις ολα αυτα δες μη τυχον οι ταχυκαρδιες οφειλονται σε ψυχολογικα αιτια...δηλαδη αν εινια οκ σιδηρος και θυροειδης, δειτε μηπως εχεις αγχος και πυροδοτουνται αυξηση παλμων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

karkinaki καλησπέρα και σε σένα!! Η αλήθεια είναι ότι είμαι αγχώδης γενικότερα αλλά δεν πήγε το μυαλό μου σε ψυχολογικά αίτια, αφού θεώρησα εντελώς εξωφρενικό να μου συμβαίνει τόσο συχνά κατά τη διάρκεια της ημέρας. Βέβαια αν αποκλείσει ο γιατρός τους άλλους λόγους θα κοιτάξω και τον παράγοντα ψυχολογία...Μη σου πω ότι θα φροντίσω από σήμερα κιόλας να κρατήσω ημερολόγιο (να σημειώνω συμβάντα που ίσως με αγχώνουν και πιθανές ταχυπαλμίες!!!)

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα έχουν ξεκινήσει οι ταχυπαλμίες και ειμαι ακόμα στην 14εβδ. Βεβαια και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου ειχα τα ίδια αλλά μετά τον 5ο 6ο μήνα αν θυμάμαι καλά. Το ειχα πει στο γιατρό και μου ειπε οτι δεν ειναι τίποτα. Πάντως για καλο και κακο θα του το αναφέρω και τώρα γιατί ειναι νωρίς ακόμα.

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια η ταχυπαλμία μου μάλλον οφείλετε στο ότι έχω πάρει πολλά κιλά απότομα. 5 κιλά σε ένα μήνα. Ο γιατρός μου με μάλωσε (με την καλή έννοια). Με το που με είδε με ζύγισε...και πριν προλάβω να του πω οτιδήποτε με ρώτησε αν έχω ταχυπαλμίες. Έπειτα μετρήσαμε την πίεση 15. Για τις επόμενες μέρες θα μετράω καθημερινά την πίεση μου και αν δεν πέσει κάτω από το 14 θα πρέπει να τον ενημερώσω...Αυτά...αύριο θα πάω σε ένα διατροφολόγο. Έχω ξεπεράσει τα όρια κι εγώ είμαι λιχούδα και πολλά γλυκά τρώω. Ευτυχώς δεν έχω ζάχαρο..ευτυχώς!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εγώ πάλι έχω πάθει το εξής: σε κατάσταση ηρεμίας (λαγοκοιμόμουν αλλά νωρίτερα είχα συγχιστεί), άρχισε ξαφνικά η κοιλιά μου να ταράζεται και να τρέμει σαν να είχε ταχυπαλμία το μωρό μου. 25η εβδομάδα, ξέχασα να το πω.

 

Επειδή έχω πρόπτωση της μητροειδούς, είμαι σε επιφυλακή ότι κάποια στιγμή θα έχω ταχυπαλμίες & αρυθμίες. Είπα μήπως ήταν από μένα και μες τον υπνο μου νόμιζα ότι ήταν στην κοιλιά μου... Δεν πήρα τον γιατρό αφού σε 2 λεπτά ήμουν μια χαρά και ήρεμη, χωρίς πίεση και με παλμούς 75.

Το έχετε πάθει;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Σας διαβάζω καθημερινά, αλλά σπάνια τολμώ να γράψω. Εγώ εδώ και κάποιες μέρες έχω ταχυκαρδίες (27 εβδομάδες). Παίρνω όμως τα yutopar που έχουν αυτή τη παρενέργεια. Αυτό μόνο που με ανησύχησε λίγο είναι ότι εχθές είχα και πολύ χαμηλή την μικρή πίεση (ούτε καλά καλά 4). Ξέρω βέβαια ότι η εγκυμοσύνη προκαλεί χαμηλή πίεση, αλλά ξέρω κι εγώ; Είναι κι αυτή η ζέστη που μ' έχει τσακίσει! Να συμπληρώσω ότι είμαι σε δίαιτα η γουρούνα! Έχω πάρει πολύ βάρος και τσιμπησε το ζάχαρο. Πιστεύω ότι όλα από λίγο συντελλούν στις χαμηλές τιμές τις πίεσης, αλλά θα ήθελα και τη δική σας γνώμη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το yutopar φέρνει οντως ταχυκαρδίες (το λεει και στις παρενέργειες). Εγώ την 1η φορά που το πήρα δεν μπορουσα ουτε να οδηγησω! Γενικά μέχρι 115 παλμους μου φέρνει, το ειπα στο γιατρο μου και δε φανηκε να ανησυχεί. Αλλά ειναι πολύ ενοχλητικό όμως! Τώρα για την πιεση δεν ξερω να σου πω, ισωσ απο τη διαιτα αλλά ξερω ότι η υψηλη πιεση τους ανησυχει οποτε ....παντως για καλο και για κακο μιλα με το γιατρο σου

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

το yutopar φέρνει οντως ταχυκαρδίες (το λεει και στις παρενέργειες). Εγώ την 1η φορά που το πήρα δεν μπορουσα ουτε να οδηγησω! Γενικά μέχρι 115 παλμους μου φέρνει, το ειπα στο γιατρο μου και δε φανηκε να ανησυχεί. Αλλά ειναι πολύ ενοχλητικό όμως! Τώρα για την πιεση δεν ξερω να σου πω, ισωσ απο τη διαιτα αλλά ξερω ότι η υψηλη πιεση τους ανησυχει οποτε ....παντως για καλο και για κακο μιλα με το γιατρο σου

Σ ευχαριστώ για την απάντηση.ΤΑχυκαρδιες εχω πολύ συχνά,αλλά η χαμηλή πίεση δεν δεν έκανε άλλη εμφάνιση!Αύριο θα δω και την ενδοκρινολόγος για το ζαχαρο και θα την ρωτήσω!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα κορίτσια,

διανύω την 28η βδομάδα από σήμερα, αλλά εδώ και 5-6 μέρες νιώθω έντονες ταχυπαλμίες συχνά κατά τη διάρκεια όλης της μέρας και είναι στιγμές που νιώθω να "κόβονται" κυρίως τα χέρια μου. Προχθές παραλίγο να λιποθυμήσω..

Σκέφτομαι μήπως φταίει το μαγνήσιο που παίρνω από τον 2ο μήνα.Είδα ότι στις παρενέργειες γράφει ότι επηρεάζει τους καρδιακούς παλμούς. Συμβαίνει σε κάποια από σας το ίδιο;:confused::(

dogdogsrd20100306_2_My+boy+is.png

 

 

fc7b832273.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

διανύω την 28η βδομάδα από σήμερα, αλλά εδώ και 5-6 μέρες νιώθω έντονες ταχυπαλμίες συχνά κατά τη διάρκεια όλης της μέρας και είναι στιγμές που νιώθω να "κόβονται" κυρίως τα χέρια μου. Προχθές παραλίγο να λιποθυμήσω..

Σκέφτομαι μήπως φταίει το μαγνήσιο που παίρνω από τον 2ο μήνα.Είδα ότι στις παρενέργειες γράφει ότι επηρεάζει τους καρδιακούς παλμούς. Συμβαίνει σε κάποια από σας το ίδιο;:confused::(

 

Καλημερα Amarilis μου!

Ειχα και γω ταχυπαλμιες,καθ'ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης μου,οι οποιες φυσικα συνεχιζονται!Δεν επαιρνα βεβαια μαγνησιο!Ο αιματοκριτης του ειναι καλος?Διοτι η εντονη ταχυπαλμια συσχετιζετε με την τιμη του αιματοκριτη!

Απο την αλλη μπορει να προερχεται και απο την πιεση που ασκειτε στο διαφραγμα!

Δε γνωριζω εαν επηρεαζει η φαρμακευτικη αγωγη που παιρνεις,γι αυτο και δε το θιγω καθολου!

Μιλησε με το γιατρο σου,να δεις τι θα σου πει.

Ολα να πανε καλα κοριτσι!Καλη εγκυμοσυνη!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από εμένα. Εγώ εκτός από απίστευτες ταχυπαλμίες είχα και αρρυθμίες συνδυασμός φοβερός. Από τον πέμπτο μήνα μέχρι και που γέννησα. Είχα επισκεφθεί και καρδιολόγο μετά από συμβουλή του γυναικολόγου αλλά δεν βρήκε κάτι. Το πρόβλημα μου το δημιουργούσε η χαμηλή πίεση και ο αιμοτοκρίτης. Υπήρχαν ατελείωτα βράδια που ξενυχτούσα διότι δεν μπορούσα να ηρεμήσω και να κοιμηθώ αλλά και ημέρες που δεν μπορούσα να κουνηθώ διότι με αποδιοργάνωνε αυτή η κατάσταση, αλλά όλα μια χαρα. Να φανταστείς οτι μετά από δύο μήνες το σώμα μου συνήθισε αυτήν την κατάσταση κι ενώ είχα και ταχυπαλμίες και αρρυθμίες δεν τις αισθανόμουν πια!!!!!!Είναι κι αυτό από τα ωραία της εγκυμοσύνης, φαντάζομαι οτι δεν θα έχεις τίποτα, αλλά ρώτα τον γιατρό σου για να σου φύγει η ιδέα...Προσπάθησε να ηρεμήσεις εμένα με βοηθούσε ένα ζεστο μπανάκι και μερικές φορές λίγο χαμομήλι έτσι για την ιδέα...υπομονή και θα περάσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια,

διανύω την 28η βδομάδα από σήμερα, αλλά εδώ και 5-6 μέρες νιώθω έντονες ταχυπαλμίες συχνά κατά τη διάρκεια όλης της μέρας και είναι στιγμές που νιώθω να "κόβονται" κυρίως τα χέρια μου. Προχθές παραλίγο να λιποθυμήσω..

Σκέφτομαι μήπως φταίει το μαγνήσιο που παίρνω από τον 2ο μήνα.Είδα ότι στις παρενέργειες γράφει ότι επηρεάζει τους καρδιακούς παλμούς. Συμβαίνει σε κάποια από σας το ίδιο;:confused::(

 

κοπελα μου πες το στον γιατρο μπορει να ειναι συμπτωμα ΠΡΟΕΚΛΑΜΨΙΑΣ αποκλεισε αυτο που ειναι σοβαρο και μετα δες ολα τ αλλα

το διαφραγμα οταν πιεζεται παιζει να δημιουργει ταχυκαρδιες και αρρυθμιουλες αλλα πρωτα αποκλεισε τα σοβαρα,,,

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες καλές μου, για τις απαντήσεις σας. Από βδομάδα που θα επισκεφθώ το γιατρό μου θα τον ρωτήσω. Μόνο που με άγχωσες περισσότερο βρε jackrussel μου, αλλά καλύτερα όπως λες και συ να αποκλείσουμε τα χειρότερα...Καλή εγκυμοσύνη εύχομαι στις εγκυούλες και ότι επιθυμείτε οι υπόλοιπες!

dogdogsrd20100306_2_My+boy+is.png

 

 

fc7b832273.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες καλές μου, για τις απαντήσεις σας. Από βδομάδα που θα επισκεφθώ το γιατρό μου θα τον ρωτήσω. Μόνο που με άγχωσες περισσότερο βρε jackrussel μου, αλλά καλύτερα όπως λες και συ να αποκλείσουμε τα χειρότερα...Καλή εγκυμοσύνη εύχομαι στις εγκυούλες και ότι επιθυμείτε οι υπόλοιπες!

 

δεν θελω να αγχωθεις προς θεου

αλλα ειναι κατι που πρεπει να εκτιμηθει απο τον γιατρο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Εδώ και μια βδομάδα, που δοκιμαστικά, έκοψα το μαγνήσιο, νιώθω λιγότερες ταχυπαλμίες. Λογικά αυτό έφταιγε.Θα το πω σήμερα και στο γιατρό μου.

dogdogsrd20100306_2_My+boy+is.png

 

 

fc7b832273.png

Link to comment
Share on other sites

κατα 90% οι ταχυπαλμιες σου οφειλονται σε χαπι. Ολα σχεδον τα χαπια στην εγκυμοσυνη φερνουν ταχυπαλμιες και υπνηλια.Ολα ειναι μια χαρα . Μην ανυσηχεις καθολου!!

Καλη συνεχεια

Fwfvp2.png

yNy5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

διανύω την 28η βδομάδα από σήμερα, αλλά εδώ και 5-6 μέρες νιώθω έντονες ταχυπαλμίες συχνά κατά τη διάρκεια όλης της μέρας και είναι στιγμές που νιώθω να "κόβονται" κυρίως τα χέρια μου. Προχθές παραλίγο να λιποθυμήσω..

Σκέφτομαι μήπως φταίει το μαγνήσιο που παίρνω από τον 2ο μήνα.Είδα ότι στις παρενέργειες γράφει ότι επηρεάζει τους καρδιακούς παλμούς. Συμβαίνει σε κάποια από σας το ίδιο;:confused::(

καλη σου μερα!εχεις σκεφτει το ενδεχομενο να εχεις αρχισει να παθαινεις κρισεις πανικου?γιατι τα συμπτωματα σου μοιαζουν πολυ....μπορει να εχεις αρχισει να στρεσαρεσαι??επισης θεωρω πως δεν επρεπε να σταματησεις το μαγνησιο,λογικα θα στο πει και ο γιατρος σου....οσο για το αισθημα λιποθυμιας ειναι συνηθες στο 3ο τριμηνο.....ελπιζω να μην εχεις τιποτα και να εισαι μια χαρα και ολα να σου πανε κατ'ευχην!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι..Χθες που επισκέφθηκα το γιατρό μου, μου είπε πως πιθανότατα να φταίει η υπόταση που έχω, για τις ταχυκαρδίες και τις ζαλάδες. Μου έγραψε να κάνω εξετάσεις. Πιστεύει πως το μαγνήσιο δε φταίει, οπότε θα συνεχίσω να το παίρνω. Μακάρι να πάνε όλα καλά και σύντομα να αισθάνομαι καλύτερα.

dogdogsrd20100306_2_My+boy+is.png

 

 

fc7b832273.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι..Χθες που επισκέφθηκα το γιατρό μου, μου είπε πως πιθανότατα να φταίει η υπόταση που έχω, για τις ταχυκαρδίες και τις ζαλάδες. Μου έγραψε να κάνω εξετάσεις. Πιστεύει πως το μαγνήσιο δε φταίει, οπότε θα συνεχίσω να το παίρνω. Μακάρι να πάνε όλα καλά και σύντομα να αισθάνομαι καλύτερα.

καλα αποτελεσματα λοιπον!ολα καλα!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...